Page 150 of 164 FirstFirst ... 50100140146147148149150151152153154160 ... LastLast
Results 2,981 to 3,000 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2981

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Δεν υπάρχει (ιδιαίτερο) κέρδος στο console hardware. Μόνη εξαίρεση: η Nintendo και το «σιτεμένο» hardware.

    Παιχνίδια, συνδρομές, DLC, MTX, Season Pass, accessories (βλ. πλαστικά καπάκια των €50)... αυτά έχουν ψωμί.

    Έχω ρωτήσει retailer παλαιότερα και μου έλεγε με το ζόρι βγάζουν €5 κέρδος ανά PS4. Από τα υπόλοιπα περιμένουν να ζήσουν (και πλέον τους τρώει το ψωμάκι το Game Pass).
    Υπάρχει όμως χασούρα.
    Και ένας μεγάλος περιορισμός της χασούρας και η αντίστροφη της σε κέρδος (μικρό η μεγάλο ειναι τεράστια υπόθεση).

    Τώρα για τους Retailers που αναφέρεις , όταν εμένα μου ζητάνε 15 ευρώ το miles morales και την ίδια στιγμή το πουλάνε μεταχειρισμένο 40 δεν τους λυπάμαι .

    Δεν συζητάω καν για παλιότερα παιχνίδια που στα ζητάνε 3 ευρώ και τα πουλάνε 20-25.
    Ούτε ότι το 90% από αυτούς είναι επίσημα Scalpers και ζητάνε 700+ ευρώ για ένα PS5 (Μια μάτια στο Σκρουτζ θα σε πείσει) .
    Επιμένω λοιπόν να μην τους λυπάμαι, γιατί οι ίδιοι που τώρα σου φέρονται έτσι αύριο θα που θα υπάρχει στοκ θα κλαίγονται και θα λένε «στηρίξτε την τοπική επιχείρηση».

    Και αφού αφήσαμε στην άκρη τον απλο μεροκαματιάρη Retailer δεν νομίζω ότι υπάρχει μια στο εκατομμύριο να δούμε την μετοχική ομάδα του public , του Plaisio και του Κωτσόβολου να ζητάνε φαγητό στα συσσίτια της μητρόπολης (by the way η εποχή του scalping ανέβασε πολύ τις μεγαλες αλυσίδες στα μάτια του καταναλωτή )
    Μια χαρά θα επιβιώσουν και θα βρουν τρόπο να αυξήσουν τα κέρδη τους εν αντιθέσει με πολλούς από εμάς που το μέλλον μας μόνο εξασφαλισμένο δεν είναι.

    Και τέλος όσο και να στιψω το μυαλό μου δε μπορώ να βρω καμμία υπηρεσία ενοικίασης προϊόντων όπως το game pass που στο τέλος να σου αφήνουν καποια μορφή ιδιοκτησίας.

    Αυτοκίνητα ενοικιάζονται , Σπίτια , ταινίες σε psysycal και digital μορφή , παιχνίδια και ένα σωρό αλλά αγαθά αλλά στο τέλος αυτός που ενοικίασε έμεινε χωρίς καμμία ιδιοκτησία στο προϊόν.

    Δεκτή και απόλυτα κατανοητή η ανησυχία πολλών για ένα τόσο προσιτό gaming και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό μακροπρόθεσμα , αλλά πρακτικά αυτό δεν έχει την παραμικρή σχέση με το να θέτουμε συνεχώς ζητήματα ιδιοκτησίας σε κάτι για το οποίο δεν πληρώσαμε ΠΟΤΕ για να αγοράσουμε.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 29-12-2021 at 02:36.

  2. #2982
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Υπάρχει όμως χασούρα.
    Και ένας μεγάλος περιορισμός της χασούρας και η αντίστροφη της σε κέρδος (μικρό η μεγάλο ειναι τεράστια υπόθεση).

    Τώρα για τους Retailers που αναφέρεις , όταν εμένα μου ζητάνε 15 ευρώ το miles morales και την ίδια στιγμή το πουλάνε μεταχειρισμένο 40 δεν τους λυπάμαι .

    Δεν συζητάω καν για παλιότερα παιχνίδια που στα ζητάνε 3 ευρώ και τα πουλάνε 20-25.
    Ούτε ότι το 90% από αυτούς είναι επίσημα Scalpers και ζητάνε 700+ ευρώ για ένα PS5 (Μια μάτια στο Σκρουτζ θα σε πείσει) .
    Επιμένω λοιπόν να μην τους λυπάμαι.

    Και αφού αφήσαμε στην άκρη τον απλο μεροκαματιάρη Retailer δεν νομίζω ότι υπάρχει μια στο εκατομμύριο να δούμε την μετοχική ομάδα του public , του Plaisio και του Κωτσόβολου να ζητάνε φαγητό στα συσσίτια της μητρόπολης (by the way η εποχή του scalping ανέβασε πολύ τις μεγαλες αλυσίδες στα μάτια του καταναλωτή )
    Μια χαρά θα επιβιώσουν και θα βρουν τρόπο να αυξήσουν τα κέρδη τους εν αντιθέσει με πολλούς από εμάς που το μέλλον μας μόνο εξασφαλισμένο δεν είναι.

    Και τέλος όσο και να στιψω το μυαλό μου δε μπορώ να βρω καμμία υπηρεσία ενοικίασης προϊόντων όπως το game pass που στο τέλος να σου αφήνουν καποια μορφή ιδιοκτησίας.

    Αυτοκίνητα ενοικιάζονται , Σπίτια , ταινίες σε psysycal και digital μορφή , παιχνίδια και ένα σωρό αλλά αγαθά αλλά στο τέλος αυτός που ενοικίασε έμεινε χωρίς καμμία ιδιοκτησία στο προϊόν.

    Δεκτή και απόλυτα κατανοητή η ανησυχία πολλών για ένα τόσο προσιτό gaming και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό μακροπρόθεσμα , αλλά πρακτικά αυτό δεν έχει την παραμικρή σχέση με το να θέτουμε συνεχώς ζητήματα ιδιοκτησίας σε κάτι για το οποίο δεν πληρώσαμε ΠΟΤΕ για να αγοράσουμε.
    Όταν μιλάω για retailer μιλάω για παραδοσιακά dedicated video game-only μαγαζάκια, όχι «πολυκαταστήματα» τύπου Public/Πλαίσιο/Κώτσος/MediaMarkt κλπ. Δεν έχουν μείνει και πολλά παραδοσιακά μαγαζιά.

    Μεταχειρισμένα ποτέ σε μαγαζιά, πάντα σε αγγελίες. Γνωστό αυτό.

    Τελοσπάντων, η ιδιοκτησία πάει για ολική κατάργηση (αυτή είναι η «γραμμή» καθολικά δίχως εξαιρέσεις), μόνο τυφλός δεν το βλέπει πλέον. Περίμενε να δεις τι γλέντι θα γίνει σε μια δεκαετία από σήμερα με τα ενεργειακά πιστοποιητικά στα ακίνητα. Ό,τι δεν κατάφεραν ΕΕΤΗΔΕ/ΕΝΦΙΑ, θα το καταφέρει η «οικολογία» με την συνδρομή της μικρής Γκρέτας. Ο κοσμάκης κοιμάται ("woke" κατά τα άλλα μην χέσω!) και θα του σκάσει κεραμίδα στο κεφάλι. Η μεγαλύτερη μεταφορά πλούτου στην ελληνική ιστορία (από τους πολλούς στους λίγους που θα τα πάρουν για ένα κομμάτι ψωμί) και δεν θα ανοίξει ρουθούνι!

    Ακόμα και οι PCάδες πλέον προσανατολίζονται σε λύσεις τύπου GeForce Now (cloud gaming), αφού στο μέλλον θα θεωρείσαι πλούσιος αν έχεις «σόμπα» να καίει 500W κάτω από το γραφείο. Μόνο οι επαγγελματίες και ΑΝ (μεγάλο ΑΝ)!

    ΥΓ: Όπως έγραψα για το Game Pass (που ναι, σκοτώνει τους retailers αργά αλλά σταθερά), έτσι έγραψα και για τα πλαστικά καπάκια της Σονάρας μας. Ακριβοδίκαιος είμαι με όλους.

  3. #2983
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post

    Και τέλος όσο και να στιψω το μυαλό μου δε μπορώ να βρω καμμία υπηρεσία ενοικίασης προϊόντων όπως το game pass που στο τέλος να σου αφήνουν καποια μορφή ιδιοκτησίας.

    Αυτοκίνητα ενοικιάζονται , Σπίτια , ταινίες σε psysycal και digital μορφή , παιχνίδια και ένα σωρό αλλά αγαθά αλλά στο τέλος αυτός που ενοικίασε έμεινε χωρίς καμμία ιδιοκτησία στο προϊόν.

    Δεκτή και απόλυτα κατανοητή η ανησυχία πολλών για ένα τόσο προσιτό gaming και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό μακροπρόθεσμα , αλλά πρακτικά αυτό δεν έχει την παραμικρή σχέση με το να θέτουμε συνεχώς ζητήματα ιδιοκτησίας σε κάτι για το οποίο δεν πληρώσαμε ΠΟΤΕ για να αγοράσουμε.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Γιάννη,

    Το θέμα μου (ίσως και κάποιων άλλων παραδοσιακών gamers) δεν είναι ότι το gamepass δε σου αφήνει ιδιοκτησία. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δε σου αφήνει, καθώς αυτή είναι η φύση της υπηρεσίας.

    Όπως κάθε μορφή ενοικίου όμως, έχει παρενέργειες.

    Όλοι μας νοικιάσαμε σπίτια, και βρίσαμε τον ιδιοκτήτη που μας είπε ότι αρχές του χρόνου θέλω να αυξήσω το ενοίκιο αλλιώς βρες άλλο σπίτι..

    Έτσι μπορεί η ms αύριο μεθαύριο που θα στρογγυλοκάτσει στο θρόνο του gamepass, να σου πει "γατάκι η υπηρεσία μου αξίζει για 20 ευρώ το μήνα, όχι 13 που είναι σήμερα."

    Όπως επίσης ακόμη και σήμερα βάζει-βγάζει παιχνίδια κατά το δοκούν. "Ναι αλλά εγώ δε πρόλαβα να πάιξω το τάδε παιχνίδι" " Σταρχίδια μας, σε προειδοποιήσαμε ότι βγαίνει από την υπηρεσία, θα έπρεπε να κάνεις τα κουμάντα σου"

    Το θέμα είναι όπως εσύ αναφέρεις τι προβλήματα θα έχει αυτό το μοντέλο αν εδραιωθεί σε λίγα χρόνια.

    Δύο είναι τα βασικά:
    1) Βιωσιμότητα αυτού του μοντέλου. Εδώ δε ξέρουμε ακριβώς τι συμβαίνει, καθώς κάποιοι developers λένε ότι είναι οκ και κάποιοι άλλοι ότι δεν είναι βιώσιμο. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι αυτό που μου είπε ένας γνωστός μου που είναι σε μία μπάντα. Πιο πολλά χρήματα έβγαλαν πουλώντας 1(ένα-one-uno) πακετάκι CD με μπλουζάκι της μπάντας του, παρά από όλα τα stream που είχε στο spotify..
    Κάτι φυσικά που οδηγεί τελεσίδικα στο

    2) Quantity over quality (βλέπε netflix που για μία καλή ταινία-σειρά υπάρχουν 10 χάλια και καμιά 50αριά απόλυτες μετριάντζες)

    Φυσικά το gamepass έχει και αυτό τη χρησιμότητά του, κανείς δεν το αρνείται:
    1) Είναι ένα glorified demo πολλών παιχνιδιών. Συνέχεια διαβάζω τους υποστηρικτές του να λένε "θα δοκιμάσω αυτό", "δοκιμάστε εκείνο".
    2) Είναι μία άψογη λύση όταν έχεις ένα πιτσιρίκι. Αγοράζεις ένα series S μαζί με gamepass και είσαι άρχοντας χωρίς να ξοδεύεις πολλά.

    Τώρα αν με κάποιο μαγικό τρόπο η ms καταφέρει και μου δίνει την επιλογή του retail, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με την ύπαρξη του game pass. Θα παίζω τα 10 καλά παιχνίδια της γενιάς της, αφού τα αγοράσω και δε θα στερηθώ κάποια εμπειρία.
    Κάτι τέτοιο όμως μου φαίνεται όνειρο θερινής νυκτός καθώς σας ανέφερα το αγγούρι που έφαγα με το forza horizon 5 και τις 2 μέρες πού χρειαζόμουν για να κατεβάσω και να ξεκινήσω το παιχνίδι. Ήδη δηλαδή φαίνεται ότι σε σκουντάει να πας προς την κατεύθυνση που θέλει.

    Άρα λοιπόν για μένα προσωπικά, μπορεί η έννοια της ιδιοκτησίας να μην έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με τα προβλήματα και τις ανησυχίες μου, αλλά έχει ΕΜΜΕΣΗ σχέση καθώς το ένα οδηγεί το άλλο.

    ΥΓ. Tα ίδια ισχύουν για τη sony και τη nintendo φυσικά. Αν μπουν και αυτές στον ίδιο χορό, μετά ψάρεμα με τον φίλο psx3!
    Last edited by drifterx; 29-12-2021 at 11:30.

  4. The Following 4 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Brazhlias (29-12-2021),Lefteris_X (29-12-2021),psx3 (29-12-2021),Stefanos (29-12-2021)

  5. #2984
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εννοείται ότι τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για Sony/PS Now. Και αυτό δεν θα σκοτώσει τους retailers; Όταν φυσικά έρθει η (αποφράδα?) ώρα/μέρα να το σπρώξουν πιο επιθετικά...

    Ασχέτως retailers, επειδή παρακολουθώ χρόνια την αγορά, το μεταχειρισμένο όντως πεθαίνει σιγά σιγά.

    Οι παλιοί θυμούνται ότι οι αγγελίες εδώ μέσα έσφυζαν από ζωή εποχές PS3, ενώ τώρα βαράνε μύγες.

    Όχι, να μην το πουλήσεις για ένα πιάτο φακές στο μαγαζί, να το βάλεις αγγελία, να βγεις κι εσύ και ο αγοραστής κερδισμένος. Αλλά όπως είπα ψοφήσανε οι αγγελίες εδώ μέσα, δεν ήταν έτσι παλιά.

    Σε επίπεδο retailers επίσης έχει πέσει πολύ το ενδιαφέρον ακόμα και για VFM μαγαζιά εξωτερικού (πχ base.com), πιθανότατα λόγω Brexit (ναι, άσχετο με Game Pass, αλλά εξαιρετικά βολική συγκυρία).

    Κάθε γενιά όλο και χειρότερα πάει το πράγμα, απορώ ποιός δεν το βλέπει.

    Να μην πανηγυρίζετε αν κονομάνε όλο και περισσότερα στις πλάτες μας οι MS/Sony, εκτός κι αν έχετε μετοχές να κληρονομήσετε στα παιδιά σας. Μεσαία τάξη είμαστε όλοι εδώ μέσα (νομίζω δηλαδή, διορθώστε αν κάνω λάθος).

    Θα συμφωνήσω με τον drifterx ότι το πράγμα ποιοτικά ακολουθεί τα χνάρια των ταινιών και του Netflix με διάφορα φάσης. Ποιός ενθουσιάζεται με το Matrix 4; Μόνο οι GenZ, κανείς άλλος. Τους παλιούς τους κατουράνε οι εταιρίες, δεν θέλουν το πορτοφόλι μας.

    Και επειδή δεν είμαι αρρωστάκι/εθισμένος, εννοείται ότι κάποια στιγμή θα παίξει μαύρη πέτρα/ψάρεμα.

    Φέρτε μου μια χρονομηχανή να γυρίσω 10-20 χρόνια πίσω και χάρισμα σας και το Netflix και το PS5.

    ΥΓ: Γενικώς με μέτρο το brand allegiance, την έχουμε στολίσει και την Σονάρα εδώ μέσα πολλάκις, σε σημείο να έχει αρχίσει να χαλιέται κόσμος. Can't please them all.

  6. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (29-12-2021),Lefteris_X (29-12-2021),mihalis13 (29-12-2021),Stefanos (29-12-2021),Valkyre (29-12-2021)

  7. #2985
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Σχολιαζω μονο το παρακατω γιατι με το υπολοιπο κειμενο σχεδον συμφωνω απολυτα.

    Quote Originally Posted by psx3 View Post

    ΥΓ: Γενικώς με μέτρο το brand allegiance, την έχουμε στολίσει και την Σονάρα εδώ μέσα πολλάκις, σε σημείο να έχει αρχίσει να χαλιέται κόσμος. Can't please them all.
    Επειδη εστω και σε ενα μικρο βαθμο αυτο αναφερεται και σε εμενα (και αν δεν αναφερεται, θα επρεπε, το παραδεχομαι ο ιδιος) θα πω αυτο που εχω πει ξαναπει.

    Εχω στολισει πολλακις κι εγω την Sony. Οσοι παλιοι θυμουνται σιγουρα. Το ξερεις και ο ιδιος πιστευω.

    Καπου ομως σε καποια φαση εδω μεσα χαθηκε ολιγον η μπαλα.

    Αλλο στολιζω την Σονυ, αλλα παραπονιεμαι και αλλο μου φταινε κυριολεκτικα τα παντα. Δεν λεω οτι το εκανες εσυ αυτο ετσι, μιλαω γενικα, συλλογικα εγινε η δουλεια απο πολλα παιδια. Νομιζω αρχικα κι εγω εβαλα το χερι μου. Σε καποια φαση ομως εδω μεσα εμπαινες και το μονο που διαβαζες ηταν μια ατελειωτη ακαταπαυστη γκρινια που δεν ειχε τελειωμο και μαλιστα για καποια τελειως γελοια θεματα που εγω τουλαχιστον ειπα "οκ το σκισαμε λιγακι". Δεν ξερω, ενιωθα οτι ηταν της μοδας να γκρινιαζουμε για τα παντα. Σαν, αν εγραφες κατι καλο, θα χαλαγε η μερα ενα πραγμα.

    Αυτη ηταν η δικη μου εικονα και γι αυτο ειχα και εχω ψιλοσταματησει να ασχολουμαι οταν βλεπω τετοιες τασεις.

    Δεν ειναι θεμα brand allegiance τουλαχιστον στην περιπτωση μου, ειναι θεμα να εχουμε και μια Α διαθεση εδω μεσα και οχι να νιωθεις οτι βλεπεις τα νεα στην τηλεοραση και να σε πιανει μια αντιστοιχη μιζερια. Ας κραξουμε αλλα οκ να κραταμε και λιγο τα μποσικα, για βιντεοπαιχνιδια μιλαμε αλλωστε, παρειτσα κανουμε, φανταζομαι ειμαστε εδω για να περναμε καλα.

    Παντως ακομα και μιζερια να παιζει, οπως ειπα εχω βρει τον τροπο μου πλεον. Απλα με στεναχωρει. Τωρα αν αυτο καποιος το εξισωσει στο μυαλο του οτι εγω θελω να γραφουμε για μονοκερους και ουρανια τοξα ολη την ωρα και να μην λεμε αυτο που πρεπει να πουμε, οκ θα εχει παρει την εντελως λαθος εικονα απο αυτο εδω το ποστ μου.

  8. The Following 6 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (29-12-2021),Lefteris_X (29-12-2021),mihalis13 (29-12-2021),panos74gr (30-12-2021),psx3 (29-12-2021),Stefanos (29-12-2021)

  9. #2986
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Val σε καταλαβαίνω, αλλά κι εγώ δεν είμαι πολιτικός να τους κρατάω όλους ευχαριστημένους. Απλά δεν γίνεται.

    Κι εγώ είχα χαλαστεί για πολλά χρόνια εδώ μέσα. Δεν είδα κανέναν να νοιάστηκε για τα δικά μου gaming θέλω όμως και κακά τα ψέματα, το έβλεπα συχνά πυκνά σε σχετικές συζητήσεις τι απαξίωση έπεφτε, οπότε νομίζω ήταν λογικό να χαλιέμαι κι εγώ απέχοντας (όπως λες ότι κάνεις κι εσύ τώρα για τους δικούς σου σεβαστούς λόγους), στα έχω πει νομίζω. Ο καθένας κοιτάει την (gaming) πάρτη του. No?

    πχ εποχές που οι περισσότεροι λιώνατε στο Destiny, εγώ είχα μείνει "μπουκάλα". Άρα το μήνυμα που λαμβάνω είναι ανέβα κι εσύ στο τρένο (παίξε ότι είναι της μόδας) ή κάτσε στον πάγκο.

    Εγώ (και όχι μόνο εγώ, είναι κι άλλοι στο PSN) θέλω συγκεκριμένα πράγματα και πληρώνω όσο όσο. Κανένα brand allegiance, ας τα βγάλει και η MS αν είναι μάγκας. Θα τους παραδεχτώ. @Giannis bookmark me

    Τι να κάνουμε δηλαδή που δεν είμαστε όλοι του mainstream (CounterStrike, WoW, Call of Duty, Fortnite); Για να σου μιλήσω επί προσωπικού την internet cafe era την έκανα εντελώς skip. Όχι, δεν ήμουν αγέννητος τότε, απλά την προσπέρασα. Δεν μου άρεσε. Άλλοι και την έζησαν και την θυμούνται με νοσταλγία ακόμα. Different strokes for different folks.

    Κάποιοι είμαστε minority (όχι στα σεξουαλικά, αλλά στα gaming γούστα), αλλά έλα που δεν υπάρχει ένα πολιτικό lobby να μας στηρίξει! Οπότε μην ανησυχείς, μια χαρά καταλαβαίνω και τα ουράνια τόξα και τους μονόκερους. Τι καλά που θα ήταν να υπήρχε αμοιβαία κατανόηση όμως. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε όλοι mainstream, πως θα γίνει δηλαδή;

    Πώς αλλιώς να το πω μπας και γίνω κατανοητός: μπαίνω online στο PSN και με πιάνει gaming κατάθλιψη να μην βλέπω φίλους online, σε σημείο να μου χαλάει η όρεξη για gaming. Όλοι ανθρώποι είμαστε και όλοι παρέα θέλουμε νομίζω. Ναι, ανήκω σε αυτή την κατηγορία και λίγοι θα με καταλάβουν πως νιώθω. Εποχές PS3 (με το τραγικό online που βρίζανε όλοι) εμένα έσφυζε από ζωή η friend list (μονίμως φουλαρισμένη στο όριο). Τώρα αυτά δεν υπάρχουν, κι ας προχώρησε η τεχνολογία. Τα παιχνίδια άλλαξαν δραστικά, με συνέπεια να ξενέρωσε/έφυγε κόσμος.

    Γράψαμε πολλά καλά νομίζω περί hardware (όραμα Cerny), σε σημείο να χαλιέται η άλλη πλευρά και να ξεκινάει RDNA1.5 crusades/campaigns. Το software περιμένουμε να δούμε τι κατεύθυνση θα ακολουθήσει, μπας και πιάσει τόπο το hardware feature set. Αλλιώς τσάμπα το praise και τα RDNA debates, λες και τα cross gen δεν φτιάχνονται για GCN ακόμα.
    Last edited by psx3; 29-12-2021 at 13:08.

  10. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (29-12-2021),Lefteris_X (29-12-2021),spartan (29-12-2021),Stefanos (29-12-2021),Valkyre (29-12-2021)

  11. #2987

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Γιάννη,

    Το θέμα μου (ίσως και κάποιων άλλων παραδοσιακών gamers) δεν είναι ότι το gamepass δε σου αφήνει ιδιοκτησία. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δε σου αφήνει, καθώς αυτή είναι η φύση της υπηρεσίας.

    Όπως κάθε μορφή ενοικίου όμως, έχει παρενέργειες.

    Όλοι μας νοικιάσαμε σπίτια, και βρίσαμε τον ιδιοκτήτη που μας είπε ότι αρχές του χρόνου θέλω να αυξήσω το ενοίκιο αλλιώς βρες άλλο σπίτι..

    Έτσι μπορεί η ms αύριο μεθαύριο που θα στρογγυλοκάτσει στο θρόνο του gamepass, να σου πει "γατάκι η υπηρεσία μου αξίζει για 20 ευρώ το μήνα, όχι 13 που είναι σήμερα."

    Όπως επίσης ακόμη και σήμερα βάζει-βγάζει παιχνίδια κατά το δοκούν. "Ναι αλλά εγώ δε πρόλαβα να πάιξω το τάδε παιχνίδι" " Σταρχίδια μας, σε προειδοποιήσαμε ότι βγαίνει από την υπηρεσία, θα έπρεπε να κάνεις τα κουμάντα σου"

    Το θέμα είναι όπως εσύ αναφέρεις τι προβλήματα θα έχει αυτό το μοντέλο αν εδραιωθεί σε λίγα χρόνια.

    Δύο είναι τα βασικά:
    1) Βιωσιμότητα αυτού του μοντέλου. Εδώ δε ξέρουμε ακριβώς τι συμβαίνει, καθώς κάποιοι developers λένε ότι είναι οκ και κάποιοι άλλοι ότι δεν είναι βιώσιμο. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι αυτό που μου είπε ένας γνωστός μου που είναι σε μία μπάντα. Πιο πολλά χρήματα έβγαλαν πουλώντας 1(ένα-one-uno) πακετάκι CD με μπλουζάκι της μπάντας του, παρά από όλα τα stream που είχε στο spotify..
    Κάτι φυσικά που οδηγεί τελεσίδικα στο

    2) Quantity over quality (βλέπε netflix που για μία καλή ταινία-σειρά υπάρχουν 10 χάλια και καμιά 50αριά απόλυτες μετριάντζες)

    Φυσικά το gamepass έχει και αυτό τη χρησιμότητά του, κανείς δεν το αρνείται:
    1) Είναι ένα glorified demo πολλών παιχνιδιών. Συνέχεια διαβάζω τους υποστηρικτές του να λένε "θα δοκιμάσω αυτό", "δοκιμάστε εκείνο".
    2) Είναι μία άψογη λύση όταν έχεις ένα πιτσιρίκι. Αγοράζεις ένα series S μαζί με gamepass και είσαι άρχοντας χωρίς να ξοδεύεις πολλά.

    Τώρα αν με κάποιο μαγικό τρόπο η ms καταφέρει και μου δίνει την επιλογή του retail, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με την ύπαρξη του game pass. Θα παίζω τα 10 καλά παιχνίδια της γενιάς της, αφού τα αγοράσω και δε θα στερηθώ κάποια εμπειρία.
    Κάτι τέτοιο όμως μου φαίνεται όνειρο θερινής νυκτός καθώς σας ανέφερα το αγγούρι που έφαγα με το forza horizon 5 και τις 2 μέρες πού χρειαζόμουν για να κατεβάσω και να ξεκινήσω το παιχνίδι. Ήδη δηλαδή φαίνεται ότι σε σκουντάει να πας προς την κατεύθυνση που θέλει.

    Άρα λοιπόν για μένα προσωπικά, μπορεί η έννοια της ιδιοκτησίας να μην έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με τα προβλήματα και τις ανησυχίες μου, αλλά έχει ΕΜΜΕΣΗ σχέση καθώς το ένα οδηγεί το άλλο.

    ΥΓ. Tα ίδια ισχύουν για τη sony και τη nintendo φυσικά. Αν μπουν και αυτές στον ίδιο χορό, μετά ψάρεμα με τον φίλο psx3!
    Αυτά που αναφέρεις -και ο τρόπος που τα αναφέρεις-είναι απολύτως λογικες ανησυχίες τις οποίες έχω και εγώ για το μέλλον.
    Αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι δεν θα είναι αυτή η κατάληξη;

    Θα σου πω , όταν πρωτοβγήκε το game pass ούτε εγώ ήμουν ένθερμος υποστηρικτής .
    Το είχα γράψει και εδώ εξάλλου, προτιμώ να κάνω έρευνα πριν αγοράσω ένα παιχνίδι , προτιμώ το δισκάκι (μέχρι να βγάλουν τα manuals) και δεν μου αρέσει να βομβαρδίζομαι από τόνους content που δεν θα προλάβω να παίξω ποτε.

    Ειδικά τον πρωτο καιρό που είχα βάλει game pass, είχα στην κυριολεξία ζαλιστεί, ξεκινούσα το ένα παιχνίδι σταματούσα το άλλο αλλά δεν τερμάτιζα ποτε κανένα όποτε και ακύρωσα τη συνδρομή και είχα απλή gold.

    Βλέποντας όμως ότι η μεγάλη μάζα αυτό θέλει και ότι ο κόσμος το στηρίζει μαζικά , από ένα σημείο και μετά νιώθεις idiot γιατί σκέφτεσαι και λες «έχω την κονσόλα , η υπηρεσία είναι μπροστά μου, και εγώ πλήρωσα το Gears 5 , 70 ευρώ ενώ ο άλλος το παίζει τσάμπα .

    Όποτε αφού μιλάμε για τετελεσμένα το ξανά έβαλα αλλά με άλλη στρατηγική .
    Πλέον στοχοποιώ τα παιχνίδια που θέλω να παίξω (κυρίως τα αποκλειστικά της ms), τα απολαμβάνω και μόλις τελειώσουν delete .

    Όλο αυτό που περιγράφεις ότι θα σε κάνει στην ουσία να σταματήσεις το gaming δεν έρχεται απλώς .
    Ειναι ήδη εδώ.

    Ενδεικτικά χθες δανείστηκα επ αόριστον ένα δισκάκι από ένα φίλο μου (MW2019) για να παίζω στο PS5 το παιχνίδι (το εχω στο series S αλλά παίζει την απλή xbone έκδοση) το οποίο είναι ίσως το αγαπημένο μου cod.

    Κάνω κάπου 50GB install από το δισκάκι , μου πετάει 85GB update τελειώνει σήμερα το πρωι το update και μου πετάει αλλά 30 GB για να μπορέσω να παίξω multiplayer .
    Από τα αρχικά 50 GB στο δίσκο έχουν πεταχτεί τα 40 ίσως και παραπάνω σχεδον όλο το παιχνίδι το κατέβασα από το Ίντερνετ.

    Και δεν είναι η εξαίρεση αυτός είναι ο βασικός κανόνας σήμερα για όλα σχεδον τα παιχνίδια που έχουν online mode .
    Τα δισκάκια πλέον είναι μόνο η άδεια δυστυχώς .

    Το μόνο θετικό σε όλο αυτό είναι ότι τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν υπάρχει ψαλίδι στην ποιότητα .

    Και η ms και η Sony βγάζουν πολύ ποιοτικά παιχνίδια και ας είναι crossgen για την ώρα .

    Ιδωμεν.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Brazhlias (29-12-2021),drifterx (29-12-2021)

  13. #2988
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για το μουλτι τα εχουμε ξαναπει ρε συ. Εννοειται καταλαβαινω να σε πιανει καταθλιψη γιατι ξερω τι ζητας και τι δεν παιρνεις. Δεν θεωρω οτι απο μεριας μου δεν υπαρχει κατανοηση στο θεμα αυτο, τα συζητησαμε, καταλαβα τη θεση σου και προφανως τη σεβομαι 100% και την αφουγκραζομαι γιατι θεωρω οτι εχεις δικιο.

    Και φυσικα ειναι λογικο σε ενα βαθμο να υπαρχουν παρεξηγησεις κλπ και να οδηγουν σε ξενερωμα. Μεσα στο κολπο ειναι και αυτο, ειναι φυσικη συνεπεια μιας κοινοτητας ανθρωπων. Εγω αυτο σκεφτηκα και γι αυτο ειπα πιο πανω οτι οκ το δικαιολογω, ο κοσμος ειναι ξενερωμενος, πρεπει εγω να κανω υπομονη.

    Απλα σε καποια φαση ειναι αυτο που λεω. Εφταιγαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Ο Ryan, τα indies, τα exclusives, η ποικιλια, τα ΑΑΑ arcades (οχι αυτα που βγαζει η Sony γιατι αυτα δεν μας κανουν), το οτι η Psygnosis και η καθε Psygnosis εκλεισε που δεν πουλαγε τιποτα και που δεν θα επρεπε να κλεισει αλλα να αιμοραγει η Sony μεχρι να πετυχει, το UI, τα updates, τα covers, οι τιμες, το γεγονος οτι η Naughty Dog εχει ιδιαιτερη μεταχειρηση, το οτι δεν θα υπαρξει days gone 2, τα PC ports, τα crossgen, τα μουλτι, , η wishlist με τα μολις 100 entries, το Plus, το PS Now, η ψυξη, το build quality, η ελειψη hardware, οι μηχανες γραφικων, το οτι δεν μπορουμε να παιξουμε το Ridge Racer 1 σε 4Κ και 60 καρε κλπ κλπ (μπορω να γραφω εκθεση ολοκληρη).

    Αυτο που θελω να πω λοιπον ειναι οτι πολλα απο αυτα, τα περισσοτερα θα ελεγα, ειναι legit παραπονα που με βρισκουν συμφωνο και φυσικα τα εχω υποστηριξει σε εναν Α βαθμο. Καποια αλλα απο αυτα δεν ειναι και τοσο σημαντικα που και παλι ομως συμφωνω να γινει κριτικη. Καποια αλλα ομως ειναι στα ματια μου τουλαχιστον παραλογα και εντελως ευτελη.

    Και στα εχω πει με πμ, ξερεις καλα νομιζω τη θεση μου, καποια περιοδο απλα δεν ειχε τελειωμο η φαση και οχι μονο αυτο, αλλα απο την αλλη παντα, του ανταγωνισμου, δεν ακουγοταν κιχ. Τιποτα απολυτως. Αυτο δεν εχει να κανει με brand allegiance, εχει να κανει με μια μονιμη ταση απογοητευσης και μια διαστρεβλωση της πραγματικοτητας στα δικα μου ματια. Εμοιαζε λες και εμεις ζουμε στα σκατα και οι διπλα στα παλατια. Ηταν εντελως ανισορροπη η κατασταση.

    Οπως και να εχει δεν θεωρω οτι ειμαστε σε τετοια φαση επι του παροντος, να το ξεκαθαρισω αυτο. Νομιζω τωρα ειναι πιο νορμαλ τα πραγματα και δεν εχω τετοια εικονα. Απλα απαντησα επι του θεματος γιατι, πολυ απλα δεν ειναι θεμα allegiance και please them all.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (29-12-2021),Lefteris_X (29-12-2021),Stefanos (29-12-2021)

  15. #2989
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Val το καταλαβαίνω όπως σου είπα ότι δεν γίνεται να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα και είναι σεβαστό.

    Το θέμα είναι να μην "καπελώνει" η μια πλευρά την άλλη.

    Ας πούμε στα του Sony 1st party MP εγώ (και όχι μόνο εγώ) ένιωθα ότι η πλευρά που θέλει μόνο SP καπέλωνε την πλευρά που θέλει το όλο πακέτο SP+MP (ειλικρινά δεν ξέρω ούτε έναν που να θέλει μόνο MP και καθόλου SP στο Uncharted, ειδικά με τόσο πλούσιο lore).

    Αντίστοιχα για να μπω κι εγώ στα δικά σου παπούτσια (αυτό που λέμε ενσυναίσθηση): ζητούσατε οι Souls fans καλύτερο τεχνικό τομέα από την From και κάποιοι υπερβολικά loyal From fans πήγαν να σας καπελώσουν. Το θυμάσαι, έτσι; Δεν χρειάζονται λινκς.

    Εγώ σαν τρίτος παρατηρητής που δεν ασχολείται με το είδος, σας καταλαβαίνω και σας υποστηρίζω (κι ας μην γράφω πολλά σε εκείνα τα θέματα), κι ας γνωρίζω ότι η From δεν θα φτάσει ποτέ το technical excellence της ND.

    Έτσι κι εγώ λοιπόν (και όχι μόνο εγώ ξαναλέω, είναι και ο modecris και άλλοι) ζητάω από την ND λίγο παραπάνω care στο χρόνια πονεμένο θέμα του MP. Δεν ζητάω να γίνει MP-only α λα Fortnite, άσε που γουστάρω/εκτιμώ τα MP που βασίζονται σε δικό τους (και όχι κλεμμένο) IP/lore.

    Σόρρυ, αλλά κι εγώ μέσα μου νιώθω καπελωμένος/φιμωμένος όταν μου λένε τράβα στους 3rd parties αν θες MP (ναι, για σένα λέω @tomic20). Σας είπα εγώ ποτέ τραβάτε στην ND αν θέλετε σοβαρό τεχνικό τομέα; Όχι, γιατί ξέρω ότι άλλου είδους gameplay gratification σας προσφέρει η From συγκριτικά με την ND.

    Δεν μπορώ να βλέπω την Epic να κονομάει δισεκατομμύρια και Sony/ND να πετάνε χαρταετό (σόρρυ για την έκφραση, αλλά το λέω όπως ακριβώς το έχω βιώσει σαν gamer) εδώ και χρόνια.

    Όπως κι εσείς βλέπετε την From να πετάει χαρταετό από τεχνική/προγραμματιστική άποψη.

    Minority οι μεν, minority και οι δε ως κοινό που έχει κάποιες παραπάνω απαιτήσεις από τον μέσο όρο. Και η ND θα συνεχίσει να πουλάει χωρίς MP care και η From χωρίς programming care. Έτσι δεν είναι; Κακώς κατά μια έννοια, γιατί σηκώνουν περιθώρια βελτίωσης αμφότερες. Ειλικρινά το πιστεύω ότι "αδικούν" τους εαυτούς τους, για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία.

    Δεν ξέρω αν έγινα πιο κατανοητός τώρα, αλλά ελπίζω πως ναι. Καπέλωμα απόψεων να μην υπάρχει και όλα καλά. Εντάξει, άνθρωποι είμαστε, θα κάνουμε και λάθη μερικές φορές! Δεν ψέγω κανέναν, ένα μικρό παράπονο εξέφρασα απλά.

  16. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (29-12-2021),Stefanos (29-12-2021),Valkyre (29-12-2021)

  17. #2990
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μια χαρα κατανοητος εγινες και ειλικρινα δεν διαφωνω σε τιποτα με το παραπανω. Αν μπορω να κλεισω με κατι (το οποιο το εχω ξαναπει), ειναι οτι στα δικα μου ματια, πολλα απο τα πιο σημαντικα παραπονα που εχουν εκφραστει εδω μεσα για την νεα γενια εχουν σαν απαρχη το gamepass και την γενικοτερη πολιτικη της MS. Κατι που νιωθω οτι ελαχιστα εχει αναφερθει, ιδιως εκεινη την περιοδο που συζηταμε.

    ΥΓ: Ξερω οτι σε ποναει πολυ το uncharted multi που ειναι παρατημενο, αλλα δυστυχως και εσυ εισαι "ερμαιος" της γενικοτερης gaming τασης στο multiplayer, με τα mainstream franchises να κατακλειουν την αγορα και να μην αφηνουν περιθωρια. Οχι οτι δεν φταιει η ND σε αυτο, αλλα νομιζω η ND πλεον το εχει αφησει το uncharted εντελως.

  18. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (29-12-2021),mihalis13 (29-12-2021),Stefanos (29-12-2021)

  19. #2991
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυτά που αναφέρεις -και ο τρόπος που τα αναφέρεις-είναι απολύτως λογικες ανησυχίες τις οποίες έχω και εγώ για το μέλλον.
    Αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι δεν θα είναι αυτή η κατάληξη;

    Θα σου πω , όταν πρωτοβγήκε το game pass ούτε εγώ ήμουν ένθερμος υποστηρικτής .
    Το είχα γράψει και εδώ εξάλλου, προτιμώ να κάνω έρευνα πριν αγοράσω ένα παιχνίδι , προτιμώ το δισκάκι (μέχρι να βγάλουν τα manuals) και δεν μου αρέσει να βομβαρδίζομαι από τόνους content που δεν θα προλάβω να παίξω ποτε.

    Ειδικά τον πρωτο καιρό που είχα βάλει game pass, είχα στην κυριολεξία ζαλιστεί, ξεκινούσα το ένα παιχνίδι σταματούσα το άλλο αλλά δεν τερμάτιζα ποτε κανένα όποτε και ακύρωσα τη συνδρομή και είχα απλή gold.

    Βλέποντας όμως ότι η μεγάλη μάζα αυτό θέλει και ότι ο κόσμος το στηρίζει μαζικά , από ένα σημείο και μετά νιώθεις idiot γιατί σκέφτεσαι και λες «έχω την κονσόλα , η υπηρεσία είναι μπροστά μου, και εγώ πλήρωσα το Gears 5 , 70 ευρώ ενώ ο άλλος το παίζει τσάμπα .

    Όποτε αφού μιλάμε για τετελεσμένα το ξανά έβαλα αλλά με άλλη στρατηγική .
    Πλέον στοχοποιώ τα παιχνίδια που θέλω να παίξω (κυρίως τα αποκλειστικά της ms), τα απολαμβάνω και μόλις τελειώσουν delete .

    Όλο αυτό που περιγράφεις ότι θα σε κάνει στην ουσία να σταματήσεις το gaming δεν έρχεται απλώς .
    Ειναι ήδη εδώ.

    Ενδεικτικά χθες δανείστηκα επ αόριστον ένα δισκάκι από ένα φίλο μου (MW2019) για να παίζω στο PS5 το παιχνίδι (το εχω στο series S αλλά παίζει την απλή xbone έκδοση) το οποίο είναι ίσως το αγαπημένο μου cod.

    Κάνω κάπου 50GB install από το δισκάκι , μου πετάει 85GB update τελειώνει σήμερα το πρωι το update και μου πετάει αλλά 30 GB για να μπορέσω να παίξω multiplayer .
    Από τα αρχικά 50 GB στο δίσκο έχουν πεταχτεί τα 40 ίσως και παραπάνω σχεδον όλο το παιχνίδι το κατέβασα από το Ίντερνετ.

    Και δεν είναι η εξαίρεση αυτός είναι ο βασικός κανόνας σήμερα για όλα σχεδον τα παιχνίδια που έχουν online mode .
    Τα δισκάκια πλέον είναι μόνο η άδεια δυστυχώς .

    Το μόνο θετικό σε όλο αυτό είναι ότι τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν υπάρχει ψαλίδι στην ποιότητα .

    Και η ms και η Sony βγάζουν πολύ ποιοτικά παιχνίδια και ας είναι crossgen για την ώρα .

    Ιδωμεν.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Τι να σου πω ρε συ Γιάννη.
    Από τη βιβλιοθήκη των παιχνιδιών μου, πιστεύω το 95% μπορείς να το ξεκινήσεις και να παίξεις κάνοντας skip το patch (που μπορεί να είναι δεκάδων gb, δεν αντιλέγω)
    Ναι μπορεί να σου έχει bugs κτλ, αλλά μπορείς να παίξεις απλά και μόνο με την αντιγραφή του δίσκου στην κονσόλα.
    Δεν αναφέρομαι σε online only παιχνίδια που προφανώς για να μπορέσεις να παίξεις, πρέπει να κατεβάσεις το patch.

    Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις που ξεκίνησα παιχνίδι unpatched περιμένοντας να κατέβει το update. Ε αυτό δε μπορούσα να το κάνω με το horizon 5.

    Αυτό είναι που με εκνεύρισε αφάνταστα.

    Τα ίδια σκατά είναι και κάτι παιχνίδια του switch που γράφουν έξω στο κουτάκι download only - no card inside. Άντε γαμήσου, αν ήθελα no card inside το κατέβαζα από το store σου.
    Θυμάμαι είχα παραγγείλει ένα τέτοιο παιχνίδι από τα παμπλικ και μόλις το διάβασα τους το έδωσα πίσω.

    Εν πάση περιπτώσει, όντως βλέπω (με στεναχώρια) ότι όντως αυτό έρχεται πάνω στο κεφάλι μου (μας). Και όπως λέει ο psx3 θα ήθελα μια χρονομηχανή να γυρίσω πίσω.

    Όσο όμως μπορώ και ψηφίζω με το πορτοφόλι μου, τέτοιες πρακτικές θα τις μαυρίζω. Και ας ξύνω μία τρίχα από τα αρχίδια της πολυεθνικής...

  20. The Following 3 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Brazhlias (29-12-2021),Lefteris_X (29-12-2021),Stefanos (29-12-2021)

  21. #2992
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μπορεί να έχεις δίκαιο Val, κι εγώ γενικά παρατημένο το νιώθω σαν franchise. Ίσως επειδή πλέον έχει ανέβει πιο ψηλά το TLOU σε δημοφιλία; Ειλικρινά δεν το αποκλείω, αλλάζουν οι εποχές και τα γούστα.

    Μα γιατί νομίζεις θέλω να δω σοβαρό old school ανταγωνισμό από την MS;

    Τα έχουμε πει πολλές φορές ότι το Game Pass προωθεί race to the bottom "ανταγωνισμό". Ε να τον βράσω αν ακολουθήσει τέτοιο μονοπάτι και η Sony.

    Βγάλτε εκεί ένα γαμηστερό Indiana Jones (για να είμαι on topic), να ανασκουμπωθούν Sony/ND! Λεφτά έχετε να πάρετε μεταγραφή και την Any Hennig άμα θέλετε. Τι περιμένετε εκεί στην MS;

    Πάντως όσα UC3 vibes και να μου έβγαλε το trailer, δυστυχώς στην καλύτερη περιμένω κανά FPS (MachineGames γαρ που βγάζει τα Wolfenstein), στην χειρότερη κανά 2D adventure.

    Σόρρυ αν θίγω κανέναν, δεν είναι αυτή η πρόθεση μου, έχω παίξει κι εγώ κάμποσα FPS και point and click adventure στο παρελθόν, απλά περιγράφω το τι potential υπάρχει στο να βγει ένα καλοφτιαγμένο 3rd person treasure hunting game.

    Παίζει να δανειστώ Xbox να το δοκιμάσω όταν βγει, αλλά αν μιλάγαμε για συνταγή UC3 θα με βλέπατε με νέφτι στον κώλο να ψάχνω XSX! Για αυτό λέω δεν τίθεται τόσο θέμα brand loyalty για μένα. Όπως κι εσύ @Val θα ψάχνεις XSX αν βγει το επόμενο πόνημα του Kojima εκεί.

    Φρούδες ελπίδες δυστυχώς θα αποδειχτεί το Indiana Jones trailer και μακάρι να κάνω λάθος...

  22. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (29-12-2021),Lefteris_X (29-12-2021),Stefanos (29-12-2021),Valkyre (29-12-2021)

  23. #2993
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ναι εξυπακουεται, το εχω πει αλλωστε, ο Κοτζιμα μπορει να με κανει να τσιμπησω ΧΒΟΧ. Αλλωστε στο παρελθον πηρα ΧΒΟΧ για το Witcher επι της ουσιας και τα αξιοπρεπη framerates.

    Gamepass/Sonypass ομως δεν θα βαλω μεχρις ωτου τουλαχιστον το επιτρεπουν οι συνθηκες.

  24. #2994

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    Καπου ομως σε καποια φαση εδω μεσα χαθηκε ολιγον η μπαλα.

    Αλλο στολιζω την Σονυ, αλλα παραπονιεμαι και αλλο μου φταινε κυριολεκτικα τα παντα. Δεν λεω οτι το εκανες εσυ αυτο ετσι, μιλαω γενικα, συλλογικα εγινε η δουλεια απο πολλα παιδια. Νομιζω αρχικα κι εγω εβαλα το χερι μου. Σε καποια φαση ομως εδω μεσα εμπαινες και το μονο που διαβαζες ηταν μια ατελειωτη ακαταπαυστη γκρινια που δεν ειχε τελειωμο και μαλιστα για καποια τελειως γελοια θεματα που εγω τουλαχιστον ειπα "οκ το σκισαμε λιγακι". Δεν ξερω, ενιωθα οτι ηταν της μοδας να γκρινιαζουμε για τα παντα. Σαν, αν εγραφες κατι καλο, θα χαλαγε η μερα ενα πραγμα.
    Το είχαμε τονίσει όμως αυτό ορισμένοι(δημόσια όχι σε pm)πόσες φορές, αλλά έκανε κόσμος τα στραβά μάτια τότε. Και όντως δεν είχε να κάνει μόνο με brand allegiance αλλά ακόμα και με υβριστικό τρόπο έκφρασης(πχ το τελευταίο σχόλιο του συμφορουμίτη drifterx).
    Τώρα είναι αργά δυστηχώς .

  25. #2995
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ναι Fulgore, εσύ κάνεις συνέχεια (και όχι μόνο εδώ μέσα...) παράπονα ότι «δεν» συζητάει ο κόσμος για παιχνίδια, αλλά ξεχνάς συστηματικά ότι άλλαξαν τα παιχνίδια άρδην με τα χρόνια. Αυτό γιατί δεν το αναφέρεις ποτέ άραγε;

    Λες κι εμείς αγοράσαμε PS5 για να μετράμε τα Τεραφλόπια της GPU και τα GB/s του custom SSD, όχι για να παίξουμε παιχνίδια (του γούστου μας)... μάλλον έχετε παρεξηγήσει κάποια πράγματα ή θεωρείτε ότι όλοι είμαστε «Τεραφλοπάτοι» non-gamers ουρανοκατέβατοι στον χώρο των κονσολών.

    Για να κάνω μια παρομοίωση (κατανοητή σε όλους πιστεύω):

    Το gaming και είναι και δεν είναι τόσο εθιστικό όσο το τσιγάρο.

    Είναι εθιστικό (γιατί ενεργοποιεί τους ίδιους reward νευρώνες με το κάπνισμα -διόλου τυχαίο πόσοι φανατικοί gamers είναι ΚΑΙ φανατικοί καπνιστές-), αλλά το τσιγάρο έχει μια σημαντική διαφορά: έχει σταθερή συνταγή (χαρμάνι καπνού) σε βάθος δεκαετιών.

    Για αυτό ακούς κόσμο να λέει «εγώ είμαι καπνιστής 20-30 χρόνια». Γιατί ΔΕΝ του αλλάζουν την συνταγή στο χαρμάνι κάθε 3 και λίγο! Ξέρεις πόσος κόσμος θα το έκοβε (ή θα το ελάττωνε δραστικά) αν συνέβαινε αυτό; Καλό θα ήταν από άποψη υγείας μεν, αλλά πολύ κακό για την κερδοφορία των εταιριών (μαλάκας είναι π.χ. ο Παπαστράτος?). Ξέρουν και αυτές οι εταιρίες από "engagement", δεν είναι ηλίθιοι.

    Btw, εγώ δεν είμαι ΚΑΝ καπνιστής (αντικαπνιστής θα έλεγα), απλά ελπίζω να πιάσαμε το νόημα του τι ακριβώς συμβαίνει στην gaming σκηνή...

    Προσοχή: δεν λέω να μην υπάρχει πρόοδος/εξέλιξη, αρκεί να είναι θετική. Ούτε να μην υπάρχουν νεωτερισμοί (όπως π.χ. το ηλεκτρονικό τσιγάρο καλή ώρα). Όχι όμως εις βάρος των παλιών συνταγών. Δεν είπα εγώ ποτέ να πάψει να υπάρχει BR/Fortnite. Άλλο πράγμα λέω και το προσπέρασες σαν να μην γράφτηκε ποτέ.

    Πού ήσουν εσύ ρε Fulgore όταν κάποιοι λιώναμε στο «τραγικό» (κατά δήλωσή σου) online του PS3; Χωρίς party chat κλπ. Δεν σε είδα ποτέ να κάνεις join την παρέα μας! Μόνο WoW/netcafe; Μόνο αυτό το online gaming υπάρχει; Μόνο SP έχουν οι κονσόλες; Μόνο οι PC αξίζουν για online; Το console MP είναι για «παιδάκια» κατά την γνώμη σου; (γιατί το έχω ακούσει ΚΑΙ αυτό και εννοείται ότι δεν θέλω ΚΑΜΙΑ παρέα/σχέση με τέτοια «ώριμα» άτομα/neckbeards/nerds)

    Σώπα τώρα που θίχτηκες με το γλαφυρό σχόλιο του drifterx για την τρίχα από τα @@ της MS! Δεν είπε κάτι κακό ο άνθρωπος. Πολυεθνική των $2,5 τρις είναι. Ανήλικα παιδάκια είμαστε εδώ μέσα; Ή μήπως σε καμία Όπερα με μέλη της υψηλής κοινωνίας; Απλοί, καθημερινοί άνθρωποι είμαστε. Μήπως θίχτηκες κι από μένα, που ζήτησα να βγάλει ένα γαμηστερό Indiana Jones η MS, μπας και ξαναθυμηθούμε τι εστί old school ανταγωνισμός (εποχές PS360);

    Κανείς δεν έγραψε ποτέ εδώ μέσα ότι θα κλείσει η MS, όπως φαντάζονταν κάποιοι γραφικοί. Άλλο θέμα το XBOX department (που είναι μικρό υποσύνολο της MS σαν εταιρία). Ούτε το τελευταίο θα κλείσει όμως, φαίνεται έχει traction.

    Τελοσπάντων, γράψε ό,τι γουστάρεις, είναι γνωστό το δικό σου παράπονο στα fora, άσε με λοιπόν ελεύθερα να γράψω κι εγώ το δικό μου παράπονο. Νομίζω έχω το δικαίωμα. Όχι όμως να μας λες (ή έστω υπονοείς) ότι «καταστρέψαμε» (???) το forum. Μάλλον δεν το έχεις ζήσει εποχές ps3forums.gr για να τα λες αυτά. Αλλάξανε πολλά από τότε και δεν φταίμε εμείς.

    Άντε να πω κι άλλο ένα παράπονο (μπορεί να συμφωνήσεις, δεν ξέρω):

    Νοσταλγώ (δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος) τις εποχές που απλά παίζαμε τα παιχνίδια, οι τηλεοράσεις ήταν plug'n'play (όχι υπερπολύπλοκες με τίγκα menu/settings/calibration) και δεν ασχολιόμασταν αν το Uncharted 2 ή το Gears of War υποστηρίζει Dolby Vision.

    Δεν λέω ότι είναι κακές οι νέες τεχνολογίες, μια χαρά είναι και μακάρι να τις υποστηρίξει και η Sony κάποια στιγμή, λέω ότι δεν έχουμε τα παιχνίδια του παρελθόντος (σε θέμα gameplay πάντα) και καθόμαστε και ασχολούμαστε όλη την ώρα με τεχνολογίες και το ψείρισμα αυτών.

    Μακάρι να είχαμε ΚΑΙ το gameplay του παρελθόντος ΚΑΙ τις τεχνολογίες του σήμερα -> best of worlds. Φευ...

    Αυτά τα ολίγα, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν. Όλα έχουν εξέλιξη (κονσόλες, τηλεοράσεις, κινητά κλπ). Μακάρι να μην είχε «παρενέργειες» αυτή η εξέλιξη όμως. Δυστυχώς από ό,τι φαίνεται έχει.
    Last edited by psx3; 29-12-2021 at 18:06.

  26. The Following 4 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (29-12-2021),Lefteris_X (29-12-2021),Stefanos (29-12-2021),Valkyre (29-12-2021)

  27. #2996
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ολα κι ολα αυτο με τα settings ειναι πραγματικα ενα δραμα... και το λεω εγω που με αυτα εχω και κολλημα... αυτος ο ψυχαναγκασμος με τα settings σε ηχοσυστηματα, τηλεορασεις κλπ ειναι κατι που πραγματικα ευχομαι να μην ειχα...


  28. #2997

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Ολα κι ολα αυτο με τα settings ειναι πραγματικα ενα δραμα... και το λεω εγω που με αυτα εχω και κολλημα... αυτος ο ψυχαναγκασμος με τα settings σε ηχοσυστηματα, τηλεορασεις κλπ ειναι κατι που πραγματικα ευχομαι να μην ειχα...
    Και εγώ .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #2998

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post

    Σώπα τώρα που θίχτηκες με το γλαφυρό σχόλιο του drifterx για την τρίχα από τα @@ της MS! Δεν είπε κάτι κακό ο άνθρωπος. Πολυεθνική των $2,5 τρις είναι. Ανήλικα παιδάκια είμαστε εδώ μέσα; Ή μήπως σε καμία Όπερα με μέλη της υψηλής κοινωνίας; Απλοί, καθημερινοί άνθρωποι είμαστε.
    Εγώ μια χαρά θυμάμαι παλιότερα moderators να κάνουν συστάσεις για τους τρόπους(λέξεις)που εκφράζεται ο καθένας,δεν θυμάμαι να είχαν δώσει το ελεύθερο να εκφράζεται ο καθένας όπως θέλει από πλευράς λεξιλογίου.

    Προσωπικά δεν έχω θέμα αν γίνονται αναλύσεις για TF, console/platform wars,πολιτικές αντιπαραθέσεις,μαγειρική,αν μιλάει κάποιος με τέτοιο λεξιλόγιο και πάει λέγοντας. Για τους περισσότερους όμως ,αυτά ήταν αφορμή για να την κάνουν και μιλάω για πιο πρόσφατα παραδείγματα από ps4 pro εποχή και μετά.
    Πέρυσι είχαν πει ορισμένοι από το εδώ forum ότι θέλουν να προσπαθήσουν να τραβήξουν κόσμο στο forum λόγω των νέων κονσολών. Ε με το να συνεχίζει αυτή η ιστορία,το αντίθετο αποτέλεσμα πετυχαίνεται,γιατί ο μέσος χρήστης δεν θα μπει στο Ps forum για κάτι άλλο πέραν των ίδιων των παιχνιδιών,ειδικά λόγω και covid/καραντίνας.

    Ετσι ακριβώς έγινε και στο γειτονικό forum. Από εκεί που επί ps4 εποχές είχε πολύ κόσμο,πλέον έτσι όπως το κατάντησαν ορισμένοι ,μεγαλύτερη συμμετοχή υπάρχει για xbox και Switch,παρά για ps5(και ps4).

    Ολα τα άλλα περί αλλαγών των παιχνιδιών είναι άσχετα με την όλη κατάσταση,γιατί μια χαρά κίνηση υπήρχε μέχρι και πέρυσι το καλοκαίρι με τα last of us και Tsushima. Μετά χάθηκε η μπάλα για γνωστούς λόγους.

  30. #2999
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ετσι ακριβώς έγινε και στο γειτονικό forum. Από εκεί που επί ps4 εποχές είχε πολύ κόσμο,πλέον έτσι όπως το κατάντησαν ορισμένοι ,μεγαλύτερη συμμετοχή υπάρχει για xbox και Switch,παρά για ps5(και ps4).

    Ολα τα άλλα περί αλλαγών των παιχνιδιών είναι άσχετα με την όλη κατάσταση,γιατί μια χαρά κίνηση υπήρχε μέχρι και πέρυσι το καλοκαίρι με τα last of us και Tsushima. Μετά χάθηκε η μπάλα για γνωστούς λόγους.
    Στο διπλανο forum εχουν mod xbox fanboy και ας μην αναλυσουμε τι μαργαριταρια ειχαν επιτραπει ειδικα στο topic του LoU 2 και σβηνανε post που δεν ενοχλουσαν πουθενα. Επομενως ας μεινουν στα του xbox για να μας πιπιλανε του ποσο φοβερο ειναι το gamepass...

  31. #3000

    Default

    Quote Originally Posted by mtifosi View Post
    Στο διπλανο forum εχουν mod xbox fanboy και ας μην αναλυσουμε τι μαργαριταρια ειχαν επιτραπει ειδικα στο topic του LoU 2 και σβηνανε post που δεν ενοχλουσαν πουθενα. Επομενως ας μεινουν στα του xbox για να μας πιπιλανε του ποσο φοβερο ειναι το gamepass...
    Αυτό το οποίο περιγράφεις πέφτει στην κατηγορία των console wars,και ίσχυε πολύ πριν το last of us part 2,και κορυφώθηκε ειδικά μετά το καλοκαίρι πέρυσι που μπήκαμε στην τελική ευθεία των νέων κονσολών.
    Κατι με τα 10ευρα upgrade,κάτι με την αύξηση τιμών σε παιχνίδια και περιφερειακά,κατί με τα believe in generations, κάτι με τις μαζεμένες μεταφορές παιχνιδιών σε PC(έφυγε και η στάμπα Only on Playstation από όλα τα κουτιά) ήταν το το κερασάκι στην τούρτα για τις κόντρες(και τον υπόλοιπο κόσμο που είχε μείνει να αποχωρήσει).

    Ακόμα δηλαδή και να μην γινόταν ότι έγινε με το συγκεκριμένο παιχνίδι,πάλι η ίδια κατάληξη υπήρχε. Οπως ανάλογη εικόνα με άλλα σκηνικά υπήρχε και σε εδώ μεριά και στο θέμα του xbox,αλλά αυτό δεν είναι για το εδώ θέμα.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •