Page 10 of 15 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast
Results 181 to 200 of 281

Thread: Control

  1. #181
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Κατεβασα την ps4 ultimate edition και μου αναγνώρισε τα saves του standard edition αλλά περιμένω να ολοκληρωθεί το download για να με βάλει.
    Μετά έχω στο queue να κατέβει το ps5 ultimate edition για να τεστάρω αν θα γίνει η μεταφορά οπως έλεγε και το λινκ που ειχα ποστάρει πιο πάνω.

    https://www.reddit.com/r/Games/comme...trol_ultimate/
    Ωραία, αν στα αναγνωρίσει ενημέρωσε αν μπορείς. Χρειάζεται να έχεις install την κανονική έκδοση πριν κατεβάσεις την Ultimate για το PS4;

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  2. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    panos74gr (02-02-2021)

  3. #182
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν ειπαν οτι δεν γινεται αυτο? Νομιζω καπου το διαβασα...
    To πόσταρε παραπάνω ο Λεονίδας... αλλά το wording και η δικαιολογία ειναι λίγο ασαφής. Δηλαδή πως το ps5 ultimate μπορέι να κάνει convert το save του ps4 ultimate και δεν μπορεί να κάνει από το απλό ps4 version, ενώ το ps4 ultimate version μπορεί.

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Όντως τα PS5 saves ΔΕΝ ειναι συμβατά με του PS4


    • If you are playing the backwards compatible Xbox One/PS4 version of Control Ultimate Edition on your Xbox Series X|S/PS5, then your save file will carry over.
    • If you are playing the new Xbox Series X|S/PS5 version of Control Ultimate Edition, your save file will NOT carry over. This is because the PlayStation 5 and Xbox Series X/S versions of Control Ultimate Edition features a much newer version of the Northlight Engine compared to the one used in the PlayStation 4 and Xbox One versions of the game that shipped in August 2019.


    https://support.505games.com/hc/en-u...eries-X-S-PS5-

  4. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (02-02-2021)

  5. #183
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    UPDATE: το δοκιμασα και δεν μου επαιξε... κρίμα

  6. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    mihalis13 (02-02-2021)

  7. #184
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    UPDATE: το δοκιμασα και δεν μου επαιξε... κρίμα
    Ευχαριστούμε Πάνο για την ενημέρωση..
    Οπότε κατεβάζουμε με την μία την PS5 έκδοση

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  8. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    panos74gr (02-02-2021)

  9. #185
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για να καταλαβω. Το παιχνιδι τωρα εχει νεα τροπαιολιστα για το PS5? Ή απλα δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τα saves and thats it.

  10. #186
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Για να καταλαβω. Το παιχνιδι τωρα εχει νεα τροπαιολιστα για το PS5? Ή απλα δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τα saves and thats it.
    ναι έχει άλλη τροπαιολίστα

  11. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (02-02-2021)

  12. #187
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Καλό θα ήταν να μην αναλωνόμαστε σε console warring posts και αν μη τι άλλο να ασχολούμαστε με την έκδοση που θα παίξει το 99% των χρηστών εδώ μέσα.

    Από το βίντεο

    - PS5 and Series X tuns at 2560x1440p.
    - The framerate runs mostly stable on both platforms, although some more drops in Series X.
    - Ray-tracing more limited on consoles compared to PC. In some highlights there are fewer elements on PS5 anecdotally. Despite this, it is the best RT we currently have on consoles.
    - The input lag in graphics mode is higher than in Oldgen versions. Quite annoying.
    - Reflections without ray-tracing suffer from issues with the character model. This did not happen in the Oldgen versions.
    - There is a bug that causes a desynchronization in the animation of the protagonist when running.
    - The Xbox version still has some freezing problems when pausing the game or accessing the map.
    - PS5 has a too dark tone, which forces to increase the brightness to obtain a similar result to the other versions.



    Όσοι το παίξετε λοιπόν να έχετε στο νου σας ότι το παιχνίδι έχει θέμα με black crush και ίσως χρειαστεί να ανεβάσετε το brightness.

    Επίσης έχει μεγαλύτερο input lag από τις last gen εκδόσεις.

    Quote Originally Posted by Kkritikos View Post


    Τελικά το rdna 1,5 είναι καλύτερο του 2?
    Γιατί βλέπω να τρέχει στα frames το ps5 καλύτερα του X



    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (02-02-2021)

  14. #188
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    "Despite this, it is the best RT we currently have on consoles"

    Καλύτερο κι από 1st party exclusives (βλ. Spiderman);

    Τα υπόλοιπα, κλασική αμπαλίαση της Remedy... ακόμα κι εδώ θα πρέπει να περιμένουμε επιπλέον patches για να παιχτεί σωστά εν έτει 2021 (παιχνίδι του 2019)!

  15. #189

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Καλό θα ήταν να μην αναλωνόμαστε σε console warring posts και αν μη τι άλλο να ασχολούμαστε με την έκδοση που θα παίξει το 99% των χρηστών εδώ μέσα.
    Οπότε πρέπει να τους "χαιδευουμε" τα αυτιά την στιγμή που περιμένουν στη γωνία με το παραμηκρο να την πουν;
    Μπαίνουν κάνουν ότι κάνουν και δεν τρέχει τίποτα και εμείς εάν πούμε το κάτι παραπάνω για την κονσόλα μας, έχουμε θέμα;
    Το θέμα με το rdna δεν το άρχισα εγώ

    Τι έγινε σε xbox forum μπήκα και δεν το κατάλαβα;



    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Kkritikos; 02-02-2021 at 19:30.

  16. The Following User Says Thank You to Kkritikos For This Useful Post:

    Brazhlias (03-02-2021)

  17. #190
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Kkritikos View Post
    Οπότε πρέπει να τους "χαιδευουμε" τα αυτιά την στιγμή που περιμένουν στη γωνία με το παραμηκρο να την πουν;
    Μπαίνουν κάνουν ότι κάνουν και δεν τρέχει τίποτα και εμείς εάν πούμε το κάτι παραπάνω για την κονσόλα μας, έχουμε θέμα;
    Τι έγινε σε xbox forum μπήκα και δεν το κατάλαβα;

    Ναι το να ασχολούμαστε με τη δική μας κονσόλα και με τα θέματα που έχει το παιχνίδι στην κονσόλα μας μας κάνει Xbox forum.


    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. #191

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Ναι το να ασχολούμαστε με τη δική μας κονσόλα και με τα θέματα που έχει το παιχνίδι στην κονσόλα μας μας κάνει Xbox forum.


    Όταν σε ένα PlayStation forum ενοχλεί να την λέμε στο xbox, όταν μάλιστα έχουν κάνει αυτοί την αρχή, έχεις δίκιο κάποιο πρόβλημα υπάρχει
    Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου, εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ευχαρίστως να μου το πει ο Slay

    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #192
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    @Kkritikos στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειπε καποιος κατι εδω, δεν προκαλεσε. Tην απαντηση σου εκεινη την ημερα στο μελος που ελεγε για 1.5 RDNA την καταλαβαινω. Για αυτο δεν σβηστηκε και ενα ποστ σου, παρολο που ηταν επιθετικο. Ηταν προς ενα μελος που ηρθε για να προκαλεσει και οκ, κατανοητο γιατι αντεδρασες και εσυ ετσι.

    Οπως εχεις δει εκει εξω παρακολουθουν το φορουμ 24/24ωρο και θα βρουν ευκαιρια να μπουν. Θα μου πεις παθετικ εφοσον προτιμουν αλλη κονσολα(μαλλον δεν ειναι και τοσο σιγουροι για την επιλογη τους), αλλα αυτο συμβαινει.

    Απο κει και περα ο Slay επελεξε τον Leon ως mod για να κανει αυτο ακριβως που εκανε(την συσταση, δεν σε μπαναρε). Αν δεν του αρεσει θα τον βγαλει απο mod. Ειτε ο slay σου πει κατι ειτε ο leon ειναι το ιδιο οσον αφορα την διαχειριση.

    Καταλαβαινω τον εκνευρισμο σου για καποια μελη που μπαινουν απλα για να προκαλεσουν. Για αυτο εγινε και η συσταση στην ουσια για να μην ξαναερθουν με νεα nicks. Εχει btw αποφασιστει παραλληλα οτι θα φευγουν με το παραμικρο με μονιμο.

    Στοχος να μιλαμε κυριως για παιχνιδια. Προφανως και θα ξεφυγουμε καποιες φορες. Αλλα καλο ειναι να το αποφευγουμε οσο γινεται. Αυτο ειναι ολο.
    .

  20. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (03-02-2021),enstikto (03-02-2021),Kkritikos (02-02-2021)

  21. #193
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Kkritikos View Post
    Όταν σε ένα PlayStation forum ενοχλεί να την λέμε στο xbox, όταν μάλιστα έχουν κάνει αυτοί την αρχή, έχεις δίκιο κάποιο πρόβλημα υπάρχει
    Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου, εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ευχαρίστως να μου το πει ο Slay

    Παιδιά νομίζω ότι υπάρχει μια παρανόηση. Ο λόγος που αφιερώνουμε χρόνο, συζητάμε, προσθέτουμε κανόνες για να προστατεύσουμε το forum και ΟΛΟΥΣ μας από το κάθε troll δεν είναι για να κάνουμε τα ίδια ή χειρότερα όταν φύγουν.

    Υπάρχει κανόνας για το flame και το trolling και είναι γενικός για όλους. Υπάρχουν μέλη που έχουν και τις δυο κονσόλες ή μέλη που έχουν την μια και θα πάρουν αργότερα τη δεύτερη. Οφείλουμε να τους σεβόμαστε.

    Δεν με "ενοχλεί να την λέμε στο Xbox" όπως δεν με ενοχλεί να την λέμε στην Sony, στην Nintendo, στην Apple κτλ. Να την λέμε όμως όταν έχει νόημα. Όχι για να προκαλέσουμε και σίγουρα όχι συνέχεια. Το τελευταίο διάστημα σχεδόν σε κάθε thread αυτό γίνεται. Δεν μιλάμε για τα παιχνίδια, μιλάμε για το τι μας έλεγε η Microsoft, για το τι μας είπε το τάδε Xbot. Δηλαδή αυτό είναι το νόημα; Διώχνουμε τα trolls αλλά μας έμεινε ρετσινιά;

    Αυτό που προσπέρασες πλήρως από το post μου είναι ότι "έχασες" την ευκαιρία να μας ενημερώσεις όλους για 2-3 σημαντικά θέματα που αφορούν ένα παιχνίδι το οποίο πολλοί από την κοινότητα μας παίζουν / θα παίξουν άμεσα και την ανάλωσες για να κάνεις ένα cheap shot για τι; Για 1-2 frames.

    Τι να πω, μπορεί να το βλέπω εγώ διαφορετικά και να είναι παράλογο να περιμένω να γίνεται συζήτηση για τα παιχνίδια που παίζουμε ή για τις κονσόλες που έχουμε.



    Όσο για αυτό απαξιωτικό κομμάτι του post σου


    Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου, εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ευχαρίστως να μου το πει ο Slay


    Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα αλλάξει κάτι στο moderation της συζήτησης.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. The Following 5 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Brazhlias (03-02-2021),enstikto (03-02-2021),gonzalez (02-02-2021),panos74gr (02-02-2021),shadowfax7 (03-02-2021)

  23. #194

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Παιδιά νομίζω ότι υπάρχει μια παρανόηση. Ο λόγος που αφιερώνουμε χρόνο, συζητάμε, προσθέτουμε κανόνες για να προστατεύσουμε το forum και ΟΛΟΥΣ μας από το κάθε troll δεν είναι για να κάνουμε τα ίδια ή χειρότερα όταν φύγουν.

    Υπάρχει κανόνας για το flame και το trolling και είναι γενικός για όλους. Υπάρχουν μέλη που έχουν και τις δυο κονσόλες ή μέλη που έχουν την μια και θα πάρουν αργότερα τη δεύτερη. Οφείλουμε να τους σεβόμαστε.

    Δεν με "ενοχλεί να την λέμε στο Xbox" όπως δεν με ενοχλεί να την λέμε στην Sony, στην Nintendo, στην Apple κτλ. Να την λέμε όμως όταν έχει νόημα. Όχι για να προκαλέσουμε και σίγουρα όχι συνέχεια. Το τελευταίο διάστημα σχεδόν σε κάθε thread αυτό γίνεται. Δεν μιλάμε για τα παιχνίδια, μιλάμε για το τι μας έλεγε η Microsoft, για το τι μας είπε το τάδε Xbot. Δηλαδή αυτό είναι το νόημα; Διώχνουμε τα trolls αλλά μας έμεινε ρετσινιά;

    Αυτό που προσπέρασες πλήρως από το post μου είναι ότι "έχασες" την ευκαιρία να μας ενημερώσεις όλους για 2-3 σημαντικά θέματα που αφορούν ένα παιχνίδι το οποίο πολλοί από την κοινότητα μας παίζουν / θα παίξουν άμεσα και την ανάλωσες για να κάνεις ένα cheap shot για τι; Για 1-2 frames.

    Τι να πω, μπορεί να το βλέπω εγώ διαφορετικά και να είναι παράλογο να περιμένω να γίνεται συζήτηση για τα παιχνίδια που παίζουμε ή για τις κονσόλες που έχουμε.



    Όσο για αυτό απαξιωτικό κομμάτι του post σου




    Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα αλλάξει κάτι στο moderation της συζήτησης.

    Ενώ θέλεις να σταματήσει αυτή η κουβέντα γιατί δεν ενδιαφέρει τους περισσότερους τη συνεχίζεις
    Στο κομμάτι του δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου, εννοούσα έχουμε ο καθένας την άποψη του, οπότε δεν υπάρχει περαιτέρω λόγος συνέχειας της
    Όσο για το gifακι που μου έβαλες φαντάζομαι ήταν για να γελάσουμε, δεν ήταν για να προκαλεσεις/να μου την πεις κάπως

    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  24. #195
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το θέμα με τα trolls θα διευθετηθεί, δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίζουμε.

    Εγώ ένα τελευταίο πράγμα θα πω περί console warring, όσο πιο ειλικρινά γίνεται προς όλες τις κατευθύνσεις:

    Προσωπικά συντάσσομαι με τους game devs που έλεγαν (εδώ και καιρό) ότι και οι 2 κονσόλες (PS5/XSX) θα είναι ίσα βάρκα ίσα νερά (more or less) στα 3rd party/multiplatform.

    Αυτά περί pixels και μικροδιαφορών σε framerate προσωπικά τα βλέπω πιο πολύ ως καζούρα/Θεία Δίκη προς τους system warriors που ήλπιζαν να υπάρξει ίντριγκα/τζέρτζελο μέσω του DF (δηλαδή να φάει ξύλο η Sony και να χάσει πωλήσεις). Προφανώς γιατί δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν στην ζωή τους...

    Για μένα το ζουμί πάντα ήταν, είναι και θα είναι τα exclusives. Ακόμα και σε PC (άλλο αν η new age PCMR τα έχει ξεχάσει ή δεν τα έζησε ποτέ). Έχω αυτή την φιλοσοφία ανέκαθεν και δεν θα την αλλάξω τώρα στα γεράματα, επειδή έτσι κάνουν πλύση εγκεφάλου κάποια σύγχρονα gaming μέσα/sites.

    Θυμηθείτε εποχές PS360 που έτρωγε καζούρα τα πρώτα 3 χρόνια (2006-2009) το PS3 (π.χ. Μπατονέτα Bayonetta). Με το που βγήκαν τα big guns (λέγε με Uncharted 2) στην φόρα, η πλειοψηφία των επικριτών του Cell (ανάθεμα κι αν κατάλαβαν ποτέ τι πραγματικά είναι) το βούλωσε. Και κάποιοι λίγοι βρήκαν νέο Sony hating αφήγημα περί "scripted" gameplay και έλλειψης «βάθους» (ναι παλουκάρια μου, θα τα κάνουμε όλα open world RPG-ο-ειδή με skill trees και endless grind με ανούσια fetch quests να γουστάρετε απύθμενο «βάθος» /NOT!). Για να μην παρεξηγηθεί κανείς, προφανώς υπάρχουν και open world που ξεχωρίζουν στο είδος τους. Δεν είναι όλα Ubi map cleaners.

    Έτσι κι εδώ, αν βγάλει τρανταχτά και ποθητά/system seller (το τονίζω!) exclusives το XBOX, τότε ουδείς θα νοιάζεται αν χάνει μερικά frames στο τάδε 3rd party/multiplatform.

    Δεν έχω πρόβλημα να αγαπάει κάποιος το XBOX, γούστο του, καπέλο του. Έχω πρόβλημα εμείς οι PlayStationάκηδες να έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε ποιός είναι ο σωστός δρόμος επιτυχίας μιας κονσόλας και να μας βαφτίζουν Sony fanboys, επειδή... έτσι.

    Το Switch (που είναι σαπάκι σαν hardware) πως γίνεται να απολαμβάνει σχεδόν καθολικό σεβασμό (και) από την Sony/PS κοινότητα, ενώ το new age XBOX όχι; Μήπως επειδή έχει ποθητά exclusives που το βοηθάνε να πηγαίνει τρένο για 4η συνεχή χρονιά;

    Για μένα είναι κρίμα που κάποιοι -έστω και άθελά τους λόγω άγνοιας στον χώρο των κονσολών- βοηθάνε την «μισητή» Sony να πηγαίνει τρένο με ασθενικό ανταγωνισμό και αντί να κατηγορήσουν τους εαυτούς τους που έχουν θέσει τον πήχη χαμηλά, κατηγορούν εμάς που αν μη τι άλλο θέλουμε κάπως πιο σοβαρό ανταγωνισμό, για να μην θεωρεί τίποτα δεδομένο η Sony (σαν γκόμενα που έδεσε τον γάιδαρό της).

    Το gaming παιδιά έχει άλλη γεύση με το exclusivity. Όσοι δυσανασχετούν (κυρίως PCάδες από ότι έχω προσέξει) περί exclusives επειδή τους «αναγκάζει» να αγοράσουν το τάδε κλειστό/proprietary σύστημα (και σιγά το κόστος που είναι τα $500 εν έτει 2020-2021, το Atari VCS σε σημερινά λεφτά κοστίζει πάνω από $800, για να μην αναφέρω τα 3DO/Neo Geo που ξεπερνάνε τα $1200 έκαστο!), ας σκεφτούν ότι ακριβώς το ίδιο πράγμα ισχύει και σε (φημισμένα) εστιατόρια και εκεί δεν ανοίγει μύτη! Γιατί άραγε; 2 μέτρα και 2 σταθμά;

    Ναι, κεμπάπ θα βρεις πολλά αν θες, αλλά σαν εκείνο το κεμπάπ στο Μοναστηράκι (μην κάνω διαφήμιση, κάποιοι θα καταλάβατε ποιό λέω) με την μυστική secret sauce, ΔΕΝ υπάρχει αλλού! Για αυτό και εκείνο το μαγαζί πάει τρένο δεκαετίες τώρα.

    Ας βγάλει λοιπόν XBOX exclusives η MS να τα ζηλεύουμε όλοι και χαλάλι τα pixels και τα fps... όταν έχεις exclusives, δεν σε νοιάζει κάτι άλλο. Όταν δεν έχεις, τρώγεσαι με τα ρούχα σου μπας και βγάλεις λίγα pixels παραπάνω.

    Το δε Uncharted 2 που ανέφερα όταν το προτείνω σε κάποιους PCάδες μου λένε «πφφφφ, 720p 30 fps, σιγά μην παίξω τέτοιο όνειδος». Απορρίπτουν δηλαδή παιχνίδια στην βάση στείρων tech specs.

    Μετά παίζουν Star Wars Jedi Fallen Order και λένε «πωπω, τι παιχνιδάρα παίζω ο φούστης στα 1080p 60 fps». Ναι μεγάλε, αλλά μάθε ποιά ήταν και η πηγή έμπνευσής του... μην είσαι τόσο σνομπ/υπεράνω, γιατί χωρίς την κακιά Sony να χρηματοδοτεί exclusives, δεν θα υπήρχε Star Wars Jedi Fallen Order σήμερα ή τουλάχιστον δεν θα είχε την ίδια μορφή. Και για να μην είμαι άδικος προς τους Soulsborne fans, θα αναφέρω και το Demon's Souls (επίσης PS3 exclusive, πάνω στο οποίο βασίστηκαν τα Dark Souls) ως πηγή έμπνευσης στο combat system. Όλα αυτά κάποιος τα πλήρωσε ως παιχνίδια-βιτρίνες για να βοηθήσει το walled garden του και έτσι να ενισχύσει την ροή εσόδων από 3rd party royalties.

    Το να πάει να παίξει κάποιος Uncharted 2 σήμερα σε 1080p 60 fps (PS4 remaster) ναι μεν είναι καλύτερα από το 720p30 του PS3, αλλά ρε φίλε, δεν έχει το ίδιο "wow effect". Άλλο πράγμα να το παίζεις στον καιρό του και άλλο 10+ χρόνια μετά. Παίξε και Zelda Ocarina of Time αν θες εν έτει 2021 σε N64 emulator, αλλά σαν το wow effect του 1998 δεν είναι.

    Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο στάδιο πλήρους ομογενοποίησης στο hardware να πεις δεν έχουν νόημα τα exclusives (δηλαδή να ξεζουμίσουν τις ιδιαιτερότητες του κάθε hardware). Θα φτάσουμε κάποια στιγμή εκεί (μόλις πάνε όλα στο cloud). Ακόμα κι εκεί όμως, πάλι θα έχουν νόημα τα exclusives για λόγους branding της κάθε υπηρεσίας (εκτός κι αν καταλήξουμε με μια εταιρία/υπηρεσία, δηλαδή μονοπώλιο). Απλά δείτε τις Google/Amazon (cloud-based) πως φεύγουν με την ουρά στα σκέλια.

    Cloud εταιρίες που τάζανε λαγούς με πετραχείλια (στο Stadia θυμάμαι είχαν υποσχεθεί next-gen MMO με persistent worlds λόγω δικτυακής υποδομής και αν και δεν είμαι fan του είδους/genre, οφείλω να ομολογήσω εντελώς αποστασιοποιημένα ότι θα ήταν ένα σημαντικό βήμα εξέλιξης συγκριτικά με το WoW του 2004). Ας έβγαζε λοιπόν η Google αν είχε τα @@ ένα next-gen WoW 2, να γινόταν χαμός από συνδρομητές στην υπηρεσία της. Δεν το έκανε -> adios muchachos.

    Και η Sony όταν μπήκε στον χώρο το 1994-1995 υπήρχαν σοβαρές αμφιβολίες τι δουλειά έχει εκεί πέρα η εταιρία της Trinitron και του Walkman ανάμεσα σε μυθικά μεγαθήρια (SEGA Saturn, Nintendo 64). «Που πας μωρή Sony να ανταγωνιστείς τις Nintendo/SEGA, θα σε φάνε λάχανο!». Έλα όμως που η Sony επένδυσε σε exclusives, έχτισε πάνω σε αυτά ισχυρότατο brand name και γαζώνει μέχρι και σήμερα (με εξαίρεση την μελανή τριετία του PS3). Τα ίδια και η MS που μπήκε δυναμικά με το Halo της Bungie, το Gears of War με την Epic Games το 2006 και από το 2009-2010 και μετά κάπου έκανε κοιλιά το πράγμα μέχρι και σήμερα.

  25. The Following 15 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (03-02-2021),cocous (03-02-2021),djpar (03-02-2021),drifterx (03-02-2021),enstikto (03-02-2021),hakoo (03-02-2021),jk_blue_tiger (03-02-2021),Kkritikos (03-02-2021),Leon_DiZ (03-02-2021),mihalis13 (03-02-2021),modecris (05-02-2021),nikosgnr (09-02-2021),PDS (03-02-2021),Stefanos (03-02-2021),Valkyre (03-02-2021)

  26. #196
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

  27. The Following 5 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (03-02-2021),Kkritikos (03-02-2021),odytsak (03-02-2021),PDS (03-02-2021),psx3 (03-02-2021)

  28. #197

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Οπότε εάν εφαρμόζεται στα παιχνίδια ο σκληρός του ps5 χωράει περισσότερα από του xbox series x

    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  29. #198
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Τεράστια η διαφορά (σχεδόν μισό μέγεθος) και καλοδεχούμενη, ειδικά για όσους δεν έχουν πολύ γρήγορες συνδέσεις!

    Ξέρει τι κάνει ο Cerny τελικά...

  30. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (03-02-2021)

  31. #199
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ετσι εξηγείται ότι η PS4 έκδοση είναι 38.53GB και η PS5 μόνο 25.79GB

    ...και μου έκανε εντύπωση χθες όταν τα κατέβασα αμφότερα στο PS5.


  32. #200
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Για έναν περίεργο λόγο, το συγκεκριμένο παιχνίδι, δεν μπορούσα να το παίξω στα 30 καρέ όταν είχε βγει. Με ενοχλούσε πολύ στο μάτι. Δεν μπορούσα να κάτσω να παίξω με καμία δύναμη.

    Πλέον στα 60 καρέ είναι απλά μούρλια! ΟΚ και το Ray Tracing, αλλά σαν τα 60 καρέ δεν συγκρίνεται...



    Προσωπική άποψη βέβαια.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



Page 10 of 15 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •