Page 153 of 164 FirstFirst ... 53103143149150151152153154155156157163 ... LastLast
Results 3,041 to 3,060 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #3041
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Παιδιά η ανάλυση πράγματι είναι scalable. Υπάρχουν άλλα πράγματα όμως που δεν σηκώνουν scalability.

    Δεν θα μιλήσω για πολύγωνα (κι ας έχει σαφέστατα ΠΟΛΥ ανώτερο ταβάνι σε triangle processing το XSX έναντι του XSS), γιατί εδώ και καιρό έχουμε φτάσει σε σημείο diminishing returns (δεν ζούμε σε εποχές PS2 που διαφήμιζαν million polygons per second -και όχι τυχαία-).

    Θα μιλήσω για compute που είναι πολύ χρήσιμο για να δούμε επιτέλους σημαντικό άλμα στην AI. Προσωπικά θέλω να βλέπω συνολικό next-gen άλμα στα πάντα όλα (όχι μόνο γραφικά/ανάλυση/poly count, αλλά και physics και AI και χειρισμό/gameplay).

    Ναι, είναι εντυπωσιακό το Matrix demo, αφού το δούλεψαν πάνω σε baseline των 4TF (1.31TF το last-gen baseline στα 3rd party/multiplatform & MS 1st party, 1.84TF στα Sony 1st party/cross-gen).

    ΟΚ, ναι, είναι άλμα γενιάς, βάλε και τις αρχιτεκτονικές βελτιώσεις της RDNA2 (όχι μόνο σε raster efficiency, αλλά και machine learning για την AI που έλεγα). Άλλωστε το καρα-λοιδωρημένο (ξέρουν «κάποιοι» τι εννοώ...) PS4 Pro ήταν «προπομπός» με το FP16/RPM acceleration. Απλά δεν ήταν next-gen machine να δούμε PS4 Pro exclusives με βελτιωμένη AI (το Uncharted 4 τρέχει μέρος της AI στην GPGPU, αλλά είναι φτιαγμένο με βάση το compute baseline του OG PS4).

    Ιστορικά όμως δεν είναι και τόooooσο μεγάλο άλμα γενιάς (στην GPU) το XSS... είναι μάλλον ένα "blue ocean" πείραμα όπως το κόβω. Προσπαθεί η MS να χαμηλώσει τον χρηματικό πήχη εισόδου στην νέα γενιά με μια μεσοβέζικη hardware ownership λύση (πριν μας στείλουν σούμπιτους στο cloud streaming μοντέλο).

    Το πιστεύω ακράδαντα ότι σε κάποιο παράλληλο σύμπαν η Sony/ND έχει ήδη βγάλει tech demo σε custom/proprietary engine, φουλ δουλεμένο αποκλειστικά πάνω στο PS5 baseline (10TF, 5.5GB/s) που ξεφτιλίζει για πλάκα το tech demo της Epic. Εκεί ναι, θα το βάφτιζα κι εγώ «μέτριο».



    Στο παρόν σύμπαν βλέπω μια Sony που έχει καβούρια στις τσέπες, γιατί οι ροές εσόδων δεν είναι και τόσο αυξημένες για next-gen μετάβαση στο software, οπότε τρώμε gaming «Μνημόνιο» στην μάπα (η ειρωνεία είναι ότι το είχα προβλέψει πριν αρκετά χρόνια αυτό, απλά δεν είχα προβλέψει cross-genίλα, είχα προβλέψει μείωση next-gen exclusives). Τελικά έχουμε πάνω-κάτω τον ίδιο αριθμό exclusives (κάποιους ενδεχομένως να τους ικανοποιεί αυτό), απλά σε cross-gen φάση. «Λογικό» κατά μια έννοια, αφού ένα cross-gen game θέλει λιγότερους πόρους για να φτιαχτεί και έχει μεγαλύτερο install base να πουλήσει. Jim Ryan όπως λέμε ΓΑΠ (και ο ΓΑΠ τις μαλακίες των προηγούμενων πλήρωσε, δεν τα έκανε όλα μόνος του).

    Γενικά με αυτά που βλέπω δεν θα απορήσω αν δω ακόμα και την ND να βγάζει το επόμενο project της σε UE5 (για λόγους ευκολίας/ταχύτητας στην ανάπτυξη). Δεν το εύχομαι σε καμία περίπτωση φυσικά, απλά λέω ότι δεν θα μου κάνει εντύπωση. Όλα να τα περιμένουμε πλέον.

    Ψιλοξενέρα όπως πάνε τα πράγματα για μένα ή μπορεί να είμαι πολύ άπληστος και να έχω θέσει τον πήχη πολύ ψηλά. Τι να κάνω, έτσι είμαι σαν άνθρωπος. Προτιμώ winner mindset και όχι μετριότητα/losers.
    Last edited by psx3; 13-01-2022 at 18:10.

  2. #3042
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όσο για τα σχόλια στο internet, δεν έχω δει κάποιο εκτεταμένο ρεύμα ζήτησης "PS5 Lite"... 1 σχόλιο πέτυχα μόνο (και εύχομαι να είναι και το τελευταίο)!

    Όσοι διαβάζετε περισσότερο τα GAFERA (εγώ σπανίως μπαίνω πλέον), πείτε μου κι εμένα μήπως έχω χάσει επεισόδια. Είναι αδύνατο να τα προλάβω όλα, έχουμε και δουλειές.

    Ελπίζω να μείνουμε στο 1 σχόλιο μόνο και να μην ανοίξει η «όρεξη» του Τζιμάκου για περισσότερες κωλοτούμπες. Έχουμε κι εκείνο το Ratchet που ακόμα δεν ξέρουμε αν έχει εκμεταλλευτεί πλήρως το PS5 baseline (γιατί αν όχι, τότε αυτομάτως ανοίγει «κερκόπορτα» για PC port & PS5 Lite).

  3. #3043
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Giannis

    Για μένα είναι κοροϊδία το PS4 Slim στα €300, όταν προφανώς υπάρχει απέναντι το XSS στα ίδια λεφτά.

    Στα €200 το θεωρώ καλό deal. Ιδανικά θα μπορούσαν να βγάλουν ένα PS4 Super Slim (7nm κλπ.) στα €150 και να πάει τρένο (δυστυχώς και η cross-genίλα μαζί).

    Το XSS όπως το βλέπω είναι ιδανική κονσόλα για όσους δεν έχουν υψηλές απαιτήσεις (π.χ. δώρο σε κανά μικρό παιδί). Ή αυτό ή κανά Switch. Απλά στο ένα πρέπει να πείσεις τους γονείς να τα σκάνε για συνδρομή (ψιλοεύκολο αν πληρώνουν ήδη Netflix και είναι "social conditioned" στο συνδρομητικό μοντέλο αρμέγματος, δύσκολο έως αδύνατο αν έχουν «καλομάθει» σε σπασμένες κονσόλες τύπου Wii/X360/PS3 με τίγκα δωρεάν/πειρατικά παιχνίδια κόστους €0), ενώ στο άλλο να τους πείσεις να πληρώνουν «βαπορίσια» τα παιχνίδια (σπανίζουν τα price drops σε Nintendo).

    PS4 δύσκολα θα πρότεινα σε μικρό παιδί (άσχετα αν είναι η προσωπική μου προτίμηση το PlayStation), εκτός αν το θέλουν για Fortnite machine και φυσικά σε VFM τιμή (όχι 300άρια εν έτει 2022).

    ΥΓ: Για την ανάλυση που λες ότι δεν βλέπεις σημαντική διαφορά, στα next-gen games (βλ. Matrix demo) το DF μιλούσε για διαφορά επιπέδου VHS/DVD vs Blu-Ray (κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο του video).

    Μη-αποδεκτό για μένα φυσικά (λόγω εμπειριών/παραστάσεων). Άλλοι δεν νοιάζονται καν.
    Last edited by psx3; 13-01-2022 at 18:09.

  4. #3044

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Παιδιά η ανάλυση πράγματι είναι scalable. Υπάρχουν άλλα πράγματα όμως που δεν σηκώνουν scalability.

    Δεν θα μιλήσω για πολύγωνα (κι ας έχει σαφέστατα ΠΟΛΥ ανώτερο ταβάνι σε triangle processing το XSX έναντι του XSS), γιατί εδώ και καιρό έχουμε φτάσει σε σημείο diminishing returns (δεν ζούμε σε εποχές PS2 που διαφήμιζαν million polygons per second -και όχι τυχαία-).

    Θα μιλήσω για compute που είναι πολύ χρήσιμο για να δούμε επιτέλους σημαντικό άλμα στην AI. Προσωπικά θέλω να βλέπω συνολικό next-gen άλμα στα πάντα όλα (όχι μόνο γραφικά/ανάλυση/poly count, αλλά και physics και AI και χειρισμό/gameplay).

    Ναι, είναι εντυπωσιακό το Matrix demo, αφού το δούλεψαν πάνω σε baseline των 4TF (1.31TF το last-gen baseline στα 3rd party/multiplatform & MS 1st party, 1.84TF στα Sony 1st party/cross-gen).

    ΟΚ, ναι, είναι άλμα γενιάς, βάλε και τις αρχιτεκτονικές βελτιώσεις της RDNA2 (όχι μόνο σε raster efficiency, αλλά και machine learning για την AI που έλεγα). Άλλωστε το καρα-λοιδωρημένο (ξέρουν «κάποιοι» τι εννοώ...) PS4 Pro ήταν «προπομπός» με το FP16/RPM acceleration. Απλά δεν ήταν next-gen machine να δούμε PS4 Pro exclusives με βελτιωμένη AI (το Uncharted 4 τρέχει μέρος της AI στην GPGPU, αλλά είναι φτιαγμένο με βάση το compute baseline του OG PS4).

    Ιστορικά όμως δεν είναι και τόooooσο μεγάλο άλμα γενιάς (στην GPU) το XSS... είναι μάλλον ένα "blue ocean" πείραμα όπως το κόβω. Προσπαθεί η MS να χαμηλώσει τον χρηματικό πήχη εισόδου στην νέα γενιά με μια μεσοβέζικη hardware ownership λύση (πριν μας στείλουν σούμπιτους στο cloud streaming μοντέλο).

    Το πιστεύω ακράδαντα ότι σε κάποιο παράλληλο σύμπαν η Sony/ND έχει ήδη βγάλει tech demo φουλ σε custom/proprietary engine δουλεμένο αποκλειστικά πάνω στο PS5 baseline (10TF, 5.5GB/s) που ξεφτιλίζει για πλάκα το tech demo της Epic. Εκεί ναι, θα το βάφτιζα κι εγώ «μέτριο».

    Στο παρόν σύμπαν βλέπω μια Sony που έχει καβούρια στις τσέπες, γιατί οι ροές εσόδων δεν είναι και τόσο αυξημένες για next-gen μετάβαση στο software, οπότε τρώμε gaming «Μνημόνιο» στην μάπα (η ειρωνεία είναι ότι το είχα προβλέψει πριν αρκετά χρόνια αυτό, απλά δεν είχα προβλέψει cross-genίλα, είχα προβλέψει μείωση next-gen exclusives). Τελικά έχουμε πάνω-κάτω τον ίδιο αριθμό exclusives (κάποιους ενδεχομένως να τους ικανοποιεί αυτό), απλά σε cross-gen φάση. «Λογικό» κατά μια έννοια, αφού ένα cross-gen game θέλει λιγότερους πόρους για να φτιαχτεί και έχει μεγαλύτερο install base να πουλήσει. Jim Ryan όπως λέμε ΓΑΠ (και ο ΓΑΠ τις μαλακίες των προηγούμενων πλήρωσε, δεν τα έκανε όλα μόνος του).

    Γενικά με αυτά που βλέπω δεν θα απορήσω αν δω ακόμα και την ND να βγάζει το επόμενο project της σε UE5 (για λόγους ευκολίας/ταχύτητας στην ανάπτυξη). Δεν το εύχομαι σε καμία περίπτωση φυσικά, απλά λέω ότι δεν θα μου κάνει εντύπωση. Όλα να τα περιμένουμε πλέον.

    Ψιλοξενέρα όπως πάνε τα πράγματα για μένα ή μπορεί να είμαι πολύ άπληστος και να έχω θέσει τον πήχη πολύ ψηλά. Τι να κάνω, έτσι είμαι σαν άνθρωπος. Προτιμώ winner mindset και όχι μετριότητα/losers.
    Συμφωνώ στο μεγαλύτερο κομμάτι .
    Ειδικά για το σημείο που λες ότι δεν είναι και τόσο μεγάλο άλμα γενιάς η GPU του SS δεν είπε κανείς το αντίθετο .
    Συζητάμε όμως για lower spec next gen μηχάνημα κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στο gaming.

    Το SS προσφέρει next gen gaming στο Range 1080-1440p και μέχρι τώρα το κάνει μια χαρά .

    Εγώ είμαι κονσόλας απο ανέκαθεν πάντα θυμάμαι τις κονσόλες να ωριμάζουν και να γίνονται καλύτερες με τον καιρό (τα παιχνίδια βασικά).
    Δεν βρίσκω κανένα λόγο το SS να είναι εξαίρεση και να αντιμετωπίζεται λες και ότι από εδώ και μπρος θα χειροτερεύει.
    Δεν νομίζω .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #3045
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγώ είμαι κονσόλας απο ανέκαθεν πάντα θυμάμαι τις κονσόλες να ωριμάζουν και να γίνονται καλύτερες με τον καιρό (τα παιχνίδια βασικά).
    Δεν βρίσκω κανένα λόγο το SS να είναι εξαίρεση και να αντιμετωπίζεται λες και ότι από εδώ και μπρος θα χειροτερεύει.
    Δεν νομίζω .
    Δεν με κατάλαβες, σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση (έστω και στο επίπεδο του Matrix demo που δεν είναι και λίγη).

    Απλά ιστορικά οι next-gen κονσόλες βγαίνουν σε συγκεκριμένο price point (give or take).

    Όταν χαμηλώνεις το price point, ε αναγκαστικά θα κάνεις περικοπές στο hardware.

    Φαντάσου ας πούμε να έβγαινε PS3 στα $300 το 2006 (όχι το Slim που βγήκε το 2009)... τι specs θα είχε; Πόσες περικοπές θα είχε φάει; (εδώ έφαγε το OG κάμποσες στα $600)

    Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ, υποθέτω στο σημείο που φτάσαμε θεωρούν (οι εταιρίες? οι devs?) ότι και μια κονσόλα των €300 θα βγάλει καλούτσικα γραφικά λόγω diminishing returns. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

    Και φυσικά αν ήταν οικονομικά βιώσιμο να βγουν κονσόλες των $1000, εκεί να δεις για τι μηχανηματάρες (400W TDP χαλαρά) θα μιλούσαμε! Το AAA development (κόστος/χρόνος) θα ήταν αγγούρι βέβαια...

    Οπότε χαμηλώνουν τον πήχη και αν πιάσει έπιασε. Και της Nintendo έπιασε κάποτε το πείραμα του Wii, απλά εκεί είχε innovation σε χειρισμό και άλλου τύπου παιχνίδια.

  6. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (13-01-2022)

  7. #3046
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγώ είμαι κονσόλας απο ανέκαθεν πάντα θυμάμαι τις κονσόλες να ωριμάζουν και να γίνονται καλύτερες με τον καιρό (τα παιχνίδια βασικά).
    Δεν βρίσκω κανένα λόγο το SS να είναι εξαίρεση και να αντιμετωπίζεται λες και ότι από εδώ και μπρος θα χειροτερεύει.
    Δεν νομίζω .
    Δεν ειναι οτι θα χειροτερευει το S, αλλα πιθανον δεν θα επιτρεπει στα αλλα να ''μεγαλωσουν'' οσο θα μεγαλωναν. Δηλαδη αν το Χ και ps5 υπαρχουν σαν τα ''pro'' του S, τοτε θα υπαρξει προβλημα.

    Η ειδηση που εβαλες στην προηγουμενη σελιδα, ενω πιστευω οτι την εβαλες ως θετικη, εγω την βλεπω ως εντελως αρνητικη για το console gaming. Το οτι η MS αναγκασε δλδ την sony να βγαλει κι αλλα ps4. Ε αυτο συμφωνει με αυτο που ειχα γραψει, οτι ριχνουμε επιπεδο. Και παιζουμε στα χαμηλα τον ανταγωνισμο πλεον.

    Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινεται στους φιλους της MS αυτο να φαινεται ως θετικη εξελιξη (οπως και καθε κινηση της MS παραδοξως). ενω απο την αλλη βλεπεις τους PS fans να διαμαρτυρονται συνεχως.
    Τελικα ο σκοπος ειναι να κερδισει η αγαπημενη εταιρια μας ή να θελουμε ως gamers να γινουν βηματα μπροστα?
    Γιατι αν η MS πχ ειχε καθαρα exclusives, δεν εβγαζε σε pc τα παιχνιδια day one, δεν ειχε cross gen games. Ενω η sony τα εκανε ολα αυτα. Εγω θα πηγαινα δαγκωτο στην MS με κωλοτουμπες.
    Η τουλαχιστον θα αγοραζα την κονσολα της. Γιατι καλως η κακως η σονυ εχει και το VR και games που με ενδιαφερουν.
    .

  8. The Following 4 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (17-01-2022),gRim (13-01-2022),psx3 (13-01-2022),tomic20 (13-01-2022)

  9. #3047

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δεν με κατάλαβες, σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση (έστω και στο επίπεδο του Matrix demo που δεν είναι και λίγη).

    Απλά ιστορικά οι next-gen κονσόλες βγαίνουν σε συγκεκριμένο price point (give or take).

    Όταν χαμηλώνεις το price point, ε αναγκαστικά θα κάνεις περικοπές στο hardware.

    Φαντάσου ας πούμε να έβγαινε PS3 στα $300 το 2006 (όχι το Slim που βγήκε το 2009)... τι specs θα είχε; Πόσες περικοπές θα είχε φάει; (εδώ έφαγε το OG κάμποσες στα $600)

    Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ, υποθέτω στο σημείο που φτάσαμε θεωρούν (οι εταιρίες? οι devs?) ότι και μια κονσόλα των €300 θα βγάλει καλούτσικα γραφικά λόγω diminishing returns. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

    Και φυσικά αν ήταν οικονομικά βιώσιμο να βγουν κονσόλες των $1000, εκεί να δεις για τι μηχανηματάρες (400W TDP χαλαρά) θα μιλούσαμε! Το AAA development (κόστος/χρόνος) θα ήταν αγγούρι βέβαια...

    Οπότε χαμηλώνουν τον πήχη και αν πιάσει έπιασε. Και της Nintendo έπιασε κάποτε το πείραμα του Wii, απλά εκεί είχε innovation σε χειρισμό και άλλου τύπου παιχνίδια.
    Πάντως για το matrix demo οι αναλύσεις του S (dynamic 1080) είναι άκρως λογικές όταν τα SX και ps5 πέφτουν κάτω από 1440p.
    Και από μια γρήγορη βόλτα στο Ίντερνετ τα post που διαβάζω έχουν αυτό το ύφος

    https://www.techradar.com/features/m...ce-and-for-all

    Κοιτα προσωπικά αν δεν είχα το ps5 δίπλα δεν υπηρχε περίπτωση να πορευόμουν μόνο με το SS όσο καλο και να είναι.
    Είναι τα δισκάκια που δεν παίζει , είναι ο μικρός SSD , είναι η ασφάλεια που έχεις με το μεγάλο ότι δε καμμία περίπτωση δεν θα βρεθείς εκτεθειμένος όταν θα βγει ενα κακό port για το μικρό .
    Είναι πολλά.

    Για μένα όμως που θέλω 2 brands και για τον άλλο που παίζει μακριά από την οθόνη , η εχει 1080 τηλεόραση και νιώθει μια χαρά με αυτήν είναι απίστευτο VFM και σίγουρα η καλύτερη δυνατή αγορά.

    Εδώ φέρνω κόσμο στο σπιτι και καθόμαστε να δούμε Netflix και μου λένε ότι στραβώνονται με την τεράστια οθόνη σε τόσο μικρή απόσταση και πως μπορώ εγώ και βλέπω .

    Πολλοί ευαγγελιζόυν το 4Κ αλλά πραγματικά πιστεύω ότι πολύ λίγοι το βλέπουν.

    Έχει ο άλλος μια 4ΚΤV και βλέπει από τα 5 μέτρα και σου λέει «γαματο το 4Κ Ε;»
    Κάπως έτσι


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #3048

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post

    Η ειδηση που εβαλες στην προηγουμενη σελιδα, ενω πιστευω οτι την εβαλες ως θετικη, εγω την βλεπω ως εντελως αρνητικη για το console gaming. Το οτι η MS αναγκασε δλδ την sony να βγαλει κι αλλα ps4. Ε αυτο συμφωνει με αυτο που ειχα γραψει, οτι ριχνουμε επιπεδο.
    Καμιά σχέση δεν έχει το συμπέρασμα σου με αυτό που αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα.

    Η Microsoft δεν ανάγκασε καμία Sony να βγάλει και άλλα ps4.

    Οταν ο άλλος δεν μπορεί να αγοράσει ps5 μέχρι και σήμερα(ειδικά digital),πως θα παίξει το νεο Elden Ring ή ακόμα καλύτερα το νεο Horizon Forbidden west/GT 7,Ragnarok ?Με το να αγοράσει ps4 μέχρι να βρει μελλοντικά ps5.

    Από την άλλη σε MS μεριά υπάρχει μια φθηνότερη επιλογή(με τους περιορισμούς της)σε όποιον δεν βρίσκει την ακριβότερη κονσόλα(SX),και δεν μπορεί να περιμένει,ειδικά δε όταν στην πλατφόρμα αυτή έχεις και μια δυνατή digital υπηρεσία(GP)να την στηρίξει την κονσόλα αυτή.

    Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Ολα τα άλλα ειναι κλασσικά να χαμε να λέγαμε.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Giannis1979 (13-01-2022),tomic20 (13-01-2022)

  12. #3049
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Καμιά σχέση δεν έχει το συμπέρασμα σου με αυτό που αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα.

    Η Microsoft δεν ανάγκασε καμία Sony να βγάλει και άλλα ps4.
    Συμπέρασμα του PDS είναι αυτό ή του (βαμμένου) αρθρογράφου;

    https://www.purexbox.com/news/2022/0...s-a-great-move

    Reaction: Sony Continuing PS4 Production Shows The Xbox Series S Was A Great Move

    Σαν να σου λέει κυρά Sony σε στήσαμε στον τοίχο με το XSS... purexbox λέγεται το site, δεν κρύβει το affiliation του.

    Τελοσπάντων, εγώ ήμουν από τους πρώτους (ήδη από το 2018) που το έλεγα και το πίστευα ακράδαντα (ενώ άλλοι -XBOXάδες, όχι Σονάδες- με αμφισβητούσαν έντονα) ότι η MS θα εφαρμόσει PCάτη (scalability) φιλοσοφία στις next-gen κονσόλες. Όχι ότι το υποστηρίζω σαν φιλοσοφία (ούτε καν!), απλά την ξέρω τι εταιρία είναι και που το πάει.

    Ότι θα έβγαζε ένα φτηνούλι next-gen 1080p machine στα $300 με APU die size των 200mm2, ένα ακριβούλι next-gen 4K machine στα $500 και η Sony θα έβγαζε το PS5 στα $400 (εδώ εν μέρει έπεσα μέσα με το digital), άρα θα γινόταν ολίγον "sandwich" από την MS (αν με πιάνεις).

    Δεν έχει και πολλές επιλογές η Sony, είναι αυτό που λένε οι Αμερικάνοι "between a rock and a hard place".

    Θα ξαναστείλουν τον Cerny back to the drawing board να πετσοκόψει την PS5 APU και να βγει ένα Lite SKU; Χλωμό.

    Ή μήπως θα δεχτούν επιπλέον $100 χασούρα (να πωλείται το PS5 digital στα $300 α λα XSS); Κι αυτό χλωμό αν κρίνω από την ροή εσόδων τους.

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Οταν ο άλλος δεν μπορεί να αγοράσει ps5 μέχρι και σήμερα(ειδικά digital),πως θα παίξει το νεο Elden Ring ή ακόμα καλύτερα το νεο Horizon Forbidden west/GT 7,Ragnarok ?Με το να αγοράσει ps4 μέχρι να βρει μελλοντικά ps5.
    Ναι, ισχύουν όλα αυτά και πολύ φοβάμαι ότι η cross-gen περίοδος σε αυτή την γενιά θα κρατήσει αρκετά χρόνια (μακάρι να κάνω λάθος φυσικά).

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Από την άλλη σε MS μεριά υπάρχει μια φθηνότερη επιλογή(με τους περιορισμούς της)σε όποιον δεν βρίσκει την ακριβότερη κονσόλα(SX),και δεν μπορεί να περιμένει,ειδικά δε όταν στην πλατφόρμα αυτή έχεις και μια δυνατή digital υπηρεσία(GP)να την στηρίξει την κονσόλα αυτή.

    Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Ολα τα άλλα ειναι κλασσικά να χαμε να λέγαμε.
    Το Game Pass είναι μια χαρά για όποιον έχει άπειρο ελεύθερο χρόνο να τερματίζει παιχνίδια. Ειδικά για μικρά παιδιά (δεν το είπα τυχαία) είναι ταμάμ.

    Τώρα για ενήλικες με υποχρεώσεις, όχι και τόσο...

    Και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν θα αρχίσεις να σκας 80άρια στο MS store (ναι, δεν είναι μόνο η Sony που έπαιξε εθελοντικά τον ρόλο του «χρήσιμου ηλίθιου», είναι και η κρυφοπουτάνα™ EA που ακολούθησε και θα ακολουθήσουν κι άλλες εταιρίες όσο πληθωρίζονται τα νομίσματα -αν θυμάστε σας το έλεγα ήδη από πέρσι ότι θα έρθει αυξημένος πληθωρισμός και μελλοντικά τα 80άρια θα θεωρούνται φυσιολογικά/κανονικότητα, απλά η Sony έκανε το μοιραίο PR λάθος να το πάρει πάνω της πρώτη ΕΝΤΕΛΩΣ πρόωρα IMHO-). Σε αυτή την περίπτωση το VFM της digital-only κονσόλας πάει περίπατο.

    Ακριβώς ίδια φάση με αυτό που πήγε να γίνει με το always online DRM το 2013. Έφαγε την παπάρα πρώτη η MS και όλοι είδαμε μετά τι έγινε (κάτι Gran Turismo Sport να ζητάνε always online για το Campaign κλπ.)

  13. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (13-01-2022)

  14. #3050
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εμένα μου κάνει εντύπωση που η Sony θα σταματούσε την παραγωγή του PS4 τέλος του 2022 9 χρόνια μετά την κυκλοφορία του..
    Ας πούμε στο PS3 την σταμάτησε το 2017 αν θυμάμαι καλά...
    Οπότε περίμενα 2023 με 2024 να σταματήσει η παραγωγή..


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  15. #3051
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Ας πούμε στο PS3 την σταμάτησε το 2017 αν θυμάμαι καλά...
    Το τελευταίο PS3 SKU βγήκε μέσα 2014 και είχε GPU στα 28nm (και 2 GDDR5 chips, αντί για 4 GDDR3). Καμία αλλαγή στον Cell (45nm, δεν πήγε παρακάτω).

    Εδώ για όποιον γουστάρει hardware porn:

    Spoiler!


    €150 το ξεπουλάγανε τα ελληνικά μαγαζιά το τελευταίο στοκ (PS3 Super Slim με 12GB flash storage χωρίς HDD) και τέλος.

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Εμένα μου κάνει εντύπωση που η Sony θα σταματούσε την παραγωγή του PS4 τέλος του 2022 9 χρόνια μετά την κυκλοφορία του..

    Οπότε περίμενα 2023 με 2024 να σταματήσει η παραγωγή..
    Τέλη 2021 λέει το purexbox (δεν ξέρω τι πηγές έχει).

    Πάντως το PS2 άντεξε πολλά χρόνια (μέχρι 2012 αν θυμάμαι καλά?) με τόνους hardware revisions/die shrinks (σε κάποιο SKU οι EE+GS ενοποιήθηκαν σε 1 chip, όπως και στο τελευταίο XBOX 360 οι Xenon+Xenos).

    Σκέψου το FIFA 14 βγήκε και για PS2... αυτό τα λέει όλα. Θα μπορούσε άνετα και το PS4 να έχει αντίστοιχα "legs" (προφανώς με last-gen FIFA).

  16. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (13-01-2022)

  17. #3052
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Καμιά σχέση δεν έχει το συμπέρασμα σου με αυτό που αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα.

    Η Microsoft δεν ανάγκασε καμία Sony να βγάλει και άλλα ps4.

    Οταν ο άλλος δεν μπορεί να αγοράσει ps5 μέχρι και σήμερα(ειδικά digital),πως θα παίξει το νεο Elden Ring ή ακόμα καλύτερα το νεο Horizon Forbidden west/GT 7,Ragnarok ?Με το να αγοράσει ps4 μέχρι να βρει μελλοντικά ps5.

    Από την άλλη σε MS μεριά υπάρχει μια φθηνότερη επιλογή(με τους περιορισμούς της)σε όποιον δεν βρίσκει την ακριβότερη κονσόλα(SX),και δεν μπορεί να περιμένει,ειδικά δε όταν στην πλατφόρμα αυτή έχεις και μια δυνατή digital υπηρεσία(GP)να την στηρίξει την κονσόλα αυτή.

    Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Ολα τα άλλα ειναι κλασσικά να χαμε να λέγαμε.
    Λες την μιση αληθεια. Αν η MS δεν ειχε το S δεν θα καιγοταν με τον ιδιο τροπο η sony να στηριξει το PS4. Γιατι δεν θα εχανε κοσμο προς MS.

    Aπο κει και περα δεν ειναι οτι αφηνει τις κονσολες της ευκολα η Sony. Οποτε ειναι πολλοι παραγοντες μαζεμενοι (δυσκολια στην παραγωγη ps5, MS να πουλαει S και γενικα το mentality της υποστηριξης παλιων κονσολων απο sony, προφανως ειναι κι αλλοι που δεν γνωριζουμε).

    Παντως το point μου ειναι οτι δεν ειναι καλες εξελιξεις αυτες.
    .

  18. #3053
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το τελευταίο PS3 SKU βγήκε μέσα 2014 και είχε GPU στα 28nm (και 2 GDDR5 chips, αντί για 4 GDDR3). Καμία αλλαγή στον Cell (45nm, δεν πήγε παρακάτω).

    Εδώ για όποιον γουστάρει hardware porn:

    Spoiler!


    €150 το ξεπουλάγανε τα ελληνικά μαγαζιά το τελευταίο στοκ (PS3 Super Slim με 12GB flash storage χωρίς HDD) και τέλος.


    Τέλη 2021 λέει το purexbox (δεν ξέρω τι πηγές έχει).

    Πάντως το PS2 άντεξε πολλά χρόνια (μέχρι 2012 αν θυμάμαι καλά?) με τόνους hardware revisions/die shrinks (σε κάποιο SKU οι EE+GS ενοποιήθηκαν σε 1 chip, όπως και στο τελευταίο XBOX 360 οι Xenon+Xenos).

    Σκέψου το FIFA 14 βγήκε και για PS2... αυτό τα λέει όλα. Θα μπορούσε άνετα και το PS4 να έχει αντίστοιχα "legs" (προφανώς με last-gen FIFA).
    Ναι αλλά παρήγαγε κονσόλες PS3 και το 2017 σταμάτησε την παραγωγή.
    Ναι 2021 έγραφε, εγώ μπερδεύτηκα.. δεν θυμάμαι αν σε κάποια γενιά η Sony έκοψε την παραγωγή μέσα σε 8 χρόνια.. ίσως στο PS1;; Δεν το θυμάμαι καθόλου.



    https://www.gameworld.gr/news/consol...E%BF%CF%85-ps3


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  19. #3054
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τέλος παραγωγής ΠΣ1= 2006 (11,5 χρόνια κυκλοφορίας)
    Τελος παραγωγής ΠΣ2= 2012 (12,5 χρόνια κυκλοφορίας)
    Τέλος παραγωγής ΠΣ3= 2017 (10.5-11 χρόνια)


    Και μόνο που συζητάμε ότι είχε στο μυαλό της η σονυ να σταματήσει την παραγωγή του ΠΣ4 στα μόλις 8 χρόνια (Νοέμβριος 2013 - Δεκέμβριος 2021) είναι χάσιμο χρόνου. Εννοείται ότι η σονυ ΔΕΝ θα σταματούσε την παραγωγή, απλώς παράγγειλε ΕΠΙΠΛΕΟΝ 1 εκ. κομμάτια για το 2022.

    Το άρθρο και το υφάκι του είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν «αφήγημα» και αυτόβουλο «συμπέρασμα» όπου και τα δυο βγήκαν out of of its ass χωρίς καμία δημ/φική διασταύρωση-επιβεβαίωση (του συμπεράσματος-αφηγήματος).
    Last edited by Lefteris_X; 13-01-2022 at 20:01.

  20. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Brazhlias (17-01-2022),mihalis13 (13-01-2022),psx3 (13-01-2022),Stefanos (13-01-2022)

  21. #3055

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Λες την μιση αληθεια. Αν η MS δεν ειχε το S δεν θα καιγοταν με τον ιδιο τροπο η sony να στηριξει το PS4. Γιατι δεν θα εχανε κοσμο προς MS.

    Aπο κει και περα δεν ειναι οτι αφηνει τις κονσολες της ευκολα η Sony. Οποτε ειναι πολλοι παραγοντες μαζεμενοι (δυσκολια στην παραγωγη ps5, MS να πουλαει S και γενικα το mentality της υποστηριξης παλιων κονσολων απο sony, προφανως ειναι κι αλλοι που δεν γνωριζουμε).

    Παντως το point μου ειναι οτι δεν ειναι καλες εξελιξεις αυτες.
    Καμια μισή αλήθεια δεν λέω γιατί ούτε τώρα καίγεται η Sony να στηρίξει το ps4 με τον ίδιο τρόπο που η MS στηρίζει το SeriesS.

    Απλά εκμεταλλεύεται την κλασσική τουμπα του Jimακου περί γενεών (αν ολα τα exclusives ήταν ps5 only,να δούμε πόσο θα στήριζε ακόμα την παραγωγή ps4) και μιας και όλα τα φετινά exclusives είναι cross gen οπως και τα περισσότερα multiplatform παιχνιδια, συνεχίζει να στηρίζει την μοναδική κονσόλα που μπορεί να παράξει μαζικά πολύ πιο εύκολα από το Ps5.

    Το λέει αυτό και ένα σχόλιο από κάτω από το παραπάνω άρθρο This is the opposite of what they said previously: "Next-gen games won't be on PS4", "Series S won't be successful", "We believe in generations".

    Από εκεί και πέρα,την καλύτερη εικόνα για την όλη κατάσταση την καταλαβαίνει κάποιος από τον ίδιο τον κόσμο τι λέει(πχ τα σχόλια κάτω από άρθρα) και όχι τι λέει ο κάθε αρθρογράφος.
    Last edited by Fulgore; 13-01-2022 at 20:07.

  22. #3056
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Lef

    Κι εγώ έτσι νομίζω, πλέκουν το εγκώμιο της MS στο purexbox... χώρια ότι είναι τεχνικά αδόκιμη η σύγκριση PS4 vs XSS.

    Όσο για το PS3, όντως επίσημα σταμάτησε το 2017, αλλά εδώ Ελλάδα το θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε στερέψει το στοκ αρκετά πριν το 2017. Δεν ξέρω μήπως το παρήγαγαν για άλλες αγορές χαμηλού εισοδήματος (π.χ. BRICs). Από ένα σημείο και μετά δεν συνέφερε οικονομικά η παραγωγή του, ειδικά όταν το PS4 έπεσε στα €200.

    Όπως και το Vita δεν το έβρισκες από ένα σημείο και έπειτα (€179 το τελευταίο ξεστοκάρισμα το 2015 αν θυμάμαι καλά), ενώ Ιαπωνία συνέχισε να διατίθεται κανονικά προς πώληση και πιο μετά...

  23. #3057
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Απλά εκμεταλλεύεται την κλασσική τουμπα του Jimακου περί γενεών (αν ολα τα exclusives ήταν ps5 only,να δούμε πόσο θα στήριζε ακόμα την παραγωγή ps4) και μιας και όλα τα φετινά exclusives είναι cross gen οπως και τα περισσότερα multiplatform παιχνιδια, συνεχίζει να στηρίζει την μοναδική κονσόλα που μπορεί να παράξει μαζικά πολύ πιο εύκολα από το Ps5.
    Να σου θυμίσω God of War 2 το 2007 (2006 βγήκε το PS3) αποκλειστικό στο PS2; Δεν βγήκε cross-gen στο PS3 (αργότερα βγήκε μια remastered συλλογή). Κανονικά στήριζε την παραγωγή PS2.

    Η Sony ιστορικά πάντα στηρίζει τις κονσόλες της για πολλά χρόνια.

    Δεν ξέρω αν είσαι νέος στις κονσόλες (και δη της Sony), αλλά κάτι τέτοιο διαισθάνομαι.

    Η MS πάλι είναι το αντίθετο, με μόνη εξαίρεση το XBOX 360 (γιατί άραγε; μάλλον λόγω της επιτυχίας που είχε).

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Από εκεί και πέρα,την καλύτερη εικόνα για την όλη κατάσταση την καταλαβαίνει κάποιος από τον ίδιο τον κόσμο τι λέει(πχ τα σχόλια κάτω από άρθρα) και όχι τι λέει ο κάθε αρθρογράφος.
    Ναι, αν ξέρεις να σταχυολογήσεις, γιατί ενίοτε πετυχαίνεις και «μαργαριτάρια» στα σχόλια.

  24. #3058

    Default

    Στο post μου που κάνεις παράθεση αναφέρομαι σε ΟΛΑ τα exclusives μέχρι και σήμερα(2 χρόνια μετά δηλαδη)και άσε που δεν ανέφερα πουθενά να σταματήσει τελείως η παραγωγή του ps4,γιατί υπάρχουν και multiplatform παιχνίδια (γιαυτό ανέφερα και το elden ring...),άρα δεν είναι πολύ εύστοχο το παράδειγμα πριν...15 χρόνια γιατί κυριολεκτικά άλλες εποχές.
    Επίσης καλά το διαισθάνεσαι, νέος στις κονσόλες είμαι και ειδικά σε Sony. Ότι καταλαβαίνει ο καθένας.

  25. #3059
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις, εσύ θα μου πεις. Μπορείς βέβαια να συνεχίσεις να γουρλώνεις τα μάτια.

    Άλλες εποχές μπορεί να ήταν, αλλά παραμένει σταθερά η μακρόχρονη υποστήριξη.

    Και στο PS3 βγήκε Gran Turismo 6 μετά την κυκλοφορία του PS4...

    Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να συνεχίσει να παράγει PS4 (ακόμα και να γίνει tape-out νέα APU στα 7nm, που σίγουρα έχει ένα Χ κόστος), όπως π.χ. να τσιμπάει 30% από τα MTX του Fortnite. Τι, μόνο τα SP υπάρχουν ή μήπως από εκεί βγαίνει το χοντρό χρήμα;

    ΥΓ: Το purexbox καλό θα ήταν να μας αναφέρει τις «πηγές» του, αντί να γράφει sensationalist άρθρα (σαν να ρίχνεις ψίχουλα σε περιστέρια ένα πράγμα... προβλέψιμο το αποτέλεσμα).

  26. #3060
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Και μόνο που συζητάμε ότι είχε στο μυαλό της η σονυ να σταματήσει την παραγωγή του ΠΣ4 στα μόλις 8 χρόνια (Νοέμβριος 2013 - Δεκέμβριος 2021) είναι χάσιμο χρόνου. Εννοείται ότι η σονυ ΔΕΝ θα σταματούσε την παραγωγή, απλώς παράγγειλε ΕΠΙΠΛΕΟΝ 1 εκ. κομμάτια για το 2022.

    Το άρθρο και το υφάκι του είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν «αφήγημα» και αυτόβουλο «συμπέρασμα» όπου και τα δυο βγήκαν out of of its ass χωρίς καμία δημ/φική διασταύρωση-επιβεβαίωση (του συμπεράσματος-αφηγήματος).
    Έχουν ξεσκιστεί να ποστάρουν memes για την κατάσταση κάποιοι...

    Η Sony (PR department) τι κάνει; Κοιμάται; Δεν θα βγει να διαψεύσει την πιπολογία του purexbox ότι δήθεν θα σταματούσε η παραγωγή του PS4;

    ΥΓ: Βασικά και μόνο που το συγκρίνουν με το XSS, θεωρώ ότι αδικούν και τους εαυτούς τους και το μηχάνημα οι XBOX fans.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •