Page 88 of 164 FirstFirst ... 387884858687888990919298138 ... LastLast
Results 1,741 to 1,760 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #1741
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εχεις χασει τα καλυτερα γκειμς της προηγουμενης γενιας. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Αποφασισες καποια στιγμη οτι εχεις λιγοτερες απαιτησεις απο το gaming. Δεκτο αλλα μην κουνας το δαχτυλο.
    Τι να παει έχασα;

    και δεν καταλαβαινω γιατι το πας επι προσωπικού και δεν αναφέρεσαι σε αυτο που έθιξα, τι προσφέρει δηλαδη ο καθε ανταγωνιστής

    αμα ηθελα θα τα έπαιζα, οτι game τελος παντων εννοεις, γιατι αμα ειναι και εσυ χανεις πολλα περισσοτερα με αυτη τη λογική. Αλλά νομιζω δεν τιθεται τέτοιο θέμα γιατι ο καθενας παιζει οτι τον ενδιαφέρει να παιξει. Μην κρινεις τι games θέλει καποιος να παιξει ή τι δεν έπαιξε και έχασε με βάση προσωπικές προτιμήσεις. Αμα δεν ενδιαφεροταν να παιξει κατι τοτε δεν έχασε τιποτα.

    Last edited by BigBOSS; 23-09-2020 at 15:59.

  2. #1742

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Κι εγώ σου λέω τι ισχύει στην πράξη τεχνικά και μου απαντάς τι; Ότι λέω μπούρδες; Είδες την παρουσίαση Cerny και τι είπε για 12 channels;

    PCάς είσαι, ρίξε μια ματιά σε PCIe NVMe Gen4 SSDs με 4 lanes, να δεις πόσο ακριβοί είναι, ακόμα και με λιγότερα GB από αυτά του PS5. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
    Που ακριβως εγραψα οτι λες μπουρδες?Σε αυτα που πλασαρει η Sony περι 820gb ειπα οτι ειναι μπουρδες. Οπως ειναι και ο 1χρονος εγγυηση ,το οτι κυκλοφορει σε λιγοτερο απο 2 μηνες κονσολα,και ακομα οι υποψηφιοι αγοραστες ειναι με ποσα ερωτηματικα ειτε σε backwards compatibility,Ps plus και παει λεγοντας(που δεν ειναι για το εδω θεμα).

    Επισης το οτι εχω και Pc περαν απο playstation και nintendo,δεν με κανει pc α,ελεος με τις ακυρες ταμπελες.

  3. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Brazhlias (23-09-2020)

  4. #1743
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Καταρχάς χαλάρωσε. Εννοώ ότι αν ασχολείσαι και με PC όπως λες, τότε θα πρέπει να παρακολουθείς τις τιμές της αγοράς και όχι να εκπλήσσεσαι.

    Για να το θέσω κάπως απλοϊκά, η Sony έριξε βάρος στο φάρδος (channels) του SSD, ενώ η MS έριξε βάρος στο φάρδος (Compute Units) της GPU. Trade-off λέγεται αυτό. Θα δούμε αναλυτικά το BoM τους αργότερα.

    Από άποψη hardware και κόστος αγοράς, θεωρώ ότι έχουν καλό VFM και οι 2 κονσόλες, ειδικά αν τις συγκρίνεις με μια σκέτη GeForce 3080.

    Τώρα για τα παιχνίδια θα δούμε τι μέλλει γενέσθαι, πάντως προς το παρόν η Sony ξεκινάει με μεγαλύτερο mindshare.

  5. #1744
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Τι να παει έχασα;

    Εχασες τα αγαπημενα σου παιχνιδια απο αγαπημενες εταιριες που ξαφνικα εγιναν μισητα σε ενα βραδυ οταν αλλαξες πλατφορμα/στρατοπαιδο. Τα GOTY games απο το 13 και μετα, καθως και πολλα υποψηφια. Αυτα εχασες. Τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας.


    Το παω επι προσωπικου γιατι ξερω το παρελθον σου και ξερω που το πας με καθε λεξη και κομμα που χρησιμοποιεις εδω. Τουλαχιστον εμενα μη νομιζεις οτι με κοροιδευεις.

    Τωρα για την ουσια επισης μιλησα. Να επαναλαβω?

    Πως πιστευεις οτι χανοντας την πιο δυνατη αγορα σε εσοδα(PS5) και πληρωνοντας εσυ ενα ευρω για το επομενο ES αυτο θα ωφελησει το γκειμ? Σε ρωτησα και αλλου, αλλα δεν απαντησες.

    Με ποιο τροπο?

    Θα σε παραπεμψω στην συνεντευξη των δημιουργων του Witcher 3, οι οποιοι ''ομολογησαν'' οτι επρεπε να πανε σε PS4(και γενικα σε κονσολες, αλλα το 2 υπηρχε στο xbox), αλλιως το παιχνιδι δεν θα ηταν αυτο που ηταν. Oυσιαστικα ομολογησαν οτι η ποιοτητα του W3 οφειλεται σε αυτην την επιλογη.
    Εσενα σε απασχολει τι αντικτυπο μπορει να εχει για το ιδιο το παιχνιδι της Bethesda μια ενδεχομενη αναποδη επιλογη απο αυτη που ακολουθησαν οι δημιουργοι του W3? Και ειδικα οταν θα σου ζητησουν ελαχιστα χρηματα για τα παιχνιδια τους?

    Οχι. Γιατι? Γιατι δεν σε ενδιαφερει το ιδιο το γκειμ η το γκειμινγκ. Αλλα το προσωπικο σου στρατοπαιδο και το αντι σονυ mentality που εχεις εδω και χρονια.

    ΥΓ. Σου ειπα. Θα αυτομπαναριστω αν παρεις PS5. Και θα το κανω ευχαριστως. Αλλα πολυ φοβαμαι οτι ακομα και αν το κανεις, θα ειναι γιατι επελεξες παλι αλλο στρατοπαιδο. Δεν θα το κανεις για να παιξεις τα καλυτερα και ομορφοτερα παιχνιδια της γενιας. Δεν σε απασχολει κατι τετοιο.
    .

  6. #1745

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Καταρχάς χαλάρωσε. Εννοώ ότι αν ασχολείσαι και με PC όπως λες, τότε θα πρέπει να παρακολουθείς τις τιμές της αγοράς και όχι να εκπλήσσεσαι.

    Για να το θέσω κάπως απλοϊκά, η Sony έριξε βάρος στο φάρδος (channels) του SSD, ενώ η MS έριξε βάρος στο φάρδος (Compute Units) της GPU. Trade-off λέγεται αυτό. Θα δούμε αναλυτικά το BoM τους αργότερα.

    Από άποψη hardware και κόστος αγοράς, θεωρώ ότι έχουν καλό VFM και οι 2 κονσόλες, ειδικά αν τις συγκρίνεις με μια σκέτη GeForce 3080.

    Τώρα για τα παιχνίδια θα δούμε τι μέλλει γενέσθαι, πάντως προς το παρόν η Sony ξεκινάει με μεγαλύτερο mindshare.
    Με το pc ασχολουμαι καθαρα με τα βασικα για να ξερω ποτε και αν θα χρειαστω αναβαθμιση(κοινως μου γλυτωσε την αγορα xbox και αρα ενος παραπανω κουτιου κατω απο την τηλεοραση).

    Και επειδη ακριβως παρακολουθω τις τιμες,για αυτο το λογο και η παρατήρηση μου στα των δισκων. Παρα πολυ ωραια και μεγαλα τα νουμερα και η εφαρμογη τους στα μελλοντικα παιχνιδια,αλλα εμας τους καταναλωτες μας ενδιαφερει το πρακτικο του πραγματος.
    Τι παει να πει αυτο.

    Τι διαθεσιμο χωρο εχουν οι κονσολες,ποσο χωρο πιανουν τα παιχνιδια και ποσο κοστιζει η αναβαθμιση για οποιον δεν του φτανουν τα 800GB του ps5,και τι εναλλακτικες εχει απο πλευρας κοστους.
    Κατι σαν ενα παλιο video απο DF για τους hybrid δισκους σαν φθηνη αναβαθμιση για κατοχους 500GB ή και 1TB ps4



    Α και μιας και μιλαμε για περιπτωση microsoft,αν η εταιρεια σου επιτρεπει να αλλαξεις δισκο οσο εισαι εντος εγγυησης,γιατι στο xbox one δεν σε αφηνε οπως η Sony.

  7. #1746
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    PDS δεν προτιμησα το pc gaming, γιατι προσωπικά με εξυπηρετει καλυτερα, σε ενα βράδυ, απο το 2008 έχω να αγοράσω κονσολα. Θα περάσουν αλλα τοσα χρονια και παλι τα ιδια θα λες. Προσωπικά δεν εχω κανενα προβλημα να ξαναπροτιμήσω κονσολα εαν δω πως με καλυπτει καλυτερα ή έστω και συμπληρωματικά. Ολα αυτά βεβαια ειναι πραγματα ασχετα με το θεμα που συζηταμε εδώ.

    Απο την αλλη το τι πρεπει να κανουν οι developers ώστε να εχουν τα χρήματα για να φτιάξουν ενα παιχνιδι οπως θέλουν ειναι κατι που εμενα δεν με απασχολει και κανεναν δεν θα πρεπε να απασχολει, δεν ειναι δικο μου προβλημα, ειναι η δουλεια τους να δουνε τι πρεπει να κανουνε και πληρώνονται για αυτο. Σιγά μη με πιασει και καημός για τις πολυεθνικές. Ούτε βέβαια για μενα gaming σημαινει μονο AAA.
    Last edited by BigBOSS; 23-09-2020 at 16:48.

  8. #1747

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    PDS δεν προτιμησα το pc gaming, γιατι προσωπικά με εξυπηρετει καλυτερα, σε ενα βράδυ, απο το 2008 έχω να αγοράσω κονσολα. Θα περάσουν αλλα τοσα χρονια και παλι θα ιδια θα λες. Προσωπικά δεν εχω κανενα προβλημα να ξαναπροτιμήσω κονσολα εαν δω πως με καλυπτει καλυτερα ή έστω και συμπληρωματικά. Ολα αυτά βεβαια ειναι πραγματα ασχετα με το θεμα που συζηταμε εδώ.

    Απο την αλλη το τι πρεπει να κανουν οι developers ώστε να εχουν τα χρήματα για να φτιάξουν ενα παιχνιδι οπως θέλουν ειναι κατι που εμενα δεν με απασχολει και κανεναν δεν θα πρεπε να απασχολει, δεν ειναι δικο μου προβλημα, ειναι η δουλεια τους να δουνε τι πρεπει να κανουνε και πληρώνονται για αυτο. Σιγά μη με πιασει και καημός για τις πολυεθνικές. Ούτε βέβαια για μενα gaming σημαινει μονο AAA.
    Αν το μοντελο δεν ειναι κερδοφορο ή θα αυξηθουν οι τιμες ή θα πεσει η ποιοτητα. Αυτο λεει.

    Προς το παρον ολα κομπλε λοιπον, απλα μακροπροθεσμα το "Οσο δινετε για ενα παιχνιδι (80 γιουρο), το δινω ολο το χρονο", δεν θα ισχυει. Μακαρι να συνεχιζε να ισχυει επ'απειρον, αλλα ειναι παραλογο.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    PDS (23-09-2020),psx3 (23-09-2020)

  10. #1748
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Ναι δεν παίζει. Όλα αυτά έτσι ξεκινούν. Netflix, PS Plus κτλ.. όλα υπάρχει μια περίοδος που λέμε "too good to be true" και σιγά σιγά ανεβαίνουν οι τιμές, πέφτει η ποιότητα.. Το ίδιο θα γίνει και στο Game Pass.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following 4 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Brazhlias (23-09-2020),PDS (23-09-2020),psx3 (23-09-2020),Snk (23-09-2020)

  12. #1749
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    PDS δεν προτιμησα το pc gaming, γιατι προσωπικά με εξυπηρετει καλυτερα, σε ενα βράδυ, απο το 2008 έχω να αγοράσω κονσολα. Θα περάσουν αλλα τοσα χρονια και παλι θα ιδια θα λες. Προσωπικά δεν εχω κανενα προβλημα να ξαναπροτιμήσω κονσολα εαν δω πως με καλυπτει καλυτερα ή έστω και συμπληρωματικά. Ολα αυτά βεβαια ειναι πραγματα ασχετα με το θεμα που συζηταμε εδώ.

    Απο την αλλη το τι πρεπει να κανουν οι developers ώστε να εχουν τα χρήματα για να φτιάξουν ενα παιχνιδι οπως θέλουν ειναι κατι που εμενα δεν με απασχολει και κανεναν δεν θα πρεπε να απασχολει, δεν ειναι δικο μου προβλημα, ειναι η δουλεια τους να δουνε τι πρεπει να κανουνε και πληρώνονται για αυτο. Σιγά μη με πιασει και καημός για τις πολυεθνικές. Ούτε βέβαια για μενα gaming σημαινει μονο AAA.
    Δεν ειπα κατι αλλο, σε μια νυχτα που ασχοληθηκες πιο σοβαρα με PC gaming(νομιζω σου ειχε χαλασει το PS3? δεν θυμαμαι) αλλαξαν ολα, οι προτιμησεις τα παντα. Αλλαξε μαγικα το DNA σου κατα καποιον τροπο.

    Τωρα για τα υπολοιπα. Οκ. Θα το συζητησουμε οταν δουμε στην πραξη τα δεδομενα. Αφου τωρα δεν φαινεται να σε απασχολει(η το αποφευγεις) ουτε καν σε επιπεδο συζητησης.
    Εγω εχω πει την αποψη μου και παραμενει η ιδια(και επιβεβαιωνεται δες halo), εκτος αν το XBOX πουλησει 200εκ. Toτε θα βγω και θα σου οτι δεν υπολογιζα κατι τετοιο.
    .

  13. #1750

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Ναι δεν παίζει. Όλα αυτά έτσι ξεκινούν. Netflix, PS Plus κτλ.. όλα υπάρχει μια περίοδος που λέμε "too good to be true" και σιγά σιγά ανεβαίνουν οι τιμές, πέφτει η ποιότητα.. Το ίδιο θα γίνει και στο Game Pass.
    Ε ναι, εχουν τοσο μεγαλη οικονομικη δυναμη που ουσιαστικα οριζουν τις εξελιξεις.

    Μακροπροθεσμα θα το πανε εκει που θελουν, γιατι "τους παιρνει" να μπαινουν μεσα απο μια υπηρεσια και να κανουν αγορες της ταξης των 7,5 δις, χωρις να περιμενουν αμεσο οφελος.

    Το ιδιο ισχυει και για την Σονυ βεβαια, απλα ειναι μικροτερο ψαρι. Βαζοντας ομως τις τιμες των παιχνιδιων της στα 80 ευρω, ειναι σαν βουτyρο στο ψωμι του gamepass.

  14. #1751
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Fulgore

    ΟΚ, άρα λες ότι ασχολείσαι επιφανειακά με PC και δεν σε πολυενδιαφέρει το τεχνολογικό κομμάτι.

    Αυτό που θέλω να κρατήσεις από το post μου είναι ότι η διεύρυνση σε φάρδος ανεβάζει το κόστος, είτε μιλάμε για SSD, είτε για GPU.

    Τώρα αν μου πεις δεν σε ενδιαφέρει, ΟΚ, πάσο ξαναλέω.

    Κάποιους μας ενδιαφέρουν και τα τεχνικά μεταξύ άλλων. Άλλους πάλι τους βλέπω ακόμα απορημένους εν έτει 2020 γιατί οι κονσόλες με οπτικό δίσκο ζητάνε full install. Δεν τους νοιάζουν τα τεχνικά (I/O, RAM filling), απλά έχουν casual gamer mindset (θέλουν απλά να παίξουν video games και τίποτα άλλο). Σεβαστό και κατανοητό.

    Κάτι μου λέει όμως ότι αν είχαμε τα RDR2/TLOU2 σε ROM cartridge των 128GB, θα τους καθόταν κάπως βαρύ να πληρώνουν €200 το παιχνίδι.

    Θέλω να πω κάποιοι τα έχουμε συζητήσει αυτά εδώ μέσα από το 2013 γιατί πάρθηκε αυτή η απόφαση και στις 2 κονσόλες. Αν θέλετε, τα διαβάζετε. Αν δεν θέλετε, προσπερνάτε, μην χάνουμε τον χρόνο μας και οι μεν και οι δε. No harm done.

    ΥΓ: Φαντάζομαι το σοκ σου όταν συνειδητοποιήσεις ότι το λειτουργικό σύστημα μετράει σε δυαδικό (768GB) και όχι δεκαδικό (825GB) σύστημα. Συν το OS reservation, άρα χοντρικά πες γύρω στα 700GB καθαρά.

    Απλά τα γράφω προκαταβολικά μην τυχόν και πέσει κανείς από τα σύννεφα.

    Προφανώς ούτε το X θα έχει 1TB διαθέσιμο χώρο, ούτε το S 512GB. Για τα λεφτά που κοστίζουν βάλανε ότι περισσότερο μπορούσαν.

  15. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (23-09-2020),mihalis13 (23-09-2020),Stefanos (23-09-2020)

  16. #1752

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post

    ΥΓ. Σου ειπα. Θα αυτομπαναριστω αν παρεις PS5. Και θα το κανω ευχαριστως. Αλλα πολυ φοβαμαι οτι ακομα και αν το κανεις, θα ειναι γιατι επελεξες παλι αλλο στρατοπαιδο. Δεν θα το κανεις για να παιξεις τα καλυτερα και ομορφοτερα παιχνιδια της γενιας. Δεν σε απασχολει κατι τετοιο.
    Καλα σχετικο ειναι αυτο. Αλλοι τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας θεωρουν αυτα της nintendo,αλλοι θεωρουν multiplatform παιχνιδια τυπου Witcher,Red Dead και παει λεγοντας.
    Θελω να πω οτι δεν τους συγκινουν ολους τα exclusive της Sony(αλλα και της MS/Nintendo),σε αντιθεση με το GamePass που ειδικα για χωρες σαν την Ελλαδα(οικονομικα)ειναι παραδεισος το οτι εχουν προσβαση σε πολλα παιχνιδια με μικρο κοστος.
    Α και δεν θα χρειαστει να αγορασουν και δευτερο controller για να μπορουν να παιξουν πχ το καινουργιο Fifa,nba,Mortal Kombat κλπ

    Ενα παραδειγμα σχολιου ατομου που θα προτιμησει το xbox απο το ps5,απλα σαν ενα παραδειγμα του οτι δεν εχουν ολοι τα exclusives της Sony στην ιδια εκτιμηση με εμας εδω στο forum
    δεν ειδα κατι ιδιαιτερο . ειδα μονο οτι η ms κανει προσπαθεια να ανεβει και το game pass ειναι τεραστιο πλεονεκτημα για εμενα που ειμια 41 χρονων και δεν μπορω να σκαω λογω οικογενειας 80 € για καθε παιχνιδι .
    Επισης η κονσολα εινια πιο ισχυρη και στα λεφτα ιδια . Τα exclusive με αφηνουν αδιαφορο.

    Προσωπικα δεν ειμαι υπερ του gamepass(στο να παει εκει ολη η βιομηχανια δηλαδη),αλλα μαρεσει να υπαρχει σαν επιλογη απο το καθολου.

  17. #1753
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Fulgore όταν αναφέρομαι στον BB ξέρω γιατί το κάνω. Αυτό το σχόλιο από το οποίο πήρες αφορμή, θα μπορουσες να το βρεις αυτούσιο να το εκφραζει ο ίδιος στο παρελθόν X10. Για αυτό αναφέρω το σε "μια νυχτα" παραπάνω.

    Τέσπα συνεχίζουμε.
    .

  18. #1754
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Α και μιας και μιλαμε για περιπτωση microsoft,αν η εταιρεια σου επιτρεπει να αλλαξεις δισκο οσο εισαι εντος εγγυησης,γιατι στο xbox one δεν σε αφηνε οπως η Sony.
    Υποθέτω δεν είδες καν το επίσημο teardown των S/X.

    Ο SSD είναι κολλημένος στην motherboard. Αν ψοφήσει ο SSD (από πολλές εγγραφές), είναι για πέταμα/ανακύκλωση όλη η κονσόλα μετά.

    Για PS5 δεν έχουμε teardown ακόμα, αλλά ποντάρω σε M.2 slot βάσει προϊστορίας των PS3/4 (αν χαλάσει ο HDD, δεν σου αχρηστεύεται όλη η κονσόλα). Ίδωμεν!

  19. #1755

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    @Fulgore

    ΟΚ, άρα λες ότι ασχολείσαι επιφανειακά με PC και δεν σε πολυενδιαφέρει το τεχνολογικό κομμάτι.
    Οχι δεν με ενδιαφερουν τοσο τα τεχνικα ,γιατι δυστηχως τις περισσοτερες φορες χανεται η μπαλα σε αυτα και το ιδιο το gaming παει σε τελευταια μοιρα. Αυτο ειναι και το κυριο χαρακτηριστικο της PCMR,οτι γραφου οτι γραφουν και στο τελος μονο με παιχνιδια δεν παιζουν τελικα.

    Η αυξηση του κοστους ηταν ο αρχικος μου προβληματισμος οταν ειδα να πρωτο αναφερεται(μεταξυ αλλων)η προσθηκη nvme δισκου στις νεες κονσολες,κυριως για το ενδεχομενο να χρειαστει να αγοραστει και επιπλεον αργοτερα.

    Και το θεμα με τον χωρο ειναι πολυ πιο εντονο για αλλο λογο.

    Για παραδειγμα οπως πιθανο να γνωριζεις,ο περισσοτερος κοσμος ασχολειται πολυ με online παιχνιδια τυπου GTA V,Call of Duty,Rocket League,Fifa,Destiny 2 και παει λεγοντας.
    Επισης για μεγαλα σε διαρκεια παιχνιδια,αρκετος κοσμος που δεν διαθετει πολυ χρονο κανει και μηνες για να τα τελειωσει.
    Αρα για τον περισσοτερο κοσμο ο ελευθερος χωρος ειναι αισθητα μικροτερος απο το 1TB(ή οσα τελος παντων ειναι διαθεσιμα απο αυτο).

    Γιαυτο και κολλαω τοσο με τον διαθεσιμο χωρου του SeriesS,ειδικα μιας και μιλαμε και για digital only κονσολα. Γιατι θα εισαι καθε 3 και λιγο στο σβησιμο. Μεγα λαθος της Microsoft που ειχε την ιδεα να βγαλει digital only κονσολα με μολις 500GB δισκου(αρα λογικα κοντα στα 400GB ελευθερα).

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Υποθέτω δεν είδες καν το επίσημο teardown των S/X.
    Οχι δεν το ειδα να πω την αληθεια ,μιας και προς το παρον με αφηνει αδιαφορο προς αγορα,αλλα φανταστηκα οτι κατι τετοιο θα γινοταν,αλλιως δεν θα εβγαιναν να λενε για expansion cards.

    Και μιλωντας για expansion cards και χωρου,οι φημες λενε οτι το 1TB θα κοστιζει παρακαλω 160λιρες,το οποιο κυριολεκτικα βγαζει knock out το SeriesS,τουλαχιστον για οποιον δεν του φτανουν τα 500GB χωρου.
    https://www.kitguru.net/components/s...rice-revealed/

  20. #1756
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Οχι δεν με ενδιαφερουν τοσο τα τεχνικα ,γιατι δυστηχως τις περισσοτερες φορες χανεται η μπαλα σε αυτα και το ιδιο το gaming παει σε τελευταια μοιρα. Αυτο ειναι και το κυριο χαρακτηριστικο της PCMR,οτι γραφου οτι γραφουν και στο τελος μονο με παιχνιδια δεν παιζουν τελικα.

    Η αυξηση του κοστους ηταν ο αρχικος μου προβληματισμος οταν ειδα να πρωτο αναφερεται(μεταξυ αλλων)η προσθηκη nvme δισκου στις νεες κονσολες,κυριως για το ενδεχομενο να χρειαστει να αγοραστει και επιπλεον αργοτερα.

    Και το θεμα με τον χωρο ειναι πολυ πιο εντονο για αλλο λογο.

    Για παραδειγμα οπως πιθανο να γνωριζεις,ο περισσοτερος κοσμος ασχολειται πολυ με online παιχνιδια τυπου GTA V,Call of Duty,Rocket League,Fifa,Destiny 2 και παει λεγοντας.
    Επισης για μεγαλα σε διαρκεια παιχνιδια,αρκετος κοσμος που δεν διαθετει πολυ χρονο κανει και μηνες για να τα τελειωσει.
    Αρα για τον περισσοτερο κοσμο ο ελευθερος χωρος ειναι αισθητα μικροτερος απο το 1TB(ή οσα τελος παντων ειναι διαθεσιμα απο αυτο).

    Γιαυτο και κολλαω τοσο με τον διαθεσιμο χωρου του SeriesS,ειδικα μιας και μιλαμε και για digital only κονσολα. Γιατι θα εισαι καθε 3 και λιγο στο σβησιμο. Μεγα λαθος της Microsoft που ειχε την ιδεα να βγαλει digital only κονσολα με μολις 500GB δισκου(αρα λογικα κοντα στα 400GB ελευθερα).
    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο για τους non-gamers, που ζουν και αναπνέουν μόνο για specs και τίποτα άλλο.

    Γι'αυτό έγραψα ΚΑΙ τα τεχνικά, όχι μόνο αυτά. Δεν έχει νόημα η αγορά κονσόλας αν είσαι gamer του μισάωρου και δεν τερματίζεις τίποτα απολύτως (κάτι που αποδεικνύεται εύκολα από trophies/achievements).

    Για τα GaaS παιχνίδια που αναφέρεις, αυτός που κάθεται σε ένα και μοναδικό παιχνίδι για μήνες/χρόνια, δεν θα έχει πρόβλημα ούτε καν με το S.

    Πόσοι και πόσοι αγοράζουν κονσόλα και παίζουν συνέχεια ποδοσφαιράκι;

  21. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (23-09-2020),mihalis13 (23-09-2020)

  22. #1757

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Fulgore όταν αναφέρομαι στον BB ξέρω γιατί το κάνω.
    Καλα ο συγκεκριμενος ειναι περιπτωση.
    Εγω σου αναφερω πως το βλεπουν και αλλα ατομα που γενικα δεν πολυ ασχολουνται με το gaming,καθαρα σαν τροπο σκεψης φυσικα για να ακουστει ας πουμε και η αλλη πλευρα,γιατι προφανως και οποιον τον ενδιαφερουν τα sony exclusives δεν θα προσπερασει το ps5 για xbox.

    Για παραδειγμα τον αδελφο μου τα οποια παιχνιδια της Sony τα παιζει απο μενα(κανα uncharted Και last of us πιο πολυ),γιατι πιο πολυ τον βολευει η microsoft λογω gamepass,controller(με το ιδιο controller μπορει να παιξει σε xbox one,seriesX και PC),play anywhere(αγοραζεις ενα παιχνιδι για xbox και το εχεις και για pc/laptop),backwards compatibility σε συγκεκριμενα παιχνιδια(πχ Red Dead Redemption που του αρεσουν πολυ τα 1 και 2),α και φυσικα δεν τον καινε τοσο τα περι exclusive(το ακριβως αντιθετο απο μενα δηλαδη).

  23. #1758
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Καλα ο συγκεκριμενος ειναι περιπτωση.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. #1759

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Spoiler!

  25. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    Brazhlias (23-09-2020),psx3 (23-09-2020)

  26. #1760

    Default [Next-Gen] Xbox Series S | X (10 Νοεμβρίου 2020)


    Κατι μου λεει οτι έρχεται νεο μπαμ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 23-09-2020 at 20:58.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •