Page 111 of 164 FirstFirst ... 1161101107108109110111112113114115121161 ... LastLast
Results 2,201 to 2,220 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2201

    Default [Next-Gen] Xbox Series S | X (10 Νοεμβρίου 2020)

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Εσύ τσάμπα εγώ τα έσκασα για να παίξω destiny 2
    Έχω μια απορία με το συγκεκριμένο αν κόψεις μετά την συνδρομη θα κλειδώσουν τα expansion γιατί το παιχνίδι μπορείς να το παίξεις μιας κ είναι F2P.
    Είχα να παίξω από τον πρώτο χρόνο δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί παλιά έχει αλλάξει εντελώς το παιχνίδι.
    Δοκίμασε κ κανένα sea of thieves (εγώ με τον πόνο μου) είναι αρκετά ωραίο

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ακριβως αυτη τη συζητηση ειχα τωρα με εναν φιλο μου στο messenger.
    Αυτος αγόρασε πριν λίγες μερες το τελευταίο expansion του destiny για ps και ειχα απορία αν ειναι και εκει δωρεάν .
    Και γω το ειχα παρατήσει φιλε θα το πιάσω απο αυριο γιατι εχει ολο το υλικο και ειναι άψογη ευκαιρία να τελειώσω ολο το story .
    Εχω παιξει μονο το main game.
    Ναι αν κόψεις τη συνδρομή κλειδώνει ολο το υλικο του game pass.
    Εντυπώσεις απο αυριο




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 13-11-2020 at 20:00.

  2. #2202
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ακριβως αυτη τη συζητηση ειχα τωρα με εναν φιλο μου στο messenger.
    Αυτος αγόρασε πριν λίγες μερες το τελευταίο expansion του destiny για ps και ειχα απορία αν ειναι και εκει δωρεάν .
    Και γω το ειχα παρατήσει φιλε θα το πιάσω απο αυριο γιατι εχει ολο το υλικο δωρεάν και ειναι άψογη ευκαιρία να τελειώσω ολο το story .
    Εντυπώσεις απο αυριο


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Δεν θα σου πω spoiler να το απολαύσεις είναι πολύ ωραίο, αλλά ξέχνα ότι έπαιξες καινούργιο παιχνίδι πάμε για άλλη τριλογία κ έχω μια απορία γιατί δεν έβγαλε 3 σαν συνέχεια κ να αφήσει το παλιό κ οποίος ήθελε να κάνει μεταφορά τον χαρακτήρα.
    Spoiler!

    Edit

    Last edited by Christos33; 13-11-2020 at 20:07.

    xbox:Christoforo7s

  3. #2203

    Default [Next-Gen] Xbox Series S | X (10 Νοεμβρίου 2020)

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Δεν θα σου πω spoiler να το απολαύσεις είναι πολύ ωραίο, αλλά ξέχνα ότι έπαιξες καινούργιο παιχνίδι πάμε για άλλη τριλογία κ έχω μια απορία γιατί δεν έβγαλε 3 σαν συνέχεια κ να αφήσει το παλιό κ οποίος ήθελε να κάνει μεταφορά τον χαρακτήρα.
    Spoiler!

    Edit

    Πολυ χρήσιμες πληροφορίες Χρήστο σε ευχαριστω πολυ!
    Στην ουσία απο αυριο δηλαδη ξεκινάω νέα ιστορια.
    Βρηκα τρελό υλικο στο game pass, κατεβάζω destiny και doom eternal μαζι με ενα νεο Tetris και το gears 5 που δεν ειχα παιξει, και ειναι αρκετα ακομα που περιμένουν σειρά.
    Ευτυχως που δεν αγόρασα παιχνίδια , γιατι ημουν 2 μήνες χώρις κονσόλα και ειχα χάσει καθε επαφή με το content.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #2204

    Default

    Λοιπον πρώτες εντυπώσεις απο το series X.
    Έπαιξα το destiny και το Gears 5.
    Το destiny δεν εχει πάρει ακομα next gen patch οποτε δεν εχω να προσθέσω κατι, το ξέρουμε, μας ξερει και παμε παρακάτω.
    Το Gears ομως που εχει πάρει upgrade patch για τις next gen consoles ειναι πραγματικά καταπληκτικό.
    Εξωφρενική λεπτομέρεια, πολλα νέα textures σε περιβάλλοντα και χαρακτήρες , εντυπωσιακοί φωτισμοί και γενικα το παιχνίδι εχει πάρει ενα εκπληκτικό overhaul.
    Ειλικρινα αν τα παιχνίδια της γενιάς που έφυγε μπορούν να γίνουν σαν το gears 5 τοτε δε μπορω να φανταστώ τι δυνατότητες εχει αυτη η γενιά κονσολών σε πραγματικά next gen παιχνίδια που θα φτιαχτούν απο την αρχη ειδικά και μονο για αυτες.

    Σε θεμα λειτουργιας η κονσόλα ειναι απολύτως αθόρυβη δεν ακούγεται στην κυριολεξία το παραμικρό, το UI άψογο, γρήγορα, σχεδον οπως του Xbone οπως και το controller το οποιο ομως εχει νεο αντιολισθητικό υλικο κατασκευής το οποιο θα ειναι πολυ χρήσιμο σε πολύωρα sessions ειδικά το καλοκαίρι.
    Για εργονομία δεν χρειαζεται να μιλήσουμε ειναι άψογο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    panos74gr (15-11-2020),Snk (14-11-2020),Stefanos (14-11-2020)

  6. #2205
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Head of Xbox Implies PS5 Is 'Heavy Investment' Compared to Series X

    Οταν δεν εχεις να δειξεις κατι στην κονσολα σου, ασχολεισαι με του αλλουνου, πετας τις σποντες σου κ την θαβεις βεβαιως, βεβαιως...
    Από την μια μας το παίζει δήθεν φιλικός/πολιτικά ορθός ο κος Spencer (τα γνωστά συγχαρίκια στο Twitter), από την άλλη μοιράζει αφειδώς system wars ammunition στην τοξική πράσινη γλίτσα που μαστίζει τα social media.

    Και κάπως έτσι διαβάζουμε σοφιστείες από Xbots ότι είναι απαρχαιωμένο το μοντέλο του πληρώνω ΧΧ ευρώ το παιχνίδι και ότι η MS παίζει με high tech laser (aka Game Pass), ενώ η Sony είναι στην εποχή των σπηλαίων και παλεύει με σφεντόνες.

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αληθινές αλλά έτσι φαίνονται. Και αν ισχύει εδώ της βγάζω το καπέλο της MS. Αχρείαστο να είναι μεν, αλλά αν ο δίσκος πάθει οτιδήποτε , ξεμπερδεύεις με μία απλή αντικατάσταση.
    Το firmware που θα το βρεις όμως;

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Καλώς τα δέχτηκα , και με το καλο και σεις!
    Απίστευτα μικρό και όμορφο κονσολακι!
    Καλοπαίχνιδο!

    Η premium αναδιπλούμενη συσκευασία μου θυμίζει πολύ αυτή του PSVR.

  7. #2206
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Και μόλις ξεκίνησε το PR damage control και οι δικαιολογίες/eXcuses:

    Phil Spencer: «η παραγωγή των Xbox Series καθυστέρησε για να έχει το πλήρες RDNA 2 feature set»

    https://www.enternity.gr/Article/Gad...%BB/63641.html

    «Πλήρες» RDNA2 feature set χωρίς Infinity Cache...

    Αναγνωρίζει τα προβλήματα απόδοσης των Xbox Series X και Xbox Series S η Microsoft

    https://www.enternity.gr/Article/Gam...oft/63656.html

    Ακόμα θυμάμαι βαρύγδουπες δηλώσεις κάποιων ότι το XSX θα παρείχε stable performance ελέω stable clocks, ενώ το PS5 με SmartShift θα είχε τραμπάλα framerates και κατά διαβολική σύμπτωση συνέβη το ανάποδο...

  8. The Following 4 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    obione (30-11-2020),odytsak (27-11-2020),Slay (27-11-2020),spartan (27-11-2020)

  9. #2207
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κοίτα να δεις ρε φούστη μου πως έρχονται ανάποδα τα πράγματα ε;

    Εμείς, οι άσχετοι δηλαδή, με το που είδαμε την παρουσίαση του Cerny, κι έχοντας ήδη μελετήσει το XsX, είπαμε πέντε πραγματάκια για το πως θα είναι το PS5, το XsX και ακολούθως ποιες θα είναι οι διαφορές στις επιδόσεις τους όσο αφορά τα 3rd party.

    Φάγαμε το κράξιμο και την αμφισβήτηση του αιώνα (εδώ, στο δικό μας φόρουμ) από τους γνωστούς τρισμέγιστους γνώστες (που πλέον δεν είναι στο φόρουμ).

    Και δώστου αντιπαραθέσεις με σαθρά επιχειρήματα και δώστου κωλοτούμπες όταν ΕΜΕΙΣ με επιχειρήματα τους κλείναμε στην γωνία και δώστου μετά πάλι concerned trolling και ξανά-μανά τους κλείναμε στη γωνία με επιχειρήματα όμως η κωλοτούμπα πήγαινε σύννεφο......και δώστου οι κακοί χαρακτηρισμοί (προς εμάς).......μέχρι το επικείμενο μπαν, μπαν επί δύο, επί τρία, επί δεν ξέρω γω πόσο, μέχρι το τελικό περμα-μπαν.

    Και φτάνει το πλήρωμα του καιρού, και ΟΛΟΙ από ΕΜΑΣ που τα λέγαμε (εικάζαμε βάσει αυτών που είχαμε δει + τις γνώσεις/πείρα μας)...........βγήκαμε αληθινοί.
    Φουλ αληθινοί.


    Και ο αρχηγός, υπερ-παρλα-πίπας Φιλαρπάχτης Σπενσερόπουλος, τώρα προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα.

    (κάμερα σε ΜΕΝΑ)
    Ο καιρός γαρ εγγύς!

    (κλαίω)

  10. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    obione (30-11-2020),odytsak (27-11-2020),psx3 (27-11-2020),spartan (27-11-2020)

  11. #2208

    Default Xbox Series S | X

    Τι λες τωρα ;;;;




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 29-11-2020 at 20:32.

  12. #2209
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Yeap να πάρεις "next gen" κονσόλα για να παίζεις παιχνίδια παλαιότερων γενεών ή υποδεέστερων κονσολών, κάτι που μπορείς να κάνεις σε ένα σκασμό μηχανήματα, μέχρι το κινητό σου και την τοστιέρα σου (λέμε τώρα). ΟΚ δεν έχει περάσει μήνας που πακέταρα το Jtag Xbox 360 μου που λίγο πολύ έκανε τα κέρατα του αλλά ναι μετά από τόσα χρόνια που πέρα από τον αρχικό ενθουσιασμό και ενασχόληση μαζί του απλά να το ταΐζω (και όχι να παίζω) με ό,τι μπορούσα να φανταστώ, μετά το άφησα απλά εκεί να μαζεύει σκόνη και να καίει τσάμπα ρεύμα στο standby μου λέει πολλά. Το έβαλα στο κουτί του και το αποθήκευσα στην βιβλιοθήκη παρέα με έναν σκασμό κονσόλες του παρελθόντος αλλά και μηχανήματα που χρησιμοποιούσα για να παίζω retrogames.

    Προσωπικά αγοράζω μηχάνημα πια για αυτά που έχει να προσφέρει στο θέμα της εξέλιξης και όχι της αναπόλησης, οπότε ένα "next gen" μηχάνημα (τα εισαγωγικά θα τα βλέπετε από μένα μάλλον συνεχώς και μάλλον για πάντα όταν θα αναφέρομαι στο Series S) αγοράζεται για αυτά τα νέα πράγματα που θα μου προσφέρει και όχι για να αναμασήσω τα παλιά που συνήθως μπορώ να το κάνω και στα πρωτότυπα μηχανήματα αν με ενδιαφέρει. Θα μου πεις υπάρχει, είναι εκεί, σου το προσφέρουν και σε ενοχλεί; Όχι δεν με ενοχλεί και ας πούμε ότι καλά κάνουν και το προσφέρουν, απλά προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο οπότε δεν καταλαβαίνω και τον ενθουσιασμό (σου/του/οποιουδήποτε) πια του να "σπάω" το τελευταίας γενιάς uber super duper μηχάνημα (δεν μιλάω για το Series S προφανώς) για να παίζω τέτριςGod of War* (*tetris εκ των παρωχημένων γραφικών). Θα μου πεις κάποιος Xbox fan μόνο έτσι θα παίξει επιτέλους ένα God of War. Αυτό είναι ένας ανάλαφρος τρόπος / αστεϊσμός για να κλείσω το post μου.


  13. #2210

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Yeap να πάρεις "next gen" κονσόλα για να παίζεις παιχνίδια παλαιότερων γενεών ή υποδεέστερων κονσολών, κάτι που μπορείς να κάνεις σε ένα σκασμό μηχανήματα, μέχρι το κινητό σου και την τοστιέρα σου (λέμε τώρα). ΟΚ δεν έχει περάσει μήνας που πακέταρα το Jtag Xbox 360 μου που λίγο πολύ έκανε τα κέρατα του αλλά ναι μετά από τόσα χρόνια που πέρα από τον αρχικό ενθουσιασμό και ενασχόληση μαζί του απλά να το ταΐζω (και όχι να παίζω) με ό,τι μπορούσα να φανταστώ, μετά το άφησα απλά εκεί να μαζεύει σκόνη και να καίει τσάμπα ρεύμα στο standby μου λέει πολλά. Το έβαλα στο κουτί του και το αποθήκευσα στην βιβλιοθήκη παρέα με έναν σκασμό κονσόλες του παρελθόντος αλλά και μηχανήματα που χρησιμοποιούσα για να παίζω retrogames.

    Προσωπικά αγοράζω μηχάνημα πια για αυτά που έχει να προσφέρει στο θέμα της εξέλιξης και όχι της αναπόλησης, οπότε ένα "next gen" μηχάνημα (τα εισαγωγικά θα τα βλέπετε από μένα μάλλον συνεχώς και μάλλον για πάντα όταν θα αναφέρομαι στο Series S) αγοράζεται για αυτά τα νέα πράγματα που θα μου προσφέρει και όχι για να αναμασήσω τα παλιά που συνήθως μπορώ να το κάνω και στα πρωτότυπα μηχανήματα αν με ενδιαφέρει. Θα μου πεις υπάρχει, είναι εκεί, σου το προσφέρουν και σε ενοχλεί; Όχι δεν με ενοχλεί και ας πούμε ότι καλά κάνουν και το προσφέρουν, απλά προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο οπότε δεν καταλαβαίνω και τον ενθουσιασμό (σου/του/οποιουδήποτε) πια του να "σπάω" το τελευταίας γενιάς uber super duper μηχάνημα (δεν μιλάω για το Series S προφανώς) για να παίζω τέτριςGod of War* (*tetris εκ των παρωχημένων γραφικών). Θα μου πεις κάποιος Xbox fan μόνο έτσι θα παίξει επιτέλους ένα God of War. Αυτό είναι ένας ανάλαφρος τρόπος / αστεϊσμός για να κλείσω το post μου.
    Ετσι ακριβως ειναι Νεκτάριε, απλα μου κανει τρομερή εντύπωση που μπορει να συμβεί αυτο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #2211
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αν δεν κάνω λάθος, το dev mode κάνει wipe τα πάντα. Δεν είναι φάση dual boot (π.χ. PS3/OtherOS).

    Θα ήταν χρήσιμο πάντως για mining, αρκεί να δίνει το πλήρες resource allocation στο UWP app...

    Παλιά υπήρχαν πολλοί περιορισμοί, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι:

    https://docs.microsoft.com/en-us/win...rce-allocation

  15. #2212

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αν δεν κάνω λάθος, το dev mode κάνει wipe τα πάντα. Δεν είναι φάση dual boot (π.χ. PS3/OtherOS).

    Θα ήταν χρήσιμο πάντως για mining, αρκεί να δίνει το πλήρες resource allocation στο UWP app...

    Παλιά υπήρχαν πολλοί περιορισμοί, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι:

    https://docs.microsoft.com/en-us/win...rce-allocation
    Καλα σιγα μην πάρει κανεις καινούργια κονσόλα για emulation. Απλα κουβεντα να γινεται


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #2213
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Καμμια εταιρία δεν θα μπει ποτε στη διαδικασία να χαλάσει κανενα προϊόν της το οποιο απευθύνεται σε τοσο πολυ κόσμο, για χάρη κανενός marketing partnership.
    Αυτο ειναι αυτονόητο.
    Προσωπικα ημουν εξαρχής σιγουρος οτι πρόκειται για bug.
    Μιλάμε για την εταιρία του AC Unity/900p parity fiasco, οπότε είναι λογικό να υπάρχει μια καχυποψία...

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Απλα εκαναν το προφανες: εριξαν την κατωτατη αναλυση στο XSX στα 1180p την στιγμη που το PS5 ειναι στα 1440p και πλεον εχουν την ιδια αποδοση πανω κατω. Σωστη αποφαση για εμενα. Το πρωτο πραγμα που πρεπει να θυσιαστει ειναι η αναλυση αν ενα μηχανημα ζοριζεται. Μεχρι ενα οριο βεβαια δηλαδη στην περιπτωση του S που πεφτει μεχρι τα 720p ε εκει λιγο τα χαλαμε αλλα οκ αν θες 60fps αυτο πρεπει να γινει...
    Αυτό είναι με το νέο SDK (GDK) της MS ή το παλιό (XDK);

    1180p για next-gen κονσόλα που έταζε «4k 60 fps όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω» είναι κομματάκι χαμηλό, ειδικά όταν μας είχαν πιπιλίσει τα αυτιά για "most powerful console ever", "it eats monsters for breakfast" και "52 > 36 CUs".

    Τα ίδια και το 720p (ανάλυση εποχής PS360) για το μικρό XBOX.

    Βέβαια ΑΝ η MS είχε DirectML (το ανάλογο του DLSS για AMD), δεν θα ήταν πρόβλημα οι χαμηλές αναλύσεις, αλλά ούτε αυτό υπάρχει (ακόμα)...

  17. The Following 4 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (30-11-2020),obione (30-11-2020),Slay (30-11-2020),Valkyre (30-11-2020)

  18. #2214
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ E...δεν θελω να γινομαι κακος...

  19. #2215
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μιλάμε για την εταιρία του AC Unity/900p parity fiasco, οπότε είναι λογικό να υπάρχει μια καχυποψία...


    Αυτό είναι με το νέο SDK (GDK) της MS ή το παλιό (XDK);

    1180p για next-gen κονσόλα που έταζε «4k 60 fps όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω» είναι κομματάκι χαμηλό, ειδικά όταν μας είχαν πιπιλίσει τα αυτιά για "most powerful console ever", "it eats monsters for breakfast" και "52 > 36 CUs".

    Τα ίδια και το 720p (ανάλυση εποχής PS360) για το μικρό XBOX.


    Βέβαια ΑΝ η MS είχε DirectML (το ανάλογο του DLSS για AMD), δεν θα ήταν πρόβλημα οι χαμηλές αναλύσεις, αλλά ούτε αυτό υπάρχει (ακόμα)...
    Καλά κανένας εκεί στη ΜΣ, δε λέει "τι 720p ρε παιδιά?? μη βάζετε 60fps mode, δεν πειράζει ας έχουμε 30fps μόνο."

    Δεν μπορώ να διανοηθώ next gen gaming σε 720x60... Δηλαδή ακόμη και σε κάνα άσχετο πιτσιρίκι να το δώσεις, τη θολούρα θα τη δει!

    Είπαμε δεν είμαστε των αναλύσεων κτλ, αλλά αυτό μου φαίνεται μεγάλο πισωγύρισμα.

    Θα έβαζα ένα στοιχηματάκι, ότι αν δεν αλλάξει η προσέγγιση της ΜΣ για το S, οι πωλήσεις του θα πατώσουν τόσο πολύ που εντός του χρόνου θα μας αποχαιρετήσει και θα μείνουμε μόνο με το Χ.

    Και να μην ακούω αυτά δε μας νοιάζουν οι πωλήσεις και κουραφέξαλα...

  20. The Following 3 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (30-11-2020),psx3 (30-11-2020),Slay (30-11-2020)

  21. #2216
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Βρε εδώ έταζαν 1440p (το διπλάσιο από 720p)... σε cross-gen games θα περίμενα να έχει ακατέβατο 1080p60 κατ' ελάχιστον. 3 γενιές τώρα κολλημένοι σε 720p (XBOX 360, Xbone, XSS);

    Αν λοιπόν ζορίζεται τόσο άσχημα σε cross-gen, δεν θέλω να φαντάζομαι τι θα γίνει σε next-gen games. Όχι τίποτα άλλο, αλλά μας λένε «περίεργους» όσους το θεωρούμε βαρίδι της νέας γενιάς.

    Και unoptimized να είναι το Valhalla (για Ubisoft μιλάμε που δεν φημίζεται για optimization), το «σαπάκι/σκουπίδι» PS5 με κάποιο μαγικό τρόπο (hardware/αρχιτεκτονική ή software/SDK/API ή όλα τα προηγούμενα) φαίνεται να το τρέχει καλύτερα από το XSX.

  22. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (30-11-2020)

  23. #2217
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Θα έβαζα ένα στοιχηματάκι, ότι αν δεν αλλάξει η προσέγγιση της ΜΣ για το S, οι πωλήσεις του θα πατώσουν τόσο πολύ που εντός του χρόνου θα μας αποχαιρετήσει και θα μείνουμε μόνο με το Χ.
    Σε έναν ιδανικό κόσμο θα έλεγε η MS «στείλτε μας πίσω το S να σας στείλουμε δωρεάν X» μαζί με ταυτόχρονη απόσυρσή του από τα καταστήματα. Μόνο έτσι θα πήγαινε μπροστά η νέα γενιά στα 3rd party/multiplatform. Wishful thinking δυστυχώς αυτό το σενάριο.

    Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω την λογική του να κυκλοφορούν Slim μοντέλο day 1, ενώ το S αντιπροσωπεύει μόλις το 1/3 των πωλήσεων (2/3 το X).

    Day 1 ο enthusiast θα αγοράσει, όχι ο budget conscious (αυτός θα παραμείνει με Xbone SAD των €100 για 2-3 χρόνια ακόμα).

    Σίγουρα σε βάθος χρόνου θα πέσει στα €100 και το XSS, αλλά τι να το κάνεις... όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο αδύναμο θα φαίνεται.

    Ό,τι δηλαδή ισχύει γενικά για κονσόλες/fixed hardware, αλλά το XSS ξεκινάει από εξαιρετικά χαμηλό ταβάνι ισχύος για next-gen console launch. Αναλογικά για την εποχή του είναι ακόμα πιο αδύναμο από το OG XB1 των 1.31TF.

    Σκέψου έναν 1TB SSD expansion να αγοράσεις, η σούμα βγαίνει €309 + €220 = €529 -> δηλαδή €20 παραπάνω από το XSX και χωρίς να έχεις την ίδια GPU/RAM!

    Μεγαλύτερο marketing trap στον χώρο των κονσολών δεν νομίζω να έχει ξαναυπάρξει (με εξαίρεση το Core SKU του 360, πάλι στα $299, αλλά τουλάχιστον είχε ολόιδια specs).
    Last edited by psx3; 30-11-2020 at 19:06.

  24. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (30-11-2020)

  25. #2218
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το μόνο «καλό» της υπόθεσης όπως το βλέπω είναι ότι το χαμηλό baseline του XSS θα ωθήσει την Sony να κάνει double down σε exclusives, έτσι ώστε να φανεί ακόμα περισσότερο στην πράξη η διαφορά ισχύος.

    Στα multiplatform/3rd party ό,τι δώσει το PS5 θα είναι καθαρά brute force του XSS baseline. Συν τα εξτραδάκια του DualSense φυσικά.

  26. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (30-11-2020)

  27. #2219
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το μόνο «καλό» της υπόθεσης όπως το βλέπω είναι ότι το χαμηλό baseline του XSS θα ωθήσει την Sony να κάνει double down σε exclusives, έτσι ώστε να φανεί ακόμα περισσότερο στην πράξη η διαφορά ισχύος.

    Στα multiplatform/3rd party ό,τι δώσει το PS5 θα είναι καθαρά brute force του XSS baseline. Συν τα εξτραδάκια του DualSense φυσικά.
    Ας ελπισουμε να ειναι αυτο γιατι εγω φοβαμαι το σεναριο του να πουν "με λιγη προσπαθεια ειμαστε ηδη πολυ μπροστα οποτε κατσε στα αυγα σου και κανε extend την crossgen exclusive περιοδο"... και καπως ετσι καταληξουμε να εχουμε crossgen και στα exclusives για 3-4 χρονια αντι για 1-2 που λενε τωρα...

  28. #2220
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Παιδια εγω θα διαφωνήσω οτι το XSS ειναι βαρίδι. Ναι στην αρχή το πιστευω και εγω οτι υπάρχει τέτοια πιθανότητα, αλλα η μέχρι τώρα εμπειρία συνάδει με την αρνητική στάση των devs στις προτάσεις της MS. Κοινως οι devs το έχουν γραμμένο στα @@ τους το XSS, φτιάχνουν ακόμα και την crossgen έκδοση με βάση τα PS5/XSX και μετά αρχίζει ο μπαλτας του κοψε, κοψε, κοψε μέχρι να τρέχει (η MS ειχε προτεινει scale up, και της ειχαν πει οι devs οτι δεν ειναι τοσο απλο το πραγμα) Γιαυτό και βλεπουμε 720p, γιαυτό βλέπουμε λιγοτερη γεωμετρία, χαμηλότερα textures κ.ο.κ. Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημένος με αυτη την εξέλιξη, μακαρι να συνεχίσει έτσι και στο μέλλον.

  29. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    drifterx (30-11-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •