Page 139 of 164 FirstFirst ... 3989129135136137138139140141142143149 ... LastLast
Results 2,761 to 2,780 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2761
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εδω η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου ζει στο ενοικιο... δεν εχει καν σπιτι... και θα χολοσκασουν που δεν εχουν ιδιοκτησια σε ενα βιντεοπαιχνιδι?

    ΚΛΑΗΝ θα πουν ολοι οταν η τιμη ειναι 5 ευρω το μηνα για netflix kind of gaming.
    Στην Ελλάδα ευτυχώς δεν ισχύει αυτό (ακόμα τουλάχιστον). Η ιδιοκατοίκηση είναι σε υψηλά επίπεδα. Στο μέλλον παίζει να αλλάξει αυτό, γιατί και η «πάστα» των πολιτών αλλάζει από γενιά σε γενιά.

    Τα δε ενοίκια έχουν πάρει την ανιούσα... που να μην υπήρχε και ιδιοκατοίκηση κιόλας (βλ. ενοίκια Δυτικής Ευρώπης)!

    Αν ποτέ γίνει μονοπώλιο η Microsoft, ξεχάστε τα μονόευρα για Game Pass 3 μηνών. Θα ζητάνε ό,τι γουστάρουν, όπως ακριβώς γίνεται με τα ενοίκια σπιτιών (ουδεμία επαφή με τον βασικό μισθό).

    Τελοσπάντων, μακάρι να μην γίνει τίποτα από όλα αυτά, για να μην είμαι στην δυσάρεστη θέση να γράφω "I told you so" στο ps6forums.gr του 2030+.

    Γιατί και προ δεκαετίας έγραφα κάποια πράγματα για το που πάει το gaming, αλλά αμφιβάλλω αν τα θυμάται κανείς... τουλάχιστον έχω ήσυχη την συνείδησή μου ότι τα είπα και από εκεί και πέρα ο καθένας προετοιμάζεται αναλόγως.

    Δικαιολογίες «μα μου σου του δεν ήξερα τι έρχεται και πιάστηκα με τα βρακιά κατεβασμένα» δεν θα γίνουν δεκτές. Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του. Ενήλικες είμαστε, όχι μικρά παιδιά.

  2. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Stefanos (24-09-2021)

  3. #2762
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ βλέπω και πως σχεδόν όλα τα "παιχνίδια υπηρεσίες" είναι του πεταματου για τα γούστα μου. Απλά για να περνάς τον χρόνο σου.
    Όπως έγραψε και ο Δημήτρης θα ψάχνουμε ποιοτικό παιχνίδι με τα κυάλια.
    Τώρα για το θέμα game pass, ps now κλπ όταν γίνουν νόρμα και καταργηθεί το retail θα είναι και η στιγμή που θα ξεκοψω από το gaming.


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  4. The Following 5 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Brazhlias (27-09-2021),Lefteris_X (24-09-2021),psx3 (24-09-2021),Stefanos (24-09-2021),Valkyre (24-09-2021)

  5. #2763
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Δημητρη εχω μια απορια, πως ενω προτιμας το retail, αγορασες το Kena σε digital,
    ενω πιστευω ξερεις οτι θα κυκλοφορησει αργοτερα σε retail.

    Πιστευω οτι σχεδον ολοι μας εχουμε αγορασει ψηφιακο game αλλοι λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο.
    Οταν κυκλοφορουν εκδοσεις κονσολων discless, καταλαβαινουμε πολυ καλα που βαδιζει το retail.
    Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, θα ειμαστε η μειοψηφια, οι εταιρειες νοιαζονται για το κερδος κ το ψηφιακο δεν εχει μεσαζοντες, οποτε εκει βγαζουν τα περισσοτερα.
    Οταν ερθει η στιγμη κ το ψηφιακο θα κυριαρχησει, η συνδρομη για μενα θα ειναι μονοδρομος, hell ακομα κ τωρα για τα digital-only, παλι μονοδρομος ειναι.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  6. #2764
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Δημητρη εχω μια απορια, πως ενω προτιμας το retail, αγορασες το Kena σε digital,
    ενω πιστευω ξερεις οτι θα κυκλοφορησει αργοτερα σε retail.

    Πιστευω οτι σχεδον ολοι μας εχουμε αγορασει ψηφιακο game αλλοι λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο.
    Οταν κυκλοφορουν εκδοσεις κονσολων discless, καταλαβαινουμε πολυ καλα που βαδιζει το retail.
    Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, θα ειμαστε η μειοψηφια, οι εταιρειες νοιαζονται για το κερδος κ το ψηφιακο δεν εχει μεσαζοντες, οποτε εκει βγαζουν τα περισσοτερα.
    Οταν ερθει η στιγμη κ το ψηφιακο θα κυριαρχησει, η συνδρομη για μενα θα ειναι μονοδρομος, hell ακομα κ τωρα για τα digital-only, παλι μονοδρομος ειναι.
    Γιατι αν προσεξες ειπα οτι δεν κρατηθηκα.

    Οπως δεν εχω κρατηθει και με αλλα παιχνιδια πχ Cyberpunk και διαφορα αλλα. Παω και τα παιρνω μετα και σε retail... το ξερω ακουγεται καπως αλλα εχω αυτη τη δυναοτητα thats the simple truth.

    LOU2 και Tsushima τα εκανα review για το φορουμ μας και μετα τα αγορασα κανονικα retail.

    Φυσικα εχει τυχει να αγορασω και καθαρα digital παιχνιδι και να μην το παρω retail επειδη δεν μου αρεσε ή γενικα να εχει τυχει και αυτο. Σπανια ομως.

    Το Kena εκτος και αν με απογοητευσει για καποιο λογο, λογικα θα αγοραστει και σε retail οταν η τιμη του πεσει.

  7. #2765
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Μόνο digital πλεον κ είναι απλο δεν βλέπει να δισκάκια στο σπίτι η γυναίκα να τις σηκώνεται η τρίχα

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  8. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    Giannis1979 (24-09-2021)

  9. #2766
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Μόνο digital πλεον κ είναι απλο δεν βλέπει να δισκάκια στο σπίτι η γυναίκα να τις σηκώνεται η τρίχα

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Δεν καταλαβαινει οτι αυτο που βλεπει ειναι καινουριο κ το βλεπει 1η φορα;
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  10. #2767
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Δεν καταλαβαινει οτι αυτο που βλεπει ειναι καινουριο κ το βλεπει 1η φορα;
    Δεν βλέπει ποτέ τι παίζω ,γιατί δεν τις αρέσουν δεν έχει ιδέα τι παιχνίδια έχω.
    Εχω πολλά δισκάκια απο ps4 αλλά αν τα ειχα όλα δισκάκια θα ειχαμε θεμα

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  11. #2768
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Για μενα το retail vs digital δεν ειναι καν ερωτηματικο ουτε εχω αναρωτηθεί στιγμη. Retail χωρις καν ερωτηματικο οχι για ηθικους λογους, ουτε συλλεκτικους (δεν συλλεγω αλλωστε, χαριζω παιχνιδια και κονσολες οταν παιρνω καινουρια απο παιδακι), ουτε κατι παρεμφερες.
    Αυτο που μου κουδουνιζει τον εγκεφαλο ειναι το ποσο κακο deal ειναι οι digital αγορες.
    Αν αποφασισουν να σταματησουν να κλεβουν με κατι αστεια ποσα που βλεπω στο store για day one αγορα πολυ ευχαριστως να ψωνισω οπως εχω κανει απειρες φορες σε digital sale.
    Ειναι αδιανοητο ο αερας κοπανιστος να εχει την διπλασια και την τριπλασια τιμη απο το physical προιον.
    Δωστε μου πραγματικό κινητρο για digital αγορες και είμαι κατι παραπανω απο δεκτικος να ψωνίζω ετσι απο δω και περα.
    Με το υπαρχον καθεστως ουτε καν, μιλαω για τα day one προιοντα.


  12. #2769

    Default Xbox Series S | X

    Ειδα σήμερα μια αγγελία στο Facebook Marketplace ένα Series S στα 230, τον έριξα με συνοπτικές διαδικασίες στα 200 και πήγα και το πήρα τρεχοντας για το δωμάτιο του παιδιού.
    Άψογο και ολοκαίνουργιο κονσόλακι μιας βδομάδας αγορασμένο 20/9 από Κωτσόβολο με απόδειξη - εγγύηση σαν σφραγισμένο στο κουτί του .

    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ποσο όμορφο και μικρό είναι, κυριολεκτικά μπορείς να το κουβαλάς παντού σαν το switch ένα πράγμα , καμμία σχέση με την εντύπωση που είχα βλέποντας το σε φωτο.

    Εκανα copy από τη μεγάλη κονσόλα τα παιχνίδια που ήθελα και επαιξα λίγο τώρα call of duty, και destiny και παίζει ΑΨΟΓΑ τα next gen παιχνίδια ότι και να λένε τα χαρτιά για διάφορες σε ανάλυση σε σχέση με τα μεγάλα.

    Το μεγάλο μείον είναι ότι στα one X enhanced παιζει τις εκδόσεις του απλού ONE S και ο χώρος που είναι πολύ μικρός με 500αρη σκληρό.

    Τα ήξερα εκ των προτέρων βεβαίως αυτά αλλά στη σωστή τιμή (για μένα δεν επρεπε να κάνει πάνω από 250 με τιποτα)το θεωρώ τίμιοτατο μηχανάκι και πολύ πολύ πολύ όμορφο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #2770
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Καλύτερα κιόλας να παίζει σε fullhd tv και υπάρχουν αρκετές και σχετικά καλές με hdr support TV ή οθόνες

  14. #2771

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Καλύτερα κιόλας να παίζει σε fullhd tv και υπάρχουν αρκετές και σχετικά καλές με hdr support
    Έχω την παλιά πριν πάρω την 9096 μια χαρά θα είναι .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #2772

    Default

    Έχω στείλει την Bravia του 2016 που έχω για αλλαγή led γιατί τα λευκά της οθόνης είχαν γίνει μπλε, και το σύνδεσα σε μια παλιά 720p του 2005 προσωρινά στο παιδικό.
    Κατόπιν μπήκα στο HDTV details για να δω αυτό…
    ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #2773
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μια χαρά είναι το XSS για μικρό παιδί. Δεν χρειάζεται να έχουν υψηλές απαιτήσεις από τόσο μικρά.


  17. #2774
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Το έχω σκεφτεί κ εγώ απο αγγελία να το πάρω άλλα σκέφτομαι μετά τον δίσκο κ τους περιορισμούς που εχει.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  18. #2775

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Το έχω σκεφτεί κ εγώ απο αγγελία να το πάρω άλλα σκέφτομαι μετά τον δίσκο κ τους περιορισμούς που εχει.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εγώ του κοτσαρα ένα σκληρό 1ΤΒ που είχα και είναι μια χαρά.
    Εξάλλου ακόμα και αυτά που έχουν πάρει patch για next gen όπως το odyssey παίζουν μια χαρά από εξωτερικό σκληρό.
    Μόνο το black ops και το destiny μου ζητάνε τον εσωτερικό SSD.

    Επίσης να ξέρεις ότι τα περισσότερα παιχνίδια είναι μικρότερα σε GB στο S σε σχέση με το X γιατί δεν παίζει native 4Κ ανάλυση.

    Αλλά γενικα συμφωνώ.

    Η τιμή της κονσόλας στα 300 ευρώ είναι παράλογη με 500αρη SSD , το 1/3 της δύναμης του Χ και χωρίς drive.

    Μπορεί να ακούγεται φιλική στα αυτιά ενός που δεν θέλει να πληρώσει τα 500, η απλά δεν χρειάζεται τις δυνατότητες του Χ αλλά δεν είναι έτσι.

    Ότι χάνει η ms από τις πωλήσεις του X τα παίρνει πίσω από αυτό, πιστεύω ότι βγάζει πολύ καλο κέρδος από το μικρό στην τιμη που το πουλάει.

    Μια λογική τιμή για καινούριο στο launch θα ήταν τα 250.

    Με τιποτα ουτε σεντ παραπάνω.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 29-09-2021 at 14:50.

  19. #2776
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγώ του κοτσαρα ένα σκληρό 1ΤΒ που είχα και είναι μια χαρά.
    Εξάλλου ακόμα και αυτά που έχουν πάρει patch για next gen όπως το odyssey παίζουν μια χαρά από εξωτερικό σκληρό.
    Μόνο το black ops και το destiny μου ζητάνε τον εσωτερικό SSD.

    Επίσης να ξέρεις ότι τα περισσότερα παιχνίδια είναι μικρότερα σε GB στο S σε σχέση με το X γιατί δεν παίζει native 4Κ ανάλυση.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Παίζεις destiny 2;
    Τωρα είναι cross play μπορείς να παίξεις με φίλους ps.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  20. #2777

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Παίζεις destiny 2;
    Τωρα είναι cross play μπορείς να παίξεις με φίλους ps.

    Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ε να παιξουμε απλά εγώ έχω δύσκολα ωράρια δουλεύω όλη μέρα και μπαίνω μετα τις 1 τη νύχτα για gaming και το τραβάω ως τις 5.
    Βρικόλακας


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #2778

    Default

    Δοκίμασα χθες το Dolby vision που ξεκίνησε να υποστηρίζεται πρόσφατα στα X/S και πραγματικά η οπτική διαφορά με το απλό HDR είναι πολύ μεγάλη .
    Δυστυχώς όμως η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει Gaming profile στο Dolby Vision με αποτέλεσμα να έχω πολύ μεγάλο input lag και ειδικά τα multiplayer παιχνίδια (δοκίμασα το Cold War σε multiplayer) να είναι πρακτικά unplayable.

    Μακάρι σύντομα να το βάλει και η Sony στο playstation ώστε υποχρεωτικά να δωσει τα ανάλογα Gaming profiles και στις τηλεοράσεις της σε λειτουργία Dolby vision.

    Κρατάω μια πισινή τώρα που η XH90 που έχω θα πάρει το VRR-ALLM update μήπως με αυτό φτιάξει το θέμα με το input lag.

    Όσοι πάντως έχετε Xbox με τηλεοράσεις που είναι συμβατές με gaming mode και Dolby Vision ενεργοποιήσετε το άμεσα γιατί δεν ξέρετε τι χάνετε .
    Πραγματικά εντυπωσιακό .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #2779

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δοκίμασα χθες το Dolby vision που ξεκίνησε να υποστηρίζεται πρόσφατα στα X/S και πραγματικά η οπτική διαφορά με το απλό HDR είναι πολύ μεγάλη .
    Δυστυχώς όμως η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει Gaming profile στο Dolby Vision με αποτέλεσμα να έχω πολύ μεγάλο input lag και ειδικά τα multiplayer παιχνίδια (δοκίμασα το Cold War σε multiplayer) να είναι πρακτικά unplayable.

    Μακάρι σύντομα να το βάλει και η Sony στο playstation ώστε υποχρεωτικά να δωσει τα ανάλογα Gaming profiles και στις τηλεοράσεις της σε λειτουργία Dolby vision.

    Κρατάω μια πισινή τώρα που η XH90 που έχω θα πάρει το VRR-ALLM update μήπως με αυτό φτιάξει το θέμα με το input lag.

    Όσοι πάντως έχετε Xbox με τηλεοράσεις που είναι συμβατές με gaming mode και Dolby Vision ενεργοποιήσετε το άμεσα γιατί δεν ξέρετε τι χάνετε .
    Πραγματικά εντυπωσιακό .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Μόνο ένα χαρακτηριστικό ζηλεύω από το νέο XBOX, την υποστήριξη Dolby Vision και Dolby Atmos, τα οποία δυστυχώς λείπουν από το PS5 (και αμφιβάλλω εάν θα προστεθούν ποτέ).

  23. #2780
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Nodens View Post
    Μόνο ένα χαρακτηριστικό ζηλεύω από το νέο XBOX, την υποστήριξη Dolby Vision και Dolby Atmos, τα οποία δυστυχώς λείπουν από το PS5 (και αμφιβάλλω εάν θα προστεθούν ποτέ).
    Μια από τα ίδια. Πιστεύω αργότερα να κάνουν τίποτα με το 3D ήχο σε στυλ Atmos.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •