Page 157 of 164 FirstFirst ... 57107147153154155156157158159160161 ... LastLast
Results 3,121 to 3,140 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #3121
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To Starfield παιζει να ειναι 2-3 γενιες μπροστα απο αυτην που διανυουμε τωρα παιδια...

    Παντα βεβαια με γνωμονα το Fallout 4 και την μηχανη γραφικων της Bethesda...

    1000 πλανητες λεει να εξερευνησεις... ολοι ξερουμε τι σημαινει αυτο σε τετοια παιχνιδια...

    ξεκιναει με rep και τελειωνει σε etitive...

    O Kojima Πονεσε οπως και να το κανουμε. Εχει αποδειξει οτι δεν ειναι κουλτουριαρης for the sake of κουλτουριαρης και αν κατι ξερει να κανει ειναι να φτιαχνει πρωτοτυπα παιχνιδια και οταν θελει να σχεδιασει κατι το κανει. Δεν ειμαι φαν του cloud αλλα οπως και να εχει εχω τα ματια μου ανοιχτα.

  2. #3122
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το θεμα Kojima εχει να κανει και με το πως σου εχουν κατσει οι προηγουμενες δουλειες του. Προσωπικα το MGSV το επαιξα επειδη ειναι mgs και επρεπε να παιχτει, σχεδον ψυχαναγκαστικα χωρις να μου πει πολλα πραγματα. Το Death Stranding το ξεκινησα, θεωρησα οτι ειναι ενα πολυ ποιοτικο προιον αλλα δεν περνουσα καλα οποτε δεν ειναι για μενα και το αφησα.
    Απο τη στιγμη που ο Kojima ασχολειται με passion projects πλεον και πειραματιζεται με διαφορα mechanics δεν με ποναει καθολου που δεν θα ειναι στο ps5 το συγκεκριμενο παιχνιδι. Δεν εχω ιδιαιτερες προσδοκιες οποτε δεν το περιμενω κιολας. Αν αποδειχθει κατι special θα βρεθει ο τροπος να το παιξω σε ενα PC.
    Σε καμια περιπτωση δεν με πειραξε ομως επι της ουσιας, μιας και πιστευω οτι πολυ κοσμο τον πειραξε απλα το Kojima + MS σαν λεζαντα.


  3. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Slay (23-06-2022)

  4. #3123

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Για εμένα ο Κοτζίμα απολαμβάνει το cult status που οι ίδιοι οι gamer του έχουν προσδώσει.

    Μόνο που αυτό έγινε την εποχή 1997-2008.

    Από τότε απλώς έχει το "ελεύθερο" να βγάζει ότι θέλει και αν σε κάποιον δεν αρέσει τότε "δεν έχει καταλάβει το δημιούργημα του Κοτζίμα".

    Κάτι σαν μερικούς τελείως abstract καλλιτέχνες που είναι στο απυρόβλητο because........it's "deep" art..
    Το έχω πει πολλά χρόνια τώρα.
    Για μένα ο Kojima είναι ένας μέτριος δημιουργός που απλά του βγήκε υπέρ παιχνιδαρα το metal gear solid (μέχρι και το 4.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #3124

    Default

    ο κοτζιμα για μενα λεει φανταστικες ιστοριες.

  6. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    Valkyre (15-06-2022)

  7. #3125

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Το θεμα Kojima εχει να κανει και με το πως σου εχουν κατσει οι προηγουμενες δουλειες του. Προσωπικα το MGSV το επαιξα επειδη ειναι mgs και επρεπε να παιχτει, σχεδον ψυχαναγκαστικα χωρις να μου πει πολλα πραγματα. Το Death Stranding το ξεκινησα, θεωρησα οτι ειναι ενα πολυ ποιοτικο προιον αλλα δεν περνουσα καλα οποτε δεν ειναι για μενα και το αφησα.
    Απο τη στιγμη που ο Kojima ασχολειται με passion projects πλεον και πειραματιζεται με διαφορα mechanics δεν με ποναει καθολου που δεν θα ειναι στο ps5 το συγκεκριμενο παιχνιδι. Δεν εχω ιδιαιτερες προσδοκιες οποτε δεν το περιμενω κιολας. Αν αποδειχθει κατι special θα βρεθει ο τροπος να το παιξω σε ενα PC.
    Σε καμια περιπτωση δεν με πειραξε ομως επι της ουσιας, μιας και πιστευω οτι πολυ κοσμο τον πειραξε απλα το Kojima + MS σαν λεζαντα.
    Ο Kojima έχει αποδείξει στο παρελθόν ότι θέλει να φτιάξει ακριβώς ότι έχει στο μυαλό του και δεν υπολογίζει χασούρα.
    Αυτό του το δίνω.
    Παράδειγμα το MGS 4 που δεν υπήρξε ποτέ αποκλειστικότητα του PS.
    Απλά για τα τότε δεδομένα μόνο στο PlayStation μπορούσε να φτιάξει το παιχνίδι ακριβώς όπως το ήθελε λόγω Blu-ray Disc, και αυτό έκανε και ας έχασε (πολλά) λεφτά από τη μη κυκλοφορία του τίτλου στο 360.
    Αυτή η ιστορία τον έδεσε πολύ από εκεί και έπειτα με το ps community και προχώρησε σε εξαιρετική συνεργασία με τη Sony δίνοντας της και παιχνίδια.
    Τώρα κάνει το ίδιο από την ανάποδη.
    Το δίνει η ms τα εργαλεία που θέλει για να φτιάξει το παιχνίδι που θέλει όποτε πήγε εκεί για τον συγκεκριμένο τίτλο, μουρμουρίζει λίγο η PS κοινότητα αλλα επι της ουσία όλα όπως ήταν θα μείνουν και πάμε παρακάτω.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #3126
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Το έχω πει πολλά χρόνια τώρα.
    Για μένα ο Kojima είναι ένας μέτριος δημιουργός που απλά του βγήκε υπέρ παιχνιδαρα το metal gear solid (μέχρι και το 4.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Με τιποτα. (φυσικα δεν κρινω την αποψη σου)

    Αλλα με τιποτα.

    Ειναι απο τους λιγους που προσπαθουν και προσφερουν κατι διαφορετικο.

    Αν θελουμε να μιλαμε για μετριοτητες, τοτε αυτος ο ορος αξιζει ολοκληρωτικα στην Bethesda.

    Εγω νομιζω οτι θα κανει σπουδαια πραγματα στο ΧΒΟΧ. Θα με θυμηθεις.

  9. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (15-06-2022)

  10. #3127

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ειναι απο τους λιγους που προσπαθουν και προσφερουν κατι διαφορετικο.
    .
    Συμφωνώ απόλυτα . Και επαυξάνω.
    Άλλο όμως το τι προσπαθώ να κάνω και άλλο τι καταφέρνω τελικά.
    Προσωπικά δεν είδα κάτι τόσο εντυπωσιακό σαν το franchise που τον ανέδειξε ,το metal gear εξ ου και η αμφισβήτηση .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #3128
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μωρε εσυ οχι αλλα εγω και αλλα πολλα εκατομμυρια ειδαμε πολλα

  12. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Snk (15-06-2022)

  13. #3129
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν αμφισβητεί ουδείς την τέχνη του Πικάσο ή/και του Νταλί.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι αρέσει στην συντριπτική πλειοψηφία.

    Δεν. Αρέσει.

    Ε, κάπως έτσι είναι και ο Κοτζίμα.

    Αρέσει σε κάποιους.

    Στους πολλούς δεν αρέσει.

    Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια: η πλειοψηφία διαχρονικά αρέσκεται σε συγκεκριμένα παιχνίδια (πίου-πίου, αθλητικά).

    Μερικά εκατομμύρια κάνουν κέφι Κοτζίμα, όπως μερικά κάνουν κέφι RESI, μερικά κάνουν κέφι GTurismo, μερικά Horizon, μερικά Spiderman, μερικά Bethesda.

    Η πλειοψηφία άλλα πράματα κάνει κέφι......και επίσης, ασχολείται με gaming πολύ λιγότερες ώρες ανά μήνα σε σχέση με τις παραπάνω μειονότητες.

    Τεσπα, ας βγάλει ο άνθρωπος ότι θέλει όπου θέλει.

    Τι μας κόφτει εμάς τους καταναλωτές;

    Ο καθένας ψηφίζει με το πορτοφόλι του.


  14. #3130
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eμενα με κοφτει Λευτερηηηηη...

  15. #3131
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αν βγει καλό το παιχνίδι στο XsX, τότε θα σε δυσκολέψει η κατάσταση.

    Θα αγοράσεις κονσόλα μόνο και μόνο για 1 παιχνίδι;

    Ή θα το προσπεράσεις;

  16. #3132

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Μωρε εσυ οχι αλλα εγω και αλλα πολλα εκατομμυρια ειδαμε πολλα
    Απολύτως σεβαστό.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #3133
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Αν βγει καλό το παιχνίδι στο XsX, τότε θα σε δυσκολέψει η κατάσταση.

    Θα αγοράσεις κονσόλα μόνο και μόνο για 1 παιχνίδι;

    Ή θα το προσπεράσεις;
    Οχι. Δεν νομιζω. Θα προσπαθησω να βρω τροπο να το παιξω ομως.

    Βασικα ηδη υπαρχει ενα παιχνιδι του ΧΒΟΧ που προσωπικα με εξιταρει πολυ και αυτο ειναι το MS Flight Simulator. Αλλα δεν ειμαι για αγορα κονσολας γιατι σε βαζει σε μπελαδες σε θεμα χρονου ενασχολησης με βιντεοπαιχνιδια. Για εμενα παντα.

  18. #3134

    Default

    7-8 μηνες μετα την αγορα του πρωτου μου XBOX, αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση, περισσότερο ακόμα και από την ιδια την κονσόλα, ηταν (και ειναι ακομη) το ELITE 2. Τέτοιο controller δε νομιζω πως υπαρχει εκει εξω. Το απαύγαυσμα του design και της εργονομίας.
    Ευτυχως αποφασισα να κουμπωσω και τις 4 σκανδαλες πισω ευθυς εξ αρχης και να το παλεψω να το συνηθησω οσο και να χρειαστει.
    Ο πρωτος μηνας ηταν σκετη κολαση. Ξερετε, τα γνωστα, jump αντι melee, lethal αντι tactical, slide αντι reload κλπ.... Μετα τον μηνα ομως που αρχισα να το συνηθιζω, η αποδοση μου σε οτιδηποτε competitive αρχισε να σκαρφαλωνει και εφτασε στα επιπεδα του +20 με 30% απο οτι ημουν πριν. Οταν σου γινει δευτερη φυση απλα δεν υπαρχει επιστροφη.
    Τι να πω..... Για την θηκη του, τα παρελκομενα thumb sticks κοντο και μακρυ concave και convex, το κλειδακι του που ρυθμιζεις το tension της αντιστασης του ελατηρίου, τα trigger stops σε τρεις διαφορετικες θεσεις, τα τρια custom προφιλ, τα δυο διαφορετικα d-pad, το charging station, την μπαταρια, την εκπληκτικη αισθηση στο χερι..... Και αυτα ειναι το hardwarικο κομματι του. Στο softwarικο μπορεις να ρυθμισεις απο τις καμπυλες αποκρισης στα sticks μεχρι την αισθηση στα 4 rumblers μπρος πισω και ολα αυτα μεχρι να βγει το επομενο update της microsoft μονο για το controller.......
    ΑΠΛΑ ΑΠΙΘΑΝΟ.
    Last edited by Sgt_Greco; 27-07-2022 at 22:14.

  19. #3135
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Περίμενα παραπάνω από το Scorn η αλήθεια είναι...

    Τώρα αγορά μόνο σε γενναία έκπτωση.

    https://www.metacritic.com/game/pc/scorn

  20. #3136
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    YΓ: Τυχον meltdown με Sonypass θα ειναι glorious.

    Πετυχα σημερα το post αυτο κ το meltdown εγινε φυσικα κ ηταν οχι glorious αλλα inevitable.

    Δεν μπορεις να αφηνεις το αντιπαλο δεος να παιζει μπαλα μονο του, εαν το κανεις η αγορα σταδιακα θα σε "φτυσει".

    Παρεπιπτοντως αυτες τις ημερες εβαλα κ εγω plus extra, το να υπαρχουν καποια "σχετικα προσφατα" αποκλειστικα π.χ. returnal, demon souls, tsushima ειναι καλη κινηση,

    αλλα κατα τη γνωμη μου σε νεες 3rd party AAA/AA κυκλοφοριες χωλαινει, χρειαζεται το αναλογο τμημα της Sony να υπογραψει αμεσα συμφωνιες με studios/devs,

    διοτι ο αριθμος των διαθεσιμων games ειναι πολυ μικρoς, ενω απο την αλλη τα παλια διαθεσιμα παιχνιδια ειναι παρα πολλα, δεν θα τραβηξουν ομως αυτα το κοινο.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  21. #3137
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δεν νομιζω οτι εννοουσα το quote σου οπως το εγραψες. Αυτο που εννοουσα ειναι οτι αν τυχον εβγαινε Sonypass και παρολαυτα εδω στο φορουμ ή και γενικοτερα ο κοσμος παραπονιοταν οτι δηθεν η Sony πεταει και αυτη σιγα σιγα το retail στα σκουπιδια θα ηταν το ακρων αωτον της ειρωνιας. Και αυτο γιατι με ενα σονυπας αν αρχισει να δινει εμφαση σε ενα μοντελο παρομοιο με αυτο της MS που (με βαση οσα συζηταγαμε τοτε) δεν ξεραμε που θα βρισκουν λεφτα για να βγαζουν υπερπαραγωγες οπως God of War κλπ και πεσει η ποιοτητα των παιχνιδιων γενικοτερα, τοτε ο κοσμος θα παραπονιοταν για μια υπηρεσια την οποια διακαως επιθυμουσε αλλα τελικα ειχε και καποιο λακο η φαβα.

    Προφανως και εδινα λιγες πιθανοτητες να συμβει αυτο, αλλα αν συμβει δε θα φανει αμεσα αλλα σε μερικα χρονια απο τωρα.

  22. #3138

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Δεν νομιζω οτι εννοουσα το quote σου οπως το εγραψες. Αυτο που εννοουσα ειναι οτι αν τυχον εβγαινε Sonypass και παρολαυτα εδω στο φορουμ ή και γενικοτερα ο κοσμος παραπονιοταν οτι δηθεν η Sony πεταει και αυτη σιγα σιγα το retail στα σκουπιδια θα ηταν το ακρων αωτον της ειρωνιας. Και αυτο γιατι με ενα σονυπας αν αρχισει να δινει εμφαση σε ενα μοντελο παρομοιο με αυτο της MS που (με βαση οσα συζηταγαμε τοτε) δεν ξεραμε που θα βρισκουν λεφτα για να βγαζουν υπερπαραγωγες οπως God of War κλπ και πεσει η ποιοτητα των παιχνιδιων γενικοτερα, τοτε ο κοσμος θα παραπονιοταν για μια υπηρεσια την οποια διακαως επιθυμουσε αλλα τελικα ειχε και καποιο λακο η φαβα.

    Προφανως και εδινα λιγες πιθανοτητες να συμβει αυτο, αλλα αν συμβει δε θα φανει αμεσα αλλα σε μερικα χρονια απο τωρα.
    Υπερπαραγωγή μεν , προηγούμενης γενιάς όμως δε.
    Δε στέκομαι στα sonypass/game pass κλπ.
    Αυτό που με χαλάει είναι ότι 2 χρόνια μετά δεν έχουμε παίξει current gen παιχνίδι .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    PDS (25-11-2022)

  24. #3139
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ ok, μονο που για εμενα και τον Γιαννη η συζητηση ηταν ακριβως πανω σε αυτο που δεν στεκεσαι εσυ επι της παρουσης.

  25. #3140
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Redfall locked to 30fps on Xbox Series X/S at launch


    https://www.eurogamer.net/redfall-lo...s-xs-at-launch

    Μετά από τόσο καιρό που τρέχανε τα σάλια των xbox ότι το 2023 θα είναι η χρονιά τους, έρχεται αυτό και τα γυρίζει όλα πίσω.

    Μιλάμε πολύ κράξιμο για την απόφαση αυτή.

    Τόσο πολύ που παίζει και να θάφτηκε το παιχνίδι από τα αποδυτήρια.

    Δίκοπο μαχαίρι η φάση.. ή το βγάζουμε έτσι και αργότερα θα το στρώσουμε με 60αρι, ή τρώει και άλλο delay και θα μας πάρουν με τις ντομάτες.

    Πάμε πάλι πίσω στην προώθηση του gamepass για το πόσο τεράστιο backlog νοικιασμένο έχουμε...

    Αρχίζω και πιστεύω ότι αν και αυτή τη χρονιά δεν παραδοθεί κάτι ποιοτικό, ένα system seller, το brand θα μπει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση κάτι το οποίο μόνο ο Τζιμ και οι λειεγκέφαλοι οπαδοί το θέλουν.
    Last edited by drifterx; 13-04-2023 at 10:07.

  26. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Valkyre (13-04-2023)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •