Page 90 of 164 FirstFirst ... 4080868788899091929394100140 ... LastLast
Results 1,781 to 1,800 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #1781

    Default [Next-Gen] Xbox Series S | X (10 Νοεμβρίου 2020)

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Καλα θα το δούμε, εγω προσωπικά δεν πιστευω σε καμία εξαγορα SEGA, κυρίως επειδή ιστορικά όπως έχουμε ξαναπει ειναι πολυ ΣΠΑΝΙΟ να εξαγοραστεί μια Ιαπωνική εταιρία απο μια ΜΗ Ιαπωνικη όσο οικονομικά προβλήματα και εαν έχει, και εαν αναγκαστεί να πουληθεί θα προτιμήσει μια Ιαπωνική εταιρία. Και αυτό ισχύει γενικά, δεν αφορά μόνο τα video games, είναι θέμα corporate culture στην Ιαπωνία.




    Ready???

    The Rant is GO


    Θα μας συγχωρέσεις τότε φαντάζομαι να ευχηθούμε καλή αποτυχία στο Gamepass, και καλό φουντο σε ολόκληρο το Xbox division. Δεν πάνε και πολλοί μήνες όπου ακούγαμε σχόλια του τύπου "but but Sony is soooooo anti-cunsumer" και αυτό επειδή θα ειχε εναν χαρακτήρα αποκλειστικό στο Avengers και επειδη ειπαν οτι θα βγαζουν αποκλειστικά παιχνίδια για το PS5. Βεβαια αυτό το community τώρα με την αγορά της Bethesda εβγαλε προς τα εξω τον πραγματικο του εαυτό.

    ΔΕΝ ειχαν ΠΟΤΕ πρόβλημα με τα αποκλειστικά, πρόβλημα είχαν επειδή δεν το έκανε το Xbox και το έκανε η Sony. Γιαυτό και τώρα αυτό το κομπλεξικό community ζητά απο την MS να αγοράσει τα ΠΑΝΤΑ για να κερδίσει την Sony, γιατί βασικά έχουν το mentality του μπαοκτζη και του γαυρου (τυχαια επιλογη ομάδων, όλες τις έχω γραμμενες εκει που δεν πιανει μελανι) Να κερδίσει η ομάδα μας, και ας ειναι και με βρώμικο τρόπο, αρκει να ΚΕΡΔΙΣΕΙ.

    Και αυτή ειναι και η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα με το δικό μας community. Οταν μάθαμε ότι η Sony έχει 3 cross-gen παιχνιδια δεν ειμασταν σε φάση , "μπραβο βρε σονάρα, τι prosumer-αδικη κίνηση ήταν αυτη" την κράξαμε όπως κράξαμε και την MS. Οταν ειδαμε το FF16 δεν ειμασταν σε φάση "ΟΜG, OMG , OMG FF16 exclusive, xbox dead" είπαμε πως δείχνει έτσι χάλια αυτο? Γιατί πολυ απλά απαιτουμε ΠΟΙΟΤΗΤΑ στα παιχνίδια που παίζουμε. Θέλουμε να κερδίσουμε τον αντίπάλο αλλα να το κάνουμε βάζοντας 5 γκολ, και όχι να κερδίσουμε με ενα πέτσινο πέναλτι ή με γκολ απο offside που δεν ειδε ο διαιτητης, ή ακόμα χειρότερα να αγοράσουμε όλες τις ομάδες και να τις βάλουμε να χάνουν όταν παιζουν μαζί μας.

    Απατάται όμως και η MS και οι οπαδοί της, την ποιότητα την κερδίζεις μόνο με καλύτερη ποιότητα, και όχι με περισσοτερη μετριότητα. Και δεν ξέρω πως ειδες να κερδίζει η MS όταν στις προπαραγγελίες βλέπουμε ενα 3:1-5:1 υπερ του PS5 στην Αμερική, ενω στην Ευρώπη η αναλογία ειναι 10:1 και σε κάποιες χωρες ακόμα και 20:1. Το τι θα γίνει μελλοντικά δεν το γνωρίζω, αλλα όταν βγάζεις την ναυαρχίδα σου MS και δειχνει χάλι μαυρο, και καταλήγει ενα meme, εεε συγνώμη αλλα δεν ειμαι καθόλου αισιοδοξος για την ποιότητα που θα σου δώσουν οι εξαγορες που έκανες.


    Για πες μας μερικά να γελάσουμε (γιατι θα ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ όντως). Ο μόνος που φταίει στην MS για το 2013 ειναι ο εαυτός της. Τωρα να σου πω οτι εκπλήσομαι απο αυτό το σχόλιο? ε δεν εκπλησομαι. Αυτο ειναι δυστυχως το mentality πολλων οπαδων του Xbox, να ρίχνουν το φταιξιμο για το 2013 (και όχι μόνο) σε άλλους.

    Υ.Γ. Το PS3 η χειρότερη κονσόλα της Sony, στο τέλος κέρδισε το 360 , την καλυτερη κονσόλα της MS. Let that sink in.
    Εισαι αναίτια επιθετικός.
    Εγω ανέφερα μια άποψη για το στόχο της ms.
    Απο την αλλη τον ιδιο στόχο ειχε και η Sony το 13.
    Ο ενας το επιχείρησε τοτε με δυσφήμιση ο αλλος τωρα με λεφτα.
    Σορυ αλλα βλεπω το ιδιο γουρούνι κατω απο διαφορετικό περιτύλιγμα .

    Εγω συμφωνω με τον psx3.
    Να μην επικρατήσει κανεις και να οδηγηθούμε σε συνθήκες ανταγωνισμού επιπέδου ps3-360 όπου υπήρχε στοιχειώδης σεβασμός εκατερωθεν.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #1782
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Κατά τη γνώμη μου η Sony διαφήμιζε την κονσόλα της με ταυτόχρονη δυσφήμηση του αντίπαλου σε μια εποχη που δεν του χρειαζόταν αυτο.
    Ναι????? τι βολικό που ξέχασες άρθρα τύπου ¨Και η Sony θα κάνει το ίδιο για τα used games" ή τις δηλωσεις στελεχών της βιομηχανίας τύπου "ετσι ειναι τα πράγματα, deal with it" σχετικά με τα online checks καθε 24 ώρες. Μα τι λεω τώρα, υπάρχει κόσμος που κατηγορει τον Kheighly γιατι ΡΩΤΗΣΕ τον Mattrick τι θα κάνουν όσοι δεν εχουν internet, και αυτός έδωσε την απάντηση ότι εχουμε μια κονσόλα για αυτους και ειναι το 360.

    Οπως ειπα και πριν, για τα πάντα φταιει κάποιος άλλος και οχι η MS. Και ΟΧΙ ουτε ο Mattrick ειναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος, ΟΛΗ η MS ήξερε και ήταν ΟΚ με αυτό το πλάνο, όπως και τώρα ξέρουν όλοι και ειναι ΟΚ με το Gamepass.

  3. #1783

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Ναι????? τι βολικό που ξέχασες άρθρα τύπου ¨Και η Sony θα κάνει το ίδιο για τα used games" ή τις δηλωσεις στελεχών της βιομηχανίας τύπου "ετσι ειναι τα πράγματα, deal with it" σχετικά με τα online checks καθε 24 ώρες. Μα τι λεω τώρα, υπάρχει κόσμος που κατηγορει τον Kheighly γιατι ΡΩΤΗΣΕ τον Mattrick τι θα κάνουν όσοι δεν εχουν internet, και αυτός έδωσε την απάντηση ότι εχουμε μια κονσόλα για αυτους και ειναι το 360.

    Οπως ειπα και πριν, για τα πάντα φταιει κάποιος άλλος και οχι η MS. Και ΟΧΙ ουτε ο Mattrick ειναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος, ΟΛΗ η MS ήξερε και ήταν ΟΚ με αυτό το πλάνο, όπως και τώρα ξέρουν όλοι και ειναι ΟΚ με το Gamepass.
    Αυτο σου λεω ακριβως.
    Οτι τα ειχαν κανει σαλάτα μόνοι τους, δε χρειαζόταν να τρολαρει η Sony απο πισω και να ρίχνει κλωτσιές στον πεθαμένο. Αυτο


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #1784
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγω ανέφερα μια άποψη για το στόχο της ms.
    Απο την αλλη τον ιδιο στόχο ειχε και η Sony το 13.
    Ο ενας το επιχείρησε τοτε με δυσφήμιση ο αλλος τωρα με λεφτα.
    Σορυ αλλα βλεπω το ιδιο γουρούνι κατω απο διαφορετικό περιτύλιγμα .
    Εεεε ΟΧΙ , η sony το έκανε και το κάνει δίνοντας ΠΟΙΟΤΙΚΑ παιχνίδια, και η MS επειδή ειναι ανίκανη να φτιάξει κάτι ποιοτικό μόνη της, προσπαθει να κλεψει τα υλικά του αντιπάλου για να του χαλασει την συνταγη. ΔΕΝ ειναι αυτος ο ανταγωνισμός ο θετικός που ζητά ο κόσμος. Οταν λενε θελουμε την MS ποιο ανταγωνιστική, εννοουν να δίνει ΚΑΛΥΤΕΡΑ παιχνίδια.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Brazhlias (24-09-2020),obione (25-09-2020)

  6. #1785
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυτο σου λεω ακριβως.
    Οτι τα ειχαν κανει σαλάτα μόνοι τους, δε χρειαζόταν να τρολαρει η Sony απο πισω και να ρίχνει κλωτσιές στον πεθαμένο. Αυτο


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    ΟΧΙ λυπάμαι αλλα δεν λέμε το ίδιο πράγμα. Οπως ειπα τα φιλικα μέσα της ΜS έλεγαν οτι η sony θα κανει τα ίδια, και απλα η Sony βγηκε και είπε οτι δεν θα τα κάνει. Και ειναι και λίγο ειρωνικό να ζητάς fair play για το 2013, όταν το 2020 είσαι πίσω απο τον διαιτητή και του χώνεις λεφτά στην τσέπη.

  7. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Brazhlias (24-09-2020)

  8. #1786
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Στα 220$ τελικά το 1ΤΒ SSD card. Σας το ειχαμε πει οτι το proprietary της MS θα το πληρώσετε παραπάνω. Ενδεικτικα θα πω μόνο πως αντίστοιχης χωρητικότητας NVME απο την Seagate, και με μεγαλύτερη μάλιστα ταχύτητα, ειναι στα 150$. Φυσικά υπάρχουν και drives απο άλλες εταιρίες με ίδια χαρακτηριστικά που ειναι στην μισή τιμή.

  9. #1787
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Στα 220$ τελικά το 1ΤΒ SSD card. Σας το ειχαμε πει οτι το proprietary της MS θα το πληρώσετε παραπάνω. Ενδεικτικα θα πω μόνο πως αντίστοιχης χωρητικότητας NVME απο την Seagate, και με μεγαλύτερη μάλιστα ταχύτητα, ειναι στα 150$. Φυσικά υπάρχουν και drives απο άλλες εταιρίες με ίδια χαρακτηριστικά που ειναι στην μισή τιμή.
    Να δω στην Sony πόσο είναι;
    Πολύ χρήμα για να έχεις έξτρα χώρο η αλλιώς μετρημένα παιχνίδια.
    Πάντως είναι πολύ ωραίο φτιαγμένο κ εύκολη τοποθέτηση.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  10. #1788
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Γιαννη, χωρις να λεω οτι ετσι ειναι, αλλα αν ευχεσαι το Gamepass και η MS να πνιξουν τον ανταγωνισμο και δη την Sony (δεν προκειται να συμβει), νομιζω το κοιτας λαθος το θεμα. Εχεις γενικα την ταση να ενθουσιαζεσαι με κατι, να παθιαζεσαι και μετα να εστιαζεις σε αυτο χωρις να κοιτας τα γυρω γυρω. Το ιδιο εκανες και με το TLOU2. Πηγες και διαβασες leaks, μαζι με αυτα ενα καρο μπουρδες και fake news και τα ανηγαγες ως επιχειρηματολογια για να θαψεις το παιχνιδι με συνεπεια να γινουν καποια πολυ ασχημα ποστ και γενικα ενα μπαχαλο. Τωρα εδω αρχιζεις και μεγαλοποιεις σιγα σιγα καποια πραγματα ΙΜΟ. Πραγματικα δεν εφταιγε η Sony για τις ατασθαλιες της MS το 2013... επιριπτοντας την ευθυνη αλλου δεν βελτιωνεσαι. Και πραγματικα αυτα που εχει κανει η MS στην βιομηχανια και οι πρακτικες της στα δικα μου ματια τουλαχιστον ειναι πολυ χειροτερα.

    Οπως και να εχει πιστευω οτι δεν το θελεις αυτο, ανεξαρτητα απο την ξεκαθαρη προτιμηση σου στην MS. Ενας gamer πιστευω ποτε δεν θα το ηθελε αυτο.

    Εγω αλλο φοβαμαι... μην καταληξει και η Sony να κανει παρομια σκηνικα σαν το gamepass... αν γινει αυτο? Γεια σας εντελως....

  11. The Following 7 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (24-09-2020),Giannis1979 (24-09-2020),mihalis13 (24-09-2020),obione (25-09-2020),panos74gr (24-09-2020),psx3 (24-09-2020),Slay (24-09-2020)

  12. #1789

    Default [Next-Gen] Xbox Series S | X (10 Νοεμβρίου 2020)

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Γιαννη, χωρις να λεω οτι ετσι ειναι, αλλα αν ευχεσαι το Gamepass και η MS να πνιξουν τον ανταγωνισμο και δη την Sony (δεν προκειται να συμβει), νομιζω το κοιτας λαθος το θεμα. Εχεις γενικα την ταση να ενθουσιαζεσαι με κατι, να παθιαζεσαι και μετα να εστιαζεις σε αυτο χωρις να κοιτας τα γυρω γυρω. Το ιδιο εκανες και με το TLOU2. Πηγες και διαβασες leaks, μαζι με αυτα ενα καρο μπουρδες και fake news και τα ανηγαγες ως επιχειρηματολογια για να θαψεις το παιχνιδι με συνεπεια να γινουν καποια πολυ ασχημα ποστ και γενικα ενα μπαχαλο. Τωρα εδω αρχιζεις και μεγαλοποιεις σιγα σιγα καποια πραγματα ΙΜΟ. Πραγματικα δεν εφταιγε η Sony για τις ατασθαλιες της MS το 2013... επιριπτοντας την ευθυνη αλλου δεν βελτιωνεσαι. Και πραγματικα αυτα που εχει κανει η MS στην βιομηχανια και οι πρακτικες της στα δικα μου ματια τουλαχιστον ειναι πολυ χειροτερα.

    Οπως και να εχει πιστευω οτι δεν το θελεις αυτο, ανεξαρτητα απο την ξεκαθαρη προτιμηση σου στην MS. Ενας gamer πιστευω ποτε δεν θα το ηθελε αυτο.

    Εγω αλλο φοβαμαι... μην καταληξει και η Sony να κανει παρομια σκηνικα σαν το gamepass... αν γινει αυτο? Γεια σας εντελως....
    Δημήτρη έγραψα τι πιστευω οτι κανει η ms ουτε κατά διάνοια ευχομαι κατι τέτοιο το οποιο θα ειναι καταστροφικό.
    Για το lou2 προφανώς και δεν ημουν ο μονος.
    Ενα σωρό χρήστες εδω μεσα ειχαν ακριβως τα ίδια θέματα.
    Πρεπει να εχουμε το θάρρος της γνώμης φιλε.
    Αλλο το τι πιστευω εγω οτι κανει καποιος και αλλο τι θελω να κανει.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 24-09-2020 at 11:18.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    obione (25-09-2020),Valkyre (24-09-2020)

  14. #1790

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δύο τυχαίες εικόνες, μην δίνετε σημασια

    Attachment 12467


    Δεν ξέρω εαν υπάρχει κάποιο σοβαρό bottleneck που παρόλη την ανάλυση του hardware κανείς δεν έχει κατορθώσει να δει μέχρι στιγμής. Ποιο πιθανό το κόβω να είναι πρόβλημα εργαλείων και development pipeline. Παντως θα γελάσουμε πολύ εαν τύχει και τα launch games δειχνουν η παιζουν ελάχιστα καλύτερα στο PS5 (κλαιν , διαφορές του κώλου, αλλα την καζουρα θα την φάνε εαν γινει κάτι τέτοιο)
    Αναφέρεται στο xbox one.
    Οχι στα series x-s.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #1791
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Να δω στην Sony πόσο είναι;
    H Sony δεν βγάζει drives, θα χρησιμοποιει off the self NVME's που ειναι διαθέσιμοι και για PC. Προς το παρόν το μόναδικο που υπάρχει και θα κυκλοφορήσει σε λίγο ειναι το Samsung 980 PRO, στα 229$ για το 1ΤΒ. Φυσικά η Samsung έχει τα ακριβότερα drives , οπότε περιμένω και καλύτερες τιμές απο τον ανταγωνισμό σε μερικούς μήνες απο τώρα.

  16. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Brazhlias (24-09-2020)

  17. #1792
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Προσωπικά από το να αγοράσει την (ξεπεσμένη) SEGA, θα προτιμούσα να δω μια (καλώς εννοούμενη) κωλοτούμπα στο πονεμένο θέμα του online MP paywall.

    Κάν' το ρε MS free το online σου (για ΟΛΑ τα παιχνίδια, buy2play και free2play) και άσε την Sony να ιδρώσει λίγο με το PS+, μπας και γίνει κανά θαύμα καλώς εννοούμενου ανταγωνισμού... θα τους πω μπράβο αν το κάνουν! Αυτοί το έφεραν στις κονσόλες, αυτοί ας κάνουν το πρώτο βήμα να ξηλώσουν το πουλόβερ του κοπανιστού αέρα για p2p online.

    Τι διάολο θέλουν να χρεώνουν συνδρομές για online MP; MTX δεν έχουν τα buy2play; Δεν είναι αποκλειστικότητα των F2P εδώ και αρκετά χρόνια.

    Τραγικό για μένα ο πιτσιρικάς του Fortnite να απολαμβάνει εντελώς δωρεάν ποιότητα dedicated servers και όσοι παίζουν UC4/TLOU MP να υποχρεούνται σε καταβολή συνδρομής.

    Το θεωρώ κατάπτυστο που και οι 3 εταιρίες έχουν σχεδόν εναρμονισμένη πολιτική σε αυτό το θέμα (με εξαίρεση τα F2P). Σχεδόν μηδέν ανταγωνισμός.

  18. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Giannis1979 (24-09-2020),Leon_DiZ (24-09-2020),obione (25-09-2020),Slay (24-09-2020),Valkyre (24-09-2020)

  19. #1793
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Αυτό με τη SEGA το διαβάζω και δεν μου κολλάει.

    Από την μία η SEGA δεν είναι μόνη της, ανήκει σε άλλη εταιρεία και από την άλλη.. να την πάρει να την κάνει τι ακριβώς; Είναι τόσο τοξικό το Xbox brand στην Ιαπωνία αλλά και στα JRPGs γενικότερα που το μόνο που θα καταφέρει να χαντακώσει την Atlus. 2-3 studio θα μπορούσες να πουν ότι κολλάνε στην Microsoft και μέχρι εκεί.

    Την φοβάμαι ότι θα κάνει κανένα μπαμ προς Ιαπωνία μεριά, αλλά δεν το βλέπω για SEGA
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Brazhlias (24-09-2020),mihalis13 (24-09-2020)

  21. #1794
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Αυτό με τη SEGA το διαβάζω και δεν μου κολλάει.

    Από την μία η SEGA δεν είναι μόνη της, ανήκει σε άλλη εταιρεία και από την άλλη.. να την πάρει να την κάνει τι ακριβώς; Είναι τόσο τοξικό το Xbox brand στην Ιαπωνία αλλά και στα JRPGs γενικότερα που το μόνο που θα καταφέρει να χαντακώσει την Atlus. 2-3 studio θα μπορούσες να πουν ότι κολλάνε στην Microsoft και μέχρι εκεί.

    Την φοβάμαι ότι θα κάνει κανένα μπαμ προς Ιαπωνία μεριά, αλλά δεν το βλέπω για SEGA
    Κάτι που δεν ξέρουν πολλοί είναι ότι η SEGA ιδρύθηκε από Αμερικάνους και στην πορεία έφαγε «ιαπωνοποίηση» (δηλαδή το αντίστροφο συγκριτικά με την Sony που ξεκίνησε ως ιαπωνική και δυτικοποιήθηκε σιγά-σιγά).

    - - - Updated - - -

    Θέλω να πω με βάση τα original roots της SEGA, δεν μπορώ να αποκλείσω μια εξαγορά, αλλά πάλι αδιάφορη θα είναι για μένα (και γενικά για πολύ κόσμο που έζησε τα χρυσά χρόνια της SEGA).

  22. #1795
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Για να το πω με μια παρομοίωση, η SEGA για μένα είναι σαν την καυτή γκόμενα του σχολείου που όλοι την λιμπίζονταν κάποτε και σήμερα δεν θες ούτε να την βλέπεις, μιας και σου προκαλεί λύπηση/οίκτο η κατάντια της 20 χρόνια μέτα.

    Τα χρυσά χρόνια δεν γυρνάνε πίσω, for better or worse.

  23. #1796
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Δηλαδή δεν θα δούμε ξανά golden axe, gunstar heroes, shinobi κλπ...
    Εγώ αυτήν την sega θέλω και όχι μόνο sonic

  24. #1797
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Η SEGA είναι SEGA μόνο κατ' όνομα εδώ και χρόνια (για εμένα).

    Να παραφράσω μια παλιά διαφήμισή της: It took AGES not to be SEGA.

    Βέβαια, η SEGA μπορεί να ξαναγίνει "SEGA" άνετα.
    Είτε όμως δεν ξέρουν πως να το κάνουν, είτε δεν ενδιαφέρονται (αφού βγάζουν κι όπως είναι η εταιρεία αρκετά χρήματα).

  25. #1798
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Δηλαδή δεν θα δούμε ξανά golden axe, gunstar heroes, shinobi κλπ...
    Εγώ αυτήν την sega θέλω και όχι μόνο sonic
    Και Streets of Rage!

    Δυστυχώς κι αυτό ξεπεσμένο franchise είναι, βγάλανε ένα indie sequel που πέρασε και δεν ακούμπησε.

    Κάποτε αυτά τα παιχνίδια ήταν AAA (άσχετα αν δεν υπήρχε ο όρος τότε). Τα ίδια και με το Sonic (Mania).

    Φυσικά υπάρχουν και οι ντεμέκ, νεόκοποι κονσολάδες (καταραμένη φτώχεια/κρίση!) που λιγουρεύονται strategy games, δηλαδή PC φιλοσοφία. 2 διαφορετικοί κόσμοι που δεν πρόκειται να γεφυρωθούν ποτέ των ποτών.

  26. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (24-09-2020)

  27. #1799
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τίτλοι pure arcade, που δεν υπάρχουν στη σύγχρονη βιομηχανία ΚΑΙ ΔΕΝ εννοώ "κάτι παρόμοιο/παρεμφερές". Εννοώ επακριβώς 100% τέτοιοι τίτλοι δεν υπάρχουν, σαφώς με αρκετές σύγχρονες πινελιές σε γραφικά, ήχο κλπ, καθώς και διάφορες σύγχρονες ευκολίες του gaming.

    Enduro racer - δεν υπάρχει.

    Hang-On / Super Hang-On - δεν υπάρχει.

    Thunderblade - δεν υπάρχει.

    Power Drift (από τα αγαπημένα μου) - δεν υπάρχει.

    OutRun - δεν υπάρχει (τελευταία έκδοση ήταν το 2005).

    Golden Axe - δεν υπάρχει. (και όχι, ΔΕΝ εννοώ ένα νέο Golden Axe με character development RPG στυλ. Καθαρό, pure co-op arcade, αυτό λείπει.)

    E-Swat - δεν υπάρχει.

    Altered Beast - δεν υπάρχει.

    SEGA Rally - εδώ και περίπου 17 χρόνια δεν υπάρχει νεότερη έκδοση.

    Virtua Fighter 6 (ή ένα νέο reboot) - δεν υπάρχει.

    Virtua Basket - δεν υπάρχει ένα σοβαρό ημι-arcade μπασκετάκι.

    Scud Race - άλλο αγαπημένο μου, δεν υπάρχει.

    Μπορώ να πω πολλά.

    Αλλά αυτή η PC-φιλοσοφία που λέει ο psx3 συμφωνώ απολύτως. Χέστε με τα strategy. Αν ήθελα strategy θα έπαιζα σε PC.
    Εδώ είναι κονσόλα.

    Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με τους PC gamer που έρχονται στις κονσόλες και θέλουν PC-φιλοσοφίας-games, ΑΡΚΕΙ να έχουμε ΚΑΙ pure arcade παιχνίδια όπως παλιά.

    Όλα τα παραπάνω παιχνίδια ΑΝΕΤΑ μπορούν να είναι μόνο digital (άρα να βγάζει περισσότερα χρήματα ο publisher, αφού δεν θα έχει τελωνεία, κουτιά και μεταφορικά) σε τιμές 15-25 ευρώ.
    ΕΥΚΟΛΑ.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (24-09-2020),vadergr (24-09-2020)

  29. #1800
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post

    Θα σου πω λοιπον οτι για μενα προσωπικα ολη η παρουσίαση της Sony το 13 ηταν κυριως αντί ms.
    Αν το προσπεράσουμε αυτο θα δουμε πολλες αλλες περιπτώσεις οπως το «1080 will make u better gamer”, κατι βιντεάκια με τα used games και αρκετά ακομα.
    Κατά τη γνώμη μου η Sony διαφήμιζε την κονσόλα της με ταυτόχρονη δυσφήμηση του αντίπαλου σε μια εποχη που δεν του χρειαζόταν αυτο.
    Ειχε τεθεί εκτός μάχης μονο του.

    Προσωπικα αν ημουν ms εγω ως χτυπήματα κατω απο τη μεση θα τα λάμβανα.
    Και φυσικα θα κρατούσα απωθημένο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Δεν βαζω disclaimer μιας και θεωρω οπως ειπες κι εσυ οτι τα εχουμε ξεπερασει αυτα πλεον, υπαρχει αμοιβαιος σεβασμος στις αποψεις και μια χαρα μπορουμε να συζητησουμε.
    Δεν συμφωνω και δεν νομιζω οτι συγκρινεται. Η Sony απλα εκμεταλλευθηκε επικοινωνιακα τους λαθος χειρισμους της MS το 13, αν δεν το εκανε θα ηταν στα ορια του περιεργου κατ εμε. Ηταν πραγματα που συζητουσε ολος ο κοσμος και ηθελε να ακουσει την αποψη της Sony, το μονο που εκαναν ηταν να πουν το αυτονοητο και ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ το χειριστηκαν επικοινωνιακα το θεμα, δεν βλεπω καπου χτυπημα κατω απο τη μεση. Διαφοροποιησαν το προιον τους απο τη λαιλαπα του always online και των μεταχειρισμενων με ολιγον τι απο μαρκετινιστικο τρολαρισμα. Το προφανες εκαναν στα πλαισια ανταγωνισμου, δεν αναγκασε κανεις την MS να προσπαθησει να κανει ανω κατω τη βιομηχανια, ηταν ολο δικο τους εργο.
    Οπως ειπα αυτο που κανει τωρα η MS δεν εχει καμια σχεση στα δικα μου ματια, υγιης ανταγωνισμος ειναι να βελτιωνεις τις υπηρεσιες σου και να προσφερεις ποιοτικοτερα του ανταγωνισμου προιοντα, οχι να αγοραζεις ολα τα ραφια του σουπερ μαρκετ για να μην εχει ο αλλος ραφι να πουλησει τα δικα του.
    Το εχω ξαναπει και σε αλλο thread, αυτο που προσφερει η MS δεν το θεωρω ανταγωνισμο, μακροπροθεσμα για οποιον απολαμβανει ΑΑΑ gaming μονο θετικο δεν ειναι.
    Αν ο στοχος ειναι να "κερδισει" η MS με καθε τιμημα για καποιους οκ, για μενα ειναι πρωτα το gaming και μετα τα wars. Εκτος αν δεν τους ενδιαφερει πως θα ειναι το τοπιο μετα και αν θα γινει η βιομηχανια fast food οπως ειναι στη mobile σκηνη.


  30. The Following 5 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mihalis13 (24-09-2020),obione (25-09-2020),PDS (24-09-2020),psx3 (24-09-2020),Slay (24-09-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •