Results 1 to 11 of 11

Thread: UK & US psn accounts

  1. #1

    Default UK & US psn accounts

    Καλησπέρα παιδιά εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ 2 βασικούς λογαριασμούς σαν primary στο ps4 μου

    1. Αμερικανικό όπου αγοράζω τα παιχνίδια digital (αφού είναι πολύ πιο φτηνά)

    2. Και ενα αγγλικό που ουσιαστικά είναι ο κύριος λογαριασμός μου και από εδω παίζω όλα τα παιχνίδια, εχω συνδρομή psn κτλ

    Όπως είπα είναι και οι δύο primary άρα τα παιχνίδια γίνονται share στο ps4.
    Το θέμα μου ποιο είναι

    Πχ οταν θέλω να αγοράσω κάτι για ενα παιχνίδι μου που παίζω στον αγγλικό λογαριασμό δεν με αφήνει..

    Τι εννοώ

    Πχ για το blackout μέσο του παιχνιδιού οταν παω να αγοράσω για παράδειγμα coins κτλ η εφαρμογή του store μέσα από το παιχνίδι δεν είναι διαθέσιμη..



    Δοκίμασα να τα αγοράσω απευθείας από το store αλλά και πάλι δεν εμφανίζονται στο παιχνίδι, με άλλα λόγια πεταω τζάμπα λεφτά.

    Ποιο είναι το πρόβλημα?
    Τι πρέπει να κάνω?

    Sent from my MI 6 using Tapatalk

  2. #2
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Υπαρχει νημα για αυτο το θεμα (game sharing), δεν χρειαζοταν να ανοιξεις νεο.
    Κοιτας εδω, η απαντηση ειναι στην 1η σελιδα.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  3. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    gkontos10 (28-02-2019)

  4. #3
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Το θέμα σου είναι το εξής.

    Εφόσον αγοράζεις από το Αμερικάνικο store, πρέπει και τα DLC να τα αγοράζεις από εκεί και όχι από το UK account σου που παίζεις.

    Ταιριάζει εδώ η παροιμία: αλλού τρως, αλλού πίνεις, αλλού πας και τον δίνεις.

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  5. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    gkontos10 (28-02-2019)

  6. #4
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Το θέμα σου είναι το εξής.

    Εφόσον αγοράζεις από το Αμερικάνικο store, πρέπει και τα DLC να τα αγοράζεις από εκεί και όχι από το UK account σου που παίζεις.

    Ταιριάζει εδώ η παροιμία: αλλού τρως, αλλού πίνεις, αλλού πας και τον δίνεις.

    Κ να συμπληρώσω ότι υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το DLC στο ευρωπαϊκό account, όπως κ season pass αν έχει το παιχνίδι.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  7. #5
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Σωστά όλα αυτά περί DLC, Κλπ αλλά το πρόβλημα που αναφέρει είναι ότι δεν έχει υλικό διαθέσιμο στο PS store για αγορά, όχι ότι δεν είναι συμβατό με το παιχνίδι που αγόρασε. Δεν του δείχνει περιεχόμενο, δεν του επιτρέπει να αγοράσει coins που λογικά θα έπρεπε να έχει αυτή την δυνατότητα και να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα coins/points (CP) κανονικά αφού τέτοιες αγορές κλειδώνουν στο account και όχι στο παιχνίδι.

    Από την άλλη θα μπορούσε να δοκιμάσει μία την τύχη του για αγορά CP (μικρού τιμήμηατος αρχικά) από τον υπολογιστή.
    https://store.playstation.com/en-gb/...onship=add-ons

  8. #6
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Σωστά όλα αυτά περί DLC, Κλπ αλλά το πρόβλημα που αναφέρει είναι ότι δεν έχει υλικό διαθέσιμο στο PS store για αγορά, όχι ότι δεν είναι συμβατό με το παιχνίδι που αγόρασε. Δεν του δείχνει περιεχόμενο, δεν του επιτρέπει να αγοράσει coins που λογικά θα έπρεπε να έχει αυτή την δυνατότητα και να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα coins κανονικά αφού τέτοιες αγορές κλειδώνουν στο account και όχι στο παιχνίδι.

    Από την άλλη θα μπορούσε να δοκιμάσει μία την τύχη του για αγορά coins (μικρού τιμήμηατος αρχικά) από τον υπολογιστή.
    Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Αν το κάνεις μέσα από το παιχνίδι πάει να σε πετάξει στο αμερικάνικο store αλλά δεν μπορεί, για αυτό γράφει ότι δεν υπάρχει περιεχόμενο. Αν πας από το store κανονικά, τα βλέπεις, αλλά και να τα αγοράσεις, δεν αναγνωρίζεται έπειτα από το παιχνίδι.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  9. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    gkontos10 (28-02-2019)

  10. #7
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Σωστά όλα αυτά περί DLC, Κλπ αλλά το πρόβλημα που αναφέρει είναι ότι δεν έχει υλικό διαθέσιμο στο PS store για αγορά, όχι ότι δεν είναι συμβατό με το παιχνίδι που αγόρασε. Δεν του δείχνει περιεχόμενο, δεν του επιτρέπει να αγοράσει coins που λογικά θα έπρεπε να έχει αυτή την δυνατότητα και να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα coins/points (CP) κανονικά αφού τέτοιες αγορές κλειδώνουν στο account και όχι στο παιχνίδι.

    Από την άλλη θα μπορούσε να δοκιμάσει μία την τύχη του για αγορά CP (μικρού τιμήμηατος αρχικά) από τον υπολογιστή.
    https://store.playstation.com/en-gb/...onship=add-ons
    Ναι αν πάρεις το gta από us κ πας απο Ευρώπη να παίξεις δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  11. #8
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Γιατί αν δεν έχω κανένα παοχνιδι από τα δύο, το store δεν θα μου δείχνει τίποτα για αγορά; Εγώ κατάλαβα ότι δεν του δείχνει στο store κάτι για αγορά και λογικά τα cp δεν θα έπρεπε να μπορεί να τα αγοράσει από UK και να τα χρησιμοποιήσει στο παιχνίδι αφου είναι account related stuff; Σε άλλο παιχνίδι εμένα μου επέτρεπε να πάρω plus πακέτα από διάφορες χώρες και να τα χρησιμοποιώ στο ίδιο παιχνίδι (US & GR). Επίσης θα έπρεπε να μπορεί να αγοράσει και DLC από Αγγλία και ας μην τα αναγνωρίζει το παιχνίδι μετά αλλά δεν έγραψε κάτι τέτοιο αν διάβασα το αρχικό post καλά.

  12. #9
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Γιατί αν δεν έχω κανένα παοχνιδι από τα δύο, το store δεν θα μου δείχνει τίποτα για αγορά; Εγώ κατάλαβα ότι δεν του δείχνει στο store κάτι για αγορά και λογικά τα cp δεν θα έπρεπε να μπορεί να τα αγοράσει από UK και να τα χρησιμοποιήσει στο παιχνίδι αφου είναι account related stuff; Σε άλλο παιχνίδι εμένα μου επέτρεπε να πάρω plus πακέτα από διάφορες χώρες και να τα χρησιμοποιώ στο ίδιο παιχνίδι (US & GR). Επίσης θα έπρεπε να μπορεί να αγοράσει και DLC από Αγγλία και ας μην τα αναγνωρίζει το παιχνίδι μετά αλλά δεν έγραψε κάτι τέτοιο αν διάβασα το αρχικό post καλά.
    Τα online δεν λειτουργουν τα ποιο πολλά δλδ αν πάρεις Division από αμερικη θα σου ζητήσει αν είναι διαφορετικό να πάρεις της Αμερικής το season pass αυτό δεν λειτουργεί σε άλλο account μόνο στο αμερικανικό, οπότε όταν πας με το δικό σου δεν θα φαίνεται καθόλου.
    Το ίδιο gta τα λεφτά που θα αγοράσεις με το αμερικανικό δεν θα στα δείχνει στο ευρωπαϊκό.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  13. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Σωστά όλα αυτά περί DLC, Κλπ αλλά το πρόβλημα που αναφέρει είναι ότι δεν έχει υλικό διαθέσιμο στο PS store για αγορά, όχι ότι δεν είναι συμβατό με το παιχνίδι που αγόρασε. Δεν του δείχνει περιεχόμενο, δεν του επιτρέπει να αγοράσει coins που λογικά θα έπρεπε να έχει αυτή την δυνατότητα και να μπορεί να χρησιμοποιήσει τα coins/points (CP) κανονικά αφού τέτοιες αγορές κλειδώνουν στο account και όχι στο παιχνίδι.

    Από την άλλη θα μπορούσε να δοκιμάσει μία την τύχη του για αγορά CP (μικρού τιμήμηατος αρχικά) από τον υπολογιστή.
    https://store.playstation.com/en-gb/...onship=add-ons
    Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα..
    Δοκίμασα με 2 αγορές
    200 coins μια απο pc και μια μέσω του ps4 αλλά τίποτα..
    Η χρέωση γίνεται κανονικά αλλά δεν εμφανίζεται στο παιχνίδι


    Sent from my MI 6 using Tapatalk

  14. #11

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Αν το κάνεις μέσα από το παιχνίδι πάει να σε πετάξει στο αμερικάνικο store αλλά δεν μπορεί, για αυτό γράφει ότι δεν υπάρχει περιεχόμενο. Αν πας από το store κανονικά, τα βλέπεις, αλλά και να τα αγοράσεις, δεν αναγνωρίζεται έπειτα από το παιχνίδι.
    Ακριβώς αυτό

    Sent from my MI 6 using Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •