Page 133 of 164 FirstFirst ... 3383123129130131132133134135136137143 ... LastLast
Results 2,641 to 2,660 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2641
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    H προβλεψη δηλαδη πως το series S θα τιναξει την μπανκα στον αερα και θα ειναι το κρυφο οπλο και το συγκριτικο πλεονεκτημα σε σχεση με τον ανταγωνισμο δεν δειχνει να επαληθευεται ε;

    Και δεν το παω την συγκριση με το ps5, προς αποφυγην παρεξηγησεων. Συγκρινω με το series X, το οποιο ειναι πραγματικα next gen μηχανημα. Ειχαμε ενα βιασμο της λογικης απο διαφορα bots. Φυσικα δεν ειναι προβλημα της Microsoft η οποια εδωσε μια επιπλεον επιλογη και καλα εκανε, ουτε αυτων που αγορασαν το μηχανημα με σχετικα λιγα χρηματα που και αυτοι καλα εκαναν.

    Ομως το να βγαινει καινουργια γενια και να στεκονται ολοι σε μια πετσοκομμενη κονσολα απο αποψη αποδοσης και χωρις disk drive και να διαφημιζουν αυτη ως το δυνατο χαρτι, παραπαει.

    Ο κοσμος λοιπον στην πλειοψηφια, προτιμησε να δωσει 2 κατοσταρικα παραπανω ή να περιμενει για να δωσει αυτα τα παραπανω χρηματα οταν τα εχει, αλλα να ξερει πως θα παρει ενα μηχανημα σαφως βελτιωμενο απο το προηγουμενο, το οποια θα το εχει για μια επταετια. Λογικοτατο θα ελεγα.
    Εκ του αποτελέσματος (όλα έτσι κρίνονται) ο κόσμος έχει -το λιγότερο- μια 500αρού (μην πω παραπάνω ελέω scalping σκηνικών) για next-gen console και τα σκάει προθύμως (εξού και οι ελλείψεις που βλέπουμε/βλέπαμε).

    Το XSS πωλείται €20 κάτω από την MSRP παρακαλώ: https://www.skroutz.gr/s/24662008/Mi...-Series-S.html

    Μας λέει κάτι αυτό (ελεύθερη αγορά/προσφορά vs ζήτηση);

    Επίσης, για όσους με αμφισβητούσαν (περί χαμηλού next-gen baseline) τα έγραψα στο νήμα του Battlefield 2042 πως το XSS θα μπορούσε να είναι αγκάθι για next-gen AI (με machine learning)...

    Φανταστείτε π.χ. να αφιερώσεις 2TF για machine learning. Μετά σου μένουν μόλις 2 Τεραφλόπια (περίπου όσο ένα PS4 και κάτι παραπάνω) για γραφικά, physics κλπ.

    Φυσικά αυτό δεν αθωώνει την κωλοτούμπα της Sony με τα cross-gen 1st party (PS4 baseline), αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θα κρατήσει πάνω από 2-3 χρόνια max όλο αυτό.

    Το XSS θα τραβήξει ίσως και μέχρι το 2027-2030 (2027 για νέα γενιά και 2030 για να κλείσει ο τότε cross-gen κύκλος).

    Τέλος, ας υπενθυμίσω για άλλη μια φορά ότι 2 κατοστάρικα έχει από μόνο του το SSD expansion:

    https://www.skroutz.gr/s/26366899/Se...eries-X-S.html

    300 + 200 = 500 και χωρίς να έχεις την GPU/RAM του XSX

    Όπως το βλέπω εγώ το XSS απευθύνεται στα εξής δημογραφικά:

    1) Πιτσιρικάδες που με το ζόρι μάζεψαν €300 από τα κάλαντα ή καμία καλοκαιρινή δουλειά (ναι, έτσι έβγαινε το χρήμα κάποτε όταν ήμασταν παιδιά/έφηβοι, θα έπεφτε φάπα από γονείς αν ζητούσαμε ακριβά πράγματα και δικαίως).

    2) Εντελώς καζουαλάδες που δεν έχουν ιδέα από RT, fps κλπ.

    3) Δεύτερη κονσόλα για το εξοχικό (να φροντίσετε να έχετε 3G/4G tethering όμως για το DRM syncing, ναι?) σε καμία προπολεμική TV (π.χ. καμία HD Ready του 2005).

    4) Τύπους που είναι θύματα του instant gratification (έχω €300 και θέλω κονσόλα ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ) vs delayed gratification (ας περιμένω να αποταμιεύσω επιπλέον λεφτά και αγοράζω XSX, αντί να σκάσω +200€ αργότερα για SSD expansion).

    Αν ξέχασα κάποια κατηγορία μου λέτε, νομίζω τα κάλυψα όλα.

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Κοίτα σε αυτούς που το πήραν κ είχαν 4k τηλεόραση δεν ήξεραν δεν ρώτησαν, αλλά υπάρχουν άτομα που ακόμα παίζουν σε οθόνες μικρές μόνιτορ η Tv κ είναι 1080p γιαυτους βολεύει πιστεύω η φτηνή λύση γιατί ποτε δεν θα δουν τις δυνατότητες μια δυνατής κονσόλας.
    Προσωπικά ακόμα και για 1080p TV/monitor θεωρώ ότι είναι καλύτερα να πάρει ένας XBOXάς το XSX, παρά το XSS. Και δεν μιλάω καν για supersampling benefits.

    Εννοώ ότι η MS δεν τήρησε την υπόσχεσή της για feature parity ανάμεσα στις 2 κονσόλες (με μόνη διαφορά στην ανάλυση/1080p vs 4K). Δεν θα μιλήσω καν για 1440p.

    Υπάρχουν παιχνίδια που δίνουν 60 fps στο XSX, ενώ δίνουν 30 fps στο XSS. Που πήγε η δύναμη της Zen 2 CPU, οέο;

    Υπάρχουν παιχνίδια που δίνουν RT στο XSX, ενώ δίνουν σκέτο raster στο XSS. Που πήγε το ζουμί του HW RT, οέο;

    Μεγαλύτερη κοροϊδία για "next-gen" console δεν μπορώ να σκεφτώ.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Είναι entry level system, για να φέρει στις κονσόλες κόσμο από τα κινητά και τα tablet που θέλουν φτηνό gaming, η για αυτούς που δεν έχουν (και δεν σκοπεύουν να πάρουν σύντομα ) 4κ τηλεόραση.
    Δεν πρόκειται ρε συ, φρούδες ελπίδες θεωρώ. Να μου έλεγες το xCloud, να πω ΟΚ, ίσως.

    Ειλικρινά, παρ' ότι είμαι από αυτούς που είχαν προβλέψει το XSS ήδη από το 2018 (μέχρι και σε die size & MSRP έπεσα μέσα) ακριβώς επειδή γνωρίζω την PCάτη φιλοσοφία της MS εδώ και δεκαετίες, πλέον αρχίζω και σκέφτομαι ότι ίσως θα πρέπει οι MS/AMD να κάνουν re-allocate τα wafer logistics στην TSMC και να παράγουν περισσότερες XSX APUs (αφού εκεί είναι η ζήτηση από μεριάς XBOX).

  2. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (18-06-2021),drifterx (17-06-2021),Slay (17-06-2021),Valkyre (17-06-2021)

  3. #2642

    Default

    Η ουσία είναι ότι next gen παιχνίδια δεν εχουμε.
    Εγώ έχω δώσει 900 ευρώ για 2 next gen κονσόλες για να παίζω καλογυαλισμένα παιχνίδια του ps4 και του one ενώ ο άλλος με το series s έχει δώσει 300 (210-220 όσοι τα παίρνουν used) και έχει σχεδόν εφάμιλλη εμπειρία και 50-55 120FPS παιχνίδια παλιάς γενιάς και νέας στα 1080-1440p.

    Όταν έρθουν τα midgen εγώ θα ξαναδώσω αλλά τόσα για να ξεκινήσω να παίζω next gen παιχνίδια που θα έκανε μύτη για πρώτη φορά, ενώ αυτος με το series s θα το σφάξει και θα πάρει απευθείας το Ps5 pro η το xl.

    Δεν ξέρω ειλικρινά ποιος είναι ο χαμενος εμείς η αυτός με το series S?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 17-06-2021 at 14:16.

  4. #2643
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Τελικά έκανε backfire στους devs (όπως ήταν αναμενόμενο) το XsS.

    Το πιο φθηνό που υποτίθεται θα σάρωνε στις πωλήσεις (και δεν σάρωσε), αλλά ταυτόχρονα αποτελεί τροχοπέδη στο σχεδιασμό ενός παιχνιδιού για το XsX.

    Να πεις ότι ξεσκίζεται σε πωλήσεις, οκ τότε γίνεται (επιχειρηματικώς) πιο "εύπεπτη τροχοπέδη".

    Έλα μου ντε όμως που δεν ξεσκίζεται.
    Αυτό ακριβώς.

    Να πεις ρε παιδί μου είχε επιτυχία τύπου Wii, πάει στον διάολο... δυσάρεστο μεν, αλλά θα το καταπίναμε (επέκταση gaming κοινού).

    Για μαλλί (λέγε με Blue Ocean) πήγε η MS και βγήκε κουρεμένη με τα XSS να σαπίζουν στα ράφια και να μην φεύγουν. Τσάμπα τα 7nm wafers. Όχι ότι έχει ανάγκη η MS που σκορπάει δις λες κι είναι πετσετάκια, απλά είναι κακή κατανομή πόρων.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Οπότε.......μήπως, λέω μήπως, η ύπαρξη του XsS δεν είναι για όσους δεν έχουν 4Κ τηλεόραση ή πετάνε την ταμπλέτα/κινητό για να πάρουν XsS;

    Μήπως είναι η φθηνότερη desktop MS-κονσόλα-for-gamepass-but-in-reality-for-xcloud;

    Μήπως αυτός είναι ο μοναδικός (πραγματικός) λόγος ύπαρξής της.......και το γεγονός ότι παίζει (πετσοκομμένα) παιχνίδια είναι μπονουσάκι (ώστε να μην είναι φως-φανάρι ο πραγματικός λόγος που βγήκε αυτό το βδέλυγμα) ;;;
    Ακόμα και για xCloud είναι πολλά τα €300, όπως και το wattage της.

    Νομίζω κάπου είπαν ότι θα βγάλουν dedicated xCloud κονσόλα (κάτι σε στυλ mobile ARM SoC στα €100 max) για όσους δεν έχουν smart TV. Εξάλλου αυτό είναι και το endgame τους. Θα έχεις που θα έχεις μόνιμη εξάρτηση από το internet, τουλάχιστον να μην κατεβάζεις 100GB per game κάθε 3 και λίγο (Game Pass δοκιμές α λα TV zapping).

  5. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (17-06-2021)

  6. #2644
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Η ουσία είναι ότι next gen παιχνίδια δεν εχουμε.
    Εγώ έχω δώσει 900 ευρώ για 2 next gen κονσόλες για να παίζω καλογυαλισμένα παιχνίδια του ps4 και του one ενώ ο άλλος με το series s έχει δώσει 300 (210-220 όσοι τα παίρνουν used) και έχει σχεδόν εφάμιλλη εμπειρία και 50-55 120FPS παιχνίδια παλιάς γενιάς και νέας στα 1080-1440p.

    Όταν έρθουν τα midgen εγώ θα ξαναδώσω αλλά τόσα για να ξεκινήσω να παίζω next gen παιχνίδια που θα έκανε μύτη για πρώτη φορά, ενώ αυτος με το series s θα το σφάξει και θα πάρει απευθείας το Ps5 pro η το xl.

    Δεν ξέρω ειλικρινά ποιος είναι ο χαμενος εμείς η αυτός με το series S?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Well.. εξαρταται.

    Αν θεωρεις οτι το upgrade που παιρνεις δεν ειναι ουσιωδες (καποια παιχνιδια του XSS ειναι πραγματικα αθλια σε εικονα και κινηση, εβλεπα τωρα το Metro Exodus και η αναλυση πεφτει μεχρι και στο 512p... κλαμα), τοτε με την ιδια λογικη γιατι πηρες και 4Κ τηλεοραση?

    Επισης δεν ξερω για το ΧΒΟΧ εγω στο PS5 εχω παιξει μια χαρα next gen υλικο που το SS ουτε στα ονειρα του δεν τα βλεπει.

    Και τελος, midgen οταν εσυ θα πας απο οτι λες να σκασεις αλλα τοσα για να παιξεις next gen παιχνιδια, να ξερεις οτι τα next gen παιχνιδια σου αυτα και παλι θα κατασκευαζονται με γνωμονα το εκπληκτικο αυτο 4Τ μηχανημα... Εσυ θα εχεις 20 ξερω γω τεραφλοπια και ο dev θα στο φτιαχνει να δουλευει για 4Τ... αυτο ειναι το βασικο προβλημα.

  7. The Following 6 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    drifterx (17-06-2021),gonzalez (17-06-2021),Lefteris_X (17-06-2021),panos74gr (17-06-2021),PDS (17-06-2021),psx3 (17-06-2021)

  8. #2645

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Well.. εξαρταται.

    Αν θεωρεις οτι το upgrade που παιρνεις δεν ειναι ουσιωδες (καποια παιχνιδια του XSS ειναι πραγματικα αθλια σε εικονα και κινηση, εβλεπα τωρα το Metro Exodus και η αναλυση πεφτει μεχρι και στο 512p... κλαμα), τοτε με την ιδια λογικη γιατι πηρες και 4Κ τηλεοραση?

    Επισης δεν ξερω για το ΧΒΟΧ εγω στο PS5 εχω παιξει μια χαρα next gen υλικο που το SS ουτε στα ονειρα του δεν τα βλεπει.

    Και τελος, midgen οταν εσυ θα πας απο οτι λες να σκασεις αλλα τοσα για να παιξεις next gen παιχνιδια, να ξερεις οτι τα next gen παιχνιδια σου αυτα και παλι θα κατασκευαζονται με γνωμονα το εκπληκτικο αυτο 4Τ μηχανημα... Εσυ θα εχεις 20 ξερω γω τεραφλοπια και ο dev θα στο φτιαχνει να δουλευει για 4Τ... αυτο ειναι το βασικο προβλημα.
    Πήρα 4Κ τηλεόραση γιατί απλά εμένα δεν με ενδιαφέρει μία κονσόλα τύπου Series S.
    Και μόνη της να έβγαινε δεν θα την αγόραζα.

    Επίσης δεν γίνεται να το συγκρίνουμε με το PS5.

    Δεκτό το ότι υπάρχει ανησυχία μην κρατήσει πίσω τα next gen στο μέλλον αλλά είχα πει πιο παλιά ότι κρυφή μου ελπίδα είναι να γίνει αιτία το series S για να μην βγάλει mid gen η ms.

    Του φουστη πως διάολο θα παλέψουν optimization για 3 κονσόλες ίδιας γενιάς με χαώδη διαφορά στο Horsepower?

    Αν γίνει αυτό χαλάλι .
    Αν όχι ίσως την κάτσαμε .
    Θα δούμε .
    Εγώ δεν μπορώ να βγάλω κανένα ασφαλές συμπέρασμα για το τι θα γίνει τελικά.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #2646
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Επίσης δεν γίνεται να το συγκρίνουμε με το PS5.

    Δεκτό το ότι υπάρχει ανησυχία μην κρατήσει πίσω τα next gen στο μέλλον αλλά είχα πει πιο παλιά ότι κρυφή μου ελπίδα είναι να γίνει αιτία το series S για να μην βγάλει mid gen η ms.

    Του φουστη πως διάολο θα παλέψουν optimization για 3 κονσόλες ίδιας γενιάς με χαώδη διαφορά στο Horsepower?
    Για την MS μιλάμε ρε συ. Κάποιοι την ξέρουμε πολύ καλά πως σκέφτεται από εποχές DOS. Αλλάζει ο λύκος την θωριά του; (λέει ο θυμόσοφος λαός μας...)

    Θα έβαζα και στοίχημα ότι δεν παίζει να μην βγάλει mid-gen iteration.

    Φαντάζεσαι να βγάλει η Sony κανά PS5 Pro των 20TF (και σίγουρα διπλάσιο ζουμί για RT) και η MS να μείνει στα 12TF;

    Από την στιγμή που η MS έπαιξε τόσο έντονα το χαρτί των Τεραφλόπ, δεν παίζει να μείνει πίσω επικοινωνιακά από άποψη PR/marketing. Εκτός και αν έχει top παιχνιδάρες το 2023-2024 με τα νέα studios και αλλάξει narrative.

    Ή αν δεν βγάλει PS5 Pro η Sony και μείνουν ως έχουν τα πράγματα και για τους 2 τους. Προβλέψεις/εικασίες κάνουμε (άλλοι π.χ. λένε η Sony θα βγάλει νέα γενιά/PS6 το 2025 και το θεωρώ απίθανο όπως είναι η βιομηχανία πλέον με cross-gen & delays στον θεό).

  10. #2647
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Και τελος, midgen οταν εσυ θα πας απο οτι λες να σκασεις αλλα τοσα για να παιξεις next gen παιχνιδια, να ξερεις οτι τα next gen παιχνιδια σου αυτα και παλι θα κατασκευαζονται με γνωμονα το εκπληκτικο αυτο 4Τ μηχανημα... Εσυ θα εχεις 20 ξερω γω τεραφλοπια και ο dev θα στο φτιαχνει να δουλευει για 4Τ... αυτο ειναι το βασικο προβλημα.
    Το προβλημα επισης ειναι οτι θα επηρεασει πιθανον και τα multiplatform αυτη η επιλογη της MS. Θα την πληρωσουν και οι κατοχοι ps5.
    .

  11. #2648
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το προβλημα επισης ειναι οτι θα επηρεασει πιθανον και τα multiplatform αυτη η επιλογη της MS. Θα την πληρωσουν και οι κατοχοι ps5.
    Μα ναι το ειπα αυτο στο προηγουμενο ποστ μου. Θα μας παρει ολους η μπαλα κανονικοτατα. Με τις ευλογιες της MS.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (17-06-2021),psx3 (17-06-2021)

  13. #2649
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Α σορρυ δεν το ειδα.

    Ναι γενικα κακες κινησεις της sony σε αυτη τη γενια, αλλα η MS το τερματισε. Βεβαια επιχειρηματικα μπορει να ειναι σωστες, αλλα εμας λιγο μας ενδιαφερει πχ αν το mobile gaming εχει εσοδα. Ποιοτητα και εξελιξη θελουμε.
    .

  14. #2650
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Α σορρυ δεν το ειδα.

    Ναι γενικα κακες κινησεις της sony σε αυτη τη γενια, αλλα η MS το τερματισε. Βεβαια επιχειρηματικα μπορει να ειναι σωστες, αλλα εμας λιγο μας ενδιαφερει πχ αν το mobile gaming εχει εσοδα. Ποιοτητα και εξελιξη θελουμε.
    Απλα ηθελα να σαρκασω και λιγο το γεγονος οτι επιχειρηματικα σωστη η MS αλλα αν το παμε ετσι επιχειρηματικα σωστα και τα PC ports της Sony, επιχειρηματικα σωστα και τα cross gen κλπ.

    Διαφωνω με αυτα οπως καταλαβαινεις (σε τι βαθμο σε σχεση με καποιον αλλο ειναι αλλη κουβεντα) απλα θελω να πω... δεν μπορεις να κοιτας μονο τον ενα επιχειρηματικα και οχι τον αλλο (και το αντιστροφο εννοειται).

  15. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (17-06-2021)

  16. #2651
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Βλέπω τα gameplay πλάνα πάντως από Horizon 5 και έχω πάθει κοκομπλόκο...

    Last edited by WolfRathmA; 17-06-2021 at 20:46.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  17. #2652

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Βλέπω τα gameplay πλάνα πάντως από Horizon 5 και έχω πάθει κοκομπλόκο...

    Σε αυτή τη γενιά εύχομαι 2 πράγματα.
    Η MS να φτιάξει γραμμικά παιχνίδια με δυνατές ιστορίες τύπου Sony.
    H Sony να φτιάξει Racing Games τύπου MS.
    Αν γίνει η αντίδραση πρέπει να είναι αυτή:






    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    psx3 (17-06-2021)

  19. #2653
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Σε αυτή τη γενιά εύχομαι 2 πράγματα.
    Η MS να φτιάξει γραμμικά παιχνίδια με δυνατές ιστορίες τύπου Sony.
    H Sony να φτιάξει Racing Games τύπου MS.
    Αν γίνει η αντίδραση πρέπει να είναι αυτή:

    Μακάρι να γίνουν αμφότερα και ας δούμε κάποιους φημισμένους Sony cinematic haters (εσένα δεν σε θεωρώ τέτοιο, τα τίμησες εποχές PS3) να θεοποιούν μέρα-νύχτα τα cinematic πονήματα της MS! Θυμάμαι πολύ καλά το Gears 5 shilling (υψηλού επιπέδου «Σονίζουσα» παραγωγή με ανδροπρεπή πρωταγωνίστρια α λα Abby).

    Ας πούμε (για να ρίξω μια ιδέα) θα ήθελα το νέο Indiana Jones να θυμίζει κάτι από Uncharted 3 (τέτοια vibes μου έφερε το trailer, δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος):





    Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που θα πουν «τι λε ρε μεγάλε, εγώ θέλω point & click adventure». Ναι ΟΚ, αλλά η MS έχει ανάγκη από AAA system sellers (όπως πολύ σωστά επισήμανες κι εσύ). Καλά-χρυσά τα indie projectάκια (που κάποτε ήταν AAA, δεν αντιλέγω), αλλά για άλλη ώρα και στιγμή.

    Από την MachineGames δεν ξέρω τι να περιμένω. Ξέρω ότι βγάζουν FPS (Wolfenstein).

    Και ναι, θα ακουστώ κουραστικός, αλλά εμένα δεν μου κολλάει 1st person camera σε Indiana Jones high-budget (θέλω να ελπίζω) παραγωγή... θα μπορούσε να είναι περίπτωση τύπου Respawn (που συνήθως βγάζει FPS, αλλά έκανε TPS το Star Wars Jedi Fallen).

    Ιδανικά θα μπορούσε να το αναλάβει η The Initiative (από εκεί προέρχεται η «υποσχετική» για AAAA project), αλλά τώρα το πήρε η Bethesda, οπότε μικρό καλάθι (ειδικά με Todd Howard ως παραγωγό).

    Μακάρι να βάλουν και MP ανάλογο με τα παλιά Uncharted, να δικαιολογήσει το online όνομά της η MS (που εποχές 360 μπορεί να ήταν «το σπίτι του MP gamer» σύμφωνα με πολλούς, αλλά εποχές Xbone ξέπεσε άσχημα η δημοφιλία των Halo/Gears).

    Ένα τέτοιο ολοκληρωμένο «πακέτο» θα ήταν system seller για πολύ κόσμο. Για άλλους ίσως είναι το Starfield (εμένα δεν με ελκύει η space sci-fi θεματολογία, οπότε περί ορέξεως!).
    Last edited by psx3; 17-06-2021 at 22:37.

  20. #2654

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μακάρι να γίνουν αμφότερα και ας δούμε κάποιους φημισμένους Sony cinematic haters (εσένα δεν σε θεωρώ τέτοιο, τα τίμησες εποχές PS3) να θεοποιούν μέρα-νύχτα τα cinematic πονήματα της MS! Θυμάμαι πολύ καλά το Gears 5 shilling (υψηλού επιπέδου «Σονίζουσα» παραγωγή με ανδροπρεπή πρωταγωνίστρια α λα Abby).

    Ας πούμε (για να ρίξω μια ιδέα) θα ήθελα το νέο Indiana Jones να θυμίζει κάτι από Uncharted 3 (τέτοια vibes μου έφερε το trailer, δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος):





    Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που θα πουν «τι λε ρε μεγάλε, εγώ θέλω point & click adventure». Ναι ΟΚ, αλλά η MS έχει ανάγκη από AAA system sellers (όπως πολύ επισήμανες κι εσύ). Καλά-χρυσά τα indie projectάκια (που κάποτε ήταν AAA, δεν αντιλέγω), αλλά για άλλη ώρα και στιγμή.

    Από την MachineGames δεν ξέρω τι να περιμένω. Ξέρω ότι βγάζουν FPS (Wolfenstein).

    Και ναι, θα ακουστώ κουραστικός, αλλά εμένα δεν μου κολλάει 1st person camera σε Indiana Jones high-budget (θέλω να ελπίζω) παραγωγή... θα μπορούσε να είναι περίπτωση τύπου Respawn (που συνήθως βγάζει FPS, αλλά έκανε TPS το Star Wars Jedi Fallen).

    Ιδανικά θα μπορούσε να το αναλάβει η The Initiative (από εκεί προέρχεται η «υποσχετική» για AAAA project), αλλά τώρα το πήρε η Bethesda, οπότε μικρό καλάθι (ειδικά με Todd Howard ως παραγωγό).

    Μακάρι να βάλουν και MP ανάλογο με τα παλιά Uncharted, να δικαιολογήσει το online όνομά της η MS (που εποχές 360 μπορεί να ήταν «το σπίτι του MP gamer» σύμφωνα με πολλούς, αλλά εποχές Xbone ξέπεσε άσχημα η δημοφιλία των Halo/Gears).

    Ένα τέτοιο ολοκληρωμένο «πακέτο» θα ήταν system seller για πολύ κόσμο. Για άλλους ίσως είναι το Starfield (εμένα δεν με ελκύει η space sci-fi θεματολογία, οπότε περί ορέξεως!).
    Όχι μόνο από εποχής PS3, τα τιμούσα ανέκαθεν και ακόμα το κάνω

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  21. #2655
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Όχι μόνο από εποχής PS3, τα τιμούσα ανέκαθεν και ακόμα το κάνω
    OK. Για τα υπόλοιπα που έγραψα κάποιο σχόλιο; Τι περιμένεις εσύ;

  22. #2656

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    OK. Για τα υπόλοιπα που έγραψα κάποιο σχόλιο; Τι περιμένεις εσύ;
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Προσωπικά θέλω ποικιλία.
    Και να παίξω ένα καλό shooter τύπου Wolfenstein ( ειλικρινά το 2 το απόλαυσα και να φανταστείς το έπαιξα στο switch) και άψογα open world games τύπου GTA ,RDR , και RPG τύπου Witcher (Επικό) κ.α.

    Όλα τα παραπάνω όμως είναι multiplats οπότε δε λείπουν.



    Γ αυτό εστίασα στα Racing της MS και στα γραμμικά της Sony ότι οι 2 εταιρείες πρέπει να δουν πράγματα η μία από την άλλη και να πάρουν ιδέες στα συγκεκριμένα είδη.
    Επίσης θα ήθελα πολύ από τη Sony ένα νέο FPS τύπου Killzone .


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  23. #2657

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Η ουσία είναι ότι next gen παιχνίδια δεν εχουμε.
    Εγώ έχω δώσει 900 ευρώ για 2 next gen κονσόλες για να παίζω καλογυαλισμένα παιχνίδια του ps4 και του one ενώ ο άλλος με το series s έχει δώσει 300 (210-220 όσοι τα παίρνουν used) και έχει σχεδόν εφάμιλλη εμπειρία και 50-55 120FPS παιχνίδια παλιάς γενιάς και νέας στα 1080-1440p.

    Όταν έρθουν τα midgen εγώ θα ξαναδώσω αλλά τόσα για να ξεκινήσω να παίζω next gen παιχνίδια που θα έκανε μύτη για πρώτη φορά, ενώ αυτος με το series s θα το σφάξει και θα πάρει απευθείας το Ps5 pro η το xl.

    Δεν ξέρω ειλικρινά ποιος είναι ο χαμενος εμείς η αυτός με το series S?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γενικα στα προιοντα τεχνολογιας, οταν αγοραζεις day one παντα πληρωνεις πολλα και παιρνεις πισω λιγα. Εγω τουλαχιστον ετσι εχω αντιληφθει με τα χρονια και λειτουργω αναλογα.

    Η μανα μου πριν καμια 15ετια, ειχε παει και εδωσε πανω απο 2 χιλιαρικα για μια τηλεοραση 32" plasma της Philips με δοσεις. Οταν την ξεχρεωσε, οι ιδιες τηλεορασεις ειχαν κατω απο χιλιαρικο. Μετα απο τεσσερα χρονια και κατω απο 500ρικο.

    Οτι εχεις καλυτερη εμπειρια εχεις. Το αν αξιζουν τα τοσο περισσοτερα λεφτα ειναι υποκειμενικο. Οπως πχ αυτοι που αγοραζουν games day-1 στα 80 ευρω. Για εμενα δεν αξιζει, δεν αγοραζω σε αυτη την τιμη. Ας πουλανε οι εταιρειες οσο θελουν, εγω θα αγοραζω εκει που θεωρω πως η τιμη αξιζει.

    Με τη λογικη σου, πως εδωσες δηλαδη 900 ευρω και μεχρι στιγμης εχεις παρει ενα μικρο "upgrade", ενω με το series S θα ειχες γλιτωσει 6 κατοσταρικα, θα σου πω κατι αλλο. Αν ειχες μεινει στην προηγουμενη γενια θα ειχες γλιτωσει και τα 300 ευρω χωρις να εχεις χασει κατι επι της ουσιας.

  24. #2658
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Το τσίμπησα σήμερα το XSX.
    Ελπίζω σύντομα και το PS5 όταν γίνει διαθέσιμο.

  25. The Following 3 Users Say Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    Christos33 (18-06-2021),Giannis1979 (19-06-2021),mihalis13 (19-06-2021)

  26. #2659

    Default

    δεν ξερω αν η machine games μπορει να πετυχει κατι τοσο κινηματογραφικο οπως το tomb raider και το uncharted...υποψιαζομαι οτι θα θελουν να αποφυγουν τις συγκρισεις και θα πανε σε κατι διαφορετικο, οποτε δε θα μου προκαλουσε εκπληξη αν το πηγαιναν σε first person...

  27. #2660
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Επίσης θα ήθελα πολύ από τη Sony ένα νέο FPS τύπου Killzone .


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δυστυχώς άλλη τέτοια παιχνιδάρα από αυτή τη σειρά δεν θα δούμε μάλλον. Το warzone mp mode του killzone είναι ότι καλύτερο έχω παίξει ποτέ σε fps. Όσο σκέφτομαι δε ότι το term warzone είναι γνωστό για αυτήν την br μαλακια του cod με πιάνουν τα νεύρα μου. Το killzone ήταν ο λόγος που αγόρασα το ps3

  28. The Following 2 Users Say Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    Giannis1979 (19-06-2021),psx3 (19-06-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •