Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 81 to 90 of 90

Thread: Apex Legends

  1. #81
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Εντάξει δεν είμαι κ εντελώς noob απλά θέλω χρονο να μάθω τα όπλα κ τις καβατζες στο map, στο Fortnite ας πούμε μπορεί να μην χτίζω πολύ αλλά κάνω πάρα πολλά kill (τα έχω σακατεψει τα μικρά ),apex θέμα τα όπλα δεν έχω καταλάβει τι κάνω λάθος κ ενώ τους βρίσκω πρώτος με κατεβάζει αυτός ποιο γρήγορα κ ας έχω μωβ armor.
    Εντωμεταξύ είναι κ τα special που ακόμα δεν έχω μάθει καλά παίζω συνήθως με τον Bloodhount.
    Έκλαψα με το bold! (τσιρίδα και κακό τα μικρά, χαχαχα!)

    Πάντως ναι, η αλήθεια είναι ότι τα μικρά έχουν λίγο-πολύ καλύτερα αντανακλαστικά από εμάς (εξαρτάται και από τον άνθρωπο βέβαια, εγώ κρατιέμαι καλά ακόμα), αλλά εμείς οι μεγαλύτεροι ("boomers" στα μάτια τους) ξέρουμε να συνεργαζόμαστε καλύτερα για έναν κοινό σκοπό (επίτευξη νίκης).

    Ένα σύνολο μέτριων σκοπευτών με πολύ καλό teamwork μπορεί να κάνει την ανατροπή έναντι μιας ομάδας που έχει "Rambo" παίκτες (ο καθένας πάει μόνος του για να ανεβάσουν KDR!).

    To Apex ανταμείβει και αντανακλαστικά, αλλά και στρατηγική (team positioning/map awareness).

    Γενικώς θα έλεγα μην απογοητεύεστε... ασχέτως online MP παιχνιδιού.

  2. #82
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα, αλλά με έβαλε σε match με ping 1384 (!!!) ms. Και η γραμμή μου είναι μια χαρά. DDoS attack?

    Ώρες-ώρες το κάνει αυτό, δεν ξέρω γιατί. Παρ' όλο που έχει dedicated servers το παιχνίδι (Belgium 60 ms μου βγάζει συνήθως, μετά η Φρανκφούρτη με λίγο παραπάνω).

    Μιλάμε για εντελώς απόκοσμη εμπειρία (να προχωράς μπροστά και το netcode να σε κάνει συνεχώς rewind πίσω στον χρόνο λες κι είσαι σε χρονομηχανή!). Εντελώς unplayable. Τέτοιο χάλι ούτε σε p2p netcode με Μεξικάνους/Βραζιλιάνους/¶ραβες hosts δεν έχω δει!!!

    Έχει τύχει να παίξω και match με 500 ms latency και παρ' όλο που η απόκριση δεν ήταν καλή (ακόμα και το pick up των items είχε lag), καταφέραμε και πήραμε νίκη.

    Σήμερα έκανα leave γιατί δεν παιζόταν καθόλου και το παιχνίδι με κέρασε... 10 min penalty.

    Μ' αυτά και μ' αυτά καταλαβαίνω όσους τα χώνουν στην Respawn και δεν δίνουν φράγκο (εγώ δεν έχω δώσει σεντ). Συν άλλα θέματα που έχει (να ξεκινάει με κενές θέσεις στην ομάδα).

    Μόλις σταματήσει να έχει traction το παιχνίδι, θα το αφήσει κι αυτό η EA να έχει την τραγική μοίρα του Titanfall.

    ΥΓ: Οτιδήποτε άνω των 100 ms θεωρείται μη-ιδανικό για real-time/reflex-based games (shooters, racing κλπ). Για turn-based (π.χ. σκάκι, τάβλι) και τα 2000 ms δεν είναι πρόβλημα.

  3. #83
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Χάχα σε έφτιαξαν έχεις παίξει χωρίς crossplay, δεν με βάζει σε ματς όταν το βγάζω δεν βρίσκει κανέναν λέει.
    Arena δεν αξίζει από ότι είδα πολλά χτύπησα 4-5 ματς αλλά το κανονικό με τράβηξε παλι 3αδα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  4. #84
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Χάχα σε έφτιαξαν έχεις παίξει χωρίς crossplay, δεν με βάζει σε ματς όταν το βγάζω δεν βρίσκει κανέναν λέει.
    Arena δεν αξίζει από ότι είδα πολλά χτύπησα 4-5 ματς αλλά το κανονικό με τράβηξε παλι 3αδα.
    Πάντα με crossplay παίζω (ποιός δεν θέλει μεγαλύτερο player pool/καλύτερο matchmaking?). Ποιός σου είπε ότι έχω αλλεργία στους XBOXάδες; (στους μαλάκες έχω αλλεργία, κάτι πιτσιρικάδες που βρίζουν, ακόμα κι αν έχουν PS icon)

    Οπότε για ποιόν λόγο να το κλείσεις; Δεν κερδίζεις κάτι, ίσα-ίσα χάνεις. Με PCάδες δεν θα σε βάλει μαζί, εκτός αν έχεις ήδη φίλο από PC και τον καλέσεις στο lobby.

    PS/XBOX/Switch παίζουν μαζί: https://realsport101.com/apex/apex-c...battle-pass-ea

    Το μόνο «κακό» με το crossplay είναι ότι δεν θα δούμε ποτέ gyro aiming (έτσι εικάζω δηλαδή) στα multiplatform. Κρίμα, γιατί θα ήταν ταμάμ για fine-tuned aiming! Εννοώ ίσως οι XBOXάδες το θεωρήσουν «αδικία» να έχουν gameplay πλεονέκτημα οι PS users.

    Το lag που λέω φαίνεται να έχει ξεκινήσει εδώ και κάτι μήνες: https://www.dexerto.com/apex-legends...blems-1513426/

    Δεν ήταν έτσι στις αρχές, είχε πολύ smooth launch (σπάνιο για MP game).

    Περί ορέξεως για τα modes.

    Η αλήθεια είναι ότι το παιχνίδι είναι στημένο εξαρχής με BR λογική/template και το Arenas μπήκε «τσόντα», έτσι για να πουν ότι το έβαλαν ή/και για μην βαριέται ο κόσμος παίζοντας συνέχεια BR.

    Αντίστροφα: στο Battlefield V βάλανε εκ των υστέρων BR mode, αλλά εκεί το παιχνίδι είναι στημένο με άλλη (non-BR) λογική.

    Προσωπικά με κουράζει αυτό το μοτίβο που βλέπω να εισάγουν τυχαιότητα (RNG) στα παιχνίδια οι devs για λόγους engagement.

    Τι εννοώ; Στο BR όλο το loot είναι random. Θα πέσεις κάπου και δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει από εξοπλισμό! Με αποτέλεσμα να σε κάνει "hook" ότι «άντε μωρέ, ας παίξω ένα ματσάκι ακόμα να μου κάτσει το καλό το πράμα/loot».

    Σατανικό; Και όμως αληθινό... στο Arenas δεν είναι έτσι, όλοι έχουν τις ίδιες πανοπλίες, κράνη κλπ.

    Τα ίδια ισχύουν και σε roguelike/lite με random πίστες και random όπλα.

    Δυστυχώς παρ' ότι καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό των devs, εντούτοις δεν μπορώ να πω ότι είμαι fan να με κάνουν engage με τέτοια ψυχολογικά τρικ. Εξού και γιατί με βλέπεις να έχω μια προτίμηση σε πιο παλιά είδη (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν δοκιμάζω και τα νέα -δοθείσης της ευκαιρίας-).

    ΥΓ: Ένα ακόμα πράγμα που με χαλάει με τα BR είναι ότι επειδή έχουν τεράστιους χάρτες, σπανίως θα δεις νέα maps.

    Την εποχή που βασίλευε το linear MP υπήρχαν παιχνίδια με 23 maps και μια ντουζίνα modes! Ο ορισμός της ποικιλίας σε gameplay και πίστες. True diversity.

    Πλέον 1 BR map ισούται με 10 linear maps, οπότε όπως είναι ευνόητο θέλει πολύ παραπάνω κόπο για να φτιαχτεί κάτι καινούριο. 3 maps όλα κι όλα το Apex, για μένα είναι πολύ φτωχό.

    Αυτά σύμφωνα με τα δικά μου standards πάντα (ίσως γιατί έχω προλάβει και τις παλιότερες εποχές και αναπόφευκτα θα γίνει σύγκριση), γιατί η πιτσιρικαρία άλλα πράγματα εννοεί με το content (π.χ. να έχει 500.000 skins για unlock -> λίαν αδιάφορο για μένα).

    Αν τα πω παραέξω αυτά (όχι ότι κωλώνω, δεν μασάω τα λόγια μου), θα με σκυλοβρίσουν... δεν παύουν να είναι αλήθειες όμως.

  5. #85
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Δεν σε βάζει μέσα κ με Pc λες;
    Στο warzone σε βάζει κανονικά με όλους οπότε έλεγα μήπως παίζω κ με Pc, στο arena όσες φορές επαιξα με έβαλε με ότι να ναι παίχτες δεν ξέρω κ αν ήταν παιδιά .

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  6. #86
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ναι, δεν σε βάζει με PC, εκτός αν έχεις PCά στο lobby.

    Το Warzone μου φάνηκε αθλιότητα από πολλές απόψεις, οπότε έφαγε delete με συνοπτικές διαδικασίες.

    Στο matchmaking μην περιμένεις πολλά σαν solo παίκτης. Αν όμως παίξεις με ομάδα, να ξέρεις ότι ενεργοποιεί SBMM (άλλη αθλιότητα/μόδα των καιρών μας αυτή).

  7. #87
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default



    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  8. #88
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αυτό το next-gen update αγνοείται ακόμα, ε; Κόκαλα θα έχει μάλλον!

  9. #89
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αυτό το next-gen update αγνοείται ακόμα, ε; Κόκαλα θα έχει μάλλον!
    Ναι, όντως. Το είχα ξεχάσει.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  10. #90
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Ναι, όντως. Το είχα ξεχάσει.
    Ψιλοαπαράδεκτο για GaaS χρυσωρυχείο...

Page 5 of 5 FirstFirst 12345

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •