Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Hollow Knight

  1. #1
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Hollow Knight



    Το παιχνιδι το ειχα δει εδω και καιρο αλλα δεν του ειχα δωσει σημασια, το βρηκα σε sale 10 ευρω στο psn και λεω what the hell, λατρευω τα metroidvania οποτε ας το παρω να βρισκεται. Εκανα το λαθος και το ξεκινησα, και λεω το λαθος γιατι πραγματικα δεν περιμενα οτι θα ειναι ετσι και οτι θα κολλησω τοσο πολυ. Ενα εκπληκτικο 2d hand drawn dark souls στην ουσια, με εκπληκτικο animation και challenge που ειναι τοσο οσο. Δεν θα ειχα το κουραγιο για ενα dead cells ας πουμε, αλλα αυτο ειναι ακριβως το balance που μου αρεσει. Ενα δυσκολο παιχνιδι που βασιζεται σε skill αλλα ειναι ενα κανονικο adventure game, με τις αναβαθμισεις του, τα treasures που μπορουν να σου δωσουν ενα boost, απειρους npcs και ο,τι πιο κοντα σε αισθητικη σε dark souls εχω παιξει (δεν εχω παιξει το Salt and Sanctuary).
    Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους αρεσουν τα metroidvania και souls games.
    H τελεια μιξη σε επιπεδο mechanics και art που ειναι να το χαζευεις.
    Εχω εδω και 2 βδομαδες το RE2 Remake και ουτε που το εχω αγγιξει...









  2. The Following 7 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    chronohill (24-02-2019),geogoku (29-10-2019),isildur83 (24-02-2019),kostasb13 (25-02-2019),PDS (25-02-2019),Sir_Teraflop (25-02-2019),Snk (24-02-2019)

  3. #2
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Το είχα ξεκινήσει στο pc εδώ και πολυυυ καιρό, δυστυχώς σε κάποια φάση για πολλούς και διάφορους λόγους το ψιλοπαράτησα... Απ οτι θυμάμαι βέβαια είχα χαθεί και λίγο με το map, και όταν το αφήνεις καιρό και πας να το ξαναπαίξεις είναι τρομερά δύσκολο να θυμηθείς και να επανέλθεις. Πάντως όπως είπες είναι πολύ καλό γενικά. Προσωπικά βέβαια το Salt and Sanctuary που έχω τερματίσει στο ps4 μου άρεσε πιο πολύ, εκείνο δλδ το είχα παίξει ασταμάτητα.
    Είναι πολύ ιδιαίτερο παιχνίδι πάντως, έχει επιρροές από πολλά και διάφορα, αλλά έχει και το δικό του στυλ ταυτόχρονα.

  4. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    hakoo (25-02-2019)

  5. #3
    Elite Aphelian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Piraeus
    Posts
    866
    PSN ID
    Aphelian
    Name
    Γιώργος

    Default

    Ο Hakoo μαλλον ειναι εγω, γιατι επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα.
    Ειδα το announcement για το καινουριο παιχνιδι(silksong) και ειδα απο κατω σχολια τυπου "I feel bad about cheating the developers by only paying $15 for this thing", λεω, παω να δω τι παιζει.

    Το παιχνιδι ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ και ειδικα οταν εμαθα πως το εφτιαξαν 3 τυποι στην Αυστραλια επαθα πλακα.

    Στον κόσμο που οταν ενα παιχνιδι θέλει πάνω από 10 λεπτα συγκεντρωσης, που αν πεθανεις πάνω απο 2 φορές σε Boss, που δεν εχει autosave και οταν πεθάνεις υπάρχει περίπτωση να χάσεις κατι, αυτο τα παιχνιδι βαφτίζεται "souls-like", ήρθε και το Hollow Knight ωστε να ερθει ο καθε αναπηρος game reviewer και να πει ειναι BRUTALLY UNFORGIVING κλπ κλπ.

    Το παιχνιδι ειναι υπεροχο, εχει απιστευτο platforming, ΑΠΕΙΡΟ optional υλικο, και ειλικρινα μπορει να ειναι οσο δυσκολο θελει καποιος να ειναι. Υπαρχουν 2-3 πραγματα στο παιχνιδι που πρεπει να ματωσεις πανω απο το χειριστηριο και καποια optional bosses που νομιζεις πως σου κανουν πλακα, αλλα στο συνολο ειναι μια απιστευτα ομορφη εμπειρια με φοβερο artstyle.
    Περασα απειρες ωρες στον κοσμο του (το Save μου ειναι ηδη στις ~40 ωρες) και ακομα δεν εχω ψαξει τα παντα, εχω 2-3 quests pending και ειλικρινα θα το πληρωνα και full price, στα 9.99 ειναι αστειο.

    Υ.Γ. White Palace/Path of Pain, οτι καλυτερο/χειροτερο εχω δει σε παιχνιδι, βάστα Hakoo!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Aphelian For This Useful Post:

    hakoo (25-02-2019),kostasb13 (25-02-2019)

  7. #4
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Εχω γράψει καμποσες φορές εδώ μέσα για το hollow knight, ίσως και γιατί πιστευω ότι δεν έχει τραβήξει την προσοχή που πρέπει, κυρίως στο θρεντ του switch. Το παιχνίδι είναι ένα metroidvania αριστούργημα απλά. Εκπληκτικό οπτικά, υπέροχη μουσική και εθιστικοτατο gameplay.
    Στα 10-15 ευρώ μιλάμε για πραγματικό κλέψιμο....
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου hakoo σε όσα λες και κυρίως για το balance που αναφέρεις, να πω την αληθεια το dead cells το παράτησα μετά από λιγο καιρό, αυτό όμως είναι ένα κανονικό adventure παιχνίδι. Το silksong, είναι από τα πιο αναμενόμενα παιχνίδια για μένα, ποσταρα πριν λιγο καιρο το τρέιλερ στο switch thread, πραγματικα δείτε πόσο υπέροχο δείχνει!!

  8. The Following User Says Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    hakoo (26-02-2019)

  9. #5
    Senior Member ultra's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    118
    PSN ID
    gael_HELLAS

    Default

    Οντως παιχνιδαρα, αν και θεωρω το ori and the blind forest καλυτερο. Εχει τα θεματακια του αλλα συνολικα ειναι σε καλο δρομο για μεγαλα πραγματα.

  10. The Following User Says Thank You to ultra For This Useful Post:

    hakoo (26-02-2019)

  11. #6
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Aphelian View Post

    Το παιχνιδι ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ και ειδικα οταν εμαθα πως το εφτιαξαν 3 τυποι στην Αυστραλια επαθα πλακα.
    Τι ειπες τωρα!
    Απιστευτο πραγματικα και καταλαβαινω οσους λενε οτι θεωρουν steal να δινουν 10 και 15 ευρω για τετοια παιχνιδια. Μιλαμε για δουλειες που αξιζουν πολυ παραπανω απο παιχνιδια εκατομμυριων δολλαριων που οχι μονο δεν αξιζουν το 60αρι/70αρι αλλα σου ζητανε κι αλλα για να εχεις ενα decent content.
    Eχω ριξει κανα 20αωρο και δεν εχω κανει σχεδον τιποτα, πραγματικα αισθανομαι ασχημα για την τιμη που το πηρα, κριμα για τους devs.


  12. #7
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Φαγωθηκατε και με εχετε ψησει...Στα 7.5 ειναι καλα που το εχει προσφορα?να το αφησω?χαχαχαχα!παει για αγορα θενκς guys...το salt and sanctuary με ειχε πορωσει πολυ!
    Spoiler!

  13. #8
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Chrono δες το λιγακι πρωτα, μην σε παρουμε στο λαιμο μας.
    Αν και 7.5 ευρω (και 10 που εδωσα εγω) ειναι μια αστεια τιμη γι αυτο το παιχνιδι, πραγματικα.


  14. #9
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Σορυ γράψτε λάθος είναι για Αμέρικα...κλασικά οι καλές προσφορές είναι για εκεί...
    Λες να μην μαρεσει hakoo?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  15. #10

    Default

    και εγω το εχω αγορασει αλλα δεν το εχω ξεκινησει ακομα.
    Υποψη αλλα εχει βγαλει και dlc και προσφατα ανακοινωθηκε και Sequel


  16. #11
    Elite Aphelian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Piraeus
    Posts
    866
    PSN ID
    Aphelian
    Name
    Γιώργος

    Default

    Η εκδοση του PS4 εχει μεσα ολα τα DLC οποτε το παιχνιδι ειναι στην "καλυτερη" δυνατη μορφη του. Και μονο να κοιτας το artstyle του αξιζει τον κοπο, ασε το ποσο καλα "παιζει" και ποσο εθιστικο ειναι.

  17. #12
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Λες να μην μαρεσει hakoo?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν εχω παιξει το Salt and Sanctuary για να τα συγκρινω. Απλα δεν ξερω ποιο ειναι το resistance σου σε hard bosses, σε 1-2 περιπτωσεις εχω δυσκολευτει μεχρι στιγμης και εχω κανεις αρκετα replays, αν σε κουραζει αυτο μονο δεν ξερω.
    Κατα τα αλλα σε επιπεδο κοσμου και artstyle πιστευω θα το λατρεψεις.
    Το μονο σοβαρο παραπονο που μπορει να εχει καποιος (που για μενα δεν ειναι θεμα αλλα το καταλαβαινω 100%) ειναι το navigation σε επιπεδο progression μεσα στο παιχνιδι. Πολλες φορες δεν ξερω που να παω γιατι το παιχνιδι εχει μονο τα βασικα markers, και πολλες περιοχες ειναι accessible μονο με abilities που παιρνεις με την εξελιξη του παιχνιδιου. Εχω κοιταξει walkthrough 2-3 φορες, δεν με χαλαει προσωπικα αλλα καταλαβαινω οτι για καποιους μπορει να ειναι κουραστικο.


  18. #13
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Κατάλαβα πως είναι...μοιάζει με το salt...δεν με απογοήτευουν τα δύσκολα bosses αρκεί να μην είναι άδικα!έχω συνηθίσει από soulsborne!
    Στην πρώτη πτώση τιμής έχει αγοραστεί.. σευχαριστω

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  19. #14
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    To ξεκινησα εν αναμονη του Death stranding δεν ηθελα κατι μεγαλο..
    Τι παιχνιδαρα ειναι αυτη ρε παιδες?Ενω στην αρχη πηγα να ξενερωσω γιατι δεν ηξερα που πηγαινω και που βρισκομαι εχω εθιστει...Υπεροχος κοσμος μαγευτικος...το progression ειναι εξαιρετικο, θελει την σκεψη του και αυτο μαρεσει..Ανυπομονω να παιξω να δω τι κοσμους θα μου ανοιξει παρακατω και τι abilities!

    Πορωθηκα ασχημα οταν πηρα το
    Spoiler!


    Βλεπω οτι μαρεσουν αυτα τα games αρκετα τελικα...τι αλλο προτεινετε σε αυτο το στυλ?salt and sancruary το ελιωσα μαρεσε πολυ..βλεπω dead cells αντιστοιχα αλλα ειναι δυσκολο οσο το salt η περισσοτερο? θα τσιμπησω οπωσδηποτε και το καινουριο το blasphemus σιγουρα
    Last edited by chronohill; 09-10-2019 at 12:12.
    Spoiler!

  20. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    geogoku (29-10-2019)

  21. #15
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Φοβερο το Hollow! παρόμοια αυτα που ειπες ήδη ειναι οντως πολυ καλα!να συμπληρώσο επισης: Death Gambit (για φανς του Dark Souls). To Zero Katana πολυ ωραιο gameplay! και δες το Μοnster Boy and the cursed kingdom! ...must play!


  22. #16
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post

    Βλεπω οτι μαρεσουν αυτα τα games αρκετα τελικα...τι αλλο προτεινετε σε αυτο το στυλ?salt and sancruary το ελιωσα μαρεσε πολυ..βλεπω dead cells αντιστοιχα αλλα ειναι δυσκολο οσο το salt η περισσοτερο? θα τσιμπησω οπωσδηποτε και το καινουριο το blasphemus σιγουρα
    Τα λατρευω αυτα τα παιχνιδια, το hollow knight ειναι απο τις περιπτωσεις που αγοραζεις το παιχνιδι στα 10 ευρω ξερω γω και αισθανεσαι ασχημα οτι δεν δινεις το credit στους δημιουργους. Υπεροχο παιχνιδι, ηθελα να τα κανω ολα αλλα δυστυχως μετα απο τοσο καιρο που εχω να το πιασω δεν μπορω να επιστρεψω. Ειναι skilled based, θα χρειαστω ωρες για να φτασω στο επιπεδο που ημουν.
    Chrono αλλo παιχνιδι στο ιδιο στυλ που προτεινω εγω ειναι σιγουρα το sundered, υπεροχο οπτικα με απιστευτο art style, μουσικη και επιρροες απο Lovecraft, αρκετα πιο ευκολο βεβαια.
    To dead cells εχει απαισιο art style για τα δικα μου γουστα και δεν ασχοληθηκα, επομενο στη λιστα μου (μπορει να το αγορασω και σημερα βασικα) ειναι το blasphemous.


  23. #17
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    To εχω ξεκινησει και μου αρεσει πολυ. Το art directiοn και ο χειρισμος για την ωρα ειναι αυτα που με τραβανε περισσοτερο. Στο στορυ δεν εχω ''μπει'' ακομα.
    .

  24. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Dimitris_ (23-01-2021),geogoku (23-01-2021)

  25. #18
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Το εχω στα υποψιν εδω κ καιρο μιας κ οταν ειχε πρωτοβγει ειχε κανει τεραστια εντυπωση σε ολους.

    Απο δυσκολια πως σου φαινεται μεχρι στιγμης? Ειναι οντως τοσο δυσκολο?
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  26. #19
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Είναι δυσκολο, αλλα οχι εκνευριστικα δυσκολο μεχρι τωρα. Παντως το απολαμβανω.
    .

  27. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Dimitris_ (23-01-2021),geogoku (25-01-2021)

  28. #20
    Senior Member Cypher's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    121
    PSN ID
    ask me

    Default

    Το ειχα ξεκινησει οταν το εδινε το PSPlus αλλα το παρατησα λιγο πριν το τελος. Χρειαζεται co-op σαν το Cuphead, δε λεει να παιζεις μονος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •