Page 4 of 27 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 61 to 80 of 529

Thread: Assassin's Creed Valhalla

  1. #61
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εντάξει στα πρώτα παιχνίδια ήταν πολύ ενδιαφέρον το modern time και τι θα γίνει.. μετά το εγκατέλειψαν τελείως και εγώ προσωπικά δεν έπαιξα αλλά παιχνίδια της σειράς απο τότε πλην του Unity και του Odyssey.
    Θα ήθελα και εγώ να ξαναδώσουν βάρος στο τι γίνεται και τώρα. Αλλά θέλω να δω και βελτιώσεις στο παιχνίδι μην είναι πάλι map cleaner....



    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  2. #62
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    I will die on this hill

    Ξέρω ότι δεν είναι δημοφιλής άποψη, αλλά το lore για το μοντέρνο setting υπάρχει, απλά αρνούνται να το βάλουν στα παιχνίδια.

    Δλδ στο Syndicate έψαχναν οι Templars το shroud για ένα πολύ συγκεκριμένο σκοπό, αν το αφαιρέσεις αυτό για εμένα χάνει πολύ η ιστορία. Τι να πω, ίσως αν ήταν από την αρχή μόνο στο παρελθόν να μην μου κακοφαινόταν.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    tonybsg (06-05-2020)

  4. #63
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @Tony πως και δεν το έχεις παίξει το Odyssey?
    Είναι imo το καλύτερο AC.

  5. #64
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post

    Ξέρω ότι δεν είναι δημοφιλής άποψη, αλλά το lore για το μοντέρνο setting υπάρχει, απλά αρνούνται να το βάλουν στα παιχνίδια.
    Στα comics προφανως θα ειναι πολυ πιο ωραια δοσμενο, στα παιχνιδια δεν δουλευει ομως ρε συ.
    Με την μορφη που εχουν παρει τωρα τα παιχνιδια θεωρω οτι ειναι εντελως ακυρο, ακομα και τις λιγες φορες που υπηρχε μεταβαση στο Odyssey που το εχω και προσφατο για μενα ηταν σχεδον ενοχλητικο.


  6. #65
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μεχρι και το AC3 το modern story ηταν ξεκαθαρα στο προσκηνιο. Και μου αρεσε πολυ αυτο. Απο εκει και μετα πηρε την κατω βολτα σε τετοιο βαθμο που πλεον μοιαζει με κομπαρσος στο παιχνιδι. Ειμαι κι εγω απο αυτους που θελουν να αναπτυχθει το Modern story. Παντα εκει ηταν το βασικο μου ενδιαφερον στο τι θα συμβει επι της ουσιας στον κοσμο του σημερα. Το παρελθον, ενδιαφερον δεν λεω αλλα οταν το παιχνιδι μου βαζει στο προσκηνιο το τι μελει γενεσθαι στο μελλον του παιχνιδιου, ξαφνικα το παρελθον του, μου μοιαζει προδιαγεγραμμενο, κατι που εχει ηδη συμβει και δε θα μου δωσει ουσιαστικη απαντηση για το τι θα γινει στο μελλον. Με χαλαει αυτο. Με καθε νεο AC ελπιζω να δω κατι τετοιο και τελικα ολο και απομακρυνομεθα...

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (06-05-2020)

  8. #66
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    @Tony πως και δεν το έχεις παίξει το Odyssey?
    Είναι imo το καλύτερο AC.
    Κάποια στιγμή έμεινα ένα παιχνίδι πίσω στα AC

    Οπότε έπαιξα πέρυσι το καλοκαίρι το Origins και είχα στόχο φέτος πριν το καινούριο να παίξω το Odyssey (λογικά το καλοκαίρι πάλι!)

    Τουλάχιστον ενδιάμεσα έχω βγάλει μεταξύ άλλων κάτι άλλα open world που είχα στο backlog (Shadow of War, Shadow of Tomb Raider) και τώρα RDR2.

    Κάνω catch up σιγά σιγά!


  9. #67
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Πάντως το trailer μου άρεσε αρκετά.
    Ελπίζω σε κάποια πράγματα να βελτιωθεί η Ubisoft, γιατί ενώ το Odyssey ήταν πάρα πολύ καλό είχε κάποια πράγματα που σε κούραζαν (έλεος με αυτά τα φρούρια ρε Ubi...)


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Βασικά τα φρούρια ήταν από τα αγαπημένα μου διαλείμματα στο main story του παιχνιδιού. Αλλά υποθέτω οτι αυτή είναι και η κατάρα των open world στην προσπάθεια να "γεμίσουν" τον κόσμο και να ωθήσουν τον παίκτη να εξερευνίσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος του χάρτη. Κάποιους θα τους κουράσει. Πχ. απηύδησα με το "follow the trails" στο HZD.

  10. #68
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Desmond View Post
    Βασικά τα φρούρια ήταν από τα αγαπημένα μου διαλείμματα στο main story του παιχνιδιού. Αλλά υποθέτω οτι αυτή είναι και η κατάρα των open world στην προσπάθεια να "γεμίσουν" τον κόσμο και να ωθήσουν τον παίκτη να εξερευνίσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος του χάρτη. Κάποιους θα τους κουράσει. Πχ. απηύδησα με το "follow the trails" στο HZD.
    Εμένα με κούρασαν αρκετά και το κάνει και στο Far Cry η Ubisoft, οπότε ένιωθα σαν αν έκανα το ίδιο πράγμα σε δύο παιχνίδια...
    Επίσης μου έχει τυχει να καθαρίσω φρούριο και μετά από λίγο να μου το βγάλει σε main mission πάλι γεμάτο....

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  11. #69
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εγω παλι ποτε δεν καταφερα να προχωρησω παιχνιδι της σειρας, μου φαινοταν βαρετο.
    Εχω το odyssey ομως και θελω να δω αν εχει αλλαξει κατι σε συγκριση με παλιοτερα AC.
    .

  12. #70
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καταλαβαινω τι λετε, αλλα τα φρουρια κλπ ειναι αναγκαια σε ενα open world παιχνιδι κατα τη γνωμη μου. Αναγκαια οχι ως προς την ιστορια ή το σεναριο αλλα γενικοτερα ως προς τη φυση του παιχνιδιου και το ποσο θελει να ασχοληθει αυτος που το παιζει.

    Ειναι παντοτε προεραιτικη η ενασχοληση τους (περα απο τις φορες που μπορει να σε στειλει μια αποστολη του στορυ) αλλα γι αυτους που τους αρεσει το εκαστοτε παιχνιδι και το gameplay του και δε θα ηθελαν να το αφησουν το παιχνιδι συντομα, ειναι κατι που τους αρεσει. Εμενα πολλες φορες που μου αρεσει ενα παιχνιδι ψαχνω πραγματα να κανω γιατι περναω καλα και δεν θελω να τελειωσει που λεμε. Ε το να υπαρχουν τετοιες δραστηριοτητες ειναι καλο. Αν σου αρεσει το παιχνιδι τις κανεις, αν οχι τις προσπερνας.

    Τωρα οκ θεμα υπαρχει και για πολυ κοσμο που εχει OCD με καποια πραγματα (οπως ολοι μας) και ισως εκει ξενερωνουν γιατι κατα μια εννοια υποχρεωνονται να παιξουν κατι που δεν θελουν για το 100% completion. Αλλα δεν θα ηταν σωστο κατα τη γνωμη μου να λειπουν τετοια πραγματα απο ενα τεραστιο open world παιχνιδι. Οσο μεγαλυτερη ποικιλια προεραιτικων δραστηριοτητων υπαρχει τοσο καλυτερα.

    Να δωσω ενα παραδειγμα. Το FFVIII remake. Δεν ηθελα να τελειωσει. Ηθελα κι αλλο υλικο. Ας ηταν side και ας μην ειχε και πολυ ουσια. Αλλα ας υπηρχε. Να μπορεσω να μεινω λιγο ακομα στον κοσμο του και να μην χρειαζεται να κανω περισσοτερα playthroughs απο οσα θα σκοπευα αρχικα.

    Προσοχη παντα μιλαμε για εντελως προεραιτικα πραγματα ετσι. Οχι αγγαρεια με το ζορι.

  13. #71
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το θέμα με τα φρούρια είναι ότι κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να τα κάνεις.
    Για να ρίξεις την ισχύ των εχθρών σε μια περιοχή πχ.
    Οπότε θα αναγκαστείς να ασχοληθείς με ένα φρούριο για να κάνεις μετά στο παιχνίδι την ζωή σου πιο εύκολη.. Είναι προαιρετικά μεν αλλά τελικά αναγκάζεσαι να ασχοληθείς..
    Έχουμε δει και open world με πιο εμπνευσμένο περιεχόμενο χωρίς να πήγαινες απλά στο τάδε φρούριο να το καθαρίσεις.
    Προσωπικά θα ήθελα να δω μια διαφορετική συνταγή παρά ένα τεράστιο χάρτη γεμάτο με ερωτηματικά...

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  14. #72
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σε καποια παιχνιδια ισως γινεται αυτο Μιχαλη που λες και αρα δεν εναποκειται ακριβως στο προεραιτικο κομματι που λεω. Στο AC συγκεκριμενα δεν θυμαμαι να υπηρχε τετοιο θεμα, στα 2 τελευταια τουλαχιστον. Ειχαν πολλα φρουρια, σε πολυ λιγα (συγκριτικα) ησουν υποχρεωμενος να πας για βασικη αποστολη.

    Σιγουρα μπορεις να βαλεις εμπνευσμενο υλικο, και πολλα games κανουν και αυτο και τα φρουρια. Και το Odyssey ειχε μερικα πολυ καλα side quests. Δε με χαλαει να μου βαζουν ερωτηματικα και να με προωθουν στο να θελω να ανακαλυψω περισσοτερο τον κοσμο. Οσο δεν ενοχλουν αυτους που θελουν το main κομματι του στορυ και το pacing να ειναι καθωσπρεπει, και δεν στερουν κατι ποιοτικα απο αυτα τα κομματια, δεν βρισκω τον λογο να μην υπαρχουν. Αλλωστε εαν θες ο κοσμος σου να ειναι "ζωντανος" πρεπει να υπαρχει και κατι να κανεις ή κατι που να σου δινει την αισθηση οτι οντως ειναι ζωντανος ο κοσμος.

    Απλα τα Open world λογο μεγεθους τεινουν να επαναλαμβανονται ως προς τις διαδικασιες τους. Ακομα και το Witcher 3 στην ουσια επαναλαμβανει το ιδιο pattern στο 80% των αποστολων του. Τα βηματα που ακολουθεις ειναι σχεδον μονιμως τα ιδια. Λογικο ειναι και αυτο. Δεν μπορεις να βαλεις απειρη ποικιλια σε συγκεκριμενα gameplay patterns.

  15. #73
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ισχύει αυτό που λες για το Witcher, αλλά η διαφορά είναι πως στο Witcher τα περισσότερα side quests έχουν εξαιρετικό γράψιμο και θες να πας μόνο και μόνο για να δεις τι γίνεται. Χωρίς το story το κάθε quest και απλά να ήταν να χρησιμοποιώ Witcher senses θα ήταν φουλ βαρετά..
    Δεν είναι πάντα το gameplay είναι και πως το ντύνεις.
    Σε όλα τα παιχνίδια κάνεις σχεδόν το ίδιο πράγμα.. και στο TLOU πχ όλη την ώρα κρύβεσαι και σκοτώνεις κόσμο.. αλλά έχει τόσο ενδιαφέρον story που δεν θες να τελειώσει και ας πετάξεις 200 τούβλα συνεχόμενα..
    Στο AC Odyssey ενώ είναι πολύ καλό παιχνίδι και έχει και πολύ καλά side quests δυστυχώς έχει και πολύ σαβουρα σε side quests. Εγώ για αυτό δεν ασχολήθηκα με όλα τα side quests παρόλο που ήθελα και σίγουρα έχω χάσει κάποια ωραία quests..
    Επίσης έχουμε δει ένα rdr2 που απλά το παιχνίδι σε ωθούσε μόνο του να ανακαλύψεις τον κόσμο να δεις και την τελευταία καλύβα. Ε μετά από 10+ παιχνίδια AC θεωρώ πρέπει να υπάρχει και κάποια πρόοδος σε αυτό το κομμάτι.. Βελτίωσαν την μάχη, βάλανε κάποια rpg στοιχεία, για μένα πλέον πρέπει να βελτιώσουν και τον κόσμο του παιχνιδιού..
    Η εύκολη λύση είναι να τον γεμίσεις πάλι με φρούρια..

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  16. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (06-05-2020)

  17. #74
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δε διαφωνω σε αυτο που λες. Και νομιζω εκαναν αρκετα σωστα βηματα προς αυτη τη κατευθυνση με το Origins/Odyssey. Δηλαδη ειδικα στο Odyssey υπαρχαν πολυ καλα side quests. Αλλα ναι γενικα δε διαφωνω κι εγω θα προτιμουσα ποιοτικοτερο υλικο απο ευκολες λυσεις, αλλα μερικες φορες ηθελα και την "παιδικη χαρα" οπου μπορω να πειραματιστω με το gameplay του τιτλου, ειδικα σε παιχνιδια που μου αρεσει το gameplay τους.

    Το RDR2 ειναι ενα πολυ καλο παραδειγμα (για εμενα παντα) ενος πολυ ωραιου και πραγματικα ζωντανου κοσμου με εξαιρετικο γραψιμο και events, που ομως το βαρυ και αγαρμπο gameplay του με εκανε να μην θελω να πετυχω "φρουρια" με τιποτα. (και προφανως δεν το λεω θετικα αυτο)

  18. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (06-05-2020)

  19. #75
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεν ξέρω, ίσως αν δεν το έβλεπα σε όλα τα παιχνίδια της Ubisoft να μην με ενοχλούσε τόσο πολύ.
    Στο Odyssey έχει πολύ καλά quests και ίσως ασχοληθώ πάλι στο μέλλον. Πάντως έχω μια ελπίδα πως στο Valhalla θα βελτιώσουν ακόμα περισσότερα πράγματα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  20. #76
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default


  21. The Following 2 Users Say Thank You to Viper For This Useful Post:

    hakoo (07-05-2020),Leon_DiZ (06-05-2020)

  22. #77
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Ίσως είναι κάτι τέτοιο. Κρίμα, ήθελα κάτι μεγαλύτερο αλλά έτσι κι αλλιώς θα έχει και η Ubisoft δικό της event
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  23. #78
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Shame, νομιζα οτι θα δουμε demo.
    Βεβαια λογικο, δεν θελει να καψει υλικο σε ξενη conference.


  24. #79
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default



    μνιεεεεεε, μαλλον πρεπει να περιμενουμε για το demo για τα οποια συμπερασματα


  25. #80
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Έχουν ανέβει διάφορες εκδόσεις στα ελληνικά καταστήματα, από αυτές που έχουν digital περιεχόμενο, season pass κ.λπ.

    Πχ public


Page 4 of 27 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •