Page 144 of 164 FirstFirst ... 4494134140141142143144145146147148154 ... LastLast
Results 2,861 to 2,880 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2861
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πόσο καιρό νομίζεις ότι είναι αυτός ο "αρκετός καιρός";
    Ίσως 2-3 μήνες;

    Η αλήθεια είναι 3-4 εβδομάδες (και πολύ λέω για τις 4 εβδομάδες) = ΔΕΝ είναι και ΤΟΣΟ "αρκετός".
    Συνεπώς 3-4 εβδομάδες πριν το release όλα είναι έτοιμα: γραφικά, μουσική, ήχοι, gameplay.

    Bugs, glitches και μικρο-ραφιναρίσματα απομένουν, δηλαδή καθαρός κώδικας.
    Που αυτός ο κώδικας, στο διάστημα 3-4 εβδομάδων έχει βελτιωθεί.
    Άρα δικαιολογώ λίγα MegaByte κατέβασμα day 1 patch, γιατί είναι.........σκέτος κώδικας!

    Οπότε;

    Ποιος ο λόγος για ΟΛΑ αυτά τα ΓΙΓΑ day 1;

    Ο κώδικας είναι μερικά MByte. Άντε το πολύ-πολύ να είναι 50-60 ΜΒ και πάλι καραξεσκίστηκα! (υπενθυμίζω ότι κώδικας του God of War 3 στο PS3 ήταν περίπου 5 -πέντε- ΜΒ!)

    Άρα;

    Ποιος λοιπόν είναι ο πραγματικός λόγος που οι χρήστες κατεβάζουν δεκάδες γίγα με την "καλημέρα day 1";

    Πολύ απλά: σταρχιδισμός από πλευράς εταιρειών και ταυτόχρονα έμμεση ώθηση προς all-digital.

    Ε, να πα γ@μηθείτε.
    Αν μιλάς για τον εκτελέσιμο κώδικα της CPU, όντως δεν παίζει να είναι πάνω από 200MB (και αυτό για κανά μεγάλο open world τύπου AC Odyssey).

    Το πρόβλημα όπως το αντιλαμβάνομαι είναι ο εκτελέσιμος κώδικας της GPU (shaders), όπου εκεί με την πολυπλοκότητα των σύγχρονων συστημάτων μιλάμε για... GBs.

    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί θέλουν recompile τα shaders κάθε 3 και λίγο. Τι ακριβώς διορθώνουν;

    Δεν θυμάμαι τέτοια τερτίπια επί PS360 εποχής (που και τότε υπήρχαν programmable shaders). Ή έδιναν περισσότερη προσοχή οι devs τότε ή η χαμηλή πολυπλοκότητα των τότε GPUs (DX9/Shader Model 3 level) δεν παρήγαγε τεράστια μεγέθη shaders.

  2. #2862
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι με τιποτα και για κανέναν λόγο δεν θα σε βάλει κανείς να κατεβάσεις υλικό αν αυτό υπάρχει ήδη στο δίσκο.
    Τουλάχιστον μέχρι απόδειξης του αντιθέτου εγώ δεν το πιστεύω.
    Τώρα από εκεί και πέρα τι και πως γίνεται δεν ξέρω .
    Πρόσφατα έκανα install το far cry 5.
    Βιαζόμουν να ξεκινήσω και έκλεισα το Ίντερνετ και έπαιξα από το Bly ray.
    Μετά όταν πηγα για δουλειά το έβαλα να κατεβάζει το patch , και μου διέγραψε σχεδον το μισο παιχνίδι και το αντικατέστησε με downloaded υλικό.
    Αυτό ήταν παιχνίδι της Ubisoft όχι της ms.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Μάλλον δεν με εννόησες ή δεν στο μετέφερα με κατανοητό τρόπο.

    Σε βάζουν να κατεβάσεις ΠΟΛΛΑ ΓΙΓΑ γιατί πολύ απλά ΔΕΝ τα έχουν βάλει στο δισκάκι. (ενώ είναι ήδη έτοιμα μήνες πριν)

    Κατανοητή τώρα η ατάκα "μας σπρώχνουν στο all-digital";

    Είναι εσκεμμένη η έλλειψη content στο δισκάκι.

  3. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    drifterx (17-11-2021)

  4. #2863
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Βασικά αν το σκεφτείς τα δισκάκια μπαίνουν σε διαδικασία παραγωγής αρκετό καιρό πριν την κυκλοφορία.
    Απλά επειδή τα σύγχρονα games συνεχίζουν να αναπτύσσονται για καιρό ακόμα και μετά το launch, προσωπικά μόνο αυτό το λόγο μπορώ να βρω για να υπάρχουν συνεχή και μεγάλα updates.
    Βρίσκονται πιθανότατα bugs, διορθώνονται η αλλάζουν κομμάτια του παιχνιδιού, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
    Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι σε οποιοδήποτε παιχνίδι αν σβήσεις τα patch και παίξεις μετά τη vanilla εγκατάσταση από το Bly ray , αυτό που θα παίξεις δεν θα έχει καμμία σχέση με αυτό που ήξερες .
    Νομίζω είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις τύπου AC Unity που έγινε ship με σπασμένα γραφικά και μετά ήθελε 40GB (αν θυμάμαι καλά) patch να ισιώσει.

    Από τότε που σταμάτησαν να σφίγγουν τα λουριά οι Sony/MS (40k USD κάθε Title Update κάποτε, free σήμερα), το έχουν καραξεσκίσει το θέμα.

    Δώσε ευκολία στους devs (όπως επιθυμούν) = η λέξη πειθαρχία φεύγει από το παράθυρο

    Υποτίθεται κιόλας ότι με τα programmable shaders (OG XBOX/GeForce 3) θα γινόταν πιο εύκολο το game development, αντί με τις εξωτικές λύσεις γραφικών (PS2 GS, Nintendo TEV)...

  5. #2864
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Φτιάξτε ΝΟΜΟΥΣ κύριοι κ@ριόληδες νομοθέτες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για τα λογισμικά, πάσης φύσεως.

    ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ.

    Έχετε αφήσει αχαλίνωτη την βιομηχανία του λογισμικού (κατ' επέκταση και του gaming λογισμικού) και κάνουν ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.


    #έχωαπηυδήσει

  6. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (17-11-2021)

  7. #2865
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Φτιάξτε ΝΟΜΟΥΣ κύριοι κ@ριόληδες νομοθέτες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για τα λογισμικά, πάσης φύσεως.

    ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ.

    Έχετε αφήσει αχαλίνωτη την βιομηχανία του λογισμικού (κατ' επέκταση και του gaming λογισμικού) και κάνουν ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.


    #έχωαπηυδήσει
    Διάβασε αυτό να κλάψεις.

    Πως ένας προγραμματιστής ξεφτίλισε πολυεθνική αξίας μερικών τρις!

    Ελληνικό δημόσιο φάση. Δεν βγάζεις άκρη με γραφειοκρατικούς οργανισμούς μεγάλου μεγέθους... σαν να λέμε Δαβίδ vs Γολιάθ.

  8. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (17-11-2021)

  9. #2866
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μάλλον δεν με εννόησες ή δεν στο μετέφερα με κατανοητό τρόπο.

    Σε βάζουν να κατεβάσεις ΠΟΛΛΑ ΓΙΓΑ γιατί πολύ απλά ΔΕΝ τα έχουν βάλει στο δισκάκι. (ενώ είναι ήδη έτοιμα μήνες πριν)

    Κατανοητή τώρα η ατάκα "μας σπρώχνουν στο all-digital";

    Είναι εσκεμμένη η έλλειψη content στο δισκάκι.
    Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγω Λευτέρη.
    Δεν νοείται day 1 να έχει ο δίσκος 20 γιγα και να κατεβάζεις 90!
    Τόσα παιχνίδια έχουν περάσει απο τα χέρια μου (κυρίως PS), αυτο το πράγμα δεν το έχω ξαναδεί.

    Σε αυτά που λέμε, συνηγορεί το παρακάτω γεγονός:
    Δοκίμασα από περιέργεια να βάλω να παίξω offline χωρίς να έχει ολοκληρωθεί το download, δηλαδή και καλά με το vanilla game που εκανα install απο το δίσκο. Και φυσικα δεν ξεκινάει καν, δείχνοντας απλα την ανολοκλήρωτη μπάρα κατεβάσματος...
    Ξεφτίλα, εχω ενα ωραιότατο σουβερ στη κατοχή μου!!
    Last edited by drifterx; 17-11-2021 at 20:29.

  10. #2867
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Μου θυμισε αυτο που ειχα παθει κι εγω με το Resident evil village που εβαζες το δισκακι, περνουσε κανα 10αρι giga και τα υπολοιπα γινονταν automatic download file, κοινως ειχες το δισκακι αλλα περιμενες να κατεβασει τα υπολοιπα 50 ξερω γω (για να εχει το τελευταιο patch? μαλλον). Επρεπε να κανω delete και να ξαναβαλω το δισκακι χωρις συνδεση στο ιντερνετ για να το περασει ολο. Φαση ειχα single player παιχνιδι με το δισκακι και δεν μπορουσα να παιξω, LOL. Ειχε τα δεδομενα το δισκακι απλα εκανε νταβατζηλικια.
    Εδω βεβαια μιλαμε για αλλη περιπτωση εντελως, το να μην εχει καν ολα τα data στο δισκακι (απατσαριστο εστω) μου φαινεται παρα πολυ τραβηγμενο. Δικαιολογειται μονο σε Gaas game που αναγραφει στο κουτακι οτι δεν μπορεις να παιξεις χωρις συνδεση στο internet.
    Ειναι ετσι το FH5 (gaas εννοω)? Και ακομα πιο σημαντικο, γραφει στο κουτι οτι χρειαζεται συνδεση στο ιντερνετ το προιον?
    Ρωταω γιατι πραγματικα δεν εχω ιδεα.


  11. #2868
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Στο cod ακουσων ακουσων έχει το multi και το zombies στο blue ray και το campaign θέλει κατέβασμα!

  12. #2869
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Μου θυμισε αυτο που ειχα παθει κι εγω με το Resident evil village που εβαζες το δισκακι, περνουσε κανα 10αρι giga και τα υπολοιπα γινονταν automatic download file, κοινως ειχες το δισκακι αλλα περιμενες να κατεβασει τα υπολοιπα 50 ξερω γω (για να εχει το τελευταιο patch? μαλλον). Επρεπε να κανω delete και να ξαναβαλω το δισκακι χωρις συνδεση στο ιντερνετ για να το περασει ολο. Φαση ειχα single player παιχνιδι με το δισκακι και δεν μπορουσα να παιξω, LOL. Ειχε τα δεδομενα το δισκακι απλα εκανε νταβατζηλικια.
    Εδω βεβαια μιλαμε για αλλη περιπτωση εντελως, το να μην εχει καν ολα τα data στο δισκακι (απατσαριστο εστω) μου φαινεται παρα πολυ τραβηγμενο. Δικαιολογειται μονο σε Gaas game που αναγραφει στο κουτακι οτι δεν μπορεις να παιξεις χωρις συνδεση στο internet.
    Ειναι ετσι το FH5 (gaas εννοω)? Και ακομα πιο σημαντικο, γραφει στο κουτι οτι χρειαζεται συνδεση στο ιντερνετ το προιον?
    Ρωταω γιατι πραγματικα δεν εχω ιδεα.
    Γνωρίζαμε οτι ειναι gaas καθώς συνέχεια θα το εμπλουτίζουν με περιεχόμενο. Το ίδιο ήταν και το 4.

    Αλλα οκ, για το always online όσοι το έψαξαν ήταν προετοιμασμένοι!

    Διαβάζοντας πίσω τα μικρά γράμματα λεει requires download(s).. Ορίστε λοιπον!!

  13. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    hakoo (18-11-2021)

  14. #2870

    Default

    Αυτό ομολογώ ότι δεν το περίμενα!

    https://www.tecvirus.com/news-1/7787...7GJiWerGHLBbrw


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #2871
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Σε καμία Τουρκία (RIP λίρα) ή Βραζιλία διόλου απίθανο.

  16. #2872
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα πάει η φτηνή κονσόλα εν τέλει και αφού φτιάξει η διαθεσιμότητα γιατί τώρα έχουμε και αυτή τη παράμετρο να υπολογίσουμε.

    Μόλις είδα τον τίτλο αμέσως θυμήθηκα οταν η Apple έβγαλε το "φτηνό" XR και όλοι έλεγαν "γιατί να το πάρεις/ δεν αξίζει" και τελικά κάθε χρονια από τότε επαναλαμβάνεται το ίδιο μοτίβο: ψωνιζουν πρώτα οι φανατικοί και οι power users τα pro και μετά οι υπόλοιποι mainstream + value for money users παίρνουν τη βασική σειρά.

    Ίσως γίνει το ίδιο και εδώ.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #2873

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα πάει η φτηνή κονσόλα εν τέλει και αφού φτιάξει η διαθεσιμότητα γιατί τώρα έχουμε και αυτή τη παράμετρο να υπολογίσουμε.

    Μόλις είδα τον τίτλο αμέσως θυμήθηκα οταν η Apple έβγαλε το "φτηνό" XR και όλοι έλεγαν "γιατί να το πάρεις/ δεν αξίζει" και τελικά κάθε χρονια από τότε επαναλαμβάνεται το ίδιο μοτίβο: ψωνιζουν πρώτα οι φανατικοί και οι power users τα pro και μετά οι υπόλοιποι mainstream + value for money users παίρνουν τη βασική σειρά.

    Ίσως γίνει το ίδιο και εδώ.
    Ναι αλλά εδώ δεν νομίζω ότι το S μπορεί να χαρακτηριστεί «βασική σειρά».
    Απευθυνεται ξεκάθαρα σε μη hardcore κοινό που είναι πρόθυμο να θυσιάσει πράγματα .

    Παρεπιπτόντως έχεις απόλυτο δίκιο Γ αυτό που λες για τα iPhone.
    Και το XR είχα και τώρα το απλό 12


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #2874
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εμενα γιατι δεν μου κανει καθολου εντυπωση το συγκεκριμενο νεο? Βασικα μου κανει εντυπωση που δεν το περιμενατε!

    Παιδια ο κοσμος δεν εχει λεφτα. Ειναι απλα τα πραγματα.

    - "Ναι γεια σας, πιο ειναι το φθηνοτερο μηχανημα που μπορω να παρω και να εχω το κεφαλι μου ησυχο απο πλευρας support για τα επομενα χρονια και να εχει και gamepass?"
    - "Υπαρχει το XSS."
    - "A πολυ ωραια ευχαριστω πολυ."
    - "Ναι αλλα ξερετε δεν θα εχει την ιδια αναλυση με το XSX και επισης θα τρεχει σε χαμηλοτερα graphics settings και framerate."
    - "Αναλυση? graphics settings? Framerate? Με συγχωρειτε COD και FIFA θα παιζει?"
    - "Μαλιστα"
    - "Με καρτα παρακαλω"

    Aπλα πραγματα. Χεστηκε το 95% (και πολυ λεω) του κοσμου εκει εξω αν η αναλυση λεει 1080ρ ή 1440ρ ή 2160ρ. Ουτε πιξελ μετρανε ουτε textures συγκρινουν.

    Απο εκει και περα τωρα για τους εχοντες μια επαφη/παθος παραπανω, τους λεγομενους "power users", καταλαβαινεις γιατι αυτο το μηχανημα ειναι ο θανατος της τωρινης γενιας...

  19. The Following 6 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Giannis1979 (18-11-2021),Leon_DiZ (18-11-2021),obione (07-12-2021),PDS (18-11-2021),psx3 (18-11-2021),Viper (18-11-2021)

  20. #2875

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εμενα γιατι δεν μου κανει καθολου εντυπωση το συγκεκριμενο νεο? Βασικα μου κανει εντυπωση που δεν το περιμενατε!

    Παιδια ο κοσμος δεν εχει λεφτα. Ειναι απλα τα πραγματα.

    - "Ναι γεια σας, πιο ειναι το φθηνοτερο μηχανημα που μπορω να παρω και να εχω το κεφαλι μου ησυχο απο πλευρας support για τα επομενα χρονια και να εχει και gamepass?"
    - "Υπαρχει το XSS."
    - "A πολυ ωραια ευχαριστω πολυ."
    - "Ναι αλλα ξερετε δεν θα εχει την ιδια αναλυση με το XSX και επισης θα τρεχει σε χαμηλοτερα graphics settings και framerate."
    - "Αναλυση? graphics settings? Framerate? Με συγχωρειτε COD και FIFA θα παιζει?"
    - "Μαλιστα"
    - "Με καρτα παρακαλω"

    Aπλα πραγματα. Χεστηκε το 95% (και πολυ λεω) του κοσμου εκει εξω αν η αναλυση λεει 1080ρ ή 1440ρ ή 2160ρ. Ουτε πιξελ μετρανε ουτε textures συγκρινουν.

    Απο εκει και περα τωρα για τους εχοντες μια επαφη/παθος παραπανω, τους λεγομενους "power users", καταλαβαινεις γιατι αυτο το μηχανημα ειναι ο θανατος της τωρινης γενιας...
    Εξαιρώ την τελευταία παράγραφο αλλά το υπόλοιπο post και η περιγραφή είναι το γράφημα της δεκαετίας


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #2876
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Με τις ελλείψεις microchip και την φούρια για ψηφιακό μετασχηματισμό, εγώ δεν θα απορήσω αν τα mid-gen upgrades βγουν το 2025 και η νέα γενιά το 2030. Έχουν πάει πίσω όλα τα πλάνα.

    Η δε κάψα για πώληση συνδρομών σε ευρύ κοινό δυστυχώς κάνει πιο ελκυστική την παράταση της cross-genίλας...

  22. #2877
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Και για ΑΚΡΙΒΩΣ αυτούς τους λόγους Δημήτρη κράζαμε την MS όταν μάθαμε τα πρώτα leak περί XsS.

    Το θυμάσαι υποθέτω.


  23. #2878
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Mα κι εγω εκραζα. Δεν εχω σταματησει να το κραζω απο την στιγμη που βγηκε. Αλλα απο την αλλη οκ, το εχω ξαναπει και αυτο που θα πω τωρα, ο κοσμος δεν εχει λεφτα, δεν μπορω δηλαδη για χαρην των πιξελς και των textures να γυρισω και να υποστηριξω οτι ειναι κριμα που τους δινεται η δυνατοτητα να παιζουν τα τελευταια παιχνιδια. Σιγουρα παραπονιεται δεοντως ο power user μεσα μου, απο την αλλη θυμιζω στον εαυτο μου οτι ειμαι σε πολυ καλυτερη θεση απο παρα πολυ κοσμο και καλο θα ηταν να μην το ξεχναω αυτο για τετοια ευτελη ζητηματα.

  24. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Giannis1979 (18-11-2021)

  25. #2879
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δείτε εδώ τιμές για να πάρετε μια ιδέα σε ποιές αγορές φαίνεται φτηνό* το XSS:

    https://www.globalproductprices.com/...tation_prices/

    Λογικά κάπου τόσο κοστίζει το XSX κι εκεί πέρα...

    * σχετικό το «φτηνό» (συγκριτικά με XSX πάντα), γιατί συγκριτικά ακόμα και με την αγοραστική δύναμη της Ελλάδας (και πόσο αγοράσαμε το PS5 στην MSRP) παίζει να είναι πιο ακριβό το XSS για αυτούς (με βάση την δικιά τους αγοραστική δύναμη)... αλλά αφού δεν μπορούν να έχουν PS5/XSX, βολεύονται και με το XSS (poor man's next-gen).

    Κάποτε έτσι ήμασταν κι εμείς (εποχές μαλακής δραχμής/ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ): απλησίαστες για το ευρύ κοινό οι κονσόλες με unofficial/non-MSRP τιμολογήσεις (aka proto-scalping, γατάκια οι σημερινοί scalpers! ), τότε που μεσουρανούσαν τα console clubs με 250 δρχ το τέταρτο της ώρας.

  26. #2880
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Στο... Λιβανο τι παιζει ρε παιδια?

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •