Page 151 of 164 FirstFirst ... 51101141147148149150151152153154155161 ... LastLast
Results 3,001 to 3,020 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #3001
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μπορεί να μην αποχώρησαν, αλλά να είναι σε κάνα Facebook...

    Fulgore ήσουν εδώ μέσα εποχές PS3 να θυμάσαι τι γινόταν στο community; Τουρνουά, Gran Turismo κλπ.

    Η πιο "αποτυχημένη" κονσόλα της Sony και όμως, είχε το πιο ζωντανό φορουμικό community. Περίεργο, ε; Μπορεί να το εξηγήσει κανείς άραγε;

    Όσο για τα console wars, ουδέποτε τα έπαιρνα στα σοβαρά.

    Ούτε εποχές bit wars ως νεότερος, ούτε τώρα με τα Teraflop Warzzz. Ζήτημα να υπάρχουν 2-3 άτομα που να ξέρουν πραγματικά τι είναι οι πράξεις κινητής υποδιαστολής σε "τεχνολογικά" (και καλά) fora. Όπως ακριβώς το λέω, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.

    Για τον ίδιο λόγο δεν παίρνω στα σοβαρά θρησκείες, πολιτική/κόμματα, ποδόσφαιρο/ομάδες, διατροφικά cults, ακτιβιστές και γενικά πάσης φύσεως "στρατιώτες" στην δούλεψη τρίτων. Μπίζνα και χειραγώγηση των μαζών όλα αυτά.

    Το θέμα σηκώνει πολλή ανάλυση (όχι τεχνολογική, άλλου είδους), αλλά δύσκολα χωράει τέτοια συζήτηση στο στενό πλαίσιο ενός (gaming) forum.

    Εγώ τις επιθέσεις (υβριστικά PM) από ουρανοκατέβατα UFO δεν σηκώνω και να βάζουν λόγια στο στόμα μου. Για αυτό τον λόγο έχω μάθει να κρατάω τις αποστάσεις μου στο διαδίκτυο, δεν εμπιστεύομαι εύκολα. Ούτε σνομπ είμαι, ούτε τίποτα. Όσοι με έχουν γνωρίσει σε online MP με voice chat ξέρουν, οι υπόλοιποι δύσκολα θα μάθουν πλέον, αφού οι καλές εποχές περάσανε δυστυχώς. Anyway, έχω πει πόσες φορές μακάρι να βγάλει καλά παιχνίδια η MS, μπας και ζοριστεί η Sony. Μάλλιασε η γλώσσα μου, τι άλλο να πω πχια;

    Παιχνίδια θέλουμε πρωτίστως, με ποικιλία σε διάφορα genres, όχι Τεραφλόπια να τις μετράμε (τις... GPUs), ακόμα κι εμείς εδώ μέσα που έχουμε μια άνω του μέσου όρου ενασχόληση με τη Τεχνολογία. Όλα τα άλλα είναι απλά testosterone gone wrong (για αναρωτηθείτε γιατί δεν εμπλέκονται σχεδόν ποτέ γυναίκες σε console wars? σίγουρα όχι γιατί δεν υπάρχουν γυναίκες gamers).

    ΥΓ: Για τους mods που λέγατε αν ρωτήσουμε την απέναντι πλευρά, είμαι σίγουρος ότι θα τους βγάλουν PS fanboys που αβαντάρουν Ponies και ότι υπάρχει κάποια μυστική κοινωνία στο Discord που κάνει διώξεις (Projection 101). Κλάνω στα γέλια και μόνο που το σκέφτομαι!

    Χαρείτε τις γιορτές με τις οικογένειές σας και μην παίρνετε τόσο στα σοβαρά το internet και διαδικτυακούς άγνωστους.

  2. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Stefanos (30-12-2021)

  3. #3002
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Αυτό το οποίο περιγράφεις πέφτει στην κατηγορία των console wars,και ίσχυε πολύ πριν το last of us part 2,και κορυφώθηκε ειδικά μετά το καλοκαίρι πέρυσι που μπήκαμε στην τελική ευθεία των νέων κονσολών.
    Κατι με τα 10ευρα upgrade,κάτι με την αύξηση τιμών σε παιχνίδια και περιφερειακά,κατί με τα believe in generations, κάτι με τις μαζεμένες μεταφορές παιχνιδιών σε PC(έφυγε και η στάμπα Only on Playstation από όλα τα κουτιά) ήταν το το κερασάκι στην τούρτα για τις κόντρες(και τον υπόλοιπο κόσμο που είχε μείνει να αποχωρήσει).

    Ακόμα δηλαδή και να μην γινόταν ότι έγινε με το συγκεκριμένο παιχνίδι,πάλι η ίδια κατάληξη υπήρχε. Οπως ανάλογη εικόνα με άλλα σκηνικά υπήρχε και σε εδώ μεριά και στο θέμα του xbox,αλλά αυτό δεν είναι για το εδώ θέμα.
    Console wars δεν ειναι το topic του Last of us ομως...εχει πει πολλα ο ryan αλλα οπως και να το κανεις μονο η sony εχει μεχρι στιγμης next-gen games οπως το rachet και το demon. Και στο topic του xbox ποιο πολυ για oled και dolby vision μιλανε παρα για games.

  4. #3003
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by mtifosi View Post
    Console wars δεν ειναι το topic του Last of us ομως...εχει πει πολλα ο ryan αλλα οπως και να το κανεις μονο η sony εχει μεχρι στιγμης next-gen games οπως το rachet και το demon. Και στο topic του xbox ποιο πολυ για oled και dolby vision μιλανε παρα για games.
    Να σου πω κάτι, εμένα τα εντελώς αυθαίρετα double standards με χαλάνε.

    Αν κάποιος χαλιέται επειδή είναι cinematic 3rd person το TLOU, να χαλαστεί και με το Gears of War, που είναι αρχαιότερο IP (since 2006), αλλά όλως τυχαίως δεν υπήρχε καμία απέχθεια προς 3rd person cinematic AAA τότε (για σκεφτείτε γιατί? μήπως γιατί τότε έτρωγε το ξύλο της αρκούδας η Sony?).

    Αντίστοιχα αν κάποιος χαλιέται με το androgynous design της πρωταγωνίστριας στο TLOU2, να χαλαστεί και με την androgynous Kait στο Gears 5. Άκουσες τίποτα για την δεύτερη; Ούτε εγώ. Τουλάχιστον στο TLOU2 κάπως δικαιολογείται σεναριακά (ε, σε γενικές γραμμές το έχει η ND με το storytelling), δεν μπήκε απλά για να τικάρει ένα κουτάκι (το λέω γιατί είναι μόδα πλέον, μέχρι και σχετικά GDC talks υπάρχουν).

    Για μένα είναι υψηλές παραγωγές και οι 2 σε θέμα graphics/tech/AAA production values.

    Όλως τυχαίως όμως μόνο η Sony τα ακούει από μια συγκεκριμένη μερίδα...

    Για αυτό λέω ότι το θέμα των console wars (και όχι μόνο) προσφέρεται για βαθιά κοινωνιολογική ανάλυση, απλά δεν είμαστε στο κατάλληλο μέρος για κάτι τέτοιο.

  5. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mtifosi (30-12-2021)

  6. #3004

    Default

    Quote Originally Posted by mtifosi View Post
    Console wars δεν ειναι το topic του Last of us ομως...εχει πει πολλα ο ryan αλλα οπως και να το κανεις μονο η sony εχει μεχρι στιγμης next-gen games οπως το rachet και το demon. Και στο topic του xbox ποιο πολυ για oled και dolby vision μιλανε παρα για games.
    Ισα ισα που βρήκαν αφορμή ορισμένοι πράσινοι toy soldiers να εκμεταλλευτούν το κράξιμο για να έχουν πάτημα να κράξουν.
    Οπως πχ βλέπαμε επί xbox one s/x εποχές στο θέμα των xbox μπλέ toy soldiers να ειρωνεύονται/κοροιδεύουν τους xbox κατόχους(ακόμα και αυτούς που δεν προκαλούσαν) για το metacritic score διαφόρων exclusives σε μόνιμη βάση.
    Δεν έχεις δει και στο metacritic την άλλη μόδα γνωστή και σαν review bombing προς όλες τις πλατφόρμες.

    Αυτά βλέπει ο average joe που μπαίνει να γράψει για κανένα παιχνίδι τώρα που είναι να πάρει και την νέα του κονσόλα και δεν ασχολείται, γιατί σε αντίθεση με ps3 εποχές, πλέον έχει πολλές επιλογές για ενημέρωση και κουβέντα μιας και το internet έχει διαδωθεί πολύ. Δεν θα κάθεται να τρώει στην μάπα τσακωμούς και βρισιές ή πολιτικές κόντρες και πάει λέγοντας.

    Μου τα έχουν πει πολλοί από συναλλαγές στις αγγελίες για παιχνίδια ακόμα και πρόσφατα τώρα που πήρα το ps5 γιατί επιλέγουν απλά να παρακολουθούν και όχι να συμμετέχουν. Και πρώην ενεργά μέλη(James9) το είχαν γράψει και εδώ με τις τότε κουβέντες/κοντρες για TF (με τον Sir).

    Γιαυτό και έγραψα πιο πάνω ότι αναμενόμενο είναι να φτάσουμε σε σημείο να υπάρχει γκρίνια για τα πάντα,γιατί αυτό ξεκίνησε σταδιακά(κόντρες με πολιτική,microsoft sucks,pc sucks)και τέλος πέρασε και στο κεντρικό ζουμί του forum που αφορά την Sony και με τις τελευταίες εξελίξεις.

    Και για το gamepass που σε λίγους μήνες θα κλείσει 5χρόνια,μόνο για τα ίδια τα exclusives της MS έχει πραγματική αξία(γιαυτό και κάνει ταρζανιές στις κουτάτες τους εκδόσεις). Για τα multiplatform παιχνίδια που ενδιαφέρουν τους περισσότερους και είναι άγνωστο και αν θα προστεθεί το καθένα,ζήτω που καήκαμε.
    Τυχαίο άραγε που δεν έχει μπεί κανένα call of duty παιχνίδι στο gamepass ακόμα και τα παλιότερα?


  7. #3005
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ισα ισα που βρήκαν αφορμή ορισμένοι πράσινοι toy soldiers να εκμεταλλευτούν το κράξιμο για να έχουν πάτημα να κράξουν.
    Οπως πχ βλέπαμε επί xbox one s/x εποχές στο θέμα των xbox μπλέ toy soldiers να ειρωνεύονται/κοροιδεύουν τους xbox κατόχους(ακόμα και αυτούς που δεν προκαλούσαν) για το metacritic score διαφόρων exclusives σε μόνιμη βάση.
    Δεν έχεις δει και στο metacritic την άλλη μόδα γνωστή και σαν review bombing προς όλες τις πλατφόρμες.

    Αυτά βλέπει ο average joe που μπαίνει να γράψει για κανένα παιχνίδι τώρα που είναι να πάρει και την νέα του κονσόλα και δεν ασχολείται, γιατί σε αντίθεση με ps3 εποχές, πλέον έχει πολλές επιλογές για ενημέρωση και κουβέντα μιας και το internet έχει διαδωθεί πολύ. Δεν θα κάθεται να τρώει στην μάπα τσακωμούς και βρισιές ή πολιτικές κόντρες και πάει λέγοντας.

    Μου τα έχουν πει πολλοί από συναλλαγές στις αγγελίες για παιχνίδια ακόμα και πρόσφατα τώρα που πήρα το ps5 γιατί επιλέγουν απλά να παρακολουθούν και όχι να συμμετέχουν. Και πρώην ενεργά μέλη(James9) το είχαν γράψει και εδώ με τις τότε κουβέντες/κοντρες για TF (με τον Sir).

    Γιαυτό και έγραψα πιο πάνω ότι αναμενόμενο είναι να φτάσουμε σε σημείο να υπάρχει γκρίνια για τα πάντα,γιατί αυτό ξεκίνησε σταδιακά(κόντρες με πολιτική,microsoft sucks,pc sucks)και τέλος πέρασε και στο κεντρικό ζουμί του forum που αφορά την Sony και με τις τελευταίες εξελίξεις.
    Fulgore νομίζω το υπεραναλύεις άνευ λόγου και αιτίας. Και ναι, στο λέω εγώ που είμαι υπεραναλυτικός τύπος ώρες-ώρες.

    Ο Average Joe της πραγματικής (και όχι ιντερνετικής) ζωής δεν ασχολείται με fora, ούτε καν τα "mainstream" τύπου Insomnia. Κονσολίτσα αγοράζει, «κουμπώνει» και παίζει. Ενίοτε δεν ξέρει καν τι εστί firmware/game update (ναι, κάποιοι τις έχουν offline). Μιλάμε για καταστάσεις εποχής Mega Drive χωρίς υπερβολή τώρα, τα έχω ζήσει/δει, δεν μιλάω στην τύχη. Ε αυτούς η MS τους έχει «χάσει» με τις online-oriented κονσόλες της (χρειάζεσαι online για το αρχικό initialization) και τα disc games που δεν κάνουν install όλο το περιεχόμενο. Είμαστε λίγο πίσω σαν χώρα, τι να κάνουμε.

    Δεν το ξέρουν καν το Insomnia και αν από σπόντα πετύχεις κάποιον, θα σου πει τα χειρότερα... ώρες-ώρες αναρωτιέμαι αν συναγωνίζεται το Πρώτο Ψέμα για το βραβείο του Top GR διαδικτυακού βόθρου (όσοι έχετε μπει να διαβάσετε σχόλια, ξέρετε τι εννοώ).

    Άστο Fulgore, είμαστε πολύ "light" εδώ μέσα στις εκφράσεις μας, συγκριτικά με άλλες εποχές που ναι, και πολιτικά υπήρχαν και ποδοσφαιρικά και νήματα για γκόμενες (πήγαν άκλαφτα κι αυτά) και πολλά άλλα που δεν τα έζησες/πρόλαβες (άλλα τα έζησαν/θυμούνται οι παλιοί και μπορούν να με επιβεβαιώσουν).

    Αν ήταν όπως τα λες τα πράγματα, το protothema.gr θα έπρεπε να βαράει μύγες από άποψη engagement. Δυστυχώς δεν είναι έτσι.

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Και για το gamepass που σε λίγους μήνες θα κλείσει 5χρόνια,μόνο για τα ίδια τα exclusives της MS έχει πραγματική αξία(γιαυτό και κάνει ταρζανιές στις κουτάτες τους εκδόσεις). Για τα multiplatform παιχνίδια που ενδιαφέρουν τους περισσότερους και είναι άγνωστο και αν θα προστεθεί το καθένα,ζήτω που καήκαμε.
    Τυχαίο άραγε που δεν έχει μπεί κανένα call of duty παιχνίδι στο gamepass ακόμα και τα παλιότερα?
    Αυτό είναι γενικότερο θέμα της Activision ως publisher. Γενικά δεν «ρίχνει» εύκολα τιμές αν προσέξεις. Άρα γιατί να μπουν Game Pass (ή/και PS Now/PS+); Είναι σαν να ρωτάς γιατί η Nintendo δεν έχει αντίστοιχη υπηρεσία. Η τιμολογιακή πολιτική δεν παίζει ρόλο άραγε; Υπάρχει συγκεκριμένο "pattern" στο τι παιχνίδια μπαίνουν.

    Το Cold War από περιέργεια το κοιτούσα πόσο έχει σε PC (στο ηλεκτρονικό μαγαζάκι της Blizzard) και είχε €30 σε «έκπτωση» παρακαλώ. Και θεωρείται φτηνό κιόλας; Δεν ξέρω, εσείς θα μου πείτε.

    Εγώ την PS4 disc version παρήγγειλα ένα 20άρικο (μας γκάστρωσε ο Γερμανός, ακόμα περιμένω!), μιας και δεν γουστάρω next-gen νταβατζιλίκια (ΟΚ, εδώ ναι, να πούμε ένα μπράβο στην MS που τα παρέχει δωρεάν τα next-gen upgrades).

    Δεν είναι ότι δεν έχω €10 ακόμα και είμαι τσίμα-τσίμα... και αρκετά παραπάνω έχω να δώσω αν είναι κάτι που το θέλω πραγματικά πολύ και δεν αντέχω να περιμένω κανά price drop (να χτυπήσει ρε παιδί μου nostalgia soft spot!), απλά θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει μια αντίδραση, έτσι για την τιμή των όπλων βρε αδερφέ. Μια αντίδραση που (κακώς) δεν δείξαμε ως gamers/πελάτες εποχές Horse Armor (βλ. Oblivion) και έκτοτε τα paid DLC θεωρούνται «κανονικότητα». Κι ας ξύσουμε την proverbial «τρίχα» που λέει και ο φίλτατος drifterx.

    Τελοσπάντων, πλέον έχουν έρθει τούμπα τα πράγματα σε PC vs consoles. Κάποτε πληρώναμε 30.000 δρχ την κασέτα (σημερινά πες €200 με πληθωρισμό) και έτσουζε άσχημα το console gaming.

    Home/personal computers αβέρτα πειρατεία. Σίγουρα πιο ακριβά μηχανήματα συγκριτικά με μια κονσόλα (που τότε ήταν πιο "toy" φάση, εννοώ πιο πολύ για μικρά παιδιά, ενώ σήμερα είναι πιο ενήλικο το κοινό στις κονσόλες και δη στις next-gen), πιο πολυχρηστικά (επαγγελματική χρήση/multi-tasking), αλλά έκανες απόσβεση με τον «θείο» σε προγράμματα/παιχνίδια.

    Τώρα τρώμε (τρώτε δηλαδή) κύματα κρυπτο-μιναρίσματος ανά 4 χρόνια (2013, 2017, 2021) και λέμε (λέτε) κι ευχαριστώ που πουλάνε την mid-range RTX 3060 €800-1000, αντί για €200-250 που είναι το normal price range για mid-range GPUs (όσοι τουλάχιστον ζήσαμε τις παλιές καλές εποχές τα θυμόμαστε αυτά, αφού τα έχουμε ζήσει, δεν μιλάμε με θεωρίες του internet).

    Η δε πειρατεία δυσκόλεψε αφάνταστα... λίγο το Denuvo DRM (πάνε οι εποχές του NoCD crack και του CloneCD), λίγο το online MP, λίγο τα trophies/achievements, λίγο τα συνεχή/μεγάλα patches, πήγε άκλαφτη η πειρατεία στα video games.

    Σιγά λοιπόν μην πάω να δώσω €30 για PS5 version ή ακόμα χειρότερα για ψηφιακό κοπανιστό αέρα και μάλιστα για αέρα που ΔΕΝ γίνεται καν (ταυτόχρονο) gamesharing σε PC.

    Δισκάκι και μάλιστα PS4 version (στα cross-gen φυσικά) μέχρι να σβήσει ο ήλιος... για όσο αντέξουμε ακόμα.

    Τα παραπάνω δεν τα λέω για να σε πικάρω, έχω περάσει κι εγώ από τον χώρο των PC (αλλά πάντα έφτιαχνα μηχανήματα για δουλειά 1st και gaming 2nd, ενώ οι κονσόλες είναι αυστηρά gaming-only -> ούτε καν ταινίες δεν βλέπω εκεί φαντάσου) και μακάρι να πιάσει το peak/ATH το BTC σύντομα (και κατ' επέκταση και το ETH/altcoins), έτσι ώστε να ξεφουσκώσει πιο γρήγορα και μετά να πέσουν και οι τιμές των GPUs (εκείνο το ETH 2.0 ακόμα αγνοείται). Το «φοβάμαι» ότι πάει για extended cycle (καλό 2022 ή ακόμα και 2023 για ATH πριν έρθει το επόμενο bear market). Άρα καλό 2024-2025 για προσιτό hardware.

    Έχει υπάρξει τεράστιο πρόβλημα/στρέβλωση στην αγορά του hardware και γενικά δεν μου αρέσει αυτή η «ομογενοποίηση» που βλέπω στο κοινό.

    Δεν μου αρέσει να βλέπω hardcore PCάδες να αγοράζουν κονσόλες με βαριά καρδιά και μετά να σκούζουν μέρα-νύχτα στα fora (τα έχεις δει κι εσύ φαντάζομαι) ότι δεν μπορούν να παίξουν με controller (εγώ μια ζωή παίζω με controller/joypad, απλά console shooters έμαθα να παίζω στο PS3 και πίστεψέ με, έφαγα ΠΟΛΥ ξύλο μέχρι να μάθω να παίζω σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο, ειδικά στο online MP/PvP!). Ειλικρινά τους λυπάται η ψυχή μου. Είναι σαν το ψάρι έξω από το νερό. Υποφέρουν, δεν διασκεδάζουν. Απλά βλέπουν τις κονσόλες ως poor man's PC. Λύση ανάγκης/απελπισίας δεν είναι ποτέ fun. Θα αγόραζες π.χ. φακές, ενώ θες κρέας; Δεν νομίζω, εκτός αν δεν περισσεύουν τα φράγκα.

    Θέλω να υπάρχει προσιτό hardware για ΟΛΟΥΣ (ευτυχώς για τους κονσολάδες υπάρχει, με έναν μικρό αστερίσκο στην Nintendo που υπερτιμολογεί) και ο καθένας να ανήκει στον φυσικό του χώρο, όχι να παίρνει βεβιασμένες αποφάσεις λόγω στρέβλωσης (προσωρινής εύχομαι ξαναλέω) της αγοράς.

    Για μένα η κονσόλα είναι συνειδητή απόφαση, όχι ότι δεν έχω τα φράγκα για καλό PC. Και PC να φτιάξω αύριο-μεθαύριο, πάλι για δουλειά/χρήμα θα είναι πρωτίστως και περιστασιακά gaming, emulators κλπ. Πάλι θα έχω κονσόλα όμως, γιατί εκεί είναι οι φίλοι μου, εκεί είναι το κάπως πιο καθαρό (γιατί έχουμε και τις πίπες με τα CronusMax) online MP (συγκριτικά με Windows hacked *.exe/*.dll που δίνουν aimbot functions ή infinite ammo/health), εκεί είναι το PSVR και ναι, εκεί είναι και το φυσικό μέσο/δισκάκι (έστω και χωρίς manual, έστω και με μεγάλα patches). Όσο η κονσόλα μου τα προσφέρει αυτά, εγώ θα την τιμάω. Εκεί είναι και τα 1st party exclusives της Sony φυσικά, απλά δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμα. Κινείται σε τροχιά σαλαμοποίησης αυτό το θέμα.

    Ειλικρινά με στεναχωρεί αυτή η ομογενοποιημένη σούπα που βλέπω... αλλά η πλειοψηφία δεν βλέπω να ενοχλείται ιδιαίτερα, ίσα-ίσα μην σου πω βαράνε και παλαμάκια. Την βρίσκουν ρε παιδί μου να έχουν μηχανήματα άνευ ταυτότητας, άγνωστο για ποιό λόγο.

    Κάποτε (εποχές προ Steam που εσύ μάλλον δεν τις έζησες/πρόλαβες) είχαν και οι PC την δικιά τους ταυτότητα. Έπαιζες π.χ. Far Cry 1 και σου έριχνε το σαγόνι στο πάτωμα. Το έβλεπες και έλεγες «ναι ρε φίλε, αυτό είναι PC game με hardware-accelerated/programmable shaders», «ναι, αυτό δεν μπορεί να τρέξει σε PS2». Αυτά δεν υπάρχουν πια Fulgore. Κάτι Far Cry New Dawn είναι για τα πανηγύρια. Όχι μόνο λόγω κονσολοποίησης (αυτή ξεκίνησε με το FC2 επί PS360 era), αλλά και γιατί χάθηκε η ταυτότητα της σειράς και έγινε τσίρκο το όλο θέμα. Το FC3 ήταν κάπως καλούλι θα έλεγα.

    Οπότε ναι, την επόμενη φορά που θα γράψεις δηκτικά για την 1000στή φορά ότι «δεν» συζητάει ο κόζμος για παιχνίδια, κάτσε και σκέψου μήπως τα παιχνίδια δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε... ε που και που θα βγει και καμία καλή παραγωγή, αλλά πλέον τις κυνηγάμε όπως ο Διογένης με το φανάρι. Κάθε πέρσι και καλύτερα.

    Άντε, για να μην λες, πάρε κι ένα post από μένα: http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post693380

    Ψιλοάκλαφτο πήγε κι αυτό όπως βλέπεις... αν εξαιρέσω τον kkritikos. Οι XBOX fans άφαντοι.

    Δεν γράφω και κάθε μέρα τέτοια posts, ούτε παίζω και πάρα πολλά παιχνίδια (λίγα και καλά και ιδανικά γραμμικά!), αλλά άμα δεν βλέπω ανταπόκριση, μην περιμένεις να ξανακάνω σχετικό post. Υπολόγισέ το και αυτό λοιπόν στην κριτική που ασκείς.
    Last edited by psx3; 31-12-2021 at 00:15.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (31-12-2021),mtifosi (31-12-2021),Stefanos (31-12-2021)

  9. #3006

    Default

    @psx3 ειχα μερες να μπω και τωρα ειδα τη συζητηση απο την αρχη, οσο διαβαζα τα πρωτα ποστς , ελεγα για μενα τα γραφει. Μετα το ξεκαθαρισες κιολας...

    Εγω δεν θελω να εστιασει η σονι στα mp, γιατι τα φοβαμαι να σου πω την αληθεια. Υπηρχε ολοκληρη συζητηση πριν 5-6 χρονια αν το sp gaming πεθαινει.

    Επιχειρηματικα το gaas μοντελο εχει πολυ μεγαλυτερη λογικη, απο το να βασιζεσαι στις οσες πωλησεις κανει ενα παιχνιδι στους 2-3 πρωτους μηνες της κυκλοφοριας, με τα οσα ρισκα αυτο συμπεριλαμβανει, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ακριβες ΑΑΑ παραγωγες.

    Οι third party publishers σχεδον το ειχαν εγκαταλειψει το sp. Είδαμε τα περισσοτερα μεγαλα third party ip να προσπαθουν να περασουν mp mode. Dragon Age, Bioshock, Assasins Creed, Mass Effect, Metal Gear, Resident Evil ακομα και το God of War.

    Λίγο το Witcher, λίγο το Zelda αλλα κυριως οι υπερπαραγωγες της σονι, κρατησαν το genre.

    Εγω δε θεωρω οτι υπαρχει καμια ελλειψη στο mp genre και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να το ζηταμε και απο τη σονι, απο τη στιγμη που δινει το σχεδον μοναχικο της αγωνα να κρατησει το AAA sp gaming ζωντανο.

    Προσωπικα δεν εχω καμια αμφιβολια οτι η σονι θα εστιασει περισσοτερο στο mp gaming αυτη τη γενια. Την προηγουμενη γενια εχτισε το brand name, τωρα θα κοιταξει να το εξαργυρωσει και να γινει αυτο χρειαζεται παιχνιδια που οι παιχτες θα συνεχιζουν να πληρωνουν και μετα την αρχικη αγορα. Αυτο ειναι το trend εδω και καιρο. Αυτο θα κανει και η σονι γιατι ειναι εταιρεια και ο σκοπος της ειναι να βγαζει χρηματα.

    Αυτο δε σημαινει οτι θα πρεπει να το ευχομαι κιολας. Τα recoures δεν ειναι απειρα. Ένα mp success hit μπορει να ειναι αρκετο για να αλλαξει ολη η κατευθυνση της εταιρειας, γιατι εκει τα χρηματα μπορουν ευκολα να ξεφυγουν.

    Προσωπικα θελω να βλεπω τα γραφικα των παιχνιδιων να εξελισονται και μακαρι η from software να ειχε τα resources της σονι, ωστε να ειχαμε ενα παιχνιδι που θα συνδυαζε το αγαπημενο μου gameplay με την οπτικη απολαυση που δινουν τα ΑΑΑ της σονι.

    Απο πιου πιου mp, αλλο τιποτα...

  10. #3007
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    @psx3 ειχα μερες να μπω και τωρα ειδα τη συζητηση απο την αρχη, οσο διαβαζα τα πρωτα ποστς , ελεγα για μενα τα γραφει. Μετα το ξεκαθαρισες κιολας...
    Καλό είναι να έχουμε ξεκάθαρες κουβέντες.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Εγω δεν θελω να εστιασει η σονι στα mp, γιατι τα φοβαμαι να σου πω την αληθεια.
    Καλά κάνεις και τα φοβάσαι, αλλά εγώ φοβάμαι περισσότερο άλλα πράγματα: μην ξεμείνει από revenue streams η Sony και τρώμε cross-genίλα στον αιώνα τον άπαντα (αφού ξεκάθαρα δεν βγαίνουν τα κουκιά πλέον για next-gen 1st party focus) και έτσι χάσει το edge της στο AAA SP cinematic gaming, ενώ παράλληλα θα ενισχύονται τα revenue streams της MS και αρχίσει να ξερνάει AAA cinematic SP games στο Game Pass και μετά να απορούμε «μα ποτς γκένεν αυτό?».

    Θα γίνω πιο αναλυτικός παρακάτω, stay tuned...

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Υπηρχε ολοκληρη συζητηση πριν 5-6 χρονια αν το sp gaming πεθαινει.
    Όπως υπάρχει χρόνια συζήτηση αν πεθαίνει το PC gaming. Σκαμπανεβάσματα (ups & downs) έχει απλά. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεστε "triggered" (PCMR gamers & SP-only gamers). Χαλαρώστε...

    Ε νταξ, κάποια στιγμή ΟΛΑ θα πεθάνουν... κι εμείς θα πεθάνουμε και ο ίδιος ο πλανήτης θα πεθάνει. Τίποτα δεν κρατάει για πάντα. Στο ενδιάμεσο να δούμε τι μπορεί να γίνει.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Επιχειρηματικα το gaas μοντελο εχει πολυ μεγαλυτερη λογικη, απο το να βασιζεσαι στις οσες πωλησεις κανει ενα παιχνιδι στους 2-3 πρωτους μηνες της κυκλοφοριας, με τα οσα ρισκα αυτο συμπεριλαμβανει, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ακριβες ΑΑΑ παραγωγες.
    Μόνο που δεν είπε κανείς να υπάρχουν μόνο MP/GaaS, οπότε δεν καταλαβαίνω την «ανησυχία» σου.

    Ούτε χρειάζεται πάρα πολλά MP GaaS η Sony για να καλύψει το old school κοινό. IMHO, 3 (πετυχημένα) παιχνίδια χρειάζεται μόνο: ένα για τους FPS fans (ιδανικά το Killzone θα έλεγα εγώ, άλλοι θα πουν Resistance), ένα για τους TPS fans (ιδανικά Uncharted, άλλοι θα πουν TLOU) και ένα arcade racing στυλ Forza Horizon (κι αυτό GaaS δεν είπαμε ότι είναι? για αυτό και είναι βιώσιμο στο «τυροπιτέ» Game Pass). Τι ζητάμε πχια; Τον ουρανό με τα άστρα;

    Προσωπικά δεν το θεωρώ κακό το μοντέλο παιχνίδι-υπηρεσία όταν μιλάμε για MP (όχι SP, αν και εκεί υπάρχει το Genshin Impact -που δεν είναι του γούστου μου όμως-).

    Για μένα ξέρεις πως θα ήταν το ιδανικό Uncharted MP ή Gears of War MP;

    Ένα παιχνίδι-υπηρεσία θα ήταν (F2P), με πλουσιοπάροχο content και εξηγούμαι (για να μην παρεξηγούμαι) τι εννοώ ως content:

    Όχι τίγκα skins/cosmetics (αυτό εννοούν τα πιτσιρίκια). Προφανώς θα υπάρχουν και αυτά για λόγους κερδοφορίας, δεν το συζητάμε, απλά εμένα δεν με καίνε αυτά.

    Μιλάω για ένα MP που θα έχει maps (φυσικά δωρεάν, όχι paid DLC!) από όοοοοολα τα παιχνίδια και ποικιλία από modes (όχι μόνο Deathmatch). Θα υπήρχε μεγαλύτερο fanservice από αυτό για το MP κοινό; Δεν νομίζω.

    Και φυσικά αυτά τα MP δεν θα είχαν αύξων αριθμό, θα ήταν σκέτο "Uncharted MP" ή "Gears of War MP". Δεν χρειάζονται sequels τα MP, δεν έχουν κάποιο story.

    Προφανώς και θα πρέπει να εμπλουτίζονται τακτικά με νέο content, για να κρατάνε το ενδιαφέρον του κοινού. Εγώ εντυπωσιάζομαι που υπάρχει ΑΚΟΜΑ κόσμος που παίζει UC4 MP και όχι μόνο αυτό, αλλά τα σκάει και για MTX παρακαλώ (MTX που δεν υπάρχουν στην remastered έκδοση, αφού ξηλώθηκε το MP, λες και κόστιζε κάτι να μπει, τεσπά).

    Επειδή καλώς ή κακώς είμαι άνω του μέσου όρου στην ενασχόλησή μου με τα της ND, σου λέω υπεύθυνα (υπάρχει και video δήλωση του Arne Meyer) ότι το MP το πήγαιναν για παιχνίδι-υπηρεσία το 2016 (1 χρόνο πριν βγει το Fortnite).

    Τώρα στην πορεία πολλά έγιναν... ήταν που ήταν ολιγομελές το ND MP team (πάντα το υποψιαζόμασταν, αλλά πλέον υπάρχει και επίσημη παραδοχή σε συνέντευξη), έγιναν και κάτι σκάνδαλα μέσα στην ND, έφυγε κόσμος και πήγε για βρούβες το MP.

    Κρίμα, γιατί είχε πολύ potential να εξελιχθεί σε κάτι πολύ δυνατό (και αγαπητό στο κοινό, αλλά και κερδοφόρο για Sony/ND), είχε κάποιες καλές βάσεις (smooth 60 fps χειρισμός, platforming, animation), απλά δεν μπήκε νέο content ποτέ (π.χ. νέα maps από το The Lost Legacy). Ξεπετάχτηκε το Fortnite από το πουθενά και τα γ@μησε όλα.

    Πριν γίνει μόδα το Fortnite ξέρεις πόσες φορές είχα ακούσει από MP/FPS fans ότι ποτέ των ποτών δεν θα γίνει mainstream ένα 3rd person MP; Το Fortnite βούλωσε πολλά στόματα, όσο και να μην μου αρέσει σαν παιχνίδι.

    Ακόμα περιμένουμε νέα τι γίνεται με το νέο MP project τους, που υποτίθεται το δουλεύουν από το 2019. Σε λίγο μπαίνει 2022 και δεν έχουμε την παραμικρή πληροφόρηση, ούτε ένα trailer/demo, κάτι βρε αδερφέ. Δεν έχουμε και άπειρη υπομονή (τα χρόνια περνάνε, οι άνθρωποι μεγαλώνουν/αλλάζουν ενδιαφέροντα), συνέχεια με ρωτάει κόσμος στο PSN (όχι φορουμάδες, δεν ασχολούνται με fora καν) και απάντηση δεν έχω να τους δώσω.

    Πας να μπεις στο Twitter feed της ND μπας και είπαν τίποτα, αλλά είναι γεμάτο από cosplay/fan art (ξεκάθαρη στόχευση προς GenZ κοινό). Επί της ουσίας δηλαδή μας «κατουράνε», προτιμάνε τα 20χρονα. Δεν ήταν έτσι η ND παλιά (εποχές PS3).

    Τελοσπάντων παιδιά, είναι ευνόητο ότι ο καθένας κοιτάει την πάρτη του, απλά μην ακούω παράπονα μετά όταν κι εγώ αρχίζω να κοιτάω την πάρτη μου, καθαρά από αντίδραση. Όταν βλέπω μια κοινωνία που απλά κοιτάει την πάρτη της, μην μου λέτε μετά για «ανθρωπισμό» και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Αν όλοι κοίταγαν τις ανάγκες όλων, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά (και στο gaming και όχι μόνο).

    Ξέρεις τι άλλο θα ήθελα να δω προσωπικά στο SP κομμάτι (ναι, γιατί με ενδιαφέρει ΚΑΙ αυτό); Θα ήθελα πολύ να βγαίνει ένα 10ωρο (στυλ UC2) Uncharted SP-only (αφού το MP θα είναι standalone/υπηρεσία) game κάθε 1-2 χρόνια, ας πούμε AA κατηγορία (με τα εργαλεία ανάπτυξης του σήμερα θα είχε χαμηλότερο κόστος συγκριτικά με το 2009). Μετά χαράς θα το πληρώσω €40 day 1 (AA κατηγορία δεν είπαμε?).

    Γιατί το λέω αυτό; Γιατί δεν μπορώ να περιμένω 10 χρόνια πότε θα βγει το επόμενο next-gen Uncharted! Ας υπάρχουν και ΑΑ, δεν πειράζει. Για κάποιο μυστήριο λόγο την έχουμε ξεχάσει αυτή την κατηγορία. Ή του ύψους (AAA) ή του βάθους (indie) θα πρέπει να είμαστε; Κάτι ενδιάμεσο δεν πρέπει να υπάρχει; Δεν ήταν έτσι παλιά τα πράγματα.

    Όσοι είστε fans π.χ. της Ubisoft, την «δόση» σας την παίρνετε τακτικά (βλ. AC Odyssey που πήρε free DLC 3 χρόνια μετά). Εμείς (της ND οι fans!) έχουμε ψωμολυσσάξει με την αναμονή! Εδώ σε ταβέρνα πας και σου σερβίρουν ένα ορεκτικό πριν το κυρίως πιάτο. Στο gaming γιατί όχι;

    Υπάρχει πλούσιο lore να εξερευνηθεί (π.χ. κάποιο prequel με Ναθαναήλ/Σάλλυ σε νεαρή ηλικία)... δυστυχώς επειδή οι εποχές είναι περίεργες φοβάμαι μην δούμε τίποτα εντελώς «μεταλλαγμένο» και ξενερώσω την ζωή μου:

    Spoiler!


    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Οι third party publishers σχεδον το ειχαν εγκαταλειψει το sp.
    Έλα, υπερβολές τώρα! Μήπως εννοείς εγκατέλειψαν το γραμμικό SP προς όφελος του open world template; Αν ναι, να συμφωνήσω, γιατί το open world template σηκώνει αφάνταστα μεγαλύτερο MTX monetization (λόγω RPG mechanics/grind).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Είδαμε τα περισσοτερα μεγαλα third party ip να προσπαθουν να περασουν mp mode. Dragon Age, Bioshock, Assasins Creed, Mass Effect, Metal Gear, Resident Evil ακομα και το God of War.
    Και αυτό γιατί είναι κακό δηλαδή; Εμένα μου άρεσε το AC Revelations μαζί με το πρωτότυπο/quirky MP του.

    Το Uncharted 2 ήταν χειρότερο παιχνίδι από το Uncharted 1 που δεν είχε MP; Γενικά αυτή την πιπίλα του "tacked-on" MP ποτέ δεν την κατάλαβα.

    Αλλά ξαναλέω εγώ δεν είμαι του mainstream MP όπως εσύ (π.χ. Pro), εγώ ψάχνω το διαφορετικό/diverse. Οπότε ξεκάθαρα έχουμε διαφορετική οπτική πάνω στο θέμα.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Λίγο το Witcher, λίγο το Zelda αλλα κυριως οι υπερπαραγωγες της σονι, κρατησαν το genre.
    Witcher/Zelda είναι open world.

    Και αν σου πω ότι χαίρομαι που τα AC ακολουθήσαν το Witcher template, ψεύτης θα είμαι... προτιμούσα τα παλιά. Καλά, για το lore που έχει γίνει λάστιχο α λα Lost, ας μην το συζητήσουμε καν!

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Εγω δε θεωρω οτι υπαρχει καμια ελλειψη στο mp genre
    Σε BR/looter shooters να συμφωνήσω ότι δεν υπάρχει έλλειψη (τι να την κάνω π.χ. την Firesprite?). Αυτά «ζητάμε» από την Sony; Μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά τι έχουμε ζητήσει...

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να το ζηταμε και απο τη σονι, απο τη στιγμη που δινει το σχεδον μοναχικο της αγωνα να κρατησει το AAA sp gaming ζωντανο.
    Ξανά υπερβολές τώρα και μάλιστα δίνεις και «τροφή» στην απέναντι πλευρά να μας χαρακτηρίσει Sony fanboys.

    Μια χαρά ζωντανό ήταν το AAA SP gaming και στην PS3 εποχή και είχαμε και ποικιλία σε 1st party MP games. Ξεχνάς εύκολα βλέπω, μας τύφλωσε η υπερβολική επιτυχία του PS4... λέω υπερβολική, γιατί η MS τον έπαιζε και με τα 2 χέρια εποχές Xbone.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Προσωπικα δεν εχω καμια αμφιβολια οτι η σονι θα εστιασει περισσοτερο στο mp gaming αυτη τη γενια.
    Ξαναλέω: αν εστιάσει στο καρα-κορεσμένο πεδίο των BR/looter shooters, μην σώσει! Μαζί σου είμαι κατά μια έννοια, δεν θέλω μια απ' τα ίδια. Diversity θέλουμε, το old school το ορθόδοξο! Old school arena MP.

    Να σου θυμίσω εποχές που μεσουρανούσε το MMORPG είδος (με μπροστάρη το WoW) πόσες εταιρίες προσπάθησαν (ανεπιτυχώς) να κοπιάρουν αυτή την φόρμουλα;

    Ο βασιλιάς του BR (Fortnite) δεν εκθρονίζεται εύκολα, λυπάμαι. Η Sony αν θέλει MP engagement, θα πρέπει να κάτσει να βρει κάποιο niche, κάτι που λείπει από την αγορά αυτή την στιγμή.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Την προηγουμενη γενια εχτισε το brand name
    Ξανά υπερβολές! Το αποδίδω στο λεγόμενο "recency bias" (θυμάσαι το πρόσφατο παρελθόν, αλλά ξεχνάς ότι υπήρχαν και άλλα PlayStation πριν το 4).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    τωρα θα κοιταξει να το εξαργυρωσει και να γινει αυτο χρειαζεται παιχνιδια που οι παιχτες θα συνεχιζουν να πληρωνουν και μετα την αρχικη αγορα. Αυτο ειναι το trend εδω και καιρο. Αυτο θα κανει και η σονι γιατι ειναι εταιρεια και ο σκοπος της ειναι να βγαζει χρηματα.
    Να δούμε και τι παιχνίδια θα είναι αυτά... γιατί αν αποτύχουν (και υποψιάζομαι ότι θα αποτύχουν αν πάνε να κυνηγήσουν την «ουρά» του Fortnite και του Destiny), μετά θα λέει η Sony «ααα ο κόσμος δεν θέλει MP», οπότε ας το παρατήσουμε αυτό το endeavor.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αυτο δε σημαινει οτι θα πρεπει να το ευχομαι κιολας. Τα recoures δεν ειναι απειρα. Ένα mp success hit μπορει να ειναι αρκετο για να αλλαξει ολη η κατευθυνση της εταιρειας, γιατι εκει τα χρηματα μπορουν ευκολα να ξεφυγουν.
    Επιμένεις να μην γνωρίζεις τι εστί Pareto principle και πως χρηματοδοτούνται οι πανάκριβες AAA SP cinematic παραγωγές (που ελάχιστοι τις αγοράζουν συγκριτικά με άλλα παιχνίδια).

    Το ξαναβάζω για υπενθύμιση:

    Spoiler!


    Όχι, ούτε τα MP τρώνε τόσους πολλούς πόρους (έχουν storyline? εκτενές mo-cap? ηθοποιούς?), ούτε τα AA/indie/arcade/PSVR (ναι, υπήρχε debate ΚΑΙ για αυτό κάποτε)/whatever...

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Προσωπικα θελω να βλεπω τα γραφικα των παιχνιδιων να εξελισονται
    Τα βλέπεις να εξελίσσονται, από την Epic με το Matrix demo. Εκεί έχεις να πεις κάτι;

    Εγώ έχω να πω ότι τα έβλεπα εποχές που ο Shawn Layden ήταν καβάλα στο άλογο και έκλεινε παιχνίδια-υπηρεσίες (π.χ. PS Home) μπας και εκτρέψει τους λιγοστούς πόρους που τρώγανε (αλλά με σωστή δουλίτσα θα είχαν υψηλό ROI) στα AAA SP, ενώ στο ενδιάμεσο ξεπεταγόταν (αθόρυβα αρχικά) το Fortnite. Ειλικρινά μετανιώνω πολύ που δεν τα είπα εδώ μέσα όταν έπρεπε. Δεν θα ξαναγίνει το ίδιο λάθος 2η φορά.

    Εμένα μου άρεσε το PS Home, όχι για κανά τρελό λιώσιμο, έτσι να μπω ένα μισαωράκι να χαζοπαίξω με ένα mini-game (ένα ελικοπτεράκι για όσους το θυμούνται). Άλλοι πάλι και λιώνανε με τις ώρες και ήταν big spenders.

    Αύριο-μεθαύριο αγαπητέ μου tomic μην απορήσεις αν βγάλει η MS ένα PS Home on steroids (Metaverse edition), πάει ταμείο και ο τότε πρόεδρος της SIE (μπορεί να είναι ο Τζίμης ή μπορεί και όχι) αποκτήσει πρεμούρα να το αναστήσει με καθυστέρηση ετών. Too little, too late.

    Το έχω πει πολλές φορές ότι η Sony είχε τρομακτικό edge κάποτε, είτε με τον Cell (πριν τους φάει το ψωμάκι η nVidia με το CUDA/GPGPU), είτε με διάφορα πρωτότυπα MP PS3 εποχής (που αρκετές ιδέες τις έκλεψαν ανταγωνιστές).

    Γενικά η φάση με το gaming πολλές φορές μου θυμίζει πολιτική και ξενερώνω: θέλει ο κοσμάκης (ο ψηφοφόρος/πελάτης) το short-term «ρουσφετάκι» του, αλλά δεν σκέφτεται τις long-term συνέπειες! Εντάξει, δεν έχω και υψηλές απαιτήσεις από τον μέσο gamer να καταλαβαίνει πως δουλεύουν τα επιχειρηματικά στον κόσμο του gaming, αλλά κάποιος πρέπει να τα πει επιτέλους, πριν να είναι πολύ αργά για γυρισμό.

    Με αποτέλεσμα να έρχονται αργότερα τα Μνημόνια και να μας γαμάνε όλους, φταίμε, δεν φταίμε! Ακόμα κι εμάς που κρούαμε τον κώδωνα του κινδύνου εγκαίρως. Θα φταίω εγώ μετά να λέω "I told you so";

    Το λοιπόν: ή έχεις όραμα σαν χώρα και κοιτάς να αυξήσεις το ΑΕΠ σου (αναπτυξιακή πολιτική) και μετά ναι, κάνε και κοινωνική πολιτική αν γουστάρεις ή είσαι στην κοσμάρα σου και όταν σκάσει το παγόβουνο, ξεκινάς τις περικοπές (ό,τι ακριβώς κάνει ο Τζίμης με την cross-genίλα).

    Εν προκειμένω εγώ δεν βλέπω ο Shawn Layden να είχε κάποιο όραμα αναφορικά με την αύξηση των revenue streams (ο ίδιος το ομολόγησε -κατόπιν εορτής- σε συνέντευξη ότι δεν είναι βιώσιμο το AAArms race) ή παιχνίδια-υπηρεσίες. Ξέρεις τι είχε; Ψοφίμια ανταγωνιστές (MS/XB1, Nintendo/Wii U), με αποτέλεσμα το PS4 να πηγαίνει τρένο χωρίς αντίσταση. Ο ανταγωνισμός όμως πλέον έχει ξυπνήσει και δεν νομίζω να είναι γούτσου-γούτσου αγαπούλης (για τον Φιλήμων μιλάω ντε!), πολύ φοβάμαι ότι έχει άγριες διαθέσεις και δεν θα μας χαριστεί. Δεν υπάρχει πολιτική ορθότητα στις μπίζνες, μην τρώτε σανό. "Take no prisoners" είναι η φάση.

    Τελοσπάντων, αν η MS γυρίσει το παιχνίδι και αρχίσει να ξερνάει AAA SP cinematic (open world συνταγή θες εσύ μάλλον όπως σε κόβω, όχι γραμμικά όπως εγώ) στο Game Pass, σας βλέπω να μας κουνάτε μαντήλι τα επόμενα χρόνια και στα @@ σας τι θα γίνει με το PS5 (γιατί εποχές PS3 δεν σας θυμάμαι ιδιαίτερα ενεργούς μερικούς, σε αντίθεση με το PS4 που ήταν καρα-mainstream κονσόλα α λα XBOX360).

    Εγώ ιδανικά θα ήθελα να πάρω αυτά που θέλω από την Sony... δεν δίνω πολλές πιθανότητες να μου δώσει αυτό που θέλω η MS. Οπότε με «καίει» λίγο παραπάνω το θέμα.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    και μακαρι η from software να ειχε τα resources της σονι, ωστε να ειχαμε ενα παιχνιδι που θα συνδυαζε το αγαπημενο μου gameplay με την οπτικη απολαυση που δινουν τα ΑΑΑ της σονι.
    Στο εύχομαι ολόψυχα, κι ας μην με καίει προσωπικά («από πίτα που δεν τρως, τι σε νοιάζει κι αν καεί»).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Απο πιου πιου mp, αλλο τιποτα...
    Δυστυχώς ή ευτυχώς (δυστυχώς για μένα) ένα πίου-πίου MP (Fortnite) πάει την βιομηχανία μπροστά (UE5 demo funding) αυτή την στιγμή, μας αρέσει δεν μας αρέσει.

    Ή θα είμαστε αντικειμενικοί (ακόμα κι αν μας δυσαρεστεί η πραγματικότητα) ή θα γελάνε οι «απέξω» μαζί μας... διάλεξε. Εγώ δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια στην πραγματικότητα, όσο κι αν με δυσαρεστεί η τροπή των πραγμάτων (γιατί σίγουρα σε κάποιο εναλλακτικό σύμπαν θα υπάρχει διαφορετική ιστορική ροή).
    Last edited by psx3; 31-12-2021 at 14:29.

  11. #3008

    Default

    το witcher το εφερα ως παραδειγμα sp ΑΑΑ ασχετως του open world, που να σου πω την αληθεια δεν τρελαινομαι. Το αντιθετο μαλιστα. Προσωπικα το witcher 3 δεν ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια...Αντιθετα πιστευω οτι η υλοποιηση του open world στο zelda ηταν καταπληκτικη και το θεωρω μεσα στις τοπ gaming εμπειριες μου την προηγουμενη γενια. Απο την αλλη αυτο το pseudo open world του last of us ή του god of war δε με χαλασε καθολου.

    τεσπα, δεν ειναι οτι δεν καταλαβαινω την αγαπη στο για το mp του uncharted 3, τη καταλαβαινω. Αλλα αν θες να λεμε την αληθεια, το συγκεκριμενο στυλ mp, δεν ειναι στο trend αυτη την εποχη. Αν ηθελες τη μακροβιοτητα της σονι και οχι τη δικη σου πιτα, γιατι ζητας κατι τετοιο? Εσυ θα ξερεις πολυ καλυτερα απο μενα, ποσοι απο αυτους που αγορασαν τα uncharted ασχοληθηκαν σοβαρα με το multiplayer. Ειναι το 1%? Ανεξαρτητα απο αυτο μακάρι να κυκλοφορήσει το παιχνιδι που θελεις και αφου το θες απο τη nd , να στο βγαλει αυτη, αρκει για μενα να μην επηρεαστει το focus της απο τα sp παιχνιδια. Τωρα η σονι , χεστηκε για το τι θελουμε εγω ή εσυ. Οτι τη συμφερει θα κανει και προσωπικα πιστευω οτι ξερουν πολυ καλα τι κανουν.


    Λες οτι το mp δε θελει πορους, αλλα αυτο δεν ισχυει . Το fortnite που λες εχει απειρο κοσμο να δουλευει για αυτο, να προσθετει συνεχεια περιεχομενο κτλ. Περισοτερο απο οσους δουλεψαν για το last of us ή τα uncharted.

    Αυτο που γραφεις για ΑΑ, ειμαι εντελως αντιθετος, δεν θελω καν να το σχολιασω. Παιζω παιχνιδια 35 χρονια, δε θελω κατι να περασω την ωρα μου, θελω κατι να μου ριξει τα σαγωνια, να βλεπω εξελιξη. Αυτο περιμενω απο τα first party της sony. Ποσο μαλλον απο τα μεγαλα της στουντιο.

    Λογω της φυσης του gamepass, εγω δεν περιμενω ποτε απο την MS να το γυρισει στα sp παιχνιδια. Αν το κανει να σου πω την αληθεια δεν θα ειχα καμια αντιρρηση να τα παιξω. To sp κομματι των gears το παιζω.

    Το pro τι ηθελες και μου το θυμησες? έχουμε και εμεις τον πονο μας.

    το matrix ντεμο , ειναι ντεμο και οχι παιχνιδι. Κατι θελει να πουλησει και η επικ και αυτο δεν ειναι τα first part παιχνιδια της. Οσο και εντυπωσιακο αν ειναι το αποτελεσμα, το βρηκα λιγο φθηνο να σου πω την αληθεια. Τις παλιοτερες εποχες μαζι με τις engine βγαζαν και κανα παιχνιδακι μαζι που να δειχνει τις δυνατοτητες της engine. Θα μπορουσαν βεβαια να δειξουν μονο καποιο τρειλερ, οποτε και αυτο κατι ειναι. Αντι να ασχοληθουμε 5 λεπτα, ασχοληθηκαμε μια ωριτσα.

    Ακομα και εγω που πολυ δυσκολα ασχολουμαι με τα racing, δε θα με χαλουσε καθολου ενα motorstorm. Ελα που ομως που απο πωλησεις ψιλοπατωσε.

    Τα ΑΑΑ παιχνιδια της σονι, ηταν πολυ πετυχημενα οικονομικα. Και σιγουρα δεν περιμεναν κανενα αλλο να τα χρηματοδοτησει. παιχνιδια που πιανουν 8ψηφιο αριθμο πωλησεων δεν ειναι μικρο πραγμα. Δεν χρειαζεται να ειναι ολα cod,gta ή fifa για να ειναι υπερεπιτυχημενα.

  12. #3009
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αλλα αν θες να λεμε την αληθεια, το συγκεκριμενο στυλ mp, δεν ειναι στο trend αυτη την εποχη.
    Εξήγησα γιατί δεν έχει νόημα να κοπιάρεις trends (βλ. εποχές WoW/LineAIDS), αντί να έχεις την δική σου «ταυτότητα».

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αν ηθελες τη μακροβιοτητα της σονι και οχι τη δικη σου πιτα, γιατι ζητας κατι τετοιο?
    Ακριβώς επειδή την θέλω την μακροβιότητα το ζητάω (ζητάω και Killzone πίσω, παρ' όλο που τα FPS είναι 2η προτίμηση για μένα). Αυτό δεν σου λέει κάτι; Καλό και το HZD, δεν λέω, αλλά δεν καλύπτονται όλοι.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Εσυ θα ξερεις πολυ καλυτερα απο μενα, ποσοι απο αυτους που αγορασαν τα uncharted ασχοληθηκαν σοβαρα με το multiplayer. Ειναι το 1%?
    Αυτό ρε φίλε το έχω μεγάλο παράπονο από τον κόσμο!

    Γιατί να μην το δοκιμάσουν; Ακόμα χειρότερα με το Factions, που ο κόσμος δεν ήξερε τι είναι. Εμ δεν ήξερες, δεν είσαι περίεργος να κλικάρεις; Τι διάολο; Εκεί φταίει εν μέρει και η ND που δεν το προμόταρε καλύτερα.

    Να σου εξηγήσω το δικό μου mindset: εγώ παρήγγειλα το Cold War συνειδητά για το SP (κι εδώ minority είμαι ο φούστης, λολ), ΑΛΛΑ θα ρίξω και μια δοκιμή και στο MP (μήπως αλλάξω γνώμη). Γιατί όχι;

    Καταλαβαίνω απόλυτα όσους δεν έχουν PS+. Δεν θα βάλεις PS+ για MP δοκιμές. Αλλά όσοι έχουν PS+, γιατί να μην παίξουν ένα ματσάκι; Τι θα πάθουν; Θα χάσουν 5 λεπτά από τον χρόνο τους; Ενώ σε SP περνάνε 100άδες ώρες πολλές φορές; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, αν θες εξήγησέ το εσύ, γιατί εγώ δεν μπορώ να βρω λογική εξήγηση.

    Προσωπικά θα δοκιμάσω τουλάχιστον ένα ματσάκι από ό,τι πέσει στα χέρια μου. Γιατί να πάει χαμένη η ευκαιρία;

    Ξέρεις πόσες φορές έχω διαβάσει κόσμο να λέει περί Uncharted MP «κρίμα που δεν το δοκίμασα νωρίτερα, δεν ήξερα καν ότι υπήρχε»; Ε, ποιός φταίει για αυτό; Εγώ; Εγώ είμαι ο marketing specialist;

    Όχι να το παινευτώ, έχω κάνει πολλά για το community, αλλά χωρίς μισθό μην περιμένεις περισσότερα... κόσμο έχει η ND να ασχοληθεί.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Ανεξαρτητα απο αυτο μακάρι να κυκλοφορήσει το παιχνιδι που θελεις και αφου το θες απο τη nd , να στο βγαλει αυτη, αρκει για μενα να μην επηρεαστει το focus της απο τα sp παιχνιδια.
    Ξαναρωτάω (διότι απάντηση δεν πήρα): επηρεάστηκε αρνητικά η ποιότητα του UC2 SP σε κάτι από το MP που μπήκε για πρώτη φορά;

    Το ξέρεις ότι ήθελαν να βάλουν MP (Co-op έστω) ήδη από το UC1;

    Δηλαδή κατά την γνώμη ήταν καλά (για την Sony) όταν μεσουρανούσε το Gears of War ως ολοκληρωμένο πακετάκι SP+MP ήδη από το 2006;

    One and done SP -> τερματίζουμε -> πουλάμε -> πάμε παρακάτω. Εμφανώς δεν είναι βιώσιμο αυτό το μοντέλο (τότε ειδικά).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Τωρα η σονι , χεστηκε για το τι θελουμε εγω ή εσυ. Οτι τη συμφερει θα κανει και προσωπικα πιστευω οτι ξερουν πολυ καλα τι κανουν.
    Όντως χέστηκε, αλλά πρόσεξε μην χαλαστείς κι εσύ στο μέλλον αν η Sony σταματήσει να σου δίνει αυτό που θες εσύ... μόνο τότε θα με καταλάβεις (ενσυναίσθηση).

    Εγώ δεν χρειάζεται να παίξω Souls για να καταλάβω πόσο σπαστικό είναι να μην τρέχει σωστά το παιχνίδι. Μια χαρά σας καταλαβαίνω.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Λες οτι το mp δε θελει πορους, αλλα αυτο δεν ισχυει . Το fortnite που λες εχει απειρο κοσμο να δουλευει για αυτο, να προσθετει συνεχεια περιεχομενο κτλ. Περισοτερο απο οσους δουλεψαν για το last of us ή τα uncharted.
    Δεν είπα δεν θέλει πόρους, είπα ότι δεν θέλει τόσους πολλούς πόρους όσο ένα cinematic AAA SP.

    Δηλαδή το 2017 που έγινε launch το Fortnite, τι κόστος ανάπτυξης είχε; Μηδαμινό.

    Στην πορεία, ναι, μπήκαν και skins και modes και άλλα. Προφανώς κοστίζουν αυτά.

    Αλλά τώρα σοβαρά μου συγκρίνεις SP vs MP ROI; Που μπορεί το Fortnite να κόστισε 1 δις (αυθαίρετο νούμερο) με τα 500.000.000 skins (αυθαίρετα ξαναλέω, δεν τα έχω μετρήσει), αλλά να έφερε πίσω 10 δις εισπράξεις. Ποιό SP έχει τέτοιο ROI;

    Αν δεν καταλαβαίνεις πως πάει η δουλειά, δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα.

    Τα EGS freebies και τα UE5 demos να δεις πόσο κόστισαν και από εκεί δεν περιμένει να πάρει τίποτα πίσω η Epic... απλά καίνε χρήμα, αφού εμφανώς το φυσάνε.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Αυτο που γραφεις για ΑΑ, ειμαι εντελως αντιθετος, δεν θελω καν να το σχολιασω. Παιζω παιχνιδια 35 χρονια, δε θελω κατι να περασω την ωρα μου, θελω κατι να μου ριξει τα σαγωνια, να βλεπω εξελιξη. Αυτο περιμενω απο τα first party της sony. Ποσο μαλλον απο τα μεγαλα της στουντιο.
    ΟΚ, ρε φίλε, κι εγώ παίζω παραπάνω χρόνια από σένα, τι πάει να πει αυτό; Ότι δεν έχω απαιτήσεις;

    Κάτσε και περίμενε 10 χρόνια για next-gen Uncharted 5 (μπορεί και cross-gen PS5/PS6) εσύ, τι να σου πω.

    Εδώ κοιτάμε να βρούμε μια συμβιβαστική λύση. Ο μαξιμαλισμός δεν θα σε πάει μακριά.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Λογω της φυσης του gamepass, εγω δεν περιμενω ποτε απο την MS να το γυρισει στα sp παιχνιδια. Αν το κανει να σου πω την αληθεια δεν θα ειχα καμια αντιρρηση να τα παιξω. To sp κομματι των gears το παιζω.
    Μα έχει ήδη SP games, δεν έχει μόνο MP το Game Pass. Αυτό με τα στερεότυπα «η Sony έχει μόνο SP και η MS έχει μόνο MP» να το κοιτάξουμε λιγάκι, δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και αδικεί σφόδρα και τις 2 εταιρίες...

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Το pro τι ηθελες και μου το θυμησες? έχουμε και εμεις τον πονο μας.
    Σεβαστός ο πόνος σου, σεβαστός και ο δικός μου.

    Να το χειριζόταν καλύτερα το Pro ως GaaS, έτσι ώστε να χρηματοδοτούσε ένα AAA Silent Hill (προσωπική επιθυμία, Pro δεν παίζω καν) η Konami. Διαφωνείς κάπου μήπως;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το matrix ντεμο , ειναι ντεμο και οχι παιχνιδι. Κατι θελει να πουλησει και η επικ και αυτο δεν ειναι τα first part παιχνιδια της.
    Τίποτα δεν θέλει να «πουλήσει». Όσο η Epic πούλαγε τις Unreal Engine μόνο, ήταν μια μικρή, τοσοδούλα εταιρία. Πλέον έχει γίνει τεράστια χάρις στο Fortnite. Αυτό είναι γεγονός.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Οσο και εντυπωσιακο αν ειναι το αποτελεσμα, το βρηκα λιγο φθηνο να σου πω την αληθεια.
    «Φτηνό», ΟΚ.

    35 χρόνια gamer μάλλον έχεις δει και πιο εντυπωσιακά demos φαντάζομαι και δεν σε κάλυψε...

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Τις παλιοτερες εποχες μαζι με τις engine βγαζαν και κανα παιχνιδακι μαζι που να δειχνει τις δυνατοτητες της engine. Θα μπορουσαν βεβαια να δειξουν μονο καποιο τρειλερ, οποτε και αυτο κατι ειναι. Αντι να ασχοληθουμε 5 λεπτα, ασχοληθηκαμε μια ωριτσα.
    Μάλλον δεν θυμάσαι το 2006 tech demo της Quantic Dream, που το 2010 έγινε παιχνίδι/προϊόν (Heavy Rain).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Ακομα και εγω που πολυ δυσκολα ασχολουμαι με τα racing, δε θα με χαλουσε καθολου ενα motorstorm. Ελα που ομως που απο πωλησεις ψιλοπατωσε.
    Δεν θυμάμαι να πάτωσε. Απλά γενικά πλέον νιώθω (ίσως όχι μόνο εγώ) ότι ο κοσμάκης δεν τα αγαπάει τα racing όπως κάποτε (90s/2000s).

    Κακά τα ψέματα, κανένα racing δεν προσφέρεται για storytelling και μάλιστα βαθύ/σοβαρό/δραματικό. Εγώ ξενέρωσα την ζωή μου όταν δοκίμασα ένα NFS από τα τελευταία! Μάντεψε γιατί. Γιατί αλλιώς τα ήξερα τα NFS. Άλλη μια «μετάλλαξη» στον βωμό του «εκμοντερνισμού».

    Ε, τι story να βάλεις σε ένα racing και ποιόν να ικανοποιήσεις ακριβώς; Τους νέους; Τους παλιούς; Ποιό target group;

    Άλλες απαιτήσεις έχω από racing, άλλες από ένα Uncharted (εκεί, ναι, το θέλω το story/lore, προσφέρεται το είδος για πολλά).

    Από την στιγμή λοιπόν που μια μεγάλη μερίδα SP-only κοινού θέλει story-heavy games (και τίποτα άλλο), μην απορούμε για την πεσμένη δημοφιλία του racing genre. Δεν ήταν έτσι κάποτε.

    Μην παρεξηγηθώ ότι εγώ δεν θέλω story-heavy games (αγαπημένες εταιρίες οι ND/QD), δεν ήταν αυτό το νόημα που θέλω να περάσω.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Τα ΑΑΑ παιχνιδια της σονι, ηταν πολυ πετυχημενα οικονομικα.
    Και τότε προς τι η cross-genίλα; Είχαμε cross-genίλα στην μετάβαση από PS3 σε PS4; Και δεν μιλάω για remasters, αλλά νέες κυκλοφορίες.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Και σιγουρα δεν περιμεναν κανενα αλλο να τα χρηματοδοτησει. παιχνιδια που πιανουν 8ψηφιο αριθμο πωλησεων δεν ειναι μικρο πραγμα. Δεν χρειαζεται να ειναι ολα cod,gta ή fifa για να ειναι υπερεπιτυχημενα.
    Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ακόμα και του Shawn Layden, σαν μάνα εξ' ουρανού του έκατσε το Fortnite. Μην κοιτάς που πουλούσε άλλη «ρητορική» στο κοινό.

    Το PS4 ήταν το "XBOX 360" της γενιάς του. Όλα τα mainstream MP (από CoD μέχρι Fortnite) εκεί τα έπαιξε ο κόσμος που προτιμάει μια mainstream κονσόλα (κάτι που δεν ήταν το PS3).

    Μάντεψε πόσο βοήθησε αυτό την ροή εσόδων της Sony και που πήγαν αυτά τα λεφτά...

    Έλα όμως που πλέον η MS κάνει comeback με τα XBOX Series, έχει καλύτερη «φήμη» περί online (όχι ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές πλέον με το PSN, δεν ζούμε σε εποχές έλλειψης party chat) και 3rd party/multiplatform.

    Αν λοιπόν ο κοσμάκης που παίζει 3rd party MP μετακινηθεί προς XBOX (ειδικά αν έχουν τα @@ να κάνουν 100% free το online για όλους, όχι μόνο F2P), it's game over για 1st party SP AAA παραγωγές που πουλάνε στο 10% του install base.

    Εξού και γιατί χρειάζεται δικές της 1st party MP προτάσεις. Μάλλον δεν θυμάσαι πόσο υπέφερε η κερδοφορία του PS3 όταν τα 3rd party/multiplatform ο κοσμάκης τα αγόραζε στο XBOX 360 και το PS3 ήταν 1st party machine/δεύτερη κονσόλα.

  13. #3010

    Default

    δε μπορω να σου απαντησω για τα mp shooters, δε με ενδιαφερει καθολου το genre.


    αλλα απο τη μια λες οτι δεν πουλησαν ποτε τα mp της sony και απο την αλλη οτι θα ειναι η σωτηρια της οικονομικα, αντι του να συνεχισει την πετυχημενη της συνταγη δλδ, να παει να μπλεξει σε μια αγορα που ειναι υπερκορεσμενη.


    δεν ειπα οτι το gamepass δεν εχει sp παιχνιδια, αυτο που λεω ειναι δες τις μεγαλες κυκλοφοριες της ms, gears, halo, sea of thieves, forza , τι focus εχουν.
    Γιατι ειναι ακριβως αυτη η λογικη του σου δινω το παιχνιδι τσαμπα, αλλα απο καπου πρεπει να υπαρξουν και τα εσοδα. Και τα mp εχουν παραπλευρα εσοδα που τα sp δεν εχουν.


    στα νουμερα που πουλανε τα παιχνιδια της σονι, το one and done sp ειναι μια χαρα βιωσιμο.
    Κοιτα αν ηταν να βγαλουν απλα ενα ακομα uncharted δεν καιγομαι κιολας. Καλες οι περιπετειουλες του drake αλλα δεν εχουν και το τρομερο lore που να καιγομαι για την ιστορια τους.
    To crossgen ηταν επιλογη τους, απο τη στιγμη που βγαλαν τα μεγαλα τους παιχνιδια πανω κάτω στο launch year, ως ενα βαθμο λογικη.
    Θα μπορουσαν να περιμενουν 3 χρονια για να αποκτησουν βαση χρηστων που να μπορει να ανταπεξελθει στις πωλησεις που χρειαζονται τα ΑΑΑ παιχνιδια της σονι, οπως έγινε με το ps4.
    Θελησαν να ακολουθησουν διαφορετικο δρομο αυτη τη γενια. Αν στην 3ετια πανω, αρχιζουν να εμφανιζονται τα πραγματικα first part next gen, ε τοτε δε με χαλαει καθολου.


    Ειναι πολλες οι χαζομαρες που εκανε η κοναμι με το pro, δε νομιζω οτι το προβλημα της ηταν η χρηματοδοτηση του παιχνιδιου, ή οτι δεν λειτουργουσε καλα το gaas.
    Για μενα με πειραξε που χαλασανε ειναι πολυ πετυχημενο online mode σε κατι που δε δουλεψε ποτε, οπως και οι τραγικοι σερβερ τους, που ουσιαστικα εκαναν το παιχνιδι unplayable.
    Φετος καταστρεψαμε αμετακλητα νομιζω και το offline, οποτε η σειρα ψιλοπεθανε.


    Δε διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που γραφεις για το fortnite, απλα το μελλον της εταιρειας ειναι η unreal engine και οχι το fortnite. Ακομα και τωρα τα εσοδα απο την engine ειναι τεραστια.


    το φτηνο παει, στο οτι εδωσαν απλα ενα ντεμο, αντι να δωσουν κανονικο παιχνιδι. Και τα γραφω αυτα , ακριβως εχοντας στο μυαλο μου παιχνιδια οπως το far cry ή το heavy rain.


    Οι πωλησεις των κονσολων παραμενουν στο 2:1 υπερ της σονι, οσο ηταν και στην προηγουμενη γενια, εγω τετοιο trend οπως αυτο που αναφερεις δεν βλεπω.
    Και στη σονι ειναι πολυ πιο λογικο να θελουν να συνεργαστουν με την epic και την rockstar, παρα να τις ανταγωνιστουν στα ισια , στο μεριδιο αγορας που αυτες ηδη εχουν.


    Ποσο πιο μεγαλος εισαι ρε? Απο το 86 ασχολουμαι με το gaming. μια ηλικια ειμαστε πανω κατω. Πως το φανταζεσαι δλδ ενα ΑΑ απο τη naughty dog? πραγματικα δεν το καταλαβαινω αυτο.
    Δλδ αν δωσει resources για να κυκλοφορησει καποιο ΑΑ, ποσο καιρο θα της παρει να κυκλοφορησει τα ΑΑΑ που θελει ο κοσμος.
    Εννοεις να κυκλοφορει κανα jak and daxter αναμεσα? Ειναι αυτο που μας λειπει?

  14. #3011

    Default

    ρε , δεν υπάρχει swap RT/RB και LT/LB στις σκανδάλες ; Αλήθεια τώρα;

  15. #3012
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Sgt_Greco View Post
    ρε , δεν υπάρχει swap RT/RB και LT/LB στις σκανδάλες ; Αλήθεια τώρα;
    Δες ρε συ στο OS, κάπου εκεί τα έχει.

    Θες να παίζεις shooters με L1/R1 (α λα PS3); Το έχω κι εγώ αυτό το «κουσούρι», αλλά δεν συμφέρει αυτό ούτε σε XB1/Series, ούτε σε DualSense-enabled games, αφού οι σκανδάλες έχουν επιπλέον features (δόνηση στο XBOX, αντίσταση στο DualSense).

  16. #3013

    Default

    δεν αφήνει από το OS. Μόνο στο elite γίνεται . Τωρα βέβαια, δε δίνω άλλα 200 για το elite 2.
    Όλα τα παλιά αγαπημένα shooters (ήδη παρήγγειλα 2 και κατέβασα άλλα 2) πάνε στράφι .

  17. #3014
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,681
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το re-mapping των κουμπιών γίνεται μέσα από τις ρυθμίσεις στα accessibilities (accessibility?), αν θυμάμαι σωστά.

  18. #3015

    Default

    στο ps4. Στο xbox κάπως αλλιώς το λέει. customize κάτι . Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό . Το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει κάτι τόσο απλό που γίνεται τόσο εύκολα μέσα από τα settings ενός νεότερου fps (halo infinite πχ)

  19. #3016
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Post

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    δε μπορω να σου απαντησω για τα mp shooters, δε με ενδιαφερει καθολου το genre.
    Και αυτό σε κάνει αντικειμενικό; Πως θα σου φανεί να πω εγώ «στα @@ μου τα Soulsborne, ποτέ μην σώσει να τα σουλουπώσει η From»; Όλα καλά;

    Αν θες (ευρύ) κοινό, χρειάζεσαι (ευρεία) ποικιλία. Δεν γίνεται αλλιώς. Εσύ λες κατά μια έννοια «στα @@ μου η ποικιλία, δώστε μου μόνο αυτό που θέλω εγώ και οι υπόλοιποι να πάτε να γ........».

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    αλλα απο τη μια λες οτι δεν πουλησαν ποτε τα mp της sony
    Γιατί βάζεις λόγια στο στόμα μου; Που ακριβώς το έγραψα αυτό; Ρωτάω πολύ συγκεκριμένα το «δεν πούλησαν». Λοιπόν;

    Κάθε κόπια UC3 είχε μέσα και το MP. Δεν ήταν εποχές Fortnite τότε με standalone MP.

    Για να δούμε λοιπόν τι συνέβαινε εκείνες τις εποχές, γιατί ένα θεματάκι με την μνήμη σου το έχεις βλέπω. Με στοιχεία πάντα, όχι out of my ass.

    https://aws.amazon.com/solutions/cas...s/naughty-dog/

    But Uncharted 3 and its AWS-based online features are still riding a wave of popularity.
    Promo στην Αμερική (XBOX Land) σε γνωστή αλυσίδα fast food:



    Η μεγαλύτερη PS3 beta ever:

    UNCHARTED 3 Multiplayer Beta Concludes, Is Largest PS3 Beta Ever

    https://blog.playstation.com/2011/07...ps3-beta-ever/

    Βλέπεις τι προσπάθεια έκανε η Sony του 2011; Το μοναδικό MP που το προμόταρε τόσο πολυ. Τυχαίο;

    Fortnite-style customization (MTX cosmetics) το 2012:



    Προσωπικά θυμάμαι είχα ρίξει κράξιμο τότε στην ND, επειδή εντελώς υποκειμενικά δεν μου αρέσει το καραγκιοζέ customization, αλλά και γιατί αντικειμενικά υπήρχαν τεχνικά θέματα που δεν έλυναν (αλλά cosmetics έβγαζαν με το κιλό!).

    Οφείλω να τους παραδεχτώ όμως πόσο κερδοφόρα μπίζνα ήταν. Αυτό αντέγραψε η Epic στο Fortnite (και άλλα πολλά).

    F2P το 2013:

    UNCHARTED 3 Multiplayer Goes Free-to-Play Today

    https://blog.playstation.com/2013/02...to-play-today/

    Ξαναλέω, χρόοοοονια μπροστά από το Fortnite... πόσοι τα θυμούνται όλα αυτά;

    Θα ξαναρωτήσω λοιπόν για πολλοστή φορά: εσύ που ήσουν εποχές ps3forums.gr; Γιατί δεν σε θυμάμαι καν. Μόνο για Pro (κανά τουρνουά) έμπαινες;

    Για να σου φρεσκάρω λίγο την μνήμη, μέτρα πόσες σελίδες είναι το κάθε θέμα:

    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...s-Deception-3D

    vs

    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...-A-Thief-s-End

    2 τα τινά: ή είχε ανώτερο SP το UC3 (και για αυτό έχει διπλάσιες σελίδες) ή πολύ μεγαλύτερο MP engagement... διάλεξε την ερμηνεία που σε βολεύει. Εγώ στοιχεία σου παρέθεσα παραπάνω.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    και απο την αλλη οτι θα ειναι η σωτηρια της οικονομικα
    Η εναλλακτική είναι να αφήσει την MS να συνεχίσει το attrition war και στο τέλος να της στερήσει το οξυγόνο (3rd party royalties)... αν εσένα σε ευχαριστεί αυτό, κακώς δεν έχεις ήδη XBOX με 3 χρόνια Game Pass.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    αντι του να συνεχισει την πετυχημενη της συνταγη δλδ
    Μια πετυχημένη συνταγή funded by 3rd party royalties ξαναλέω... και Fortnite και άλλα. Επειδή σου χαλάει το αφήγημα, προτιμάς να τα κάνεις ignore, λες και ξέρω εγώ είμαι Fortnite fan(boy) και για αυτό το μνημονεύω.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    να παει να μπλεξει σε μια αγορα που ειναι υπερκορεσμενη.
    Ξαναρωτάω για άλλη μια φορά: ποιά αγορά είναι υπερκορεσμένη;

    Αυτή του BR/looter shooter; Ναι, μαζί σου. Δεν ζήτησε κανείς τέτοια όμως. Να το ξαναπώ τι λείπει από το roster; Τα είπα και πιο πάνω.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    δεν ειπα οτι το gamepass δεν εχει sp παιχνιδια, αυτο που λεω ειναι δες τις μεγαλες κυκλοφοριες της ms, gears, halo, sea of thieves, forza , τι focus εχουν.
    Το Gears 5 τι focus έχει δηλαδή; Νεκρό εντελώς το online MP (τίγκα στα bots). Από που βγάζει τα σπασμένα;

    Έχεις μια συγκεκριμένη εντύπωση στο μυαλό σου ότι αν ένα παιχνίδι έχει και MP, τότε αυτομάτως δεν αξίζει το SP... όχι, δεν πάει έτσι, είναι αρκετά biased οπτική. Το Uncharted 2 δεν αξίζει δηλαδή; Τόσες φορές ρώτησα και απάντηση δεν πήρα (ούτε θα πάρω φυσικά).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Γιατι ειναι ακριβως αυτη η λογικη του σου δινω το παιχνιδι τσαμπα, αλλα απο καπου πρεπει να υπαρξουν και τα εσοδα. Και τα mp εχουν παραπλευρα εσοδα που τα sp δεν εχουν.
    Γιατί κοιτάς ΜΟΝΟ τα MP και δεν κοιτάς και τα open-world SP/GaaS; Τα δεύτερα δεν έχουν παράπλευρα έσοδα; Γιατί νομίζεις έγινε ξαφνικά super popular genre στην PS4 γενιά;

    Τα τελευταία 3 AC τι είναι κατά την γνώμη σου; Δεν είναι GaaS; MP δεν έχουν πάντως. Έχεις μπερδευτεί (όχι μόνο εσύ) ότι "GaaS = MP". Όχι, δεν πάει έτσι. Είναι αρκετά ευρύς ορισμός. Περιλαμβάνει και SP.

    Για τα έσοδα που λες είναι λόγω grind. Και προσωπικά ως non-RPG player το grind το έχω στηλιτεύσει πολλάκις, τόσο σε SP (RPG/open world), όσο και σε MP.

    Απλά σε MP μπορώ να αγνοήσω το grind αν αφορά αυστηρά και μόνο cosmetics. Ούτε πιτσιρίκι είμαι, ούτε fashion victim (δώσε μου κουρέλια να φοράω, μαζί με καλό gameplay και θα πω κι ευχαριστώ!).

    Δεν μπορώ να το αγνοήσω αν αφορά gameplay elements (π.χ. ξεκλείδωμα νέων classes, νέα boosters/perks κλπ.)

    Γιατί λοιπόν κύριε tomic δεν στηλιτεύεις και τα open world/RPG; Από που προέρχεται η λούπα του grind νομίζεις; Το Fortnite την ανακάλυψε πρώτο; Ή μήπως τα mobile games; CRPG υπάρχουν από τα 80s.

    Εννοείται ότι ποτέ δεν συμπάθησα αυτή την λούπα, αν και καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο ελκυστική σε completionists με OCD (οι άντρες είμαστε γεννημένοι completionists/goal-driven και αντίστοιχα οι γυναίκες είναι γεννημένες για να τραβάνε την προσοχή -> μάντεψε πόσες εταιρίες εκμεταλλεύονται την γενετική προδιάθεση του κάθε φύλου).

    Το gaming έχει 2 σχολές, ακριβώς όπως η ανθρώπινη φύση είναι δισυπόστατη: υπάρχει ο hunter (arcade/reflexes/instant gratification), υπάρχει και ο τροφοσυλλέκτης (looting/grind/delayed gratification).

    Ε, εγώ ανέκαθεν γέρνω περισσότερο στην πρώτη σχολή... για να καταλάβεις τι είδους MP παίκτης είμαι στα του grind, δεν έχω κανέναν ηθικό ενδοιασμό να ανακαλύψω cheats/exploits για XP boosting.

    Αν κάτι μπορώ να το τελειώσω σε 1 ώρα, αντί για 100 ώρες, μετά χαράς θα το κάνω! Ανήθικος είναι ο developer που κάνει παράλογα δύσκολη την οικονομία του παιχνιδιού για να κολλάμε «ένσημα» (ψευτο-engagement).

    Το έχω κάνει παλιότερα αυτό για κάτι unlocks, πότε την σκαπουλάραμε, πότε τρώγαμε ban. Δεν έχω μετανιώσει για τίποτα σε πληροφορώ.

    Δεν είμαι εγώ ο τύπος του παίκτη που αναζητά "endgame content" (ορολογία των MMO) για να γίνει engage. Για μένα είναι pure fun ένα MP όταν έχω τελειώσει με πάσης φύσεως progress bars.

    Για μένα ξαναλέω, ε; Γιατί είχα και φίλους που βαριόντουσαν εύκολα με μαξαρισμένο account και φτιάχνανε νέο μετά...

    Pure fun είναι να μπορώ να επικεντρωθώ σε αντανακλαστικά, συνεργασία/teamplay και χαβαλέ. Αυτά με τραβάνε εμένα. Ούτε ως μικρό παιδί ήθελα progress bars να αναβοσβήνουν πάνω από το κεφάλι μου όταν έπαιζα κρυφτό/κυνηγητό κλπ.

    Μου αρέσει το καλό reflex-based gameplay and that's it. Δεν ζητάω κάτι παραπάνω από instant gratification στα παιχνίδια.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    στα νουμερα που πουλανε τα παιχνιδια της σονι, το one and done sp ειναι μια χαρα βιωσιμο.
    Αν είναι βιώσιμο, να μας εξηγήσει κάποιος την cross-genίλα στα 1st party (πρώτη φορά by Sony, τους 3rd parties τους ξέρουμε εδώ και χρόνια).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Κοιτα αν ηταν να βγαλουν απλα ενα ακομα uncharted δεν καιγομαι κιολας. Καλες οι περιπετειουλες του drake αλλα δεν εχουν και το τρομερο lore που να καιγομαι για την ιστορια τους.
    Ωραία, τώρα είσαι επιτέλους ειλικρινής και θα κάνουμε σωστή κουβέντα.

    Εμφανώς ανήκεις στην κατηγορία (δεν κρίνω, διαπίστωση κάνω) που απλά θέλουν να παίξουν ένα tech demo (να σου πέσει το σαγόνι όπως λες) και να πάνε παρακάτω (κατά προτίμηση προς Soulsborne μεριά, που όντως, έχει πιο βαθύ/περίπλοκο gameplay).

    Δεν σε κάνει engage, δεν είσαι fan του shooting (δεν έχουν μόνο τα FPS), δεν κόβεις φλέβες για Indiana Jones-style/treasure hunting theme, απλά θες τα top-notch γραφικούλια σου, κι ας μην γνωρίζεις γρι από προγραμματιστικό κόπο.

    Ε, εγώ φίλε μου είμαι άλλη κατηγορία. Δεν είναι cinematic ξεπέτα του ΣΚ τα Uncharted για μένα. Αν θες το πιστεύεις φυσικά, δεν σε υποχρεώνω.

    Αντίστοιχα εγώ δεν κόβω φλέβες για το lore του Miyazaki... περί ορέξεως λοιπόν.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    To crossgen ηταν επιλογη τους, απο τη στιγμη που βγαλαν τα μεγαλα τους παιχνιδια πανω κάτω στο launch year, ως ενα βαθμο λογικη.
    Θα μπορουσαν να περιμενουν 3 χρονια για να αποκτησουν βαση χρηστων που να μπορει να ανταπεξελθει στις πωλησεις που χρειαζονται τα ΑΑΑ παιχνιδια της σονι, οπως έγινε με το ps4.
    Θελησαν να ακολουθησουν διαφορετικο δρομο αυτη τη γενια. Αν στην 3ετια πανω, αρχιζουν να εμφανιζονται τα πραγματικα first part next gen, ε τοτε δε με χαλαει καθολου.
    Δεν ήταν next-gen το KZ-SF; Το Infamous Second Son; Το The Order 1886;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Ειναι πολλες οι χαζομαρες που εκανε η κοναμι με το pro, δε νομιζω οτι το προβλημα της ηταν η χρηματοδοτηση του παιχνιδιου, ή οτι δεν λειτουργουσε καλα το gaas.
    Για μενα με πειραξε που χαλασανε ειναι πολυ πετυχημενο online mode σε κατι που δε δουλεψε ποτε, οπως και οι τραγικοι σερβερ τους, που ουσιαστικα εκαναν το παιχνιδι unplayable.
    Φετος καταστρεψαμε αμετακλητα νομιζω και το offline, οποτε η σειρα ψιλοπεθανε.
    Προσπαθώ να σου πω τι καλά που θα ήταν να πήγαινε τρένο το Pro ως GaaS και να βλέπαμε χρηματοδότηση AAA Silent Hill ή Metal Gear, ό,τι τραβάει η ψυχούλα του καθενός.

    Ας πρόσεχε η Konami, δεν θα την λυπηθώ.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Δε διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που γραφεις για το fortnite, απλα το μελλον της εταιρειας ειναι η unreal engine και οχι το fortnite. Ακομα και τωρα τα εσοδα απο την engine ειναι τεραστια.
    Και τότε γιατί πριν το Fortnite ήταν μια μικρή εταιρία; Γιατί η Tencent αγόρασε κοψοχρονιά μετοχές της Epic το 2012;

    Το μέλλον της εταιρίας είναι το EGS. Απλά δες την Valve τι κονομάει από το Steam. Που ζεις ρε συ;

    Η Unreal Engine 5 είναι απλά PR goodwill. Καίνε χρήμα για να πάνε μπροστά την βιομηχανία (αφού δεν το κάνουν οι παραδοσιακοί παίκτες πλέον).

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το φτηνο παει, στο οτι εδωσαν απλα ενα ντεμο, αντι να δωσουν κανονικο παιχνιδι. Και τα γραφω αυτα , ακριβως εχοντας στο μυαλο μου παιχνιδια οπως το far cry ή το heavy rain.
    Και που ξέρεις εσύ τι θα βγάλουν στο μέλλον; Πως το έχεις προεξοφλήσει ότι δεν θα βγάλουν τίποτα;

    Το Heavy Rain το ανέφερα επίτηδες για να σου δείξω ότι τους πήρε 4 χρόνια να γίνει το tech demo εμπορικό προϊόν.

    Άρα εσύ πως ξέρεις ότι το Matrix demo δεν θα είναι κανονικό παιχνίδι το 2025; Εγώ σου λέω ότι οι άνθρωποι καίνε τόσο χρήμα στο EGS, που δεν θα απορήσω αν μας το δώσουν και τσάμπα ως promo για το store τους.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Οι πωλησεις των κονσολων παραμενουν στο 2:1 υπερ της σονι, οσο ηταν και στην προηγουμενη γενια, εγω τετοιο trend οπως αυτο που αναφερεις δεν βλεπω.
    Το ξέρω ότι είναι μπροστά η Sony (αφού δεν έχει κάνει ακόμα τραγικές βλακείες όπως στο ξεκίνημα του PS3 να μαγαρίσει το brand name), αλλά για 2:1 δεν είμαι σίγουρος, είχα την εντύπωση ότι έχει μικρύνει (όχι κλείσει) η ψαλίδα.

    Σε βάθος χρόνου όμως ενδέχεται να κλείσει... και τότε προφανώς και το Game Pass δεν θα το πουλάνε για μια ζαμπονοτυρόπιτα.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Και στη σονι ειναι πολυ πιο λογικο να θελουν να συνεργαστουν με την epic και την rockstar, παρα να τις ανταγωνιστουν στα ισια , στο μεριδιο αγορας που αυτες ηδη εχουν.
    Νέο αφήγημα αυτό;

    Εξήγησέ μου τότε γιατί βγάζουν open-world (π.χ. HZD), ενώ η Rockstar ξέρουμε ότι είναι market leader στα open world (GTA, RDR). Εκεί γιατί τους ανταγωνίζονται, αφού είναι «κακό» πράγμα ο ανταγωνισμός vs 3rd parties; Χμμμ;

    Γιατί τόσο bias με τα MP μόνο; Θέλω να πω σύμφωνα με την λογική σου ούτε open-world δεν πρέπει να βγάζουν... κι αυτά grindy του κερατά δεν είναι;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Ποσο πιο μεγαλος εισαι ρε? Απο το 86 ασχολουμαι με το gaming. μια ηλικια ειμαστε πανω κατω.
    Τα έχω κι εγώ τα χρονάκια μου. Gamer από εποχής Atari VCS (σκέψου ότι αγαπημένο μου παιχνίδι είναι το Pitfall, για να καταλάβεις από πόσο παλιά κρατάει η λατρεία στο είδος).

    Τελοσπάντων, δεν θα τις μετρήσουμε, δεν ήταν αυτό το point μου, απλά απόρησα που σου φάνηκε «φτηνό» το Matrix demo.

    Φτηνό μπορεί να μου φανεί κι εμένα ΑΝ η Sony βγάλει ένα tech demo με 10TF baseline... μέχρι τότε, τα εύσημα στην Epic παρακαλώ.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Πως το φανταζεσαι δλδ ενα ΑΑ απο τη naughty dog? πραγματικα δεν το καταλαβαινω αυτο.
    Το The Lost Legacy μετράει για AA; Τεχνικά δεν ήταν άσχημη παραγωγή και η διάρκεια αξιοπρεπής για την τιμή (€30 day 1 αν θυμάμαι καλά).

    Ένα Uncharted 2 αν έβγαινε σήμερα, AA δεν θα το θεωρούσαμε; Εγώ δεν βρίσκω κάτι κακό στα AA, αρκεί να έχουν την ανάλογη τιμολόγηση.

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Δλδ αν δωσει resources για να κυκλοφορησει καποιο ΑΑ, ποσο καιρο θα της παρει να κυκλοφορησει τα ΑΑΑ που θελει ο κοσμος.
    Να μεγαλώσει σαν ομάδα δεν παίζει; Στάσιμη έχει μείνει τόσα χρόνια;

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    Εννοεις να κυκλοφορει κανα jak and daxter αναμεσα? Ειναι αυτο που μας λειπει?
    Έχουν πρόβλημα τα ελληνικά μου ή μήπως τα δικά σου;

    Uncharted έγραψα τόσες φορές. Ούτε Jak & Daxter, ούτε Crash Bandicoot.
    Last edited by psx3; 31-12-2021 at 18:52.

  20. #3017

    Default

    οταν βαζει η σονι mp στα παιχνιδια της nd και ασχολουνται παρα ελαχιστοι, αυτο δε σημαινει οτι δεν πουλαει το mp σε αυτα τα παιχνιδια, ακόμα και αν ειναι καλο?


    τα 2 λινκ που μου ποσταρες, το μονο που μου λενε ειναι οτι εποχες ps3, το φορουμ ειχε περισσοτερη κινηση.


    funded ΚΑΙ απο 3rd party royalties? γιατι ειναι κακο αυτο? Ειτε ειναι το fortnite , είτε ηταν το φιφα ή το cod. Παντα ετσι ήταν, που ειναι το προβλημα?


    δλδ θες να μους πεις οτι εστω σε fp, δεν εχει απειρα non br/looter shooters?


    δεν ειμαι καθολου σιγουρος για το οτι ειναι πεθαμενο το online του gears οπως το γραφεις, λιγο που ειδα στο reddit αλλα λενε.


    Οταν λες open world/gaas σε ποια αναφερεσαι? υπαρχει κατι αλλο στο genre απο τα παιχνιδια της ubisoft? Προσπαθησα να ασχοληθω με το ac odyssey, αλλα μου φανηκε απιστευτα επαναλαμβανομενο και το παρατησα.
    ο αδερφος μου εχει λιωσει και ειχε κανει μεχρι και το τελευταιο σημαδακι στο χαρτι. Εμενα δεν μου αρεσε καθολου. Το store το αγνοησα εντελως, οσο ναναι σε single player παιχνιδι δε σε προκαλει τοσο να ασχοληθεις με cosmetics, mtx και δε συμμαζευεται.
    Γενικοτερα δε μου αρεσουν καθολου τα assassins.
    το witcher σιγουρα δεν θα το εβαζα σε αυτη τη κατηγορια.


    εγω σαν gamer ημουν βασικα adventurer, παντα με ενδιεφερε περισοτερο το mind challenge απο τα αντανακλαστικα. Ακομα και το pro, ή οποιοδηποτε απο τα απειρα ποδοσφαιρακια που εχω ασχοληθει στο παρελθον, περα απο το οτι μου αρεσει το αθλημα και εκει σαν νοητικη προκληση το εβλεπα.


    Και στα soulsborne καπως ετσι ειναι.


    Ας πουμε το rdr , που παροτι ηταν πανεμορφο, το gameplay το βρηκα εξαιρετικα ρηχο, χωρις καμια προκληση και παροτι το τελειωσα δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.


    Οσο για το που ημουν ε μπες στο προφιλ μου και δες αφου το εχεις απορια. Δεν εγραφα και τοσο πολυ εδω, τα post μου που φαινονται και στο προφιλ μου θα πιανουν και την ps3 εποχη. Με βρηκατε κυριε μου στο φορουμ, δε σας βρηκα.


    kz, infamous, the order δεν τα θεωρω με την καμια τα μεγαλα ΑΑΑ της sony. Τετοια και καλυτερα next gen first party παιχνιδια οπως το returnal, το ratchet, demon souls ειχαμε και φετος.


    η unreal engine ειναι ενα egs απο μονη της, ισα ισα που τα royalties απο τα παιχνιδια που τη χρησιμοποιουν ειναι πολυ περισσοτερα απο οτι απο το store. Σκεψου το λιγο.


    Μακαρι ρε συ να ξαναρχισει να βγαζει παιχνιδια η επικ, αλλα προς το παρον μου δειχνουν οτι εχουν παρει για τα καλα το δρομο της valve και επαψαν να ειναι gaming εταιρεια. Ωραιο το ντεμο, αλλα θελω να δω και παιχνιδια. Αυτο ηταν το point μου.


    η ροκσταρ, χεστηκε για το single player open world, ξερεις πολυ καλα γιατι εκανε τα παιχνιδια της gaas και απο που βγαζει τα χρηματα της.


    ε πες dlc να καταλαβω. Απλα απο dlc η sony πλεον αλλο τιποτα. Φαινεται να την εχει μαθει τη συνταγη, οπως με το morales και θα φορεθει αρκετα, δεν νομιζω οτι εχεις να ανησυχεις. Ξερεις πολυ καλα οτι αλλος ο κοπος που χρειαζεται για ενα dlc που εχεις ετοιμα assets και αλλο το να φτιαξεις ενα οποιοδηποτε ακομα και ΑΑ παιχνιδι απο την αρχη.

  21. #3018
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Κουράστηκα να γράφω.

    Είχα γράψει αναλυτικό mini-review του Gears 5 εδώ μέσα... και ναι, πριν 1 χρόνο ήταν σχεδόν πεθαμένο το online του.

    Από σχόλια στο Reddit εγώ διάβαζα άλλα πράγματα από εσένα... και στην πράξη διαπίστωσα ότι το Gears of War 3 είχε περισσότερο κόσμο (ω ναι!).

    Περίεργα πράγματα, ε; Ε αυτά παθαίνεις αν δεν σέβεσαι τους εκάστοτε βετεράνους της σειράς στα του MP.

    Το έχει πάθει το Gears, το έχει πάθει το Uncharted, το έπαθε και το Battlefield πρόσφατα. See a pattern here?

    Για μένα είναι κρίσιμης σημασίας να ακούνε MP vets οι devs. Τσάμπα consulting και δεν το θέλουν; Δεν το καταλαβαίνω.

    Το SP ακόμα κι αν δεν είναι επακριβώς αυτό που θέλει κάποιος, είναι one and done experience, το παίζεις και πας παρακάτω. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν σου άρεσε πολύ ή λίγο. Έχει αρχή, μέση, τέλος.

    Προσοχή: μιλάω για linear και όχι open-world SP. Εξήγησα την διαφορά παραπάνω. Το open-world template είναι εκ φύσεως grindy.

    Το MP όμως; Το MP έχει σκοπό να σε κάνει engage για 100άδες, μην πω 1000άδες ώρες.

    Και αν δεν είναι αυτό που πρέπει να είναι, ο κόσμος θα του γυρίσει την πλάτη. Άπειρα τα παραδείγματα ξαναλέω και δυστυχώς το €1 του Game Pass δεν μπορεί να κάνει θαύματα.

    Να σταματήσουν οι εταιρίες να «κατουράνε» τους παλιούς. Δεν είναι προς το συμφέρον τους. Λεφτά χάνουν.

    Όσο για τα adventures και τους γρίφους που λες, πρόσφατα πήγα για πρώτη φορά στην ζωή μου σε Escape Room (με παρέα φυσικά, δεν είναι solo φάση) και μιλάμε παίζει να τα είδα όλα από δυσκολία γρίφων! Φάση adventure σε MP εκδοχή (για όσους δεν ξέρουν τι εστί escape room).

    Εντελώς παιδικοί οι γρίφοι στα video games συγκριτικά...

    Δεν θα πω ψέματα, εγώ δεν είμαι αυτού του στυλ (όπως εσύ), προτιμώ αντανακλαστικά. Οι πολύ δύσκολοι γρίφοι μου κάνουν slow-down το tempo/pacing και σπάζομαι.

    Δεν θα ντραπώ να πω (και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος) ότι στο UC3 αναγκάστηκα να καταφύγω σε «οδηγό» (δηλαδή YouTube walkthrough) για κάποιους γρίφους. Σκέψου την Crushing δυσκολία την περνάω αέρα-πατέρα (πολύ καλά αντανακλαστικά & εμπειρία/προϋπηρεσία στο MP). Μόνο στο UC4 με ζόρισε κάπως (κάτι αλλάξανε στην AI, τεσπά).

    Εντωμεταξύ σκέψου ήμουν με παρέα υποτίθεται πεπειραμένη σε αυτά και δεν καταφέραμε να κάνουμε escape. Σε έναν συγκεκριμένο γρίφο είχα σπάσει το κεφάλι μου να βρω λύση, την βρήκα τελικά (όπως μας είπε αργότερα ο Game Master), αλλά είχαμε χάσει αρκετό πολύτιμο χρόνo. Ε, τα παιδιά είχαν διαλέξει το πιο δύσκολο room ever (κατόπιν εορτής μας το είπε κι αυτό).

    Καμία σχέση με video games που μπορείς να παίζεις με το πάσο σου, εκεί έχει χρονόμετρο η φάση και δεν υπάρχουν ούτε respawn, ούτε δεύτερες ευκαιρίες.

    Anyway, χάρηκα για την κουβέντα, τώρα πρέπει να ετοιμαστώ για το ρεβεγιόν σιγά-σιγά! Καλά να περάσετε όλοι με αγαπημένα σας πρόσωπα.

  22. #3019

    Default

    αντε καλη χρονια να εχουμε, την κανω και εγω!

  23. #3020
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default



    Τι έγινε, φοβούνται κανά hack/exploit που θα οδηγήσει σε CFW;

    PS3 OtherOS/Linux dejavu...

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •