Results 1 to 19 of 19

Thread: Tdr failure

  1. #1
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default Tdr failure

    Σημερα μολις ανοιξα το λαπτοπ μου η οθονη εναρξης ηταν ετσι : και μετα μου εβγαλε αυτη την εικονα που το σφαλμα λεγετε tdr video failure και αφου εκανε επανεκκινηση μου βγαζει αυτη και δεν μου φορτωνει τα windows! Το εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα οτι εχει να κανει με τους drivers της καρτας γραφικων και βρηκα και καποιες λυσεις που προτεινουν αλλα αποβτην στιγμη που δεν με αφηνει να μπω στα windows δεν μπορω να κανω τιποτα! Εχει καποιος καμια λυση τι να κανω;


    Sent from my iPhone using Tapatalk


  2. #2
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Αν επιλεξεις εμφανιση επιλογων αποκαταστασης δεν εχει επιλογη να μπεις σε safe mode? Aν οχι κανε την επανεκκινηση 3 φορες και λογικα θα μπουν τα windows μονα τους σε repair screen από όπου θα μπορείς να μπεις σε safe mode. Aν και αυτο δεν δουλεψει δοκιμασε οταν ξεκιναει το pc να πατας συνεχομενα F8 μεχρι να δεις τα repair options των Windows και να μπεις σε safe mode. Οταν μπεις σε safe mode λογικα θα μπορεις να περασεις τους drivers ξανα. Αλλα μου φαινεται σχεδον αδυνατο να φταινε οι drivers για αυτο. Πιο πιθανο να εχει γινει corrupted το MBR και να θελει repair απο το μενου των Windows.

    Aλλη μια λυση ειναι αν εχεις αλλο pc, να κατεβασεις σε ενα φλασακι τα Windows 10 με το windows media creation tool https://www.microsoft.com/en-gb/soft...load/windows10
    Θα βαλεις το laptop να μπουταρει απο το φλασακι και θα εχεις επιλογες για repair αν δεν δουλεψει τιποτα απο τα παραπανω.

  3. #3
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default Tdr failure

    Τα εχω κανει ολα αυτα! Στο safe mode μου βγαζει λαθος password και δεν με αφηνει να μπω καν οσο για το φλασακι το εκανα απο το desktop του σπιτιου μου και μου βγαζει ενα μυνημα οτι δεν με αφηνει να κανω διορθωση των windows ουτε επανεγκατασταση
    Επισης χτες εφτιαξε μονο του δουλεψε καποιες ωρες σημερα και το μεσημερι μου το ξαναεκανε

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Το οτι δουλεψε και το ξαναεκανε χωρίς να το κάνεις repair θα ελεγα ειναι καπως ανησυχητικο. Δηλαδή ίσως να ειναι και hardware προβλημα. Εγγυήση έχεις? Όταν έφτιαξε μόνο του πρόλαβες να περάσεις τους drivers ξανά?

  5. #5
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Το οτι δουλεψε και το ξαναεκανε χωρίς να το κάνεις repair θα ελεγα ειναι καπως ανησυχητικο. Δηλαδή ίσως να ειναι και hardware προβλημα. Εγγυήση έχεις? Όταν έφτιαξε μόνο του πρόλαβες να περάσεις τους drivers ξανά?
    Εγγυηση οχι το εχω 4 χρονια με αδιακοπη χρηση!! Και εγω το ιδιο σκεφτηκα παντως!! Οχι δεν προλαβα γιατι ειχα δουλεια και το εκλεισα για καλυτερα αλλα οταν το ανοιξα για εκανε τα ιδια!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by AriStos13 View Post
    Εγγυηση οχι το εχω 4 χρονια με αδιακοπη χρηση!! Και εγω το ιδιο σκεφτηκα παντως!! Οχι δεν προλαβα γιατι ειχα δουλεια και το εκλεισα για καλυτερα αλλα οταν το ανοιξα για εκανε τα ιδια!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Του εχεις αλλαξει ποτε παστα σε gpu/cpu στα 4 χρονια? Iσως αφου το σφαλμα λεει για video να ζεσταίνεται πολύ η gpu.

  7. #7
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Του εχεις αλλαξει ποτε παστα σε gpu/cpu στα 4 χρονια? Iσως αφου το σφαλμα λεει για video να ζεσταίνεται πολύ η gpu.
    Οχι δεν του εχω αλλαξει!! Αν και δεν το εχω ξανακανει απο την στιγμη που δεν δουλευει θα επιχειρησω να το ανοιξω να του αλλαξω παστα και ελπιζω να φτιαξει!
    Παντως οτι ζεστενετε πολυ ειναι αληθεια! Ειδικα δεξια που βγαινει ο ζεστος αερας εκαιγε ορισμενες φορες


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    Αλλαξα παστα δεν ειχε μεινει τιποτα πανω μεχρι και το ανεμιστηρακι ειχε ψιλοβουλωσει αλλα παλι τα ιδια μου κανει! Ειναι πιθανο να μου εχει χαλαεσει την gpu η θερμοκρασια;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Τα artifacts δεν είναι καλό σημάδι και δεν ξέρω αν συνδέονται απαραίτητα με το windows error. Όταν λες ότι διορθώθηκε μία φορά για λίγο, έδειχνε κανονικά τα γραφικά; Θα μου πεις ακόμη και αν το κάνει δεν λέει τίποτα, καθώς η αντίστοιχη εμπειρία που έχω (με το Xbox 360) με τα ίδια artifacts επί οθόνης, μια τα έδειχνε μια όχι μέχρι που κλάταρε κάποια στιγμή τελείως.

    Να υποθέσω δοκίμασες όλα τα "γιατροσόφια" που προτείνουν για το συγκεκριμένο error:
    1. Roll back a device driver (https://support.microsoft.com/en-us/...ling-in-window)
    2. Update display card and chipset drivers
    3. Re-install drivers in Safe Mode
    4. Replace atikmpag.sys or atikmdag.sys file (για ATI/AMD) - (nvlddmkm.sys πιθανόν για Nvidia) δεν μπορώ να δω από το screenshot τι σου γράφει (λογικά σου αναφέρει ποιος driver κρεμάει το σύστημα σου)

    κάτι stress tests ίσως να σε βοηθούσαν να καταλήξεις αν φταίει η κάρτα γραφικών:
    https://www.reviversoft.com/blog/201...?ncr=1&lang=en

    Ξέχασα να ρωτήσω... σου το έβγαλε μετά από κάποιο update driver ή των windows ή από το πουθενά;

  10. #10
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default Tdr failure

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Τα artifacts δεν είναι καλό σημάδι και δεν ξέρω αν συνδέονται απαραίτητα με το windows error. Όταν λες ότι διορθώθηκε μία φορά για λίγο, έδειχνε κανονικά τα γραφικά; Θα μου πεις ακόμη και αν το κάνει δεν λέει τίποτα, καθώς η αντίστοιχη εμπειρία που έχω (με το Xbox 360) με τα ίδια artifacts επί οθόνης, μια τα έδειχνε μια όχι μέχρι που κλάταρε κάποια στιγμή τελείως.

    Να υποθέσω δοκίμασες όλα τα "γιατροσόφια" που προτείνουν για το συγκεκριμένο error:
    1. Roll back a device driver (https://support.microsoft.com/en-us/...ling-in-window)
    2. Update display card and chipset drivers
    3. Re-install drivers in Safe Mode
    4. Replace atikmpag.sys or atikmdag.sys file (για ATI/AMD) - (nvlddmkm.sys πιθανόν για Nvidia) δεν μπορώ να δω από το screenshot τι σου γράφει (λογικά σου αναφέρει ποιος driver κρεμάει το σύστημα σου)

    κάτι stress tests ίσως να σε βοηθούσαν να καταλήξεις αν φταίει η κάρτα γραφικών:
    https://www.reviversoft.com/blog/201...?ncr=1&lang=en

    Ξέχασα να ρωτήσω... σου το έβγαλε μετά από κάποιο update driver ή των windows ή από το πουθενά;
    Τα εχω κανει ολα αυτα αλλα στην ουσια δεν εχω κανει τιποτα γιατι δεν με αφηνει να μπω στα windows ουτε με safe mode! Στο safe mode μου βγαζει λαθος password ενω βαζω το σωστο! Το αλλαξα κιολλας για να ειναι σιγουρος αλλα και παλι λαθος μου βγαζει!
    Ναι εφτιαξε για λιγες ωρες και εδειχνε κανονικα αλλα δεν προλαβα να κανω τιποτα γιατι με πηρε 3 το ξημερωμα και το πρωι στο μαγαζι ειχα δουλεια και δεν προλαβα να κανω τιποτα ενω το ειχα ανοιξει και δουλευε κανονικα και το εκλεισα για καλυτερα αλλα μολις το ανοιξα εκανε παλι τα ιδια!
    Και μεσω usb προσπαθησα με αρχειο iso αλλα δεν μου κανει repair ουτε επανεγκατασταση των windows!
    Για καμενη gpu διαβασα στο internet παντως
    Το εκλεισα το βραδυ στο μαγαζι και το πρωι που ανοιξα εκανε αυτο! Δεν ξερω αν εκανε καποιο update το βραδυ


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #11
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δοκίμασες να κάνεις reset το password των windows 10? Υπάρχουν κάτι κολπάκια για να το κάνεις αυτό σχετικά εύκολα. Σου στέλνω ένα link που βρήκα πρόχειρα...

  12. #12
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by AriStos13 View Post
    Τα εχω κανει ολα αυτα αλλα στην ουσια δεν εχω κανει τιποτα γιατι δεν με αφηνει να μπω στα windows ουτε με safe mode! Στο safe mode μου βγαζει λαθος password ενω βαζω το σωστο! Το αλλαξα κιολλας για να ειναι σιγουρος αλλα και παλι λαθος μου βγαζει!
    Ναι εφτιαξε για λιγες ωρες και εδειχνε κανονικα αλλα δεν προλαβα να κανω τιποτα γιατι με πηρε 3 το ξημερωμα και το πρωι στο μαγαζι ειχα δουλεια και δεν προλαβα να κανω τιποτα ενω το ειχα ανοιξει και δουλευε κανονικα και το εκλεισα για καλυτερα αλλα μολις το ανοιξα εκανε παλι τα ιδια!
    Και μεσω usb προσπαθησα με αρχειο iso αλλα δεν μου κανει repair ουτε επανεγκατασταση των windows!
    Για καμενη gpu διαβασα στο internet παντως
    Το εκλεισα το βραδυ στο μαγαζι και το πρωι που ανοιξα εκανε αυτο! Δεν ξερω αν εκανε καποιο update το βραδυ


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Εγώ προς τα εκεί κλίνω. Ότι δηλαδη΄η gpu έχει πεθάνει. Δεν είχα καταλάβει ότι αυτά στις photos είναι artifacts. Nόμιζα ότι απλά ήταν κακές οι φώτος Όπως είπες και μόνος σου όταν το άνοιξες δεν είχε μείνει ίχνος πάστας οπότε σίγουρα δούλευε πολύ καιρό σε ψηλές θερμοκρασίες. Αν μπορείς ψάξ'το κι άλλο λίγο, ίσως να το πας σε κάποιο service να σου κάνουν μια εκτίμηση αν θες να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Πάντως για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι software το πρόβλημα ξαναπέρνα του Windows να δεις αν θα στρώσει. Αν όχι, ξέρεις τι σημαίνει...

  13. #13
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Εγώ προς τα εκεί κλίνω. Ότι δηλαδη΄η gpu έχει πεθάνει. Δεν είχα καταλάβει ότι αυτά στις photos είναι artifacts. Nόμιζα ότι απλά ήταν κακές οι φώτος Όπως είπες και μόνος σου όταν το άνοιξες δεν είχε μείνει ίχνος πάστας οπότε σίγουρα δούλευε πολύ καιρό σε ψηλές θερμοκρασίες. Αν μπορείς ψάξ'το κι άλλο λίγο, ίσως να το πας σε κάποιο service να σου κάνουν μια εκτίμηση αν θες να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Πάντως για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι software το πρόβλημα ξαναπέρνα του Windows να δεις αν θα στρώσει. Αν όχι, ξέρεις τι σημαίνει...
    Δεν με αφηνει να περασω τα windows παλι! Κατεβασα το .iso αρχειο που ειπες εκανα boot απο εκει ετρεξε κανονικα αλλα οταν παταω εγκατασταση δεν με αφηνει επειδη αν θυμαμαι καλα μου λεει οτι εχω ηδη τα windows εγκατεστημενα!
    Εχω και εναν σκληρο απο το ps3 500gb εβαλα εκει το iso αρχειο εβγαλα τον σκληρο που ειχε πανω και εβαλα αυτον αλλα και παλι δεν με αφηνει να κανω εγκατασταση


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #14
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default Tdr failure

    Ευχαριστω και τους 2 παιδια για την βοηθεια αλλα οπως βλεπετε και εσεις ειναι θεμα καρτα γραφικων!ετρεξα τα linux απο usb χωρις εγκατασταση οπως μου ειπε ο νεκ να το αποτελεσμα


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by AriStos13; 19-12-2018 at 09:08.

  15. #15
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δυστυχώς από πολύ νωρίς ανέφερα ότι μπορεί να είναι hardware πρόβλημα, τα artifacts επί της οθόνης ποτέ δεν είναι καλό σημάδι. Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι ότι τα artifacts της τελευταίας φωτογραφίας διαφέρουν με αυτά των πρώτων και αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι μπας και λόγω του ότι μιλάμε για φορητό υπολογιστή εκτός την κάρτα γραφικών μήπως φταίει η καλωδιοταινία. Εσύ που αν κατάλαβα καλά πιάνουν τα χέρια σου, δεν το κοιτάς ξανά μήπως δεν έκατσε καλά ή με το άνοιξε/κλείσε έχει χαλάσει, λέω μπας και γλιτώσεις τα χειρότερα.

    Πριν από αυτό βέβαια θα μπορούσες απλά να κοτσάρεις ένα εξωτερικό μόνιτορ στην όποια έξοδο διαθέτει το φορητό σου και αν συνεχίζει να δείχνει και εκεί artifacts τότε μάλλον επιβεβαιώνεται ότι φταίει η κάρτα γραφικών (αφού έχουμε απορρίψει βλάβη σε οθόνη και καλωδιοταινία).

    Δεν κατάλαβα αν είναι κάρτα γραφικών αυτόνομη (πιθανόν να πάει για αλλαγή αν φταίει) ή ενσωματωμένη στην motherboard. Στην τελευταία περίπτωση πολλές φορές η κάρτα γραφικών μοιράζεται την μνήμη RAM της μητρικής, οπότε αν μιλάμε για πρόβλημα λόγω σφαλμάτων στην video RAM, τότε ίσως να δοκιμάσεις αφαιρώντας σταδιακά μία μία τις μνήμες αν είναι πολλές ή αντικαθιστώντας την αν είναι μία.

    Υ.Γ.: Βλέπεις τα artifacts στο boot sequence ή/και στο Bios?

  16. #16
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default Tdr failure

    Τα artifacts φαινοντε παντου! Επισης εκανα install to linux κανονικα σε εναν σκληρο μικρο που ειχα και παλι το ιδιο δειχνει! Η μητρικη μαζι με τα δυο τσιπακια ειναι ετσιη cpu βγαινει η gpu οχι, επισης το συνδεσα και με την τηλεοραση με hdmi και παλι δειχνει τις καθετες γραμμες!
    Edit: το εκανα αυτο με τις ram 2 4αρες εχω εβγαλα μια μια εναλλαξ αλλα δεν ειδα διαφορα κανει τα ιδια!
    Ειμαι σιγουρος οτι εχει καει η καρτα γιατι η διαφορα στις θερμοκρασιες ειναι τεραστια! Πριν στο μισαωρο εκαιγε ολο το λαπτοπ δεξια σημερα που το παλεψα κανα διωρο με τα linux δεν καταλαβαινες τιποτα
    Last edited by AriStos13; 19-12-2018 at 22:22.

  17. #17
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    OK, κρίμα αλλά μετά από όλα αυτά μάλλον είναι ασφαλές να πούμε...


    Κάρτα γραφικών, αιωνία η μνήμη σου...

  18. #18
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    OK, κρίμα αλλά μετά από όλα αυτά μάλλον είναι ασφαλές να πούμε...


    Κάρτα γραφικών, αιωνία η μνήμη σου...
    Χαχαχ αυτο ακριβως!! Ημουν σε σκεψη να φτιαξω ενα πυργο με 500-600€ η οποια σκεψη θα γινει πραξη αφου τα τιναξε τα πεταλα!!
    Τα λεφτα του τα εβγαλε και με το παραπανω παντως!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #19
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by AriStos13 View Post
    Χαχαχ αυτο ακριβως!! Ημουν σε σκεψη να φτιαξω ενα πυργο με 500-600€ η οποια σκεψη θα γινει πραξη αφου τα τιναξε τα πεταλα!!
    Τα λεφτα του τα εβγαλε και με το παραπανω παντως!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Κρίμα αλλά αυτό είναι το πρόβλημα με τα laptops, ειδικά τα φθηνά. Το προηγούμενο laptop μου ήταν ένα HP και το είχα ανοίξει στα 2 χρόνια για αλλαγή πάστας προληπτικά. Μάλλον το πρόλαβα πριν γίνει το κακό. Δεν είχε μείνει ίχνος πάστας και σε μένα. Ευτυχώς δουλεύει ακόμα από το 2011 μετά την αλλαγή! Το έχει ο πατέρας μου τώρα.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •