Page 11 of 15 FirstFirst ... 789101112131415 LastLast
Results 201 to 220 of 281

Thread: Control

  1. #201

    Default


    Digital foundry

    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #202

    Default

    Μιας και τελειωσα το παιχνιδι ας γραψω 2-3 λογια για αυτο
    Τι μου αρεσε
    +Οπτικος τομεας,κυριως λογω καταστροφων(οι εκφρασεις προσωπων ορισμενων χαρακτηρων ηθελαν παραπανω δουλεια).
    +Ηχος(εκρηξεις,εφε,καποια μουσικα κομματια σε καποιες αποστολες)
    +Καλο voice acting απο την κεντρικη χαρακτηρα(και ο ''darling'')
    +καλη διαρκεια. Μαζι με τα 2 dlc της ultimate edition λογικα παιρνει γυρω στις 20-25ωρες και για 100% γυρω στις 30-35.Ουτε πολυ μεγαλο,ουτε πολυ μικρο.
    +καλη ποικιλια σε οπλα/δυναμεις.
    +Gameplay. Μακραν το μεγαλο χαρτι του παιχνιδιου. Αριστη υλοποιηση της εναλλαγης υπερ φυσικων δυναμεων με τα οπλα.
    Ειδικα μολις παρεις αργοτερα και το levitate που ανεβαινεις στον αερα,γινεται παρτυ.Σκετη απολαυση η μαχη του παιχνιδιου κυριολεκτικα,και ειναι το σημαντικοτερο πραγμα που με κρατησε στο παιχνιδι.
    Ενδιαφερουσα επιλογη να βαλουν στις ρυθμισεις ''cheats'' για οποιον τα βρισκει σκουρα.
    +ενδιαφερουσα μεταφυσικη ιστορια...
    +καποια ωραια σχεδιαστικα side quests
    +πολλα save points που βολευουν στο πηγαινε ελα.
    +καποια ωραια Platform κομματια/puzzles
    +επιπλεον κουστουμια
    +highlight για μενα προσωπικα η αποστολη που φορας τα ακουστικα.
    Τι δεν μου αρεσε και τοσο
    -Υπερβολικα πολλα αρχεια και παρα πολλα ερωτηματικα για το τι γινεται/συμβαινει.
    -το παιχνιδι αν και εχει μια οκ ποικιλια απο εχθρους,δυστηχως πολλες φορες πολεμας τους ιδιους και τους ιδιους.
    Αυτο που επισης μου εκανε εντυπωση ειναι και η ζημια που μου εκαναν οι απλοι εχθροι,που πολλες φορες ακομα και με full stats/mods,μου κατεβαζαν για πλακα την ζωη.Πολυ υψημη και η ζημια που μου προκαλουσαν τα δικα μου οπλα σε μενα(friendly fire)πχ απο το dlc οπλο surge.
    -τα bosses του παιχνιδιου ειναι ψιλο αδιαφορα σε γενικες γραμμες
    -Το παιχνιδι αρκετες φορες γινεται επαναλαμβανομενο(πχ στο motel)και σε περιβάλλοντα
    -σχεδον καθολου replay value για οποιον τελειωσει το παιχνιδι
    -καποια βαρετα side/fetch quests
    -ο χαρτης μπερδευει καποιες φορες/ηθελε λιγο παραπανω δουλεια.
    -πολλα αχρηστα mods για τα οπλα/χαρακτηρα και σχετικα μικρο inventory για αυτα(κοινως θα πρεπει να σβηνεις/σπας αυτα που εχεις συχνα)
    -αδιαφοροι χαρακτηρες στην πλειοψηφια τους
    Για τα 2 dlc τωρα,σιγουρα ξεχωριζει το AEW μιας και εχει καποια συνδεση με Alan Wake και δανειζεται το gameplay με φως/σκοταδι(ωραια ιδεα και υλοποιηση). Με χαλασε ομως το κεντρικο boss του παιχνιδιου.
    Στο δε Foundation,ωραιες οι δυναμεις(make/unmake)αλλα και εδω εκνευριστικο το τελευταιο boss και απο ενα σημειο και μετα και τα platform σημεια του.
    Συνολικα τωρα το παιχνιδι περαν απο τις γνωστες τρελες στα της ιστοριας απο Remedy και την επαναληψη που υπαρχει,μου αρεσε αρκετα σαν παιχνιδι ειδικα λογω gameplay και εναλλαγης δυναμεων/οπλων οπως και οι καταστροφες.
    Σαν παιχνιδι το βρηκα ενα 7-7.5/10.

  3. The Following 6 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    BillyFlo81 (04-02-2021),johnnyman25 (04-02-2021),panos74gr (03-02-2021),PDS (03-02-2021),psx3 (03-02-2021),WolfRathmA (03-02-2021)

  4. #203
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τεράστια η διαφορά (σχεδόν μισό μέγεθος) και καλοδεχούμενη, ειδικά για όσους δεν έχουν πολύ γρήγορες συνδέσεις!

    Ξέρει τι κάνει ο Cerny τελικά...
    Λες να είναι λογο συμπιεσης, λόγω ελλείψεως asset duplication ή και τα δυο;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #204
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το εβαλα κι εγω να το δοκιμασω στο ps5 κυριως για τα adaptive triggers. Πολυ καλη δουλεια τρεχει νερο στο ps5 και τα adaptive triggers πολυ καλα. Κριμα που δεν μεταφερεται το save. Θα ειχα ενα λογο να παιξω τα dlc (που ειναι τα μονα που δεν εχω παιξει μιας και εχω πλατινα στον κεντρικο τιτλο).

    Αλλα τωρα να ξαναπαιξω ολο το παιχνιδι απλα για τα DLC δεν παιζει.

  6. #205
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Λες να είναι λογο συμπιεσης, λόγω ελλείψεως asset duplication ή και τα δυο;
    Και τα 2!

    Γενικά με έξυπνες τεχνολογίες δεν θα φουσκώσουν τόσο πολύ τα next-gen games... αλλιώς η 200άρα per game θα ήταν στανταράκι.

  7. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Leon_DiZ (03-02-2021)

  8. #206
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by Kkritikos View Post

    Digital foundry
    Το DF έχει χάσει πλέον το τεκμήριο της άμεμπτης κρίσης,
    όταν τα αρνητικά του Xbox τα κάνεις γαργάρα αλλά τα αρνητικά του PS5 τα βάζεις στον τίτλο του βίντεο απλά εκτίθεσαι στην κοινή γνώμη,
    προσωπικά έχω κάνει απεγγραφή από το κανάλι τους στο youtube εδώ και πολύ καιρό και από τότε δεν τους έχω δώσει κλικ ούτε για ένα δευτερόλεπτο.

    Να φανταστώ ότι στο παραπάνω βίντεο δεν αναφέρει καθόλου ότι η εγκατάσταση της PS5 έκδοσης πιάνει το μισό μέγεθος στον SSD σε σχέση με την Xbox έκδοση.

  9. The Following 4 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    hakoo (03-02-2021),johnnyman25 (04-02-2021),psx3 (04-02-2021),Slay (04-02-2021)

  10. #207
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εδώ κάθονται και στέλνουν email στους developers που τους λένε τα προβλήματα στο Xbox. Κάτι αντίστοιχο να πω ότι δεν γίνεται για το ps5, στο ps5 όπως είπες το κάνουν τίτλο. Δεν πειράζει υπάρχουν και άλλα κανάλια για vs ειδικά το 1 δεν μιλάει καθόλου στο βίντεο και απλά αναφέρει στα σχόλια τι ανάλυση παίζουν. Τα frame τα βλέπεις μόνος σου εσύ

  11. #208
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όπως και να 'χει, ελπίζω από εδώ και στο εξής να σταματήσουν οι ανούσιες συγκρίσεις στον αποθηκευτικό χώρο (825GB vs 1TB).

    Άλλη «αξία» έχουν τα GB στο PS5 και άλλη στο XBOX Series X...

  12. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (04-02-2021),jk_blue_tiger (04-02-2021),johnnyman25 (04-02-2021),Kkritikos (04-02-2021),odytsak (05-02-2021)

  13. #209
    Member johnnyman25's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    68
    PSN ID
    johnnyman25@in.gr

    Default

    Καλημέρα παιδιά.
    Ξεκίνησα από την τρίτη το control στο ps5.
    Το παιχνίδαρα είναι αυτή?
    Το gameplay ειδικά καταπληκτικο όπως επίσης και η ατμόσφαιρα.
    Τα δε γραφικά επίσης υπέροχα
    Παίζω με ray tracing.


    My OnePlus 7 Pro Is Rocket Fast

  14. The Following 2 Users Say Thank You to johnnyman25 For This Useful Post:

    mihalis13 (05-02-2021),panos74gr (05-02-2021)

  15. #210
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Did you know that Control's photo mode removes the 30fps cap in the ray traced graphics mode? It opens a window into the kind of overhead (or lack of it, in some cases) left over when a 30fps cap is introduced, but in the case of Control, it also allows us to stack up Xbox Series X and PlayStation 5's RT prowess in precisely matched in-game scenarios. Alex and Rich discuss.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #211
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default



    Όταν δεν βρίσκετε διάφορες εκεί στο digital foundry και βάζετε να συγκρίνετε το photo mode και πόσα frame έχει το photo mode... ΤΟ PHOTO MODE!... Ε κάποιος περιμένει στην γωνία και ωπ βρίσκει διάφορες.
    Αναξιόπιστο site πλέον

  17. The Following 2 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    Brazhlias (10-02-2021),Kkritikos (07-02-2021)

  18. #212
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default Control

    Ναι είναι γελοίο πια. Κάνουν θέμα για τα frames στο photo mode του control λες και αυτό μπορεί να εξάγει κάποιο συμπέρασμα για το γενικότερη απόδοση μιας κονσόλας. Λες και δεν έχει σημασία αν το παιχνίδι εκμεταλλεύεται την αρχιτεκτονική του εκάστοτε μηχανήματος.

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι συμπέρασμα μπορεί να βγάλει κανείς. Εντελώς άκυρο βίντεο για άλλη μια φορά, καθαρά για τα views.

    Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι αν είχαμε διαδεδομένο VRR θα μπορούσαν να έχουν ένα mode με unlocked frame rate που θα έπιανε 90% του χρόνου πολύ καλό frame rate

  19. #213
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Πραγματικά γελοίοι με όλη την σημασία της λέξεως. Άκου εκεί photo mode. Μου φαίνεται απίστευτο που συγκρίνουν εκεί το παιχνίδι. Ξεφτίλες.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #214
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Πραγματικά γελοίοι με όλη την σημασία της λέξεως. Άκου εκεί photo mode. Μου φαίνεται απίστευτο που συγκρίνουν εκεί το παιχνίδι. Ξεφτίλες.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Βασικά ήταν και πρωτοποριακό αυτό που έκαναν, έχεις δει κάποιον να συγκρίνει photo mode; ε να ή πρωτιά! Δυστυχώς πάνε οι καλές εποχές που έβγαζε halo και gears και εμείς βγάζαμε resistance, kill zone και uncharted και είχαμε κάτι να πούμε, το κάθε βίντεο τότε έδειχνε πως τα συστήματα έβγαζαν τρελά αποτελέσματα με "σαπακια" μηχανήματα. Τώρα κάνουμε vs τα 2 frame rate διαφορά και το 1800p vs 1790p.

  21. The Following 5 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    Brazhlias (10-02-2021),cocous (07-02-2021),jk_blue_tiger (07-02-2021),Lefteris_X (07-02-2021),psx3 (07-02-2021)

  22. #215
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Περασμένα μεγαλεία Πάρη...

    Δείτε εδώ ποιοτική τεχνική ανάλυση του παλιού, καλού DF: https://www.eurogamer.net/articles/d...nalysis?page=2

    Το βάζω καθαρά ως μέτρο σύγκρισης για την κατάντια του σήμερα.
    Last edited by psx3; 07-02-2021 at 13:36.

  23. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    djpar (07-02-2021),Lefteris_X (07-02-2021),panos74gr (07-02-2021)

  24. #216
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το εβαλα κι εγω να το δοκιμασω στο ps5 κυριως για τα adaptive triggers. Πολυ καλη δουλεια τρεχει νερο στο ps5 και τα adaptive triggers πολυ καλα. Κριμα που δεν μεταφερεται το save. Θα ειχα ενα λογο να παιξω τα dlc (που ειναι τα μονα που δεν εχω παιξει μιας και εχω πλατινα στον κεντρικο τιτλο).

    Αλλα τωρα να ξαναπαιξω ολο το παιχνιδι απλα για τα DLC δεν παιζει.
    Δεν θα μπορούσες να κατεβάσεις την έκδοση για το PS4 και να συνεχίσεις τα DLC;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. #217
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Δεν θα μπορούσες να κατεβάσεις την έκδοση για το PS4 και να συνεχίσεις τα DLC;
    Ναι θα μπορουσα και το εχω σκεφθει αλλα ρε φιλε το θεωρω αμαρτια να μην το παιξω στο PS5... μιας και το ανεφερες τωρα, ρε παιδια ποτε γινονται accessible τα DLCs? Ισως να τα παιξω στο PS5 αν δεν απαιτει να κανω μεγαλο progress στο main story.

    Γενικα μεγαλη μαλακια τωρα να μην μπορεις να μεταφερεις τα save...

  26. #218
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τα saves δεν μεταφέρονται γενικά στην ultimate έκδοση και στο PS4 να την παίξεις πάλι δεν τα αναγνωρίζει αν δεν κάνω λάθος.
    Σε πολλά παιχνίδια το έχουμε δει μια GOTY έκδοση να μην αναγνωρίζει τα saves της απλής έκδοσης.
    Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό βέβαια, αλλά δυστυχώς συμβαίνει..

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  27. #219
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Τα saves δεν μεταφέρονται γενικά στην ultimate έκδοση και στο PS4 να την παίξεις πάλι δεν τα αναγνωρίζει αν δεν κάνω λάθος.
    Σε πολλά παιχνίδια το έχουμε δει μια GOTY έκδοση να μην αναγνωρίζει τα saves της απλής έκδοσης.
    Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό βέβαια, αλλά δυστυχώς συμβαίνει..
    όχι Mιχάλη. Στην συγκεκριμμένη περίπτωση τα saves μεταφέρονται στην ultimate, μόνο όμως στην ps4 έκδοση.

    Δεν μεταφέρονται τα saves από τις ps4 εκδόσεις στην ps5 έκδοση, λόγω αλλαγής engine.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    mihalis13 (08-02-2021),Valkyre (08-02-2021)

  29. #220
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    όχι Mιχάλη. Στην συγκεκριμμένη περίπτωση τα saves μεταφέρονται στην ultimate, μόνο όμως στην ps4 έκδοση.

    Δεν μεταφέρονται τα saves από τις ps4 εκδόσεις στην ps5 έκδοση, λόγω αλλαγής engine.
    Μάλιστα δεν το ήξερα, νόμιζα ήταν σαν αλλα GOTY που είχαμε δει και δεν αναγνώριζαν τα saves.
    Πάντως περίεργο ότι δεν μεταφέρονται στο PS5, ενώ τόσα άλλα παιχνίδια το έχουν καταφέρει...

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •