Page 29 of 164 FirstFirst ... 192526272829303132333979129 ... LastLast
Results 561 to 580 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #561
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σίγουρα η MS δεν έχει να δείξει πολλά πράγματα από first party και αυτό είναι λογικό. Έχασε πολύ έδαφος σε αυτή την γενιά και τώρα προσπαθεί να επανέλθει.
    Δεν γίνεται όμως από την μία μέρα στην άλλη και το ξέρει και η ίδια.
    Ξέρει ότι το δυνατό της χαρτί αυτή τη στιγμή είναι teraflops, υπηρεσίες και bc και αυτά θα διαφημίσει. Όταν με το καλό έχει και παιχνίδια φαντάζομαι θα τα δείξει.

    Αντίθετα η sony ποντάρει σε first party της και πολύ καλά κάνει γιατί εκεί είναι που δεν παίζεται.

    Έχει ενδιαφέρον η επόμενη γενιά μιας και οι 2 εταιρείες προς το παρόν ακολουθούν διαφορετική στρατηγική.
    Προσωπικά είμαι excited για το PS5 γιατί θέλω να δω παιχνίδια και αυτή τη στιγμή η Sony τα προσφέρει. H MS προς το παρόν δεν με έχει πείσει να αγοράσω το series X. Για 2 χρόνια (ίσως και παραπάνω μέχρι να μαζευτούν exclusives) θα είμαι καλυμμένος με το One
    Spoiler!

  2. #562
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να κανω μια ειλικρινη ερωτηση? Η MS το 360 το ειχε παρατησει αρκετα νωρις. Θυμαμαι το 2013 που ηταν μια απο τις καλυτερες χρονιες του PS3 το 360 ηταν κυριολεκτικα παρατημενο (και ναι ειχα την κονσολα και την παρκαολουθουσα τοτε).

    Πλεον δεν παρακολουθω πολυ τι γινεται με το ΧΒΟΧ γενικα, αλλα οσο ναναι φανταζομαι οτι κατι θα ειχε παρει το αυτι μου αν κυκλοφορουσε κατι σπουδαιο κλπ. Θελω να πω οτι νιωθω οτι η ιστορια επαναλαμβανεται με το ΧΒΟΧ και μου κανει εντυπωση γιατι το Χ βγηκε τελευταιο και οσο ναναι δεν ειναι και το καλυτερο να μην εχεις καποιο δυνατο παιχνιδι να ερχεται.

    Ναι ξερω οτι τα παιχνιδια του Series X θα παιζουν στο Χ, θα με συγχωρεσετε εγω αυτο δεν το θεωρω το ιδιο, ουτε "στηριζω επι της ουσιας την τωρινη κονσολα". Το θεωρω κατι σχετικο με αυτο που ειπατε και οι υπολοιποι πιο πανω "παιχνιδια κραχτες δεν εχουμε οποτε γινομαστε φουλ consumer friendly (και δεν το λεω για κακο αυτο)". Κυκλοφορει κανα παιχνιδι για το Χ κραχτης? Το Ori ειδα μονο προσφατα.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (11-06-2020)

  4. #563
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ακριβώς.
    Βγάλανε το Ori ουσιαστικά μόνο και το Gear Tacticts αλλά αυτή τη στιγμή αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο για pc.
    Η προηγούμενη κυκλοφορία ήταν το Gears 5 και αναμένουμε το Halo που θα βγει μαζί με το Series X.

    Δυστυχώς η MS δεν βγάζει παιχνίδια, ειδικά σε αυτή τη γενιά από μεγάλα games στηρίχτηκε στο Forza, Gears, Halo..
    Το Forza είναι βέβαια κορυφαίο στο είδος του (ειδικά το Horizon).
    Θεωρώ πως αν είχε παιχνίδια δεν θα διαφήμιζε τόσο πολύ το game pass. Αυτή τη στιγμή αν κάποιος αγοράσει Xbox κυρίως για το game pass θα το πάρει (δεν μιλάμε για fans σαφώς)
    Spoiler!

  5. #564
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Για 2 χρόνια (ίσως και παραπάνω μέχρι να μαζευτούν exclusives) θα είμαι καλυμμένος με το One
    γιατί να μην εισαι καλυμένος? αφού τα first party games θα κυκλοφορήσουν και για το One.

  6. #565
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    γιατί να μην εισαι καλυμένος? αφού τα first party games θα κυκλοφορήσουν και για το One.
    Αυτό λέω και εγώ.
    Και λέω ίσως και παραπάνω μέχρι να μαζευτούν αρκετά first party ώστε να έχει νόημα να αγοράσω κονσόλα

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  7. #566
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Υποτίθεται ότι έχει προβεί σε εξαγορές στούντιο και ότι ετοιμάζει έναν σκασμό παιχνίδια εδώ και καιρό.

    Από την άλλη όλα αυτά τα χρόνια δεν μας έχει δείξει και τίποτε ιδιαίτερο, βέβαια θα μου πεις ότι αυτό ίσως συμβαίνει επειδή ξεκίνησε εντελώς στραβά (δεν ηταν ο γυαλός στραβός), κατέθεσε σχετικά νωρίς τα όπλα της τρέχουσας γενιάς (XBONE) από πλευράς τίτλων, οπότε σκέφτεται και προετοιμάζει το μέλλον (XBOX Series X) από καιρό.

    Βεβαίως πως ακριβώς μπορείς να σπρώξεις το μέλλον όταν λες ότι την επόμενη διετία (περίπου, έτσι λένε δηλαδή) δεν θα υπάρχει τίποτα Next-GEN exclusive για την MS αλλά τα πάντα θα παίζουν και στην τρέχουσα γενιά (νομίζω και στα PC). Τρέχουσα γενιά την οποία έχει ήδη αρχίσει να ξεπουλάει (329 XBONEX+Cyberpunk) για να χτίσει μία πιο αξιοπρεπή βάση χρηστών - κάτι πλήρως αποδεκτό αλλά όχι αρκετό για την πλειοψηφία ώστε να σπρώξει την νέα της γενιά.

    Από την άλλη θα μου πεις οι early adopters ήδη έχουν το XBONEX στην κατοχή τους οπότε δεν τους σταματάει κάτι να μεταπηδήσουν άμεσα day1 και στο Series X. Ή μήπως τους σταματάει; Για ποιον λόγο να τρέξω να αγοράσω το next-gen σε πλήρη τιμή όταν ξέρω ότι δεν θα έχω επί 2 χρόνια exclusives αντί να περιμένω να το πάρω στο πρώτο price drop (προφανώς προ λήξης 2ετίας). Χώρια που έτσι έχω άπλετο χρόνο να δω και τι έχει να παρουσιάσει. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι γενικά μιλώντας (μακάρι να πέσω έξω και να αλλάξει αυτό), η πρώτη διετία γενικά είναι αρκετά έως πολύ φτωχή από πλευράς νέων αξιόλογων next-gen τίτλων (πόσο μάλιστα platform η έστω console exclusive) τόσο από πλευράς αριθμών όσο και από πλευράς ποιότητας συνήθως. Οπότε, πάς στο τέλος της διετίας υποστήριξης της τρέχουσας γενιάς και τσιμπάς σε καλύτερη τιμή την επόμενη γενιά (μετά θα μου πεις περιμένεις άλλον 1 χρόνο για να πάρεις το Χbox series X - X που λογικά θα βγει στην τριετία και ήδη κουράστηκα να περιμένω).

    Η όλη αυτή λογική αναμονής θα μπορούσε να ισχύει και για την Sony φυσικά, ΑΝ δεν σου έκανε από την αρχή λιανά ότι ΔΕΝ πρόκειται να παίξεις next-gen τίτλους με κανέναν τρόπο στο current gen μηχάνημα σου. Θα μου πεις τι θα βγάλει και αυτή την πρώτη διετία;

    Για να δούμε είμαι περίεργος και πραγματικά προσδοκώ η U στροφή που ξεκίνησε χρόνια πριν η MS να έχει ολοκληρωθεί και τώρα πια να έχει πιάσει ευθεία και να είναι έτοιμη να πατήσει το γκάζι στο τέρμα. Να δούμε ανακοινώσεις για πολλά νέα παιχνίδια και κυρίως θα έλεγα νέα αξιόλογα IPs που θεωρώ ότι της λείπουν.

  8. #567
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    H MS δινει στη Sony μεγαλο πατημα την 2ετια αυτη να κερδισει την αγορα με μεγαλα exclusives. Αλλα κι εγω θεωρω οτι ειναι κομματακι δυσκολο τα πρωτα 2 χρονια να εχεις πραγματικα εκπληκτικα ΑΑΑ παιχνιδια ετοιμα. Ειναι δυσκολο ακομα θα μαθαινουν πραγματα οι devs. Αν ομως καταφερνε να βγαλει 2-3 system sellers μετα οντως θα εδινε στον εαυτο της μεγαλο πλεονεκτημα στην κουρσα. Προσωπικα δεν θα το ηθελα αυτο (εννοω να εχουμε την διαφορα που εχουμε τωρα στις πωλησεις, παιχνιδια εννοειται θελω ).

  9. #568
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Για Microsoft περιμένω τα αποτελέσματα των εξαγορών της να τα δούμε σε 3-4 χρόνια, εκτός αν βγάλουν όλα GaaS παιχνίδια.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (11-06-2020)

  11. #569
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #570
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Υπάρχει ακόμα το Xbox Series X?
    Spoiler!

  13. #571

    Default

    αραξε...να κανει την επισημη παρουσιαση τωρα τον ιουλιο και μετα κρινουμε ολοι μαζι.

  14. #572

    Default [Next-Gen] Xbox Series X

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    αραξε...να κανει την επισημη παρουσιαση τωρα τον ιουλιο και μετα κρινουμε ολοι μαζι.
    Κάτι καλό έρχεται



    Spoiler!
    Last edited by DJTaurus; 16-06-2020 at 01:51.

  15. #573
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Σοβαρά ο κόσμος τώρα λέει, Xbox has no games? Πως τα φέρνει η ζωή.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    obione (17-06-2020)

  17. #574
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το βασικο ειναι να μην κανει το λαθος η MS να πιεσει ολα αυτα τα studios που εχει εξαγορασει/στησει για γρηγορα αποτελεσματα ειδικα τωρα που η Sony αρχιζει να παιρνει μπροστα με την επικοινωνια.
    Θελουν χρονο αυτα τα πραγματα, δεν γινονται απο τη μια μερα στην αλλη. Η Sony το δουλευει χρονια για να μπορεσει να εχει μια σταθερη ποιοτητα στα exclusives συνολικα.
    Νομιζω ξερουν και οι ιδιοι οτι θα χρειαστει αρκετος χρονος γι'αυτο και εχουν ριξει το επικοινωνιακο βαρος αλλου για τα τουλαχιστον 2 πρωτα χρονια.


  18. #575
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Υποτίθεται νομίζω πάει καιρός που έχουν κάνει τις όποιες εξαγορές, συγχωνεύσεις, προσθήκες κλπ (και συνεχίζουν), κυρίως από ανάληψης της διεύθυνσης του brand από τον Phil Spencer (Messiah ουσιαστικά για το Xbox), χρονικό διάστημα όμως που στο Xbox One δεν νομίζω ότι έχουμε δει κάτι νέο. Θεωρητικά λοιπόν όλες αυτές οι κινήσεις έγιναν εξαρχής (εκτίμηση μου) από ένα σημείο και μετά απευθείας για την νέα γενιά (είτε δεν προλάβαιναν πια, είτε δεν ενδιαφερόντουσαν πια) θεωρώντας την τρέχουσα ως ψιλοχαμένη. Μακάρι να έχει αξιόλογα πράγματα να επιδείξει, προφανώς και όμως - και επιμένω σε αυτό - μας ενδιαφέρουν περισσότερο (μην πω απόλυτα) νέα IPs, όχι συνέχειες πολυκαιρισμένων (βλ. Gears, Halo), όχι τόσο επανεκδόσεις/επανεκκινήσεις παλαιών με άλλα team (βλ. Fable), αλλά εξολοκλήρου νέα IPs ή άντε συνέχειες υφιστάμενων που δεν έχουν καεί από τις πολλές συνέχειες (δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι, ίσως το Ryse/Quantum Break πως τα λένε, είχαν άλλα νέα IP στο One που δεν ξέρω; αντίστοιχα για την όποια σύγκριση στο PS5 είναι τα Horizon, Spider-man, Days Gone ίσως, εξαίρεση το reboot του GOD). Το θέμα είναι από όσα διαβάζω από διαφόρους (όχι απαραίτητα ότι είναι ευαγγέλιο η γνώμη τους), ότι ναι θετικές όλες αυτές οι εξαγορές κλπ προσπάθειες, πλην όμως υπάρχουν πολλές αμφιβολίες για το αν μπορούν να συγκριθούν - να σταθούν ουσιαστικά απέναντι - με τα αντίστοιχα 1st studios της Sony. Μακάρι επαναλαμβάνω να έχουν πολλά νέα, αξιόλογα, ξεχωριστά και υπέροχα παιχνίδια να δείξουν. Εις όφελος δικό μας νομίζω είναι.

  19. #576

    Default

    Πραγματικο οφελος εχουμε σαν καταναλωτες οταν δεν υπαρχουν exclusives καθολου στην αγορα. Οταν δηλαδη δεν χρειαζεται να αγορασεις μια κονσολα/πλατφορμα για να παιξεις το mario,το ratchet and clank και το Halo .
    Κοινως οτι συμβαινει σε μεγαλο βαθμο με τα multiplatform παιχνιδια.
    Για τον ιδιο λογο που εχουμε οφελος και απο το Crossplay.

  20. #577
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Πραγματικο οφελος εχουμε σαν καταναλωτες οταν δεν υπαρχουν exclusives καθολου στην αγορα. Οταν δηλαδη δεν χρειαζεται να αγορασεις μια κονσολα/πλατφορμα για να παιξεις το mario,το ratchet and clank και το Halo .
    Κοινως οτι συμβαινει σε μεγαλο βαθμο με τα multiplatform παιχνιδια.
    Για τον ιδιο λογο που εχουμε οφελος και απο το Crossplay.
    Διαφωνω. Παιχνιδι που τρεχει σε πολλες πλατφορμες εχει περιορισμενο τελικο αποτελεσμα.
    Σε εναν ιδανικο κοσμο ομως θα συμφωνουσα μαζι σου. Καποια στιγμη θα φτασουμε και εκει.
    .

  21. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    DJTaurus (16-06-2020),mihalis13 (16-06-2020),obione (17-06-2020)

  22. #578

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Διαφωνω. Παιχνιδι που τρεχει σε πολλες πλατφορμες εχει περιορισμενο τελικο αποτελεσμα.
    Σε εναν ιδανικο κοσμο ομως θα συμφωνουσα μαζι σου. Καποια στιγμη θα φτασουμε και εκει.
    Spoiler!

  23. #579
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω παλι νομιζω οτι αν υπηρχε μονο μια κονσολα δεν υπηρχε περιπτωση η Naughty Dog να εκανε την προσπαθεια που κανει για να ξεχωρισει ασε που δεν νομιζω να τους εδινε κανεις τα λεφτα που τους δινουν τωρα για την παραγωγη. Η Σονυ δεν θελει απλα να πουλησει το παιχνιδι θελει να πουλησει και κονσολες, επενδυει τοσο πολυ σε system sellers. Οταν λοιπον βγαζεις τον παραγοντα αυτο και απλα τους νοιαζει να πουλησουν κοπιες, γιατι να δωσουν τοσα λεφτα και γιατι η Naughty Dog να ειναι. Ψυχαναγκαστικη στο βαθμο που ειναι;

    Δεν ξερω δεν συμφωνω προσωπικα. Μου αρεσει που υπαρχει αυτος ο ανταγωνισμος. Ξερω οτι θα στερηθω διαφορα exclusives του ΧΒΟΧ κυριως γιατι δεν εχω χρονο, αλλα δεν με πειραζει. Το προτιμω οπως εχει η κατασταση τωρα.

  24. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (17-06-2020),mihalis13 (16-06-2020),modecris (17-06-2020),obione (17-06-2020),Slay (16-06-2020)

  25. #580
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και εγώ είμαι υπέρ των exclusives, αν δεν υπήρχαν θεωρώ κάποια παιχνίδια ίσως και να μην τα βλέπαμε ποτέ...


    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •