Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 40 of 90

Thread: Hogwarts Legacy

  1. #21
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Όχι φίλε, σε ένα παιχνίδι 50+ ωρών καλύτερα να έχει character creation για να γουστάρεις και λίγο

  2. #22
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Όχι φίλε, σε ένα παιχνίδι 50+ ωρών καλύτερα να έχει character creation για να γουστάρεις και λίγο
    Γούστα είναι αυτά! Εμένα δεν μ' αρέσει να τρώω πολύ χρόνο στα μενού, άλλοι γουστάρουν...

    Ούτε στην πραγματική ζωή μ' αρέσει να τρώω πολύ χρόνο για styling, αλλά ΟΚ, εκεί πρέπει να είσαι και λίγο ευπαρουσίαστος!

  3. #23
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Βαλτε με κι εμενα στη κιστα αυτων που απεχθανονται κυριολεκτικα το character creation. Σε πολλες δε περιπτωσεις καταληγει να ειναι ενα κουφιο avatar ο χαρακτηρας (μουγκος, αδιαφορος κλπ) και το character creation δηθεν η δικαιολογια.

  4. #24
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το αστειο ειναι οτι συνηθως οσο πιο περιπλοκο ειναι το character creation τοσο πιο κενος και άψυχος ειναι ο χαρακτηρας.
    Μου ερχονται τωρα παραδειγματα που οχι μονο ειναι μουγγοι, δεν τους βλεπεις κιολας μιας και οχι μονο ειναι first person αλλα δεν εχουν καν cutscenes καποια.


  5. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    obione (20-01-2022),Valkyre (04-03-2021)

  6. #25
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν περίμενα ότι θα συμφωνήσετε εσείς οι 2!

    Η αλήθεια είναι ότι είναι αλλιώς να έχεις έναν handcrafted (φτιαγμένο με μεράκι!) character με συγκεκριμένα traits και αλλιώς έναν generic χαρακτήρα, κι ας έχει ένα σωρό sliders να ρυθμίσεις μέχρι και μύτη/φρύδια που λέει ο λόγος...

    Όλα θέμα γούστου είναι στην τελική και κατά πόσο έχεις όρεξη να ασχοληθείς. Βλέπω π.χ. δημιουργίες στο Dreams και λέω τι έφτιαξε ο άνθρωπας?! Αλλά δεν είναι για μένα αυτή η φάση, ακόμα κι εκεί προτιμώ handcrafted πίστες από επαγγελματίες game devs, κι ας τις πληρώσω. Ούτε random generated πίστες θέλω (άντε στην Demoscene το δικαιολογώ αν μιλάμε για κλάση KiloBytes, όχι όμως σε BD-ROM των 50-100GB), ενώ άλλοι γουστάρουν. Περί ορέξεως!

    Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει μια έρευνα πόσο πολύ την βρίσκουν οι γυναίκες gamers με το character customization των RPG και λέω νταξ, είναι στην φύση τους. Αφού και στην πραγματική ζωή είναι ικανές να περάσουν 2-3 ώρες στον καθρέφτη για real-life "customization" (πριν το ραντεβού)! Πράγμα φουλ βαρετό για μένα (εννοώ οι τόσες ώρες, δεν μπορώ την χρονοτριβή), όπως και το ανελέητο shopping για νέα ρούχα με τις ώωωωρες στους διαδρόμους (πως λέμε looting για new gear? κάπως έτσι!).

    Different strokes for different folks.

  7. #26
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Mη σου κανει εντυπωση τα εχω γραψει πολλες φορες, συνηθως σε bethesda threads χαχα

    Να καταλαβεις οταν παιζω με παιχνιδι που εχει character creator κανω ακριβως τα 2 παρακατω option:

    1) Αν το παιχνιδι εχει ενα default character design (πχ Mass Effect) τοτε κατευθειαν επιλεγω αυτο και τελος

    2) Αν το παιχνιδι δεν εχει καποιο default design τοτε χτυπαω το "Random" option μεχρι να βρω κατι που μου αρεσει. Το επιλεγω και ΤΕΛΟΣ.

    Ζητημα να εχω ασχοληθει 3?4? λεπτα μαξ σε τετοια πραγματα. Διαβαζω σε διαφορα φορουμς καποιους που λενε οτι τους πηρε 2 ωρες να σχεδιασουν τον χαρακτηρα τους στο Χ παιχνιδι και πραγματικα απορρω με την υπομονη και την διαθεση τους για κατι τετοιο. Ποσο μαλλον οταν ειναι first person παιχνιδι οπως ειπε ο Hakoo πιο πανω...

    Αποσταση φρυδιων, μεγεθος βλεφαριδων... δηλαδη... νταξει... το τερματησαμε...

    Με εκνευριζει γενικα να μου μεταβιβαζει ο δημιουργος, πραγματα τα οποια θεωρω ειναι δικη του υποχρεωση, εφοσον επιθυμει να γραψει εναν πραγματικα ΚΑΛΟ χαρακτηρα. Δεν μπορεις να γραφεις ενα χαρακτηρα και να μην εχεις μια εικονα αυτου.

    Επισης η μοδα που βλεπεις σε streamers και προσπαθουν να σχεδιασουν οτι πιο γελοιο υπαρχει βασει του creator με ξενερωνει πολυ. Να βλεπεις μια δραματικη σκηνη και ο αλλος να εχει ενα τρολ για χαρακτηρα... ελεος.

    Character creator συγκαταλεγεται (ΙΜΟ παντα) σε κλασσικο PCιλα feature... το οποιο δεν θα μου λειψει καθολου εαν εξαφανισθει.

  8. The Following 6 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    BillyFlo81 (04-03-2021),Lefteris_X (04-03-2021),obione (20-01-2022),psx3 (04-03-2021),Slay (05-03-2021)

  9. #27
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και εγώ πάντα προτιμώ τους έτοιμους χαρακτήρες. Δεν έχω πρόβλημα όταν σε ένα παιχνίδι πρέπει να φτιάξω χαρακτήρα βέβαια, αλλά δεν μπορώ να πω πως έχω δεθεί με ένα χαρακτήρα που έφτιαξα εγώ. Αντίθετα έχω δεθεί με άπειρους έτοιμους


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Spoiler!

  10. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    BillyFlo81 (04-03-2021),Valkyre (04-03-2021)

  11. #28
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Character creator συγκαταλεγεται (ΙΜΟ παντα) σε κλασσικο PCιλα feature... το οποιο δεν θα μου λειψει καθολου εαν εξαφανισθει.
    Έχει γίνει η λέξη "PC" το νέο "custom";;

    Είναι ξεκάθαρα RPG feature, ίσως το πιο αρχεγονο feature του. Φτιάχνεις τον χαρακτήρα, έχεις διάφορες επιλογές και καθορίζεις την εξέλιξη της ιστορίας.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #29
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Έχει γίνει η λέξη "PC" το νέο "custom";;

    Είναι ξεκάθαρα RPG feature, ίσως το πιο αρχεγονο feature του. Φτιάχνεις τον χαρακτήρα, έχεις διάφορες επιλογές και καθορίζεις την εξέλιξη της ιστορίας.
    Αφού οι ρίζες των cRPG είναι στους υπολογιστές και τα cRPG με την σειρά τους είναι η κομπιουτερική εκδοχή των pen & paper RPG, ποιά η διαφωνία;

    Βέβαια σήμερα όλα αυτά τα RPG στοιχεία (από character customization μέχρι skill trees και looting) δεν τα συναντάμε μόνο σε RPG, αλλά και σε MP (skin monetization) και σε open world και και και...

  13. #30
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αφού οι ρίζες των cRPG είναι στους υπολογιστές και τα cRPG με την σειρά τους είναι η κομπιουτερική εκδοχή των pen & paper RPG, ποιά η διαφωνία;
    Το είπες και μόνος σου. Η "διαφωνία" είναι ότι τα συγκεκριμένα στοιχεία προέρχονται από τα pen and paper RPGs και δεν έχουν καμία σχέση με PCιλα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. #31
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Το είπες και μόνος σου. Η "διαφωνία" είναι ότι τα συγκεκριμένα στοιχεία προέρχονται από τα pen and paper RPGs και δεν έχουν καμία σχέση με PCιλα.
    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί σε θίγει το «PCίλα».

    Και τα platformers έχουν coin-op ρίζες, αλλά κάποιοι (που αντιπαθούν reflexes/hand-eye coordination, συν το απλοποιημένο gameplay τους -> easy to pick-up & hard to master) τα θεωρούν «κονσολίλα» ή «κονσολοποίηση» όπως το λένε χαρακτηριστικά (λες και οι κονσόλες δεν προέρχονται από τα coin-op). Θίχτηκε κανείς εκεί;

    Είπαμε, different strokes for different folks...


  15. #32
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί σε θίγει το «PCίλα».

    Δεν θίχτηκα, απλά μου φάνηκε άτοπο για τους λόγους που εξήγησα, γι αυτό και έκανα την συγκεκριμένη παρατήρηση.

    Και τα platformers έχουν coin-op ρίζες, αλλά κάποιοι (που αντιπαθούν reflexes/hand-eye coordination, συν το απλοποιημένο gameplay τους -> easy to pick-up & hard to master) τα θεωρούν «κονσολίλα» ή «κονσολοποίηση» όπως το λένε χαρακτηριστικά (λες και οι κονσόλες δεν προέρχονται από τα coin-op). Θίχτηκε κανείς εκεί;
    Δεν γνωρίζω, δεν μου έχει τύχει τέτοια συζήτηση. Και αυτό άτοπο μου φαίνεται.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #33
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Δεν θίχτηκα, απλά μου φάνηκε άτοπο για τους λόγους που εξήγησα, γι αυτό και έκανα την συγκεκριμένη παρατήρηση.
    ΟΚ, μπορεί να είναι παρεξήγηση του γραπτού λόγου, αλλά όντως μου φάνηκε σαν να θίχτηκες (φαντάζομαι θα είναι συνέχεια της συζήτησης από το CP2077 thread περί PCίλας).

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Δεν γνωρίζω, δεν μου έχει τύχει τέτοια συζήτηση. Και αυτό άτοπο μου φαίνεται.
    Κάνε μια αναζήτηση στο Google για «κονσολίλα» και θα δεις σχόλια του τύπου «βρωμάει κονσολίλα» κλπ.

    Καθείς με τις καταβολές/προτιμήσεις του λέω εγώ. Λογικό το βρίσκω σε κονσολάδες να βρωμάει η PCίλα και σε PCάδες η κονσολίλα. Μιλάμε για 2 διαφορετικές σχολές gaming, άλλο αν πλέον ζούμε σε εποχές ομογενοποίησης (καλώς ή κακώς).

  17. #34
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εδώ να σημειώσω και το άλλο το ωραίο που βλέπω συχνά-πυκνά σε κύκλους PCάδων:

    Τους λες π.χ. ότι πλέον οι κονσόλες είναι οι στυλοβάτες του AAA gaming/storytelling (κακά τα ψέματα, indies -άντε και AA- θα παίζανε στα πανάκριβα rigs τους αν δεν υπήρχαν καθόλου κονσόλες) και αν τολμήσει κανένας να αναφέρει console games με έμφαση στο storytelling του απαντάνε «πφφφφ, τι μας λες μωρέ console peasant, αν θες ποιοτικό storytelling παίξε κανά RPG».

    Νοοτροπία των 90s, που τότε όντως έμφαση στο storytelling έβλεπες στα RPG (και adventures) και τα γραμμικά παιχνίδια είχαν ένα διαδικαστικό story απλά και μόνο για να υπάρχει.

    Προφανώς μιλάω για άτομα που δεν έχουν παίξει π.χ. TLOU2 και έχουν μείνει σε άλλες εποχές.

    Σόρρυ για το offtopic, αλλά να μην το πω κι εγώ το παράπονό μου;

  18. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (04-03-2021)

  19. #35
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Έχει γίνει η λέξη "PC" το νέο "custom";;

    Είναι ξεκάθαρα RPG feature, ίσως το πιο αρχεγονο feature του. Φτιάχνεις τον χαρακτήρα, έχεις διάφορες επιλογές και καθορίζεις την εξέλιξη της ιστορίας.
    Μωρε πεστο οπως θες δε θα κολλησω εκει. Ας φυγει απο τα παιχνιδια και θα ειμαι καλυμμενος! Απλα στα βιντεοπαιχνιδια εμφανιστηκε μεσα απο τα PC πρωτα και θεωρω οτι ειναι μεσα στο culture τους. Character creator ειναι μονο για P&P RPG. Εκει εγω καθοριζω τη συμπεριφορα του χαρακτηρα μου εξολοκληρου. Οχι μεσα απο multiple choice προκαθορισμενες συμπεριφορες. Παιζω οπως τον εχω φανταστει σε ολα τα μηκη και τα πλατη.

    Στα βιντεοπαιχνιδια ειναι παντελως ακυρο να φανταζομαι εγω την εμφανιση του χαρακτηρα μου, του οποιου την συμπεριφορα φανταστηκε και εγραψε ενας αλλος! Οχι ευχαριστω πολυ, σας παρακαλω φανταστειτε τα ολα εσεις. Δικος σας ειναι, οχι δικος μου.

  20. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (04-03-2021),Lefteris_X (04-03-2021),obione (20-01-2022)

  21. #36
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Συμφωνω, βασικα δεν με ενδιαφερει καν αν ειναι feature απο τα PC.
    Ειναι ενα απολιθωμα του παρελθοντος που εχει ξεμεινει στο gaming, δεν σημαινει οτι πρεπει να υπαρχει για παντα επειδη πριν 40 χρονια καποιος που σκεφτηκε να μεταφερει ενα P and P Rpg σε βιντεοπαιχνιδι εβαλε και αυτο μεσα.
    Κακα τα ψεματα, στο 80% των παιχνιδιων που εχουν character creator ξερεις εκ προοιμιου οτι αυτος ο χαρακτηρας που φτιαχνεις ειναι ενα αψυχο avatar που δεν εχει backstory, προσωπικοτητα, πολλες φορες ουτε καν μιλαει και αλλες φορες δεν τον βλεπεις και ποτε.
    Στα πραγματικα RPG (τα επιτραπεζια) εχει νοημα, στα videogames μετα απο τοσα χρονια μπορω νομιζω με σιγουριά να πω οτι δεν ειναι RPG element αυτο το πραγμα, πιο πολυ προειδοποιηση οτι το παιχνιδι που θα ασχοληθω δεν εχει κεντρικο ηρωα και κατα πασα πιθανοτητα χωλαινει story wise.
    Ελπιζω να μας αφησει χρονους καποια στιγμη

    Quote Originally Posted by psx3 View Post

    Λογικό το βρίσκω σε κονσολάδες να βρωμάει η PCίλα και σε PCάδες η κονσολίλα.
    Οπως ειπες κι εσυ σε εποχες ομογενοποιησης και γιγαντωσης της συγκεκριμενης βιομηχανιας κατα τη γνωμη μου το προιον εχει ξεπερασει προ πολλου τετοιες εννοιες κατηγοριοποιησης. Σαφεστατα, παλια στις κονσολες παιζαμε αποκλειστικα JRPG με συγκεκριμενα αρχετυπα χαρακτηρων, στα PC επαιζαν με τα αψυχα avatars. Πλεον προσωπικα δεν μου βρωμαει τιποτα PCιλα η κονσολιλα.
    Μου βρωμαει απαρχαιωμενο mechanic ειτε προερχεται απο τη μια πλευρα ειτε απο την αλλη.
    Πολλα στοιχεια που εφεραν τα WRPG εδωσαν πνοη στο genre για εμενα που επαιζα σχεδον αποκλειστικα σε κονσολες και καλως ηρθαν, το θεμα ειναι οτι ειμαστε στο 2021 και η βιομηχανια εχει περασει σε αλλη φαση για να συνεχισει να ακολουθει απαρχαιωμενα προτυπα ειτε απο τη μια ειτε απο την αλλη πλευρα.
    Δεν με χαλαει το character creation επειδη μου θυμιζει PC, με χαλαει γιατι δεν εχει το παραμικρο νοημα σε ενα videogame.


  22. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    PDS (04-03-2021)

  23. #37
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Spoiler!

  24. #38
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default



    εκτενές βιντεο για το νεο παιχνιδι Harry Potter.

    Κρος και αυτο ps5-ps4 .

    Δεν ξερω ακόμα και μετά το βίντεο κρατάω low my expectations .

    Θελω οι φανς των βιβλιων και ταινιων να λαβουν μια αξιοπρεπέστατη προσπάθεια.

  25. #39
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Είδα την αρχή και μου άρεσε πολύ, αν οι χαρακτήρες είναι καλοί και έχουν χειριστεί καλά τις αποστολές πιστεύω θα δούμε κάτι πολύ καλό και είναι κάτι που θα το ήθελα, γιατί είμαι πολύ fan των βιβλίων και μου αρέσει το σύμπαν του Harry Potter.

  26. The Following User Says Thank You to Ezio For This Useful Post:

    obione (18-03-2022)

  27. #40
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Περιμενω να δω περισσότερα απο το πως χειρίζεσαι το κομπατ κτλ
    πως δενουν δηλαδή ολα μαζι .

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •