Page 40 of 46 FirstFirst ... 30363738394041424344 ... LastLast
Results 781 to 800 of 901

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #781
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ρε γμτ πειτε οτι θελετε, αλλα λογω του οτι αυτη τη στιγμη ειμαι σε μια φαση να μαζεψω VR εμπειριες, ε θελω να παιξω και το Horizon, ενα franchize που ειμαι φαν. Αλλα 70 δε τα δινω στη Sony γιατι ειναι ξεφτυλα εντελως.



    Απο οσο γνωριζω retail δεν υπαρχει οποτε παει και αυτο το καραβι... Τι αλλες επιλογες εχω? Πως μπορω να παιξω το παιχνιδι? Κωδικο μπορω να βρω απο καπου παντα εννοειται τιμια και safe χωρις να ρισκαρω καποιο μπαν κλπ?

    Τι κατασταση ειναι αυτη ρε γμτ?!

  2. #782
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

    Εγώ πάντως που έπαιξα Δημήτρη δεν μου άρεσε καθόλου.
    Πολύ σκαρφάλωμα και μηδέν διασκέδαση..
    Να έδινα 20€ ίσως... Παραπάνω όχι


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by mihalis13; 10-07-2023 at 11:32.
    Spoiler!

  3. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    PDS (10-07-2023)

  4. #783
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι ναι το ξερω.

    Γι αυτο δε θελω να δωσω 70 αλλα τι στο καλο ενα τροπο να το παιξω γ**ω τα digitals σας γ**ω....

  5. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (10-07-2023)

  6. #784
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ναι ναι το ξερω.

    Γι αυτο δε θελω να δωσω 70 αλλα τι στο καλο ενα τροπο να το παιξω γ**ω τα digitals σας γ**ω....
    Συμφωνώ με την τελευταία πρόταση!

    Όλο και κάποια έκπτωση θα βγει, υπομονή!

  7. #785
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Plz μη παρασυρθείς Δημήτρη και δώσεις 70 για το horizon!

    Όντως ένα 20αρι και πολύ είναι.
    .

  8. #786
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ νταξ μου αρεσει που με προσεχεις Βαγγελη με εχεις καταλαβει χαχα!

    Οχι 70 δε θα δωσω ρε συ αλλα 20€ δε θα παει ποτε.. αλλα ποτε ομως. Εδω εχουν περασει τοσους μηνες και δεν εχει κανει η Σονυ ενα 10%..

  9. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (10-07-2023)

  10. #787
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το γεγονός πως απουσιάζουν παιχνίδια PSVR2 από το PS Plus Essential είναι απαράδεκτο από μεριάς Σονυ.

    Για τις "προσφορές" καλύτερα να μην σχολιάσω γιατί θα πέσουν καντήλια.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (10-07-2023),PDS (10-07-2023)

  12. #788
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ νταξ μου αρεσει που με προσεχεις Βαγγελη με εχεις καταλαβει χαχα!

    Οχι 70 δε θα δωσω ρε συ αλλα 20€ δε θα παει ποτε.. αλλα ποτε ομως. Εδω εχουν περασει τοσους μηνες και δεν εχει κανει η Σονυ ενα 10%..
    Αυτά είναι τα "καλά" του digital...
    Και μου αρέσει που υπάρχει κόσμος που κράζει όσους προτιμούν δισκάκια.
    Πάντως εγώ είναι από τα παιχνίδια που πραγματικά δεν πέρασα καλά μαζί του. Δύσχρηστο γενικά, ένιωθα την ταλαιπωρία.
    Και με Resi Village δεν πέρασα καλά αλλά εκεί για άλλους λόγους. Ήταν τόσο καλό που δεν άντεχα από τον φόβο.
    Και VR2 να είχα το συγκεκριμένο δεν παίζει να το έπαιζα έτσι. Θα πάθαινα καρδιά


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  13. #789
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Αυτά είναι τα "καλά" του digital...
    Και μου αρέσει που υπάρχει κόσμος που κράζει όσους προτιμούν δισκάκια.
    Πάντως εγώ είναι από τα παιχνίδια που πραγματικά δεν πέρασα καλά μαζί του. Δύσχρηστο γενικά, ένιωθα την ταλαιπωρία.
    Και με Resi Village δεν πέρασα καλά αλλά εκεί για άλλους λόγους. Ήταν τόσο καλό που δεν άντεχα από τον φόβο.
    Και VR2 να είχα το συγκεκριμένο δεν παίζει να το έπαιζα έτσι. Θα πάθαινα καρδιά


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ρε συ Μιχαλη το τελευταιο που λες με μπερδεψε. Εχεις ή δεν εχεις PSVR2?

  14. #790
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Η Σονυ συμπεριφέρεται σα να ΜΗΝ θέλει να πουλήσει περισσότερα κομμάτια το PSVR2.

    Δεν εξηγείται αλλιώς.

    Υπάρχουν πολλαπλοί τρόποι προώθησης, εντούτοις ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πραγματοποιείται.

    Ρε μπας και όντως δεν θέλει να προωθηθεί το PSVR2 (ίσως για οικονομικούς/logistics λόγους; ίσως γιατί δεν συμφωνεί με την ήδη χαραγμένη μελλοντική στρατηγική για το PS5;; τι στο καλό συμβαίνει εκεί στη Σονυ; )

  15. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (11-07-2023)

  16. #791
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα ειναι οντως κριμα η Σονυ να καθισει και να το αφησει να σαπισει.

    Ομολογω οτι εσφαλα στο παρελθον για καποιες απο τις αποψεις μου περι VR. Ειναι διαφορετικος τροπος παιχνιδιου και νομιζω οτι το PSVR2 με τα τεχνικα του χαρακτηριστικα γεφυρωνει σε μεγαλο βαθμο το χασμα με τα PS5 games. Υπαρχουν παιχνιδια που στο VR παιρνουν αλλη μορφη και ουσια. Πχ ενα Resident Evil ειναι οντως καλυτερη εμπειρια σε VR. Eνα Gran Turismo ακομα περισσοτερο.

    Νομιζω οτι το VR ειναι η απολυτη εμπειρια σε σχετικα slow paced παιχνιδια. Ειτε ειναι action ειτε ειναι adventure. Αν το παιχνιδι σου δινει χρονο και δεν απαιτει απο εσενα να τρεχεις περα δωθε σε φρενηρη ρυθμο, τοτε γινεται πολυ ρεαλιστικη η εμπειρια. Μπαινεις πραγματικα μεσα. Το Red Matter 2 ας πουμε ειναι ενα κυριως ατμοσφαιρικο adventure/puzzle solving game. Σε flat screen θα το βαριομουν παρα πολυ γρηγορα. Παιζει να μην το επαιζα καν. Σε VR ομως ειναι πραγματικα ανεπαναληπτη εμπειρια. Ο αργος ρυθμος του, η απουσια δρασης, σε κανει να το παιζεις ακομα και roomscale με αποτελεσμα να μπαινεις ακομα πιο μεσα στον κοσμο του.

    Ενα Call of Duty απο την αλλη δεν δουλευει καλα σε VR περιβαλλον ΙΜΟ. Ειναι πολυ fast paced και καταληγει να ειναι ενα μπουρδουκλωμα. Δλδ στο Synapse, γι αυτο εισαι overpowered πιστευω. Γιατι αν ειναι δυσκολο το παιχνιδι, θα σταματησει να ειναι enjoyable και θα γινει πολυ κουραστικο. Οποτε με ολες αυτες τις δυναμεις που σου δινει το παιχνιδι, μπορεις να κινεισαι ακομα και αργα στον χωρο και να κανεις τη δουλεια σου.

    Καταληγω βεβαια σε αυτο που παντα υποστηριζα, οτι καποια παιχνιδια δεν γινεται να γινουν σε VR. Και να με "βαλουν μεσα" εμενα τουλαχιστον. Ενα FFXVI ή ενα Devil May Cry για πχ δε γινεται να μεταφραστει σε VR. Θα ηταν ενα χαλι μαυρο. Ή ενα Uncharted ας πουμε (εκτος αν αλλαξει παντελως μορφη σαν game).

    Απο την αλλη το VR μπορει να σε βυθισει σε εναν κοσμο με μοναδικο τροπο. Το Resident που γενικα ειναι slow paced action game ειναι πραγματικα απολαυση. Ενα survival horror παιχνιδι μυστηριου, ανακαλυψης, εξερευνησης κλπ ειναι γιατι υπαρχει το μεσο. Γενικα προσφερεται για εμπειριες που σε ενα βαθμο στοχευουν στον ρεαλισμο.

    Απλα η Σονυ με ολα αυτα τα στουντιο που εχει πρεπει να ανακοινωσει κατι για το PSVR2. Δεν νοειται να μην εχουν τιποτα να πουν και να δειξουν τοσους μηνες μετα...

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (11-07-2023),PDS (11-07-2023)

  18. #792
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Επίσης σε αυτά τα παιχνίδια που θα ταίριαζαν σε VR θα προσθέσω το TLOUS part 1 (μπορούν να πάρουν ιδέες απο το saints and sinners για το melee και να τις εξελίξουν) και το RDR2 (και το 1 φυσικά), ακριβώς επειδή έχουν ενα πιο αργο/ρεαλιστικό ρυθμό. Δεν έχω αγγίξει το RDR2 περιμένοντας μήπως γίνει το θαύμα.

    Ειδικά για το TLOUS πιστευω οτι επειδη ακριβώς προσφέρει την ιστορία του και μέσω παρατήρησης του περιβάλλοντος, θα έδινε πολλούς πόντους μια VR version στο κομμάτι τις ατμόσφαιρας και του immersion. Aφου παίζοντας σε VR παρακινείσαι στο να τσεκάρεις τα πάντα.
    Δεν έχω προχωρήσει το RE8 αλλα όσο έπαιξα το VR μου έδινε το κίνητρο να να παρατηρώ κυρioλεκτικά οτι έχει σχεδιάσει ο dev.
    Καπως έτσι ίσως διπλασιάζεται ο χρόνος που χρειάζομαι για να τελειώσω ένα τέτοιο game.

    Είναι λίγο απαράδεκτό που ενδιαφέρεται περισσότερο η Capcom για το psvr2 σε σύιγκριση με την sony σε αυτή τη φάση. Ελπίζω να έχουν καλούς λόγους. Οκ είναι ακόμα νωρίς και ελπίζω οτι θα φορτσάρει στην συνέχεια.
    .

  19. #793
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν νομιζω Βαγγελη οτι γινεται αυτο με το TLOU γιατι ειναι εντελως κινηματογραφικη εμπειρια και στηριζεται παρα πολυ στο να δειχνει την εκφραστικοτητα των χαρακτηρων μεσω cinematics. Και δεν ξερω πως θα φαινοταν να παιζεις σε πρωτο προσωπο και ξαφνικα να βλεπεις cinematic σε 3ο προσωπο. Γενικα δεν θα ηθελα να λειψει απο ενα TLOU το cinematic της υποθεσης γιατι ολη η χορογραφια της μαχης, της διαδραστικοτητας με το περιβαλλον ειναι στημενη γυρω απο 3rd person narrative. Δεν μου κολλαει.

    Τωρα αν αλλαζε τελειως και γινοταν κατι πιο χαλαρο και spin off ισως. Αλλα να παιζω τον Τζοελ χωρις να βλεπω τον πονο στο προσωπο του ή τον συναισθηματισμο του δε γινεται. Οι ηθοποιοι δουλευουν σκληρα για να αποτυπωσουν συναισθημα και σε VR που εγω ειμαι τα ματια και το σωμα δε λειτουργει σωστα ΙΜΟ.

  20. #794
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post

    Είναι λίγο απαράδεκτό που ενδιαφέρεται περισσότερο η Capcom για το psvr2 σε σύιγκριση με την sony σε αυτή τη φάση. Ελπίζω να έχουν καλούς λόγους. Οκ είναι ακόμα νωρίς και ελπίζω οτι θα φορτσάρει στην συνέχεια.
    Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά οτι ισχύει αλλά οι parole είπαν σε πρόσφατο podcast ότι village ΚΑΙ resi 4 είναι paid by Sony.

  21. #795
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά οτι ισχύει αλλά οι parole είπαν σε πρόσφατο podcast ότι village ΚΑΙ resi 4 είναι paid by Sony.
    Δεν το αποκλείω να εδωσαν χρήματα για να δουλέψουν τα παιχνίδια. Πιθανον να ειχαν update επι πληρωμή αν δεν το έκαναν. Φανταζομαι οτι δεν αρκεί αυτό όμως. Θεωρώ οτι υπήρχε και διάθεση απο capcom να δουλεψουν σε VR version. Η οποία διάθεση για την ώρα δεν υπάρχει απο πλευράς Sony (εκτός GT7 για να μην τους κράζουμε μόνο). Πιστέυω οτι στην συνέχεια θα δούμε τουλάχιστον αρκετά remakes απο psvr1 και ελπίζω μεγάλα παιχνίδια σε δευτερη φάση.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν νομιζω Βαγγελη οτι γινεται αυτο με το TLOU γιατι ειναι εντελως κινηματογραφικη εμπειρια και στηριζεται παρα πολυ στο να δειχνει την εκφραστικοτητα των χαρακτηρων μεσω cinematics. Και δεν ξερω πως θα φαινοταν να παιζεις σε πρωτο προσωπο και ξαφνικα να βλεπεις cinematic σε 3ο προσωπο. Γενικα δεν θα ηθελα να λειψει απο ενα TLOU το cinematic της υποθεσης γιατι ολη η χορογραφια της μαχης, της διαδραστικοτητας με το περιβαλλον ειναι στημενη γυρω απο 3rd person narrative. Δεν μου κολλαει.

    Τωρα αν αλλαζε τελειως και γινοταν κατι πιο χαλαρο και spin off ισως. Αλλα να παιζω τον Τζοελ χωρις να βλεπω τον πονο στο προσωπο του ή τον συναισθηματισμο του δε γινεται. Οι ηθοποιοι δουλευουν σκληρα για να αποτυπωσουν συναισθημα και σε VR που εγω ειμαι τα ματια και το σωμα δε λειτουργει σωστα ΙΜΟ.
    Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνω. Προσωπικά δεν θα με χάλαγε να έμεναν τα cinematics ως έχουν (2d).
    Και στο RE4 remake λογικα κάπως έτσι θα είναι (έτσι ήταν στο quest η κλασική RE4 version) εκτός αν το δούλεψαν απο την αρχή με το VR in mind
    .

  22. #796
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Και το Synapse είναι paid by Sony btw.
    Και θεωρώ ότι έχει βάλει το χεράκι της και για το wanderer.

  23. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    PDS (11-07-2023)

  24. #797
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Και το Synapse είναι paid by Sony btw.
    Και θεωρώ ότι έχει βάλει το χεράκι της και για το wanderer.
    Eιναι sony ιps και τα 2 αν δεν κανω λαθος.
    .

  25. #798
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνω. Προσωπικά δεν θα με χάλαγε να έμεναν τα cinematics ως έχουν (2d).
    Και στο RE4 λογικα κάπως έτσι θα είναι (έτσι ήταν στο quest η κλασική RE4 version) εκτός αν το δούλεψαν απο την αρχή με το VR in mind
    Το θεμα ειναι οτι γενικα τα Naughty Dog games εχουν τρομερο animation και εκφραστικοτητα ακομα και οταν παιζεις, οχι μονο στα cinematics. Δηλαδη δες οταν ο Joel ή η Ellie κανουν take down εναν εχθρο. Ειναι ολοκληρη κινηματογραφικη σκηνη. Ή οταν σε κυνηγανε που βλεπεις το προσωπο του χαρακτηρα σου και ειναι ζωγραφισμενη η αγωνια στο προσωπο τους και ανασαινουν γρηγορα απο την αδρεναλινη. Τους κανει ζωντανους χαρακτηρες ολη αυτη η δουλεια και δυστυχως δεν μεταφερεται στο VR αυτο.

    Βεβαια ποτε μη λες ποτε, απλα οπως το σκεφτομαι τωρα με βαση τι βιωσα απο τα παιχνιδια αυτα, νομιζω στο VR δεν θα ειναι το ιδιο. Αλλα οπως επισης ειπα μπορει να ειναι τελειως διαφορετικο στησιμο και υφος παιχνιδιου αν δουλευτει απο το μηδεν και να ταιριαξει εστιαζοντας αλλου.

  26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (11-07-2023)

  27. #799
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ναι, νομιζω οτι κατι θα κερδισεις κάτι θα χάσεις σε μια μεταφορά των συγκεκριμένων παιχνιδιών. Για παράδειγμσ το οτι θα βλεπεις μπροστά σου αυτα τα συναισθήματα/εκφράσεις των npcs (συμμάχους ή εχθρούς) θα βοηθήσει να παρατηρήσεις πράγματα που πιθανόν τα έχανες. Υπάρχουν αρκετά πόστς με screenshots με τίτλους ''κοιτάξτε attention to detail'' που δεν τα ειχαμε προσέξει ποτέ μέσα στο game. Απο την άλλη ισχύει και αυτό που λες.
    Γενικά θα ήταν μια πολύ δύσκολη μεταφορά η οποία θα προτιμούσα να γίνει απο ND απευθείας (αν γίνει ποτέ).


    Οπως και να χει, με τα μεχρι στιγμής δεδομένα είναι απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο. Εκτός αν αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο βλέπει το VR η σονυ. Δλδ να αρχίσει να φτιάχνει games τύπου flat games reimagined σε VR.
    .

  28. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Valkyre (12-07-2023)

  29. #800
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ρε συ Μιχαλη το τελευταιο που λες με μπερδεψε. Εχεις ή δεν εχεις PSVR2?
    Δεν έχω, απλά έχω παίξει σε φίλους.
    Θα έπαιρνα αλλά γενικά δεν με εξιταρει πολύ η συγκεκριμένη τεχνολογία.
    Προτιμώ τον "παραδοσιακό" τρόπο


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  30. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (12-07-2023)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •