Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 44 of 44

Thread: Nioh 2

  1. #41
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Προχώρησα λίγο παρακάτω σήμερα, αφού έφαγα αρκετό ξύλο στην αρχή μέχρι να συνηθίσω και να δω τα καινούργια στοιχεία στο gameplay. Το παιχνίδι φαίνεται πολύ καλό, και με έχει κερδίσει φουλ(ευτυχώς κι εγώ είχα παίξει το Νιοh 1 πριν πολυυυ καιρό). Η υλοποίηση τελικά στο DualSense είναι οκ, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Αποφάσισα τελικά να το παίξω στο 120fps mode, μιας και έχει τρομακτική απόκριση το παιχνίδι έτσι και πραγματικά άμα παίξεις ένα μισαωράκι στο mode αυτό και γυρίσεις στα 60 καταλαβαίνεις πολύ αισθητή διαφορά, ενώ στα γραφικά απο την άλλη, πραγματικά η διαφορά δεν είναι μεγάλη, είναι πιο soft προφανώς οκ, με ίσως λιγο πιο πολύ pop in από το Standard mode και κάποια settings λίγο χειρότερα.

  2. #42
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Παρακολούθησα λίγο και το video του DF για τη νέα έκδοση και σε γενικές γραμμές συμβαδίζουν μ αυτά που έιδα.
    Το Nioh 1 γενικότερα σε όλα τα modes τρέχει πάρα πολύ καλά (και πιο σταθερά από το Nioh 2).

    Το Nioh 2, καταρχήν σε αντίθεση με αυτό που είχα διαβάσει, στο PS5 Standard mode δεν τρέχει σε 1080p, έχει Dynamic Resolution Scaling.
    Στο 120fps mode, παρατήρησα κι εγώ κάποια drops γενικότερα, που όταν με το καλό έρθει το VRR στο PS5, δε θα γίνονται σχεδόν καθόλου αντιληπτά. Στο mode αυτό όμως έχει και το χειρότερο pop in και φαίνεται να είναι 1080p.
    Το 4κ mode, δεν είναι locked 4k, είναι κι αυτό με DRS, αλλά έχει προτεραιότητα στην ανάλυση έναντι visual settings και pop in.

    Γενικότερα έτσι όπως το έχω δει κι εγώ, για το καλύτερα δυνατό οπτικό και σε θέμα απόδοσης (έχει λέει και λίγο πιο σταθερό frame rate σε σχέση με το 4κ mode) αποτέλεσμα, το καλύτερο είναι το PS5 mode. Παρόλαυτα, παρά το pop in και και και, το 120fps mode είναι "κουτί" για το συγκεκριμένο και δεν νομίζω να το αλλάξω...


  3. #43
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Ρε παιδιά, τι παιχνιδάρα είναι αυτό? Παίρνει τα θεμέλια από το πρώτο παιχνίδι και τα εξελίσσει πολύ ωραία. Περίμενα μια καλύτερη εξέλιξη στα γραφικά, αλλά οκ, τι να κάνουμε. Τo gameplay του έχει απίστευτο βάθος - κάποια boss fights από τα καλύτερα που έχω παίξει - και νομίζω το πρώτο play through είναι απλά ένα tutorial αν κάποιος θέλει να το ψάξει πολύ. Όσοι δεν του έχετε δώσει σημασία (και σας αρέσει λίγο το στυλ) θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Είχα πολύ καιρό να κολλήσω άσχημα με παιχνίδι και να μην βλέπω την ώρα να ξαναπαίξω...

  4. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    mihalis13 (03-03-2021)

  5. #44
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το πάω αρκετά χαλαρά και το απολαμβάνω φουλ.
    Έχω τελειώσει τα 4 πρώτα regions έχοντας κάνει τα πάντα.
    Όπως γράφει και ο Gonzalez από πάνω εξελίσσει στα πάντα το πρώτο παιχνίδι. Η μάχη του είναι απολαυστική και με απίστευτο βάθος!
    Θεωρώ πως είναι ένα κλικ πιο εύκολο από το πρώτο.
    Τα μόνα αρνητικά του Nioh για μένα είναι το υπερβολικό loot και οτι βάζει αρκετές περιοχές. Σε αρκετά sub missions θα δεις τις ίδιες περιοχές και τους ίδιους εχθρούς. Ακριβώς τα ίδια αρνητικά που είχε για μένα και το πρώτο.
    Το δέχομαι όμως γιατί έτσι είναι η φύση του παιχνιδιού.
    Γενικά σε όποιον άρεσε το πρώτο παιχνίδι νομίζω θα ευχαριστηθεί φουλ και το δεύτερο.

    Spoiler!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •