Εγώ καταλαβαίνω ότι πολλούς (ειδικά σε Discord μεριά) τους πονάει που είμαστε χώρα του «μπλέηστεησο». Ότι ο κόσμος (καμία σχέση με fora, μειοψηφία είμαστε θεωρώ) θα επιλέξει by default Sony console (και παλιότερα επέλεγε Atari/SEGA/Nintendo, αλλά η Sony το πάλεψε δυνατά να εδραιωθεί).

Άντε λοιπόν να το πάρει το ποτάμι, αν και κακώς θα τα γράψω (αφού ούτε με πληρώνει η MS, ούτε και έχω XBOX)...

Αν η MS ενδιαφερόταν πραγματικά για την Ελλάδα (και Ευρώπη γενικότερα, όχι μόνο Murica), θα έκανε το εξής απλό:

Συνεργασία με retailers (ειδικά τα μεγάλα/γνωστά μαγαζιά που πάει η πλειοψηφία του κόσμου).

Θα έμπαινε μέσα ο (αστοιχείωτος) γονιός με τον πρήζω-balls-mode-on κανακάρη, θα του ξεκινούσε το ψηστήρι περί XSS/Game Pass VFM* ο πωλητής και ο πελάτης θα έφευγε με κλεισμένο συμβόλαιο Game Pass για 3 χρόνια (σκεφτείτε πως δουλεύουν τα καταστήματα κινητής και τι πειθώ ασκούν για να αποκτήσεις σύνδεση αντί για καρτοκινητό).

* δεν διαφωνώ καθόλου με Leon ότι είναι τρελό VFM για πιτσιρίκια που δεν έχουν πείρα και παραστάσεις από gaming σε βάθος δεκαετιών. Εγώ με τους 40άρηδες που πορώνονται σε βαθμό φανατίλας απορώ, εκτός κι αν είναι νέοι στον χώρο με μηδέν παραστάσεις (αποκλείεται).

Το κατάστημα φυσικά θα έπαιρνε ένα καλούτσικο ποσοστό από την Game Pass συνδρομή και έτσι θα είχε κίνητρο να πουλήσει περισσότερες κονσόλες (που τώρα κλαίνε μόνες τους απαρηγόρητες στα ράφια). Θα ήταν ένας καλός τρόπος να χτίσεις παθητικό εισόδημα και μάλιστα χωρίς να σου πιάνουν πολύτιμο χώρο στο ράφι video games.

Η MS αδιαφορεί επιδεικτικά για τον retail χώρο (για Ελλάδα/Ευρώπη ξαναλέω, όχι Αμερική), μάλλον γιατί είναι πολύ προχώ οι άνθρωποι και νομίζουν ότι ζούμε στην post-Reset era (2030+ που δεν θα υπάρχει πια λιανεμπόριο στην γνωστή παραδοσιακή μορφή).

Οι δε Discordιανοί νομίζουν ότι ο μικρόκοσμος των ελληνικών fora (κάτι μεταξύ ghetto και echo chamber/internet bubble) είναι τόοοοοοοσο σημαντικός που θα κάνουν τιτανοτεράστια διαφορά στο market balance αν υποδύονται τους (άμισθους) τηλεπωλητές της MS, πρήζουν τα 10-20-30 άτομα (σταγόνα στον ωκεανό) να βάλουν Game Pass και στο εντωμεταξύ κάνουν και bullying προς Σονάδες οι οποίοι έχουν κάποιες δίκαιες ενστάσεις για την Netflix-ο-ποίηση του gaming (όσοι ασχολείστε ακόμα με σειρές, ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να βρεις κάτι ποιοτικό στις μέρες μας -> κάπως έτσι περιμένω να γίνει και το gaming σε 10+ χρόνια).



Αλλά που να τα ξέρουν τα παιδιά του Discord αυτά; Σάμπως έχουν δουλέψει ποτέ τους στον ιδιωτικό τομέα να ξέρουν τι εστί ψηστήρι/πειθώ; Εγώ ΔΥ τους φαντάζομαι τους περισσότερους, ντάγκα-ντούγκα να πέφτει ο μισθουλάκος κάθε μήνα και μηδέν γνώσεις περί marketing.

Όσοι θεωρούν ότι είναι «δεξί χέρι του Phil», γιατί δεν πάνε να του τα πούνε και συνεχίζουν (άσκοπες εν πολλοίς) σταυροφορίες σε fora; Ξαναλέω για πολλοστή φορά: μειοψηφία είμαστε οι φορουμάδες (δεν μιλάω για μεγάλα/διεθνή fora τύπου ERA).