Results 1 to 7 of 7

Thread: Dead Cells

  1. #1
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default Dead Cells

    Μου κάνει εντύπωση που δεν είχαμε ανοίξει thread για αυτό το παιχνίδι. Από την πρώτη στιγμή που το είδα ξετρελάθηκα με το retro art style και φυσικά το gameplay που μου θύμησε το θρυλικό Symphony Of The Night. Ήδη από τα πρώτα reviews τα πάει πάρα πολύ καλά και θυμίζει παλιές καλές εποχές Metroidvania.



    Dead Cells
    Dead Cells is a rogue-lite, exploration-filled, action-platformer. You'll explore a sprawling, ever-changing castle...assuming you’re able to fight your way past its keepers in 2D souls-lite combat. No checkpoints. Kill, die, learn, repeat.


    Experience a roguevania, mixing an interconnected world, branching paths and unlockable skills with the constant adrenaline-pumping threat of permadeath. No checkpoints. You either vanquish the final boss in one go, or you try again. However, you keep some of your progress for successive runs; new paths you’ve unlocked, access to new levels, mutations, abilities and weapons.
    Speaking of weapons, Dead Cells features a plethora of ways to slay your enemies. A large variety of swords, bows and of course spells, but also whips, grenades and turrets, each one with its own unique twist. Plus, mutations and scrolls allow you to build and customize your character differently with each and every run.
    At the end of the day though, it’s YOUR skills as a player that matter most! Roguelites are about constantly sharpening your skills, until what was an insurmountable obstacle becomes a walk in the park. Patience, you’ll get better!… eventually.

    • Roguevania: The progressive exploration of an interconnected world, with the replayability of a rogue-lite and the adrenaline pumping threat of permadeath.
    • 2D Souls-lite Action: Tough but fair combat, the iconic dodge roll, more than 90 weapons and spells with unique gameplay… The unforgiving action wed to the absence of any kind of safety net makes for an adrenalin pumping ride each and every run.
    • Nonlinear progression: Sewers, Ossuary or Ramparts? Once unlocked, special permanent abilities allow you to access new paths to reach your objective. Opt for the path that suits your current build, your play style, or just your mood.
    • Exploration: Secret rooms, hidden passages, charming landscapes. Take a moment to stroll the towers and breath in that fresh sea mist infused air...






    Official Site: https://www.playstation.com/en-us/games/dead-cells-ps4/
    Ημερομηνία Κυκλοφορίας: 24/08/2018
    Screenshots
    Spoiler!

  2. #2
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    φοβερο φαινεται και εννοειται οι πολυ καλες κριτικες με εκαναν να το θελω...αλλα παραλληλα το φιασκο με το ign εκανε πιστευω τρομερη διαφημιση επιπλεον στο παιχνιδι...ξεφτυλα για τετοιο υποτιθεται μεγαλο site...

    Spoiler!

  3. #3
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ε φανερώθηκε ο τύπος που το έκανε και απολύθηκε. Και δεν το είχε κάνει μια φόρα, αλλά αυτή τη φορά τον πιάσανε. Και φυσικά έχουν βγει στη φόρα και άλλα reviews που έχει γράψει και είναι "κλεμμένα" από άλλα sites.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  4. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    chronohill (13-08-2018)

  5. #4
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Η αντιδραση του ηταν κακιστη παντως...
    δυστυχως την κατεβασε.

  6. #5
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Μεγάλος καραγκιόζης το παλικάρι.

    Καλά κάποιοι άλλοι που απλά τον απειλούν με τη ζωή του, απλά είναι τραγικό. Είπαμε ρε παιδιά. Δεν σκότωσε και κανέναν.

    Τώρα από την άλλη, και εγώ διαβάζω άλλα reviews και έχω κάνει και πολλά reviews εδώ πέρα στο παρελθόν. Σαφώς και εγώ έχω αντιγράψει προτάσεις/λέξεις που μου άρεσαν από άλλα reviews κτλ. αλλά εγώ δεν είμαι επαγγελματίας. Το έκανα απλά και μόνο από χόμπι και τίποτε άλλο. Τώρα όμως ρε φίλε, δουλεύεις στο IGN και υποτίθεται πληρώνεσαι κιόλας, και μπαίνει και εκατομμύρια κόσμος και διαβάζει. Δε θα σε έπαιρναν κάποια στιγμή χαμπάρι;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  7. #6
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Ναι βεβαια πιστευω με τον ντορο που εγινε ανεβηκαν ολοι. Ο ιδιος, το ign, το ιδιο το παιχνιδι και ο reviewer που εφαγε την κλοπη !

  8. #7
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Καλησπερα στην παρεα!

    Τον τελευταιο καιρο εκανα καποια παραπονα σχετικα με τον λιγοστο χρονο που ειχα για gaming αλλα πλεον αυτο εχει αλλαξει κ με συνεπεια να εχω ολοκληρωσει 3 games οποτε χρωσταω 3 reviews που σημαινει οτι πλεον δεν βρισκω τον χρονο να κανω τα review...

    Το 1ο φυσικα αφορα το Dead Cells κ πριν ξεκινησω με το review ηθελα να εξομολογηθω ενα ψιλοκολλημα που εχω φαει τον τελευταιο καιρο.
    Εχω εχει να κανει με τα indie games καθως παρακολουθω συνεχως indies με pixel arts κλπ κ ο λογος που ξεκινησα με το Dead Cells, εχει να κανει με ενα αλλο indie game που ειχε προσφερθεί δωρεαν κ ακουει στο ονομα Enter The Gungeon.

    Για οσους δεν γνωριζουν το Enter The Gungeon προκειται για ενα ιδιαιτερο υπο-ειδος που ακουει στο ονομα Rogue-like.
    Tι ειναι τα Rogue-like ή Rogue-lite ;;; Ειναι ενα υπο-ειδος που εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα οπως permadeath, επιπεδα τα οποια καθε φορα αλλαζουν κ δεν ειναι στανταρ κ.α.
    Προσωπικα δεν ειχα αλλη εμπειρια με αυτου του ειδους τα παιχνιδια αλλα δοκιμασα το Enter The Gungeon κ κολλησα ασχημα.
    Το θεωρησα λιγο αδικο βασικα χωρις μονιμα upgrades κ πολυ RNG-based αν κ καπου καπου το βαζω λιγο να παιξω καθως ειναι οτι πρεπει για short-bursts κ κολλας κ λες αλλη μια προσπαθεια κ.ο.κ.

    Αφου εψαξα το ειδος κ σημειωσα οσα μου εκανα εντυπωση παρατηρησα πως εχω αγορασει καποια απο αυτα χωρις να εχω ιδεα οτι ειναι roguelike ή roguelite. Ενα απο αυτα που ειχα στο backlog ειναι κ το Dead Cells.
    To Dead Cells ειναι στην ουσια ενα Roguelike game με πολλα Metroidvania στοιχεια.

    Αρκετα ομως με τον προλογο ας ξεκινησω με το Review

    Στο Στορυ του Dead Cells αναλαμβανουμε τον ρολο ενος ανωνυμου ακεφαλου φυλακισμενου ο οποιος δεν θυμαται τιποτα αλλα διατηρει την αισθηση του χιουμορ του σε πολλες στιγμες.
    Η ολη ιστορια λαμβανει χωρα σε ενα νησι το οποιο πλεον αποτελει ενα βασιλειο που εχει πεσει λογο μιας αρρωστιας που μετατρεπει του κατοικους του βασιλειου σε τερατα.
    Το game πραγματικα σου δινει απειροελαχιστες πληροφοριες σχετικα με την ιστορια κ αναμενει απο τον παικτη να βρει την ακρη εχοντας διαφορα lore rooms διασκορπισμενα κ υπαρχουν στοιχεια time-travelling.
    Γενικα η ιστορια ειναι οκ εχει καποιες ανατροπες αλλα δεν ειναι κ το δυνατοτερο στοιχειο του παιχνιδιου.

    Στα του ηχου τωρα ενω το παιχνιδι εχει πολυ ωραιο soundtrack με κομματια που πραγματικα σου μενουν θεωρω οτι πεφτει στην παγιδα της επαναληψης λογω του ειδους του roguelike καθως εισαι αναγκασμενος να ακους συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια κομματια.
    Τα ηχητικα εφε κανουν μια χαρα την δουλεια τους κ φυσικα λογω του old school στυλ του δεν υπαρχουν Voice overs.



    Στα των Γραφικων

    Τα Γραφικα του Dead Cells ειναι πραγματικα απιθανα. Ειναι ενα ειδος pixelart που ομοιο του δεν νομιζω να εχω ξαναδει.
    Ειναι σαν 2D που με την κινηση κ το animation γινονται 3D. To animation ειναι φανταστικο με τρομερη ροη κ τα οπτικα εφε του ειναι χαρμα οφθαλμων. Τεχνικα ειναι εξαιρετικο δεν παρατηρησα κατι σημαντικο σε αποψη framerate καθως ειναι πολυσημαντικο μιας κ προκειται για game που πρεπει να εχεις τον ελεγχο κλασματα δευτερολεπτου.
    Το μονο που εχω να παρατηρησω ειναι πως σε 4-5 περιπτωσεις μου εδωσε την εντυπωση οτι το hit detection με προδωσε.
    Δηλαδη ειδα πως εχω χτυπησει τον εχθρο ομως δεν εγινε register με συνεπεια να χασω στο επομενο χτυπημα σε απλους εχθρους κ οχι σε boss battles.
    Δεν ξερω μηπως απο την ταχυτητα της μαχης ηταν η ιδεα μου αλλα το παρατηρησα παραπανω απο 1 φορα οποτε ισως να ειναι καποιο bug το οποιο σε επομενο update διορθωθει.

    Στα του gameplay

    Οπως προειπα το Dead Cells ειναι ενα Roguelike με στοιχεια metroidvania που σημαινει οτι υπαρχει μπολικο action platforming με πολυ loot.
    Το main concept ειναι να μαζεψουμε οσα περισσοτερα blueprints για εξοπλισμο, dead cells απο τα kills, να φτασουμε στο τελευταιο boss κ φτου απο την αρχη.
    Καθε section/biome εχει συγκεκριμενες εξοδους κ διακλαδωσεις αλλα ποτε δεν ειναι το ιδιο σε καθε playthrough καθως ειναι procedurally generated κ αλλαζει μορφη.
    Καθε εχθρος εχει ενα ποσοστο να ριξει καποιο απο τα δεκαδες blueprints το οποιο αφου τελειωσουμε το συγκεκριμενο biome/section χωρις να χασουμε μπορουμε να το δωσουμε στον Collector κ να το αποκτησουμε εναντι καποιου ποσου σε dead cells.

    Ο εξοπλισμος εχει τρια βασικα builds κ χωριζονται ανα χρωμα.
    Brutallity-Κοκκινο
    Tacticts-Μωβ
    Survival-Πρασινο

    Σε καθε section/biome υπαρχουν διασκορπισμενα scrolls που μας επιτρεπει να ενδυναμωσοουμε το build προσωρινα σε καθε run μεχρι να επελθει ο θανατος κ ειναι θεμιτο να επικεντρωθουμε σε ενα συγκεκριμενο build κ εξοπλισμο ωστε να εχουμε μεγαλυτερες δυνατοτητες επιβιωσης.

    Ο εξοπλισμος εχει τεραστια ποικιλια απο melee weapons σε ranged, παγιδες, ασπιδες αλλα αφου τον ξεκλειδωσουμε μετα θελει κ λιγη τυχη στο να βρεθει στο δρομο μας απο drop ή απο αγορα σε μαγαζι μεσα στο section/biome.
    Ευτυχως ομως σε αντιθεση με το enter the gungeon το Dead Cells εχει καποια μονιμα upgrades τοσο στις κινησεις του παικτη οσο κ στο μαγαζι ωστε να μας τυχαινει οσο το δυνατο περισσοτερο ο εξοπλισμος που θελουμε κανοντας ετσι πιο εθιστικο καθε playthrough ωστε να βρουμε οσα περισσοτερα blueprints γινεται.
    Το κακο με την μεγαλη ποικιλια οπλων κ εξοπλισμου ειναι οτι υπαρχει κ καμποση σαβουρα οποτε θα παιξει αρκετη δοκιμη απο την πλευρα του παικτη για να δει τι τον βολευει κ τι οχι.

    Ο εξοπλισμος περα απο καποια μονιμα χαρακτηριστικα εχει κ καποια εξτρα χαρακτηριστικα τα οποια ειναι αναβαθμισιμα αλλα κ παλι με rng/τυχαια επιλογη οπως περισσοτερο damage σε εχθρους που εχουν poison κ αλλα πολλα, ετσι μπορουμε αναλογα τον εξοπλισμο μας να κανουμε ενα build τετοιο το οποιο να αποφερει το μεγιστο damage συνδιαστικα.

    Ενα ακομα πολυ σημαντικο κομματι στο θεμα του εξοπλισμου ειναι τα mutations.
    Ανα δυο sections/biomes εχουμε την δυνατοτητα να προσθεσουμε ενα mutation στο χαρακτηρα μας το οποιο προσφερει ενα passive χαρακτηριστικο οπως μια φορα revive ή να κανουμε parry την ωρα του dodge & πολλα αλλα.

    Παμε τωρα κ στα δυσκολα...
    Δεν θα μπορουσε να ηταν roguelike αν δεν ηταν δυσκολο...Οποτε η δυσκολια του ειναι η εξης:
    Το Dead Cells απαιτει 5 τερματισμους.
    Καθε φορα που τερματιζουμε μας επιβραβευει με ενα Stem Cell το οποιο πρεπει να τοποθετησουμε σε ειδικο μερος ωστε να ενεργοποιηθει πριν ξεκινησουμε το επομενο playthrough.
    Αυτο εχει ως συνεπεια να δυσκολευει το επομενο playthrough με δυσκολοτερους εχθρους, bosses, τοσο σε ποσοτητα οσο κ σε επιθετικοτητα κ move set, λιγοτερα healing points κλπ.
    Το Stem Cell βεβαια εκτος της δυσκολιας επιβραβευει κ την προσπαθεια καθως ανεβαζει την ποσοτητα των drops των dead cells , το damage output κλπ.

    Δυστυχως αντεξα μεχρι το 4ο Stem Cell καθως οσο κ να προσπαθουσα δεν καταφερα ποτε να παω παραπανω καθως μετα δυσκολεψε τοσο πολυ που πλεον δεν μπορουσα να ακολουθησω αλλα εκανα παρα πολλες προσπαθειες τοσο που συνολικα περασα τις 35 ωρες με το Dead Cells.
    Αυτο δειχνει κ το ποσο εθιστικο ειναι σαν game κ το ποσο σε κανει να προσπαθησεις ξανα κ ξανα.
    Ηταν μια εξαιρετικη εμπειρια που με εκανε να αγαπησω αυτο το νεο ειδος κ να αναθερμανει την αγαπη μου για τα indies.

    9/10

    εις το επανιδειν !!!
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  9. The Following 3 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    chronohill (28-10-2021),jk_blue_tiger (28-10-2021),Stefanos (28-10-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •