Page 138 of 164 FirstFirst ... 3888128134135136137138139140141142148 ... LastLast
Results 2,741 to 2,760 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2741
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Another one bites the dust:
    Και φυσικά με Game Pass δεν υφίσταται καμία κατοχύρωση... την ίδια μοίρα θα έχει και το FH5 σε μερικά χρόνια από σήμερα.
    Στο τελος καριερας του προηγουμενου τιτλου της σειρας (FM 6) ειχα παρει σε προσφορα το Car Pass γυρω στα 5€.
    Τωρα η MS δεν κανει εκπτωση στο dlc, αλλα εαν το θες σε υποχρεωνει να αγορασεις την ultimate edition που το περιεχει στα 20€.
    Δλδ οσοι το εχουν physical (οπως εγω), πρεπει να ξαναπληρωσουμε τον τιτλο κ να παρουμε παρομοιο περιεχομενο στην τετραπλασια τιμη απο οτι στο FM 6.
    MS δεν παιρνεις φραγκο εδω απο εμενα.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  2. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    psx3 (14-09-2021)

  3. #2742
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Modder Creates DIY Expansion Card For Xbox Series X and S


    Πολλα μειονεκτηματα ομως, πρεπει καποιος να γνωριζει ολιγον τι απο modding, δεν ειναι ευκολο να βρεις τετοιο nvme δισκο,
    η θυρα usb ειναι στο πισω μερος της κονσολας απο το οποιο βγαινει ολη η θερμοτητα του μηχανηματος οποτε θα την τρωει ολη στην μαπα
    κ φυσικα πολλη προσοχη στην χρηση του Xbox, γιατι ενα αθωο σπρωξιμο μπορει να επιφερει ζημια.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  4. #2743
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default



    Δεν εστιαζω στο περιεχομενο, αλλα στην διαφημιση που τη βρισκω πολυ καλη.

    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  5. #2744
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default



    Γίναμε και εμμονικοί «δεινόσαυροι» τώρα, χαχαχ!

    ΥΓ: Ε ρε "Great Reset" που θα φάτε και θα στρώσετε δερματάκι (μηδέν ιδιοκτησία, ΟΛΑ συνδρομητικά)... όλα = όχι μόνο τα του gaming.

  6. #2745
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To θεμα ειναι ποσους τους νοιαζει αυτο. Εγω νιωθω οτι ολο και λιγοτεροι θελουν το δισκακι, ή την ιδιοκτησια... Ηδη νομιζω ειμαστε η μειοψηφια... hell εδω ατομα που ηταν καθαρα του retail με το gamepass το γυρισαν και ειπαν και ευχαριστω.

    Ειναι inevitable. Αυτο θελουμε, αυτο χειροκροταμε, αυτο θεωρειται consumer friendly, οποτε αυτο θα παρουμε.

    Θα εχει πλακα παντως οταν η μπογια περασει και ξαφνικα θυμηθουν την ιδιοκτησια πολλοι απο αυτους...

    YΓ: Τυχον meltdown με Sonypass θα ειναι glorious.

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (23-09-2021)

  8. #2746
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όταν μιλάω για μηδέν ιδιοκτησία στα πάντα όλα, το εννοώ, δεν κάνω πλάκα (εκτός αν μας κάνει πλάκα το World Economic Forum):

    https://www.weforum.org/agenda/2016/...world-in-2030/



    1. All products will have become services.

    "I don't own anything. I don't own a car. I don't own a house. I don't own any appliances or any clothes," writes Danish MP Ida Auken. Shopping is a distant memory in the city of 2030, whose inhabitants have cracked clean energy and borrow what they need on demand. It sounds utopian, until she mentions that her every move is tracked and outside the city live swathes of discontents, the ultimate depiction of a society split in two.
    Από video games/κονσόλες μέχρι (ηλεκτρικά) αυτοκίνητα και σπίτια, όλα με leasing... το Game Pass είναι απλά η κορυφή του (συνδρομητικού) παγόβουνου.

    Τώρα αν ο κοσμάκης αυτό το θεωρήσει «φιλικό» προς τον καταναλωτή/πολίτη και την μεσαία τάξη γενικότερα, σηκώνω τα χέρια ψηλά!

    Και να πω ότι είχαν μετοχές σε καμία Microsoft όλοι αυτοί, να πω πάει στο καλό, γιατί το θεωρώ δεδομένο ότι η χρηματιστηριακή αξία της MS θα εκτοξευτεί.

    Σίγουρα κάποιοι (λίγοι) θα κονομήσουν γερά από την νέα πραγματικότητα. Η πλέμπα όμως; Ύπνος βαθύς... και όταν ξυπνήσουν, θα είναι πολύ αργά για γυρισμό.
    Last edited by psx3; 23-09-2021 at 11:35.

  9. #2747
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Κ η Sony εχει παρομοια υπηρεσια το now, αλλα δεν το αναφερουμε/κουβεντιαζουμε.
    Ισως επειδη δεν υπαρχει για Ελληνικο account πολλοι δεν το γνωριζουν, ισως γιατι ειναι κατι αγνωστο, απο την αλλη δεν εχει νεες κυκλοφοριες οπως το gamepass.

    Ημουν κ ειμαι του υπερμαχος του retail, ειμαι παλαιας κοπης κ θελω να εχω τo προιον στο ραφι μου.
    Εχω netflix κυριως για την γυναικα, εγω ακομα αγοραζω ταινιες σε δισκακι (dvd, br, 4K).
    Απο εποχες ps3, στο digital πηγαινα ειτε γιατι δεν υπηρχε αλλος τροπος να αποκτησω αυτο που ηθελα,
    ειτε ηταν τρελα ασυμφορο λογω μικρου ευρους διανομης, ειτε ηταν σε τιμη χωμα στο store οποτε καποιες λιγες φορες "υπεκυπτα" στον πειρασμο.

    Απο την εποχη ομως της πανδημιας κ του Brexit, αλλαξαν πολλα.
    Να σημειωσω εδω οτι ψωνιζω απο εξω πολλα χρονια λογω χαμηλοτερου κοστους κ σπανια πληρωνω full price.
    Λογω Brexit πολλα ιντερνετικα ξενα μαγαζια δεν στελνουν πια Ελλαδα,
    τα λιγα που εμειναν ειτε εχουν ασυμφορα μεταφορικα, οποτε το αμαζον ειναι μονοδρομος.
    Το αγγλικο αμαζον εχει μεταπτωσεις στις χρεωσεις του στους Ευρωπαιους χρηστες, καποιες φορες δε, δεν στελνει καθολου Ελλαδα.
    Θεωρητικα θα μπορουσα να αγοραζω απο αλλα amazon ωστε να μην εχω κ το αγχος για τυχον δασμους/φορους,
    αλλα συνηθως οι τιμες τους στα ιδια προιοντα ειναι πολλαπλασιες, οποτε δεν συμφερει.
    Λογω πανδημιας οι τιμες εχουν δυστυχως ανεβει στα retail, παρακολουθω τις τιμες χρονια κ εχω καλη μνημη.
    Στην Ελλαδα μαλλιστα οι τιμες ειναι ακομη πιο απαγορευτικες, ενω απο γενια σε γενια το δεκαρικακι το ειχαμε σαν "αυξησουλα" (ps3 --> 60€, ps4 --> 70€, ps5 --> 80€).
    Το digital τσιμπησε κ αυτο προς τα πανω (λογω πανδημιας), σε καποιες φορες κ πολυ προς τα πανω.
    Προσφορες ομως βγαινουν συνεχεια στο store κ οταν οι εταιρειες βλεπουν οτι χανουν πωλησεις επειδη ακριβυναν τις τιμες τους,
    σε μικρο χρονικο διαστημα ξανακατεβαζουν τις τιμες τους σε πιο φυσιολογικα/προυπαρχοντα επιπεδα, το retail συνηθως οχι πια (μιλαω για ξενα μαγαζια που στελνουν ακομη Ελλαδα).

    Εχω κ τις 2 κονσολες (κ στη γενια που φευγει κ στην προηγουμενη), αγοραζω ομως κ παιζω σχεδον τα παντα στο ps, στο xbox παιρνω μονο τα αποκλειστικα του.
    Ημουν παντα σονακιας απο την εποχη που ειδα, επαιξα κ τελιωσα το MGS.
    Gamepass δεν ειχα βαλει ποτε, εχω καμποσους κωδικους trial κ καθονται.
    Πριν λιγο καιρο ηθελα να παιξω δυο παιχνιδια τα οποια υπηρχαν κ τα 2 στο ps, αλλα δεν με τραβηξαν ποτε αρκετα ωστε να τα αγορασω.
    Καθε φορα που ανοιγα το xbox δεχομουν μηνυματα απο την ms για την προσφορα της στο gamepass,
    οποτε ειπα να το βαλω ωστε να τα παιξω καθως κ καποια αλλα που με ενδιεφεραν ειτε αποκλειστικα, ειτε μολις ειχαν κυκλοφορησει κ οι τιμες τους ηταν αρκετα ψηλα ωστε να αγοραστουν τωρα.
    Σε διαστημα ενος μηνος επαιξα/δοκιμασα 25 παιχνιδια, τελειωσα 8 απο αυτα.
    Ειχα πολλα χρονια να παιξω τοσο εντατικα, ηταν ομως μια περιοδος που ειχα χρονο κ 1 μηνα περιθωριο της συνδρομης, οποτε ελιωσα στο xbox.
    Εδω να σημειωσω οτι παιζω αρκετα indies οχι του σωρου, αξιολογα, καθως κ ΑΑ παραγωγες.
    ΑΑΑ παιζω λιγα λογω ελλειψης χρονου αλλα κ ελλειψης φρεσκων ιδεων.
    Το προβλημα που εχει η Sony με τους indie devs επισης δεν βοηθαει, καποια δεν βγαινουν καθολου στο ps, αλλα καθυστερουν
    κ καποια απο αυτα μπαινουν day 1 free στο gamepass, οποτε αργα ή γρηγορα μαλλον θα γινω συνδρομητης.
    Θα εχω επισης τα αποκλειστικα δωρεαν, εαν θελω κατι πολυ να το εχω δικο μου, μπορω παντα να το αγορασω.

    Ολα λοιπον τα παραπανω με ωθουν στο να βαλω gamepass, κ μαλλιστα χωρις να εχω την αναγκη καν να αγορασω νεα κονσολα απο την ms.
    Απο αυτα που χανω το πιο σημαντικο ειναι η ελλειψη ιδιοκτησιας, μπορω ομως αυτα που πραγματικα μου κανουν εντυπωση
    (κ εφοσον φυσικα κυκλοφορησουν στο μελλον για ps) να τα αγορασω αργοτερα, οταν κιολας οι τιμες τους θα ειναι χαμηλες.
    Το λιγοτερο σημαντικο που χανω, ειναι οτι δεν θα φαινονται στην ps τροπαιολιστα μου, δεν με πειραζει ομως κ ιδιαιτερα, θα εχω αλλη μια κ τι εγινε.

    Εφοσον καποιον δεν τον καλυπτει η μια πλατφορμα σε αυτα που θελει, κοιταζει αλλου, δοκιμαζει κ εαν βρει αυτο που αρεσει ψηφιζει με το πορτοφολι του.
    Οπως ξεκινησε το netflix κ μετα βγηκαν amazon, hulu, disney κ διαφορα αλλα, ετσι βγηκαν τα gamepass, now, arcade, κοκ.
    Τα video club κλεινουν/εκλεισαν, αποψη μου ειναι οτι καποια στιγμη δυστυχως το retail θα εκλειψει.
    Δεν θα ηθελα να συμβει, αλλα εαν συμβει θα το αποδεχτω εαν θελω να συνεχισω να ασχολουμαι με τα hobby μου (videogames, movies).
    Επισης δεν εχω προβλημα να παραδεχτω οτι η ms σε αυτο το κεφαλαιο (συμφωνα με τις προτιμησεις μου), εχει ξεπερασει την Sony
    κ αποψη μου ειναι οτι σε μια εποχη που τα εισοδηματα του κοσμου εχουν μειωθει, ψαχνει το vfm κ εδω (ευτυχως/δυστυχως) η MS το εχει.
    Last edited by jk_blue_tiger; 23-09-2021 at 17:22.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  10. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Brazhlias (27-09-2021)

  11. #2748

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    To θεμα ειναι ποσους τους νοιαζει αυτο. Εγω νιωθω οτι ολο και λιγοτεροι θελουν το δισκακι, ή την ιδιοκτησια... Ηδη νομιζω ειμαστε η μειοψηφια... hell εδω ατομα που ηταν καθαρα του retail με το gamepass το γυρισαν και ειπαν και ευχαριστω.

    Ειναι inevitable. Αυτο θελουμε, αυτο χειροκροταμε, αυτο θεωρειται consumer friendly, οποτε αυτο θα παρουμε.

    Θα εχει πλακα παντως οταν η μπογια περασει και ξαφνικα θυμηθουν την ιδιοκτησια πολλοι απο αυτους...

    YΓ: Τυχον meltdown με Sonypass θα ειναι glorious.
    Πήγα public να δωσω κάτι μεταχειρισμένα πριν λίγες μέρες και τα έπαιρναν προς 1-1,5 ευρώ το ένα.
    Παιχνίδια διετίας το πολύ.
    Έχει ξεφτιλιστεί τελείως το retail στις Sony και ms , μοναδικό ανάχωμα η ninrendo.

    Για μένα προσωπικά το Retail τελείωσε μαζί με τα manuals.
    Ένα άδειο κουτί που περιέχει έναν ξερό δίσκο μου προκαλεί απύθμενη αποστροφή.

    Επίσης πριν λίγο καιρό μου έδωσαν από εκκαθάριση παταριού ένα ξεχασμένο xbox one του 13 και το έδωσα στην κόρη μου να το βάλει στο δωμάτιο της.

    Guess what, ξεκίνησε να κατεβάζει ότι digital παιχνίδι είχα στο account μου και καταλήξαμε να παίζουμε μαζί coop games και multiplayer ο ένας από το σαλόνι και αυτή απο το δωμάτιο της , καθένας στην οθόνη του , και εποικηνωνια μέσω headset, χωρίς να πληρώσουμε ούτε cent για τα παιχνίδια αυτά που πλέον χρησιμοποιούνται από 2 ταυτόχρονα.

    Δε νομίζω ότι περιγράφεται η εμπειρία (και σου εύχομαι να τη ζησεις ) φίλος , το να παίζω με το παιδί μοι ήταν και είναι ανεπανάληπτο και μου απογείωσε στην κυριολεξία την όρεξη να παίζω.
    Πλέον θα της έχω μόνιμα κονσόλα, όταν τελειώσουν τα cross gen θα της πάρω ένα series S για να μην το χάσουμε αυτό.

    Η αν βγει series x pro θα της δωσω αυτό που έχω τώρα .

    Δεν είναι καθόλου κακό το digital.
    Για μένα αποδείχθηκε ότι καλύτερο.Ά
    Φυσικά καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες όποτε περί ορέξεως .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 23-09-2021 at 17:42.

  12. #2749
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το vfm αντί value for money στην ουσία μεταφράζεται ορθά σε vapor for money.
    Είτε επιχειρηματολογούμε είτε το βλέπουμε καθαρά από υποκειμενική γωνία, η αλήθεια, το αναμφισβήτητο γεγονός, αυτό που δεν παίρνει καμία απολύτως συζήτηση είναι ότι δεν. υπάρχει. ιδιοκτησία.

    Τέλος.

    Απο εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να αιτιολογεί/δικαιολογεί με μυριάδες λόγους και επιχειρήματα.

    Η ουσία είναι πολύ συγκεκριμένη: vapor.

  13. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Stefanos (23-09-2021)

  14. #2750
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μεταχειρισμένα μόνο σε ιδιώτες, τα μαγαζιά αγοράζουν έναντι πινακίου φακής.

  15. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (23-09-2021)

  16. #2751

    Default Xbox Series S | X

    Εγώ θα ήθελα να θίξω ένα άλλο θέμα .
    Εγώ έχω ένα PS2 η ένα ΟG XBOX και δεκαδες παιχνίδια για αυτά, τα οποία αποτελούν ιδιοκτησία μου οπως και τα μηχανήματα αλλά αν χαλάσουν δε μπορώ να τα στείλω στο επίσημο service γιατί πλέον δεν υποστηρίζονται πλεον.

    Αυτό γιατί δεν ενοχλεί κανέναν και κανείς δεν το συζητάει;
    Γιατί πρέπει να πωλούνται χαλασμένα n64 έπειδη αυτός που το έχει δεν μπορεί να το στείλει για επισκευή , και κατόπιν πωλούνται επισκευασμένα ένα σκασμό λεφτά από επιτήδειους;

    Το θέμα είναι αλλοπρόσαλλο γενικώς αλλά guys το θέμα ιδιοκτησία ξεκινάει από το hardware.
    Δεν είναι Retail vs digital.
    Ούτε καν.
    Το οποίο contend και να έχουμε θα μας είναι άχρηστο μελλοντικά αν δεν έχουμε μηχάνημα, και θα πρέπει να παρακαλάμε για BC.
    Για Think about it λίγο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 23-09-2021 at 18:10.

  17. #2752
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όλα χαλάνε κάποτε. Κι εμείς θα «χαλάσουμε» κάποια στιγμή και θα (ξανα)γίνουμε αστρική σκόνη.

    Αυτό όμως δεν δικαιολογεί το (ύπουλο/έμμεσο/πλάγιο) σπρώξιμο προς τον ψηφιακό κοπανιστό αέρα...

    Και τα arcade/coin-op με ενοικίαση ήταν κάποτε, αλλά σήμερα έχουμε το MAME για preservation/ιδιοκτησία.

    Είναι κρίμα να βλέπεις παιχνιδάρες σαν το FH5 και να ξέρεις εκ των προτέρων ότι σε 4 χρόνια από σήμερα θα έχει φάει delist.

    Στο μέλλον που τα παιχνίδια θα είναι cloud-only, πως ακριβώς θα υπάρχει preservation; Θα μπουκάρει κανείς στο Azure να κάνει dump τα executables/assets; Αν έχουμε και hardware σπίτι μας να τα τρέξουμε δηλαδή...

  18. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (23-09-2021),Stefanos (23-09-2021)

  19. #2753
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει αντικειμενικη γωνια/γνωμη στα hobby κ στην τσεπη του καθενος.
    Καποιο προιον που κοστιζει Χ χρηματα κ για καποιον ειναι too much να τα σκασει εκεινη τη στιγμη γιατι οικονομικα δεν ειναι στο budget/προτεραιοτητες του,
    για καποιον αλλο ειναι must have γιατι ξεδινει/ζει ενα ταξιδι σε εναν μαγικο κοσμο.
    Η τεχνη δεν μετριεται σε αξια, κατι που για εμενα ειναι του πεταματου, σε καποιον αλλο μπορει να ειναι το "ναρκωτικο του", να περναει ωρες μαζι του κ να το ευχαριστιεται.

    Οσον αφορα το vapor, εχω χιλιαδες παιχνιδια απο το '89 που ξεκινησα να παιζω σε pc, amiga, psx.
    Οταν περασουν τα χρονια, ο καθε τιτλος που μπορει να ειχα λιωσει/τελιωσει δεν ξαναμπαινει σχεδον ποτε στο drive.
    Ειτε γιατι δεν μου κανει κεφι πια, ειτε γιατι δεν εχω πια το μηχανημα/εχει χαλασει, ειτε η δισκετα cd εχει χαλασει/δεν την βρισκω,
    ειτε γιατι βαριεμαι να βρω το μηχανημα κ να το συνδεσω, αν θελω να το παιξω τοσο πολυ μπορω απλα να το βρω ψηφιακα κ να το παιξω σε emulator,
    ειτε να το κατεβασω κ να το περασω σε δισκεττα/cd.
    Σπανια κρατω καποιο παλιο game κ το μηχανημα στο οποιο επαιζε στο σαλονι κυριως λογω ελλειψης χωρου/συνδεσμολογιας,
    μπορει να συμβει μονο επειδη με μια συγκεκριμμενη παρεα το παιζουμε ακομα για χαβαλε, αυτο ομως ειναι το 1%.
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οταν παιξω κ σταματησω/τελιωσω ενα game, αυτο που μου μενει πια ειναι οι αναμνησεις απο αυτο.
    Κ αυτες δεν ξεχνιουνται, δεν γινονται ατμος.
    Οσοι εχουν παιξει το ιδιο παιχνιδι εχουν τις αναμνησεις τους, καποιος το πληρωσε full price, καποιος το πηρε σε προσφορα, καποιος δωρεαν γιατι του το δωσε ο κολλητος του
    κ αλλος δωρεαν επειδη το πηρε απο τον "θειο".
    Νομιζω ολοι μας εχουμε δανειστει κ παιξει καποια games, τα οποια τελικα δεν αγορασαμε ποτε.
    Προσπαθω να εχω στην κατοχη μου οτι μπορω, αλλα ο χωρος κ ο χρονος δεν με αφηνουν, ειναι αλλες πια οι προτεραιοτητες μου.

    Να φερω κ ενα τελευταιο παραδειγμα, σχεδον ολος ο κοσμος κατεβαζει ταινιες κ δεν τις αγοραζει, εκει δεν εχουμε προβλημα που δεν εχουμε την ιδιοκτησια τους, αλλα τις βλεπουμε.
    Η εμπειρια μπορει να αλλαζει στον καθενα λογω του τροπου που την βλεπει (ηχος, εικονα, περιβαλλον, παρεα), αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο:
    Οσοι αγορασαν την ταινια κ την ειδαν, βιωσαν την ιδια (σχεδον) εμπειρια, με οσους την κατεβασαν κ δεν πληρωσαν τπτ.
    Σχεδον ολος αυτος ο κοσμος που την ειδε δωρεαν δεν θα νοιαστει να την αγορασει, μια κ το μονο που θα του μεινει στο τελος ειναι οι αναμνησεις.

    Την 1η φορα που ακουσα πριν χρονια για το gamepass ειχα γραψει καπου εδω, οτι δεν συμφωνω με την λογικη του, αλλα καταλαβαινω γιατι σε καποιους ειναι ιδεατο λογω vfm.
    Χρονια μετα η αποψη μου εχει αλλαξει πια, με την εννοια οτι δινει επιλογες σε οσους το θελουν/προτιμουν
    κ ωθει τον ανταγωνισμο να αντιδρασει ωστε τελικα να επωφεληθουμε εμεις οι καναλωτες.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  20. #2754
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    JK, σεβαστά όσα γράφεις περί vapor (για όλα τα υπόλοιπα δεν έχω να πω κάτι διότι δεν με αφορούν, υπό την έννοια ότι είναι η καθαρά δική σου οπτική γωνία.

    Εντούτοις δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.
    Προσωπικά έχω λίγες αναμνήσεις, έντονες κιόλας, αλλά κυριολεκτώ: λίγες.

    Δεν κρατώ αντικείμενα (και κατ επέκταση αποκτώ) λόγω των αναμνήσεων.

    Το βλέπω εντελώς διαφορετικά (εκεί πάει το "δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι")......οτιδήποτε έχω στην κατοχή μου, είτε δώρο είτε δική μου αγορά = περιουσιακό μου στοιχείο. Ανήκει στην σφαίρα του "μου" = εκ του δικού "μου". Το "μου" λοιπόν -για εμένα- όταν αναφέρομαι σε αντικείμενα, δεν το κρατάω στο πατάρι/σαλόνι/βιβλιοθήκη λόγω αναμνήσεων, αλλά επειδή μου ανήκει. Όπως θα κατάλαβες, έχω πολλά αντικείμενα ακόμα και από την παιδική μου ηλικία. Μου ανήκουν, κάθε ένα από αυτά όταν το δω ή/και το αγγίξω έχει ιστορία από πίσω του (δεν με ενδιαφέρει καθόλου να ξαναπαίξω μαζί του ή αν θέλεις, σπάνια θα παίξω πχ. θα δω κάτι στο viewmaster ή κάποιο παλιό handheld Nintendo.)
    Αν όμως τα είχα πουλήσει/χαρίσει όλες μου οι αναμνήσεις θα είχαν ξεχαστεί, χώρια κιόλας που δεν νοώ με τίποτα να "μην έχω στην κατοχή μου" οτιδήποτε μου ανήκει.

    Καλά όλα αυτά όμως που λέω, καλά όλα αυτά που είπες.............

    ..................ΑΛΛΑ δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το προηγούμενο ποστ περί vapor έναντι value.

    Δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι δεν υπάρχει ιδιοκτησία στις υπηρεσίες όπως gamepass, netflix κλπ.
    Το προιόν είναι "αέρας".

    Δεν εξετάζω τα ωφέλη, αν σε κάποιον αρέσει-εξυπηρετεί-αρέσει κλπκλπ (προσθέστε ότι θέλετε / και δεν το λέω ειρωνικά).

    Είναι hard fact.
    Το έγραψα στο προηγούμενο ποστ στα ελληνικά "αναμφισβήτητο γεγονός", τώρα το (ξανα)γράφω αγγλικά "hard fact".
    Πως αλλιώς να το γράψω για να γίνω κατανοητός;
    Ψυχρή λογική.
    Λάθος.
    Δεν υπάρχει "ψυχρή" / "θερμή" / "προσωπική" λογική.

    Μια είναι η λογική όταν αναφερόμαστε σε αναμφισβήτητο γεγονός.

    Μια υπηρεσία δεν προσφέρει ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ προϊόν στα χέρια του καταναλωτή για πάντα, άπαξ καταθέσει την τιμή της αξίας του.

    Ειλικρινά δεν ξέρω πως αλλιώς να εκφραστώ, δεν το λέω ειρωνικά προς κανέναν, αλλά αν και τώρα δεν γίνομαι κατανοητός τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

    Δεν υπάρχει αληθινό, real, χειροπιαστό, το βλέπεις το μυρίζεις το αισθάνεσαι ΠΡΟΙΟΝ.

    Αυτό.

    Τίποτα άλλο (λολ όπως είπε ο σοφός αθλητικός παράγοντας).

  21. #2755
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Lef, οτι αγοραζουμε στην ζωη μας δεν ειναι παντα χειροπιαστο, ουτε μπορουμε να το κρατησουμε για παντα στην κατοχη μας με την εννοια "το πιανω/εχω στα χερια μου, ειναι δικο μου".
    Δεν αγοραζουμε παντα προιοντα στην ζωη μας, εξ απ ανεκαθεν αγοραζουμε κ υπηρεσιες/αερα.
    Μια ταινια στο σινεμα, διακοπες σε ενα νησι, μια ενοικιαση στο video club (σε οσα απεμειναν λολ), μια βολτα με θαλασσιο ποδηλατο,
    ολα αυτα ειναι υπηρεσιες/αερας που στο παρελθον/παρον/μελλον σχεδον ολοι εχουμε αγορασει/αγοραζουμε/θα αγορασουμε.
    Εκει δεν ειχαμε/εχουμε προβλημα να αγορασουμε αυτες τις υπηρεσιες, αλλα κατακρινουμε το gamepass.
    Προσωπικα εγω δεχομαι υπο προυποθεσεις την υπηρεσια αυτη, εσυ οχι κ ειναι σεβαστο.
    Στο χερι (κ στην τσεπη) του καθενος ομως ειναι να αποφασισει πως θα ορισει τις αγορες του στο συγκεκριμμενο hobby:
    Με συγκεκριμμενο budget λιγα αγορασμενα παιχνιδια στην κατοχη του αρα κ λιγοτερες αναμνησεις, ή λιγοτερα παιχνιδια στην κατοχη του μελλοντικα αλλα περισσοτερες αναμνησεις.
    Καποτε αγοραζαμε τα παιχνιδια retail απο μαγαζια στην Στουρναρη μονο, τωρα μπορουμε να τα παραγγειλουμε απο το σπιτι μας οπου κ εαν βρισκομαστε κ να μας ερθουν...
    Οι καιροι αλλαζουν κ τα αντικειμενα που καποτε ξεραμε ΜΟΝΟ ως προιοντα, τωρα προσφερονται κ ως υπηρεσιες.
    Δεν υπαρχει σωστο/λαθος, θερμη/ψυχρη λογικη, ο καθεις αποφασιζει με ποιον τροπο θα ξοδεψει τα χρηματα του.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  22. #2756
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Και πάλι ΔΕΝ θέλεις να με εννοήσεις και επιμένεις να μετατρέπεις την μία και μοναδική λογική.

    Πιάνω κάτι με τα χέρια μου = υπάρχει = είναι πληρωμένο = μου ανήκει = είναι ιδιοκτησία.

    Αυτό που λέω είναι υπεράνω νοοτροπίας, ψυχολογίας, χαρακτήρα, τρόπου σκέψης.

    Σε αυτόν τον πλανήτη η Φυσική, δηλαδή η λογική που υποστηρίζεται λόγω Φυσικής, ορίζει τι εστί χειροπιαστό.

    Δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση λοιπόν, καμία και πραγματικά ΔΕΝ θα το ξανακάνω λιανά, τι σημαίνει "χειροπιαστό".

    Όλα τα άλλα ΔΕΝ ανήκουν στην σφαίρα του χειροπιαστού.
    Και επειδή ακριβώς δεν ανήκουν = ανοίγεται η "κερκόπορτα" του καθενός μας (ανάλογα τον χαρακτήρα, ψυχολογία, τσέπη κλπκλπ) να ερμηνεύει όπως γουστάρει τι εστί ΜΗ-ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΗ ιδιοκτησία.
    Εδώ δεν εμπλέκομαι σε κουβέντα καθόλου.
    Γιατί όντως ο καθένας κρίνει και πράττει όπως γουστάρει.
    Αυτό και μόνο αυτό, το μη-χειροπιαστό και πως το ερμηνεύει ο καθένας (διακοπές, βόλτα με θαλάσσιο ποδήλατο, ταξίδι για ένα ΣΚ, κλπκλπ), είναι απόλυτα σεβαστό. Γιατί είναι υποκειμενικό.


    ΥΓ: Πάλι όμως έκανες μια υπόθεση, που για εμένα δεν ισχύει (σινεμά το έχω κόψει πάνω από 15 χρόνια, μετά τα 22 μου ζήτημα να πήγα διακοπές πάνω από 3 φορές όλες κι όλες, επίσης δεν είμαι γκατζετάκιας, δεν ρίχνω χρήματα σε αγορά μουσικής, μετά τα 21-22 μου δεν έριξα ποτέ χρήμα σε αυτοκίνητα/μηχανάκια, δεν πληρώνω καμία streaming video/music υπηρεσία ποτέ μου και.....δεν έχει νόημα να το συνεχίσω. Αυτό που τονίζω είναι ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Η λογική της Φυσικής, του χειροπιαστού αντικειμένου, όμως είναι μια και απόλυτη: ή υπάρχει ένα αντικείμενο ή δεν υπάρχει.)

    ΥΓ2: Γενικώς, έτσι είμαι ως άτομο, αν δεν γίνεται από τις βιομηχανίες όπως ακριβώς μου αρέσει, τότε πιέζω τον εαυτό μου να διαλύσει εντελώς το χόμπι, να καταστρέψω μέσα μου την οποιαδήποτε έλξη έχω. Παράδειγμα: οι βιομηχανία των μηχανών street μετά το 1997 αγνόησε εντελώς τα street racing 2-stroke μηχανάκια που είχα και λάτρευα. Το γύρισε με το στανιό στα μεγάλου κυβισμού 4-stroke. Ε, πολύ απλά έκοψα τις μηχανές ΕΝΤΕΛΩΣ. Με πόνεσε, με μάτωσε, αλλά όοοοοοοχι δεν θα πιέσω τον εαυτό μου να μου αρέσουν ντε και καλά οι μηχανές που προσφέρονται μετά το 1997, επειδή άλλαξαν οι εποχές. Όχι. Εγώ το κόβω αυτό το χόμπι στον εαυτό μου και δεν ακολουθώ. Κι ας βλέπω από το 2000 που ήταν η τελευταία φορά που καβάλησα δική μου μηχανή άλλες μηχανές στον δρόμο και μου προκαλούν νοσταλγία. Μάντεψε: την μηχανή μου την έχω ακόμα. Διαλυμένη, μέσα στη σκόνη, παρατημένη 20 χρόνια, μου την έχουν ζητήσει άπειρες φορές να την αγοράσουν κι εγώ λέω "με αυτήν θα με θάψετε". Διαλυμένη και άχρηστη, αλλά παραμένει δική μου. Όπως βλέπεις λοιπόν, δεν σκέφτομαι/πράττω όπως οι περισσότεροι.) Το ίδιο έπραξα με τον κινηματογράφο σταδιακά, το ίδιο κάνω σταδιακά και στα βιντεοπαιχνίδια κλπκλπ. My way or the highway αγαπητές βιομηχανίες.
    Last edited by Lefteris_X; 24-09-2021 at 02:53.

  23. #2757

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Και πάλι ΔΕΝ θέλεις να με εννοήσεις και επιμένεις να μετατρέπεις την μία και μοναδική λογική.

    Πιάνω κάτι με τα χέρια μου = υπάρχει = είναι πληρωμένο = μου ανήκει = είναι ιδιοκτησία.

    Αυτό που λέω είναι υπεράνω νοοτροπίας, ψυχολογίας, χαρακτήρα, τρόπου σκέψης.

    Σε αυτόν τον πλανήτη η Φυσική, δηλαδή η λογική που υποστηρίζεται λόγω Φυσικής, ορίζει τι εστί χειροπιαστό.

    Δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση λοιπόν, καμία και πραγματικά ΔΕΝ θα το ξανακάνω λιανά, τι σημαίνει "χειροπιαστό".

    Όλα τα άλλα ΔΕΝ ανήκουν στην σφαίρα του χειροπιαστού.
    Και επειδή ακριβώς δεν ανήκουν = ανοίγεται η "κερκόπορτα" του καθενός μας (ανάλογα τον χαρακτήρα, ψυχολογία, τσέπη κλπκλπ) να ερμηνεύει όπως γουστάρει τι εστί ΜΗ-ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΗ ιδιοκτησία.
    Εδώ δεν εμπλέκομαι σε κουβέντα καθόλου.
    Γιατί όντως ο καθένας κρίνει και πράττει όπως γουστάρει.
    Αυτό και μόνο αυτό, το μη-χειροπιαστό και πως το ερμηνεύει ο καθένας (διακοπές, βόλτα με θαλάσσιο ποδήλατο, ταξίδι για ένα ΣΚ, κλπκλπ), είναι απόλυτα σεβαστό. Γιατί είναι υποκειμενικό.


    ΥΓ: Πάλι όμως έκανες μια υπόθεση, που για εμένα δεν ισχύει (σινεμά το έχω κόψει πάνω από 15 χρόνια, μετά τα 22 μου ζήτημα να πήγα διακοπές πάνω από 3 φορές όλες κι όλες, επίσης δεν είμαι γκατζετάκιας, δεν ρίχνω χρήματα σε αγορά μουσικής, μετά τα 21-22 μου δεν έριξα ποτέ χρήμα σε αυτοκίνητα/μηχανάκια, δεν πληρώνω καμία streaming video/music υπηρεσία ποτέ μου και.....δεν έχει νόημα να το συνεχίσω. Αυτό που τονίζω είναι ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Η λογική της Φυσικής, του χειροπιαστού αντικειμένου, όμως είναι μια και απόλυτη: ή υπάρχει ένα αντικείμενο ή δεν υπάρχει.)

    ΥΓ2: Γενικώς, έτσι είμαι ως άτομο, αν δεν γίνεται από τις βιομηχανίες όπως ακριβώς μου αρέσει, τότε πιέζω τον εαυτό μου να διαλύσει εντελώς το χόμπι, να καταστρέψω μέσα μου την οποιαδήποτε έλξη έχω. Παράδειγμα: οι βιομηχανία των μηχανών street μετά το 1997 αγνόησε εντελώς τα street racing 2-stroke μηχανάκια που είχα και λάτρευα. Το γύρισε με το στανιό στα μεγάλου κυβισμού 4-stroke. Ε, πολύ απλά έκοψα τις μηχανές ΕΝΤΕΛΩΣ. Με πόνεσε, με μάτωσε, αλλά όοοοοοοχι δεν θα πιέσω τον εαυτό μου να μου αρέσουν ντε και καλά οι μηχανές που προσφέρονται μετά το 1997, επειδή άλλαξαν οι εποχές. Όχι. Εγώ το κόβω αυτό το χόμπι στον εαυτό μου και δεν ακολουθώ. Κι ας βλέπω από το 2000 που ήταν η τελευταία φορά που καβάλησα δική μου μηχανή άλλες μηχανές στον δρόμο και μου προκαλούν νοσταλγία. Μάντεψε: την μηχανή μου την έχω ακόμα. Διαλυμένη, μέσα στη σκόνη, παρατημένη 20 χρόνια, μου την έχουν ζητήσει άπειρες φορές να την αγοράσουν κι εγώ λέω "με αυτήν θα με θάψετε". Διαλυμένη και άχρηστη, αλλά παραμένει δική μου. Όπως βλέπεις λοιπόν, δεν σκέφτομαι/πράττω όπως οι περισσότεροι.) Το ίδιο έπραξα με τον κινηματογράφο σταδιακά, το ίδιο κάνω σταδιακά και στα βιντεοπαιχνίδια κλπκλπ. My way or the highway αγαπητές βιομηχανίες.
    Η συντριπτική πλειοψηφία Λευτέρη δεν σκέφτεται όπως εσυ.
    Και εγώ λάτρεψα την εποχή του physical αλλά η σημερινή μου δίνει πολλά περισσότερα προνόμια που τις παλιές εποχές δε μπορούσα ούτε να φανταστώ.

    Δες το απλά , όπως εσενα (και εμένα) δεν σε ένοιαζε που έριχνες το ένα κέρμα μετά το άλλο στα «ηλεκτρονικά» για κάποιες ώρες διασκέδασης χωρίς την παραμικρή ιδιοκτησία, έτσι δε νοιάζει τώρα εμάς που πληρώνουμε το game pass, η αυτούς που πληρώνουν το ps now κλπ.

    Επίσης αν διαβάσεις τους όρους όταν αγοράζεις ένα δισκάκι θα δεις κάπου να γράφει «This product is licenced, not sold” που σημαίνει ότι ο πραγματικός ιδιοκτήτης είναι ο bublisher και όχι εσυ.

    Παλιότερα όσο τα Ίντερνετ απουσίαζε από το console gaming ισως υπηρχε ιδιοκτησία αλλά σήμερα είτε physical είτε digital αγοράζεις απλά την άδεια να παίξεις ένα παιχνίδι για όσο το υποστηρίζει ο publisher και τιποτα πιο πολύ.
    Τι είδους ιδιοκτησία είναι αυτή που οταν ο publisher κατεβάσει το support δε θα μπορείς να παίξεις το παιχνίδι όπως θέλεις, και το πολύ πολύ να σου μείνει ένα campaign αρχικής μορφής χωρίς ούτε καν το day 1 patch?

    Σε αυτό το χόμπι δεν υφίσταται ιδιοκτησία και ξαναλέω το θέμα δεν είναι digital η phisycal .
    Ούτε καν.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 24-09-2021 at 15:17.

  24. #2758
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Χειροπιαστο εχουμε κατι εφοσον το επιλεγουμε αυτη την χρονικη στιγμη, ΔΕΝ σημαινει ομως οτι ειναι η μοναδικη επιλογη μας να το αποκτησουμε,
    επισης οταν κατι το αγορασουμε ψηφιακα το εχουμε μεν στην κατοχη μας, δεν το βλεπουμε, αλλα οταν το επιλεξουμε μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε.
    Τεσπα δεν θα συμφωνησουμε ποτε, η εννοια της ιδιοκτησιας σε κατι τη σημερον εποχη εχει φυγει εδω κ χρονια απο το χειροπιαστο,
    σημασια δεν εχει τι προτιμαω εγω ή εσυ, αλλα τι προτιμαει η μαζα ή μας υποχρεωνουν οι κυβερνησεις/πολυεθνικες.
    Καποτε τα χρηματα ηταν μονο χειροπιαστα, τωρα εχουμε κ ψηφιακα, στο μελλον μαλλον μονο ψηφιακα.
    Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, οταν δεν θα κυκλοφορει πια χειροπιαστο χρημα, θα πρεπει να μαθουμε να ζουμε με αυτες τις συνθηκες (εαν ζουμε διαφορετικα οι επομενες γενεες),
    δεν θα υπαρχει επιλογη ή αποχη απο αυτο οπως εκανες με τις διχρονες street μηχανες.

    Υπαρχει ομως ενας "γριφος" που δεν αναφερθηκες, τα digital-only games, τη σημερον εποχη δεν κυκλοφορουν τα παντα σε retail.
    Αυτα τα παιχνιδια οταν μου αρεσουν τα αγοραζω ψηφιακα, γιατι ειναι ο μονος τροπος να τα παιξω, οποτε εγω επιλεγω να τ αγορασω ΕΣΤΩ ψηφιακα.
    Η τιμη αυτων των παιχνιδιων ειναι μικροτερη συνηθως απο οτι τα συνηθισμενα ΑΑΑ, γιατι συνηθως ειναι indies ή ΑΑ,
    αλλα κ παλι εαν αρχισω κ μετραω την χρηματικη αξια τους μαζευεται ενα σεβαστο ποσο.
    Γιατι λοιπον να μην παιξω οσα απο αυτα συμπεριλαμβανονται σε μια συνδρομη η οποια κοστιζει λιγοτερο απο οτι να τ αγορασω ενα-ενα ψηφιακα;
    Εφοσον θελω κατι πολυ μπορω παντα να τ αγορασω ψηφιακα, ωστε να υπαρχει στην ψηφιακη βιβλιοθηκη μου για μελλοντικη χρηση.
    Last edited by jk_blue_tiger; 24-09-2021 at 15:39.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  25. #2759
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εγώ μπορώ να δεχτώ το ψηφιακό, αλλά μόνο με αποκέντρωση (δηλαδή να μην έχει τον έλεγχο μια κεντρική οντότητα -> delisting, banning, censoring κλπ).

    Το τελευταίο πράγμα που εύχομαι είναι να ζήσω μια sci-fi δυστοπία όπου μια κεντρική οντότητα θα ελέγχει τα πάντα και ή θα συμμορφώνεσαι «με τας υποδείξεις» ή θα παραμερίζεσαι στο περιθώριο... absolute power corrupts absolutely.

  26. #2760
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτο που θα γινει ειναι οτι θα ανεβουν ολα στο ιντερνετ. Τα παντα. Τι θα θες να παιξεις? Outrun? Θα πηγαινεις και θα το "αγοραζεις" και θα παιζει μεχρι και στο πλυντηριο ρουχων. Θα καλυψουν σιγουρα την αποψη που λεει "δεν ειναι πλεον available αυτο το παιχνιδι". Μονο με καποια multi προφανως δεν θα μπορει να γινει αυτο, αλλα και δισκακι να εχεις αυτα τα παιχνιδια ειναι αχρηστα.

    Οποτε ναι δεν θα υπαρχει "δικαιολογια" απο κανεναν "retail lover" (οπως εγω ας πουμε), παρα μοναχα δικαιολογια χειροπιαστης συλλογης (ακομα και αν ειναι αχρηστη) και ηθικης.

    Δεν νομιζω να σταματησει ποτε να με χαλαει αυτη η ιδεα. Αλλα αυτο θα συμβει. Γιατι δυστυχως η οικονομια για την συντριπτικη πλειοψηφια ειναι ενα προβλημα (παρολο που το gaming σαν χομπι ειναι ΑΣΤΕΙΑ φθηνο) και ειναι λογικο να παιζει πρωταγωνιστικο ρολο η τσεπη.

    Με λυπει που το λεω αλλα συμφωνω με αυτα που λενε οι Γιαννηδες, και λεω με λυπει διοτι ειναι εντελως εκτος αυτου που επιθυμω εγω, αλλα η πραγματικοτητα ειναι πολυ απλα αυτη.

    Εδω η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου ζει στο ενοικιο... δεν εχει καν σπιτι... και θα χολοσκασουν που δεν εχουν ιδιοκτησια σε ενα βιντεοπαιχνιδι?

    ΚΛΑΗΝ θα πουν ολοι οταν η τιμη ειναι 5 ευρω το μηνα για netflix kind of gaming.

    Το θεμα ειναι βεβαια τι ειδους "gaming" θα καταντησει να ειναι αυτο το πραγμα, γιατι αν κρινω απο την αναλογια με το νετφλιξ, το βλεπω να ψαχνουμε ποιοτικο παιχνιδι με το μικροσκοπιο...

  27. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Giannis1979 (24-09-2021),Lefteris_X (24-09-2021),mihalis13 (24-09-2021),psx3 (24-09-2021),Stefanos (24-09-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •