Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 44

Thread: Nioh 2

  1. #21
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ναι στην αρχη ειναι πολυ ζορικα τα πραγματα. Εγω μεχρι το 3ο main boss δυσκολευόμουν παρα πολυ και ειχα φοβο οτι αμα ειναι ετσι στην αρχη τι κάνουμε μετα, αλλα απο κει και περα η δυσκολία είναι σε φυσιολογικά πλαίσια για τέτοιο game, γιατι εχεις ανέβει level, έχεις καλύτερο εξοπλισμό και έχεις μάθει καλύτερα τους νέους μηχανισμούς στο gameplay

    Αυτη τη στιγμή είμαι στις 90 ώρες, 3 main missions πριν το τέλος. Τα πάω πάρα πολύ αργά και έχω κάνει τα πάντα που έχουν βγει από side και twilight mission

  2. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    hakoo (03-04-2020)

  3. #22
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το review μας
    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...163#post673163
    Καθυστερημενα μεν, το παιχνιδι δεν το εκανε ευκολο δε.
    Ακομα μια εξαιρετικη προσπαθεια απο την Team Ninja.


  4. The Following 7 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    BillyFlo81 (27-04-2020),geogoku (28-04-2020),obione (18-05-2020),PDS (27-04-2020),Snk (27-04-2020),WolfRathmA (28-04-2020)

  5. #23
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default


  6. The Following 2 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    hakoo (18-05-2020),mihalis13 (16-05-2020)

  7. #24
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Snk εκανες ng+ playthrough φιλε;


  8. #25
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Οχι πηρα πλατινα στο πρωτο playthrough και το εδωσα μετα

  9. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    hakoo (18-05-2020)

  10. #26
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Λεω κι εγω να παω για πλατινα, δυστυχως δεν ειχα καθολου στο μυαλο μου το weapon proficiency ομως, εβγαλα ολο το παιχνιδι με sword και hatchets


  11. #27
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Α εγω τα ειχα δει απο την αρχη αυτα και μολις έφτανα στο level που ήθελε ενα όπλο, αλλαζα σε αλλο και ας μην με βόλευε πολυ να παιζω με αυτο. Ετσι δεν χρειάστηκε να φαρμαρω. Το ιδιο και με μαγεια και ninjutsu, αν και τα ninjutsu μου πήρε περίπου μεχρι 1-2 αποστολές πριν το τελος


    Μονο με τα tea utensils εκανα farming σε ενα boss μιας side mission, για 1-1,5 ωρα. Ημουν ομως και τυχερος γιατι ειχα items που ανεβάζαν το ποσοστό για να σου τύχουν

  12. #28

    Default

    αληθεια ποιο ειναι πιο δυσκολο? nioh 2 ή sekiro?
    τωρα παιζω το nioh 2 και πραγματικα οι βοηθειες που εχει,μ'εχουν σωσει.

  13. #29
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    αληθεια ποιο ειναι πιο δυσκολο? nioh 2 ή sekiro?
    τωρα παιζω το nioh 2 και πραγματικα οι βοηθειες που εχει,μ'εχουν σωσει.
    Το sekiro ειναι πιο δυσκολο συνολικα με απαλευτα bosses, δεν υπαρχει συγκριση.
    Απλα το nioh 2 ειναι πιο δυσκολο στην αρχη, σου δινει πολλα mechanics και χανεσαι. Οταν ανεβαινεις level και αναβαθμισεις τα demon abilities/form εχεις σημαντικη βοηθεια.


  14. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    christos-sonyboy (19-05-2020)

  15. #30
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Κυκλοφορησε το πρωτο απο τα 3 story expansions που εχουν ανακοινωθει για το παιχνιδι, The Tengu's disciple.
    Για οποιον εχει αγορασει η θα αγορασει το season pass ειναι 20 ευρω και τα 3, σαν standalone κοστιζει 10 ευρω.
    Αρχικα να ξερει οποιος ενδιαφερεται οτι για να εχεις προσβαση στη νεα περιοχη πρεπει να εχεις τελειωσει το παιχνιδι, μιλαμε για post game υλικο, δεν ειναι δλδ ενα dlc που θα το παιξει καποιος παραλληλα με το παιχνιδι, το recommended level ειναι 120, μονο και μονο απο αυτο καταλαβαινει κανεις περι τινος προκειται.
    Εχει 10 νεες αποστολες, βεβαια απο αυτες τις δεκα μονο 2-3 ειναι main story missions, οι υπολοιπες ειναι side missions στο στυλ του main παιχνιδιου, δλδ μικρα stages με bosses που εχουμε ξαναδει. Υπαρχουν νεοι εχθροι, αντικειμενα, armour sets κτλ.
    Εξαρταται απο το level του καθενος αλλα θεωρω οτι μια μεση διαρκεια ειναι γυρω στις 6-10 ωρες.
    Ειναι more of the same χωρις να ειναι απαραιτητως κακο αυτο, απλα δεν ειναι το major expansion, κατι που το εχουμε καταλαβει απο τον τροπο που θα διατεθουν τα dlc.
    Ειναι πολυ θετικο οτι υποστηριζουν το παιχνιδι με dlc και μετα την κυκλοφορια, απλα θεωρω οτι δυσκολα καποιος θα επιστρεψει στο Nioh 2 με τετοιου τυπου dlc.
    Οπως ειπα και στην αρχη ειναι dlc που απευθυνεται σε οσους οχι μονο ασχοληθηκαν με το πρωτο αλλα το τελειωσαν.



  16. #31
    PS4forums Addict rookie's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    XALANDRI
    Posts
    1,746
    PSN ID
    l_imperi_UM
    Name
    ΛΥΜΠΕΡΗΣ

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Κυκλοφορησε το πρωτο απο τα 3 story expansions που εχουν ανακοινωθει για το παιχνιδι, The Tengu's disciple.
    Για οποιον εχει αγορασει η θα αγορασει το season pass ειναι 20 ευρω και τα 3, σαν standalone κοστιζει 10 ευρω.
    Αρχικα να ξερει οποιος ενδιαφερεται οτι για να εχεις προσβαση στη νεα περιοχη πρεπει να εχεις τελειωσει το παιχνιδι, μιλαμε για post game υλικο, δεν ειναι δλδ ενα dlc που θα το παιξει καποιος παραλληλα με το παιχνιδι, το recommended level ειναι 120, μονο και μονο απο αυτο καταλαβαινει κανεις περι τινος προκειται.
    Εχει 10 νεες αποστολες, βεβαια απο αυτες τις δεκα μονο 2-3 ειναι main story missions, οι υπολοιπες ειναι side missions στο στυλ του main παιχνιδιου, δλδ μικρα stages με bosses που εχουμε ξαναδει. Υπαρχουν νεοι εχθροι, αντικειμενα, armour sets κτλ.
    Εξαρταται απο το level του καθενος αλλα θεωρω οτι μια μεση διαρκεια ειναι γυρω στις 6-10 ωρες.
    Ειναι more of the same χωρις να ειναι απαραιτητως κακο αυτο, απλα δεν ειναι το major expansion, κατι που το εχουμε καταλαβει απο τον τροπο που θα διατεθουν τα dlc.
    Ειναι πολυ θετικο οτι υποστηριζουν το παιχνιδι με dlc και μετα την κυκλοφορια, απλα θεωρω οτι δυσκολα καποιος θα επιστρεψει στο Nioh 2 με τετοιου τυπου dlc.
    Οπως ειπα και στην αρχη ειναι dlc που απευθυνεται σε οσους οχι μονο ασχοληθηκαν με το πρωτο αλλα το τελειωσαν.
    Σαν εμένα δηλαδή που το πήγα 100% στα τρόπαια αλλά αν δεν είχα ένα φίλο να με κουβαλάει στις δύσκολες αποστολές των dlc...αντιο κόσμε!



    Τίποτα το ανθρώπινο δεν μου είναι ξένο

  17. #32
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Για όσους δεν το έχουν παρακολουθήσει, σήμερα κυκλοφορεί η remastered έκδοση στο ps5 (με free upgrade για όσους έχουν την ps4 έκδοση) αλλά και στο pc. To Nioh 1 μου άρεσε πολύ, είχα δοκιμάσει λίγο την beta του Nioh 2 και δεν είχα τρελαθεί η αλήθεια είναι οπότε δεν το έχω παίξει μέχρι σήμερα οπότε σκέφτομαι μήπως πάρω την ps4 έκδοση και κάνω το upgrade...
    Γενικά νιώθεις οτι είναι κάτι φρέσκο/καλύτερο σε σχέση με το 1 ή φαίνεται σαν να είναι πχ ένα τεράστιο expansion?
    Με ιντριγκάρει να το πάρω στο ps5 (σε σχέση με το pc) γιατί θα έχει όπως λένε υποστήριξη για το χειριστήριο του ps5 που η αλήθεια είναι πως είναι μεγάλο κίνητρο για μένα πλέον (συν οτι τα modes που δίνει στο ps5 είναι μια χαρά - 4k 60, 1080p 120, 1080p 60 με enhanced visuals).
    Spoiler!
    Last edited by gonzalez; 05-02-2021 at 14:12.

  18. #33
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ το έχω ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες. Για μένα αξίζει μετά το Nioh 1 αλλά είχε περάσει καιρός από όταν το ειχα παίξει.
    Τώρα αν πάει κανένας και τα 2 σερί ίσως τον κουράσει, γιατί οντως τα παιχνίδια μοιάζουν. Έχει βέβαια βελτιώσεις και έχει εμπλουτίσει όσο το δυνατόν γίνεται το gameplay.
    Δοκίμασα και το PS5 upgrade. Δεν έχω τηλεόραση 120 για να δοκιμάσω το 120fps mode.
    Αλλά οπτικά η αναβάθμιση είναι εμφανής.
    Επίσης ακόμα πιο γρήγορα loading. Πρέπει να κανει 1-2 δευτερόλεπτα.
    Ακόμα και δεν ξέρω ποιο mode φαίνεται καλύτερο (4Κ ή enhanced graphics) αλλά θεωρώ πως είναι ένα αρκετά τίμιο upgrade.
    Επίσης εκμεταλλεύεται ωραία το dualsense. Μην περιμένετε astrobot, δεν προσφέρεται και το Nioh για τέτοια αξιοποίηση του dualsense.
    Ωραίες οι δονήσεις, τα triggers όταν χρησιμοποιείς τόξο, όπως και το ηχείο του controller.
    Επίσης έχει πολύ πιο γρήγορη ανταπόκριση στον χειρισμό με αποτέλεσμα να είναι ακόμα πιο απολαυστικό το gameplay!

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  19. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    gonzalez (05-02-2021)

  20. #34
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ξερουμε αν εχουν αλλη τροπαιολιστα οι ps5 εκδόσεις ;

  21. #35
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Ξερουμε αν εχουν αλλη τροπαιολιστα ;
    Η ίδια είναι νομίζω Μιχάλη, μάλιστα με το που το φόρτωσα άρχισαν να πετάνε τα trophies

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  22. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Snk (05-02-2021)

  23. #36
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Κριμα γιατι αν ηταν διαφορετικές σίγουρα θα τα έπαιζα και τα 2 παλι απο την αρχη

  24. #37
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Βασικά απ' οτι βλέπω έχει ξεχωριστή τροπαιολίστα για το PS5
    Απλά μάλλον με το upgrade αρχίζει και πετάει και στο 5 τα τρόπαια αν τα έχεις πάρει ηδη στο 4

  25. The Following 2 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    mihalis13 (05-02-2021),Snk (05-02-2021)

  26. #38
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Βασικά απ' οτι βλέπω έχει ξεχωριστή τροπαιολίστα για το PS5
    Απλά μάλλον με το upgrade αρχίζει και πετάει και στο 5 τα τρόπαια αν τα έχεις πάρει ηδη στο 4
    Αυτό, αν ήταν ίδια δεν θα πετούσε καινούργια κύπελλα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  27. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (05-02-2021),Snk (05-02-2021)

  28. #39
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ κατάλαβα λάθος. Νόμιζα πως εννοούσε τα ίδια τρόπαια.
    Οχι οι λίστες είναι διαφορετικές και προφανώς ότι τρόπαια έχεις στα δίνει αυτόματα

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  29. #40
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Πήρα τελικά την ps4 έκδοση και δοκίμασα λίγο το παιχνίδι με το ps5 upgrade. Δυστυχώς αυτό που έπεσε κατευθείαν στα μάτια μου είναι το pop in που έχει, ειδικά στις σκιές. Τουλάχιστον στην πρώτη περιοχή που είμαι και το είδα είναι τρομερά ορατό. Είναι νομίζω από τα χειρότερα που έχω συναντήσει εδώ και πολύ καιρό. Σε όποιο mode κι αν δοκίμασα δυστυχώς υπάρχει. Στο δε 120fps mode, αν και πολύ μεγάλη διαφορά στο fluidity (ειδικά όταν απενεργοποιείς το motion blur), εκεί νομίζω γίνεται ακόμα χειρότερο, είναι σα να κάνει flickering σε κάποιες φάσεις (είναι νομίζω στα ίδια επίπεδα με το 4κ mode). Το μόνο mode νομίζω που είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα είναι το Standard Ps5 mode (πώς το λέει). Ελπίζω να έτυχε απλά στην περιοχή που είμαι γιατί ή να το φτιάξουν κάπως γιατί είναι πραγματικά λίγο απογοητευτικό...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •