Page 152 of 164 FirstFirst ... 52102142148149150151152153154155156162 ... LastLast
Results 3,021 to 3,040 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #3021
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post


    Τι έγινε, φοβούνται κανά hack/exploit που θα οδηγήσει σε CFW;

    PS3 OtherOS/Linux dejavu...
    Πλέον νομίζω το hack δεν είναι αρκετο εκτός κ αν βολεύει κάποιον το offline γιατί online δεν νομίζω να παίζει σίγουρα θα φανε ban οι κονσόλες που θα το έχουν

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  2. #3022
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό, δεν μπορούμε να ξαναγυρίσουμε σε 80s/90s gaming (όλοι offline).

    Ακούγονται και άλλα, όπως τυχόν νομικά θέματα με emulators και ποιός ξέρει κιόλας αν το Dev Mode επιτρέπει την δημιουργία GPU ETH miner (θεωρητικά είναι εφικτό, πρακτικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο UWP app -έστω και ως proof of concept-)...

    Το σίγουρο είναι ότι η κονσόλα δεν είναι PC (όσο και να το θέλουνε κάποιοι κατά βάθος) από άποψη ελευθερίας, είναι walled garden φρούριο. Για αυτό και έχει συγκεκριμένη τιμολογιακή πολιτική.

  3. #3023
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ubisoft Bringing Ubisoft+ to Xbox and Tom Clancy’s Rainbow Six ® Extraction to Xbox Game Pass and PC Game Pass Members

    https://www.globenewswire.com/news-r...s-Members.html
    https://www.theverge.com/2022/1/5/22...xbox-game-pass

    Δεν διευκρινίζουν αν θα συμπεριληφθεί στο Ultimate tier, αλλά μάλλον προς «μαύρη τρύπα» κινείται το Game Pass...



    Έτσι κι αλλιώς το 90% των παιχνιδιών της Ubisoft πλέον ακολουθούν το γνωστό open world template και συνεπώς είναι ταμάμ για GaaS/MTX monetization, άρα μια χαρά για συνδρομητικό μοντέλο.

  4. #3024
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Η cross-genίλα χτυπάει και το DF, λολ:


  5. #3025
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τελικά δεν άντεξα και το έκλεισα στην μέση το video. Πρώτη φορά αυτό...

    Λέει τίποτα ενδιαφέρον ή δεν έχασα και τίποτα σπουδαίο;

    Γιατί διαβάζω κάτι σχόλια ότι το XB1X «απογειώνεται» (στυλ FS2020 ξέρω γω, λολ) με... SATA SSD. Έβγαλε φτερά ο Jaguar και έγινε Zen 4 μάλλον (ναι, χωρίς πλάκα, υπήρχαν κάτι φήμες ότι έχει secret Zen sauce, κι ας έχουμε δει το die shot της APU).

    Είχα την εντύπωση ότι το DirectStorage API είναι exclusive σε XBOX Series (και Windows 11 για την PCMR). Το έκαναν ποτέ backport σε XBOX ONE; Έχω χάσει κανά επεισόδιο;

    Από τα λίγα που γνωρίζω οι κονσόλες έχουν συγκεκριμένο bandwidth cap (όχι πάνω από 50 MB/s οι last-gen). Άρα πως ακριβώς βοηθάει ο SSD; Και κοντράρει ευθέως το XSS;

    Γενικά αυτή την λογική τύπου Τούβλο-X (aka πάω στο κομπιουτερομάγαζο, τσιμπάω SSD, κουμπώνω στην κονσόλα και γίνομαι μάγκας) δεν την καταλαβαίνω. Μου διαφεύγει κάτι;

    Δεν βρίσκω πολλούς λόγους να αγοράσει κανείς XB1X εν έτει 2022. Ίσως κανάς συλλέκτης και αν.

    Τιμολογιακά δεν έπεσε ποτέ η MSRP (για καινούριο μιλάμε πάντα, όχι μεταχειρισμένα με COVID!). ΟΚ, έχει φυσικό μέσο και βγάζει 4K ανάλυση (χρήσιμο για να τραβάς screenshots, δεν λέω, αλλιώς το XSS είναι προτιμότερο).

    Αλλά αν έχεις μια 500αρού εύκαιρη, θες φυσικό μέσο και 4K, υπάρχει το... XSX.

    Τι να πω, ούτε Τεραφλοπάτοι δεν έχουν το θάρρος να υπερασπιστούν πλέον το XB1X έναντι του XSS, κι ας βγάζει 2TF παραπάνω. Ίσα βάρκα-ίσα νερά όμως σε rasterization (λόγω GCN vs RDNA2 βελτιώσεων), που είναι και το ζητούμενο σε πλείστα gaming σενάρια (το compute έτσι κι αλλιώς στα cross-gen games φτιάχνεται με βάση το baseline των XB1/PS4 αντίστοιχα).

  6. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Giannis1979 (09-01-2022)

  7. #3026

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τελικά δεν άντεξα και το έκλεισα στην μέση το video. Πρώτη φορά αυτό...

    Λέει τίποτα ενδιαφέρον ή δεν έχασα και τίποτα σπουδαίο;

    Γιατί διαβάζω κάτι σχόλια ότι το XB1X «απογειώνεται» (στυλ FS2020 ξέρω γω, λολ) με... SATA SSD. Έβγαλε φτερά ο Jaguar και έγινε Zen 4 μάλλον (ναι, χωρίς πλάκα, υπήρχαν κάτι φήμες ότι έχει secret Zen sauce, κι ας έχουμε δει το die shot της APU).

    Είχα την εντύπωση ότι το DirectStorage API είναι exclusive σε XBOX Series (και Windows 11 για την PCMR). Το έκαναν ποτέ backport σε XBOX ONE; Έχω χάσει κανά επεισόδιο;

    Από τα λίγα που γνωρίζω οι κονσόλες έχουν συγκεκριμένο bandwidth cap (όχι πάνω από 50 MB/s οι last-gen). Άρα πως ακριβώς βοηθάει ο SSD; Και κοντράρει ευθέως το XSS;

    Γενικά αυτή την λογική τύπου Τούβλο-X (aka πάω στο κομπιουτερομάγαζο, τσιμπάω SSD, κουμπώνω στην κονσόλα και γίνομαι μάγκας) δεν την καταλαβαίνω. Μου διαφεύγει κάτι;

    Δεν βρίσκω πολλούς λόγους να αγοράσει κανείς XB1X εν έτει 2022. Ίσως κανάς συλλέκτης και αν.

    Τιμολογιακά δεν έπεσε ποτέ η MSRP (για καινούριο μιλάμε πάντα, όχι μεταχειρισμένα με COVID!). ΟΚ, έχει φυσικό μέσο και βγάζει 4K ανάλυση (χρήσιμο για να τραβάς screenshots, δεν λέω, αλλιώς το XSS είναι προτιμότερο).

    Αλλά αν έχεις μια 500αρού εύκαιρη, θες φυσικό μέσο και 4K, υπάρχει το... XSX.

    Τι να πω, ούτε Τεραφλοπάτοι δεν έχουν το θάρρος να υπερασπιστούν πλέον το XB1X έναντι του XSS, κι ας βγάζει 2TF παραπάνω. Ίσα βάρκα-ίσα νερά όμως σε rasterization (λόγω GCN vs RDNA2 βελτιώσεων), που είναι και το ζητούμενο σε πλείστα gaming σενάρια (το compute έτσι κι αλλιώς στα cross-gen games φτιάχνεται με βάση το baseline των XB1/PS4 αντίστοιχα).
    Ψιλόμλακια Face off που συγκρίνει ένα X1x με εξωτερικό SSD με το SS.
    Και εγώ στη μέση το έκλεισα γιατί απλά τα μηχανήματα είναι uncomparable, το καινούργιο δεν αποτελεί συνέχεια του παλιού και στοχεύουν εντελώς διαφορετικά πράγματα.

    Συγκρίνει καποια Cross gen παιχνίδια που έχουν απολύτως λογικά καλύτερη ανάλυση στο x1x , αφού στην ουσία για αυτό φτιάχνονται ενώ φυσικά όλα όσα έχουν ξεχωριστές next gen και last gen versions είναι ανώτερα στο SS και ας μην είναι 100% next gen όπως τα cod (1440/60 - 1080/120) και bf (1440/60 120 players).

    Νομίζω τα εξηγείς πολύ ωραία σχετικά με την GCN vS RDNA 2 αρχιτεκτονική .

    Το SS είναι στην ουσία ένα περίπου ισοδύναμο σε GPU μηχάνημα με το X1X απλά με απείρως ανώτερη CPU και καμμία 40αρια φορές πιο γρήγορο .




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 09-01-2022 at 23:51.

  8. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    psx3 (09-01-2022)

  9. #3027

    Default

    νομιζω το αρθρο εχει μια χρησιμοτητα για αυτους που εχουν ηδη x1x και σκεφτονται αν θα επρεπε να "αναβαθμισουν" σε xss.

    o ssd στο x1x νομιζω οτι απλα βελτιωνει καπως τα loading times ωστε να μην υστερει τοσο πολυ σε σχεση με το xss, βεβαια το οτι ο usb ssd αν δεν κανω λαθος δεν ειναι συμβατος με μελλοντικα μοντελα xsx(δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια απο αυτα, οπως γινεται με τον official expansion της wd) ισως σε αποθαρρυνει.

    επισης η επιλογη εξαρταται και σε καποιο βαθμο απο το τι οθονη εχεις.

    Οπως και να χει, νομιζω οτι απο το βιντεο ειναι ξεκαθαρο πως απο x1x δεν πας σε xss σε καμια περιπτωση, τουλαχιστον οχι προς το παρον.

  10. #3028
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Για όποιον ενδιαφέρεται το gamepasokbox (aka series s) με έκπτωση στο public!

    https://www.public.gr/product/micros...rod10782690pp/

  11. #3029
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν δίνει νούμερα, αλλά υπονοεί ότι πουλάνε καλύτερα από οποιοδήποτε προηγούμενο XBOX (ακόμα και το 360?):

  12. #3030
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τελικά πόνταραν (inside info?) και τους βγήκε:

  13. #3031

    Default

    το ps5 ειχε πουλησει 13.4 μεχρι τον Σεπτεμβρη του 2021. Πριν τις γιορτες, πριν black friday κτλ.

    το estimate του vgchartz μιλαει για 50% περισσοτερες πωλησεις του ps5 , που ακουγεται ρεαλιστικο με βαση τα παραπανω.

    οπως και να χει, το προβλημα που εχει να λυσει το ps5 ειναι η καλυψη της ζητησης και οχι ο ανταγωνισμος.

  14. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    Brazhlias (17-01-2022)

  15. #3032
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το ps5 ειχε πουλησει 13.4 μεχρι τον Σεπτεμβρη του 2021. Πριν τις γιορτες, πριν black friday κτλ.

    το estimate του vgchartz μιλαει για 50% περισσοτερες πωλησεις του ps5 , που ακουγεται ρεαλιστικο με βαση τα παραπανω.
    To vgchartz είναι estimate, όχι κάτι επίσημο.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    οπως και να χει, το προβλημα που εχει να λυσει το ps5 ειναι η καλυψη της ζητησης και οχι ο ανταγωνισμος.
    Προς το παρόν εγώ δεν νιώθω ότι υπάρχει ιδιαίτερος ανταγωνισμός. Ακόμα είμαστε στο «ζέσταμα». Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα μέχρι το τέλος της δεκαετίας και σίγουρα είναι ανθρωπίνως αδύνατο να τα προβλέψουμε όλα... σίγουρα θα αλλάξουν πολλά στην τεχνολογία, κοινωνία κλπ.

    Ούτε η MS έχει κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί, ούτε η Sony. Cut-throat competition (στυλ PS360 era) δεν έχει υπάρξει -ακόμα-. Δεν ξέρω γιατί, πολλά μπορεί να υποθέσει κανείς, αλλά ξαναλέω εύχομαι να μην υπάρχει κάποιο καρτέλ που έχει «μοιράσει» την αγορά εν αγνοία μας. Ειδάλλως κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας ότι υπάρχει δήθεν ανταγωνισμός και δήθεν console warz.

  16. #3033

    Default

    οταν ακομα ειμαστε σε φαση που ολος ο κοσμος ειναι με τα F5 σε ιστοσελιδες για να βρουν διαθεσιμο στοκ, για τι πωλησεις να μιλησουμε? Οτι βγαινει στην αγορα πουλιεται. Δε μιλαμε για πελατες που εχουν επιλογες και διαλεγουν. Οτι βρισκει ο καθενας αγοραζει(αν ειναι γρηγορος και διατεθιμενος να πληρωσει καπελα για να αγορασει).

    Ουσιαστικα οι πωλησεις που βλεπουμε, ειναι οι ποσοτητες που παρηχθησαν.

  17. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    Brazhlias (17-01-2022)

  18. #3034
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    οταν ακομα ειμαστε σε φαση που ολος ο κοσμος ειναι με τα F5 σε ιστοσελιδες για να βρουν διαθεσιμο στοκ, για τι πωλησεις να μιλησουμε? Οτι βγαινει στην αγορα πουλιεται. Δε μιλαμε για πελατες που εχουν επιλογες και διαλεγουν. Οτι βρισκει ο καθενας αγοραζει(αν ειναι γρηγορος και διατεθιμενος να πληρωσει καπελα για να αγορασει).

    Ουσιαστικα οι πωλησεις που βλεπουμε, ειναι οι ποσοτητες που παρηχθησαν.
    Πολύ σωστό αυτό που λες και να συμπληρώσω/υπενθυμίσω ότι πολλά μιλιούνια (εκ της glorious PCMR) αγοράζουν κονσόλα κακήν-κακώς λόγω έλλειψης PC hardware.

    Πιστεύω μέχρι το 2024-2025 που θα έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση στην αγορά (με τα νέα fabs της TSMC) θα φανεί που θα πάει το πράγμα... η τωρινή συγκυρία ευνοεί τις εταιρίες (ειδικά την Sony που το παίζει εκ του ασφαλούς με τα PC ports), αλλά αυτή η ανωμαλία/στρέβλωση δεν θα κρατήσει για πάντα (θέλω να πιστεύω δηλαδή).

  19. #3035

    Default

    Συμφωνώ απόλυτα με τον συγγραφέα .

    https://www.purexbox.com/news/2022/0...zfjvAnf9fDkFkc


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #3036
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Συμφωνώ απόλυτα με τον συγγραφέα .

    https://www.purexbox.com/news/2022/0...zfjvAnf9fDkFkc
    Τα ίδια κάνει και η nVidia.

    Δεν είμαι σίγουρος όμως για το PS4 ότι ήταν προγραμματισμένο να λήξει τόσο νωρίς (τέλη 2021), δεδομένου ότι καβαλάει επιτυχία επιπέδου PS2 σχεδόν θα έλεγα. Το PS3 το σκοτώσανε πιο νωρίς και για τεχνικοοικονομικούς λόγους (δεν μπορούσε να ενοποιηθεί Cell + RSX σε ένα κοινό chip).

    Το PS4 επειδή ξεκίνησε με κοινό chip (APU) εξαρχής είναι μάλλον σχετικά εύκολο να πάει στα 7nm με GDDR6 και γιατί όχι, να είναι και fanless! Θέλω να πω έχει (εμπορικό) «ψωμί» ακόμα (ανάλογα για πόσο καιρό θα φάμε cross-genίλα ακόμα).

    Όπως και να 'χει, πάλι το PS4 δεν μπορεί να συγκριθεί με το XSS, αφού δεν θα τρέξει ποτέ π.χ. Matrix demo. Είναι σαν να συγκρίνουμε PS+ με Game Pass. Ολίγον αδόκιμο. No?

  21. #3037
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    In another newz, η MS το έληξε το Xbone πανηγύρι νωρίς και είναι λογικό (βάσει εμπορικής αποτυχίας):

    Microsoft Is Officially No Longer Manufacturing Xbox One Consoles

    Focusing on Series X|S

    https://www.purexbox.com/news/2022/0...x-one-consoles

    - - - Updated - - -

    Με ανησυχούν όμως τα σχόλια που διαβάζω εδώ:

    https://www.theverge.com/2022/1/13/2...-consoles-2020



    Ελπίζω ο Τζίμης να μην έχει τίποτα «περίεργες» ιδέες (κατόπιν εορτής κιόλας)... το τελευταίο πράγμα που θέλω να δω είναι έναν «ξενερωμένο» Cerny επί σκηνής!

  22. #3038

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    In another newz, η MS το έληξε το Xbone πανηγύρι νωρίς και είναι λογικό (βάσει εμπορικής αποτυχίας):

    Microsoft Is Officially No Longer Manufacturing Xbox One Consoles

    Focusing on Series X|S

    https://www.purexbox.com/news/2022/0...x-one-consoles

    - - - Updated - - -

    Με ανησυχούν όμως τα σχόλια που διαβάζω εδώ:

    https://www.theverge.com/2022/1/13/2...-consoles-2020



    Ελπίζω ο Τζίμης να μην έχει τίποτα «περίεργες» ιδέες (κατόπιν εορτής κιόλας)... το τελευταίο πράγμα που θέλω να δω είναι έναν «ξενερωμένο» Cerny επί σκηνής!
    Το δεδομένο είναι (για μένα πάντα)ότι είναι χίλιες φορές καλύτερο να πουλάς μια lower spec next gen κονσόλα από το να πουλάς για 2-3 χρόνια την παλιά .

    Όλοι αυτοί δηλαδή που αγοράζουν το PS4 είτε για οικονομικούς λόγους είτε γιατί δεν βρίσκουν το ps5 , είτε γιατί τους χάλασε το παλιό και δεν έχουν να παίξουν ,δεν θα ήταν καλύτερα να αγοράσουν το PS5 lite ξέρω γω όπως λέει και ο άλλος στο comment?
    Τι θα την κάνουν μετά θα την πουλήσουν ένα κομμάτι ψωμί η θα τη βάλουν στη ντουλάπα ;

    Παίζω σε ακριβούτσικη τηλεόραση 65 ιντσών στα 2,4 μέτρα που θα έπρεπε να έχω όλα τα benefits του 4Κ (και προφανώς τα έχω) και τις διάφορες του SS με το SX (πουλήθηκε ήδη) και το PS5 στην ανάλυση (ακόμα και σε 1080p) παιχνίδια του SS τις ψάχνω με το κυαλι.

    Υπάρχουν ναι, αλλά αν η διαφορα στο image quality από PS4 σε PRO και από one σε oneX ήταν πραγματικά τεραστια , εδώ είναι παντελώς ελάχιστη.

    Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που παίζει σε 1080p τηλεόραση η σε 4Κ σε μεγάλυτερη απόσταση για τις ίντσες (υπάρχουν πολλοί και στις 2 κατηγορίες), αυτοί ξεκάθαρα δεν έχουν το παραμικρό benefit από SX,PS5 στο θέμα Resolution γιατί να πληρώσουν την 500αρα η την 700αρα στους scalpers όταν θα μπορούσαν να έχουν ακριβώς την ίδια next gen εμπειρία σε όλα τα υπόλοιπα με πολύ μικρό κόστος;

    Μιλάω ξεκάθαρα για next gen παιχνίδια και όχι της παλιάς γενιάς που παίζουν με BC.

    Για μένα το SS έχει ήδη πετύχει , στην αρχή θυμάμαι τα πουλούσαν όλοι αμέσως βλέποντας κυρίως ότι δεν έπαιζαν σε enhanced μορφή τα BC, (ευτυχώς γιατί το βρήκα 210 ευρώ ενός μήνα κονσόλα) αλλά πλέον νομίζω ότι αν πιάσεις τον παλμό στο Ίντερνετ μάλλον οι περισσότεροι ζητάνε το ίδιο και από τη Sony.




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 13-01-2022 at 16:48.

  23. #3039
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις του psx3 ή του Λευτέρη, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η διαφορά δύναμης SS και SX δεν "δικαιολογείται" μόνο από ένα drop στην ανάλυση.

    Δε πιστεύω δηλαδή ότι αν υπήρχε μόνο το SX στην αγορά θα βλέπαμε τα ίδια παιχνίδια όπως τα βλέπουμε τώρα σε 4K. Το τώρα είναι σχετικό καθώς ακόμη περνάμε περίοδο crossgenιλας
    Last edited by drifterx; 13-01-2022 at 17:02.

  24. #3040

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις του psx3 ή του Λευτέρη, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η διαφορά δύναμης SS και SX δεν "δικαιολογείται" μόνο από ένα drop στην ανάλυση.

    Δε πιστεύω δηλαδή ότι αν υπήρχε μόνο το SX στην αγορά θα βλέπαμε τα ίδια παιχνίδια όπως τα βλέπουμε τώρα σε 4K.
    Θα σου πω.
    Έχω τεράστια βιβλιοθήκη στο xbox περίπου 100 games .
    Όταν φορτώνω ένα παιχνίδι του one το οποίο τρέχει σε 1080p (natively) δείχνει ξεκάθαρα μια γενιά κάτω από ένα παιχνίδι του SS που επίσης τρέχει σε native 1080p .

    Γιατί συμβαίνει αυτό ; Μα γιατί όλα τα υπόλοιπα (textures , φωτισμοί , draw distance, AA , κλπ) είναι απείρως ανώτερα στη next gen κονσόλα, χώσε μέσα και VRR, χώσε και RT σε όσα το υποστηρίζουν και έχεις την εικόνα.

    Ούτε εγώ είμαι τέρας γνώσεων αλλά ειδικά για την ανάλυση θα μιλησω με facts και θα σου υπενθυμίσω ότι το xbox360 είχε αρκετά native 720p παιχνίδια και το xbox one που ήταν καμμία δεκαριά φορές πιο δυνατό σε ΟΛΑ (CPU,GPU,RAM) δεν έγινε ποτε true 1080p μηχάνημα , είχε αρκετές 1080p κυκλοφορίες αλλά στα απαιτητικά games έπαιζε κυρίως 900p.

    Επίσης θα σου υπενθυμίσω ότι στο PS4 για να πας από 1080p σε Checkerboard Rendering 4K στο pro απαιτήθηκε υπερδιπλασιασμός της δύναμης της GPU και από 1,8 TF πηγές στα 4,2 διατηρώντας τα ίδια frame rate.

    Η ανάλυση τρώει αποδεδειγμένα τεράστιους πόρους ,κανε τώρα τους υπολογισμούς και δες ποσο παραπάνω horsepower θες για να πας από 1080p που είναι 2 εκ pixels περίπου σε 4Κ που είναι 8εκ pixels περίπου με ένα αξιοπρεπές frame rate από 60 και πάνω και θα δεις και την απάντηση.

    Όχι καμμία γενιά και τα γραφικά κανενός παιχνιδιού δεν έχει επηρεάσει αρνητικά το SS μέχρι τώρα .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 13-01-2022 at 17:47.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •