Page 19 of 27 FirstFirst ... 9151617181920212223 ... LastLast
Results 361 to 380 of 529

Thread: Assassin's Creed Valhalla

  1. #361
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κατανοητο παιδια θα χαμηλωσω εκ νεου τις προσδοκιες. Παντως για τοβστορυ διαβαζα καλα πραγματα εκει εξω και η πλακα ειναι οτι σε κριτικες διαβασα οτι ξεκιναει αργα και μετα παιρνει φορα χαχα!

    Και στο θεμα του περιβαλλοντος νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο να σε ενδιαφερει το μερος. Θελω να πω και στο Origins ειχες δει μια οαση μια πυραμιδα και μια ερημο και πανω κατω αυτο ηταν ολο με παραλλαγες. Και στο Odyssey επισης εβλεπες το ιδιο μοτιβο σε παραλλαγες καθολη τη διαρκεια. Λογικο ειναι δεν νομιζω να με χαλασει αυτο. Πιο πολυ φοβαμαι το στορυ που μου ειπατε.


  2. #362
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Κατανοητο παιδια θα χαμηλωσω εκ νεου τις προσδοκιες. Παντως για τοβστορυ διαβαζα καλα πραγματα εκει εξω και η πλακα ειναι οτι σε κριτικες διαβασα οτι ξεκιναει αργα και μετα παιρνει φορα χαχα!

    Και στο θεμα του περιβαλλοντος νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο να σε ενδιαφερει το μερος. Θελω να πω και στο Origins ειχες δει μια οαση μια πυραμιδα και μια ερημο και πανω κατω αυτο ηταν ολο με παραλλαγες. Και στο Odyssey επισης εβλεπες το ιδιο μοτιβο σε παραλλαγες καθολη τη διαρκεια. Λογικο ειναι δεν νομιζω να με χαλασει αυτο. Πιο πολυ φοβαμαι το στορυ που μου ειπατε.
    Σε περιπτωση που δεν το εχεις δει και σε ενδιαφερει κανα δυο σελιδες πισω ειναι η κριτικη μου για το παιχνιδι που την εκανα αφου ειχα κανει σχεδον τα παντα, ολο το main story και ολα τα side. Εκει κανω και την συγκριση τη δικια μου με odyssey. Φυσικα ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου.

  3. The Following User Says Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    Valkyre (05-02-2021)

  4. #363
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πολυ πιο ρεαλιστικο παντως να σου ζηταει το παιχνιδι (για το 100% παντα) να κανεις 1-2 πραγματα μεσα σε ενα τεραστιο camp. Στην ουσια σε ωθει στο να παιξεις και εντελως στελθ αλλιως θα φας πολυ χρονο (τουλαχιστον στο επιπεδο που βρισκομαι εγω τωρα).

    Επισης μπορω να πω οτι ειναι συμπαθητικο και το μινι game με τα ζαρια που εχουν βαλει.

  5. #364
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Το flyting ηταν φοβερη προσθηκη για μενα!

  6. #365
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Στην ουσια σε ωθει στο να παιξεις και εντελως στελθ αλλιως θα φας πολυ χρονο (τουλαχιστον στο επιπεδο που βρισκομαι εγω τωρα).
    Δυστυχως η AI εν ετη 2020 ειναι ακομα τραγικη.

    1) Σκοτωνεις καποιον απο μακρια με βελος, εαν τον βρει καποιος-οι καποιοι του κανουν μαλαξεις κανα 5λεπτο μπας κ σηκωθει με το βελος καρφωμενο στο κεφαλι του,
    αλλα αυτος εχει κουραστει λεει κ θελει να συνεχισει να ειναι ξαπλωμενος.
    Μετα απο λιγο τα παρατανε, αφηνουν το πτωμα στη θεση του κ συνεχιζουν την περιπολια τους, λες κ το βελος του καρφωθηκε απο ατυχημα.
    Θυμαμαι στο Odyssey καποιος επαιρνε τον νεκρο και τον μετεφερε για να τον ετοιμασουν για κηδεια,
    εδω τον παρατανε να τον φανε τα κορακια.

    2) Σκοτωνεις με assssination καποιον κρυμμενος σε καρο με σταχυα, εχει διπλα του κ αλλον αλλα καποιες φορες δεν σε παιρνει χαμπαρι,
    νομιζει πως το χερι του θεου τον τραβηξε μεσα στο καρο κ λεει η θεια δικη τον τραβηξε κ χαθηκε.

    3) Στεκονται δυο διπλα-διπλα, σφαζεις τον ενα με assassination κ ο αλλος μεχρι να καταλαβει τι εχει συμβει,
    εχει ενα τσεκουρι καρφωμενο στο κεφαλι του (chain assassination).

    4) Περνας μαζι με τους μοναχους διπλα απο τους φρουρους (blend in),
    ειναι απολυτα φυσιολογικο καποιος με στολη Βικινγκ να κανει παρεακι με τους μοναχους,
    ο ανθρωπος ειχε απλυτα τα ρασα του κ δεν ειχε να βαλει κατι αλλο, οποτε τον αφηνουμε κ αυτον να περασει.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  7. #366
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ ισχυει 100% αλλα αληθεια τωρα σοβαρη ερωτηση, εχουμε παραδειγμα απο rpg παιχνιδι με καλη ΑΙ; Νομιζω οτι το ειδος ειναι τετοιο που ολα τα συστηματα του αυτα αναγκαστικα με τον ενα ή τον αλλο τροπο θα εκθεσουν την ΑΙ σε μεγαλο βαθμο. Σιγουρα υπαρχουν ΑΙ και ΑΙ ακομα και σε rpgs αλλα γενικα διαπιστωνω οτι ειναι τομεας που πασχει και θα πασχει εκ φυσεως.

  8. #367
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Πάντως, λίγο οφ τόπικ αλλά σχετικό με αυτό που λέτε, καλά τα γραφικά κτλ κτλ, αλλά κι εγώ θα ήθελα να δω next gen AI εκμεταλλευόμενη και το πολύ πιο δυνατό hardware. Δε με ενόχλησε και μένα τόσο στο AC γιατί έχω συνηθίσει κι εγώ στα περισσότερα να είναι σε παρόμοια επίπεδα, αλλά πιστεύω μια πραγματικά καλή ΑΙ μπορεί να είναι game changer.

  9. #368
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Συνεχιζω και βρισκω το παιχνιδι πολυ καλοφτιαγμενο προσωπικα. Προφανως δεν ξερω σε τι κατασταση ηταν κατα την κυκλοφορια του, φανταζομαι οχι καλη, απο θεμα glitches δεν εχω συναντησει κατι περα απο 1-2 φορες που καποιος εχθρος ειχε κολλησει και δεν εκανε τιποτα και σε 2-3 διαλογους που σε καποια ατακα δεν κουνιοταν το στομα. Κατα τα αλλα απροβληματιστη η εμπειρια μου μεχρι τωρα.

    Αυτο που με εντυπωσιαζει και ισχυε φυσικα και για το Odyssey ειναι το επιπεδο που σιγα σιγα φτανουν τα open world games. Υπαρχει πολυ μεγαλη ποικιλια δραστηριοτητων, πραγμα που εγω προσωπικα το βρισκω θετικο και ας κριτικαρεται συχνα η ubisoft γι αυτο το πραγμα. Για εμενα παιζει ρολο η εκτελεση σε ολα αυτα τα side activities και νομιζω οτι το AC franchise μετα απο τοσες κυκλοφοριες εχει κανει σωστο φινιρισμα. Πρωτα απο ολα κανενας δεν σε αναγκαζει να κανεις ολα αυτα τα side activities. Αν θες ασχολεισαι αν οχι, πολυ απλα τα αγνοεις και παιζεις την ιστορια. Δεν ξερω γιατι πολυς κοσμος παραπονιεται για κατι τετοιο σε open world παιχνιδια…

    Το Valhalla εχει τοσα πολλα και διαφορετικα πραγματα να κανεις που οκ εμενα που μου αρεσει να ειμαι completionist σε ενδιαφεροντες κοσμους, με ιντριγκαρει η διαδικασια αυτη αν εχει ποικιλια. Και απο ποικιλια δραστηριοτητων τα πει πολυ καλα το παιχνιδι. Απο puzzle mechanics, mini games, parkour, investigation, hunting και τοσα αλλα. Αντι γι αυτα παλιοτερα μαζευαμε απλα σκορπια απειρα feathers και ανοιγαμε σεντουκια χωρις κανενα context ή ενδιαφερον.

    Προτιμω επισης χιλιες φορες να μπαινω σε μια πολη σε ενα παιχνιδι και να εχω πραγματικα καποιες δραστηριοτητες να κανω. Στην συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων σημερα μπαινεις σε μια τεραστια πολη και η μονη δραστηριοτητα ειναι να πας να επισκευθεις 2-3 merchants και γεια σας. Εδω υπαρχει σαφης επιρροη απο Rockstar games και η Ubisoft εχει βαλει μεσα πολλων ειδων διαφορετικες δραστηριοτητες. Και φυσικα μεσα σε αυτο κανονικοτατα world events με ιστοριουλες, που ειδικα μια που επαιξα τωρα, παροτι κρατησε 5-10 λεπτα θεωρω οτι ηταν πολυ τιμια και ενδιαφερουσα.

    Αυτα για τo side content.

    Οι επιρροες απο Red Dead δεν τελειωνουν με το side content αλλα βρισκονται και σε κεντρικο στοιχειο του παιχνιδιου επισης. Βασικα το παιχνιδι ειναι μια σαφης μιξη απο Witcher 3 και Red Dead Redemption.

    Ο φιλος jk_blue_tiger πολυ σωστα αναφερει πιο πανω οτι τα Assassins Creed εχουν Witcherοποιηθει πλεον. Να πω την αμαρτια μου δεν με χαλαει καθολου προσωπικα. Ιδιως στο Odyssey αλλα και στο Valhalla αληθεια το stealth δεν κολλάει θεματολογικα/εποχικα. Ξερετε πολλους Σπαρτιατες και Βικινγκς που βασιζονταν στο stealth fighting? Προφανως και οσο μπορω χρησιμοποιω στελθ αλλα πραγματικα δεν με καιει να το καταφερω στο 100%. Και ποσο μαλλον οταν το combat το βρισκω πραγματικα παρα πολυ βελτιωμενο ακομα και απο το Odyssey. Υπαρχουν πολυ ωραια abilities και το animation ειναι οπως ειπα πιο πριν πολυ πιο προσεγμενο. Παρολαυτα στο παιχνιδι υπαρχει σαφεστατα και ενα assassins creed game καπου εκει μεσα!

    Και η μουσικη ρε παιδια οσο προχωραω τοσο καλυτερη γινεται. Εχει κανει τρομερη δουλεια ο Jesper και καποια κομματια ειναι απλα φοβερα.

    Εχω πολυ ψωμι ακομα πολυ πιθανον να επελθει κορεσμος, αλλα και παλι δεν μου βαζει κανενας το μαχαιρι στο λαιμο να ασχοληθω με 100%. Και να ειμαι ειλικρινεις δεν μπορω να επικρινω καποιον developer που φροντιζει να εμπλουτισει οσο μπορει το υλικο του παιχνιδιου που παω να αγορασω.

    Θα επανελθω στην πορεια με περισσοτερα.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (08-02-2021),johnnyman25 (07-02-2021)

  11. #369
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Κακοφτιαγμενο μπορεί. Ήδη 3 φορές μου έχει τύχει να πάρω level και να μην μου δώσει τα 2 skills. Το παρκουρ κομμάτι είναι πολλές φορές εκνευριστικό δηλαδή ανεβαίνει κάτι τεράστια βουνά και κολλάει σε κάτι βλακειες πραγματικά. Σε 4 περιοχές που έχω συνάντηση (μετά τις 30+ ώρες βέβαια) σπάει η οθόνη στα 60fps και φαίνεται ότι είναι bug γιατί φεύγοντας λίγο από τον χώρο ακόμα και όταν πας σε πολύ πιο γεμάτο χώρο με περισσότερα άτομα αλλά και σπίτια ξεκολλάει που σημαίνει ότι κάτι έχει εκεί η περιοχή. Μου έχει τύχει να σπάει η οθόνη μέσα σε ένα σπίτι! Και στην ιστορία μου την έσπασε σε ένα σημείο γιατί έδειξε την ασυνέχεια του (δεν μπορώ να πω γιατί είναι spoiler). Τα skills και που τα παίρνω δεν έχω καν ενδιαφέρον να τα ανοίξω διότι τα βασικά τα πήρα και ότι άλλο extra έρχεται είναι... ΟΚ απλά. Δεν ξέρω περίμενα παραπάνω μάλλον

  12. #370
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μιλαμε λιωνω για το Soundtrack του παιχνιδιου ετσι... το ακουω τωρα εδω στη δουλεια και μιλαμε ειμαι σε φαση ζεν εντελως... μεχρι ανατριχιαζω σε σημεια χαχα

    Μακραν το καλυτερο AC ost για εμενα μεχρι στιγμης.








  13. #371
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    @Valkyre:

    Order of the Ancients. Μην προσπαθησεις να το βρεις απο τωρα, γιατι θα σου κανει spoil την ιστορια. Οταν ερθει η ωρα να το ακουσεις θα παθεις πλακα. Απο τα καλυτερα κομματια για παιχνιδι ever. Αν και το Valhalla το ηθελα καλυτερο, το soundtrack ειναι πραγματικα υψηλου επιπεδου.

  14. The Following User Says Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    Valkyre (08-02-2021)

  15. #372
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #373
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Βοήθησε πάρα πολύ το lockdown και οι νέες κονσόλες που δεν είχε τι να παίξεις και έτσι αγοράζεις το valhalla

  17. The Following 3 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    gonzalez (09-02-2021),Kkritikos (09-02-2021),nikosarg (10-02-2021)

  18. #374
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σε εμενα παντως λειτουργησε αντιθετσα απο οτι το συνηθισμενο. Τις περισσοτερες φορες χτυπαω τα Assassins σχεδον στο release. Τωρα επειδη ειχα να παιξω exclusives και Cyberpunk, πηγαν πισω!

    Τι κακογουστες ρε γμτ που ειναι οι πανοπλιες στο παιχνιδι... με εχει κουρασει το fashion με τις ρομπες. Οκ ναι ειναι assassins creed και πρεπει να φορανε ρομπες, αλλα δεν μου αρεσει καθολου. Μονο η αρχικη ενδυμασια μου αρεσει και αυτη δυστυχως οταν την κανεις upgrade μεταμορφωνεται και αυτη λιγο πολυ σε ρομπα...

    Το Odyssey σε αυτο το κομματι ηταν πολυ πιο καλαισθητο ΙΜΟ μιας και οι πανοπλιες ηταν αρκετα παραδοσιακες, χωρις φυσικα να λειπουν και οι ρομπες. Βλεπω τους NPC Vikings στο Valhalla και ζηλευω τα ρουχα τους χαχαχα

  19. #375
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Στο odyssey μπορούσες να φοράς ότι θες κ να φτιάχνεις μετά και την εμφάνιση ασχέτως του τι έχεις κάνει equip
    δεν ισχύει αυτό στο Valhalla?
    Satan has left his killing floor
    PS4

  20. #376
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Επι του παροντος οχι. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι καποια στιγμη θα το προσθεσουν. Η πλακα ειναι οτι το Fenyx Rising το εχει αυτο το feature!

  21. #377
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Βοήθησε πάρα πολύ το lockdown και οι νέες κονσόλες που δεν είχε τι να παίξεις και έτσι αγοράζεις το valhalla
    Συμφωνω απολυτα. Το lockdown και η ελειψη παιχνιδιων για τις καινουργιες κονσολες συνεβαλε δυσθεωρητα κατα την αποψη μου στις πωλησεις του valhalla. Αν η ubisoft δεν λαβει σοβαρα υποψη τον παραμορφωτικο αυτο καθρεφτη θα προσγειωθει πολυ ασχημα στο επομενο. Ειδικα οταν η συντριπτικη πλειοψηφια των πανοπλιων και οπλων (και ειδικα ολα τα φοβερα σετ) ειναι κλειδωμενα πισω απο το helix store και το παιχνιδι δινει με το σταγονομετρο rewards μονο και μονο για να ξοδεψεις λεφτα.

  22. #378
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Συμφωνω απολυτα. Το lockdown και η ελειψη παιχνιδιων για τις καινουργιες κονσολες συνεβαλε δυσθεωρητα κατα την αποψη μου στις πωλησεις του valhalla. Αν η ubisoft δεν λαβει σοβαρα υποψη τον παραμορφωτικο αυτο καθρεφτη θα προσγειωθει πολυ ασχημα στο επομενο. Ειδικα οταν η συντριπτικη πλειοψηφια των πανοπλιων και οπλων (και ειδικα ολα τα φοβερα σετ) ειναι κλειδωμενα πισω απο το helix store και το παιχνιδι δινει με το σταγονομετρο rewards μονο και μονο για να ξοδεψεις λεφτα.
    Είναι τόσο grindy α λα mobile game;

    Αυτό είναι το κακό με τα microtransactions, ωθούν τους developers να κάνουν όλο και πιο grindy το progression system... αλλιώς ποιός θα τα σκάσει σε Helix credits;

    Και εντάξει, αν μιλάμε για cosmetics, τα αγνοείς. Αν όμως μιλάμε για εξοπλισμό που σου δίνει αβαντάζ στο gameplay, εκεί αλλάζει το πράγμα.

  23. #379
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Ότι υπάρχει στο store βρίσκεται και στο παιχνίδι αλλά πχ για να πάρεις το Excalibur πρέπει να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα και να πας σε συγκεκριμένα σημεία που θέλεις youtube walkthrouth. Για μένα κάτι τέτοιο χαλάει την εμπειρία, τα παιδιά όμως των fortnite μπορεί να τα γουστάρουν.
    Εγώ ήθελα κάτι σε στυλ diablo, να πέφτει το unique κάτω και να γουστάρεις

  24. #380
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Μετά το cyberpunk, είπα να του δόσω μια ευκαιρία ακόμη και το ξανάπιασα...

    Ερώτηση για όσους έχουν LG OLED TV με HDR: το παιχνίδι μου φαίνεται αρκετά ξεπλυμένο, με χαμηλό contrast ειδικά όταν είναι νύχτα. Το έχετε και εσείς αυτο το θέμα; τι HDR settings εχετε βάλει στο παιχνίδι;

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •