Page 146 of 164 FirstFirst ... 4696136142143144145146147148149150156 ... LastLast
Results 2,901 to 2,920 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2901

    Default

    Driftex ξανασκέψου το για physical αν τελικά το παρείς .

    https://gamerant.com/halo-infinite-f...c-online-only/


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    drifterx (07-12-2021)

  3. #2902
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Driftex ξανασκέψου το για physical αν τελικά το παρείς .

    https://gamerant.com/halo-infinite-f...c-online-only/


    Sent from my iPhone using Tapatalk


    Τώρα με αναστάτωσες και θέλω να βρίσω! Όχι οτι δεν το έχω ξαναδεί (forza horizon 5)

    Μωρμαλάκο ΜΣ γιατί κοροϊδεύεις τον κόσμο έτσι? Μη το βγάζεις καθόλου retail αν είναι!

    Και άμα πολύ φυσιολογικά διαμαρτυρηθείς για αυτό, θα σου πουν "ναι αλλά gamepass". Βρε ουυυυυστ

  4. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    djpar (09-12-2021)

  5. #2903

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Τώρα με αναστάτωσες και θέλω να βρίσω! Όχι οτι δεν το έχω ξαναδεί (forza horizon 5)

    Μωρμαλάκο ΜΣ γιατί κοροϊδεύεις τον κόσμο έτσι? Μη το βγάζεις καθόλου retail αν είναι!

    Και άμα πολύ φυσιολογικά διαμαρτυρηθείς για αυτό, θα σου πουν "ναι αλλά gamepass". Βρε ουυυυυστ
    Να σου πω έκανα μια γρήγορη έρευνα στο ιντερνετ γιατί συμβαίνει αυτό και ο λόγος είναι απλός .
    Το παιχνίδι βγαίνει για 5 διαφορετικές κονσόλες. (χone.oneS,oneX,Series S και Series X).
    Όποτε σου πετάει μέσα στο δισκάκι ότι υπάρχει κοινό για όλες αυτές τις κονσόλες και μετά μέσω του Smart Delivery ο καθένας κατεβάζει το παιχνίδι του.
    Και να σου πω μια λογική την έχει το εγχείρημα .
    Αν υπήρχε όλο το παιχνίδι μέσα έπρεπε να κυκλοφορήσουν τουλάχιστον 2 διαφορετικά αντίτυπα του παιχνιδιού (last gen-next gen) τα οποία αναλογως την κονσόλα στην οποία θα δούλευαν θα οανακατεβαζαν ουτως η αλλως μεγάλο μερος του παιχνιδιού .
    Για να ήταν όλο το παιχνίδι μέσα για την σωστή κονσόλα θα χρειάζονταν 5 αντίτυπα .
    Οποτε μια δικαιολογία που στέκει την έχουν.
    Το όσο ισχιει φυσικά και για το Forza horizon.
    Χώσε αβέρτα εσυ απλά και εμένα μου φαινόταν παράξενο γ αυτό το έψαξα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 07-12-2021 at 20:38.

  6. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    drifterx (10-12-2021)

  7. #2904
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Εμ για αυτο οι κροςτζεν τιτλοι στο playstation βγαίνουν 2 διαφορετικά αντίτυπα. Ενα για ps4 και ένα για ps5.
    Εδώ χρησιμοποιούνται γυφτικες τακτικές για να εξοικονομηθούν χρήματα που καίγονται στο gamepassok, με αποτέλεσμα και ο κάτοχος του one αλλά και του series να είναι κρεμασμένοι!

  8. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Lefteris_X (07-12-2021)

  9. #2905

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Εμ για αυτο οι κροςτζεν τιτλοι στο playstation βγαίνουν 2 διαφορετικά αντίτυπα. Ενα για ps4 και ένα για ps5.
    Εδώ χρησιμοποιούνται γυφτικες τακτικές για να εξοικονομηθούν χρήματα που καίγονται στο gamepassok, με αποτέλεσμα και ο κάτοχος του one αλλά και του series να είναι κρεμασμένοι!
    Θα μπορούσε να κάνει το ίδιο γιατί το Series S δεν έχει drive ούτως η άλλως αλλά επιλέγει αυτό το δρόμο .
    Μην ξεχνάς όμως ότι η Sony δεν χρησιμοποιεί smart delivery στα παιχνίδια της .
    Ότι πληρώσεις και αγοράσεις αυτό είναι και αν αργότερα θες upgrade σκας δεκάρικακι για να κατεβάσεις digital την upgraded version.
    Στη ms αγοράζεις μια φορά το παιχνίδι και εν πας σε πιο δυνατή κονσόλα ο upgraded τίτλος κατεβαίνει αυτόματα στο νέο σύστημα χωρίς έξτρα χρέωση και χωρίς καν να τον επιλέξεις να κατέβει.
    Δεν είναι το ίδιο. Καμμία σχέση.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 07-12-2021 at 21:06.

  10. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    drifterx (07-12-2021)

  11. #2906
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παπαριές Γεωργίτσα μου.

    Με 50 ΓΒ ασυμπίεστα στο δισκάκι και πολλά παραπάνω συμπιεσμένα, άνετα μπορούσε η κάθε μια έκδοση να προσφέρεται σε δισκάκι. Αλλά επειδή τα σύγχρονα λοτζίστικς πρέπει να στραγγίζουν από τη μύγα ξύγκι για να βγαίνουν παραπάνω φράγκα, ας φάμε αεράτα (aka digital) σκατά στη μάπα. Και το μάρκετινγκ τμήμα με όμορφες λεξούλες όπως (ίντιοτ) σμαρτ ντελίβερι να προσπαθεί να ρίξει στάχτη στα μάτια του κοσμάκη για να μην φανεί η αλήθεια.


    Εντωμεταξύ διαβάζω για την απόδοση σε PC και είναι τραγικά απαράδεκτη.

    Τι ζούμε ρε πούστη μου;


    ΜΣ, Νιν, Σονυ από το κακό στο χειρότερο.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    drifterx (07-12-2021),Stefanos (07-12-2021)

  13. #2907
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Θα μπορούσε να κάνει το ίδιο γιατί το Series S δεν έχει drive ούτως η άλλως αλλά επιλέγει αυτό το δρόμο .
    Μην ξεχνάς όμως ότι η Sony δεν χρησιμοποιεί smart delivery στα παιχνίδια της .
    Ότι πληρώσεις και αγοράσεις αυτό είναι και αν αργότερα θες upgrade σκας δεκάρικακι για να κατεβάσεις digital την upgraded version.
    Στη ms αγοράζεις μια φορά το παιχνίδι και εν πας σε πιο δυνατή κονσόλα ο upgraded τίτλος κατεβαίνει αυτόματα στο νέο σύστημα χωρίς έξτρα χρέωση και χωρίς καν να τον επιλέξεις να κατέβει.
    Δεν είναι το ίδιο. Καμμία σχέση.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Συμφωνούμε για το 10ρικο, με βρίσκει παντελώς αντίθετο τη στιγμή που ο ανταγωνιστής το κανει δωρεάν!
    Αλλά θα μπορούσε πολύ απλά να εχει δύο αντίτυπα, το ενα για το one το οποίο οταν το έβαζες στο drive του series να είχες την επιλογή να κατεβάσεις την έκδοση του series, και το δεύτερο του series το οποίο αν το εβαζες στο one θα σου έδινε την επιλογη να κατεβάσεις την έκδοση του one.
    Αυτό ναι είναι smart delivery, αυτο που κανει τώρα είναι stupid delivery!

    Επίσης κάτι αλλο που προσωπικά με χάλασε, είναι όταν έχω ενα παιχνίδι του one που έχει πάρει αναβάθμιση για series (πχ gears 5) και το εχω στον εξωτερικό σκληρό για να μην πιάνω χώρο στον εσωτερικό σσδ, με αναγκάζει μέσω update (97 gb παρακαλώ) να κατεβάσω την έκδοση για series με το στανιό! Αλλιως δεν ξεκινάει το παιχνίδι! Ε οχι σε παρακαλώ δεν έχω ουτε την υπομονή ούτε τον σσδ να κατεβάσω την έκδοση series, άσε με να παίξω του one.

  14. #2908
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μιλάμε τώρα για εταιρία με market cap 2,5 τρις $.

    Αμφιβάλλω ότι έχουν οικονομική στενότητα, απλά εφαρμόζουν εσκεμμένη τακτική σαλαμοποίησης -> θα στο κάνουμε τόσο άβολο πλέον το physical disc, που το Game PassOK (TM) θα σου φαίνεται παράδεισος με 2-3 κλικ!

  15. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Stefanos (07-12-2021)

  16. #2909
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    "Good guy" Phil strikes again:

    Δεν αναλώνεται σε console wars ο Phil Spencer

    https://www.enternity.gr/Article/Gam...cer/71547.html

    Μόνο εμένα μου φαίνεται αρκετά "ruthless" φατσικά;

    Δεν τον έχω κόψει για τόσο γούτσου-γούτσου αγαπούλη (λολ) όσο τον παρουσιάζουν τα ΜΜΕ...

    ΥΓ: Η βιομηχανία έχει μεγαλώσει αρκετά (από γενικότερη σκοπιά πίτας εσόδων, όχι το κοινό που ασχολείται με AAA games) συγκριτικά με 20 χρόνια πριν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι -επί της ουσίας- δεν εξαφανίστηκε η SEGA.

    Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται...

  17. #2910
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    "Good guy" Phil strikes again:

    Δεν αναλώνεται σε console wars ο Phil Spencer

    https://www.enternity.gr/Article/Gam...cer/71547.html

    Μόνο εμένα μου φαίνεται αρκετά "ruthless" φατσικά;

    Δεν τον έχω κόψει για τόσο γούτσου-γούτσου αγαπούλη (λολ) όσο τον παρουσιάζουν τα ΜΜΕ...

    ΥΓ: Η βιομηχανία έχει μεγαλώσει αρκετά (από γενικότερη σκοπιά πίτας εσόδων, όχι το κοινό που ασχολείται με AAA games) συγκριτικά με 20 χρόνια πριν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι -επί της ουσίας- δεν εξαφανίστηκε η SEGA.

    Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται...
    Ο τυπος μου θυμιζει τον παλπατιν απο το λορ των ταινιων star wars
    Και αυτος αν θυμασαι στην αρχη ετσι κινουταν(σαν ειρηνοφιλος και προστατης της δημοκρατιας)
    Ε μετα αποκαλυφτηκε το πραγματικο του προσωπειο

  18. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    psx3 (08-12-2021)

  19. #2911
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μάλλον θες να πεις βγήκε το προσωπείο και αποκαλύφθηκε το πραγματικό του πρόσωπο!

  20. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (08-12-2021),spartan (09-12-2021)

  21. #2912
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Είναι σκληρός καριόλης ο φούστης, τον κόβω φέτες (λολ)...

    Μάλλον νομίζει ότι είμαστε όλοι πιτσιρικάδες της πολιτικής ορθότητας και δεν θυμόμαστε ότι με την πτώση της SEGA μεγάλωσε το μερίδιο αγοράς του XBOX (πολλοί πρώην SEGAκηδες πήγαν προς τα εκεί).

  22. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (08-12-2021),spartan (09-12-2021)

  23. #2913
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Εγώ πάλι ένιωσα ενα μικρό χαχάνισμα να βγαίνει αυθορμήτως απο το στόμα μου όταν διαβασα αυτό!

    Phil Spencer says he ‘doesn’t envision’ a time when every Xbox user subscribes to Game Pass

    https://www.videogameschronicle.com/...-to-game-pass/

    Yeah right..!

  24. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    psx3 (08-12-2021)

  25. #2914
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Εγώ πάλι ένιωσα ενα μικρό χαχάνισμα να βγαίνει αυθορμήτως απο το στόμα μου όταν διαβασα αυτό!

    Phil Spencer says he ‘doesn’t envision’ a time when every Xbox user subscribes to Game Pass

    https://www.videogameschronicle.com/...-to-game-pass/

    Yeah right..!
    Δεν καταλαβαίνω γιατί φοβάται να πει την αλήθεια. Ή ότι δήθεν «δεν» θέλουν να μας σπρώξουν σε cloud-only gaming μέχρι το 2030.

    Σε άλλα πράγματα (π.χ. cross-gen στρατηγική) ήταν αφοπλιστικά ειλικρινείς...

    Πάντως εδώ που τα λέμε 18 μύρια συνδρομές δεν είναι και τόσες πολλές συγκριτικά με όσα XB1/XBOX Series έχουν πουληθεί (πες 60 εκατομμύρια κονσόλες? κάπου εκεί). Έχω την αίσθηση ότι η MS δεν είναι τόσο επιθετική όσο θα μπορούσε πραγματικά (εννοώ να παίξει γερό/επιθετικό promotion σε επίπεδο μαγαζιών/retailers, όχι μόνο το word of mouth των social media/fora).

    Θα περίμενε κανείς με €1 συνδρομή να είχαν όλοι οι XBOX κάτοχοι (ή έστω το 80-90%) Game Pass, αλλά νομίζω πολλοί δεν το έχουν ακουστά καν (αναφέρομαι στον Average Joe που θα πάει στο μαγαζί να πάρει μια κονσόλα και δεν έχει ιδέα τι εστί forum).

  26. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (09-12-2021)

  27. #2915
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γιατί (έως τώρα) έχει μικρό ROI το χβοχ κλαουντ γκεϊμινγκ σε σχέση με το ROI που έχουν συνηθίσει από οφφις365 και άλλες κλαουντ υπηρεσίες, που οι μεγάλοι πελάτες κλείνουν συμβολαιάρες επι χρόνια (βλέπε κυβερνήσεις τριτοκοσμικές, μεγάλες εταιρείες τριτοκοσμικών χωρών όπως ΕΡΤ). Τα λεφτά είναι ΠΑΡΑ πολλά.

    Αντιθέτως το χβοχ κλαουντ δεν τιμολογείται οριζόντια με σταθερή τιμολόγηση, γιατί προσπαθούν να το εξαπλώσουν με πλαγιές πουστιες όπως προσφορές στο 1 ευρώ. Όποτε (ακόμα) δεν προσφέρει ιδιαίτερα ελκυστικό χρήμα ως επιστροφή επένδυσης όπως οι πραγματικές ΜΣ κλαουντ υπηρεσίες (οσονοπω γουιντοουζ365).

    Οταν θα πιάσουν τον παπά από τα αρχίδια (εν τον πιάσουν) σε 7-8 χρόνια τότε θα δούμε τις πραγματικές τιμές.


  28. #2916
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default



    Έχουν χιούμορ εκεί στην MS, αν και το νεότερο κοινό δύσκολα θα πιάσει τα retro vibes (80s/90s teleshopping ads)...

  29. #2917

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Θα μπορούσε να κάνει το ίδιο γιατί το Series S δεν έχει drive ούτως η άλλως αλλά επιλέγει αυτό το δρόμο .
    Μην ξεχνάς όμως ότι η Sony δεν χρησιμοποιεί smart delivery στα παιχνίδια της .
    Ότι πληρώσεις και αγοράσεις αυτό είναι και αν αργότερα θες upgrade σκας δεκάρικακι για να κατεβάσεις digital την upgraded version.
    Στη ms αγοράζεις μια φορά το παιχνίδι και εν πας σε πιο δυνατή κονσόλα ο upgraded τίτλος κατεβαίνει αυτόματα στο νέο σύστημα χωρίς έξτρα χρέωση και χωρίς καν να τον επιλέξεις να κατέβει.
    Δεν είναι το ίδιο. Καμμία σχέση.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Αυτό συμβαίνει σε όλα τα games; Για παράδειγμα στο Far Cry 6 αν βάλεις το δισκάκι στο xbox, δίχως συνδεση στο διαδίκτυο, μπορείς να παίξεις ή πρέπει να κατεβάσεις την ανάλογη έκδοση της κάθε κονσόλας; Διότι αν μπορείς να παίξεις, σημαίνει ότι είναι πρακτική της MS που σπρώνει για digital, αλλιώς είναι περιορισμός του smart delivery.

  30. #2918
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by thanosa75 View Post
    Αυτό συμβαίνει σε όλα τα games; Για παράδειγμα στο Far Cry 6 αν βάλεις το δισκάκι στο xbox, δίχως συνδεση στο διαδίκτυο, μπορείς να παίξεις ή πρέπει να κατεβάσεις την ανάλογη έκδοση της κάθε κονσόλας; Διότι αν μπορείς να παίξεις, σημαίνει ότι είναι πρακτική της MS που σπρώνει για digital, αλλιώς είναι περιορισμός του smart delivery.
    Αυτό που γνωρίζω σίγουρα γιατί έγινε θέμα, είναι ότι στο series X πρέπει να κατεβάσεις ολόκληρο το παιχνίδι.

    https://gamerant.com/far-cry-6-xbox-...campaign=GR-TW

    Θα είχε ενδιαφέρον αν μας έλεγε κάποιος τι γίνεται στο one.

  31. #2919

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Αυτό που γνωρίζω σίγουρα γιατί έγινε θέμα, είναι ότι στο series X πρέπει να κατεβάσεις ολόκληρο το παιχνίδι.

    https://gamerant.com/far-cry-6-xbox-...campaign=GR-TW

    Θα είχε ενδιαφέρον αν μας έλεγε κάποιος τι γίνεται στο one.
    Επομένως σε όλα τα xbox games (τουλάχιστον για όσο υποστηρίζεται το one) ειναι αδύνατο να παιξεις από physical διχως συνδεση διότι το δισκάκι δεν έχει όλα τα δεδομένα εξαρχής. Άρα για xbox series s-x το bluray κάνει για σουβερ και αξίζει μονο digital αλλιώς όποιος θέλει physical πάει σε PS5.

  32. #2920
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πάρτε digital μας λέγανε....
    Κουτάκι μέχρι να σβήσει ο Ήλιος

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  33. The Following 3 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    drifterx (09-12-2021),psx3 (09-12-2021),Slay (12-12-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •