Page 129 of 164 FirstFirst ... 2979119125126127128129130131132133139 ... LastLast
Results 2,561 to 2,580 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2561
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default


  2. #2562
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Oops... leak απο Washington Post




    - - - Updated - - -

    και trailer

    https://www.washingtonpost.com/video...7aa_video.html
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #2563
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αχόρταγη η μαύρη τρύπα της βιομηχανίας:

    Five more game studios rumored to be snapped up by Microsoft

    https://www.techspot.com/news/90042-...microsoft.html

    Now Microsoft is rumored to be bringing another five studios in-house. Colteastwood of the Xbox News Cast podcast stated cryptically that "26 is the new 23" on Thursday, before adding that "28 is better" a day later -- seemingly referring to the number of studios working under the Xbox umbrella. While reporter Jeff Grubb added to the speculation by claiming to have heard IO Interactive, Avalanche, and Crytek mentioned in relation to the acquisitions, with mention of NetherRealm and Rocksteady picked up after that.
    Η IO Interactive θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ήθελε δήθεν να γίνει ανεξάρτητη και τελικά πήγε στην... Warner.

    Κι ένα ενδιαφέρον σχόλιο (πάντα έχουν ζουμί αυτά αν ξέρεις να σταχυολογήσεις):

    Looks like Microsoft wants to pick up a fight directly with Ubisoft trying to just buy out as many open ended/sandbox game devs as it can.

    This is....Not a terrible development honestly: I really like sandbox games that are well done and Ubisoft has been dropping the ball quite a bit with their brand by becoming far too repetitive to the point that things like finding some form of tower is a meme for basically anything Ubisoft.

    There is a chance Microsoft could also become the new EA though: Buy a dev studio or small publishers, extract the properties and dissolve the studio. That would be...worrying to say the least.

  4. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (13-06-2021)

  5. #2564

    Default

    Αυτά τα παιχνίδια έρχονται φέτος στο Xbox (και στο Game pass).




    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #2565
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυτά τα παιχνίδια έρχονται φέτος στο Xbox (και στο Game pass).


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Σήμερα στις 8 δεν είχαν παρουσίαση? απο αυτην μόνο το παραπάνω προέκυψε?

  7. #2566
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Σήμερα στις 8 δεν είχαν παρουσίαση? απο αυτην μόνο το παραπάνω προέκυψε?
    Όχι, 800 πράγματα εδειξαν
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. #2567

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Σήμερα στις 8 δεν είχαν παρουσίαση? απο αυτην μόνο το παραπάνω προέκυψε?
    Αυτά είναι για φέτος και κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικό υλικό.


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #2568
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Όχι, 800 πράγματα εδειξαν
    Κάτι αξιόλογο? είδα πριν λίγο Starfield και Halo, δεν ξέρω ικανοποιήθηκε ο κόσμος με αυτά?

  10. #2569
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Διαβάζω σχόλια ότι είναι η καλύτερη παρουσίαση της MS μέχρι τώρα. Λογικό το βρίσκω αν ο πήχης ήταν χαμηλός επί σειρά ετών.

    Το FH5 ωραίο φαίνεται, αν και cross-gen. Το Flight Simulator ακόμα πιο εντυπωσιακό (no XB1 support) και το DLC expansion φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον (θυμίζει λίγο σύγχρονο Falcon 4 -για όσους το θυμούνται- ή μου φαίνεται?).

    Υποθέτω η PC version θα μείνει στον Μεσαίωνα (DirectX 11) για κάμποσο καιρό, έτσι; Ακόμα τρίβουν στο Βιλαμπάχο της PCMR να έρθει το DirectStorage (κατά τα άλλα «υπάρχουν NVMe χρόνια τώρα και ξεζουμίστηκαν»)...

    Προσωπικά αυτά βλέπω ως "big guns". Έδειξαν και αρκετά άλλα δευτερεύοντα παιχνίδια.
    Last edited by psx3; 14-06-2021 at 04:06.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (13-06-2021),Lefteris_X (13-06-2021)

  12. #2570
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Σε σχέση με προηγούμενες παρουσιάσεις που ήταν πάτος, η σημερινή ήταν εκτόξευση.

    Ωραία παιχνίδια διαφορετικά με μεγάλη ποικιλία. Το forza horizon για μένα είναι λόγος αγοράς κονσόλας και πραγματικά απορώ πως θα δείχνει στο xbox one. Πραγματικά έριχνε σαγόνια!

    Απο την άλλη πλευρά, αυτοί που πίνουν νερό στο όνομα του προέδρου για την καταπληκτική consumer friendly λογική, μάλλον δεν παρατήρησαν οτι απο τα μη exclusive παιχνίδια, το 90% ήταν time exclusive. Δηλαδή στέρησε το απο τους nintendopsακηδες γιατί αυτοί είναι consumer 3ης κατηγορίας, για να το εχω μόνο εγώ όταν κυκλοφορήσει για τους (xbox-pc)gamers!
    Last edited by drifterx; 13-06-2021 at 23:16.

  13. #2571
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Halo δείξανε τίποτα από Campaign;

    Μόνο MP είδα ένα βίντεο και εκεί θα πρέπει να εκφέρουν γνώμη οι βετεράνοι της σειράς για το αν αξίζει (αν έχει πολλούς νεωτερισμούς στο gameplay προς άγραν νέου κοινού, άπατο θα πάει όπως και τα τελευταία Gears).

  14. #2572

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Διαβάζω σχόλια είναι η καλύτερη παρουσίαση της MS μέχρι τώρα. Λογικό το βρίσκω αν ο πήχης ήταν χαμηλός επί σειρά ετών.

    Το FH5 ωραίο φαίνεται, αν και cross-gen. Το Flight Simulator ακόμα πιο εντυπωσιακό (no XB1 support) και το DLC expansion φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

    Υποθέτω η PC version θα μείνει στον Μεσαίωνα (DirectX 11) για κάμποσο καιρό, έτσι; Ακόμα τρίβουν στο Βιλαμπάχο της PCMR να έρθει το DirectStorage (κατά άλλα «υπάρχουν NVMe χρόνια τώρα και ξεζουμίστηκαν»)...

    Προσωπικά αυτά βλέπω ως "big guns". Έδειξαν και αρκετά άλλα δευτερεύοντα παιχνίδια.
    Έδειξαν αρκετό υλικό για το μέλλον αλλά για μένα το πιο σημαντικό είναι ότι σχεδόν όλα είναι game pass.

    Παίδες εγώ παίζω κατά μέσο όρο 20 παιχνίδια το χρόνο.

    Και σε προσφορά να τα πάρεις είναι πολλά τα λεφτά.

    Πλέον δεν αγοράζω πάνω από 2 στο xbox και ότι μου αρέσει από αποκλειστικό του ps.
    Στο Switch έχω CFW (Βαρατε).

    Τεράστια υποθεση.

    Σέβομαι όσους πιστεύετε ότι το Game pass καταστρέφει το gaming αλλά εγώ θα πω ότι είναι το μέλλον.

    Και φέρνει κόσμο στη βιομηχανία που δεν την πλησιάζε λόγω κόστους.

    Το 80,% από εμάς έπαιζε πειρατικά.

    Δε μπορούμε τώρα όλοι να αναθεματιζουμε το Game Pass .

    Αν έπαιζα 2-3 games το χρόνο ίσως και εγώ να το αναθεματιζα (χωρίς να υπονοω ότι όσοι το αναθεματιζουν δεν παίζουν πολλά παιχνίδια).


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  15. #2573
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Μεγάλη κουβέντα Γιάννη.

    Ο καθένας έχει την άποψή του και εγώ προσωπικά που είμαι φανατικά κατά, σε καμία περίπτωση δεν κρίνω αυτούς που το θέλουν σαν τρελοί για τους δικούς τους λόγους. Όπως δεν έκρινα αυτόν που πήγαινε να νοικιάσει ένα παιχνίδι από το seven, το τερμάτιζε και το επέστρεφε πίσω με 2-3-5-10 ευρώ. Στο πορτοφόλι του καθενός, υποδείξεις δε χωράνε!!

    Σίγουρα είναι το μέλλον του gaming, με την έννοια ότι όλοι εκεί θέλουν να πάνε. Από εκεί και πέρα τι μορφή και τι ποιότητα θα έχει αυτό το μέλλον, εδώ θα είμαστε να το δούμε.

    Στα της παρουσίασης, το καλό είναι ότι πλέον υπάρχει δυνατός ανταγωνισμός. Η σόνυ δεν μπορεί να είναι στον αυτόματο...

  16. The Following 3 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Giannis1979 (13-06-2021),PDS (14-06-2021),psx3 (14-06-2021)

  17. #2574

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Μεγάλη κουβέντα Γιάννη.

    Ο καθένας έχει την άποψή του και εγώ προσωπικά που είμαι φανατικά κατά, σε καμία περίπτωση δεν κρίνω αυτούς που το θέλουν σαν τρελοί για τους δικούς τους λόγους. Όπως δεν έκρινα αυτόν που πήγαινε να νοικιάσει ένα παιχνίδι από το seven, το τερμάτιζε και το επέστρεφε πίσω με 2-3-5-10 ευρώ. Στο πορτοφόλι του καθενός, υποδείξεις δε χωράνε!!

    Σίγουρα είναι το μέλλον του gaming, με την έννοια ότι όλοι εκεί θέλουν να πάνε. Από εκεί και πέρα τι μορφή και τι ποιότητα θα έχει αυτό το μέλλον, εδώ θα είμαστε να το δούμε.

    Στα της παρουσίασης, το καλό είναι ότι πλέον υπάρχει δυνατός ανταγωνισμός. Η σόνυ δεν μπορεί να είναι στον αυτόματο...
    Άψογος.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. #2575
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Παίδες εγώ παίζω κατά μέσο όρο 20 παιχνίδια το χρόνο.
    Καλά κάνεις, αλλά κι εσύ ο ίδιος το έχεις ομολογήσει ότι σε κάθε γενιά παίζεις όλο και λιγότερα (δεν είσαι ο μόνος, ισχύει για πολλούς).

    Αν θες την άποψή μου, δεν φταίνε τα Pro/X για αυτό... φταίει η στροφή σε λιγότερα και μεγαλύτερα παιχνίδια (open world collectathons). Τα Pro/X φταίνε ή η μεγάλη RAM (για δεδομένα 2013 κονσολών) που ήταν ταμάμ για open world design; Βάλε και όσους κράζανε παιχνίδια 10-12 ωρών ότι είναι «μικρά» (Uncharted 2, Heavy Rain κλπ.) και δένει άψογα το γλυκό του πως άλλαξε η βιομηχανία.

    Άλλο να πεις τερμάτισα 20 linear games και άλλο 20 open world games. 20 από 20 διαφέρει. Μην στεκόμαστε σε έναν στείρο αριθμό δίχως ουσία.

    Θα μπορούσες να φας ένα τσουβάλι σοκολάτες χωρίς να σκάσεις; Εγώ δεν μπορώ, το ομολογώ. Και τσάμπα να είναι, ακόμα κι αν με πληρώσουν να το κάνω.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Σέβομαι όσους πιστεύετε ότι το Game pass καταστρέφει το gaming αλλά εγώ θα πω ότι είναι το μέλλον.
    Εξαρτάται πως την εννοείς την καταστροφή. Από εταιρική σκοπιά πιθανότατα όχι.

    Εγώ αυτό που κάνω είναι να κοιτάω patterns στην βιομηχανία entertainment (π.χ. σινεμά, μουσική) και να προσπαθώ να προβλέψω το μέλλον...

    Εσύ πιστεύεις ότι η χρυσή εποχή του σινεμά είναι σήμερα (ελέω Netflix) και όχι μερικές δεκαετίες πριν; Προσοχή: δεν λέω ότι δεν έχει και (λίγα) διαμαντάκια το Netflix. Σαφώς και έχει, αρκεί να παραβλέψεις τους τόνους σκουπιδιών.

    Η χρυσή εποχή της μουσικής είναι σήμερα (ελέω Spotify) και όχι όταν μεγαλούργησαν τιτάνες της βιομηχανίας; Μπορώ να συνεχίσω, αλλά δεν έχει νόημα.

    Δεν διαφωνώ ότι το entertainment γίνεται ολοένα και πιο προσιτό όσο περνάνε τα χρόνια και εφευρίσκουν νέα μοντέλα διανομής, αλλά επέτρεψέ μου να έχω μια μικρούλα αμφιβολία για το peak της εκάστοτε βιομηχανίας (και δεν μιλάω για το tech/graphics κομμάτι, που όντως έχει εξελιχθεί πέρα από κάθε φαντασία).

    Δεν βλέπω τι το διαφορετικό έχουν τα video games για να μην επηρεαστούν αρνητικά από τα νέα μοντέλα κερδοφορίας. Εύχομαι να κάνω λάθος, αλλά αν δεν κάνω λάθος, μην δω πεφτοσυννεφάκηδες στο μέλλον.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Και φέρνει κόσμο στη βιομηχανία που δεν την πλησιάζε λόγω κόστους.
    Αυτό θα γίνει με το cloud streaming. Ακόμα και το 500άρικο είναι «εμπόδιο» (και ναι, ξέρω ότι κάποιοι σκάνε 1000άρικο για κινητά). Ας μην πιάσουμε ανάλυση για phone tapping users και τι αγοραστική ψυχολογία έχουν.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Το 80,% από εμάς έπαιζε πειρατικά.
    Ισχύει, αλλά να λέμε όλη την αλήθεια:

    Τότε ήμασταν πιτσιρικάδες, με άπλετο χρόνο, λίγες παραστάσεις από gaming και εντυπωσιαζόμασταν πιο εύκολα. Έχεις παρατηρήσει τι ηλικίες ενθουσιάζονται συνήθως με την σύγχρονη βιομηχανία; Και δεν τους αδικώ, γιατί «εκεί που είσαι ήμουν και εδώ που είμαι θα 'ρθεις».

    Είναι σαν να σου λέει μια γυναίκα «έχω πάει με 1000 άντρες». Σοβαρά περιμένεις να έχει τον ίδιο ενθουσιασμό για άντρες σε σχέση με μια... παρθένα; Σόρρυ για τον shocking παραλληλισμό, αλλά δεν μπορώ να το θέσω καλύτερα.

    Προφανώς και αν υπήρχε κάτι σαν το Game Pass στα 80s αρκετοί παλαίμαχοι θα το είχαν λιώσει.

    Για αυτό ρωτάω (και απάντηση δεν παίρνω) πόσα παιχνίδια τερματίζετε από υπηρεσίες τύπου Game Pass ή PS Now...

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δε μπορούμε τώρα όλοι να αναθεματιζουμε το Game Pass.
    Αύριο-μεθαύριο μπορεί να αναθεματίζουμε και το PS Now. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω double standards.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αν έπαιζα 2-3 games το χρόνο ίσως και εγώ να το αναθεματιζα (χωρίς να υπονοω ότι όσοι το αναθεματιζουν δεν παίζουν πολλά παιχνίδια).
    Ξέρεις κάτι; Δεν θεωρώ ότι είναι ανώτερος όποιος παίζει πολλά παιχνίδια ή έχει δει τον μισό κατάλογο του Netflix. Είναι καθαρά συνδυασμός χρόνου/όρεξης/παραστάσεων (το ανέλυσα παραπάνω).

    Εγώ π.χ. έχω κι άλλα ενδιαφέροντα να γεμίζουν τον χρόνο μου. Η gaming βιομηχανία είναι κάτι established (και όχι πειραματική όπως ήταν στα 80s/90s) πλέον. Δεν υπάρχει καν «στίγμα» πια αν προσέξεις.

    Μου αρέσει λοιπόν να ασχολούμαι και με άλλα πράγματα, πιο niche/πειραματικά, που εσείς θα τα γνωρίσετε σε 20 χρόνια από σήμερα (ενώ εγώ τότε πιθανότατα θα έχω μειωμένο ενδιαφέρον).

    Όποιος την βρίσκει με την αφθονία, με γειά του με χαρά του. Εμένα άλλα πράγματα με ενδιαφέρουν και βλέπω ότι η βιομηχανία στοχεύει σε άλλο δημογραφικό. Αν στοχεύσει και στο δικό μου (αλλά είπαμε εγώ δεν μετράω, σωστά?), μπορεί και να με δεις περισσότερο ενθουσιώδη (πάντα διατηρώ μια μικρή ελπίδα).

    Αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται να κατηγορούμε όποιον δεν έχει το hype που είχε κάποτε, λες και φταίει αυτός, λες και το επέλεξε να έρθουν έτσι τα πράγματα. Ακόμα και πριν 10 χρόνια (για να μην πάω ακόμα πιο πίσω στα 90s) περισσότερο hype είχε η Ε3.

  19. The Following 4 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (14-06-2021),Lefteris_X (14-06-2021),sndev (15-06-2021),Stefanos (14-06-2021)

  20. #2576
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    .

    Εσύ πιστεύεις ότι η χρυσή εποχή του σινεμά είναι σήμερα (ελέω Netflix) και όχι μερικές δεκαετίες πριν; Προσοχή: δεν λέω ότι δεν έχει και (λίγα) διαμαντάκια το Netflix. Σαφώς και έχει, αρκεί να παραβλέψεις τους τόνους σκουπιδιών.

    Η χρυσή εποχή της μουσικής είναι σήμερα (ελέω Spotify) και όχι όταν μεγαλούργησαν τιτάνες της βιομηχανίας; Μπορώ να συνεχίσω, αλλά δεν έχει νόημα.
    Τα είπες όλα psx3, μαζί σου 100%.

    Και όχι μόνο αυτό.

    Υπάρχει μία μαύρη τρύπα που αφορά τους δημιουργούς. Ένας γνωστός που είναι σε μία μπάντα μου είχε πει ότι το να αγοράσουν το αλμπουμ τους από bandcamp είναι ισάξιο οικονομικά σαν να στριμαρεις τη μουσική του καθημερινά για 2 ή 3 χρόνια στο spotify.. Μπορεί να μην το θυμάμαι 100%, αλλά το πιάσατε το νόημα.

  21. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    psx3 (14-06-2021)

  22. #2577
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Ποια ήταν τα δυνατά χαρτιά της MS στην παρουσιαση σημερα;
    Και γενικά ποια παιχνίδια έκαναν την καλύτερη εντυπωση;

  23. #2578

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Καλά κάνεις, αλλά κι εσύ ο ίδιος το έχεις ομολογήσει ότι σε κάθε γενιά παίζεις όλο και λιγότερα (δεν είσαι ο μόνος, ισχύει για πολλούς).

    Αν θες την άποψή μου, δεν φταίνε τα Pro/X για αυτό... φταίει η στροφή σε λιγότερα και μεγαλύτερα παιχνίδια (open world collectathons). Τα Pro/X φταίνε ή η μεγάλη RAM (για δεδομένα 2013 κονσολών) που ήταν ταμάμ για open world design; Βάλε και όσους κράζανε παιχνίδια 10-12 ωρών ότι είναι «μικρά» (Uncharted 2, Heavy Rain κλπ.) και δένει άψογα το γλυκό του πως άλλαξε η βιομηχανία.

    Άλλο να πεις τερμάτισα 20 linear games και άλλο 20 open world games. 20 από 20 διαφέρει. Μην στεκόμαστε σε έναν στείρο αριθμό δίχως ουσία.

    Θα μπορούσες να φας ένα τσουβάλι σοκολάτες χωρίς να σκάσεις; Εγώ δεν μπορώ, το ομολογώ. Και τσάμπα να είναι, ακόμα κι αν με πληρώσουν να το κάνω.


    Εξαρτάται πως την εννοείς την καταστροφή. Από εταιρική σκοπιά πιθανότατα όχι.

    Εγώ αυτό που κάνω είναι να κοιτάω patterns στην βιομηχανία entertainment (π.χ. σινεμά, μουσική) και να προσπαθώ να προβλέψω το μέλλον...

    Εσύ πιστεύεις ότι η χρυσή εποχή του σινεμά είναι σήμερα (ελέω Netflix) και όχι μερικές δεκαετίες πριν; Προσοχή: δεν λέω ότι δεν έχει και (λίγα) διαμαντάκια το Netflix. Σαφώς και έχει, αρκεί να παραβλέψεις τους τόνους σκουπιδιών.

    Η χρυσή εποχή της μουσικής είναι σήμερα (ελέω Spotify) και όχι όταν μεγαλούργησαν τιτάνες της βιομηχανίας; Μπορώ να συνεχίσω, αλλά δεν έχει νόημα.

    Δεν διαφωνώ ότι το entertainment γίνεται ολοένα και πιο προσιτό όσο περνάνε τα χρόνια και εφευρίσκουν νέα μοντέλα διανομής, αλλά επέτρεψέ μου να έχω μια μικρούλα αμφιβολία για το peak της εκάστοτε βιομηχανίας (και δεν μιλάω για το tech/graphics κομμάτι, που όντως έχει εξελιχθεί πέρα από κάθε φαντασία).

    Δεν βλέπω τι το διαφορετικό έχουν τα video games για να μην επηρεαστούν αρνητικά από τα νέα μοντέλα κερδοφορίας. Εύχομαι να κάνω λάθος, αλλά αν δεν κάνω λάθος, μην δω πεφτοσυννεφάκηδες στο μέλλον.


    Αυτό θα γίνει με το cloud streaming. Ακόμα και το 500άρικο είναι «εμπόδιο» (και ναι, ξέρω ότι κάποιοι σκάνε 1000άρικο για κινητά). Ας μην πιάσουμε ανάλυση για phone tapping users και τι αγοραστική ψυχολογία έχουν.


    Ισχύει, αλλά να λέμε όλη την αλήθεια:

    Τότε ήμασταν πιτσιρικάδες, με άπλετο χρόνο, λίγες παραστάσεις από gaming και εντυπωσιαζόμασταν πιο εύκολα. Έχεις παρατηρήσει τι ηλικίες ενθουσιάζονται συνήθως με την σύγχρονη βιομηχανία; Και δεν τους αδικώ, γιατί «εκεί που είσαι ήμουν και εδώ που είμαι θα 'ρθεις».

    Είναι σαν να σου λέει μια γυναίκα «έχω πάει με 1000 άντρες». Σοβαρά περιμένεις να έχει τον ίδιο ενθουσιασμό για άντρες σε σχέση με μια... παρθένα; Σόρρυ για τον shocking παραλληλισμό, αλλά δεν μπορώ να το θέσω καλύτερα.

    Προφανώς και αν υπήρχε κάτι σαν το Game Pass στα 80s αρκετοί παλαίμαχοι θα το είχαν λιώσει.

    Για αυτό ρωτάω (και απάντηση δεν παίρνω) πόσα παιχνίδια τερματίζετε από υπηρεσίες τύπου Game Pass ή PS Now...


    Αύριο-μεθαύριο μπορεί να αναθεματίζουμε και το PS Now. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω double standards.


    Ξέρεις κάτι; Δεν θεωρώ ότι είναι ανώτερος όποιος παίζει πολλά παιχνίδια ή έχει δει τον μισό κατάλογο του Netflix. Είναι καθαρά συνδυασμός χρόνου/όρεξης/παραστάσεων (το ανέλυσα παραπάνω).

    Εγώ π.χ. έχω κι άλλα ενδιαφέροντα να γεμίζουν τον χρόνο μου. Η gaming βιομηχανία είναι κάτι established (και όχι πειραματική όπως ήταν στα 80s/90s) πλέον. Δεν υπάρχει καν «στίγμα» πια αν προσέξεις.

    Μου αρέσει λοιπόν να ασχολούμαι και με άλλα πράγματα, πιο niche/πειραματικά, που εσείς θα τα γνωρίσετε σε 20 χρόνια από σήμερα (ενώ εγώ τότε πιθανότατα θα έχω μειωμένο ενδιαφέρον).

    Όποιος την βρίσκει με την αφθονία, με γειά του με χαρά του. Εμένα άλλα πράγματα με ενδιαφέρουν και βλέπω ότι η βιομηχανία στοχεύει σε άλλο δημογραφικό. Αν στοχεύσει και στο δικό μου (αλλά είπαμε εγώ δεν μετράω, σωστά?), μπορεί και να με δεις περισσότερο ενθουσιώδη (πάντα διατηρώ μια μικρή ελπίδα).

    Αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται να κατηγορούμε όποιον δεν έχει το hype που είχε κάποτε, λες και φταίει αυτός, λες και το επέλεξε να έρθουν έτσι τα πράγματα. Ακόμα και πριν 10 χρόνια (για να μην πάω ακόμα πιο πίσω στα 90s) περισσότερο hype είχε η Ε3.
    Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στο βασικό που είναι τα παιχνίδια.

    Ναι άλλο ένα open world των 300 ωρών και άλλο ένα γραμμικό των 10.

    Πάντως εγώ πάνω κάτω τον ίδιο χρόνο αφιερώνω στο gaming κάθε χρονιά είτε παίξω 5 παιχνίδια πολλές ώρες είτε 15 λιγότερες .

    Οπότε έχεις ένα δίκιο εδώ αλλά και πάλι.

    Δες τι έχω παίξει φέτος (από Απρίλη περισυ που πήρα και Switch)

    Zelda breath of the wild
    Zelda links awakening
    Super mario odyssey
    Super mario bros u deluxe
    Luigis mansion 3
    Wolfenstein 2
    Gears 5
    The medium
    Outriders
    Dirt 5
    Bubble Bobble 4 friends
    Toki
    Cod cold war
    Uncharded 4 (το ξαναεπαιξα στο PS5)
    God of war
    Last of us 2 (δεν το έχω τελειώσει ακόμα)
    MW2 Remastered (το ξαναεπαιξα στο PS5)
    Tetris 99 ( Κάθε μέρα παίζω πριν κοιμηθώ )
    Fifa 21
    Resident evil Village
    Και σίγουρα 4-5 ακόμα που αδυνατω να θυμηθώ.

    ΠΧ το village που έπαιξα πρόσφατα το θυμήθηκα στο τέλος.
    Επίσης δεν σου έχω βάλει τα DLC του destiny 2 που τα έπαιξα μέσω game pass.
    Ούτε το Pes 2021, ούτε το hivebusters Campaign dlc του Gears 5 και αρκετά ακόμα.

    Από όλα αυτά παραπάνω σχεδόν όλα στο xbox είναι game pass , στο switch CFW και στο PS sharing από φίλο και ps plus collection.

    Έχω αγοράσει τα:
    Cod cold war(xbox)
    Breath of the wild(Switch)
    Fifa 21(PS5)
    Lou2(PS5)
    Resident Evil village(PS5).

    Το ότι έχω Game Pass δεν σημαίνει ότι θα παίξω 100 από τα 300 παιχνίδια που δίνει.
    Θα παίξω τα 5-10 που μου αρέσουν κάθε χρόνο .

    Αν δεν υπήρχε το Game pass, η PS plus collection και το CFW απλά δεν θα έπαιζα τα υπόλοιπα.

    That simple.



    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 14-06-2021 at 00:48.

  24. #2579
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Τα είπες όλα psx3, μαζί σου 100%.

    Και όχι μόνο αυτό.

    Υπάρχει μία μαύρη τρύπα που αφορά τους δημιουργούς. Ένας γνωστός που είναι σε μία μπάντα μου είχε πει ότι το να αγοράσουν το αλμπουμ τους από bandcamp είναι ισάξιο οικονομικά σαν να στριμαρεις τη μουσική του καθημερινά για 2 ή 3 χρόνια στο spotify.. Μπορεί να μην το θυμάμαι 100%, αλλά το πιάσατε το νόημα.
    Ακριβώς.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνει πολύς κόσμος (που δεν ασχολείται με εταιρικά ζητήματα) είναι πόσο μεγάλη δύναμη δίνουν τα οικοσυστήματα στον κάτοχό τους...

    Αντιλαμβανόμαστε τι σημαίνει να γίνει η MS ο Δερβέναγας της gaming βιομηχανίας;

    Μην πάτε μακριά: ας πιάσουμε την πλατφόρμα/οικοσύστημα διανομής φαγητού ονόματι e-food. Γνωρίζει ο κοσμάκης τι δύναμη έχει απέναντι στα σουβλατζίδικα; Έχετε μιλήσει με άτομα του χώρου να σας πουν τι απαιτήσεις έχουν; Από προμήθειες μέχρι δώρα/προσφορές.

    Ή μήπως να αναφέρω το skroutz;

    Δεν έχει νόημα να συνεχίσω με άλλα παραδείγματα, νομίζω έγινε πλήρως αντιληπτό το point μου. Ο πελάτης δεν τα βλέπει όλα αυτά, άλλοι τα επωμίζονται. Ο πελάτης θέλει ευκολία και όλα τα άλλα στα @@ του.

    Εγώ θα έλεγα (για τις εταιρίες που ασχολούνται και με το gaming) πάλι καλά να λένε που το gaming ναι μεν είναι πιο mainstream συγκριτικά με τα 80s/90s, αλλά και πάλι δεν είναι τόσο mainstream όσο το mobile (δις χρήστες).

    Γιατί αν ήταν τόσο καρα-mainstream, θα βλέπατε την ΕΕ (Κομισιόν) να έριχνε χοντρές καμπάνες για μονοπωλιακές πρακτικές (το mobile το βαράνε αλύπητα, όπως και PC -βλ. browser wars- στα τέλη 90s).

    Πάλι καλά λοιπόν (για την MS) που οι πρακτικές τους περνάνε κάτω από το ραντάρ (ελέω post-PC era), γιατί θα ξαναθυμόμασταν ωραίες δικαστικές εποχές με Internet Explorer και κουτάκια Coca Cola vs Pepsi (λίγοι θα θυμούνται τι εννοώ)... το εργάκι το βλέπετε πως παίζεται πλέον στο mobile πεδίο (Apple vs Epic). Το gaming είναι σαν να μην υπάρχει για τους Ευρωκράτες Κομισάριους.

    Για όσους δεν κατάλαβαν το παρασύνθημα: η MS χτίζει network effect με το Game Pass (βλ. προσφορές του €1), τσιμπάει τσάμπα PR διαφήμιση/goodwill σε fora/social media, έτσι ώστε αύριο-μεθαύριο να πηγαίνει σε έναν publisher και να λέει «κοίτα να δεις, εγώ έχω 100 μύρια συνδρομητές και θα υπογράψεις αυτό το συμβόλαιο που σου δίνω, no questions asked!».

    Ή ακόμα καλύτερα (για την MS) θα παρακαλάει ο ίδιος ο publisher να μπει στην υπηρεσία της, κι ας μην του αρέσουν οι όροι... ξέρετε πόσοι σουβλατζήδες αναγκάζονται να μπουν στο e-food πλέον; Ενώ το 2015 που ήταν λιγότερο γνωστό (network effect/Metcalfe's law) ελάχιστοι ένιωθαν την ανάγκη να μπουν.

    Όλα τα παραπάνω που αναφέρω δεν είναι κάποιο μυστικό, τα διδάσκονται σε σχολές marketing/business administration. Αλλά σιγά μην τα παρατηρήσει ο μέσος καταναλωτάκιας που με 2 κλικ τα θέλει όλα στην πόρτα του. Με τις υγείες μας.

    Κατά τα άλλα είπαμε, ο Φιλήμων δουλεύει υπέρ του gamer, είναι ψυχοπονιάρης και καλούλης για τα συγχαρίκια σε ανταγωνιστικές εταιρίες... όχι όχι, δεν είναι μπροστινός του Nadella και δεν δουλεύουν οργανωμένα με σχέδιο να επιβληθούν στην βιομηχανία.

    Bookmark this post και τα ξαναλέμε το 2030.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στο βασικό που είναι τα παιχνίδια.

    Ναι άλλο ένα open world των 300 ωρών και άλλο ένα γραμμικό των 10.

    Πάντως εγώ πάνω κάτω τον ίδιο χρόνο αφιερώνω στο gaming κάθε χρονιά είτε παίξω 5 παιχνίδια πολλές ώρες είτε 15 λιγότερες .

    Οπότε έχεις ένα δίκιο εδώ αλλά και πάλι.

    Δες τι έχω παίξει φέτος (από Απρίλη περισυ που πήρα και Switch)

    Zelda breath of the wild
    Zelda links awakening
    Super mario odyssey
    Super mario bros u deluxe
    Luigis mansion 3
    Wolfenstein 2
    Gears 5
    The medium
    Outriders
    Dirt 5
    Bubble Bobble 4 friends
    Toki
    Cod cold war
    Uncharded 4 (το ξαναεπαιξα στο PS5)
    God of war
    Last of us 2 (δεν το έχω τελειώσει ακόμα)
    MW2 Remastered (το ξαναεπαιξα στο PS5)
    Tetris 99 ( Κάθε μέρα παίζω πριν κοιμηθώ )
    Fifa 21
    Resident evil Village
    Και σίγουρα 4-5 ακόμα που αδυνατω να θυμηθώ.

    ΠΧ το village που έπαιξα πρόσφατα το θυμήθηκα στο τέλος.
    Επίσης δεν σου έχω βάλει τα DLC του destiny 2 που τα έπαιξα μέσω game pass.
    Ούτε το Pes 2021, ούτε το hivebusters Campaign dlc του Gears 5 και αρκετά ακόμα.

    Από όλα αυτά παραπάνω σχεδόν όλα στο xbox είναι game pass , στο switch CFW και στο PS sharing από φίλο και ps plus collection.

    Έχω αγοράσει τα:
    Cod cold war
    Breath of the wild
    Fifa 21
    Lou2
    Resident Evil village.

    Το ότι έχω Game Pass δεν σημαίνει ότι θα παίξω 100 από τα 300 παιχνίδια που δίνει.
    Θα παίξω τα 5-10 που μου αρέσουν κάθε χρόνο .

    Αν δεν υπήρχε το Game pass, η PS plus collection και το CFW απλά δεν θα έπαιζα τα υπόλοιπα.

    That simple.
    Ωραία όλα αυτά, αλλά εγώ με βάση το προσωπικό μου γούστο ψάχνω συγκεκριμένα πράγματα.

    Όταν βλέπω ότι η βιομηχανία βγάζει (στον τομέα των SP) με το κιλό open world/sandbox games (θεωρώ ότι λίγα ξεχωρίζουν σε κάθε γενιά και αξίζουν πραγματικά να παίξεις) και εγώ ψάχνω linear games με το τουφέκι (και που και που κανά open world για αλλαγή σκηνικού), τι θες να κάνω; Να βαράω παλαμάκια;

    Όταν βλέπω ότι η βιομηχανία βγάζει (στον τομέα των MP) με το κιλό Battle Royale/looter shooters και εγώ ψάχνω linear arena games με το τουφέκι (και που και που μπορεί να βάλω κανά BR έτσι για αλλαγή), τι θες να κάνω; Να hypeαριστώ επειδή βγήκε το 800στο wannabe Destiny killer δωρεάν στην τάδε υπηρεσία;

    Θέλω πολύ συγκεκριμένα πράγματα, κι ας κοστίζουν χρήματα. Εσύ μου λες «πάρε τσάμπα τσάμπα πράμα» κι εγώ σου λέω «μα δεν είναι αυτό που ψάχνω!».

    Αλλά είπαμε η δικιά μου επιθυμία δεν μετράει, μετράει μόνο τι θέλουν οι πολλοί. Ή θα είσαι με τους πολλούς ή θα είσαι μόνος σου.

    Κι αν π.χ. το 2030 δεν βγαίνουν looter shooters (δες την μόδα του WoW πως ξεφούσκωσε μέσα σε μια δεκαετία), τι θα πεις σε αυτούς που θα θέλουν κάτι τέτοιο;

    Αντιληπτό τι θέλω να πω τώρα; Από δεκαετία σε δεκαετία αλλάζουν κάποιες τάσεις και ή ακολουθείς την μάζα ή στα @@ μας αν δεν έχεις αυτό που θες. Τα λέω καλά; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

    Δεν είμαι «ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει» όπως είναι πολλοί άλλοι (π.χ. το Destiny δεν το άγγιξα καν, πέρα από 5 λεπτά στην beta). Αν αύριο βγάλει wannabe MMORPG η ND, ούτε εκείνο θα το αγγίξω (πέρα από λίγα λεπτά ίσα-ίσα να δω τεχνικό τομέα). Πόσο πιο απλά να το πω δηλαδή;
    Last edited by psx3; 14-06-2021 at 00:55.

  25. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (14-06-2021),Lefteris_X (14-06-2021)

  26. #2580

    Default

    μετριαντζα η παρουσιαση...
    ξεκινησαν με το starfield που παλι teaserακι εδειξαν χωρις gameplay, στο halo εκρυψαν το single player μετα απο οσα εγιναν περσι, που το θεωρω τραγικο.
    εδειξαν γενικοτερα gaas με το τσουβαλι, fallout 76, eso, sea of thieves, redfall, party animals, Shredders, Back 4 Blood, grounded

    το stalker για αυτο που ειναι ηταν ωραιο αλλα πηρε καθυστερηση. χαρηκα για οτι ανακοινωσαν απο το plague tale. Το horizon καθε φορα ανεβαζει τον πηχη παραπανω...

    ειναι ξεφτιλα το κλεισιμο που καναν με το redfall στο τελος...με cinematic trailer. το outer worlds 2 εδειξε σε ποια κατασταση ειναι τα στουντιος της ms...

    αμα παιζεις online παιχνιδακια fps μια χαρα...για καποιον που αγαπαει τα exclusives της sony δεν του ειπαν τιποτα απο αυτα που εδειξαν σημερα...

    καλα για τις φημες που ταιζαν τις προηγουμενες μερες, ασχολιαστο...

  27. The Following 7 Users Say Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    gRim (14-06-2021),kostasb13 (14-06-2021),Lefteris_X (14-06-2021),mihalis13 (14-06-2021),psx3 (14-06-2021),Slay (14-06-2021),WolfRathmA (14-06-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •