Page 23 of 46 FirstFirst ... 1319202122232425262733 ... LastLast
Results 441 to 460 of 901

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #441
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,547
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default




  2. #442
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καθησα και ειδα αρκετα reviews για το PSVR2 και τα παιχνιδια του. Θελω να κανω ενα ποστ και ελπιζω να μην παρεξηγηθουν καποια σημεια αυτου καθοτι στο παρελθον εχω εκφρασει γενικοτερα την αποψη μου για το VR gaming. Βαγγελη για εσενα χτυπαει η καμπανα!

    Να πω εδω οτι δεν ξερω αν εχω αναφερει στο παρελθον, ειχα δοκιμασει το PSVR1 και μαλιστα θεωρω σε καλο βαθμο, ακομα και αν δεν το απεκτησα ποτε.

    Λοιπον εχοντας δει ολα τα reviews του PSVR2 εγω βλεπω οτι εχουν κανει τρομερη δουλεια σε ολους τους τομεις. Ιδιως το display, το οποιο θα με συγχωρησετε, αλλα απορρω πως επαιζε ο κοσμος PSVR1... μιλαμε για πολυ θολουρα, κακης ποιοτητας εικονα ανεξαρτητα απο την επισης χαμηλη αναλυση. Στο PSVR2 μιλαμε για αλλο κοσμο εντελως. OLED οθονη, HDR support, 120hz και τα ρεστα μου. Αλλα δεν ειναι μονο το display που ειναι "αλλου" σε σχεση με το παρελθον. Ειναι τα παντα. Απο το setup που πλεον απλοποιηθηκε σε σημαντικο βαθμο, το "seethrough view" (αυτο ειναι ουαο απλα), τα controls, το eye tracking... δεν εχει νοημα να τα αναλυσω ολα... δεν ειμαι και ειδικος αλλωστε. Απλα θα πω το εξης:

    το jump απο PSVR1 σε PSVR2 μοιαζει σαν το jump απο PS3 σε.... PS5 (και οχι 4).

    Ναι μοιαζει να ειναι 2 γενιες μπροστα. Υποκλινομαι ως προς αυτο. Το Immersion πρεπει να τα σπαει.

    Τι εξακολουθει να με προβληματιζει ομως. Και εδω ζητω την υπομονη σας.

    Βλεποντας τα παιχνιδια δεν μπορω παρα να πω οτι ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων εχουν ριξει το βαρος τους στο "gimmicky wow factor" και οχι στο "θελουμε να φτιαξουμε ενα ΚΑΛΟ παιχνιδι". Και τους καταλαβαινω και τους devs και την Sony. Αυτη τη στιγμη το VR ειναι niche και ειναι λογικο να προσπαθουν να δειξουν στον κοσμο τι μπορει να κανει και πως μπορει να αλλαξει μια εμπειρια. Αλλα βασιζονται παααρα πολυ σε αυτο και συνηθως αυτο κοβει απο αλλα στοιχεια της αναπτυξης ενος παιχνιδιου.

    Το κακο ομως ειναι οτι με το PSVR1 δεν ειδα να αλλαζει κατι ποιοτικα. Τα περισσοτερα παιχνιδια ηταν οπως το περιγραφω παραπανω: gimmicks και ετσι μεινανε... στα ματια μου τουλαχιστον.

    Υπαρχουν εξαιρεσεις. Σαφεστατα.

    Αλλα για να δουμε να πεφτει το βαρος στο ΚΑΛΟ παιχνιδι, πολυ απλα πρεπει το PSVR να πουλησει τοσο μεχρι να γινει mainstream σε ενα βαθμο τουλαχιστον.

    Και να διευκρινησω οτι λεγοντας ΚΑΛΟ παιχνιδι δεν εννοω οτι πρεπει να ειναι ενα Witcher. Εξακολουθω να θεωρω οτι το VR gaming δεν κανει για παιχνιδια με πολυπλοκα mechanics, menu screens, inventory/loot/crafting managements και τον γενικοτερο χαμο που συνοδευει τετοιες κυκλοφοριες.

    Ενα VR game για εμενα δεν πρεπει να εχει ΚΑΝ HUD. Ή αν εχει να ειναι μερος του παιχνιδιου, δλδ ενας στρατιωτης που φοραει ενα high tech κρανος. Οχι να βλεπεις μπαρες ενεργειας κλπ. Ειμαι της αποψης οτι οντως μπορουν να βγουν εκπληκτικες εμπειριες, απλα θα πρεπει να στοχευουν πρωτα στο καλο, σωστο VR game και μετα στα "features". Θα βγουν τετοια παιχνιδια, ηδη απο την κυκλοφορια. Οποτε υπαρχει φως... ελπιζω να πουλησει καλα, αλλα η τιμη του δεν ξερω αν θα το βοηθησει.

    All in all το tech εχει φτασει στο επιθυμητο σημειο. Τωρα μενουν τα παιχνιδια να φτασουν την επιθυμητη ποιοτητα. ΙΜΟ παντα.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gonzalez (17-02-2023),Lefteris_X (17-02-2023),panos74gr (17-02-2023)

  4. #443
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Όχι βρε τι να παρεξηγηθεί. Μπορεί να γίνει ωραία κουβέντα πάνω στα παραπάνω (στα περισσότερα από αυτά που γράφεις προσωπικά συμφωνώ). Το βραδάκι θα γράψω την άποψη μου
    .

  5. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    panos74gr (17-02-2023)

  6. #444
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Από την μια μου τρέχουν τα σάλια με αυτά που διαβάζω και είναι έτοιμος να τα σκάσω, από την άλλη φοβάμαι ότι θα παίξω μερικές ώρες και μετά θα γυρίσω στο να παίζω τα παιχνίδια που έχω στην λίστα μου που κανένα δεν είναι VR.

    Το cinematic mode ή όπως αλλιώς λέγεται, κάτι μου κάνει αλλά δεν είναι λόγος από μόνος του.

    Ευτυχώς που όταν παίζω δεν είναι κανεις στο σπίτι, αλλιώς θα ένιωθα πολύ περίεργα να βάλω το headset και να απομονωθώ έτσι.

  7. #445
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτοί οι λόγοι που παραθέτεις Valkyre είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιοι λόγοι που δεν έγινε ποτέ mainstream το VR, από όταν εμφανίστηκε το 1990.

    Για αυτούς τους λόγους εξαφανίστηκε, και τότε το έριξαν ότι έφταιγε η πρώιμη τεχνολογία.

    Εμφανίστηκε ξανά δεκαετίες μετά, όταν η τεχνολογία εξελίχθηκε και μπορούσε να προσφερθεί σε πολύύύύυ χαμηλότερες τιμές σε σχέση με το 1990.

    Και πάλι δεν έγινε mainstream.

    Ναι, σαφώς, είναι ΠΑΡΑ πολύ περισσότεροι οι χρήστες τώρα σε σχέση με 33 χρόνια πριν.

    Αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ mainstream.

    Ο λόγος απλός, και είναι αυτός που λέγεται "Χρυσός Κανόνας" στα videogames, αλλά και γενικότερα στην οικιακή τεχνολογία:

    Αν κάτι προσφέρεται ως default στο πακέτο αγοράς = ΘΑ ΓΙΝΕΙ MAINSTREAM.

    Οτιδήποτε προσφέρεται ως "extra" είναι καταδικασμένο ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ NICHE.

    Άπειρα τα παραδείγματα αποτυχίας των extra να γίνουν mainstream.

    Και αντιθέτως: άπειρα τα παραδείγματα που κάτι έγινε mainstream ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ DEFAULT στο πακέτο αγοράς.

    (μπορώ να παραθέσω τα μεν και τα δε και με ανάλυση μάλιστα αλλά δεν θέλω να κουράσω)

    Αυτό.
    Τίποτα παραπάνω.

  8. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (17-02-2023)

  9. #446
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι αυτο λεει η λογικη Λευτερη. Αλλα ακομα και αν δεν καταφερει να γινει mainstream με την βουλα, ας γινει εστω mainstream εν μερει. Να βγουν παιχνιδια δυνατα, να τα πανε καλα και απο αποψη κριτικων γιατι οσο και να μην μας νοιαζει -οπως εμενα αλλωστε- οι κριτικες βοηθουν στο να πουληθει κατι. Στο θρεντ του Horizon Call of the Mountain o Βαγγελης ηταν χαρουμενος με το 79 γιατι περιμενε 75... αυτο δεν το λεω για να τον πικαρω αλλα το οτι περιμενει τοσο χαμηλες βαθμολογιες κατι λεει. Το Forbidden West οταν εβγαινε κανενας δεν συζητουσε καν για 80-85 και κατω. Δηλαδη θα θεωρουταν αποτυχια. Ετσι και επαιρνε 75? Το σωσε θα ειχε γινει!

    Πιστευω οτι με το PSVR2 ειναι μεγαλη η ευκαιρια να γινει σωστα το πραγμα. Μπορω να με φανταστω κι εμενα να ζαχαρωνω τιτλους στο VR, καλη ωρα ενα flight simulator, ενα καλο first person, ενα παιχνιδι μυστηριου και αρκετα αλλα.

    Αλλα για να γινουν αυτα πρεπει να πεσει χρημα. Ελπιζω να γινει. Ξαναλεω η τεχνολογια που κουβαλαει με συναρπαζει μετα απο αυτα που διαβασα και ειδα. Αλλα, για να δωσω και ενα απτο παραδειγμα: πανεμορφο το Kayak, τρομερη εικονα, τρομερα physics, αλλα... ποση ωρα θα θελω να παιξω ενα τετοιο παιχνιδι? Πιο πολυ με tech demo μοιαζει.

    Απο την αλλη βλεπω το Resident Evil και λεω, ναι... αυτο μπορει να το μετατρεψει σε αλλη εμπειρια, ιδιως τωρα που τα γραφικα μπορουν να ακολουθησουν. Και αυτα που ειδα απο το Horizon μου αρεσαν επισης.

  10. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (17-02-2023)

  11. #447
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Να πω κι εγω την αποψη μου, ως κατοχος απο την αρχη του psvr1 (ηταν το πρωτο μου VR headset) και μετα το γυρισα στο PC VR γιατι ηθελα κατα βαση να παιζω racing games με dedicated rig ktl και εχοντας διαφορα headsets (τελευταιο ειναι το HP reverb G2) - δεν τα λεω αυτα για καποιο ιδιατερο λογο, απλα το παραθετω σαν ιστορικο για να μπορεσουμε ολοι να καταλαβουμε οτι στο κοινο του VR υπαρχουν διαφορες κατηγοριες ανθρωπων με πολλες και διαφορετικες εμπειριες και αναγκες και για να μπορεσει να πεισει το PSVR2 και να γινει mainstream (οσο μπορει να γινει δλδ), θα πρεπει να μπορεσει να πεισει ολες τις κατηγοριες κατα τη γνωμη μου.

    Κατα τη γνωμη μου, τα "πραγματικα" παιχνιδια του VR για μενα ειναι κατα βαση τα racing sims (και flight sims για οσους ασχολουνται) - ειναι πραγματικα οτι πιο ιδανικο μπορει να σου προσφερει το VR - του ταιριαζει απολυτα.
    Απο κει και περα, παιχνιδια για τα οποια αξιζει κανεις να βιωσει το VR και να αγορασει ενα headset (system seller δλδ) ειναι:

    - Half life Alyx (θα το θεωρησω υπερτατη πατατα απο ολες τις μεριες να μη βγει στο PSVR2).
    - Resident Evil 7 (ακομα και με το psvr1 ηταν πολυ ιδιαιτερη εμπειρια - ειδικα οταν την εποχη εκεινη και τα υπολοιπα headsets απο αποψη αναλυσης κτλ ηταν τρομερα κοντα).
    - Beat Saber (θα βγει και στο psvr2, τρομερα καλο και καταλληλο για VR).

    Σαν notable mentions θα ανεφερω πχ:

    - Farpoint με το aim controller (ακομα και με την αναλυση που ειχε, που σε καποιες φασεις δεν καταλαβαινες τι εβλεπες).
    - Moss
    - Unti Dawn Rush of blood

    Οσα multiplayer fps κι αν εχω παιξει, δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα με καποιο, επομενως αυτη η κατηγορια δεν μπορω να πω οτι με πολυ απασχολει.

    Επισης, βλεπω το Horizon Call of the Mountain - δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει αυτο που βλεπω - βαριεμαι απιστευτα παιχνιδια VR που εχουν πολυ σκαρφαλωμα κτλ και χωρις να θελω να προκαταβαλω, μου μοιαζει πιο πολυ με ενα tech demo που παταει σε ενα πολυ ωραιο συμπαν απλα και μονο για να πουλησει βαση αυτου. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην ειναι εντυπωσιακο και με φοβερα γραφικα, αλλα...
    Τα παιχνιδια θα ανυπομονουσα να δοκιμασω στο PSVR2 ειναι το Switchback VR και το Resident Evil 8 (και ισως το Moss 2).
    Πλεον μου εχει φυγει ο ενθουσιασμος που ειχα με το PSVR1 και μπορει να ειχα αγορασει στην αρχη και πολλες "φολλες" απλα γιο να νιωσω αυτο το immersion με το VR.

    Για να μην μακρηγορω - τα specs του PSVR2 σαν tethered headset ειναι παρα παρα πολυ εντυπωσιακα. Κατα τη γνωμη μου θα μπορουσε (μπορει) να γινει το καλυτερο mainstream headset της αγορας, καλυπτει τα πιο πολλα checkboxes.
    Δεν υπαρχει τελειο headset αυτη τη στιγμη, και καποια μπορει να ειναι πολυ καλου καπου, και καπου αλλου να εχουν σημαντικοτατα μειονεκτηματα. Το PSVR2 δεν θεωρω οτι εχει καποιο σοβαρο μειονεκτημα - εκτος απο ενα, που δεν ειναι θεμα του headset, αλλα του οικοσυστηματος. Ειναι καθαρο υποκειμενικο αυτο που θα πω, και αλλος μπορει να μην το καταλαβει καν, αλλα οταν πηγα απο τα 60fps που γινονται interpolated σε 120 sto PSVR1 και ειδα πως δειχνει τα πραγματικα 90fps (δε συζηταω για τα 120) - αλλα τα 90 ειναι χαοτικη διαφορα στο fluidity και στο ποσο λιγοτερο motion sickness μπορεις να νιωσεις. Το PSVR2 λοιπον, ναι μεν υποστηριζει 90/120, αλλα απο οτι εχω δει μεχρι τωρα, ολα τα παιχνιδια λογικα παιζουν παλι με interpolation απο 60 σε 120. Ξαναλεω, υποκειμενικα, αυτο μπορει να ειναι deal breaker για μενα, ακομα σκεφτομαι αν τελικα θα συνεχισω με την προπαραγγελια η αν θα πρεπει τελικα να περιμενω και να δω πως θα υλοποιηθει τελικα. Θα περιμενα με το foveated rendering να σου δινει εστω μια επιλογη παιξε με 60 χωρις αυτο, η αν το ενεργοποιησεις, παιξε με native 90. Αλλος μπορει να το διαβασει τωρα αυτο και να λεει τι κουραφεξαλα λεω τωρα, αλλα πραγματικα δεν εχω καποιο λογο για να το πω. Θελω παρα πολυ να βγουν καλα VR παιχνιδια.

    Να πω επισης, οτι νομιζω οτι εχω να ανοιξω το PSVR1 τουλαχιστον 3 χρονια, και γενικοτερα VR παιζω πλεον υπερβολικα σπανια, ειναι "δυσκολο" χομπι οσο ανετο κι αν το εχουν κανει και ειναι γενικα ενα headset.
    Η Sony εχει ενα δυσκολοτερο εργο κατα τη γνωμη μου αυτη τη φορα για να πεισει τον κοσμο και ο μονος τροπος θεωρω για να το κανει ειναι να κανει καποιες μεγαλες και ουσιαστικες παραγωγες και να δωσει οσες περισσοτερες επιλογες μπορει, εκμεταλλευομενη το hardware και του PSVR2 και του PS5.
    Στην τελικη βεβαια, μπορει να ακρεστει με το να κανει παρομοιες πωλησεις με το PSVR1 και μια χαρα. Δεν ξερω τι πραγματικα τι προσδοκιες εχουν.

  12. The Following 3 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    panos74gr (17-02-2023),PDS (17-02-2023),Valkyre (17-02-2023)

  13. #448
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν υπάρχει "εν μέρη mainstream" βρε συ!

    Καταλαβαίνω όμως τι θες να πεις, ερμηνεύω την ατάκα σου ως: τουλάχιστον να αποκτήσει έναν σεβαστό αριθμό χρηστών.

    Και σε ρωτάω:

    Ποιος είναι ο αριθμός αυτός;

    1 εκατομμύριο;
    2;
    3;
    5;

    (έως και το 2019 το PSVR1 όντας το φθηνότερο και έχοντας περί (τότε) τα 100 εκ. χρηστών PS4+PS4 Pro πούλησε 5 εκατομμύρια, άρα τα δύο πρώτα χρόνια του να είχε αποκτήσει πόσους χρήστες; 1.5 μύριο; 2 μύρια; Να το κάνω 3 μύρια; Και πάλι πολλά λέω, αλλά ας δεχτούμε τα 2-3 μύρια τα πρώτα χρόνια κυκλοφορίας.......και λαμβάνοντας υπόψη ότι 2016-2017 το PS4 είχε ξεπεράσει τα 50 εκ. χρήστες. Άρα ούτε το 1/10 δεν το είχε αγοράσει!)

    Στην βιομηχανία των videogames, όχι τώρα αλλά ανέκαθεν, έχουμε το γνωστό "Αυγό του Κολόμβου" (η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα) :

    Αν θες να έχεις μεγάλα νούμερα χρηστών, πρέπει να δώσεις ΑΑΑ παιχνίδια ώστε να ελκύσουν τους χρήστες να αγοράσουν το extra add-on
    Αν θες να πουλήσεις πολλά αντίτυπα ενός ΑΑΑ videogame, πρέπει να έχεις ΗΔΗ ένα πολύ μεγάλο νούμερο χρηστών αυτού του extra add-on.

    Παρακολουθώντας την βιομηχανία σχεδόν από τη γέννησή της......

    ........ποτέ δεν έχει βρεθεί η λύση στο παραπάνω αίνιγμα.

    Ωστόσο, όλοι ξέρουν το κρυφό μυστικό που δεν το λένε (για πολλούς και διαφορετικούς λόγους που δεν είναι του παρόντος), που λύνει το αίνιγμα:

    όταν κάτι είναι extra και όχι default ΠΑΝΤΑ θα είναι "δέσμιο" του παραπάνω αινίγματος και ΠΑΝΤΑ θα καταλήγει niche.

    Και ακριβώς λόγω niche, όσο και να περιμένουμε AAA παιχνίδια με την σέσουλα (που και που θα βγαίνουν τέτοια, αλλά....που και που όμως) για πάντα θα περιμένουμε (την σέσουλα).

    Αν θες μπορώ να σου παραθέσω από την εποχή του Νώε πάμπολλα παραδείγματα.

    Για παράδειγμα ΟΥΔΕΙΣ γνωρίζει ότι υπήρχε voice controlled joypad (δεν κάνω πλάκα), πλήρως λειτουργικό, για το Atari VCS. Αποφασίστηκε να μην βγει ποτέ στην αγορά.

    Ούτε κανείς ξέρει ότι υπήρχε η τεχνολογία "Kinect" για Amiga, που επίσης δεν λανσαρίστηκε ποτέ.

    Επίσης, κανείς δεν ξέρει ότι υπήρχαν ασύρματα joypad για το Atari VCS. Απέτυχαν γιατί δεν ήταν default.

    Απέτυχε το light gun (δεν ήταν default).

    Απέτυχαν τα VR glasses (ακριβά + δεν ήταν default) / τότε λέγονταν i-glasses.

    Αντίθετα πέτυχαν:

    Το joypad με 6 κουμπιά, 4 στα δεξιά με διάταξη σταυρού και L+R shoulder buttons.....γιατί ήταν default στο SNES.

    Το joypad του PSX με 8 κουμπιά γιατί ήταν default, που ήταν εγκληματικά κλεμμένο από αυτό του SNES, απλώς πρόσθεσαν τα L2+R2.

    To DualShock 2 γιατί ήταν default στο PS2 (το DualShock 1 είχε βγει στο τέλος της ζωής του PSX και δεν πέτυχε παρόλο που στο τέλος η Σονυ το έδινε default στο PSX.....γιατί η συντριπτική πλειοψηφία είχε ήδη PSX με απλό joypad).

    Η δόνηση στα joypad πέτυχε γιατί ήταν στο PS2 default (παρόλο που πρώτη η Nintendo το είχε ως add-on, το γνωστό RumblePak, για το joypad του Ν64).

    Να μην συνεχίσω, νομίζω σε κάλυψα.

    Ότι δεν είναι default, θα είναι για πάντα niche (μαζί με τα συνεπακόλουθα).


    ΥΓ: gonzales πιο πάνω (λάθος: στην προηγούμενη σελίδα) εξηγώ την διαφορά μεταξύ interpolation και reprojection. Είναι τελείως διαφορετικά.
    Last edited by Lefteris_X; 17-02-2023 at 16:36.

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    gonzalez (17-02-2023)

  15. #449
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν υπάρχει "εν μέρη mainstream" βρε συ!

    Καταλαβαίνω όμως τι θες να πεις, ερμηνεύω την ατάκα σου ως: τουλάχιστον να αποκτήσει έναν σεβαστό αριθμό χρηστών.
    .
    Αυτο εννοω πρακτικα ναι. Να εχει τετοια επιρροη δλδ στην αγορα, ωστε πχ λεω εγω τωρα - να πει η Microsoft τι π@π@ρες ημασταν που δε βγαλαμε κατι αντιστοιχο (δε θελω να το υπεραναλυσω εδω, ενα παραδειγμα δινω).

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ποιος είναι ο αριθμός αυτός;

    1 εκατομμύριο;
    2;
    3;
    5;
    =
    Αυτο πραγματικα δε νομιζω οτι μπορω να το απαντησω εγω, και κολλαει σ αυτο που ειπα - δεν ξερω τι προσδοκιες εχει η Sony απο το PSVR2, και δεν ξερω με τι νουμερα θα ηταν ευχαριστημενη αρχικα πχ, ωστε να μπουσταρει καποιες παραγωγες η να ριξει ρυθμους.

    Γενικοτερα, ναι, συμφωνω με τα υπολοιπα που αναφερεις - απλα ισως το VR ειναι μια τεχνολογια που κατα καιρους πολλοι θεωρουν οτι ειναι θεμα χρονου να γινει retire, αλλα τελικα επιβιωνει.

  16. #450
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @gonzales

    Έκανα edit στο προηγούμενο ποστ μου (έβαλα ΥΓ), αλλά δεν πειράζει το γράφω πάλι ώστε να ρίξεις μια ματιά:

    στην προηγούμενη σελίδα εξηγώ την διαφορά μεταξύ image interpolation και reprojection. Είναι τελείως διαφορετικά. Όπως και για το FoVeated rendering. Αν δεν σου κάνει κόπο κάνε μια ανάγνωση.

  17. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    gonzalez (17-02-2023)

  18. #451
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    @gonzales

    Έκανα edit στο προηγούμενο ποστ μου (έβαλα ΥΓ), αλλά δεν πειράζει το γράφω πάλι ώστε να ρίξεις μια ματιά:

    στην προηγούμενη σελίδα εξηγώ την διαφορά μεταξύ image interpolation και reprojection. Είναι τελείως διαφορετικά. Όπως και για το FoVeated rendering. Αν δεν σου κάνει κόπο κάνε μια ανάγνωση.
    Οκ, το διαβασα, thanks, reprojection λοιπον. Οπως και να χει, ακομα και αυτο, εχει πολυ μεγαλο διαφορα απο το native. Υπηρχε προγραμμα στο PC που μπορουσες να συνδεσεις PSVR1 και να δουλεψει (σχεδον κανονικα), οποτε μπορεσα και ετρεξα καποια παιχνιδια σε native 120 fps - η διαφορα σε σχεση με τα 60 + reprojection ειναι χαοτικη. Και ειναι πολυ διαφορετικο αυτο που αναφερω απο το να βλεπεις ενα παιχνιδι στην TV και να πας απο 60 -> 120 (που κι εκει οκ, εχει μεγαλη διαφορα). Μια χαρα εισαι και με τα 60 στην TV, με τα 120 ακομα καλυτερα. Μακαρι να ισχυε το ιδιο και στο VR.

  19. #452
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το PSVR1 δεν είχε repojection επακριβώς. Είχε όντως image interpolation από το εξωτερικό κουτί.

    Το PSVR2 έχει reprojection.

    Ναι, υπάρχει διαφορά στο PSVR2 μεταξύ 60-90-120, αλλά η διαφορά είναι τόσο μικρή που μόνο πολύύύύύύ εκπαιδευμένα μάτια θα την αντιληφθούν.

  20. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    gonzalez (17-02-2023)

  21. #453
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το PSVR1 δεν είχε repojection επακριβώς. Είχε όντως image interpolation από το εξωτερικό κουτί.

    Το PSVR2 έχει reprojection.

    Ναι, υπάρχει διαφορά στο PSVR2 μεταξύ 60-90-120, αλλά η διαφορά είναι τόσο μικρή που μόνο πολύύύύύύ εκπαιδευμένα μάτια θα την αντιληφθούν.
    Μακαρι να ισχυει αυτο που λες και η υλοποιηση στο PSVR2 να ειναι ανωτερη γενικοτερα, αλλα οσες υλοποιησεις εχω δει σε headsets μεχρι τωρα ας το πουμε χοντρικα, που διπλασιαζουν τα frames, προσωπικα με χαλανε πολυ και εχω μονιμως κλειστη αυτη την επιλογη και προσπαθω να τρεχω σε native, ακομα κι αν αυτο σημαινει χειροτερα γραφικα.

  22. #454
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λευτερη με το εν μερη mainstream εννοουσα τοσο οσο χρειαζεται ωστε να υπαρχουν δυνατα και καλα παιχνιδια. Δεν ειναι απαραιτητο καν να ειναι ΑΑΑ. Ας ειναι ΑΑ σκετο. Απλα να δωσουν το βαρος στο παιχνιδι και οχι στα gimmicks. Υπαρχουν τετοια παραδειγματα στο PSVR1 και πιστευω θα υπαρξουν περισσοτερα σιγουρα στο PSVR2. Αλλα θα ηθελα να το κανουν συντομα. Να παψει η μετριοτητα ως επι το πλειστον να χαρακτηριζει την βιβλιοθηκη του.

    Συμφωνω επισης με πολλα που λεει ο Κωστας πιο πανω, στο θεμα του τι ζηταει κανεις απο VR και στο οτι η SOny πρεπει να δωσει επιλογες για ολα τα γουστα.

  23. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gonzalez (17-02-2023),Lefteris_X (17-02-2023)

  24. #455
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Ποσο δυσκολο θα ειναι δλδ οπως εχουμε πλεον και στα περισσοτερα παιχνιδια στο PS5 performance και fidelity mode να κανουν κατι αντιστοιχο - ακομα και σε επιπεδο συστηματος και οχι απαραιτητα per game?
    Και ξαναλεω, μπορει να ειμαι παραξενος (που ειμαι ετσι κι αλλιως) και να ανηκω σε μια μικρη κατηγορια ανθρωπων που να το βλεπουν καθαρα αυτο το θεμα.
    Απο την αλλη ομως, (εκτος κι αν οντως δω το reprojection και παθω πλακα), ειμαι 100% σιγουρος οτι οταν καποιος θα παιξει ε native 90 η 120, θα εχει σιγουρα και λιγοτερο motion sickness, ειδικα καποιος που τωρα μπαινει στον κοσμο του VR η δεν ειναι τοσο τακτικος "πελατης".

  25. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    Lefteris_X (17-02-2023)

  26. #456
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Βλεποντας τα παιχνιδια δεν μπορω παρα να πω οτι ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων εχουν ριξει το βαρος τους στο "gimmicky wow factor" και οχι στο "θελουμε να φτιαξουμε ενα ΚΑΛΟ παιχνιδι". Και τους καταλαβαινω και τους devs και την Sony. Αυτη τη στιγμη το VR ειναι niche και ειναι λογικο να προσπαθουν να δειξουν στον κοσμο τι μπορει να κανει και πως μπορει να αλλαξει μια εμπειρια. Αλλα βασιζονται παααρα πολυ σε αυτο και συνηθως αυτο κοβει απο αλλα στοιχεια της αναπτυξης ενος παιχνιδιου.

    Το κακο ομως ειναι οτι με το PSVR1 δεν ειδα να αλλαζει κατι ποιοτικα. Τα περισσοτερα παιχνιδια ηταν οπως το περιγραφω παραπανω: gimmicks και ετσι μεινανε... στα ματια μου τουλαχιστον.
    Καλώς ή κακώς η σημαία αυτή τη στιγμή του PSVR2 ειναι το Horizon. Και αυτο το παιχνιδι αντιπροσωπευει αυτο ακριβως που περιγράφεις. Το wow factor εις βάρος του φτιαχνουμε ενα παιχνιδι επιπεδου GOTY. Καποιος που αρχίζει και παρατηρεί το launch line up πεφτει το μάτι του ευκολα πάνω στο kayak ως το αμέσως επόμενο. Αλλο ένα παιχνίδι που μοιάζει περισσότερο με εμπειρία παρά με κάτι που θα παίξεις και θα ειναι challenging. Αυτα είναι δύο παιχνίδια που δεν έχουμε ξαναδεί και δείχνουν εντυπωσιακά, οποτε η προσοχή μας πεφτει εκει.

    Επιστρεφω στο horizon το οποιο ειναι ενα launch παιχνιδι και ξέρουμε πολυ καλα οτι ενα killer app horizon δεν θα έβγαινε ποτε στο launch μιας νέας κονσόλας. Ενας λογος που προσωπικα δεν ήμουν αισίοδοξος για την ποιοτητά του ήταν αυτός και ο αλλος γιατι περιμένα οτι θέλουν να κάνουν αυτό που περιγράφεις. Να εντυπωσιάσουν δίνοντας προσοχή στο να σου συστήσουν το PSVR2 και λιγότερο ένα νέο παιχνίδι. Και αυτό φαινόταν σε κάθε trailer. Τελικά το παιχνίδι μια χαρά θα είναι (έστω για αυτό που θέλει να κάνει) αλλα οχι οσο ποιοτικα ειναι τα αλλα παιχνιδια της σειρας.

    Oι ίδιοι devs btw (Firesprite) είχαν φτιάξει το The Persistance, πήραν ενα 8αρι απο το Εdge, που δύσκολα στο δίνει, με αυτό το σχόλιο ''Yes, it can be sticky work, but it says much for this bracingly exciting game that you'll be itching to put our headset back on just as soon as you've cooled off.'' Γιατι ακριβώς το πρωτο τους μέλημα με το the persistence ήταν φτιάξουν ένα παιχνίδι και όχι ενα introduction του psvr. Μακαρι να τους άφηνε η sony να κάνουν οτι θέλουν στο psvr2, αλλα το όνομα horizon θα πουλήσει τα bundles...

    Σε αυτό που θα διαφωνήσω εν μέρη είναι σε αυτό που γράφεις στο τέλος. Η άποψη μου ειναι οτι στο psvr1 ωρίμασε πολυ το πράγμα και τα παιχνίδια προοδευτικά προσανατολίστηκαν στην ουσία και όχι σε σκέτες εμπειρίες. Κάτι που βλέπω και στο launch lineup του PSVR2. Θα δούμε αρκετά παιχνίδια που κανείς δεν γνωρίζει, που θα έχουν σκορς 80+ για το πως παίζουν (εκμεταλλευόμενα σωστα το μέσο) και καθόλου γιατι θελουν να εντυπωσιάζουν.

    Το κακό όμως είναι οτι αυτη η ''ωρίμανση'' αφορά αποκλειστικά τα ΑΑ games! Εκεί δλδ θα βρείς πολλά διαμαντάκια και ίσως εκεί που δεν το περιμένεις (σε ένα ping pong, σε ένα golf, στον χειρισμό του walking dead κ.α).

    Από την αλλη μεριά ΑΑΑ και VR είναι στα ''μαχαίρια''. Σχεδόν μηδενική εξέλιξη εδώ. Και καλώς η κακώς τις λίγες φορές που έπεσε χρήμα (HL alyx) το αποτέλεσμα ήταν και εντυπωσιακό και επαναστατικό. Θα μπορούσα να βάλω και το astrobot εδώ. ’λλα είναι λίγα τα παραδείγματα.

    Καταλαβαίνω τον όποιο προβληματισμό για το μέλλον. Και εγώ ως φαν της τεχνολογίας εχω ερωτηματικά για το πως θα πάει το πράγμα μελλοντικά.
    Για την ώρα όμως έχουμε ένα launch με τα ΑΑΑ RE8 και GT7. Οι οποίες κυκλοφορίες αντικειμενικά είναι ποιοτικές εστιάζοντας στην ουσία και οχι στο wow factor ως αυτοσκοπό (άλλο που θα σε εντυπωσιάσουν). Το PSVR δεν ξεκίνησε έτσι. Ηταν γεμάτο μικρά horizon.

    tldr
    Αντιλαμβάνομαι οτι υπάρχουν ερωτηματικά γιατί και εγώ έχω, αλλα είναι πολύ νωρίς ακόμα. Σε 2-3 χρόνια θα έχουμε πλήρη εικόνα για τον προσανατολισμό της νέας γενιάς VR.
    Σήμερα όμως ξεκινάει ουσιαστικότερα (με μεγαλύτερη ποιότητα) η νέα γενιά VR σε σύγκριση με το 2016 (PSVR).
    Και αυτό που έλεγα στον Error Flynn πριν κανα μήνα, είναι οτι στο psvr2 θα μου λείψουν όλα αυτα τα tech demos του psvr1, όλες αυτες οι πειραματικές προσπάθειες (προσωπικα την εβρισκα πολυ γοητευτική εκείνη την περίοδο), γιατί βλέπω να υπάρχουν κυρίως κανονικά παιχνίδια πλέον.
    Προφανώς δεν με χαλάει, αλλα θα ήθελα να δω και τα 2.
    .

  27. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Dragonpaul (18-02-2023),Valkyre (18-02-2023)

  28. #457
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Προφανως δεν εχω την εικονα που εχεις για το psvr1 και την πορεια ωριμανσης των παιχνιδιων του. Θελω να πω με αυτο οτι αν καποια αποψη εχει περισσοτερη αξια ειναι η δικη σου καθως ξερεις πολυ περισσοτερα στο αντικειμενο απο εμενα.

    Εμενα λοιπον αυτο ακριβως που λες μου δινει μεγαλη αυτοπεποιθηση οτι στο PSVR2 πραγματικα μπορει να γινει μια επανασταση του VR gaming. Θα περιμενω κι εγω να δω μερικους μηνες και ποιος ξερει ισως καποια στιγμη αφου το δοκιμασω να το προχωρησω σε αγορα. Δεν ειμαι σιγουρος αν ενα σημαντικο νεο feature θα δουλευει στην περιπτωση μου αλλα ειναι κατι που ευκολα μπορω να δω. Και ακομα και αν δεν δουλευει δεν ειναι και deal breaker σιγα.

  29. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (18-02-2023),PDS (18-02-2023)

  30. #458
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Αν κρίνω από τα 400-500 views που έχουν τα παρακάτω ελληνικά PSVR2 βιντεάκια, οι ενδιαφερόμενοι στην Ελλάδα μάλλον είναι λίγοι και αυτοί που θα το αγοράσουν ελάχιστοι.
    Προσωπικά το περιμένω πως και πως, έπαιξα αυτές τις μέρες στο original PSVR λίγο GT Sport στο Spa και στην Green Hell καθώς και τις VR αποστολές του Ace Combat, μόνο αυτή η θολούρα αν φύγει θα είμαι 100% ευχαριστημένος.




  31. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    toninio (21-02-2023)

  32. #459
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Εντομεταξυ απ ότι καταλαβαίνω το Horizon κυκλοφορεί μόνο σε ψηφιακή μορφή; Τι φάση κι αυτό

  33. #460
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εμενα λοιπον αυτο ακριβως που λες μου δινει μεγαλη αυτοπεποιθηση οτι στο PSVR2 πραγματικα μπορει να γινει μια επανασταση του VR gaming. Θα περιμενω κι εγω να δω μερικους μηνες και ποιος ξερει ισως καποια στιγμη αφου το δοκιμασω να το προχωρησω σε αγορα. Δεν ειμαι σιγουρος αν ενα σημαντικο νεο feature θα δουλευει στην περιπτωση μου αλλα ειναι κατι που ευκολα μπορω να δω. Και ακομα και αν δεν δουλευει δεν ειναι και deal breaker σιγα.
    Σε ενα σημείο στο πάνω πόστ έγραψα διαφωνω εν μέρη μαζί σου διαχωρίζοντας τα ΑΑ με τα ΑΑΑ. Οσον αφορα τα ΑΑΑ συμφωνω απόλυτα με αυτό που είχες γράψει, οτι δλδ στοχευουν (και συνεχίζουν να το κάνουν) στον εντυπωσιασμό (καλή ώρα τα της sony blood and truth, Iron man κτλ, τα οποια ήταν τα horizon του psvr1).

    Oπότε δε θα ελεγα με σιγουρια οτι θα φέρει επανάσταση γιατί η εξέλιξη στα ΑΑΑ προς το παρόν δεν υπάρχει. Ξεκινάνε ενθαρρυντικά με τα GT7 και RE8, αυτό μπορούμε να τους το δώσουμε. 'Όμως θέλω να δω το πόσο καλά πατάει το psvr2 (συγκεκριμένα το eye tracking) στα καθαρά next gen games και επίσης πως το αντιμετωπίζουν οι devs, ενδιαφέρονται;. Θα μπορώ να παίξω για παράδειγμα το sillent hill 2 remake εκεί; Και αν μπορεί να το τρέξει το psvr2, θα έχουν τη διάθεση οι devs να το βγάλουν; (μη ξεχνάμε οτι ειναι 600 ευρώ το περιφερειακό και αυτό σημαίνει οτι δεν θα μπει δυναμικά).
    Για το RE4 remake πχ μιλάνε για VR content, γιατί όχι όλο το παιχνίδι;. Κάτι τέτοια με κάνουν να κρατάω χαμηλά την μπάλα.

    Για αυτο και έγραψα οτι χρειάζεται χρόνο για δούμε την δυναμική του.
    Όσον αφορά το hardware όλα έχουν γίνει σωστά απο την Sony (αν και πάλι θα έχει αδυναμίες, η αίσθηση της εικόνας δεν θα είναι 4K για παράδειγμα, το FOV θα εξακολουθεί να έχει πλαίσια κ.α). Χρειάζεται να παίξει στρατηγικά καλή μπαλίτσα και στα υπόλοιπα. Για μένα πχ πρέπει να φέρει το HL Alyx, astrobot remake και δούμε ένα GTA5 VR μέσα στη χρονιά. Δλδ κάτι τέτοιες κινήσεις θα σπρώξουν το μέσο.
    .

  34. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (18-02-2023),Dragonpaul (18-02-2023),toninio (21-02-2023)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •