Page 123 of 164 FirstFirst ... 2373113119120121122123124125126127133 ... LastLast
Results 2,441 to 2,460 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2441
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    https://www.anandtech.com/show/16489...ield-tradeoffs

    Διάβαζα αυτό τώρα και μόλις κατάλαβα γιατί η MS πήγε για πολλά CUs:



    "XBOX cloud gaming can use >= 24 WGPs"

    1 WGP = 2 CUs

    24 x 2 x 64 (ALUs) = 3072 ALUs

    OG XB1 = 768 ALUs

    3072 / 4 = 768

    Με απλά λόγια: 1 XSX (στο xCloud) είναι φτιαγμένο για να τρέχει 4 OG XB1 sessions στην ίδια APU.

    Βέβαια εδώ να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω πως την παλεύουν από άποψη RAM (16GB / 4 = 4GB μόνο, ενώ το OG XB1 είχε τουλάχιστον 5GB RAM free, συν άλλα 3GB το OS). Ίσως με GDDR6 modules διπλάσιας πυκνότητας, ποιός ξέρει.

    https://www.onmsft.com/news/microsof...ries-x-console

    "The Series X processor is actually capable of running four Xbox One S game sessions simultaneously on the same chip"

    Τι συμπέρασμα βγαίνει από τα παραπάνω; Ότι η MS έχει ποντάρει πολύ στο Azure infrastructure, μιας και εκεί είναι το endgame του XBOX (να γίνει δηλαδή streaming υπηρεσία για όλους).

    Εξού και γιατί η APU σχεδιάστηκε αναλόγως, δίνοντας σχετικές οδηγίες στην AMD... κάτι που μάλλον άρεσε στον Ινδό cloudάκια και έτσι ο Φιλήμων Σπενσερόπουλος γλίτωσε το τσεκούρωμα του XBOX division (και τον ΟΑΕΔ).

    It all makes sense now. Τα δε 12 Τεραφλόπια ίσως να μην ήταν αυτοσκοπός τελικά, αλλά ας πούμε ότι βολεύτηκε το marketing τμήμα να το προμοτάρει έτσι ("the most powerful console", "it eats monsters for breakfast"). Μαζί με τον βασιλικό (xCloud επιδιώξεις) ποτίστηκε και η γλάστρα (retail home console/12TF selling point).

    Δεν ξέρω πόσοι θυμούνται, αλλά υπήρχε ένας insider που το έλεγε αυτό (ότι η APU του είναι σχεδιασμένη για server χρήση και για αυτό έγιναν κάποιοι συμβιβασμοί στο design αναφορικά με bottlenecks).

    Η Sony από την άλλη δεν φαίνεται να έχει τέτοιες επιδιώξεις, η APU του PS5 είναι φτιαγμένη με τελείως διαφορετική φιλοσοφία (όχι wide & slow όπως του XSX, αλλά raster-heavy/pixel-pushing monster).

  2. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    WolfRathmA (18-02-2021)

  3. #2442
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμφανώς το XsX-S είναι το πραγματικό «Xbox One with the power of the cloud», εννοώντας μεταφορικά πως είναι φως φανάρι σέρβερ-σέντρικ σχεδίαση του ΣοΚ.

    Από την άλλη μεριά, το ps5 μου θυμίζει αρκετά φιλοσοφία «ps2 v2.0».

    Μεταφορικά πάντα.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (18-02-2021),Stefanos (18-02-2021)

  5. #2443
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τελικά έκανε backfire το RDNA 1.5 FUD στους γνωστούς/αγνώστους:

  6. #2444
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Microsoft Will Hold an Event in March Following Bethesda Deal’s Closure to Discuss Future Plans – Rumour

    Owing to the fact that Microsoft’s acquisition of Bethesda parent company ZeniMax Media is yet to be officially finalized, neither company has been able to talk in much detail about what their collective future is going to look like. That acquisition is, however, in the process of getting approved, and with its official confirmation not far away now, we’re reportedly going to get more details on what will follow for both Microsoft and Bethesda in the future.
    That’s as per GamesBeat’s Jeff Grubb, who said in a recent podcast that following the acquisition’s closure, Microsoft will be holding some sort of an event – likely in mid-March – during which they will share details about what their future plans are for Bethesda, and what the company’s next few months and years are going to look like. Grubb says it might not be a dedicated Direct-style event, but fans should expect to hear about plenty of new information either way.

    β€œOnce the deal closes, they will talk about it in a big way,” Grubb said. β€œI don’t know if it will be a full Direct-style event, but they will make note of it, and they will talk about it extensively, and they will explain what it means to everybody… kind of talk about the immediate future for both companies becoming one in the future.”
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #2445

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Making Backward Compatible Games Even Better with FPS Boost

    https://news.xbox.com/en-us/2021/02/...ith-fps-boost/

    Αυτό μπορεί να εξηγήσει κανείς πως το έκαναν σε τεχνικό επίπεδο; Πως ακριβώς αφαιρέθηκε το hard 30 fps cap χωρίς παρέμβαση στον κώδικα και χωρίς να σπάνε physics κλπ;

    Είναι κανά κόλπο τύπου motion interpolation (όπως έχουν οι TV) που αυξάνει το input lag ή πραγματικό fps boost στα πάντα χωρίς κάποιο μειονέκτημα;
    https://www.videogameschronicle.com/...-on-all-games/

    τα περιεργα παιχνιδια που διαλεξαν ως πρωτα releases μου δειχνει οτι μαλλον θα ειναι περιορισμενα...

  8. #2446
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    https://www.videogameschronicle.com/...-on-all-games/

    τα περιεργα παιχνιδια που διαλεξαν ως πρωτα releases μου δειχνει οτι μαλλον θα ειναι περιορισμενα...
    "Unfortunately, this technique does not work on all titles," he added. "In some cases, the way in which the game was originally written... as we’ve done some testing of some of these titles we’ve seen animations run twice as fast, or physics running twice as fast.

    Ειλικρινής μου φαίνεται ο άνθρωπος, δεν υπάρχει καμία μαγεία εδώ πέρα. Το έγραψα και παραπάνω για τα physics.

    Ή θα χτίσεις εξαρχής το παιχνίδι σου with scalability in mind ή θα έχεις ευτράπελα με physics, animation κλπ.

    Ένα απλό παράδειγμα (που πατσαρίστηκε):

    https://www.polygon.com/2015/4/21/84...-the-first-sin

  9. #2447
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default


  10. #2448
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι αν πετύχει θα βολέψει σε πολλά παιχνίδια, αλλά σίγουρα θα χάσει σε πολλά πράγματα δλδ παράδειγμα το Netflix παίζει παντού αλλά χάνεις αν το δεις από το κινητό ή ταμπλετ σε σχέση με την τηλεόραση.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  11. #2449
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Γενικά χάνει ειδικά πλέον σε ποιότητα για μένα αλλά τπ. Το κρατάς γιατί με μικρό κόστος το μοιράζεσαι με 4 ατομα

  12. #2450
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι αν πετύχει θα βολέψει σε πολλά παιχνίδια, αλλά σίγουρα θα χάσει σε πολλά πράγματα δλδ παράδειγμα το Netflix παίζει παντού αλλά χάνεις αν το δεις από το κινητό ή ταμπλετ σε σχέση με την τηλεόραση.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Η ποσοτητα δεν ειναι καλυτερη της ποιοτητας, στο netflix οι πιο πολλες ταινιες δεν βλεπονται καν (τλχ για τα δικα μου γουστα).
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Lefteris_X (24-02-2021),psx3 (24-02-2021)

  14. #2451
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Η ποσοτητα δεν ειναι καλυτερη της ποιοτητας, στο netflix οι πιο πολλες ταινιες δεν βλεπονται καν (τλχ για τα δικα μου γουστα).
    Έτσι ακριβώς. Τα ίδια και το Spotify.

    Πόσοι αγοράζουν ταινίες και μουσική σε φυσικό μέσο (DVD Video, Blu-Ray, audio CD) στις μέρες μας; Δυστυχώς εκεί θέλουν να οδηγήσουν και το gaming... μια φτηνή "VFM" συνδρομή με μπόλικες σαβουρίτσες και ελάχιστα διαμάντια (βλ. Cobra Kai για Netflix).

    Για να το πω και σε όρους supermarket:

    Microsoft -> Lidl (8 στα 10 προϊόντα σαβούρες και θα βρεις και 2 καλά -> παλιότερα ούτε αυτά τα 2 δεν έβρισκες)

    Sony -> Σκλαβενίτης (supermarket με έμφαση στην ποιότητα και λογική «δεινόσαυρου» όπως λένε κάποιοι περιπαικτικά -> μέχρι πρόσφατα δεν βγάζανε ούτε φυλλάδια, αφού απευθύνονται σε πολύ συγκεκριμένο/old school κοινό)

    Nintendo -> Delicatessen (τσιμπημένες τιμές που σπανίως πέφτουν)

    Προσωπικά είμαι της άποψης ότι όλοι έχουν θέση στην αγορά. Και τα Lidl και ο Σκλαβενίτης και το Delicatessen. Μπορώ να καταλάβω γιατί σε εποχές κρίσης θα προτιμήσει Lidl κάποιος.

    Η ένστασή μου είναι η εξής: όλοι αυτοί που προμοτάρουν μετά μανίας Game Pass (schills/astroturfers/τηλεπωλητές) έχουν την ίδια VFM νοοτροπία/φιλοσοφία και σε άλλες πτυχές της ζωής τους; Ή ξέρω γω θεωρούν τα Lidl για Αλβανούς (νοοτροπία του 1999, εποχές Σημίτη/ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ με ΧΑΑ στις 5000 μονάδες);

    Γιατί αν στην πραγματική ζωή είναι fanboys του Σκλαβενίτη και τα Lidl ούτε να τα φτύσουν, τότε υπάρχει μια διγλωσσία/double standards...

    Δεν γίνεται από την μια να λες «καλύτερα Game Pass παρά 80άρια» και από την άλλη τα έξοδα supermarket (σε εβδομαδιαία βάση) να σου ροκανίζουν το οικογενειακό εισόδημα, να το κάνεις αβαβά και μετά να σκούζεις για μνημόνια/Μέρκελ.

    Εν ολίγοις, εγώ δεν έχω πρόβλημα ούτε με τους πελάτες του Game Pass, ούτε με του Lidl. Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά σε τι εποχές ζούμε και πόσο πολύ ποντάρει η MS στην φτωχοποίηση του κοσμάκη. Ας μην κρυβόμαστε, εκεί πόνταρε και το Lidl το 2010 μόλις ξεκινήσανε τα μνημόνια και έτσι ανέβασε την πελατεία του.

    Προσωπικά δεν είμαι της νοοτροπίας «παιχνίδια να 'ναι, κι ό,τι να 'ναι». Θέλω συγκεκριμένου τύπου παιχνίδια και συγκεκριμένου τύπου ποιότητα, κι ας την πληρώσω day 1 full price.

    Το θέμα μου είναι μην Lidlοποιηθεί και η Sony... ναι μεν όλοι έχουν θέση στην αγορά όπως είπα, αλλά δεν θέλω να επηρεαστεί αρνητικά η ποιότητα (κάτι που π.χ. δεν συνέβη εποχές PS360, αλλά αντιθέτως ανέβηκε ο πήχης στα exclusives).

  15. The Following 4 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (24-02-2021),jk_blue_tiger (25-02-2021),Lefteris_X (25-02-2021),WolfRathmA (26-02-2021)

  16. #2452
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Αφαιρέθηκε μια προσωπική επίθεση, το επόμενο είναι ban
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Stefanos (25-02-2021)

  18. #2453
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. #2454
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Άσχετο λιγάκι αυτό που θέλω να γράψω, αλλά είναι και λίγο σχετικό με το θέμα...

    Έχω βαρεθεί να διαβάζω σε διάφορα γκρουπ στο FB, πόσο καλά έκαναν «μερικοί» να αγοράσουν Xbox παρά PlayStation 5.
    Να ποστάρουν την κάθε μαλακία που θα βρουν στο διαδίκτυο απλά και μόνο για να «επιβεβαιώσουν» την αγορά τους.
    Αυτά τα άτομα θα πρέπει είναι τόσο κομπλεξικά στη ζωή τους. Δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση επάνω στο θέμα αυτό.
    Αγόρασε ότι θες , δικαίωμά σου στο κάτω κάτω και απολύτως σεβαστή η επιλογή σου, αλλά γιατί να κάνεις αυτοκριτική δηλαδή;

    Έλεος απλά...
    Last edited by WolfRathmA; 27-02-2021 at 16:04.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  20. #2455
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αυτό συμβαίνει με πολλά προϊόντα. Ψυχολογική επιβεβαίωση/τονωτική ένεση στο εγώ τους ψάχνουν ότι έκαναν την σωστή επιλογή. Εξού και γιατί συχνά-πυκνά οργανώνονται σε ομάδες (FB groups, Discord σήμερα/IRC παλιότερα κλπ.)

    Σκέψου να ζεις σε χώρα που 9 στους 10 προτιμάνε PlayStation... ε δεν θα ακουστείς λίγο παραπάνω από όσο σου αναλογεί πραγματικά;

  21. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (01-03-2021),Leon_DiZ (27-02-2021),WolfRathmA (27-02-2021)

  22. #2456
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    https://gr.ign.com/xbox/86763/news/e...box-controller

    Τι έγινε δεν βλέπω μηνύσεις, site να κάνουν τον πανικό σαν το dual sense... ρε παιδιά λογικό είναι να υπάρχει ποσοστό φθοράς των εξαρτημάτων γιαυτό και υπάρχει η εγγύηση

  23. The Following 2 Users Say Thank You to djpar For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (07-03-2021),psx3 (07-03-2021)

  24. #2457
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    https://gr.ign.com/xbox/86763/news/e...box-controller

    Τι έγινε δεν βλέπω μηνύσεις, site να κάνουν τον πανικό σαν το dual sense... ρε παιδιά λογικό είναι να υπάρχει ποσοστό φθοράς των εξαρτημάτων γιαυτό και υπάρχει η εγγύηση
    Ακόμα παραπονιέται κόσμος για αποσυνδέσεις πάντως (είχαμε αναλύσει το θέμα του WiFi vs Bluetooth). Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να φταίει (μπορεί π.χ. να αγόρασε baby monitor στα 2.4 GHz ο γείτονας).

    Όσον αφορά τους μοχλούς, σε κάποιο άλλο forum διάβαζα την εμπειρία κάποιου με Switch Pro controller που είχε drifting και μόλις το άνοιξε, διαπίστωσε ότι είχε χωθεί μια μικρή τριχούλα στον ένα μοχλό και τρελαινόταν ο σένσορας! Την έβγαλε και όλα καλά.

    Ούτε αυτό είναι γεγονός που μπορείς να το προβλέψεις/αποφύγεις εύκολα... μπορεί εκεί που παίζεις, να πέσει μια τρίχα από το φρύδι μέσα χωρίς να το καταλάβεις. Ακόμα και στην πρώτη ώρα gameplay χωρίς ιδιαίτερη φθορά. Εγώ πως διάολο έχω DS4 τόσων ετών (βλέπω 3ψήφιο αριθμό ωρών gameplay σε κάποια παιχνίδια, άρα σύμφωνα με το iFixit θα έπρεπε να είναι για πέταμα) και δεν έχουν εμφανίσει drifting; Είναι να μην σου τύχει η στραβή.
    Το θέμα είναι να μας καλύπτει η εγγύηση άμεσα σε όλες τις περιπτώσεις.

  25. #2458
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εγώ στο ds4 δεν είχα θέμα πάρα μόνο σε 1 μοχλό που κόπηκαν τα αναλογικά (και τα χάλασα και λίγο επίτηδες εγώ περισσότερο) και το έστειλα στην Sony. Γενικά έχω 3 ds4 και μόνο1 έβγαλε θέμα

  26. #2459
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Officially Welcoming Bethesda to Team Xbox

    Το πιο σημαντικό κομμάτι του άρθρου

    With the addition of the Bethesda creative teams, gamers should know that Xbox consoles, PC, and Game Pass will be the best place to experience new Bethesda games, including some new titles in the future that will be exclusive to Xbox and PC players.
    Ενδιαφέρουσα λέξη.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  27. #2460
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το wording ειναι προσεκτικο και vague μεχρι αηδιας ακομα και τωρα που εχει γινει επισημα το acquisition παντως.
    Εκτος απο το "some" και το "new titles" επιδεχεται ερμηνειων. Καποιοι καινουριοι τιτλοι as in τιτλοι που δεν εχουν ανακοινωθει ακομα που σημαινει οτι οτι εχει ηδη ανακοινωθει δεν θα ειναι exclusive?


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •