Page 125 of 164 FirstFirst ... 2575115121122123124125126127128129135 ... LastLast
Results 2,481 to 2,500 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2481
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Christos33 πρεπει να δουμε πρωτα τι σημαινει ''gamepass'' για τα ιδια τα παιχνιδια της bethesda. Πως θα επηρεασει αυτες τις παραγωγες. Γιατι αν δεν κανω λαθος απο 80αρι που θα εισεπρατταν θα τα βρισκεις day one στο gamepass για μερικα δολαρια(εκτος αν εχω χασει επεισοδια).

    Απο αυτα εμενα με ενδιαφερει το fallout. Kαταρχας ευχομαι να το βγαλουν σε PS5. Αν δεν το κανουν. ο μονος λογος για να σκεφτω να ασχοληθω με το next fallout των pc η XBOX, ειναι το παιχνιδι να εχει απο πισω εστω το μπατζετ που ειχε το fallout 4(και αυτο οριακα ανεκτο, γιατι φαινοταν σε πολλους τομεις οτι εμεινε σε αλλες εποχες, πχ χαρακτηρες) κι παλι ξενερωμενος θα ειμαι, γιατι ηθελε δουλεια.

    Ενα fallout 76 απο την αλλη θα μου ειναι εντελως αδιαφορο.

    Οποτε περιμενουμε...
    Έχω βρεθεί κ εγώ να θελω ένα παιχνίδι κ πήρα xbox αλλά δεν ασχολήθηκα με το gamepass αγόρασα το παιχνίδι, μπορεί να το έχει τσάμπα το gamepass αλλά θα υπάρχει κ κόσμος που θα το αγοράσει για να το έχει.
    Βέβαια εγώ άντεξα δύο χρόνια μετά έδωσα την κονσόλα κ άφησα το παιχνίδι που ακόμα κ τώρα το βλέπω κ γουστάρω ( sea of thieves) άλλα δεν μπορούσα για ένα παιχνίδι να έχω συνδρομή gold, αν έβγαζε κ κάτι άλλο μπορεί να με κρατούσε, τώρα φαίνεται ότι κάτι παει να βγάλει αλλά δεν σε ψήνει σαν εταιρία ακομα.
    Edit
    Το καλό είναι ότι όταν αγοράζεις ένα παιχνίδι xbox μπορείς να παίζεις κ από το pc που αργότερα σκεφτείς ότι δεν θέλω να έχω δεύτερη κονσόλα κ να πάρω σαν δεύτερο ένα game pc έχεις τα παιχνίδια που είχες αγοράσει στο xbox.
    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 13-03-2021 at 02:42.

    xbox:Christoforo7s

  2. #2482
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Για αυτό λέω ας περιμένουμε να δούμε πως θα δουλέψει στην πράξη και αν θα επηρεάσει την ποιότητα των παιχνιδιων. Ειδικά αυτών που έχουν ανάγκη αρκετά χρήματα για να γίνουν.

    Για μένα μπαίνει ένα μεγάλο ερωτηματικό για την ώρα
    .

  3. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (13-03-2021)

  4. #2483
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Xbox Series S | X

    Ανεξαρτητα απο το τι θα γινει με ολα αυτα τα franchises και το που και πως θα συνεχισουν, η MS ειναι σαφες οτι δεν εχει κανει απλα ανοιγμα αλλα κατι πολυ περισσοτερο ( το λες και μαυρη τρυπα) που ειναι αγνωστο ποτε και με ποιο τροπο θα αποδωσει.
    Δεν μπορω απο οπου και να το πιασω να καταλαβω πως παιχνιδια με budget ανω των 100 εκ. δολαρίων θα κυκλοφορησουν τσαμπα στο gamepass.
    Το μελλον θα δειξει πως ακριβως το εχουν στο μυαλο τους. Θα ρίξουν το budget στις παραγωγες τους για να μπορεσει να μην ειναι τοσο ασυμφορο? Στοχευουν σε αφανισμο της Sony για να μπορεσουν να θεσουν και αλλους τιμολογιακους ορους ως market leaders και να τα παρουν πισω καααααποια στιγμη? Θεωρουν οτι μπορουν να γινουν netflix του gaming με στοχο τα 200 εκ. συνδρομητες (γιατι οι συγκρισεις αυτη τη στιγμη ειναι λιγο αστειες)?
    Θα δειξει, παντως προσωπικα ειναι η πρωτη φορα που δεν μπορω να καταλαβω που αποσκοπει μια ακραια επιθετικη πολιτικη.
    Προφανως και δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπουμε υπερβασεις και σοκαριστικα acquisitions αλλα τις περισσοτερες φορες βλεπουμε ποιο ειναι το πλανο. Η Disney χαλασε ας πουμε 4 δις να παρει την lucasfilms αλλα ειχε πλανο να τα βγαλει στην επομενη 6ετια πραγμα που και καταφερε, χαλασε αλλα 4 το 2009 για τη marvel, σε 5 χρονια ειχε βγαλει τα διπλασια.
    Οσα χαλασε η Disney για να παρει Lucas και Marvel μαζι εδωσε η MS για παρει τη Bethesda...οσο απατο και αν ειναι το πηγαδι με τα λεφτα ειλικρινα δεν καταλαβαινω.


  5. #2484
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Ανεξαρτητα απο το τι θα γινει με ολα αυτα τα franchises και το που και πως θα συνεχισουν, η MS ειναι σαφες οτι δεν εχει κανει απλα ανοιγμα αλλα κατι πολυ περισσοτερο ( το λες και μαυρη τρυπα) που ειναι αγνωστο ποτε και με ποιο τροπο θα αποδωσει.
    Δεν μπορω απο οπου και να το πιασω να καταλαβω πως παιχνιδια με budget ανω των 100 εκ. δολαρίων θα κυκλοφορησουν τσαμπα στο gamepass.
    Το μελλον θα δειξει πως ακριβως το εχουν στο μυαλο τους. Θα ρίξουν το budget στις παραγωγες τους για να μπορεσει να μην ειναι τοσο ασυμφορο? Στοχευουν σε αφανισμο της Sony για να μπορεσουν να θεσουν και αλλους τιμολογιακους ορους ως market leaders και να τα παρουν πισω καααααποια στιγμη? Θεωρουν οτι μπορουν να γινουν netflix του gaming με στοχο τα 200 εκ. συνδρομητες (γιατι οι συγκρισεις αυτη τη στιγμη ειναι λιγο αστειες)?
    Θα δειξει, παντως προσωπικα ειναι η πρωτη φορα που δεν μπορω να καταλαβω που αποσκοπει μια ακραια επιθετικη πολιτικη.
    Προφανως και δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπουμε υπερβασεις και σοκαριστικα acquisitions αλλα τις περισσοτερες φορες βλεπουμε ποιο ειναι το πλανο. Η Disney χαλασε ας πουμε 4 δις να παρει την lucasfilms αλλα ειχε πλανο να τα βγαλει στην επομενη 6ετια πραγμα που και καταφερε, χαλασε αλλα 4 το 2009 για τη marvel, σε 5 χρονια ειχε βγαλει τα διπλασια.
    Οσα χαλασε η Disney για να παρει Lucas και Marvel μαζι εδωσε η MS για παρει τη Bethesda...οσο απατο και αν ειναι το πηγαδι με τα λεφτα ειλικρινα δεν καταλαβαινω.
    Το έχω ξαναπεί: ΑΑΑ games σε εμπορικό σχήμα τύπου Game Pass μόνο με τίγκα MTX (microtransactions) μπορούν να είναι βιώσιμα οικονομικά. Και ποιά genres σηκώνουν κάργα monetization; Τα open-world/sandbox RPG... οπότε όχι, μην απορήσει κανείς αν βάλουν και την Ubisoft μέσα. Ταμάμ θα είναι. Γιατί δεν βγάζουν γραμμικά Prince of Persia και τα AC είναι full-blown RPG πλέον; Θυμάται κανείς το πρώτο AC τι hype είχε και πως ξεκίνησε ως Prince of Persia spin-off;

    Δεν θέλει πολλή σκέψη γιατί συμβαίνει αυτό (θα το αναλύσω παρακάτω στα πλαίσια του Δαρβινισμού σε game industry context).

    Πράγμα απευκταίο για μένα, γιατί σιχαίνομαι όπως ο διάολος το λιβάνι το grind σε παιχνίδια (εποχές WoW/2000s κάθε μέρα πέρναγα έξω από internet cafe και ούτε μια φορά δεν ψήθηκα να μπω μέσα να βιώσω αυτό το παιχνίδι-φαινόμενο, παρ' όλο που είχα την ευκαιρία άπειρες φορές να δοκιμάσω και αν κρίνω από horror stories εθισμού, μάλλον δεν έχασα και τίποτα).

    Στα δε SP, είναι μερικά που μόλις ξεκλειδώσεις το τελευταίο κομμάτι εξοπλισμού/gear, είσαι λίγο πριν τον τερματισμό, οπότε δώρον-άδωρον, δηλαδή κοροϊδία επί της ουσίας. Σαν να λέμε να βγει Uncharted με skill tree (για επιπλέον «βάθος») και να σου έχει κλειδωμένα attributes στο AK-47 (από clip size μέχρι reload speed) για να grindάρεις unlocks. Προσωπικά ακόμα και στα MP με ξενερώνει αφάνταστα το παράλογο grind (boostάρισμα FTW, κι ας φάω ban αν με πιάσουν, το ρισκάρω άνετα!).

    Σαν ποντικάκια μας βλέπουν οι εταιρίες (αν το δούμε γενετικά, εξελιγμένα ποντίκια είμαστε, εξού και γιατί υπάρχουν τα lab rats), πετάνε λίγο τυράκι οι εταιρίες (με την αγαστή σύμπραξη game devs & ψυχολόγων) και έτσι στριφογυρίζει η ρόδα του treadmill 24/7/365.

    Για όσους γουστάρουμε πιο απλοϊκά/arcadey (αυτά δηλαδή που ανέκαθεν είχαν πέραση σε coin-op/κονσόλες), γραμμικά παιχνίδια χωρίς κανά βαρύ progression system, εκεί το μοντέλο Game Pass ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.- Πάω στοίχημα ότι θα με θεωρήσετε ανώμαλο αν σας πω τι είδους παιχνίδια (π.χ. Dangerous Dave που ήταν Mario clone) έπαιζα κάποτε (early 90s) σε PC/DOS πλατφόρμα. Ναι, ακόμα κι εκεί τέτοια προτιμούσα.

    Οπότε ας σκεφτεί ο καθένας μέσα του τι μοντέλο επιθυμεί να επικρατήσει στην βιομηχανία... θέλει ο κόσμος να γεμίσουμε grindy open world RPG; Ταμάμ το Game Pass για τέτοιου είδους gaming (όπως είπα είναι περί ορέξεως).

    Το endgame της MS (όπως το αντιλαμβάνομαι) είναι να πάνε όλα στο cloud και να «εξωθήσει» την Sony να γίνει ολοκληρωτικά πελάτης της στο Azure cloud. Πως λέμε σχέση ΟΤΕ-Forthnet; Κάπως έτσι. Κι άμα πέφτει το PSN, τότε θα είναι ευθύνη της MS (όπως η Forthnet που τα ρίχνει στον ΟΤΕ ένα πράγμα).

    Και θα την εξωθήσει να γίνει cloud-only, γιατί το κόστος των μεγάλων microchips (αυτά που βρίσκουμε σε PC & home consoles, όχι mobile SoCs που είναι μικρά -χώρια τα profit margins του iPhone που επιτρέπουν 5nm bleeding edge node-) εκτοξεύεται συνεχώς σε wafers (η μεγάλη φέτα/γκοφρέτα από την οποία κόβουν τα chips) και R&D:
    Spoiler!

    Εντελώς συμπτωματικά βολεύει πολύ τις εταιρίες να καταργηθεί πλήρως κάθε έννοια ιδιοκτησίας (σε hardware & software). Θέλουν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο αυτές για διάφορους λόγους (όχι μόνο λόγω πειρατείας).

    Και γιατί αναφέρω το cloud; Γιατί εκεί το μοντέλο πληρωμής των devs θα αλλάξει άρδην. Δεν θα πληρώνονται πλέον με το κομμάτι (βλ. $60-70/brick & mortar μοντέλο που δοκίμασε να εφαρμόσει η Google στο Stadia με ξεχωριστή πληρωμή συνδρομής & παιχνιδιών και φυσικά έφαγε τα μούτρα της), όπου σου πουλάνε μια φορά ένα παιχνίδι και τέλος.

    Πλέον η μαγική λέξη για τις εταιρίες είναι το "engagement" και ο στόχος τους θα είναι να σε κρατάνε engaged at all costs (Enter: endless grind!), γιατί -spoiler alert- στο cloud θα πληρώνονται με βάση το πόσες ώρες παίζουν ένα παιχνίδι οι πελάτες.

    Άλλα μεγέθη πληρωμών θα απολαμβάνει ένα 10ωρο γραμμικό story-based παιχνίδι (δείτε τι είπε ο Josef Fares πρόσφατα, δεν είναι βλάκας ο άνθρωπος) και άλλα μεγέθη πληρωμών θα απολαμβάνει ένα GaaS (μην πάει ο νους σας σε MP αυστηρά, γιατί GaaS είναι και το Genshin Impact και το AC Odyssey -αμφότερα προσφέρουν SP-) με άπειρες ώρες gameplay (δεν είναι τυχαία τα events που βάζουν οι εταιρίες για να ξεκλειδώνεις νέα cosmetics -> κάπως πρέπει να σε παρακινήσουν να τα σκάσεις για MTX).

    Οπότε τι λέει η πονηρή αλεπού M$; Δεν θα σου πει «σου απαγορεύω να βγάλεις 10ωρο γραμμικό παιχνίδι κύριε Josef Fares». Μια χαρά μπορεί να βγάλει. Απλά όταν ο game dev θα δει ότι δεν πληρώνεται επαρκώς από τέτοιου είδους παιχνίδια, αναγκαστικά θα στραφεί σε άλλου τύπου game design (πιο "engaging"). Στην φύση αυτό το λέμε Δαρβινισμό (θεωρία της εξέλιξης) -> adapt or perish. Μόνο που η εξέλιξη δεν παίρνει πάντα επιθυμητά μονοπάτια. Τώρα ελπίζω να έγινε κατανοητό και γιατί η Ubisoft δεν βγάζει πλέον Prince of Persia, αλλά και γιατί το επόμενο πόνημα της Housemarque φαίνεται να διαφοροποιείται αρκετά συγκριτικά με τα προηγούμενα παιχνίδια τους.

    Προσωπικά ακόμα και σε F2P games που έχω παίξει, δεν δίνω φράγκο για cosmetics. Δεν με ενδιαφέρει να έχω ωραία ρουχαλάκια σε in-game κόσμους (άλλο η πραγματική ζωή και τα real-life rewards της και άλλο τα video games). Ας είμαι και e-ρακένδυτος με ψηφιακά κουρέλια, λίγο με νοιάζει (τα stats/buffs είναι άλλο θέμα, εννοώ αν αλλάζει το gameplay). Αλίμονο στα πιτσιρίκια (ως επί το πλείστον) που τσιμπάνε λόγω peer pressure (λογικό το βρίσκω, αφού οι γονείς είναι απόντες να κάνουν swipe σε κανά Tinder και δεν υπάρχουν ισχυρά πρότυπα διαπαιδαγώγησης -> παρκάρουμε το παιδί σε PC/κονσόλα/tablet και άγιος ο θεός!).

    Προφανώς αν σκέφτονταν όλοι σαν κι εμένα, αυτό το μοντέλο δεν θα ήταν καθόλου βιώσιμο, αλλά πάντα θα υπάρχουν αυτοί που είναι ματαιόδοξοι και θα τα σκάνε για πομπώδη skins (εδώ να σημειώσω ότι στα MP/PvP τέτοια skins λειτουργούν και ως «σημαδούρες» στον χάρτη -> το αντίθετο της κάλυψης/απόκρυψης που είναι οι στολές παραλλαγής στον Στρατό), εξού και γιατί είναι τόσο κερδοφόρα κάποια παιχνίδια.

    Τελοσπάντων, για μένα θα είναι μεγάλη ξενέρα αν γίνει ο κανόνας το grind (κάποτε ήταν η εξαίρεση και μάλιστα σχεδόν αποκλειστικά σε MMORPG, ειδικά της Άπω Ανατολής).

    Για μένα video games = pure fun/escapism και δεν το διαπραγματεύομαι καν. Υπάρχει όμως και κόσμος που το βλέπει κυριολεκτικά σαν δουλειά/μεροκάματο. βλ. κάτι καψίματα 4000+ ωρών στο Monster Hunter κλπ. Ή του δίνεις «δουλειά» (endless grind) ή τα παρατάει. Δεν παίζουν όλοι για pure fun ή τελοσπάντων δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ορισμό για το τι εστί "fun", οπότε άκρη δεν θα βγάλουμε.

    Προσωπικά ξενερώνω και μόνο στην σκέψη ότι πρέπει να δουλεύω (grindάρω σε ορολογία gaming) 40+ χρόνια για να ξεκλειδώσω τι "high-tier loot/endgame content" (σε RPG ορολογία); Μια σύνταξη της πλάκας!!! (ξεγραμμένη την έχω, το σύστημα έτσι όπως είναι στημένο σαν πυραμίδα θα καταρρεύσει εκκωφαντικά μέσα στις επόμενες δεκαετίες, αλλά ας μην ξεφύγουμε -> απλά μου αρέσει να μιλάω και με real-life παραδείγματα για να γίνομαι κατανοητός)

    Ε όχι, αυτό το πράγμα ΔΕΝ το θέλω ΚΑΙ στα video games. Εγώ προσωπικά ξαναλέω, δεν θέλω να μιλήσω για άλλους, γιατί σίγουρα τα γούστα διαφέρουν από gamer σε gamer.

    Και επειδή έχουμε και «εύθικτους» (με alt accounts or not), όπου γράφω Game Pass, βάλτε αυτολεξεί PS Now (ή ό,τι άλλο σκαρφιστεί η Sony στο μέλλον). Μην κολλάμε στο εκάστοτε brand name, γιατί η ουσία των όσων γράφω δεν αλλάζει. Αναφέρω Game Pass, γιατί αυτό προβάλλεται ελέω επιθετικού marketing, όχι το PS Now (μέχρι στιγμής τουλάχιστον).

    Ευτυχώς έχω κι άλλα ενδιαφέροντα στην ζωή μου, οπότε και να καταστραφεί το gaming, όλο και κάτι άλλο θα βρω να ασχοληθώ. Μπορεί και να το γυρίσω σε full retro mode on. Ειλικρινά τους cheerleaders του Game Pass ΔΕΝ τους καταλαβαίνω τι σόι κατηγορία gamers είναι. Μιλάω για όσους δεδηλωμένα γουστάρουν συγκεκριμένου τύπου gaming (γραμμικά story-based παιχνίδια). Αν όμως γουστάρουν open-world RPG, πάω passο.

    Εννοείται ότι οι χαρτογιακάδες (από Satya Nadella/Φιλήμων Σπενσερόπουλο και ίσως και Jim Ryan) τρίβουν τα χέρια τους με όλα αυτά. Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Το καλό για αυτούς είναι ότι πάντα θα υπάρχουν νεότερες γενιές να αρμέξουν (και από άποψη πελατείας/gamers, αλλά και νέοι ορεξάτοι game devs, αφού οι παλιοί δεν αντέχουν και πολύ).

    Μην κρίνετε από το πως είναι το Game Pass σήμερα, που ναι μεν έχει μια ποικιλία και χαμηλή τιμή (πολύ κάτω του κόστους) για να προσελκύσει κόσμο (όσο πιο πολύς κόσμος έρθει, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να έρθουν και "microtransaction whales" -> μειοψηφία πελατών που τα σκάνε ΠΟΛΥ χοντρά, χώρια το leverage που αποκτά η MS ως Δερβέναγας της gaming βιομηχανίας απέναντι σε game devs/studios). Με τον Δαρβινισμό που ανέφερα θα πάρει πολύ συγκεκριμένη μορφή στο μέλλον, αρκετά διαφορετική από την σημερινή.

    Η κάψα των εταιριών που μιλάνε για δις gamers δεν είναι τυχαία, είναι απόρροια του mobile domination της αγοράς. Δυστυχώς αυτό το mobile τα έχει αλώσει όλα και πλέον καθορίζει τάσεις.

    ΥΓ: Εύχομαι ειλικρινά να πέσω έξω σε όσα γράφω παραπάνω και να πεταχτεί κάποιος το 2030+ στο ps6forums.gr να πει «τι καταστροφολογικές μαλακίες έλεγε ο psx3». Ειλικρινά το εύχομαι, για το καλό όλων μας (πλην χαρτογιακάδων). Αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πέσω μέσα. Κάνει μπαμ δηλαδή τι ρότα* έχει πάρει το καράβι της βιομηχανίας. Ήδη από το 2010 (υπάρχουν τα posts μου εδώ μέσα για όποιον θέλει να τα ξεψαχνίσει) έγραφα ότι το μοντέλο των paid DLC maps θα καταργηθεί στο μέλλον (κάτι που έγινε με τα F2P games). Προφανώς δεν μπορούσα να προβλέψω το Fortnite συγκεκριμένα (δεν έχω κρυστάλλινη σφαίρα), αλλά θεωρώ ότι έπεσα αρκετά κοντά στην πρόβλεψή μου. Πλέον τα MP maps είναι τσάμπα (καλό για την συνοχή του player pool, εξού και ο λόγος που ασκούσα κριτική) και τα skins ζητάνε παλαβά λεφτά με MTX (να λοιπόν πως βγαίνουν τα σπασμένα των free maps/content updates).

    * Πλην Nintendo ίσως που ψιλοαντιστέκεται σθεναρά (?). βλ. Zelda BoTW που άνετα σηκώνει MTX monetization της αρκούδας (open world με RPG στοιχεία δεν θεωρείται?), αλλά σου λέει όχι κύριος, εγώ είμαι old school δεινόσαυρος, σου ζητάω τίμια-παντελονάτα €50 (από το 2017 μέχρι και σήμερα δεν έχει πέσει) και δεν θα σε αρμέξω με Helix points (βλ. πρακτικές Ubisoft). Έλα όμως που σε πολλούς κακοφαίνεται το 50άρι που δεν πέφτει (ειλικρινά, τι αξία έχει ένα 50άρικο σήμερα? $50 είχαν και τα NES games πριν 30+ χρόνια με πολύ πιο ισχυρό/σπάνιο δολάριο και πολύ χαμηλότερο κόστος development).

    Ας προσέξει πολύ καλά η Sony τις «μπανανόφλουδες» που πετάει η M$ (είναι μανούλα στο "embrace-extend-extinguish" εδώ και πολλές δεκαετίες), γιατί δεν αντιγράφει μόνο τα θετικά (όλη αυτή η Δυτικίλα που την ψέγουν ξεκίνησε επί PS3 εποχής ελέω 360 ανταγωνισμού, τότε που το 360 πυροβολούσε AAA cinematic exclusives -> τώρα βρίζουν την Sony τα Xbots, αλλά η MS το ξεκίνησε, τότε που τα Mass Effect/Bioshock ήταν XBOX 360 exclusives), αλλά και τα αρνητικά (βλ. PS+ paywall). Και μένει να δούμε αν και πως θα την επηρεάσει το network effect του Game Pass.

    Τα είπα και πλέον έχω την συνείδησή μου καθαρή, ό,τι και να γίνει από εδώ και πέρα. Μην πει κανείς ότι πιάστηκε με τα βρακιά κατεβασμένα και δεν ήξερε. You've been warned.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (13-03-2021),gRim (13-03-2021),modecris (13-03-2021)

  7. #2485
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι η MS παει ξεκάθαρα να γίνει netflix.

    1) Gamepass σε όσο το δυνατόν περισσότερες συσκευές (κινητά, τηλεοράσεις, switch, ίσως αν ο χαρτογιακάς Ryan το δεχόταν και στο PS)

    2) Περιεχόμενο από άλλους publishers αλλά κυρίως δικές της παραγωγές με τις συνέπειες που γνωρίζουμε, στις οποίες θα κυριαρχεί η μετριότητα και 1 στις 20 μπορεί να δούμε κανένα διαμαντάκι.. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμη και όταν βλέπεις καλούς ηθοποιούς και σκηνοθέτες στο netflix, το αποτέλεσμα είναι συνήθως μετριάντζα ...

    3) Αύξηση της τιμής και αυστηροποίηση του πλαισίου, όχι κάτι 1 ευρώ για τους 3 μήνες ή συνδρομές από Βραζιλία που διαβάζουμε..

    4) Οικονομοτεχνική μελέτη δεν έκανα, ούτε έχω τα στοιχεία για να κάνω, αλλά σε ένα υποθετικό σενάριο 100 εκ συνδρομητών (η sony έχει ήδη κοντά στα 50 εκ αν δεν κάνω λάθος με το τίποτα...) με 15 ευρώ το μήνα, μιλάμε για 18 δις έσοδα το χρόνο!

    Anyway, εγώ προσωπικά ΕΛΠΙΖΩ αυτές οι κινήσεις να λειτουργήσουν μόνο θετικά για τη sony, βγάζοντας ακόμη ποιοτικότερα exclusives, να μην επηρεαστούν οι σονοχαρτογιακαδες και κάνουν κάτι παρόμοιο, γιατί μετά αλλάζουμε χόμπι, θα γίνω ψαράς.

    Όσο για την MS, τα exclusive της bethesda που θα κυκλοφορήσει, θα μπουν στην wishlist και θα παιχτούν αν το αξίζουν, αλλά σε καμία περίπτωση μέσω του gamepass. Αγορά και μάλιστα σε δισκάκι.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Brazhlias (16-03-2021),psx3 (13-03-2021)

  9. #2486
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το Netflix ήδη χτυπάει την πόρτα σε όσους κάνουν sharing... αν μας χτυπάει «καμπανάκια» αυτό.

    Το αφήσανε λάσκα τόσα χρόνια να χτίσουν network effect και τώρα σφίγγουν τα λουριά.

    Καθίστε να αφαιρέσουν εντελώς το BD-ROM drive οι εταιρίες (πιθανότατα στην επόμενη γενιά) και το βλέπω να πηγαίνει άκλαφτο και το gamesharing (αποκλειστικότητα των κονσολών, σε PC δεν υπάρχει).

    Ειλικρινά απορώ πως ο κόσμος βλέπει την σαλαμοποίηση και δεν λέει τίποτα. Μην πω ότι βαράνε παλαμάκια κιόλας μερικοί!

    Μέχρι και gaming δημοσιογράφους (μην λέω ονόματα) έχω δει να ζητάνε επιτακτικά να φύγει το «βαρίδι» (sic) το BD-ROM drive και να γίνουν πιο compact οι κονσόλες. Σιγά ρε φίλε, μια χαρά είναι το χοντρούλικο PS5 μου! Δεν κοιτάνε την καμπούρα τους, κοιτάνε την «καμπούρα» της κονσόλας. Και όχι, δεν θέλω κανένα centralized σύστημα ανταλλαγών με rewards της πλάκας, ειδικά όταν ξέρω από πρώτο χέρι τι αξία έχουν σπάνια physical video games (ακόμα και PS3 εποχής). Για decentralized p2p blockchain το συζητάμε, αλλά σιγά μην αφήσουν τον έλεγχο στους πολλούς. Τα θέλουν όλα δικά τους.

    Δεν καταλαβαίνουν οι digital lovers του κοπανιστού αέρα τι σημαίνει αυτό για το gamesharing; Το οποίο gamesharing στα δικά μας χωράφια (PSN) να υπενθυμίσω ότι ξεκίνησε με 5 (πραγματικά 5, όχι ντεμέκ 10 που δήθεν θα είχε η MS το 2013, ενώ ήταν demo mode της μιας ώρας) primary activations το 2006, έπεσε στα 2 primary activations τέλη του 2011 (έκανε παράπονα ο Jaffe στην Sony για «πειρατεία» σε ένα αποτυχημένο indie project του, γιατί τότε κυρίως indies είχε το PS store) και πλέον είναι 1 primary/offline & 1 secondary/always-online από PS4 εποχής.

    Τι διάολο, μόνο εγώ βλέπω σαλαμοποίηση; Ή όλα εκτυλίσσονται τόσο αργά που ο κόσμος δεν θυμάται πως ήταν τα πράγματα πριν 10-15 χρόνια;

  10. The Following 4 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (16-03-2021),drifterx (13-03-2021),gRim (13-03-2021),Slay (15-03-2021)

  11. #2487

    Default

    το θεμα ειναι οτι το xbox εξακολουθει να μην εχει παιχνιδια και αυτο δε φαινεται να αλλαζει το επομενο διαστημα...

  12. #2488
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Να γίνει netflix δηλαδή να έχει 200εκ συνδρομητές με 2-3-4 διαφορετικά άτομα παράλληλα να βλέπουν από το ίδιο account, τέλεια. Εγώ παντός netflix ενώ έβλεπα αρκετά πλέον είδα ότι έπεσε αρκετά η ποιότητα, αφού στα προσεχώς πλέον βάζουν ασπρόμαυρες ταινίες του 60 και του 66...

  13. #2489
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το θεμα ειναι οτι το xbox εξακολουθει να μην εχει παιχνιδια και αυτο δε φαινεται να αλλαζει το επομενο διαστημα...
    Για να μην έχουμε πάλι ντράβαλα με alt accounts, να διευκρινίσω -αν μου επιτρέπεις- πως το εννοείς:

    Παιχνίδια έχει, όπως είχε και το PS3 τα πρώτα 2 χρόνια: https://knowyourmeme.com/memes/ps3-has-no-games <-- τα Xbots της 360 εποχής θυμούνται τι καζούρα ρίχνανε, οπότε ας μην το παίζουν «θιγμένοι» τώρα. Γύρισε ο τροχός και ανέβηκε η Sony.

    Ποιότητα δεν έχει... system sellers/killer apps δεν έχει.

    Το OG XBOX είχε το Halo (με εξαγορά της Bungie έστω). Βαρβάτο killer app για FPS fans.

    Το XBOX 360 είχε το Gears of War. Το αυτό για TPS fans.

    Το OG XB1 ναι μεν είχε κάποια exclusives στις αρχές, αλλά δεν έχει ρε παιδί μου κάποιο generation defining exclusive. Κάποιο παιχνίδι που να πουλάει κονσόλες σαν ζεστά ψωμάκια (βλ. RROD/GoW1, ακριβώς όπως η Nintendo πουλάει προβληματικά joycons ελέω exclusives).

    Κάποιο παιχνίδι να το ακούς και να γίνεται σεισμός στην αγορά, όπως με τα πρώτα Halo/Gears. Το PS4 έχει κάμποσα system seller exclusives.

    Με μια λέξη: ντεφορμέ. Δυστυχώς. Το θέμα είναι αν και πότε θα γυρίσει ο τροχός. Να δούμε τι θα κάνουν αυτά τα 23 studios και αν και κατά πόσο θα «ζορίσουν» την Sony (γιατί με αυτά που είδαν στο Hali Infinite reveal trailer, σου λέει ο Jim Ryan μια χαρά είμαστε με την cross-genίλα -> φαινόμαστε 2 γενιές μπροστά συγκριτικά). Φάση Α vs Γ Εθνική.

    Επιστροφή σε εποχές 360 δεν βλέπω στον ορίζοντα. Εποχές Netflix, ναι. Και με δικαιολογία/τυράκι την χαμηλή τιμή δικαιολογούνται όλες οι μετριάτζες (The Medium κλπ.)

  14. #2490

    Default

    δε μιλαω για νουμερα ρε συ, στην ποιοτητα αναφερομαι...Διαφημιστηκε το medium ως το μεγαλο αποκλειστικο και απο τα reviews βλεπω μετριαντζα...Αυτο δε φαινεται να αλλαζει στον οριζοντα...
    η συνδρομητικη υπηρεσια της disney επιασε 100εκ συνδρομητες σε 1 χρονο...θα το εκανε ποτε αυτο χωρις το mandalorian για κραχτη? Και ο κοσμος ξερει οτι ηρθε το wandavision και εχουν ανακοινωθει ενα σκασμο σειρες στο κοσμο της marvel/star wars που ο κοσμος αγαπαει...
    το να προσφερεις παλια παιχνιδια που τα περισοτερα ο κοσμος τα εχει ηδη παιξει και εχουν μπει σε προσφορες απειρες φορες, εχει την αξια του για το νεο gamer, αλλα για αυτον που επαιζε ολα αυτα τα χρονια αυτα τα παιχνιδια, δεν προσφερει και πολλα...Προσφερει προσβαση σε μικροτερα παιχνιδια που αν καποιος επρεπε να αγορασει, δε θα το εκανε ποτε....μεχρι εκει...Η indie σκηνη ειναι niche κατηγορια, ελαχιστοι αυτοι που ασχολουνται...
    φαντασου τι θα γινοταν αν η ms εβγαζε ενα zelda...ε δεν το εχει κανει...

  15. The Following 2 Users Say Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    mihalis13 (13-03-2021),psx3 (13-03-2021)

  16. #2491
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πάντως για να έρθουν «εποχές 360», θα πρέπει συνειδητά η MS να ρίξει βάρος στο XBOX και να παραγκωνίσει άλλα πράγματα (PC, mobile/cloud). Ακριβώς ό,τι έκανε προ 15ετίας (πόσοι θυμούνται το αποτυχημένο GFWL?).

    Μέχρι στιγμής δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο στον ορίζοντα και δεν νομίζω να αλλάξει ρότα το καράβι, όσο και να το θέλουν οι νοσταλγοί της PS360 era.

    Συνειδητά (?) η MS θυσιάζει (αν και δεν το λένε ευθέως για λόγους PR) το XBOX/console brand, για να φτιάξει κάτι ευρύτερο/μεγαλύτερο (στυλ Netflix, δηλαδή platform-agnostic).

    Δεν συμφωνώ με αυτή την ρότα, αλλά it is what it is. Ό,τι και να λέμε δεν θα αλλάξει κάτι, θα μιλήσει η ψήφος του κόσμου δια του πορτοφολιού.

    Cannibalization λέγεται αυτό στην αργκό του marketing: θυσιάζουν ένα προϊόν, για να δώσουν βάρος αλλού.

    Το πρόβλημα είναι μην «κανιβαλίσουν» και την Sony και το PS brand, εφόσον ο Jim Ryan (δεν του έχω πολλή εμπιστοσύνη) ανοίξει διάπλατα τις πύλες στο Game Pass, ακριβώς όπως την πάτησε η Τροία με τον Δούρειο Ίππο.

    Εύχομαι να κάνω λάθος, αλλά ο μόνος που φαίνεται να σέβεται την κληρονομιά που άφησε ο Kutaragi είναι ο Cerny, έστω με αυτά τα μέσα (AMD hardware + secret sauce) που του παρέχει η Sony και παίρνοντας έμπνευση από PS1/2/3 hardware philosophy.

    Ο Jim Ryan μόνο φράγκα και αρπαχτή βλέπει μπροστά του.

    Εννοείται ότι θα το γυρίσω κι εγώ στο ψάρεμα (το real life, όχι αυτό του WoW!) άπαξ και Netflix-ο-ποιηθεί ολοκληρωτικά ΚΑΙ η βιομηχανία του gaming (δίνω μια μικρή πιθανότητα να ξεφύγει από την επερχόμενη λαίλαπα η Nintendo).

    Ακριβώς όπως έριξα μαύρη πέτρα σε ταινίες/σειρές (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων από κανά «θείο» και αυτό once in a blue moon) και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

  17. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (13-03-2021),Lefteris_X (13-03-2021),WolfRathmA (13-03-2021)

  18. #2492
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Δωρεάν το outriders στο gamepass από day 1. Πολύ καλό deal!

  19. #2493
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Five Legendary Bethesda Titles Get the FPS Boost Treatment on Xbox Series X|S




    Δωρεάν remasters από την Microsoft. FPS boost, τεράστιες βελτιώσεις στο loading και Auto HDR. Η ομάδα BC κάνει παπάδες!

    - - - Updated - - -

    Επίσης έρχεται το Octopath Traveler στο Xbox. Φαντάζομαι ότι θα βγει και σε PS5 κάποια στιγμή.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Sergio (17-03-2021)

  21. #2494

    Default

    Ωραία να πάρουμε next Gen κονσόλα με την προοπτική να παίζουμε bc games

    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  22. The Following User Says Thank You to Kkritikos For This Useful Post:

    djpar (17-03-2021)

  23. #2495
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τουλαχιστον αυτο το παθος της MS με την προηγουμενη γενια, ισως να αποτρεψει την Sony απο το να κυκλοφορησει 50 remasters. Ειναι προφανες οτι η στρατηγικη της MS επι του παροντος ειναι παντελως διαφορετικη απο αυτην της Sony. Ο ενας σφιγγει το ζωναρι στον αλλο. Οχι απαραιτητα κακο, ισα ισα το αντιθετο.

    Αν με ρωταγε κανεις ποια στρατηγικη με ενθουσιαζει περισσοτερο και ποια βλεπει περισσοτερο μπροστα δεν χρειαζεται να απαντησω. Ωραιο να ξαναπαιζεις παλια παιχνιδια σε πολυ καλυτερες συνθηκες αλλα δεν ειμαι απο αυτους που θα αφιερωναν χρονο και πορους σε κατι τετοιο.

    Μιλαω παντα για remasters ετσι; Οχι remakes. Υπαρχει μεγαλη διαφορα.

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    djpar (17-03-2021),mihalis13 (17-03-2021)

  25. #2496
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  26. #2497
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    https://wccftech.com/remedy-xbox-ser...-and-textures/

    Remedy: Xbox Series S Optimization Is Nowhere Near as Simple as Lowering Resolution and Textures


    Τα λέγαμε εδώ οτι το series s θα κρατήσει πίσω τα multiplatform, και δε θα αφήσει το sereis x να δειξει τις πραγματικές δυνατότητες του.

  27. The Following 4 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Brazhlias (22-03-2021),PDS (22-03-2021),psx3 (22-03-2021),Slay (24-03-2021)

  28. #2498
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    https://wccftech.com/remedy-xbox-ser...-and-textures/

    Remedy: Xbox Series S Optimization Is Nowhere Near as Simple as Lowering Resolution and Textures


    Τα λέγαμε εδώ οτι το series s θα κρατήσει πίσω τα multiplatform, και δε θα αφήσει το sereis x να δειξει τις πραγματικές δυνατότητες του.
    Τι, δεν έχει μαγική scaling νεραϊδόσκονη το SDK τελικά; Δεν ήμασταν άσχετοι όσοι τα λέγαμε;

    Το πρόβλημα με όσους έχουν πιστέψει το παραμυθάκι του scaling είναι ότι έχουν μείνει ακόμα στην δεκαετία του 2000... ότι οι GPUs είναι μόνο για pixels/πολύγωνα.

    Το XSX έχει μεγάλο potential σε GPGPU compute (έστω και με τον περιορισμό του 10GB dataset -λόγω κουλής RAM-), αλλά αυτό το potential δεν θα φανεί λόγω XSS baseline (4TF).

    Όταν το PS5 έχει 10TF baseline και θα μπορεί να δώσει π.χ. 7TF σε γραφικά (pixel/vertex/geometry shaders) και τα υπόλοιπα 3TF σε compute shaders (π.χ. για next-gen AI, physics), η MS θα προσπαθεί να στριμώξει τα πάντα σε 4TF. Και τα υπόλοιπα 8TF του XSX θα είναι απλά για resolution/fps boost (ό,τι ακριβώς συμβαίνει σε PC/PS4 Pro/XB1X).

    Εξ' ορισμού στην εποχή μας ΔΕΝ είναι αποδεκτό να πετσοκόψεις την AI ή να αλλάξεις το level design ανάμεσα σε διαφορετικές πλατφόρμες.

    Εδώ βγήκε το Apex Legends στο Switch και είναι 100% το ίδιο παιχνίδι (σε level design & player count) με τις άλλες πλατφόρμες. Και φυσικά τρέχει χάλια, γιατί τόσο μπορεί το hardware (όχι, δεν είναι άμπαλοι οι της Panic Button, είναι στο ίδιο league με Bluepoint). Πάντως είναι το ίδιο παιχνίδι. Ούτε special maps έχει, ούτε χαμηλότερο player count. Cross-play γαρ.

    Δεν ζούμε σε εποχές PS2/GameCube/OG XBOX όπου έβλεπες διαφορετικό game design π.χ. στο Splinter Cell.

    Οπότε να κάτσει η MS να αναπτύξει με βάση XSX baseline και να φάνε φόλα οι κάτοχοι XSS με τίποτα βαζελίνες/χυλό sub-720p 15-20 fps, δεν το βλέπω πολύ πιθανό. Θα εξαγριωθούν και με το δίκιο τους!

    Τελοσπάντων, για να λέμε του στραβού το δίκιο, διαστημικό είναι το XSS συγκριτικά με το Switch, αλλά με 4TF θα πρέπει να πείσεις το κοινό σου να μην ζητάει AAA(A) cinematic experiences (βλ. The Initiative ως αντίπαλο δέος της ND/ICE Team), να τους πείσεις να αποδεχτούν τον blue ocean δρόμο της Nintendo.

    Όπου η Nintendo ναι μεν έχει το σαπάκι της, αλλά έχει και GOTY του 97 Metacritic... αυτός είναι ο blue ocean δρόμος. Δεν κυνηγάς πλέον την top τεχνολογία/top γραφικά (βλ. εποχές N64), αλλά προσφέρεις το κάτι διαφορετικό.

    Πολύ αμφιβάλλω ότι θα βγάλει κάτι ανάλογο του BoTW η MS. Η κάψα (κρυφός πόθος) πολλών (ακόμα και των cinematic haterz) είναι να βγάλει ένα πολύ δυνατό AAA(A) η Initiative και μετά όλως τυχαίως θα γίνει γαργάρα όλη η ρητορική περί QTE/cinematic movies/3rd person over-the-shoulder camera/walking simulators (αν δεν έχει γίνει ήδη με το The Medium δηλαδή).

    Για να μην παρεξηγηθώ, προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να βγάλει κάτι δυνατό η Initiative, μπας και ζοριστεί η Sony που είναι ολίγον καβάλα στο άλογο τελευταία (μιλάω για το ντουέτο Jim Ryan/Hermen Hulst). Αλλά ανάμεσα σε 4TF vs 10TF RDNA2, δεν έχω καμία αμφιβολία που θα δούμε τα πιο εντυπωσιακά exclusives της γενιάς. Μεγαλύτερο χάσμα από το 1.31TF vs 1.84TF GCN της προηγούμενης (XB1 vs PS4). Δεν ξέρω πόσοι το έχουν συνειδητοποιήσει...

    Αυτά βλέπει ο Jim Ryan και το πάει φέεεετα το θέμα με cross-gen κυκλοφορίες (που ομολογουμένως δείχνουν εντυπωσιακές, αλλά προσωπικά δεν θα τις βαφτίσω next-gen, όπως δεν είναι next-gen ούτε το Gears 5 με Series X Enhanced patch). Next-gen is yet to come!

    Τώρα αν ο στόχος της MS δεν είναι τα exclusives και γενικώς τσάμπα το hype για τα νέα studios, πάω πάσο. Με μόνο multiplatform κυκλοφορίες που ίσως τρέχουν λίγο καλύτερα στο XSX συγκριτικά με το PS5, δεν πας μακριά θεωρώ.

    Και αυτό γιατί το 2023 θα βγει κανά PS5 Pro των 20TF και τότε πάπαλα το αβαντάζ των 12TF. Τι θα κάνει η MS; Δεν θα βγάλει κι αυτή iterative κονσόλα; Ή θα την εμποδίσει το γεγονός ότι έβγαλε iterative κονσόλα day 1 το 2020;

    Η Sony έχει εύκολο/στρωμένο δρόμο για PS5 Pro (θα διπλασιάσει τα CUs κλπ, όπως έκανε με το PS4 Pro). Εύκολο να πας από 36 σε 72 CUs με λιθογραφία των 5nm. Η MS που έχει ήδη 52 CUs, θα πάει στα 104 CUs για να βγει από πάνω; Δυσκολάκι το κόβω.

    Παίζει δηλαδή όλο αυτό το marketing με τα Τεραφλόπια να της γυρίσει μπούμερανγκ... η δε ροή των PS5 exclusives περιμένω να έχει στρώσει από το 2023 (το αντίστοιχο 2016 του PS4).

    Η Remedy έχει σωστά points αναφορικά με το raytracing του XSS (δεν έχει «ζουμί» το μηχάνημα, σκέτο/στείρο bullet point το HW RT) και τα πολλά hardware targets που όντως περιπλέκουν το development.

    Οπότε φανταστείτε από το 2023 να έχουμε τα εξής targets για τους devs: OG PS5 (PS5 Slim τότε), PS5 Pro, XSS, XSX, XSXxX (λολ, δεν ξέρω πως αλλιώς θα το ονομάσουν).

  29. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (22-03-2021),Kkritikos (22-03-2021),PDS (22-03-2021),Stefanos (22-03-2021),Valkyre (22-03-2021)

  30. #2499
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    https://wccftech.com/remedy-xbox-ser...-and-textures/

    Remedy: Xbox Series S Optimization Is Nowhere Near as Simple as Lowering Resolution and Textures


    Τα λέγαμε εδώ οτι το series s θα κρατήσει πίσω τα multiplatform, και δε θα αφήσει το sereis x να δειξει τις πραγματικές δυνατότητες του.
    Οτι λεγαμε επιβεβαιωνεται κατα γραμμα. Δυστυχως.
    Το bold ειναι το θεμα μας εδω.

    .

  31. #2500
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Jeff Grubb: I've been told that everything on Phil's shelf meant something, even the Switch.







    Να πέφτουν τα στοιχήματα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •