Page 5 of 15 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 81 to 100 of 281

Thread: Control

  1. #81
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πάνο, για κάποιους (ανάμεσα σε αυτούς κι εγώ), όταν ένα παιχνίδι έχει πολλά "φάουλ" στον τεχνικό τομέα δεν χαρακτηρίζεται "παιχνιδάρα" ούτε μια στο εκατομμύριο.
    Για αυτούς τους κάποιους, ο τεχνικός τομέας είναι άρρηκτο κομμάτι του συνόλου. Δε πα να 'χει ωραίο στόρυ, ελκυστικό gameplay κλπ......άπαξ τεχνικά είναι κάκιστο, τότε σίγουρα δεν είναι "παιχνιδάρα".

    Μην παρερμηνευθώ: καλώς κάνεις και το χαρακτηρίζεις "παιχνιδάρα". Αυτή είναι η άποψή σου, βασισμένη σε αυτό που βίωσες. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα άλλωστε.
    Μοιράστηκες μαζί μας το πως εσύ το βίωσες και τι σου προσφέρει ο τίτλος.

    Αντίστοιχα όλοι οι παραπάνω μοιράστηκαν την άποψή τους / στάση τους έναντι σε έναν κακό τεχνικά τίτλο.

    Όλα δηλαδή είναι δεκτά, ως απόψεις.

    Όμως τα hard facts, είναι hard facts και δεν γίνεται να αμφισβητηθούν: τεχνικώς το παιχνίδι είναι κάκιστο. Αυτό ως σκέτο γεγονός απωθεί κάποιους καταναλωτές.
    Προφανώς, κάποιους άλλους όχι.
    Μαλακίες.

    Το παιχνίδι δεν έχει κανένα φάουλ στον τεχνικό τομέα.

    Σαπάκι hardware θα παίξει "σάπια" το game.

    0 και 1 είναι η φάση.

    Θες να το παίξεις σε κονσόλα? Παίξε το σε X1X ή Pro, αλλιώς PC και πάλι ανάλογα τι διαθέτεις να ρίξεις στο "πρόβλημα".

    Ναι θα μπορούσε να είχε λίγο καλύτερο optimization ΑΝ είχε περισσότερο budget αλλά τα hardware είναι αυτό που είναι. Hardware.

    Κουράσατε.

    Συγνώμη εκ μέρους της Remedy που δεν κόψανε και ράψανε το παιχνίδι για το PS4/XB1.
    Last edited by Sir_Teraflop; 05-09-2019 at 01:37.

  2. #82
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ειλικρινά στα @@ μου, τι παιχνίδι αποφάσισε να φτιάξει η Remedy κι αν δεν της βγήκε τεχνικά στις παλιές κονσόλες, αλλά και στις υποτιθέμενα δυνατότερες.

    Ως καταναλωτής κρίνω αυτό που πληρώνω.

    Στα @@ μου again, αν έχω εγώ ο ίδιος τις γνώσεις για να καταλάβω γιατί το παιχνίδι δεν αποδίδει, στα @@ μου επίσης αν έχω την πείρα ως gamer αλλά και ως αρθρογράφος που αυτά μου προσφέρουν τη δυνατότητα να κρίνω τι ήθελε να πετύχει η Remedy και το πέτυχε ως ένα βαθμό.

    Ως καταναλωτής κρίνω το παιχνίδι και είμαι με το μέρος των ανθρώπων που ξενέρωσαν λόγω της κακής απόδοσής του σε οποιοδήποτε μηχάνημα. (δεν μπαίνω ΚΑΝ στον κόπο να ασχοληθώ με PC. Δεν παίζω σε PC, ποτέ δεν με ενδιέφερε, κι εδώ είναι μέρος για ΚΟΝΣΟΛΕΣ. Το τι κάνει στο PC ο τίτλος ή τι απαιτεί από PC hardware για να αποδώσει ποσώς με ενδιαφέρει).

    Φάουλ και μάλιστα πολλαπλό με κόκκινη κάρτα (δηλαδή κάποιοι δεν θα το αγοράσουν ΑΚΡΙΒΩΣ λόγω των τεχνικών προβλημάτων).

    Όσοι επιθυμούν να το αγοράσουν, παρόλα τα τεχνικά προβλήματα και όντως ψυχαγωγηθούν, μπράβο τους, πολύ καλά έκαναν και το ευχαριστήθηκαν.

    Δικηγόρος (λόγω γνώσεων) ή "δικαιολογητής" (λολ νέα λέξη) της Remedy επειδή καταλαβαίνω τι απαιτεί σε hardware ο τίτλος και οι κονσόλες δεν το διαθέτουν, δεν θα γίνω.

    Λεφτά ζητάνε. Όχι ελεημοσύνη.
    Τα δικά μας λεφτά.

    ΥΓ: Επίσης μαζέψου λίγο. "Μαλακίες" τι εστί; Ότι λέω μαλακίες; Μην πας να το ντριπλάρεις. Αυτό έγραψες και μην πας να πεις "όχι όχι, εννοούσα χ/ψ/ω". Προσοχή.

    ΥΓ2: Το "στα @@ μου" είναι "μου" και αναφέρεται σε εμένα και προς την Remedy. Δεν αναφέρεται ούτε πλαγίως ούτε άμεσα σε κανέναν από εδώ μέσα. Το "μαλακίες" όμως με όλο το ποστ μου σε quote, απευθύνεται άμεσα και ευθέως στο πρόσωπό μου και στην άποψή μου. Κανένας χώρος για ντρίπλα/σώσιμο λοιπόν. Strike one.
    Last edited by Lefteris_X; 05-09-2019 at 02:24.

  3. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    spartan (07-09-2019)

  4. #83
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Σε όλα, μα ΟΛΑ τα post μου το ίδιο πράγμα λέω. Σε τελική εγώ ήμουν που έβαλα το post το Video του DF.

    Και ναι, εμείς στα fora ψαχνόμαστε. Οι άλλοι?

    ή έχουν ανοσία στο frame rate ή .....?

    Δεν καταλαβαίνω τις επιθέσεις (όχι από εσένα).

    Εγώ προσπάθησα να βάλω το πως και την τεχνική ανάλυση στο νήμα και εγώ τα ακούω lol.

  5. #84
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τα ακούς γιατί είσαι ήξεις αφήξεις στον τρόπο που εκφράζεσαι.

    Πας να το παίξεις ειδήμων στο πως πρέπει να σκέπτεται ο κάθε καταναλωτής (πρόσεξε τι λέω: στο πως να σκέπτεται και ακολούθως να κρίνει. Δεν αμφισβητώ τις όποιες γνώσεις έχεις περί PC tech).

    Από την μία παραθέτεις την κακή τεχνική απόδοση του παιχνιδιού και από την άλλη αντιτίθεσαι σε όποιον κράζει το παιχνίδι για την τεχνική του απόδοση.
    Κερασάκι στην τούρτα: κάνεις τον δικηγόρο του διαβόλου, δικαιολογώντας την Remedy.
    Γιατί;
    Έχει ανάγκη η Remedy;


    Γι' αυτό σου λέω: η αντιπαράθεση έγκειται στο ότι εκφράζεσαι σα να διατείνεσαι πως θα πρέπει ο καταναλωτής να σκέπτεται......και ότι αφής στιγμής διάβασε το ποστ σου, που εξηγείς τους αντικειμενικούς λόγους που δεν αποδίδει καλά ο τίτλος, τότε έμμεσα τον καθοδηγείς να κρίνει το παιχνίδι πιο ήπια. Αν όμως δεν το κρίνει ήπια (γούστο του καπέλο του) τότε τι;
    Ξαναγράφεις ώστε να τον πείσεις ή να του αποδείξεις ότι σκέπτεται και κρίνει με λανθασμένο τρόπο;
    Και ότι πρέπει να υιοθετήσει την (λογική από πλευράς τεχνικής εξήγησης) ανάλυσή σου; Άρα να κρίνει το παιχνίδι πιο ήπια;

    Οπότε εγώ που το κρίνω αυστηρά, όπως και άλλοι, επειδή στο σύνολο ενός τίτλου συμπεριλαμβάνουμε ΚΑΙ την τεχνική απόδοση;
    Και δεν μας ενδιαφέρουν (ακόμα κι εμένα που γνωρίζω αντικειμενικά γιατί δεν ήταν εφικτό) οι τεχνικές αναλύσεις για να δικαιολογήσουμε την Remedy = κατακρίνουμε τον τίτλο ως εμπορικό προϊόν που ζητάει τα λεφτά μας;
    Οπότε τι; Είμαστε λάθος;

    Συνεπώς; Ακούγεσαι σαν καθηγητή που προσπαθεί να ανοίξει το μυαλό των μαθητών, κι αν κάποιοι από αυτούς δεν το κάνουν, τους επιπλήττει καθώς δεν αντιλαμβάνονται το πόσο καλό προσπαθεί να τους κάνει ο καθηγητής. Δηλαδή ότι εκείνοι "χάνουν" που δεν τον ακούνε.

    Αυτό "εκπέμπεις" νομίζω.

    Μόνο που δεν πάει έτσι.

    Όταν ο καθένας κρίνει με το δικό του μυαλό, ασχέτως γνώσεων, αλλά με κύριο κριτήριο τα λεφτουδάκια που θα βγάλει από την τσέπη του για ένα παιχνίδι που θα παίξει στη κονσόλα του, εν προκειμένω PLAYSTATION γαμώ το κέρατό μου (κατάλαβέ το επιτέλους ότι εδώ είναι PS forum = η συντριπτική πλειοψηφία έχει PS κονσόλα και γύρω από αυτή περιστρέφονται οι συζητήσεις. Ναι, κάποιοι έχουν ΚΑΙ XBox, άλλοι έχουν KAI PC, άλλοι έχουν KAI Switch. Αλλά δεν περιστρέφονται οι συζητήσεις γύρω από gamer που έχουν ΜΟΝΟ Xbox ή ΜΟΝΟ Switch ή MONO PC ή κάποιο συνδυασμό αυτών των μηχανημάτων. Εδώ είναι P-l-a-y-S-t-a-t-i-o-n forum!)

    Οπότε λογική η αντιπαράθεση. Η οποία αντιπαράθεση, είναι από απειροελάχιστα άτομα. Μιχάλης και Πάνος διασκέδασαν με το παιχνίδι.
    Συνεπώς; Δεν υπάρχουν Ερινύες floating στο forum!
    Last edited by Lefteris_X; 05-09-2019 at 02:42.

  6. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (05-09-2019)

  7. #85
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Τα ακούς γιατί είσαι ήξεις αφήξεις στον τρόπο που εκφράζεσαι.

    Πας να το παίξεις ειδήμων στο πως πρέπει να σκέπτεται ο κάθε καταναλωτής (πρόσεξε τι λέω: στο πως να σκέπτεται και ακολούθως να κρίνει. Δεν αμφισβητώ τις όποιες γνώσεις έχεις περί PC tech).

    Από την μία παραθέτεις την κακή τεχνική απόδοση του παιχνιδιού και από την άλλη αντιτίθεσαι σε όποιον κράζει το παιχνίδι για την τεχνική του απόδοση.
    Κερασάκι στην τούρτα: κάνεις τον δικηγόρο του διαβόλου, δικαιολογώντας την Remedy.
    Γιατί;
    Έχει ανάγκη η Remedy;


    Γι' αυτό σου λέω: η αντιπαράθεση έγκειται στο ότι εκφράζεσαι σα να διατείνεσαι πως θα πρέπει ο καταναλωτής να σκέπτεται......και ότι αφής στιγμής διάβασε το ποστ σου, που εξηγείς τους αντικειμενικούς λόγους που δεν αποδίδει καλά ο τίτλος, τότε έμμεσα τον καθοδηγείς να κρίνει το παιχνίδι πιο ήπια. Αν όμως δεν το κρίνει ήπια (γούστο του καπέλο του) τότε τι;
    Ξαναγράφεις ώστε να τον πείσεις ή να του αποδείξεις ότι σκέπτεται και κρίνει με λανθασμένο τρόπο;
    Και ότι πρέπει να υιοθετήσει την (λογική από πλευράς τεχνικής εξήγησης) ανάλυσή σου; Άρα να κρίνει το παιχνίδι πιο ήπια;

    Αυτό "εκπέμπεις" νομίζω.

    Οπότε λογική η αντιπαράθεση. Η οποία αντιπαράθεση, είναι από απειροελάχιστα άτομα. Μιχάλης και Πάνος διασκέδασαν με το παιχνίδι.
    Συνεπώς; Δεν υπάρχουν Ερινύες floating στο forum!
    Τι κρίμα όμως που έθεσα σε προηγούμενη σελίδα το παράδειγμα του Switch και του Witcher 3.

    Αυτό τι σημαίνει? Ότι κατανοώ τον καταναλωτή γιατί και εγώ καταναλωτής είμαι αλλά από την άλλη για να το κάνω ταληράκια:

    Τα base consoles πεθάνανε. Τέρμα -πάπαλα - finito πως το λένε.

    Εκεί που απορούσαν κάποιοι ΓΙΑΤΙ(?) βγήκαν τα mid gen - ε να: Πάρε να έχεις.

    Τα ίδια έγιναν και στο τέλος της προηγούμενης γενιάς και δεν υπήρχαν καν "μεταβατικά" mid-gen μηχανάκια - τότε.

    Λες και είναι δα μόνο το Control δηλαδή...

    Να κράξουμε όμως τον Developer για το optimization έτσι?

    Για ψαχτείτε να δείτε αναλύσεις που τρέχει π.χ το Man of Medan στα base consoles.

    Θα κλαίνε κάποιοι.

  8. #86
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ναι, εχμ, ναι.

    Είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός νοήματος και θέματος.

    ΕΝΤΕΛΩΣ.

    Είναι μάταιο να σου ξαναγράψω τα ίδια και τα ίδια.

    Και η πλάκα είναι ότι μιλάς με άνθρωπο που έχει γνώσεις / αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει με το στανιό να πω σε κάποιον "ε, τι περιμένεις με το χρέπι κονσόλα που έχεις; να τρέχει καλά το control; Ακόμα και σε PS4 Pro δεν αποδίδει καλά. Οπότε, πάρτο και μην πεις κιχ, απεναντίας να πεις κι ευχαριστώ που αποδίδει έστω κι αυτά που αποδίδει. Πίστεψέ με, ξέρω εγώ. Ξέρω τι σου λέω".
    Αν έκανα κάτι τέτοιο τότε θα ήμουν για το Δαφνί.
    Θα πω σε κάποιον πως πρέπει να σκέπτεται; Ή να κρίνει; ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΤΣΕΠΗ;
    Το έχουμε χάσει; ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ;

    Ξαναδιάβασε τι έγραψα πριν, και αν μπορείς, κάνε address αυτά που είπα. Στο πως "ακούγεσαι", πως "διατείνεσαι", πως "προτρέπεις", πως εμμέσως ωθείς τον άλλον να σκεφτεί ως καταναλωτής.

    Αν δεν μπορείς, νταξ, δεν πειράζει.
    Δεν είμαι ο δικηγόρος του καταναλωτή ή της Sony, όπως δεν είσαι της Remedy ή της MS.

    Ας πράξει ο καθένας όπως θέλει.
    Αρκεί να μην τον βαπτίζουμε μαλάκα αν δεν σκέπτεται όπως θέλουμε να τον ωθήσουμε να σκέπτεται.

  9. #87
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ναι, εχμ, ναι.

    Είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός νοήματος και θέματος.

    ΕΝΤΕΛΩΣ.

    Είναι μάταιο να σου ξαναγράψω τα ίδια και τα ίδια.

    Και η πλάκα είναι ότι μιλάς με άνθρωπο που έχει γνώσεις / αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει με το στανιό να πω σε κάποιον "ε, τι περιμένεις με το χρέπι κονσόλα που έχεις; να τρέχει καλά το control; Ακόμα και σε PS4 Pro δεν αποδίδει καλά. Οπότε, πάρτο και μην πεις κιχ, απεναντίας να πεις κι ευχαριστώ που αποδίδει έστω κι αυτά που αποδίδει. Πίστεψέ με, ξέρω εγώ. Ξέρω τι σου λέω".
    Αν έκανα κάτι τέτοιο τότε θα ήμουν για το Δαφνί.
    Θα πω σε κάποιον πως πρέπει να σκέπτεται; Ή να κρίνει; ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΤΣΕΠΗ;
    Το έχουμε χάσει; ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ;

    Ξαναδιάβασε τι έγραψα πριν, και αν μπορείς, κάνε address αυτά που είπα. Στο πως "ακούγεσαι", πως "διατείνεσαι", πως "προτρέπεις", πως εμμέσως ωθείς τον άλλον να σκεφτεί ως καταναλωτής.

    Αν δεν μπορείς, νταξ, δεν πειράζει.
    Δεν είμαι ο δικηγόρος του καταναλωτή ή της Sony, όπως δεν είσαι της Remedy ή της MS.

    Ας πράξει ο καθένας όπως θέλει.
    Αρκεί να μην τον βαπτίζουμε μαλάκα αν δεν σκέπτεται όπως θέλουμε να τον ωθήσουμε να σκέπτεται.

    Υποθέτω ότι και εσύ αναγνωρίζεις ότι μιλάς με άνθρωπο της τεχνολογίας.

    Ουδέποτε είπα ότι αυτό το σκουπίδι σε performance πρέπει να το αγοράσει κάποιος.

    Υπενθυμίζω ότι εγώ είμαι που έβαλα το "ξυπνητήρι".

    Από και και πέρα τα πράγματα είναι τόσο απλά όσο 0 και 1.

    Έχεις mid-gen? Έχεις PC?

    Το αγοράζεις. Τα base consoles τελειώσανε.

    Πως να το πω?

    Αυτό θα είναι το trend τον επόμενο χρόνο σε ότι δεν είναι exclusive.

  10. #88
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ναι οκ τα ίδια.

    Η μπάλα στην κερκίδα.

  11. #89
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Τι κρίμα όμως που έθεσα σε προηγούμενη σελίδα το παράδειγμα του Switch και του Witcher 3.

    Αυτό τι σημαίνει? Ότι κατανοώ τον καταναλωτή γιατί και εγώ καταναλωτής είμαι αλλά από την άλλη για να το κάνω ταληράκια:

    Τα base consoles πεθάνανε. Τέρμα -πάπαλα - finito πως το λένε.

    Εκεί που απορούσαν κάποιοι ΓΙΑΤΙ(?) βγήκαν τα mid gen - ε να: Πάρε να έχεις.

    Τα ίδια έγιναν και στο τέλος της προηγούμενης γενιάς και δεν υπήρχαν καν "μεταβατικά" mid-gen μηχανάκια - τότε.

    Λες και είναι δα μόνο το Control δηλαδή...

    Να κράξουμε όμως τον Developer για το optimization έτσι?

    Για ψαχτείτε να δείτε αναλύσεις που τρέχει π.χ το Man of Medan στα base consoles.

    Θα κλαίνε κάποιοι.
    Τελικα απο οτι φαινεται ορθως υπεθεσα στο αρχικο μου ποστ οτι ριχνεις το φταιξιμο στο hardware και οχι στον developer. Ή τουλαχιστον η αναλογια ειναι πολυ περισσοτερο στο μηχανημα παρα στον ανθρωπο.

    Aν οι base κονσολες πεθανανε (που δεν πεθανανε, δεν υπαρχει παιχνιδι που να τρεχει με 11 καρε αλλο) τοτε να προβουν αμεσα οι devs και η Sony στην ενημερωση των χρηστων αναλογως.

    Δηλαδη στο κουτακι πισω βαλε με μεγαλα γραμματα οτι το παιχνιδι τρεχει σκατε ολε στην κονσολα σου/μηχανημα σου.

    Προφανως για ευνοητους λογους δεν προκειται να γινει αυτο ποτε...

    Ομως το να πιανεσαι απο το control και να θεωρεις οτι ειναι αντιπροσωπευτικο παραδειγμα της εμπειριας κατοχης ενος PS4/XBOX τοτε σφαλλεις. Οι κονσολες μια χαρα κραττουν, σιγουρα η εμπειρια ειναι τεχνικως χειροτερη αλλα απο το μερικα καρε/αναλυση μεχρι τα 11 καρε ειναι το χαος και σιγουρα μη αντιπροσωπευτικο.

    Αυτα τα 1 και 0 ειναι PC culture που κουβαλας.

    Οχι οτι με νοιαζει ιδιαιτερως αλλα αν βγει πατς και φτιαξει η κατασταση (οπως εχει γινει πολλες φορες στο παρελθον) τι θα πεις?

    Το αν ειχε ή δεν ειχε budget και χρονο η Remedy δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερως. Οταν κυκλοφορεις κατι πρεπει να εχει καποια μινιμουμ στανταρντς. Οκ δεχομαι να εχει μερικα θεματα με το καρε. Δεν χαλασε ο κοσμος. Αλλα οχι κι ετσι.

    ΥΓ: Οταν στο XBOX X βγηκε το Fallout (μπορει να κανω λαθος παντως θυμαμαι καποιο παιχνιδι) που ειχε τραγικο framerate, χειροτερο ακομα και απο ΧΒΟΧ ΟΝΕ, τι επρεπε να σου πει καποιος? Παιξτο σε PC? Αφου ηθελες μεγαλη αναλυση φατα τωρα? Δεν φταιει ο dev! 1 και 0!? Ε πως και αυτοι ενα χρονοδιαγραμμα ειχαν και ενα budget, σωστα?

  12. #90
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Τελικα απο οτι φαινεται ορθως υπεθεσα στο αρχικο μου ποστ οτι ριχνεις το φταιξιμο στο hardware και οχι στον developer. Ή τουλαχιστον η αναλογια ειναι πολυ περισσοτερο στο μηχανημα παρα στον ανθρωπο.

    Aν οι base κονσολες πεθανανε (που δεν πεθανανε, δεν υπαρχει παιχνιδι που να τρεχει με 11 καρε αλλο) τοτε να προβουν αμεσα οι devs και η Sony στην ενημερωση των χρηστων αναλογως.

    Δηλαδη στο κουτακι πισω βαλε με μεγαλα γραμματα οτι το παιχνιδι τρεχει σκατε ολε στην κονσολα σου/μηχανημα σου.

    Προφανως για ευνοητους λογους δεν προκειται να γινει αυτο ποτε...

    Ομως το να πιανεσαι απο το control και να θεωρεις οτι ειναι αντιπροσωπευτικο παραδειγμα της εμπειριας κατοχης ενος PS4/XBOX τοτε σφαλλεις. Οι κονσολες μια χαρα κραττουν, σιγουρα η εμπειρια ειναι τεχνικως χειροτερη αλλα απο το μερικα καρε/αναλυση μεχρι τα 11 καρε ειναι το χαος και σιγουρα μη αντιπροσωπευτικο.

    Αυτα τα 1 και 0 ειναι PC culture που κουβαλας.

    Οχι οτι με νοιαζει ιδιαιτερως αλλα αν βγει πατς και φτιαξει η κατασταση (οπως εχει γινει πολλες φορες στο παρελθον) τι θα πεις?

    Το αν ειχε ή δεν ειχε budget και χρονο η Remedy δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερως. Οταν κυκλοφορεις κατι πρεπει να εχει καποια μινιμουμ στανταρντς. Οκ δεχομαι να εχει μερικα θεματα με το καρε. Δεν χαλασε ο κοσμος. Αλλα οχι κι ετσι.

    ΥΓ: Οταν στο XBOX X βγηκε το Fallout (μπορει να κανω λαθος παντως θυμαμαι καποιο παιχνιδι) που ειχε τραγικο framerate, χειροτερο ακομα και απο ΧΒΟΧ ΟΝΕ, τι επρεπε να σου πει καποιος? Παιξτο σε PC? Αφου ηθελες μεγαλη αναλυση φατα τωρα? Δεν φταιει ο dev! 1 και 0!? Ε πως και αυτοι ενα χρονοδιαγραμμα ειχαν και ενα budget, σωστα?
    Τα ίδια έχω γράψει και για το XBOX One -S. Το μηχάνημα δεν μπορεί να αποδώσει πλέον ούτε καν FHD. Αυτό μόνο πλέον σε παιχνίδια της μαμάς. Ξένα φόρα διαβάζεις. Τα ίδια λένε και εκεί οι περισσότεροι.

  13. #91
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Βασικα το XBOX ONE ποτε δεν απεδιδε 1080ρ to begin with. Η αναλυση του ηταν το 900ρ ως επι το πλειστον. Τωρα για το S δεν ξερω πολλα αλλα αμφιβαλλω αν και εκει εγινε τιποτα στανταρ το 1080ρ. Ξενα φορουμ δεν διαβαζω, δεν εχω τον χρονο πλεον, ασε που τα φορουμ που διαβαζα και παρακολουθουσα δεν με εκφραζουν πλεον. Δεν μου κανει εντυπωση που λενε τα ιδια ομως. Ειναι δυστυχως η κλασσικη PC κουλτουρα που πλεον εχουμε και στις κονσολες με την ελευση των XBOX X / Pro. Τωρα και οι κονσολαδες την εχουν δει Master Race και γι αυτο βλεπεις σωριδον τετοιες αρλουμπες. Οταν ομως βγαινουν τα πατς και φτιαχνονται οι καταστασεις τοτε κανουν ολιγον τουμπεκι.

    11 καρε φιλε δεν το σωνεις απο οπου και να το πιασεις. 11 καρε δεν ειχα δει καν στο PS3 που στις αρχες της ζωης του ειχε κατι παναθλιες multiplatform κυκλοφοριες. Τι λεμε τωρα. Η Remedy παει για παγκοσμιο ρεκορ στη γενια αυτη. Δεν δικαιολογειται. Και το κριμα ειναι οτι το παιχνιδι φαινεται καλο σε ολα τα υπολοιπα.

    ΥΓ: Ειμαι κατοχος Pro. Αυτο το λεω για να μην νομιζει καποιος οτι παραπονιεμαι που δεν μπορω να παιξω το παιχνιδι αξιοπρεπως.

  14. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    spartan (07-09-2019)

  15. #92
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Βασικα το XBOX ONE ποτε δεν απεδιδε 1080ρ to begin with. Η αναλυση του ηταν το 900ρ ως επι το πλειστον. Ξενα φορουμ δεν διαβαζω. Δεν μου κανει εντυπωση που λενε τα ιδια ομως. Αλλα ειναι κλασσικη PC κουλτουρα που πλεον εχουμε και στις κονσολες με την ελευση των XBOX X / Pro. Τωρα και οι κονσολαδες την εχουν δει Master Race και γι αυτο βλεπεις σωριδον τετοιες αρλουμπες. Οταν ομως βγαινουν τα πατς και φτιαχνονται οι καταστασεις τοτε κανουν ολιγον τουμπεκι.

    11 καρε φιλε δεν το σωνεις απο οπου και να το πιασεις. 11 καρε δεν ειχα δει καν στο PS3 που στις αρχες της ζωης του ειχε κατι παναθλιες multiplatform κυκλοφοριες. Τι λεμε τωρα. Η Remedy παει για παγκοσμιο ρεκορ στη γενια αυτη. Δεν δικαιολογειται. Και το κριμα ειναι οτι το παιχνιδι φαινεται καλο σε ολα τα υπολοιπα.
    Φυσικά και δεν το σώνεις. Που έγραψα εγώ κάτι τέτοιο? Και όχι δεν με ποτίζει καμία τέτοια κουλτούρα και φυσικά τα post μου δεν ήταν τόσο μονοδιάστατα του στυλ "α σαπάκι hardware".

    Να το ξαναγράψω μήπως και δεν έγινα κατανοητός: Είμαστε σε αυτό το (χρονικό)σημείο της γενιάς, που ο συνδυασμός budget, χρόνου και hardware αλλά και της εξέλιξης των παιχνιδιών οδηγεί και θα οδηγεί σε τέτοια φαινόμενα από τους 3rd party. Εννοείται ότι υπάρχουν και τα unoptimized παιχνίδια όπως και τα παιχνίδια από την αντίθετη.

    Το ps4-pro από ότι παρατηρώ γίνεται 1080p μηχάνημα και το X1X 1440p στο σημείο που είμαστε και αυτό το βρίσκω απολύτως λογικό.

  16. #93
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Άσχετο να και ένα ωραίο spoiler που βρήκα:



    Color me interested.

  17. #94
    PS4forums Addict Axilleas_GR's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Athens-Nikaia
    Posts
    1,706
    PSN ID
    Axilleas_GR
    Name
    Χάρης

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Από και και πέρα τα πράγματα είναι τόσο απλά όσο 0 και 1.

    Έχεις mid-gen? Έχεις PC?

    Το αγοράζεις. Τα base consoles τελειώσανε.

    Πως να το πω?

    Αυτό θα είναι το trend τον επόμενο χρόνο σε ότι δεν είναι exclusive.
    Έχεις γράψει τόσα και τόσα που πραγματικά βαριέμαι να μπω στη διαδικασία να σου απαντήσω σε όλα.
    Καλά καλά βαριέμαι και το παρόν που γράφω αλλά το έχεις ήδη πει δυο φορές το παραπάνω και κάπου όπα δηλαδή.
    Το να έχει βγεί στη κυκλοφορία μια νέα κονσόλα, όποια και αν είναι αυτή, με τα cross-gen παιχνίδια να παίζουν - τρέχουν καλύτερα στη νέα από ότι στη προηγούμενη είναι κάτι που το ζήσαμε στην αρχή της τρέχουσας γενιάς και το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό. Τρανό παράδειγμα είναι το Diablo 3 Reaper of souls που στο ps4 είναι άλλο παιχνίδι συγκριτικά με το ps3. Αυτό όμως είναι κάτι το φυσιολογικό και αποδεκτό ενώ ακόμη και έκδοση για το 3 ήταν πολύ καλή.
    Αυτό που λες, οι base (?) κονσόλες πέθαναν, στερείται λογικής βάσης εντελώς.
    Αν η Remedy τα έκανε αποδεδειγμένα τριμπουρδελο δε φταίει το hardware, όποιο και αν είναι αυτό, αλλά οι ίδιοι οι dev που δεν έστρωσαν κωλο κάτω να παραδοσουν ένα παιχνίδι ολοκληρωμένο.
    Αυτή η μαλακια, που βγάζουμε ένα παιχνίδι σκατα και το φτιάχνουμε με patch αργότερα κάπου πρέπει να σταματήσει. Κατανοώ το να έχει κάποια bugs αλλά μέχρι εκεί.
    Το παραπάνω που έγραψες δεν έχει καμία επαφή με τη πραγματικότητα.....
    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. #95
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Αχιλλέα, εμένα μου είναι χόμπι να τα ψάχνω αυτά τα πράγματα. Πιο πολύ πλέον ίσως και από το ίδιο το gaming. Επειδή δεν μου αρέσουν οι παρεξηγήσεις, δεν θα βαρεθώ να σου απαντήσω και εσένα:

    - Το υπαινίχθηκα αλλά δεν το έγραψα ευθέως σε προηγούμενο post - το παιχνίδι που πέφτει στα 14fps (xbox one) και 10 (ps4)* δεν θα έπρεπε να είχε κυκλοφορήσει ΚΑΝ. Τελεία και παύλα. Γίνεται να μην κυκλοφορήσει καν στα base consoles παρά μόνο στα mid-gen? Ναι όχι δεν το ξέρω. Ας αναλάβουν και τις ευθύνες τους και οι αρμόδιοι που το επέτρεψαν να κυκλοφορήσει στις πλατφόρμες τους και να μην κοιτάνε μόνο, πως θα τσιμπήσουν το royalty cut. Ο dev/publisher λεφτά θέλει (και λογικό). Οι άλλοι δεν έχουν-κάνουν κανέναν, έλεγχο? Πατάνε στάμπα Sony-xbox και "έφυγε" για πώληση?

    - H Remedy, δεν ξέρω πως την έχει δει ή μάλλον έχω καταλάβει, (και) με αυτήν την κυκλοφορία της, είναι υπεραισιόδοξη στα παιχνίδια της και αυτό που θέλει να δείξει όπως επίσης έθιξα πλαγίως σε προηγούμενο μου post. Βέβαια δεν ξέρω πως μπορείς να χαρακτηρίσεις δημιουργούς, που ενώ το σύνολο της εγκατεστημένης βάσης είναι στα base consoles και χάνουν λεφτά έτσι όπως βλέπουμε από τα user score =/= critic scores στα aggregation sites: Ηλίθιους? Κολλημένους? Πονηρούς επειδή ένα όμορφο screenshot πουλάει περισσότερο από μια κινούμενη εικόνα με προβλήματα όπως είδαμε στο DF βίντεο? Δεν ξέρω. Άρπαγες και τεμπέληδες όμως δεν τους λες. Αντίστοιχη συζήτηση υπήρχε και με την κυκλοφορία του QB στα PC για πρόχειρο console port κτλ.

    Δεν ήταν όμως έτσι ακριβώς.

    - Και έρχομαι στον αστερίσκο (*). Από τα παραπάνω και επειδή αφιέρωσα λίγο χρόνο σήμερα. να ψάξω παραπάνω, να δω, τι σκατά κάνει αυτό το παιχνίδι που αν το παίξω θα το παίξω σε 1440p στην υποτιθέμενη 4k κονσόλα μου αλλά κυριότερα "γιατί" και πως γονάτισε τα base συστήματα, υιοθέτησα ως άποψη μου τα εξής:

    - Το παιχνίδι είναι μάλλον early next gen material. (https://arstechnica.com/gaming/2019/...g-masterpiece/)

    - Φτιάχτηκε με γνώμονα τα PC κυρίως και εκ του ασφαλούς λόγω της αποκλειστικότητας στο Epic Games Store, έχει ήδη βγάλει τα λεφτά του και παραπάνω.

    - H μηχανή είναι όσο optimized θα μπορούσε ήδη - το παιχνίδι θα σηκώσει patches όπως όλα αλλά δεν περιμένω πολλά. Από Alan Wake engine που λέγαμε, έγινε northlight στο QB--->πήρε τα patches της ----> Πάρε Control.

    - Στις κονσόλες, υποθέτω ή μάλλον είμαι σίγουρος, ως Multiplatform τίτλος την είδανε: "Α 30 fps με αυτά τα settings για να μην δείχνει το παιχνίδι σαν το Witcher 3 στο switch. Τι ανάλυση φτάνουμε? Τόση? - στείλε το για gold". Στην μεν περίπτωση της Nintendo βέβαια αυτό θεωρείται τεχνολογικό επίτευγμα. Εδώ τεμπέληδες devs - με αυτόν τον χαρακτηρισμό εκνευρίζομαι. Όχι δεν θα στρώσει κώλο ο άλλος για την Sony ή την MS ή την όποια όταν το hardware δεν ακολουθεί μετά από 9 χρονιά εξελίξεων. Στις κονσόλες η λύση είναι 1st party, στα PC overpower, στους 3rd party: overpowered budget. Αλλιώς το όραμα για το game που θέλεις να δείξεις, σταματάει να γίνεται όραμα και γίνεται blurfest, άλλο παιχνίδι.

    Τα settings επαναλαμβάνω παραμένουν τα ίδια είτε έχεις Pro είτε xbox απλό.

    (*) Η μηχανή γραφικών που χρησιμοποιούν όπως διάβασα σήμερα κάποιες απόψεις να λένε, στην πραγματικότητα φτιάχτηκε για το XBOX (PC). Στο παιχνίδι συνεργάστηκαν με την nVIDIA και να πως μπαίνει στο κάδρο η Guerilla. Πιθανότατα για να μπορέσει να τρέξει καν το παιχνίδι. Δεν μου κάνει εντύπωση αυτό αλλά δεν μπορώ και να το επιβεβαιώσω. Όπως και να έχει, νομίζω ότι είναι το πρώτο PS4 παιχνίδι τους.


    Προσωπικά αν βγει patch, πιστεύω ότι θα είναι πετσόκομμα στυλ panic button. Μακάρι να κάνω λάθος και το παιχνίδι να ισιώσει. Αλλά από ότι βλέπω και από τις μετρήσεις σε PC, το πρώτο θα συμβεί.

    Κυκλοφόρησε νωρίτερα από ότι θα έπρεπε δυστυχώς αλλά δεν είναι και το πρώτο ούτε το τελευταίο game που θα έχει όμοια προβλήματα εφεξής.
    Last edited by Sir_Teraflop; 06-09-2019 at 20:41.

  19. #96
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Το παιχνίδι ξεκινά καλά, συνεχίζεται καλά αλλά από ένα σημείο και μετά γίνεται επαναλαμβανόμενο και κουράζει κάπως. Μου αρέσει μεν, δεν έχω τρελαθεί κιόλας δε, περίμενα κάτι παραπάνω.
    Όσον αφορά τα προβλήματα με το performance κυρίως στις base κονσόλες δεν υπάρχει η παραμικρή δικαιολογία για την remedy για αυτο το χαλι. Αν κρινω απο το DF το παιχνιδι ειναι unplayable στο ps4 και xbox s. Κάθε εταιρία πρέπει πρώτα απ'όλα να κοιτάζει το optimization στα παιχνίδια της και δυστυχώς η remedy δεν φαίνεται να πολυνοιαστηκε για αυτο. Ακόμα και στο X που το παίζω και είναι η καλύτερη console έκδοση, υπάρχουν ξεκάθαρα framedrops αλλα και διαφορα αλλα περιεργα οπως textures που αργουν να φορτωσουν και τα αδικαιολογητα stutters μετα απο loading, pause, control points.
    Εντυπωσιακο παιχνιδι σε τεχνικο επιπεδο αλλα με κακο optimization.

  20. #97
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Μπορει καποιος απο τους μοντ να μου εξηγησει για πιο λογο σβηστηκαν τα δικα μου σχολια στο συγκεκριμενο θρεντ?Ευχαριστω

    Last edited by spartan; 07-09-2019 at 15:42.

  21. #98
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Μπορει καποιος απο τους μοντ να μου εξηγησει για πιο λογο σβηστηκαν τα δικα μου σχολια στο συγκεκριμενο θρεντ?Ευχαριστω
    Δεν βλεπω να σβηστηκε καποιο ποστ. Δεν φαινεται κατι τετοιο δηλαδη.
    .

  22. #99
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δεν βλεπω να σβηστηκε καποιο ποστ. Δεν φαινεται κατι τετοιο δηλαδη.
    Και που είναι οι απαντησεις μου δηλαδή?Τελευταιο μηνυμα που μου εμφανιζει,Ειναι στις 03:47 από kostab13.Τα υπολοιπα γιατι δεν τα βλεπω?Υπαρχει ένα μεγαλο κενο(από τις 8 παρα το απόγευμα.Μεχρις τις 3.47 το πρωι.Tα προηγουμενα σχολια που πηγαν?Τα εφαγε η μαρμαγκα?

  23. #100
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Και που είναι οι απαντησεις μου δηλαδή?Τελευταιο μηνυμα που μου εμφανιζει,Ειναι στις 03:47 από kostab13.Τα υπολοιπα γιατι δεν τα βλεπω?Υπαρχει ένα μεγαλο κενο(από τις 8 παρα το απόγευμα.Μεχρις τις 3.47 το πρωι.Tα προηγουμενα σχολια που πηγαν?Τα εφαγε η μαρμαγκα?
    Tι να σου πω, 12 χρονια δεν εχει τυχει κατι αναλογο. Δηλαδη οταν υπαρχει διαγραφη φαινεται. Εισαι απολυτα βεβαιος οτι υπηρχαν συγκεκριμενα ποστ σου εδω? Μηπως το μπερδευεις με αλλο thread που ποσταρες παραλληλα. Αν εισαι βεβαιος οτι υπηρχαν εδω ποστ δικα σου που πλεον δεν υπαρχουν κατι δεν δουλευει σωστα μαλλον.

    Ας το δει και καποιος αλλος mod. Γιατι εγω δεν βλεπω να υπαρχει καποια διαγραφη.
    .

Page 5 of 15 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •