Page 12 of 15 FirstFirst ... 289101112131415 LastLast
Results 221 to 240 of 281

Thread: Control

  1. #221
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Μάλιστα δεν το ήξερα, νόμιζα ήταν σαν αλλα GOTY που είχαμε δει και δεν αναγνώριζαν τα saves.
    Πάντως περίεργο ότι δεν μεταφέρονται στο PS5, ενώ τόσα άλλα παιχνίδια το έχουν καταφέρει...

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ναι είναι περίεργο ειδικά για όσους πήραν και ξεκίνησαν την ultimate στο ps4 νομίζοντας ότι θα συνεχίσουν στο ps5 μέσω της δωρεάν αναβάθμισης που έπαιρνε το ultimate.

  2. #222
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Ο NXGamer συνεργάζεται με το IGN πλέον

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following 4 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Lefteris_X (09-02-2021),odytsak (09-02-2021),psx3 (09-02-2021),Slay (11-02-2021)

  4. #223
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Digital Foundry: Τα stutters του ΧΒΟΧ ειναι προφανως bug.
    NXGamer: Σου εξηγει ακριβως γιατι δεν ειναι bug και για ποιο λογο η αρχιτεκτονικη του PS5 εξαλειφει αυτο το bottleneck προβλημα.

    DF: Εαν χαμηλωσουν την αναλυση στα 1080p μπορουν να εχουν raytracing με 60 καρε στο ΧΒΟΧ. To PS5 obviously (!) cant για να χρησιμοποιησω επακριβως την εκφραση τους.
    NXGamer: Και τα δυο μπορουν να εχουν αυτη την επιλογη λογω της αρχιτεκτονικης τους. (Με τη διαφορα βεβαια οτι το ΧΒΟΧ θα εχει παντα stutters εαν δεν ξαναγραφτει το παιχνιδι εξαρχης)

    Μου αρεσει επισης που απομυθοποιει λιγο το raytracing και φυσικα που χρησιμοποιει το photomode για εξηγησει επακριβως τα προτερηματα και των δυο κανσολων, ενισχυοντας στην ουσια το πραγματικο συγκριτικο του τιτλου. Κατι που το DF ξεχασε μαλλον να κανει.. Οπως ξεχασε να πει και για το install size, πραγμα που δεν το ξεχασε αυτος..

    Μεσα σε 16 λεπτα τα ειπε ολα οπως επρεπε και καθαρισε.

    Τελος να πω ενα μπραβο του που εκλεισε συμφωνια με το IGN. Του αξιζε να υπαρχει αναγνωριση στη δουλεια που κανει. Ευχομαι η συμφωνια αυτη να μην εχει καμμια επιρροη στο πως κανει τα βιντεο του (δεν μιλαω για συνωμοσιες τωρα, ειναι λογικο μεγαλα πρακτορια να θετουν ορους στο τι υφος και γλωσσα μπορεις να εχεις στα αρθρα που ανεβαζεις στην πλατφορμα τους απο χιουμορ μεχρι τα παντα). Αν κρινω απο αυτο εδω που εχω μπροστα μου ειναι κλασσικος ΝΧGamer χωρις καμμια αλλαγη. Για να δουμε.

  5. The Following 8 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (10-02-2021),cocous (09-02-2021),johnnyman25 (09-02-2021),Lefteris_X (09-02-2021),odytsak (09-02-2021),psx3 (09-02-2021),Slay (11-02-2021),sndev (12-02-2021)

  6. #224
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Μπράβο στο παλικάρι, επιτέλους να τον δει και κάνεις ακόμα ώστε σιγά σιγά να φεύγουν κάποιοι από df και να πηγαίνουν ign. Προς Θεού δεν λέω να είναι υπέρ το ps5 ΑΛΛΆ να μην βγάζει μαλακισμενα vs όπως αυτό το photo mode

  7. The Following 2 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    Lefteris_X (09-02-2021),psx3 (09-02-2021)

  8. #225
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Επίσης η μισή αλήθεια (όπως κάνει το DF) είναι ψέματα.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Lefteris_X (09-02-2021),psx3 (09-02-2021)

  10. #226

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Επίσης η μισή αλήθεια (όπως κάνει το DF) είναι ψέματα.
    Είναι πολλά τα λεφτά Οδυσσέα

    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #227
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Amiga fan ο NX gamer, συγκριτικά με την PCίλα που έχει μολύνει ωσάν κορονοϊός τα τελευταία χρόνια το DF. Ελπίζω να κρατήσει ψηλά την ποιότητα!

  12. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (09-02-2021)

  13. #228
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ¶ρρωστοι προγραμματιστές, με την καλή έννοια, η ομάδα TBL (The Black Lotus).

    Πρέπει να είναι ενεργή ομάδα ίσα με 28 χρόνια στην demoscene.

    Εύγε στον NX Gamer!

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (09-02-2021)

  15. #229
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Ισως κάτι που δεν ξέρετε, είναι οτι το software για τις μετρήσεις που κάνει το έχει γράψει ο ίδιος. Software Engineer ειναι η δουλειά του, απο όσο έχω καταλάβει στον τραπεζικό/οικονομικό τομέα.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-02-2021),psx3 (11-02-2021)

  17. #230
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Δίλημμα, ωραίο το ray tracing, ανεβάζει την ποιότητα ειδικά στις φωτοσκιάσεις και στις αντανακλάσεις του φωτός αλλά από την άλλη δυσκολεύομαι να θυσιάσω τα 60fps...

  18. #231
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Δίλημμα, ωραίο το ray tracing, ανεβάζει την ποιότητα ειδικά στις φωτοσκιάσεις και στις αντανακλάσεις του φωτός αλλά από την άλλη δυσκολεύομαι να θυσιάσω τα 60fps...
    Εξαρτάται από τι παιχνίδι έπαιξες τελευταία. Πχ εγώ μετά το Demon Souls σε performance δυσκολεύτηκα αρκετά στο να συνηθίσω το Witcher 3. Με ζάλιζε η κίνηση.
    Τώρα αν το τελειώσω και παίξω το Control στα 30fps δεν θα με χαλάσει.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #232
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Δίλημμα, ωραίο το ray tracing, ανεβάζει την ποιότητα ειδικά στις φωτοσκιάσεις και στις αντανακλάσεις του φωτός αλλά από την άλλη δυσκολεύομαι να θυσιάσω τα 60fps...
    Εν αναμονή του PS5 Pro για να έχουμε RT + 60 fps στα 3rd party/multiplatform!

    Περιπτώσεις τύπου Spiderman (1st party) λογικά θα είναι σπάνιες...

  20. #233
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Εν αναμονή του PS5 Pro για να έχουμε RT + 60 fps στα 3rd party/multiplatform!

    Περιπτώσεις τύπου Spiderman (1st party) λογικά θα είναι σπάνιες...
    Πιστεύεις θα υπάρξει? Γιατί θεωρώ πως με το παρών hardware μπορούν να το πετύχουν εάν το θέλουν πραγματικά και όχι να ψάχνουν εύκολες λύσεις.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  21. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    Dimitris_ (23-02-2021)

  22. #234
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Πιστεύεις θα υπάρξει? Γιατί θεωρώ πως με το παρών hardware μπορούν να το πετύχουν εάν το θέλουν πραγματικά και όχι να ψάχνουν εύκολες λύσεις.
    Ε για αυτό ανέφερα το Spiderman, γιατί είναι η εξαίρεση του κανόνα όντας 1st party.

    Οι 3rd είναι πιο τεμπελάκοι και το θέλουν το brute force τους...

    Τώρα θα πει κάποιος, μα γιατί δεν έβγαζαν ένα αρκούντως δυνατό PS5 Pro των 20TF day 1; Γιατί θα έκαιγε 400 watts και θα κόστιζε ¤1000...

    Με λιθογραφία των 5nm λογικά θα καίει τα ίδια με OG PS5 (200W max) και θα έχει το ίδιο κόστος γύρω στο 2023-2024.

  23. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (11-02-2021)

  24. #235
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εγώ παντός το Spiderman το έβαλα στα 30 με rt διότι το rt στα 60 ήταν χαμηλής ανάλυσης και φαινόταν.

  25. #236
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Είναι κάνεις άλλος που έχει καταλάβει την ιστορία του παιχνιδιού; LOL

    Πραγματικά δεν δίνω καθόλου βάση, και όλο αυτο το μπλα μπλα και τα άπειρα αρχεία/έγγραφα που βρίσκεις δεν τα ανοίγω καν. Πραγματικά είναι απίστευτα κουραστικό.

    Πολύ ωραίο gameplay, physics κτλ. Ωραία μουσική και πολύ ωραίος ήχος και εφέ.

    Ο χάρτης που είχα ακούσει και παλιότερα γενικά ότι ήταν χάλια (και τον έφτιαξαν μετά, LOL) πραγματικά είναι χάλια μαύρα. Απορώ τι έφτιαξαν δηλαδή. Αν δεν ακολουθας τις πινακίδες που έχει μέσα στο παιχνίδι, με τον χάρτη δεν βρίσκεις άκρη επουδενί!

    Πολύ μπαμ μπουμ και φασαρία θα το περιέγραφα εγώ (για τα δικά μου γούστα) για το τίποτα. Πολλές φορές είναι που παίζω και με πιάνει το κεφάλι μου κιόλας. Ειδικά αν το βάλω και στα 30καρε (ένας λόγος που δεν το είχα παίξει παλιότερα) εκεί θέλω απλά να κάνω εμετό.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  26. #237
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Είναι κάνεις άλλος που έχει καταλάβει την ιστορία του παιχνιδιού; LOL

    Πραγματικά δεν δίνω καθόλου βάση, και όλο αυτο το μπλα μπλα και τα άπειρα αρχεία/έγγραφα που βρίσκεις δεν τα ανοίγω καν. Πραγματικά είναι απίστευτα κουραστικό.

    Πολύ ωραίο gameplay, physics κτλ. Ωραία μουσική και πολύ ωραίος ήχος και εφέ.

    Ο χάρτης που είχα ακούσει και παλιότερα γενικά ότι ήταν χάλια (και τον έφτιαξαν μετά, LOL) πραγματικά είναι χάλια μαύρα. Απορώ τι έφτιαξαν δηλαδή. Αν δεν ακολουθας τις πινακίδες που έχει μέσα στο παιχνίδι, με τον χάρτη δεν βρίσκεις άκρη επουδενί!

    Πολύ μπαμ μπουμ και φασαρία θα το περιέγραφα εγώ (για τα δικά μου γούστα) για το τίποτα. Πολλές φορές είναι που παίζω και με πιάνει το κεφάλι μου κιόλας. Ειδικά αν το βάλω και στα 30καρε (ένας λόγος που δεν το είχα παίξει παλιότερα) εκεί θέλω απλά να κάνω εμετό.
    Συμφωνώ σε όλα εκτός της τελευταίας παραγράφου. Αντιθέτως πολύ ωραία η δράση και παίζω με RT διότι προτιμώ πάντα γραφικά αντί fps εκτός και αν είναι μηδαμινή η διαφορά όπως πχ στο Demon Souls που δεν ξεχώριζε καθόλου. Αλλά μπορώ να πω οτι τα 30 fps δεν δείχνουν τόσο άσχημα στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

    Αλλά ρε παιδιά έχω μπερδευτεί πολύ στο story. Δεν το καταλαβαίνω. Αυτή ψάχνει τον αδελφό της μέσα σε ένα κτίριο που υπάρχουν υπερφυσικές δραστηριότητες. Αλλά που βρήκε τις δυνάμεις? Αν μπορεί κανείς να εξηγήσει ή εκτός αν το πάρω γραμμή αργότερα. Πολύ μπέρδεμα. Αλλά απο gameplay πολύ ευχάριστο. Δεν το περίμενα με τίποτα. Τα εφέ άψογα ειδικά όταν σηκώνει τις πέτρες για άμυνα. Όμορφα πράγματα.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  27. #238
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Όσοι το παίξετε λοιπόν να έχετε στο νου σας ότι το παιχνίδι έχει θέμα με black crush και ίσως χρειαστεί να ανεβάσετε το brightness.

    Επίσης έχει μεγαλύτερο input lag από τις last gen εκδόσεις.
    Αυτά τα θέματα τα φτιάξανε τελικά με τα νέα patches;

  28. #239
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αυτά τα θέματα τα φτιάξανε τελικά με τα νέα patches;

    Το input lag δεν το κατάλαβα.


    Το black crush μου έσπασε τα νεύρα. Σε κάποια φάση αν δεν μου έβγαζε το σύμβολο για να καταλάβω ότι υπήρχε collectible στο πάτωμα πολύ απλά δεν θα το έβλεπα.



    Ανέβασα κάπως την φωτεινότητα αλλά δεν το φτιάχνει, είναι λίγο πολύ ημίμετρο.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  29. #240
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Το input lag δεν το κατάλαβα.


    Το black crush μου έσπασε τα νεύρα. Σε κάποια φάση αν δεν μου έβγαζε το σύμβολο για να καταλάβω ότι υπήρχε collectible στο πάτωμα πολύ απλά δεν θα το έβλεπα.

    Ανέβασα κάπως την φωτεινότητα αλλά δεν το φτιάχνει, είναι λίγο πολύ ημίμετρο.
    Ρύθμισε το brightness απο τα options του παιχνιδιού και θα είσαι μια χαρά. Το input lag ούτε εγώ το κατάλαβα αλλά τώρα που το αναφέρατε θα δώσω μεγαλύτερη σημασία.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •