Page 162 of 164 FirstFirst ... 62112152158159160161162163164 LastLast
Results 3,221 to 3,240 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #3221
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Οι πωλήσεις κονσολών Xbox series S/X έχουν σταθερά μειωμένη πορεία year-on-year.

    Το gamepass για τρίτη συνεχόμενη χρονιά δεν πέτυχε το sales target.

    Ο Σατια Ναντέλα σταμάτησε να περιλαμβάνει τις επιδόσεις του gamepass στην ετήσια αξιολόγηση του (αυτή που έχουν όλα τα μεγάλα στελέχη στο τέλος του χρόνου και ανάλογα πως τα πήγαν εγκρίνονται ή όχι διάφορα επιπλέον χρηματικά μπόνους).


    Ρδέλο-μπου.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    drifterx (25-10-2023),Valkyre (25-10-2023)

  3. #3222
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    ΜΑΚΑΡΙ στο τέλος να φανεί ότι σε λάθος άλογο ποντάρανε όλα τα λεφτά τους.

    Που δε ντρεπονται να λένε για 11 εκατομμύρια ΠΑΙΧΤΕΣ στο starfield, χωρίς να λένε πόσοι από αυτούς το αγόρασαν, ποια ήταν τα καθαρά έσοδα του παιχνιδιού.

    (για το forza, ούτε κουβέντα.....ααααααααααλλο αγαπημένο franchise που χάνει την αίγλη του.)

  4. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Lefteris_X (25-10-2023)

  5. #3223
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ούτε καν λένε ότι αρκετοί παίκτες παίζουν το Starfield στα παλιά Xbox One X μέσω cloud streaming.

    Ακόμα και αυτούς τους θεωρούν "μετρήσιμους πελάτες/παίκτες".

    ΟΚ, κι εγώ την ώρα που είμαι στον "θρόνο" βάζω στην ταμπλέτα μου/λαπτοπ μου το xCloud και απευθείας έγινα Xbox user/Starfield player;

    "Φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες" το λέει ο λαός μας.

    Η παραπλάνηση πάει σύννεφο.

    Απορώ πως ΤΟΣΟΙ φανατικοί της πλατφόρμας Xbox εδώ και 2 δεκαετίες δεν έχουν κράξει την MS που έχει γράψει στα @@ της (ημι-επίσημα κιόλας από τα leaks) το Xbox Series S/X. Πήγαν οι άνθρωποι και αγόρασαν με τα ωραία τους λεφτάκια το XSX και η εταιρεία ΔΕΝ ενδιαφέρεται για την κονσόλα. Πραγματικά απορώ. Είναι λες και έριξες (εσύ ο gamer) τα λεφτά σου σε κονσόλα-μαύρη τρύπα χωρίς μέλλον.

    Το δε Forza είναι μια κακή σκιά του παλιού (μετριοκαλού) εαυτού του. Χωρίς ίχνος ντροπής κιόλας.

  6. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    drifterx (25-10-2023)

  7. #3224
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post

    ΟΚ, κι εγώ την ώρα που είμαι στον "θρόνο" βάζω στην ταμπλέτα μου/λαπτοπ μου το xCloud και απευθείας έγινα Xbox user/Starfield player;
    Έγινες xbox user/starfield player με αιμορροϊδες!

  8. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Lefteris_X (25-10-2023)

  9. #3225
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Έγινες xbox user/starfield player με αιμορροϊδες!
    ΠΕΘΑΝΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ μπα σε καλό σου χααχαχαχαχαχαχαχαχ!

  10. #3226
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Διαγράφεται ένα πολύ δυνατό 2024 για το xbox, AN ισχύσουν οι ημερομηνίες που ανακοινώθηκαν στο χθεσινό σόου.

    Hellblade 2 = Μάϊος
    Avowed = φθινόπωρο
    indiana jones = φθινόπωρο

    Ξενερωμένος με την digital only κυκλοφορία του hellblade και με την προοπτική πρώτου προσώπου του indiana jones, αλλά βάζω θετικό πρόσημο σε αυτά που είδα!

    Η σόνυ έχει.....το helldivers 2 και το foamstars! ¶ντε και το rise of ronin!

  11. #3227
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    ^^Και FFVII Rebirth συντομα σχετικα και αν πιστεψουμε και το προωθητικο trailer για το 2024 που βγηκε απο επισημο λογαριασμο της Sony παει για φετος και το Silent Hill 2. Δεν θα ελεγα οτι υπερεχει η MS σε exclusives ακομα και σε μια χρονια οπως φετος που τα big guns δεν θα βγαλουν κατι και η MS ριχνει τα βαρια χαρτια. Αυτο λεει πολλα νομιζω.
    Ειδα αυτα τα 3 παιχνιδια απο MS, το μονο που με εντυπωσιασε και θεωρω οτι ειναι εγγυηση αναφορικα με το αποτελεσμα ειναι το Hellblade.
    Το Avowed ειναι κατι πολυ διαφορετικο απο αυτο που ολοι ειχαν στο μυαλο τους μετα το πρωτο εκεινο teaser, αλλο υφος εντελως. Προσωπικα δεν μου λεει κατι, με την Obsidian απο πισω περιμενα κατι πολυ πιο εντυπωσιακο και εφάμιλλο του elder scrolls.
    Απο το Indiana Jones περιμενα να δω ενα εντυπωσιακο 3rd person αλα uncharted και ειδα ενα first person μετριοτατο τεχνικα που αισθανομαι οτι το εχω δει 100 χιλιάδες φορες.


  12. #3228
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eμενα παλι το Hellblade δεν μου λεει τιποτα. Οπτικα υπεροχο σιγουρα. Αλλα σαν παιχνιδι θυμαμαι το πρωτο να μου φαινεται περισσοτερο tech demo παρα παιχνιδι.
    Επισης το ολο υπερβαλλον δραμα γυρω απο το παιχνιδι και τα ψυχολογικα με κουρασε.

    Τωρα αν το δευτερο αλλαζει το τροπαρι και εξελισσεται αναλογως, φυσικα θα ειναι πολυ καλο.

    Πιο πολυ το Avowed με τραβαει εμενα παρα κατι αλλο.

  13. #3229

    Default

    εμενα μου αρεσε το 1ο hellblade για αυτο που ηταν, αλλα πιστευα οτι με το 2ο θα το πηγαιναν ενα βημα παραπερα. Θα παιρναν την ιδεα του πρωτου παιχνιδιου θα εμπλουτιζαν το Action και θα εδιναν ενα πραγματικο ΑΑΑ παιχνιδι. Οταν ακουω οτι μιλανε οτι τερματιζει σε 8 ωρες, κατευθειαν παει παραπισω στα ματια μου.

    τα πρωτου προσωπου παιχνιδια που εδειξαν avowed και indiana jones, με αφηνουν αδιαφορο γιατι απεχθανομαι αυτη την προοπτικη. Παντως η επιλογη του indiana jones για fps παιχνιδι απο το στουντιο που εκανε τα wolfenstein μου μοιαζει απλα για reskin.

    γενικα το xbox εξακολουθει να μην εχει τιποτα που να με ενδιαφερει.

    Οι προσδοκιες πλεον στρεφονται στο fable

  14. #3230
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Όταν ανακοινώνεις 3 παιχνίδια κ βγαινει ένα Palworld κ σπάνε ρεκόρ .
    Γουστάρουν Πόκεμον κατάσταση .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  15. #3231
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Την Πεμπτη τελικά οι ανακοινώσεις σε μορφή podcast. Αυτό που αναμένω είναι να πουν οτι θα συνεχίσουν να βγάζουν κονσόλες και ότι θα πάνε μερικά παιχνίδια στο PS5 αλλά όχι όλα.
    Το μεγάλο πρόβλημα όμως που έχει η MS αυτή την στιγμή είναι το έλλειμα εμπιστοσύνης της κοινότητας της. Ολοι πλέον μπορούν να δουν ότι ο αρχικός σχεδιασμός τους , δηλαδή η κυριαρχία στην αγορά μέσω του Gamepass έχει αποτύχει οικτρά. Οχί μόνο το PS5 έχει πουλήσει περισσότερα απο τα διπλάσια, με τον πρώτο 1,5 χρόνο να μην μπορείς κυριολεκτικά να το βρεις πουθενά σε στοκ, όχι μόνο το 2023 η διαφορά αυτή ηταν 3 προς 1 (δηλαδή η ψαλίδα μεγαλώνει) , αλλά το χειρότερο όλων είναι ότι τα Series έχουν πουλήσει συνολικά λιγότερο από το Xbox One στην αντίστοιχη χρονική περίοδο. Και η αλήθεια είναι ότι εαν δεν πουλάς κονσόλες, δεν πουλάς και συνδρομές.

    Έχοντας δαπανήσει 80 δις δολάρια τα τελευταία χρόνια, είναι ηλίου φαεινότερο ότι ΔΕΝ έχει την πολυτέλεια να μην κυκλοφορήσει τα παιχνίδια της και στο PS5. Μάλιστα προβλέπω ότι παιχνίδια όπως το COD μπορεί να μείνουν και εκτός Gamepass (ειναι το πλέον λογικό απο οικονομικής άποψης). Η πρόβλεψη μου είναι ότι σταδιακά θα αποσυρθεί απο το hardware, και το gamepass θα καταλήξει να είναι μια συνδρομή για ΑΑ το πολύ παιχνίδια και indies, καθώς τις μεγάλες κυκλοφορίες θα τις πουλάει full price για να βγάλει το κόστος της επένδυσης.

  16. #3232
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Σιγουρα θα δώσει δεν μπορεί το Gamepass πρέπει να έπιασε ταβάνι ότι συνδρομητές ήταν να πιάσει τους έπιασε πρέπει να έχει κ άλλου έσοδα ,οι κονσολες από ότι ξέρω δεν έχουν κ μεγάλο κέρδος όποτε όλα τα λεφτά είναι από τις συνδρομές κ τα παιχνίδια.
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει μια σταθερή πορεία ,έχει αλλάξει 30 στρατηγικές όποτε κ εγώ νομίζω αν όχι τώρα αργότερα μπορεί να τελειώσουν με τις κονσόλες η να έχουν μια για cloud κ Gamepass μόνο Digital.
    Με τρώει η περιέργεια με ποιο τρόπο θα δώσει τα παιχνίδια κ ποια παιχνίδια day one η μετά από 1-2 χρόνια.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  17. #3233
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Βρε βρε βρε, ο καιρός έχει γυρίσματα αλλά έχει και άτομα (στελέχη) που δεν μελετούν ή/και ξεχνούν το παρελθόν.

    Περί το 1999-2002 η ΕΑ ήταν με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ο μεγαλύτερος publisher με τα περισσότερα κέρδη. Ήταν κυρίαρχος στο χρήμα.
    Επειδή είχε χεστεί στο τάλιρο από τα μέσα 90ς λόγω καθολικής επικράτησης των FIFA, Madden (και σε δεύτερο τόνο οι άλλοι αθλητικοί τίτλοι + Medal of Honor, αργότερα λόγω SSX και the Sims).

    Ε, τότε αρκετοί έλεγαν, ιδιαίτερα μετά την εμπορική αποτυχία του DreamCast, ότι η ΕΑ είναι σε πολύ καλή θέση να βγάλει κονσόλα.

    Μόνο που.....η ΕΑ δεν είναι τρόμπας. Ήξερε ότι θα αυτοκτονήσει γιατί βγαίνει άπειρο χρήμα εκδίδοντας τίτλους για όλες τις πλατφόρμες, αντί του περιορισμένου πελατολογίου που αναγκάζεσαι να βγάζεις 1στ παρτυ παιχνίδια για την κονσόλα σου.


    Για την ιστορία, η Σονυ ήταν multiplatform publisher μέχρι και το τέλος του PS1. Σχεδόν όλοι οι 1st party τίτλοι της (Destruction Derby, WipEout) έβγαιναν σε όλες τις πλατφόρμες.

    Η "μόδα" να σταματήσει να εκδίδει τα 1στ παρτυ σε άλλες πλατφόρμες ξεκίνησε με το PS2.

  18. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (14-02-2024)

  19. #3234
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σοβαρα? τα εβγαζαν παντου τα 1st party επι PS1 εποχης? Φιλε δεν το θυμομουν. Προφανως επειδη δεν εδινα σημασια τοτε. Και τοτε, απο περιεργεια, πως και αλλαξαν το τροπαρι? Με ποια λογικη? Του να χτισουν ενα ανικητο brand α λα Νιντεντο style?

  20. #3235
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτή τη "λογική" ουδείς από τα στελέχη την απάντησε παρόλο που ρωτήθηκε αρκετές φορές τότε.

  21. #3236
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οπως και να εχει χαιρομαι που πηραν την αποφαση αυτη, ακομα και αν τελικα ηταν ζημιογονα γι αυτους, διοτι αυτη η αποφαση ειναι που θεωρω οτι οδηγησε στο επιπεδο της ποιοτητας που εχουμε σημερα και στην τεχνογνωσια που απεκτησαν τα studio της Sony.

    Θα ηταν πολυ πολυ διαφορετικα τα πραγματα αλλιως...

  22. #3237
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μην το λες αυτό, δεν είναι απαραίτητο.

    Η Σονυ ναι μεν έβγαζε τα παιχνίδια της σε όλες τις πλατφόρμες αλλά ήταν φτιαγμένα, κομμένα και ραμμένα για το PS1 δε!

    Η "συνέπεια" ήταν σε κάποια σημεία να υστερούν στις άλλες πλατφόρμες (πχ. στο Saturn είχαν χειρότερη ανάλυση, textures, frames per second, στον PC είχαν άλλη μουσική, έλλειπαν κάποια visual effects κλπ)...

    Για σκέψου εποχές PS2 που ξεκίνησε η μόδα της αποκλειστικότητας το πρώτο παιχνίδι για PS2 της ND που είναι το Jak & Daxter να έβγαινε στο PS2 όπως βγήκε (καλογυαλισμένο κλπ) και μετά από 1.5 χρόνο να έβγαινε στις άλλες πλατφόρμες αλλά αντί να ήταν 100% γυάλισμα να ήταν πχ στο 90% γυαλισμένο (πχ στο Xbox να έτρεχε στα 480p και να λείπουν μερικά εφφέ, στο GameCube να έβγαινε ίδιο ή με καλύτερα γραφικά αλλά να είχε μέτρια ποιότητα CGI video λόγω μικρότερης χωρητικότητας του mini-dvd, να είχε μικρότερο ορίζοντα στο open world, και τέλος να έβγαινε στον PC μετά από 2-2.5 χρόνια όπου θα είχε σαφώς καλύτερα γραφικά, textures κλπ αλλά βεβαίως-βεβαίως δεν θα είχε εφάμιλλο χειρισμό όπως στο PS2 γιατί ο PC δεν είχε DualShock 2 επίσημα).

    Χρήμα θα έρεε από παντού και η Σονυ θα είχε περισσότερους πώρους να επενδύει σε 1στ παρτυ τίτλους, τόσο σε ποιότητα όσο και ποσότητα (με την μίξη που λέγαμε πιο πάνω σούπερ-ντούπερ ΑΑΑ κάθε 3-4 χρόνια και μικρότεροι τίτλοι ενδιάμεσα).

  23. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (14-02-2024)

  24. #3238
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Άλλες εποχές εφτιαξε μια βάση από χρήστες κ σε αυτό μπηκε ότι παρά πολλοί έπαιρναν τσιπάκι στην κονσόλα ,έπαιζαν αντίγραφα όποτε τι να πούλαγε αφού ποιο πολλά ήταν τα αντίγραφα από αυτά που πούλαγε .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  25. #3239
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Τα FF7 , FF8, FF9 θυμάμαι ότι τα είχα παίξει στο PC γιατί δεν είχα PS1.


  26. #3240
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Άλλες εποχές εφτιαξε μια βάση από χρήστες κ σε αυτό μπηκε ότι παρά πολλοί έπαιρναν τσιπάκι στην κονσόλα ,έπαιζαν αντίγραφα όποτε τι να πούλαγε αφού ποιο πολλά ήταν τα αντίγραφα από αυτά που πούλαγε .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Χριστόφορε, δεν πολυ-ισχύει αυτό που λες γιατί και το PS2 είχε τσιπαριστεί σχεδόν αμέσως!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •