Page 6 of 27 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 101 to 120 of 529

Thread: Assassin's Creed Valhalla

  1. #101
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεν είδα κάτι που να με ενθουσιάσει... Νομίζω η σειρά χρειάζεται ένα διάλειμμα μπας και προσφέρει κάτι καινούριο..
    Αν και γενικά στην Ubisoft πλέον δεν έχω καμία εμπιστοσύνη..
    Το AC Odyyey μου άρεσε αρκετά αλλά έχω να ασχοληθώ με την σειρά από το Unity.
    Δεν έχω παίξει αρκετά παιχνίδια της σειράς και όντως δεν νομίζω να έχω χάσει κάτι....
    Spoiler!

  2. #102
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Υπαρχει σε καλυτερη ποιοτητα? το βρηκα στο youtube αλλα ειναι αθλιο. Επισης πραγματικα μοιαζει με re skinned odyssey... γενικα το οτι δεν το εχουν δειξει τοσο καιρο ισως να σημαινει πολλα...

  3. #103
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Υπαρχει σε καλυτερη ποιοτητα? το βρηκα στο youtube αλλα ειναι αθλιο. Επισης πραγματικα μοιαζει με re skinned odyssey... γενικα το οτι δεν το εχουν δειξει τοσο καιρο ισως να σημαινει πολλα...
    Όχι και το αρχικό ήταν σε κακή ποιότητα με πολύ black crush. To αρχικό βίντεο νμζ ήταν στα 60fps αλλά δεν ξέρουμε αν είναι από next gen κονσόλα, PC ή Stadia. Υπομονή μέχρι την Κυριακή.

    Ούτε εμένα με ενθουσιάζει ό,τι δείχνουν αλλά το Odyssey μου άρεσε πάρα πολύ και θυμάμαι ότι και για το Odyssey το ίδιο ακριβώς πράγμα λέγαμε, ότι ήταν απλά ένα reskin του Origins. Πλέον θεωρείται από τα καλύτερα AC.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #104
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το origins δεν το είχα παίξει αλλά οκ λογικό το Odyssey να μοιάζει αρκετά στο Origins.
    Γενικά όμως η σειρά με έχει κουράσει.. Θα προτιμούσα να βγάλανε ανα 3-4 χρόνια παιχνίδι παρά ανα 1-2 που βγάζουν τώρα..
    Και την ίδια κόπωση έχω με όλα τα παιχνίδια της Ubisoft. Παίζω ένα και αμέσως μου θυμίζει ένα άλλο της παιχνίδι..

    Ολα Open world, όλα με σημαιάκια.. Πραγματικά δεν σου προσφέρουν κάτι.. Παίζεις ένα και είναι σαν να τα έχεις παίξει όλα...
    Spoiler!

  5. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Fulgore (06-07-2020)

  6. #105
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Όχι και το αρχικό ήταν σε κακή ποιότητα με πολύ black crush. To αρχικό βίντεο νμζ ήταν στα 60fps αλλά δεν ξέρουμε αν είναι από next gen κονσόλα, PC ή Stadia. Υπομονή μέχρι την Κυριακή.

    Ούτε εμένα με ενθουσιάζει ό,τι δείχνουν αλλά το Odyssey μου άρεσε πάρα πολύ και θυμάμαι ότι και για το Odyssey το ίδιο ακριβώς πράγμα λέγαμε, ότι ήταν απλά ένα reskin του Origins. Πλέον θεωρείται από τα καλύτερα AC.
    Ναι αλλα επειδη ειναι cross gen περιμενα μηπως δουμε κατι καλυτερο οπτικα (πχ να τρεχει στο series X or whatever).

  7. #106
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Εντάξει δεν βγάζουν κάθε χρόνο πάντως πλέον και φαίνεται ότι ρίχνουν ακόμη άπειρη δουλειά! Και γενικά ξέρουμε τι να περιμένουμε από ένα AC, δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάποιο leaked video. Κάποιες αλλαγές θα τις έχει, κάποια mechanics θα μοιάζουν με τα παλιά κ.ο.κ.

    Φυσικά τα αρνητικά σχετικά με όλα αυτά που πρέπει να κάνεις παραμένουν. Το Odyssey δεν το έχω παίξει ακόμη, αλλά έχω την εντύπωση ότι αναγνωρίστηκε η προσπάθεια για εξέλιξη της σειράς στα δύο τελευταία παιχνίδια.


  8. #107
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν εχω προβλημα, οντως τα προσεχουν, και μια χαρα ευχαριστηθηκα τα Odyssey και Origins. Απλα το τεχνικο κομματι ειναι που θελω να εχει κατι εξτρα γιατι το διαφημιζανε για series X και οσο ναναι περιμενεις να δεις κατι λιγο παραπανω απο current gen.

  9. #108
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Εντάξει δεν βγάζουν κάθε χρόνο πάντως πλέον και φαίνεται ότι ρίχνουν ακόμη άπειρη δουλειά! Και γενικά ξέρουμε τι να περιμένουμε από ένα AC, δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάποιο leaked video. Κάποιες αλλαγές θα τις έχει, κάποια mechanics θα μοιάζουν με τα παλιά κ.ο.κ.



    Φυσικά τα αρνητικά σχετικά με όλα αυτά που πρέπει να κάνεις παραμένουν. Το Odyssey δεν το έχω παίξει ακόμη, αλλά έχω την εντύπωση ότι αναγνωρίστηκε η προσπάθεια για εξέλιξη της σειράς στα δύο τελευταία παιχνίδια.
    Τα τελευταία 5 χρόνια έχουν βγάλει 4 παιχνίδια (Syndicate, Orgins, Odyssey, Valhalla) δεν τα λες και λίγα
    Πάντως το Odyssey εμένα μου άρεσε πολύ, αν και κάποια secondary quests καλύτερα να μην υπήρχαν. Και το story ήταν ωραίο και αρκετά secondary ήταν καλά.
    Spoiler!

  10. #109
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Τα τελευταία 5 χρόνια έχουν βγάλει 4 παιχνίδια (Syndicate, Orgins, Odyssey, Valhalla) δεν τα λες και λίγα
    Πάντως το Odyssey εμένα μου άρεσε πολύ, αν και κάποια secondary quests καλύτερα να μην υπήρχαν. Και το story ήταν ωραίο και αρκετά secondary ήταν καλά.
    Ε από το origins και μετά που άλλαξαν τον κύκλο

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk


  11. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    mihalis13 (06-07-2020)

  12. #110

    Default

    ειναι work in progress ακομα,οποτε θα εχει πολλες διαφορες οταν θα ειναι στην τελικη του μορφη.

  13. #111
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Για ποιο λογο κρινουμε ενα παιχνιδι,απο ενα gameplay(leak trailer)
    Που στην τελικη απο οτι λενε,ειναι απο πολυ πρωιμη μορφη?

  14. #112
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεν κρίναμε, μια πρώτη εντύπωση γράψαμε από αυτά που είδαμε
    Spoiler!

  15. #113
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Νέο leak.. (boss fight)


  16. #114
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    και άλλο από τον ίδιο με μισή ώρα gameplay;


  17. #115

    Default

    Origins,Odyssey και Valhalla ίδια παιχνίδια με διαφορετικό skin. Σε όποιον άρεσαν τα 2 τελευταία θα του αρέσει και το Valhalla. Next gen γραφικά δεν έχει πάντως.

  18. #116
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ακόμα και να είχε next-gen γραφικά, πάλι ένα βαρετό map cleaner με μπόλικη δόση Ubisoft-ίλας, δηλαδή ξεζούμισμα της συνταγής του Origins.

    Δυστυχώς υπάρχει κόσμος που αγοράζει, οπότε ισχύει το ρητό "βρίσκει και τα κάνει" η Ubisoft. (αν δεν αγόραζε ο κόσμος, αυτός ο όποιος κόσμος, πολύ απλά θα την είχε τσούξει και θα είχε παρουσιάσει πραγματική εξέλιξη/διαφοροποίηση).

    Προσωπικά, ποτέ δεν με μαγνήτιζαν τα παιχνίδια της εταιρείας, κατά κάποιο τρόπο όλα μοιάζουν στην φιλοσοφία δημιουργίας τους, όλα πάνω-κάτω έχουν ομοιότητες, προσφέροντας παραπλήσια εμπειρία.

    Αν δεν σου αρέσει το πρώτο, το δεύτερο, αλλά και το τρίτο, τέταρτο Assasins (όπως εμένα), ε, τότε δεν θα σου αρέσει κανένα. (δοκίμασα πέρυσι το καλοκαίρι το Origins, άντεξα περίπου 10 λεπτά, σκυλοβαρέθηκα και το έκανα delete από το σκληρό δίσκο του PS4)

    Πάντως είναι πραγματικά ΘΑΥΜΑ πως κατάφεραν ακόμα και το Tomb Raider να μοιάζει με το Assasins.
    Όπως είναι θαύμα το Division 2, να μοιάζει σαν Division 1.5 (και όχι Νο 2).

    Ειλικρινά, αυτός ο publisher είναι λες και το κάνει επίτηδες.
    Last edited by Lefteris_X; 11-07-2020 at 23:36.

  19. #117

    Default

    Έχει πολύ καθάρισμα χάρτη μέσα συμφωνώ, όπως πολύ καλλιέργεια και μέτρια τεχνική νοημοσύνη, αλλά κακό παιχνίδι σαν σύνολο δεν το λες, δίνει πολλές και ευχάριστες ώρες gameplay με πολύ ωραία σύνθεση κόσμου, άλλωστε όπως είπες και εσύ υπάρχει κοινό που το αγοράζει άρα αρέσει γι αυτό και δεν αλλάζει συνταγή η Ubisoft.
    Για το Τomb Raider δεν το έπιασα αυτό που ισχυρίζεσαι έχοντας παίξει τα 2 τελευταία από τα 3 της Square Enix. Εννοείς το parkour-σκαρφάλωμα?

  20. #118
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχοντας παίξει και τα 3 νέα Tomb Raider (έχω κάνει το Νο 2 εκτενές ρηβιού), μπορώ να πω ότι αυτό το πράμα ΔΕΝ είναι Tomb Raider.
    Είναι μια σύνθεση μερικών στοιχείων gameplay από άλλα παιχνίδια της Ubisoft. Το παρκούρ από το Assasins (όχι ολόιδιο αλλά εφάμιλλο), έχει το shooting από Division (όχι ίδιο αλλά εφάμιλλο), έχει το ίδιο map cleaning (ολόιδιο όπως σε άλλα παιχνίδια), έχει το ίδιο στυλ ξεκλειδώματος skills και το ακόλουθο back-tracking (γυρνάς σε προηγούμενες περιοχές) που πλέον με τις νέες δυνατότητες μπορείς να πετύχεις 100% map cleaning, τα puzzle είναι εντελώς straight-forward (απλοϊκά).

    Γενικώς, αυτό ΔΕΝ είναι Tomb Raider. Είναι συρραφή ποικίλλων και ήδη οικείων στοιχείων gameplay από άλλα παιχνίδια της εταιρείας.
    Απλώς, "ντύθηκε" με πλούσιο στόρυ ώστε να "ξεγελάσει" τους καταναλωτές ως "μια φρέσκια πνοή στο Tomb Raider franchise".

    Τεσπα, βγαίνω/βγαίνουμε οφφτοπικ.

    ΥΓ: Διαφωνώ περί AC στο "επειδή πουλάει" η συνταγή παραμένει ίδια. Αν έχουν αληθινή φαντασία στον σχεδιασμό κόσμων (δεν έχουν), αν έχουν εξαιρετικές δυνατότητες στον προγραμματισμό σοβαρού κώδικα (δεν έχουν), τότε θα μπορούσαν να βγάλουν πραγματικά εξελιγμένο gameplay και όχι τοσοδούλικα iterations επί 12 χρόνια. Αυτό που έχουν είναι (τους το αναγνωρίζω) αντοχή για σκληρή δουλειά (τεράστιοι κόσμοι, αμέτρητες γραμμές σεναρίου). Σκληρή δουλειά, ναι. Εργάζονται σαν τα σκυλιά, ναι. Εξέλιξη πραγματική όμως, όχι.

  21. #119

    Default

    Ναι καταλαβαίνω τι λες, ok boomer!
    Επειδή εγώ πέρα από τα τελευταία 2 assassins και τα τελευταία tomb raider δεν έχω ακουμπήσει τα παλιότερα σε καμία από τις 2 σειρές, δεν μπορώ να αντιληφθώ αυτό που βιώνεις έχοντας παίξει τα παλιότερα και κάνεις τις ανάλογες συγκρίσεις μεταξύ γενεών.
    Στο άλλο που λες για το assassins διαφωνώ στα σημεία τις σύνθεσης και σχεδιασμό του κόσμου, εκεί δίνουν ρέστα για μένα, όπως και στο σημείο του σοβαρού προγραμματισμού που σε τόσο μεγάλο παιχνίδι ανοιχτού κόσμου δεν αντιμετώπισα κανένα bug.

  22. #120
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ως γνήσιος Gen-X, 45άρης σχεδόν κι έχοντας παίξει αρκετούτσικα

    Αυτό που λες περί AC, είναι καθαρά θέμα γούστου.
    Προηγουμένως δεν αναφέρθηκα στο γούστο (που είναι υποκειμενικό).

    Τέλος, ο προγραμματισμός είναι:

    - Κακός όταν υπάρχουν αρκετά bug και κακές/μέτριες επιδόσεις.
    - Μέτριος όταν δεν υπάρχουν bug, αλλά οι επιδόσεις είναι μέτριες.
    - Καλός όταν δεν υπάρχουν bug, αλλά οι επιδόσεις είναι άριστες.
    - Πάρα πολύ καλός όταν δεν υπάρχουν bug, και ταυτόχρονα βλέπεις εικόνα/ήχο/animation που δεν έχεις ξαναδεί πουθενά.

    Το να μην υπάρχουν bug, δεν αποτελεί εύσημο.


    ΥΓ: Αφής στιγμής πρωτοείδα το Tomb Raider το 1995 σε PC, έναν ολόκληρο χρόνο πριν κυκλοφορήσει τις εποχές που έγραφα στα περιοδικά της Compupress (Pixel, PC Master κλπ), κατόπιν το 1996 σε PSX κι έκτοτε έχω βιώσει όλα τα Tomb Raider σε PSX/PS2/PS3/PS4, όπως και από το πρώτο AC στο PS3 μέχρι το τελευταίο σε PS4.........ε, λογικό είναι να μην έχουμε την ίδια "βάση" για να κάνουμε εποικοδομητική κουβέντα. Στα θέματα πάντως προσωπικού γούστου, δεν τίθεται καν συζήτηση, καθώς όπως λέει το ρητό "περί ορέξεως....κολοκυθόπιτα". Το γούστο, είναι εντελώς custom προσωπική υπόθεση για τον κάθε άνθρωπο. (πχ. δεν μου αρέσουν τα Last of Us I και II, τα θεωρώ misery/depress simulators και είναι εντελώς εκτός γούστου μου. Αυτό είναι υποκειμενικό. Εντούτοις, οφείλω αντικειμενικά μιλώντας να πω ότι είναι εξαιρετικές παραγωγές από πολλές απόψεις.)
    Last edited by Lefteris_X; 12-07-2020 at 02:05.

Page 6 of 27 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •