Page 7 of 164 FirstFirst ... 345678910111757107 ... LastLast
Results 121 to 140 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #121

    Default

    Και άλλη μετακίνηση.

    https://www.windowscentral.com/god-w...tiative-studio


  2. #122
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Και άλλη μετακίνηση.

    https://www.windowscentral.com/god-w...tiative-studio
    Έχω μεγάλη περιέργεια για το τι θα βγάλει αυτό το studio, υποψιάζομαι ότι θα είναι πολύ καλό. Μακάρι για να έχει και παραπάνω ανταγωνισμό η Sony.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Ezio For This Useful Post:

    DJTaurus (29-12-2019),Sir_Teraflop (30-12-2019)

  4. #123

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Μακάρι για να έχει και παραπάνω ανταγωνισμό η Sony.
    Όπως είχε με το PS3 όπου για παράδειγμα κάθε μήνας του Plus ήταν όπως συμβαίνει τώρα κάθε 4μηνο.... ίσως λέω και λίγο. Αν δε κάνω λάθος σε αυτή τη γενιά είχαμε και 2 αυξήσεις στην τιμή του Plus (?).

  5. #124
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Φήμη από ιταλικό site ότι σε κύκλους της Microsoft, ακούγεται κάτι για υποστήριξη από το Series X σε Steam και Epic Store Αpps.

    Αρχική πηγή: https://game-experience.it/rumor-epi...xbox-series-x/

    Αναμετάδοση από αγγλόφωνο site: https://segmentnext.com/2020/01/09/r...nd-epic-store/


    Για μένα μετά από τα steam machines αλλά και την συνεργασία πλέον της MS με την Valve, μια τέτοια κίνηση, στυλ PS3 και other OS (Linux) βγάζει νόημα.

    Τα δύο οικοσυστήματα δεν τα χωρίζει πλέον τίποτα με τα games της MS να κυκλοφορούν σε Windows/Steam, το Series Χ δεν θα περιορίζεται πλέον να τρέξει μια έκδοση των Windows (π.χ. -S) sandboxed ή με ελλειπή resources (power pc/cell) και με δεδομένη την επικράτηση της Sony σε branding, είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να εξερευνήσουν μια δευτερεύουσα αγορά.

    Πάντα με βουνό αλάτι.

  6. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (09-01-2020)

  7. #125

    Default [Next-Gen] Xbox Series X

    Άλλη μια αποχώρηση. Η MS εφαρμόζει την τακτική "αν δεν μπορείς να τους κερδίσεις γίνε σαν κ αυτούς". Το βλέπω το έργο να πήζουμε στα tripleA cinematic experiences. Κρατά γερά Nintendo γιατί τα επόμενα θα είναι ψυχή τε και σώματι twins. Pfffffff

    https://www.windowscentral.com/naugh...-theory-studio

    Bio:
    https://www.mobygames.com/developer/...operId,494926/

  8. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (11-01-2020)

  9. #126
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    ^^ Καλή η μισή ND έχει πάει όντως στην MS...γνωστό αυτό καιρό - δεν περίμενα όμως να συνεχιστεί...

    Τα spec πάντως του series Χ τα έχει ξεράσει εδώ και μέρες, ο verified insider στο era, hmqgg:

    56 CU@1700 (28WGP) 12TF/GDDR6.


  10. #127
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Kαλα αυτες oι μετακινησεις γινoνται συνεχεια. Απλα για καποιο λογο οταν πανε σε MS γινεται ειδηση.

    Για παραδειγμα το ατου της obsidian ηταν η γραφη μεχρι το Vegas. Γινεται πανηγυρι που η obsidian ανηκει στην MS αλλα κανεις δεν μιλαει για το γεγονος οτι ο lead writer της ειναι στην Guerrilla εδω και χρονια. Oτι της Lionhead(πρωην MS) φτιαχνουν PSVR games. Oτι πρωην της Bungie εχουν φτιαξει psvr exclusive game κτλ κτλ.

    Το θεμα ειναι ποιοι φευγουν και ποιοι ερχονται, γιατι η ND εχει πολλες αποχωρησεις τοσα χρονια και απο οκ studio που ηταν με καθε νεα αποχωρηση δυναμωνει. Με αποτελεσμα να εχει πιασει κορυφη.

    ΥΓ.Της Ninja Theory δεν της λειπει Artist παντως. Εκει τα πηγαινουν 10/10. Στο πως παιζουν τα παιχνιδια της εχει θεμα.
    .

  11. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    DJTaurus (11-01-2020)

  12. #128
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Kαλα αυτες oι μετακινησεις γινoνται συνεχεια. Απλα για καποιο λογο οταν πανε σε MS γινεται ειδηση.

    Για παραδειγμα το ατου της obsidian ηταν η γραφη μεχρι το Vegas. Γινεται πανηγυρι που η obsidian ανηκει στην MS αλλα κανεις δεν μιλαει για το γεγονος οτι ο lead writer της ειναι στην Guerrilla εδω και χρονια. Oτι της Lionhead(πρωην MS) φτιαχνουν PSVR games. Oτι πρωην της Bungie εχουν φτιαξει psvr exclusive game κτλ κτλ.

    Το θεμα ειναι ποιοι φευγουν και ποιοι ερχονται, γιατι η ND εχει πολλες αποχωρησεις τοσα χρονια και απο οκ studio που ηταν με καθε νεα αποχωρηση δυναμωνει. Με αποτελεσμα να εχει πιασει κορυφη.

    ΥΓ.Της Ninja Theory δεν της λειπει Artist παντως. Εκει τα πηγαινουν 10/10. Στο πως παιζουν τα παιχνιδια της εχει θεμα.

    Όχι δεν είναι καθόλου έτσι.

    Τα ίδια μου λέγατε και για τον Layden κτλ.. και σήμερα βλέπουμε έναν Ryan την μια έτσι την άλλη γιουβέτσι.

    Από την μια premium και for the hardcore - και την άλλη μέρα fastest transition κτλ.. E ναι πως? ή το ένα ή το άλλο.

    Μια Sony που δεν πήγε πέρσι e3 και παίζεται και φέτος να μην πάει, αν το ψάξεις.

    Το ξέρεις ότι είμαι πολύ μετριοπαθής και μετρημένος στα σχόλια μου γενικά και εδικά εδώ μέσα.

    Αλλά όχι - οι μισοί developers (που λέει ο λόγος) από high ranked studios της Sony έχουν πάει MS.

    Η τελευταία δεν διαφημίζει τυχαία - το τι καλά περνάμε εδώ στα XGS και "Α - το κλείσαμε το μαγαζί 2 εβδομάδες για διακοπές Χριστουγέννων" και άλλα πολλά, μέσω των υπαλλήλων της.

    Είτε είναι θέμα χρηματικό, είτε καλύτερων συνθηκών εργασίας, ότι αναφέρω είναι υπαρκτό.

    Θεωρώ ότι εμπιστεύεσαι το αισθητήριο μου και το πόσο τα ψάχνω τα πράγματα.

    Δεν είναι θέμα, κάποιου bias που έχω γιατί το έχουμε συζητήσει και ξέρεις ότι δεν έχω κάτι τέτοιο.

    Υπάρχουν διαρροές.

    Facts.

    Και το γεγονός είναι ότι τα XGS διαφημίζουν και φημίζονται πλέον ότι είναι η τραλαλα land." H Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων" φάση Land για κάθε developer.

    Πες το και Λούνα Πάρκ αν θες. Δεν θα είχα κάποια αντίρρηση.
    Last edited by Sir_Teraflop; 11-01-2020 at 04:59.

  13. #129

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Όχι δεν είναι καθόλου έτσι.

    Τα ίδια μου λέγατε και για τον Layden κτλ.. και σήμερα βλέπουμε έναν Ryan την μια έτσι την άλλη γιουβέτσι.

    Από την μια premium και for the hardcore - και την άλλη μέρα fastest transition κτλ.. E ναι πως? ή το ένα ή το άλλο.

    Μια Sony που δεν πήγε πέρσι e3 και παίζεται και φέτος να μην πάει, αν το ψάξεις.

    Το ξέρεις ότι είμαι πολύ μετριοπαθής και μετρημένος στα σχόλια μου γενικά και εδικά εδώ μέσα.

    Αλλά όχι - οι μισοί developers (που λέει ο λόγος) από high ranked studios της Sony έχουν πάει MS.

    Η τελευταία δεν διαφημίζει τυχαία - το τι καλά περνάμε εδώ στα XGS και "Α - το κλείσαμε το μαγαζί 2 εβδομάδες για διακοπές Χριστουγέννων" και άλλα πολλά, μέσω των υπαλλήλων της.

    Είτε είναι θέμα χρηματικό, είτε καλύτερων συνθηκών εργασίας, ότι αναφέρω είναι υπαρκτό.

    Θεωρώ ότι εμπιστεύεσαι το αισθητήριο μου και το πόσο τα ψάχνω τα πράγματα.

    Δεν είναι θέμα, κάποιου bias που έχω γιατί το έχουμε συζητήσει και ξέρεις ότι δεν έχω κάτι τέτοιο.

    Υπάρχουν διαρροές.

    Facts.

    Και το γεγονός είναι ότι τα XGS διαφημίζουν και φημίζονται πλέον ότι είναι η τραλαλα land." H Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων" φάση Land για κάθε developer.

    Πες το και Λούνα Πάρκ αν θες. Δεν θα είχα κάποια αντίρρηση.
    αντε να βγαλουν και κανα παιχνιδι που να σε αναγκασει να αγορασεις το xbox γιατι απο το πολυ τραλαλα σκιπαραν ολοκληρη γενια...

    το θεμα με τα στουντιος που αγορασε η μσ ειναι να τους αφησει να κανουν τα παιχνιδια που εχουν στο μυαλο τους. Να τους δωσει δημιουργικη ελευθερια, στουντιος οπως η obsidian, inxile, ninja theory, η double fine το ξερουν το τοπι. Το μονο που χρειαζεται ειναι να τους δωσει λεφτα, να τους δωσει χρονο και να τους πει στοχευστε στον ουρανο...

    η ms αγορασε τη rare που ηταν η αντιστοιχη naughty dog της εποχης και απλα την κατεστρεψε γιατι τους αναγκασαν να κανουν παιχνιδια που δεν ηθελαν να κανουν...το ιδιο εγινε με την lionhead και τωρα πανε να αναστησουν το fable, διελυσαν την ensemble τωρα πανε να αναστησουν τα age of empires... Πως πηραν το crackdown απο τη realtime worlds και κατεστρεψαν το ip...

    Ειναι πολυ πισω η MS αλλα δεν πρεπει να βιαστει...Θα βιαστει και θα αποτυχει...
    Last edited by tomic20; 11-01-2020 at 09:58.

  14. #130
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Παντως κανονικα παιχνιδια επομενης γενιας θα αργησουν να τα να δουμε στο series x
    Απο οτι λενε στα μεγαλα φορουμ του εξωτερικου(τα υπολογιζουν να βγαινουν σταδιακα, 1,με 2 χρονια μετα το λανσαρισμα του μηχανηματος)
    Αντιθετος με την σονυ(που η ιδια ειχε δηλωσει,οτι στο λανσαρισμα της δικης της κονσολας(θα εχει και κανονικα next gen παιχνιδια)μεσα.
    Αυτο σημαινει οτι οι φημες(περι καθηστερησεις των development kit)στους προγραμματιστες απο την ιδια την microsoft,ηταν μαλλον αληθες

    https://www.theverge.com/2020/1/10/2...-compatibility
    Το επιβεβαιωνει και η ιδια η microsoft αυτο.

    https://www.neogaf.com/threads/matt-...post-256504192
    Last edited by spartan; 11-01-2020 at 16:15.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to spartan For This Useful Post:

    DJTaurus (11-01-2020),Sir_Teraflop (12-01-2020)

  16. #131
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Όχι δεν είναι καθόλου έτσι.

    Τα ίδια μου λέγατε και για τον Layden κτλ.. και σήμερα βλέπουμε έναν Ryan την μια έτσι την άλλη γιουβέτσι.

    Από την μια premium και for the hardcore - και την άλλη μέρα fastest transition κτλ.. E ναι πως? ή το ένα ή το άλλο.

    Μια Sony που δεν πήγε πέρσι e3 και παίζεται και φέτος να μην πάει, αν το ψάξεις.
    Ρε συ αυτα που λες κατα καιρους ειναι τατιανα στεφανιδου-Λαμπιρη(δεν σε κραξω, ξερεις πως το λεω καλοπροαιρετα 100%). Κουτσομπολιο του κουτσομπολιου. Επιβεβαιωση του κουτσομπολιου με αλλο κουτσομπολιο κτλ. Φαινεται απο το ''σας τα λεγα'' για τον layden και εγω δεν εχω ασχοληθει ουσιαστικα ουτε με το πρωτο κουτσομπολιο οταν εφυγε, ουτε με τα τελευταια. Αυτα τα προσπερναω. Δεν ξερω γιατι ασχολεισαι τοσο πολυ με αυτα.
    To αποτελεσμα μετραει.

    Και να σου θυμησω και κατι αλλο. Θυμασαι το Sony is doomed επειδη πηρε συνταξη ο hirai(και εσυ προβληματιζοσουν). Το ps4 σπαει το ενα ρεκορ μετα το αλλο απο τοτε που εφυγε απο το τμημα playstation νωριτερα...

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Το ξέρεις ότι είμαι πολύ μετριοπαθής και μετρημένος στα σχόλια μου γενικά και εδικά εδώ μέσα.

    Αλλά όχι - οι μισοί developers (που λέει ο λόγος) από high ranked studios της Sony έχουν πάει MS.

    Η τελευταία δεν διαφημίζει τυχαία - το τι καλά περνάμε εδώ στα XGS και "Α - το κλείσαμε το μαγαζί 2 εβδομάδες για διακοπές Χριστουγέννων" και άλλα πολλά, μέσω των υπαλλήλων της.

    Είτε είναι θέμα χρηματικό, είτε καλύτερων συνθηκών εργασίας, ότι αναφέρω είναι υπαρκτό.

    Θεωρώ ότι εμπιστεύεσαι το αισθητήριο μου και το πόσο τα ψάχνω τα πράγματα.

    Δεν είναι θέμα, κάποιου bias που έχω γιατί το έχουμε συζητήσει και ξέρεις ότι δεν έχω κάτι τέτοιο.

    Υπάρχουν διαρροές.

    Facts.

    Και το γεγονός είναι ότι τα XGS διαφημίζουν και φημίζονται πλέον ότι είναι η τραλαλα land." H Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων" φάση Land για κάθε developer.

    Πες το και Λούνα Πάρκ αν θες. Δεν θα είχα κάποια αντίρρηση.
    Εγω σε εμπιστευομαι, αλλα θεωρω οτι τα παραπανω ειναι wishful thinking χωρις να το καταλαβαινεις(τα ιδια εκανα και εγω το 1999 που ηθελα να πετυχει το dreamcast). Ξερεις ποσοι εχουν φυγει απο την ND τοσα χρονια?Και μιλαμε για ονοματαρες! οχι τον παραπανω artist...

    Καποτε η Μπαρτσελονα ειχε δωσει τον Τσιριτς στην ΑΕΚ. Ουτε για ΑΕΚ δεν εκανε. Αυτες οι μετακινησεις προσωπικα απο μεγαλα studio δεν μου λενε τιποτα. Μεχρι να αποδειχθει το αναποδο. Γιατι αν σου δωσουν οτι θελουν να διωξουν απο την ND, μαλλον αυτο δεν ειναι ενθαρρυντικο.
    Μεταγραφαρα(πολυ σιωπηλα) εκανε οπως σου ειπα η Guerilla και περασε σε GOTY επιπεδο μετα τα killzone. Επισης ειχε παρει αν θυμαμαι σωστα απο το witcher ενα τυπο για side quests? Σε τι ειναι καλο το witcher? Side quests.

    ΥΓ. Παντως αν σε δω να σου αρεσουν ξαφνικα τα cinematic games θα τρελαθω
    ΥΓ2. Παρε ps5 και θα ηρεμησεις.
    .

  17. #132
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Tην τελευταια δεκαετια απο Sony εχουν φυγει Kutaragi, harrison(πανικος εγινε οταν πηγε MS, αποτελεσμα κανενα), Hirai, Treton.
    Θα ηταν τεραστια εκπληξη να μην φυγει ο layden(που για μενα προσωπικα ηταν ο χειροτερος απο ολους).

    Απλα Sir_Teraflop το κανεις στο μυαλο σου μεγαλυτερο απο οτι ειναι. Και δεν ειναι καν μικρο.
    .

  18. #133
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Tην τελευταια δεκαετια απο Sony εχουν φυγει Kutaragi, harrison(πανικος εγινε οταν πηγε MS, αποτελεσμα κανενα), Hirai, Treton.
    Θα ηταν τεραστια εκπληξη να μην φυγει ο layden(που για μενα προσωπικα ηταν ο χειροτερος απο ολους).

    Απλα Sir_Teraflop το κανεις στο μυαλο σου μεγαλυτερο απο οτι ειναι. Και δεν ειναι καν μικρο.


    No worries βρε. Κουβεντούλα να γίνεται. Επαγγελματίες είναι, προφανώς θα αλλάζουν/ψάχνουν καλύτερες συνθήκες, μισθούς κάτι διαφορετικό γιατί βαρέθηκαν κλπ..


    Εγώ αυτό που αναφέρω και συνδυασμό με τα πρόσφατα που συζητούσαμε περί crunching, όπου το Kotaku έραψε μια/δυο κ@@τρυπίδες στην Rockstar αλλά δεν σχολίασε άλλα studio (π.χ. ND - είδες πως άσπρισε ο τάδε Cory π.χ. σε 5 χρόνια?), είναι παρατηρώντας τα social μύδια τους, ότι στην MS/XGS χτίζουν (παρουσιάζουν έστω) ένα ονειρεμένο περιβάλλον για developers να δουλέψουν.

    Ένα από τα πολλά παραδείγματα που έχω πετύχει:

    Last edited by Sir_Teraflop; 11-01-2020 at 23:13.

  19. #134
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εγω απλα λεω οτι μενω στο αποτελεσμα(γιατι παντα πολλα ακουγονται). Οπως λεει και ο φιλος παραπανω η καλυτερη μεταγραφη της MS ever ηταν η Rare για εκεινη την εποχη. Ηταν πολυ ανωτερη κινηση απο το να αγορασεις την ND ή να εχεις την ΝD.

    Που ειναι η Rare σημερα και που ειναι η ND? H μια εχει εξαφανιστει απο τον χαρτη και η δευτερη ειναι ισως το ανωτερο gaming studio. Η Sony κατι κανει σωστα και βρισκεται εκει που βρισκεται. Καταφεραν να κανουν ολα τα first party studio να παραγουν GOTY material. Και αυτο επετευχθη με τεραστιες αποχωρησεις(και τελικα μαλλον λογο αυτων!). Τωρα αν ξαφνικα χασουν την μπαλα τι να πω. Θα ειναι εκπληξη. Αλλα οτι γραφω δεν θα το παρω πισω, γιατι μεχρι στιγμης αυτην την εικονα δειχνουν. Οτι ξερουν πολυ καλα τι κανουν.

    Santa monica πχ , jaffe και ενας τυπος δεν θυμαμαι που εφτιαχνε exclusive που ακυρωθηκε. Αποτελεσμα? GOW = μαζικα GOTY 2018 και ειχε να ανταγωνιστει το RDR2.

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post

    Με το focus μόνο σε ένα είδος έχω θέμα. Αυτό ισχύει και για την MS και όλα, τα πάντα.
    Μα η Sony ειναι αυτη που εχει τεραστια ποικιλια στην βιβλιοθηκη της. Τα σινεματικ ακουγονται πιο πολυ. Dreams(μονο αυτο εχει ενα χαμο απο παιχνιδια και μην εκπλαγεις αν συναγωνιστει το TLOU P2 για το GOTY του 2020), Astrobot, Concrete genie , ολα τα VR games κ.α. Οτι θελεις. Ξεχναω σιγουρα πολλα.

    Απλα γινεται για καποιο λογο σημαια το σινεματικ και ξεχναμε ολα τα αλλα που κατ'εμε και μονο αυτα να ειχε χωρις τα σινεματικ, παλι θα ηταν σε καλυτερο επιπεδο απο τον ανταγωνισμο.
    .

  20. #135
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εγω απλα λεω οτι μενω στο αποτελεσμα(γιατι παντα πολλα ακουγονται). Οπως λεει και ο φιλος παραπανω η καλυτερη μεταγραφη της MS ever ηταν η Rare για εκεινη την εποχη. Ηταν πολυ ανωτερη κινηση απο το να αγορασεις την ND ή να εχεις την ΝD.

    Που ειναι η Rare σημερα και που ειναι η ND? H μια εχει εξαφανιστει απο τον χαρτη και η δευτερη ειναι ισως το ανωτερο gaming studio. Η Sony κατι κανει σωστα και βρισκεται εκει που βρισκεται. Καταφεραν να κανουν ολα τα first party studio να παραγουν GOTY material. Και αυτο επετευχθη με τεραστιες αποχωρησεις(και τελικα μαλλον λογο αυτων!). Τωρα αν ξαφνικα χασουν την μπαλα τι να πω. Θα ειναι εκπληξη. Αλλα οτι γραφω δεν θα το παρω πισω, γιατι μεχρι στιγμης αυτην την εικονα δειχνουν. Οτι ξερουν πολυ καλα τι κανουν.

    Santa monica πχ , jaffe και ενας τυπος δεν θυμαμαι που εφτιαχνε exclusive που ακυρωθηκε. Αποτελεσμα? GOW = μαζικα GOTY 2018 και ειχε να ανταγωνιστει το RDR2.
    Νομίζω ότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Εγώ αναφέρομαι σε ένα κλίμα που διαμορφώνεται εντός των XGS, στο όλο περιβάλλον του Crunching.

    2 εβδομάδες διακοπές Χριστουγέννων (NT νομίζω) δεν το είδα να γίνεται headline στα γνωστά site. Παρά μόνο τα ερωτικά τους και συναφή περί εργασιακού μεσαίωνα....

    Από την άλλη, ο Jaffe έστησε/ανέδειξε το franchise. Ο Barlog καβάλησε το hype/marketing - όνομα. Goty ξε-goty για εμένα (το τονίζω) παιχνίδια σαν τα πρώτα GoW, είναι πλέον περισσότερο my alley που λένε και ας μην έτυχε να τα παίξω (λόγω έλλειψης BC) - και όχι δεν θα μπουτάρω RPCS3 προς τούτο σαν κάποιους - κάποιους.

    Από την άλλη, είναι εντελώς άδικη η σύγκριση που κάνεις RARE/ND. Αμφότερες ξεκίνησαν, ας πούμε για χάρη λόγου από κοινό σημείο και αλλού κατέληξαν.

    Αν εξαιρέσουμε την αστοχία, κακοδιαχείριση από MS (kinectathlon) κλπ., η μια αν θες κράτησε ταυτότητα (cartoon gfx) ή άλλη μεταλλάχθηκε.

    Οπότε, πάμε παρακάτω στο σχόλιο σου που έχει το πολύ ζουμί:

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Μα η Sony ειναι αυτη που εχει τεραστια ποικιλια στην βιβλιοθηκη της. Τα σινεματικ ακουγονται πιο πολυ. Dreams(μονο αυτο εχει ενα χαμο απο παιχνιδια και μην εκπλαγεις αν συναγωνιστει το TLOU P2 για το GOTY του 2020), Astrobot, Concrete genie , ολα τα VR games κ.α. Οτι θελεις. Ξεχναω σιγουρα πολλα.

    Απλα γινεται για καποιο λογο σημαια το σινεματικ και ξεχναμε ολα τα αλλα που κατ'εμε και μονο αυτα να ειχε χωρις τα σινεματικ, παλι θα ηταν σε καλυτερο επιπεδο απο τον ανταγωνισμο.

    Καλά κατάλαβες τι θα σου απαντήσω. VR. Φοβερά games, έχεις δίκιο, τα οποία όπως έχω ξαναγράψει, είναι κακώς κλειδωμένα από ένα περιφερειακό το οποίο δεν είναι για όλους.

    Φάση αν θες HALF-LIFE:ALYX. Δεν θα γίνει ποτέ το HL2 στην θέση του.

    Οι λόγοι... ευνόητοι.

    Για εσένα φυσικά είναι ψωμί και αλάτι και χαίρομαι για αυτό.

  21. #136
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το GOW εχει περασει σε αλλο επιπεδο τωρα. Για το πρωτο GOW(2005) μπορω να σου πω τα καλυτερα για το gameplay/γραφικα, αλλα τα υπολοιπα της σειρας βασιστηκαν σε αυτη τη φορμουλα και καπου τα ξεπερασε η εποχη. Υπηρχε γκρινια για το ιδιο συστημα μαχης και για το στυλ που ειναι προσανατολισμενο στον εντυπωσιασμο(μακρινη καμερα σε σκηνες δρασης) και τα set pieces.

    To καινουριο εχει περασει σε αλλο επιπεδο σε gameplay(μονοκαμερο)/storytelling. Και το εχω δοκιμασει ελαχιστα. Ο Jaffe απλα δεν ηταν ποτε κατι σπουδαιο. Φανηκε στα επομενα παιχνιδια που τα εκανε μονος του. Ειναι πολυ ''μπλα μπλας'' αλλα απο ουσια λιγα πραγματα. Φανηκε οτι κακως ακουγοταν τοσο πολυ(αυτοπροβαλεται), καθως ο Balrog και οι αλλοι ηταν καλυτεροι του.

    Οσο για το PSVR, ενα παιχνιδι σαν το astrobot εχει νοημα μονο κλειδωμενο στο PSVR. Αν το παξεις καποια στιγμη θα καταλαβεις οτι οι μηχανισμοι που υπαρχουν λογο VR το απογειωνουν. Το ιδιο μαλλον θα ισχυει και το HL Alyx.
    To VR ειναι το επομενο βημα για να δωσεις το κατι παραπανω στο gaming. Σου δινει νεα εργαλεια. To flat gaming εχει κορεστει αρκετα. Eλπιζω η MS να το καταλαβει το συντομοτερο. Πιστευω οτι θα εχει VR στην γενια αλλα δεν ειναι η προτεραιοτητα της.
    .

  22. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (12-01-2020)

  23. #137
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    ^^ Για τσέκαρε γιατί διαφωνώ μαζί σου:

    https://store.steampowered.com/app/1..._the_Universe/

    Υπάρχει και στις κονσόλες φυσικά αλλά για χάρην ταχύτητας και ευκολίας.

  24. #138
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Και το RE7 επισης. Eχουν δημιουργηθει με βαση και το flat και το VR. Οτι το εχουν κανει το εχουν κανει, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει περιορισμος. Το Astrobot δεν θα μπορουσε να βγει σε flat version. Aν το παιξεις θα καταλαβεις.
    Θα επρεπε να το κανουν απο την αρχη ξεχωριστη εκδοση για flat, ή να εκαναν μια κοινη οπου το τελικο παιχνιδι θα ηταν χειροτερο(καθως τα ατου του προερχονται απο την εκμεταλευση του VR και δεν μιλαω για το σκετο immersion, αλλα για το gameplay).
    Δεν μπορει να παιχτει χωρις VR. Θα πρεπει να δημιουργησουν κατι αλλο.

    Για αυτο λεω παραπανω για εργαλεια. Ειναι ενα καινουριο συμπαν το VR.
    .

  25. #139
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Και το RE7 επισης. Eχουν δημιουργηθει με βαση και το flat και το VR. Οτι το εχουν κανει το εχουν κανει, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει περιορισμος. Το Astrobot δεν θα μπορουσε να βγει σε flat version. Aν το παιξεις θα καταλαβεις.
    Θα επρεπε να το κανουν απο την αρχη ξεχωριστη εκδοση για flat, ή να εκαναν μια κοινη οπου το τελικο παιχνιδι θα ηταν χειροτερο.
    Διαφωνώ με αυτό το development όμως.

    Κατανοώ ότι π.χ. το Nintendo Ring fit δεν θα ήταν το ίδιο game (βασικά δεν θα ήταν καν game).

    Απλώς για εμένα το VR, τα motion κτλ. θα έπρεπε να είναι πολλαπλασιαστικός παράγοντας στην εμπειρία ενός παιχνιδιού. Όχι αφαιρετικός αν με εννοείς.

    I agree to disagree.

  26. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    PDS (12-01-2020)

  27. #140
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Η ΜS έχει βαλθεί να πεισει τον κόσμο να μην αγοράσει την νέα της κονσόλα? Δεν φτάνει που πλέον δεν υπάρχει ουσιαστικα console exclusive αφου τα βγαζει ολα και σε PC, αλλα ότι κυκλοφορήσουν απο 1st party games θα ειναι διαθέσιμα και για την προηγουμενη γενια. Βλέπω να κυκλοφορεί το PS5 με κανένα Horizon 2, και να γίνεται ανάρπαστο. Ποιος ο λόγος να βγάλεις κονσόλα με τέτοια specs εαν ειναι να μην την αξιοποιούν τα παιχνίδια? γιατί τον 1ο χρόνο σίγουρα και όλοι οι 3rd party devs την ίδια τακτική θα ακολουθήσουν (ως συνήθως)

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    hakoo (14-01-2020),PDS (14-01-2020)

Page 7 of 164 FirstFirst ... 345678910111757107 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •