Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
H προβλεψη δηλαδη πως το series S θα τιναξει την μπανκα στον αερα και θα ειναι το κρυφο οπλο και το συγκριτικο πλεονεκτημα σε σχεση με τον ανταγωνισμο δεν δειχνει να επαληθευεται ε;

Και δεν το παω την συγκριση με το ps5, προς αποφυγην παρεξηγησεων. Συγκρινω με το series X, το οποιο ειναι πραγματικα next gen μηχανημα. Ειχαμε ενα βιασμο της λογικης απο διαφορα bots. Φυσικα δεν ειναι προβλημα της Microsoft η οποια εδωσε μια επιπλεον επιλογη και καλα εκανε, ουτε αυτων που αγορασαν το μηχανημα με σχετικα λιγα χρηματα που και αυτοι καλα εκαναν.

Ομως το να βγαινει καινουργια γενια και να στεκονται ολοι σε μια πετσοκομμενη κονσολα απο αποψη αποδοσης και χωρις disk drive και να διαφημιζουν αυτη ως το δυνατο χαρτι, παραπαει.

Ο κοσμος λοιπον στην πλειοψηφια, προτιμησε να δωσει 2 κατοσταρικα παραπανω ή να περιμενει για να δωσει αυτα τα παραπανω χρηματα οταν τα εχει, αλλα να ξερει πως θα παρει ενα μηχανημα σαφως βελτιωμενο απο το προηγουμενο, το οποια θα το εχει για μια επταετια. Λογικοτατο θα ελεγα.
Εκ του αποτελέσματος (όλα έτσι κρίνονται) ο κόσμος έχει -το λιγότερο- μια 500αρού (μην πω παραπάνω ελέω scalping σκηνικών) για next-gen console και τα σκάει προθύμως (εξού και οι ελλείψεις που βλέπουμε/βλέπαμε).

Το XSS πωλείται €20 κάτω από την MSRP παρακαλώ: https://www.skroutz.gr/s/24662008/Mi...-Series-S.html

Μας λέει κάτι αυτό (ελεύθερη αγορά/προσφορά vs ζήτηση);

Επίσης, για όσους με αμφισβητούσαν (περί χαμηλού next-gen baseline) τα έγραψα στο νήμα του Battlefield 2042 πως το XSS θα μπορούσε να είναι αγκάθι για next-gen AI (με machine learning)...

Φανταστείτε π.χ. να αφιερώσεις 2TF για machine learning. Μετά σου μένουν μόλις 2 Τεραφλόπια (περίπου όσο ένα PS4 και κάτι παραπάνω) για γραφικά, physics κλπ.

Φυσικά αυτό δεν αθωώνει την κωλοτούμπα της Sony με τα cross-gen 1st party (PS4 baseline), αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θα κρατήσει πάνω από 2-3 χρόνια max όλο αυτό.

Το XSS θα τραβήξει ίσως και μέχρι το 2027-2030 (2027 για νέα γενιά και 2030 για να κλείσει ο τότε cross-gen κύκλος).

Τέλος, ας υπενθυμίσω για άλλη μια φορά ότι 2 κατοστάρικα έχει από μόνο του το SSD expansion:

https://www.skroutz.gr/s/26366899/Se...eries-X-S.html

300 + 200 = 500 και χωρίς να έχεις την GPU/RAM του XSX

Όπως το βλέπω εγώ το XSS απευθύνεται στα εξής δημογραφικά:

1) Πιτσιρικάδες που με το ζόρι μάζεψαν €300 από τα κάλαντα ή καμία καλοκαιρινή δουλειά (ναι, έτσι έβγαινε το χρήμα κάποτε όταν ήμασταν παιδιά/έφηβοι, θα έπεφτε φάπα από γονείς αν ζητούσαμε ακριβά πράγματα και δικαίως).

2) Εντελώς καζουαλάδες που δεν έχουν ιδέα από RT, fps κλπ.

3) Δεύτερη κονσόλα για το εξοχικό (να φροντίσετε να έχετε 3G/4G tethering όμως για το DRM syncing, ναι?) σε καμία προπολεμική TV (π.χ. καμία HD Ready του 2005).

4) Τύπους που είναι θύματα του instant gratification (έχω €300 και θέλω κονσόλα ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ) vs delayed gratification (ας περιμένω να αποταμιεύσω επιπλέον λεφτά και αγοράζω XSX, αντί να σκάσω +200€ αργότερα για SSD expansion).

Αν ξέχασα κάποια κατηγορία μου λέτε, νομίζω τα κάλυψα όλα.

Quote Originally Posted by Christos33 View Post
Κοίτα σε αυτούς που το πήραν κ είχαν 4k τηλεόραση δεν ήξεραν δεν ρώτησαν, αλλά υπάρχουν άτομα που ακόμα παίζουν σε οθόνες μικρές μόνιτορ η Tv κ είναι 1080p γιαυτους βολεύει πιστεύω η φτηνή λύση γιατί ποτε δεν θα δουν τις δυνατότητες μια δυνατής κονσόλας.
Προσωπικά ακόμα και για 1080p TV/monitor θεωρώ ότι είναι καλύτερα να πάρει ένας XBOXάς το XSX, παρά το XSS. Και δεν μιλάω καν για supersampling benefits.

Εννοώ ότι η MS δεν τήρησε την υπόσχεσή της για feature parity ανάμεσα στις 2 κονσόλες (με μόνη διαφορά στην ανάλυση/1080p vs 4K). Δεν θα μιλήσω καν για 1440p.

Υπάρχουν παιχνίδια που δίνουν 60 fps στο XSX, ενώ δίνουν 30 fps στο XSS. Που πήγε η δύναμη της Zen 2 CPU, οέο;



Υπάρχουν παιχνίδια που δίνουν RT στο XSX, ενώ δίνουν σκέτο raster στο XSS. Που πήγε το ζουμί του HW RT, οέο;

Μεγαλύτερη κοροϊδία για "next-gen" console δεν μπορώ να σκεφτώ.

Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
Είναι entry level system, για να φέρει στις κονσόλες κόσμο από τα κινητά και τα tablet που θέλουν φτηνό gaming, η για αυτούς που δεν έχουν (και δεν σκοπεύουν να πάρουν σύντομα ) 4κ τηλεόραση.
Δεν πρόκειται ρε συ, φρούδες ελπίδες θεωρώ. Να μου έλεγες το xCloud, να πω ΟΚ, ίσως.

Ειλικρινά, παρ' ότι είμαι από αυτούς που είχαν προβλέψει το XSS ήδη από το 2018 (μέχρι και σε die size & MSRP έπεσα μέσα) ακριβώς επειδή γνωρίζω την PCάτη φιλοσοφία της MS εδώ και δεκαετίες, πλέον αρχίζω και σκέφτομαι ότι ίσως θα πρέπει οι MS/AMD να κάνουν re-allocate τα wafer logistics στην TSMC και να παράγουν περισσότερες XSX APUs (αφού εκεί είναι η ζήτηση από μεριάς XBOX).