Page 76 of 164 FirstFirst ... 266672737475767778798086126 ... LastLast
Results 1,501 to 1,520 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #1501
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    Ότι είναι κάτω από 500€ με κερδίζει το σύστημα της Σόνυ.

    Για εμένα ουσιαστικά για ps5 θεωρώ ότι θα πάω απλά παίζεται το day1(ανάλογα με τη τιμή).

    Το S είναι μια trans κατάσταση next gen κονσολας που οι περισσότεροι έχετε ήδη γράψει (και αναλύσει) σωστά τα αρνητικά της. Το ντισκλες εμένα δεν με χαλάει σε οτιδήποτε πλην Σόνυ (γι'αυτό εξάλλου μέχρι τον Ιούλιο προσωπικά εδώ έξω κοιτούσα ακόμα και stadia ). Σε πσ5 θα ήθελα τη δυνατότητα να μπορώ να αγοράζω 2nd hand μιας και υπάρχουν ήδη αρκετοί τίτλοι από ps4 που δεν έχω παίξει και θα ήθελα να τους δω (σε πολύ φθηνότερες τιμές). Δλδ για μένα στα 550 πραγματικά το ερώτημα είναι ps4pro η series S ενώ στα κάτω από 500 το ps είναι μονόδρομος για να μπορέσω να απολαύσω τα καλύτερα παιχνίδια του 4 και λογικά τοπ exclusive στο 5.



    Ελπίζω να ανέλυσα λίγο το σκεπτικό ενός μέσου γκειμερ που κυρίως θα απασχολείται το Σ/Κ(δεν ξέρω βέβαια αν αποτελώ τη πλειοψηφία).

    Sent from my GM1913 using Tapatalk
    Το PS4 Pro είναι πεταμένα λεφτά ως επένδυση.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #1502

    Default

    Για τα επόμενα 2+ χρόνια αν η τελευταία σου κονσόλα είναι το ps3;

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

  3. #1503
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    Για τα επόμενα 2+ χρόνια αν η τελευταία σου κονσόλα είναι το ps3;

    Sent from my GM1913 using Tapatalk
    Ναι. Μαζεύεις λίγο παραπάνω και παίρνεις το PS5 που παίζει τα παιχνίδια του PS4 (και καλύτερα λογικά). Κρίμα είναι το 4 τώρα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    psx3 (10-09-2020)

  5. #1504
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κοίτα να δεις Λεωνίδα: το PS4 Pro το βρίσκεις 300 ευρώ.

    Μεταχειρισμένο το βρίσκεις 200-250.

    Βέβαια, μένεις "δεμένος" στην προηγούμενη γενιά.

    Χρειάζεσαι τουλάχιστον 500 ευρώ για PS5 / το "τουλάχιστον" γιατί ακόμα και 450 να κοστίζει η κονσόλα, ε, δεν θα αγοράσεις έστω 1 παιχνίδι = 60-70 ευρώ; Ή δεν θα βάλεις PS Plus = 60 ευρώ; κάτι από τα δύο τέλος πάντων; Οπότε συζητάμε για 510 ευρώ το λιγότερο.

    Δελεαστική η χαμηλή τιμή του PS4 Pro μεν, αλλά εντελώς άκυρη επένδυση χρημάτων δε (σε αυτό συμφωνούμε Λεωνίδα).

    Για τον μέσο gamer που ασχολείται Σ/Κ είναι ακόμα πιο άχρηστη επένδυση χρημάτων.

    Καλύτερα να περιμένει κάποιο καιρό, σιγά σιγά να μαζέψει χρήματα για PS5 (κι εκεί θα μπορεί πχ. να παίζει κανά παλαιότερο PS4 game όπως είπες).

  6. #1505
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Τώρα μιλάμε ότι βγήκε το Series S που είναι το 1/3 σε όλα του σχεδόν και ΟΚ, καμιά σοβαρή διαφορά με το X, κανένα πρόβλημα, καμιά απολύτως διαφορά ούτε προς τα επάνω, ούτε προς τα κάτω για την MS. Απλά θα βγάζουν το τιτανοφανταστικομοναδικοϋπέροχο παιχνίδι τα στούντιο της MS για το Series X (και οι 3rd party devs βρε) και μετά θα πατάνε μερικά κουμπάκια και τσουπ θα γίνεται ένα μοναδικά υπέροχο κλπ παιχνίδι απλά σε άλλη ανάλυση, δηλαδή πόσο πιο απλά, κλικ εδώ κλικ εκεί και ως δια μαγείας το super duper next gen παιχνίδι που μόνο στο Series X θα έτρεχε σωστά, από native 4Κ @ 120FPS θα γυρίζει σε 1440p @ 60FPS.
    Και όλα αυτά ΑΦΟΥ έχουμε ήδη δει το Hali Infinite, και ποσο ευκολα (ΝΟΤ) κάνουν scale τα παιχνίδια.

    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    Κάτσε ρε. Βλέπεις να λέω ότι θα πάρω το S η θα πάω PS5?και ΑΝ θελήσω θα πάω για το έξτρα στο S.
    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    ΠΡΟΤΙΜΏ λοιπόν να χάσω την ευκαιρία να παίξω 2nd hand κάποια παιχνίδια ps4/5 και να ξεκινήσω την εμπειρία της επόμενης γενιάς με series S ΚΑΙ τα παιχνίδια που θα δίνει η Μαικροσοφτ απόφαση γκειμπας/ΕΑ(η που θα αγοράζω φθηνά σε προσφορά από στορ).
    Ορίστε, ΠΑΛΙ το εκανες. Δεν γίνεται να ισχύουν και τα δύο, απλα δεν βγάζει νόημα. Ας υποθέσουμε ότι αγοράζεις μεταχειρισμένα με 20 λιρες, τότε ΜΟΝΟ απο την αξία του S έχεις χάσει 15 παιχνίδια. Να πας για το EA Play στο S πάλι δεν βγάζει πολύ νόημα. Να πας για να πάρεις το περυσινο FIFA , με 11 λίρες το ΜΗΝΑ? όταν το βρίσκεις αυτη την στιγμη καινουργιο στις 16? Επίσης όπως ειπαν και άλλοι το ΕΑ Play υπαρχει και για Playstation (αν και παλι δεν το συστήνω παρότι φτηνότερο απο το Gamepass Ultimate)

    Είσαι σίγουρος ότι έχεις κανει σωστή ερευνα αγοράς? γιατι πολυ μπερδεμένο σε βρίσκω.

    Υ.Γ. Το Ps5 με το drive να μην το περιμένεις πανω απο 499€ και την αντίστοιχη τιμή στο UK.

  7. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    mihalis13 (10-09-2020)

  8. #1506

    Default

    Μπορεί να είμαι εγώ λάθος. Και ίσως λάθος επιλογή όντως δε ξέρω για ps4 pro. Το ποιντ είναι ότι με προ(η με Series S) κάθομαι δύο χρόνια και απλά περιμένω να πέσει η τιμή του ps5 σε καλά για τη δική μου επιλογή επίπεδα.

    Για εμένα νομίζω ότι τα 220€ που θα έδινα για ps4pro+1 χειριστήριο είναι παρόμοιο με series S. Και πρόκειται περί προσωρινής λύσης 2 ετών.

    Slay δε ξέρω γιατί μπερδεύεσαι μιας και αυτή τη φορά το έγραψα σωστά(και δε ξέρω που έχεις βρει εδώ UK 20£ μεταχειρισμένα 2 μήνες μετά την κυκλοφορία παιχνιδιού σε κατάστημα-ουτε σε Gumtree δε βλέπω τέτοιες τιμές). Σου ξαναλέω: το series S(η ίσως το ps4pro) είναι η λύση ΕΑΝ το πσ5 είναι οβερ 499€ ΚΑΙ ΜΟΝΟ-δε ξέρω γιατί έβαλες μόνο αυτό το κομμάτι quote. Τότε θα προτιμούσα να αγνοήσω το ps5. Τώρα αν έχεις inside info και ξέρεις κάτι παραπάνω για τιμή νπ και τσάμπα καθόμαστε και συζητάμε για εμένα μιας και πάω για preorder .

    Για τα gamepass+psnow(εδώ έχουμε και ps plus δε ξέρω αν υπάρχει Ελλάδα)δεν έχω ψάξει ακριβώς τα +-.

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

  9. #1507
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεκτό το επιχείρημα σου. Αλλά λες για 50€ διαφορά δεν παίρνεις PS5 και θα περιμένεις δύο χρόνια μέχρι να πέσει η τιμή του.
    Ενώ όντως θες PS5 να πάρεις αν κατάλαβα καλά.
    Αν πάρεις Xbox series S η PS4 Pro θα το πουλήσεις η θα το κρατήσεις μετά τα δύο χρόνια;
    Αν το κρατήσεις θα είσαι 200€ περίπου μείον εφόσον πάρεις και PS5.
    Αν το πουλήσεις σίγουρα θα το πουλήσεις τουλάχιστον 100€ φθηνότερα από ότι το αγόρασες.
    Οπότε πάλι τα ίδια και περισσότερα λεφτά θα έχεις δώσει από το να έπαιρνες Day one PS5.
    Για μένα αν είναι τα 50€ ζήτημα περίμενε 3-4 μήνες και το αγοράζεις τότε.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  10. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Brazhlias (10-09-2020)

  11. #1508
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default


  12. The Following 2 Users Say Thank You to spartan For This Useful Post:

    obione (10-09-2020),Stefanos (10-09-2020)

  13. #1509

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Δεκτό το επιχείρημα σου. Αλλά λες για 50€ διαφορά δεν παίρνεις PS5 και θα περιμένεις δύο χρόνια μέχρι να πέσει η τιμή του.
    Ενώ όντως θες PS5 να πάρεις αν κατάλαβα καλά.
    Αν πάρεις Xbox series S η PS4 Pro θα το πουλήσεις η θα το κρατήσεις μετά τα δύο χρόνια;
    Αν το κρατήσεις θα είσαι 200€ περίπου μείον εφόσον πάρεις και PS5.
    Αν το πουλήσεις σίγουρα θα το πουλήσεις τουλάχιστον 100€ φθηνότερα από ότι το αγόρασες.
    Οπότε πάλι τα ίδια και περισσότερα λεφτά θα έχεις δώσει από το να έπαιρνες Day one PS5.
    Για μένα αν είναι τα 50€ ζήτημα περίμενε 3-4 μήνες και το αγοράζεις τότε.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Είναι θέμα απόσβεσης καθαρά ρε. Δεν είναι"οικονομικό". Η Sony μπορεί δικαίως να κοστολογεί το ps5 ακριβότερα από εμένα. Δεν είναι κακό ούτε σημαίνει ότι έχω δίκιο εγώ με τη τιμή που θέλω ως καταναλωτής (και την panamera 59k την θέλω αλλά δεν την κοστολογεί τόσο η porche ).

    Τεσπά έχουμε βγεί αρκετά οφφ τοπικ και δεν αξίζει. Έχεις δίκιο ότι ps5 θέλω απλά όχι υπερκοστολογημενο.

    Το S απλά μιας και μιλάω με αρκετά παιδιά(τεράστιος αριθμός των4) συναδέλφους τραπεζικούς από την απέναντι όχθη είναι μια κονσόλα που έχει ενδιαφέρον. Αν και οι δύο επίσης κινούνται για ps5 λένε ότι το S εύκολα θα ήταν μια 2η κονσόλα αν θέλουν να δούνε καινούργια φορζα και χαλο.

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

  14. The Following User Says Thank You to shadowfax7 For This Useful Post:

    mihalis13 (10-09-2020)

  15. #1510
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    Είναι θέμα απόσβεσης καθαρά ρε. Δεν είναι"οικονομικό". Η Sony μπορεί δικαίως να κοστολογεί το ps5 ακριβότερα από εμένα. Δεν είναι κακό ούτε σημαίνει ότι έχω δίκιο εγώ με τη τιμή που θέλω ως καταναλωτής (και την panamera 59k την θέλω αλλά δεν την κοστολογεί τόσο η porche ).

    Τεσπά έχουμε βγεί αρκετά οφφ τοπικ και δεν αξίζει. Έχεις δίκιο ότι ps5 θέλω απλά όχι υπερκοστολογημενο.

    Το S απλά μιας και μιλάω με αρκετά παιδιά(τεράστιος αριθμός των4) συναδέλφους τραπεζικούς από την απέναντι όχθη είναι μια κονσόλα που έχει ενδιαφέρον. Αν και οι δύο επίσης κινούνται για ps5 λένε ότι το S εύκολα θα ήταν μια 2η κονσόλα αν θέλουν να δούνε καινούργια φορζα και χαλο.

    Sent from my GM1913 using Tapatalk
    Μαζί σου. Απλά αν πάρεις και PS5 ουσιαστικά δίνεις περισσότερα χρήματα από ότι αν έπαιρνες ps5 day one, έτσι το βλέπω εγω με την λογική μου.
    Για το Series S και εγώ έτσι πιστεύω πως είναι ιδανικό για 2η κονσόλα για αυτό και στο μέλλον σκοπεύω να το αγοράσω και αυτό.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  16. #1511
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Αυτά είναι προβήματα που απασχολούν την Sony, και όχι την Microsoft. Δεν έχει αναφερθεί τίποτε πάντως και για τα δύο που ρωτάς, ουτε καν σε επίπεδο φημών.
    Με ποιό σκεπτικό το λες αυτό;

    Εδώ ανέβασαν τις παραγγελίες για components, λογικά για να μην υπάρχουν ελλείψεις και tiered launch.

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Βρε Slay σοβαρά τώρα γιατί επιμένεις; Άμα λένε ότι δεν υπάρχει θέμα, δεν υπάρχει θέμα. Τι το ψάχνεις τώρα αλήθεια;

    Μέχρι χθες το Series X έριχνε στα αυτιά του PS5 για 2TF, κάποιους χρονισμούς και CU διαφορά, άσχετα το όποιο αβαντάζ του custom SSD/IO ή γενικό χτίσιμο είχε κάνει η Sony στην κονσόλα της. Τα παιχνίδια στο Series X θα ήταν εξωπραγματικά, πανεμορφοϋπέροχα, φανταστρουμφικά και το ταπεινό και άχρηστο PS5 ήταν για τα σκουπίδια. Ακούς εκεί 10TF vs. 12TF!!!

    Τώρα μιλάμε ότι βγήκε το Series S που είναι το 1/3 σε όλα του σχεδόν και ΟΚ, καμιά σοβαρή διαφορά με το X, κανένα πρόβλημα, καμιά απολύτως διαφορά ούτε προς τα επάνω, ούτε προς τα κάτω για την MS. Απλά θα βγάζουν το τιτανοφανταστικομοναδικοϋπέροχο παιχνίδι τα στούντιο της MS για το Series X (και οι 3rd party devs βρε) και μετά θα πατάνε μερικά κουμπάκια και τσουπ θα γίνεται ένα μοναδικά υπέροχο κλπ παιχνίδι απλά σε άλλη ανάλυση, δηλαδή πόσο πιο απλά, κλικ εδώ κλικ εκεί και ως δια μαγείας το super duper next gen παιχνίδι που μόνο στο Series X θα έτρεχε σωστά, από native 4Κ @ 120FPS θα γυρίζει σε 1440p @ 60FPS.

    Τόσο απλά όμορφα και ωραία και μην ξεχνάμε έτσι; Το PS5 θα παραμείνει σαβούρα και για τα σκουπίδια έτσι; Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!!!
    Τους πετσόκοψες με τα κρεμμυδάκια τους concern trollers!

    Τάχα μου δεν θα βλέπεται π.χ. το CP2077 στο PS5 συγκριτικά με το X, ενώ στο S θα «λάμπει»...

    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    Δεν το εξηγώ καλά εγώ ρε γαμωτο μάλλον (φταίει ότι δεν έχω χρόνο να αναλύσω-ή απλά είμαι ανίκανος να γράψω τις σκέψεις μου σε σειρά σε απλά ελληνικά-η κάποια μίξη και τών δύο).

    Λέω τα 50€ τα παραπάνω στη Σόνυ (στα 550) δε τα δίνω day1. Η Σόνυ κοστολογεί όσο επιθυμεί και μαγκιά της και κάθε καταναλωτής κοστολογεί το βαλιου της επένδυσης του.

    ΠΡΟΤΙΜΏ λοιπόν να χάσω την ευκαιρία να παίξω 2nd hand κάποια παιχνίδια ps4/5 και να ξεκινήσω την εμπειρία της επόμενης γενιάς με series S ΚΑΙ τα παιχνίδια που θα δίνει η Μαικροσοφτ απόφαση γκειμπας/ΕΑ(η που θα αγοράζω φθηνά σε προσφορά από στορ).

    Αντίστοιχα αν είναι στα 450 θα πάρω κατευθείαν φιρστ ντει χειριστήριο και παιχνίδια του 4 μάλλον .

    Tl;dr για να μη σας πολυπριζω: εγώ είμαι ο αγοραστής που δεν ανήκω σε κάποια από τις δύο εταιρείες. Θέλω να πάω σε Sony λόγω ιστορικού (κάτοχος ps1,2,3), αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να γίνει σε οκ τιμή αλλιώς( όπως πιθανόταρα και άλλοι μετριοπαθείς) δεν έχω κανένα θέμα να ξεκινήσω με εκπτώσεις την gaming εμπειρία μου και να κοιτάξω τη Sony στο μέλλον.
    Είσαι ο "swing voter" που έλεγα σε προηγούμενα posts μου. Προφανώς και για σένα θα κάνει την διαφορά ακόμα και το 50άρικο. Κυρίως για εσάς το λέμε να κάνει την υπέρβαση η Sony, μιας και είστε η μάζα καλώς ή κακώς.

    Για εμάς ούτε το 100άρικο θα κάνει διαφορά πιστεύω. Τα έχουμε βάλει κάτω και τα έχουμε υπολογίσει αν αξίζει μια discless κονσόλα ή όχι.

    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    Είναι θέμα απόσβεσης καθαρά ρε.
    Τότε ξανασκέψου το και βάλ' τα κάτω με χαρτί και μολύβι...

    Απόσβεση δύσκολα θα κάνει μια discless κονσόλα, είναι ο ορισμός του money sink (είτε Sony, είτε MS <-- δεν τα διαχωρίζω).

    Ξέρεις τι θέλει η MS; Σου πετάει ως «τυράκι» το (ζημιογόνο μέχρι στιγμής) Game Pass και ελπίζει ότι μόλις δεις π.χ. Cyberpunk 2077 footage θα «λυγίσεις» από το hype και θα σκάσεις 70αρού για ψηφιακό κοπανιστό αέρα στο MS store (δεν τα διαχωρίζω ξαναλέω, και για PS store την ίδια άποψη έχω). Εκτός και αν κάνουν την υπέρβαση και το δώσουν στο Game Pass day 1. Δεν θα δίνουν όλα τα AAA όμως, καλώς ή κακώς.

    Έχεις την πειθαρχία να μείνεις αυστηρά και μόνο στο Game Pass και να τσιμπάς άλλα παιχνίδια σε sales μετά από 1-2 χρόνια (που θα έχουν παλιώσει); Go for it. Ειδάλλως τα 70άρια για ψηφιακό αέρα θα σε τσούξουν άσχημα φίλε μου.

    Γνώμη μου. Η τελική απόφαση δική σου.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (10-09-2020),mihalis13 (10-09-2020)

  18. #1512

    Default

    Ναι ξέρεις τι. Εγώ ακριβώς ίσως ΔΕΝ είμαι η μάζα. Εγώ έχω μείνει μια γενιά πίσω. Δεν έχω κανένα θέμα να παίξω ghost of Tsushimaη, got etc. Αντίστοιχα δεν έχω θέμα να παίξω τα παιχνίδια που μου δίνουν αποκλειστικά στα pass/psnow. Γι'αυτό οι επιλογές μου είναι series S psx4pro ps5 και όχι ps5 discless. Τα δύο πρώτα είναι υποκατάστατα.

    Απλά δεν είμαι ο gamer ΠΟΥ ΑΠΕΓΝΩΣΜΈΝΑ θα αναζητήσει παιχνίδια day1 ΚΑΙ έχω μείνει 10 χρόνια (από ps3) χωρίς κονσόλα. Έχω παιχνίδια (και γι'αυτό δεν πιστεύω ότι για δύο χρόνια-περιμενοντας και όλας να δω αν η μάχη θα κινηθεί όντως προς Σόνυ μεριά όπως ξαναδειχνει)

    Και ξαναλέω είναι ΚΑΛΟ για τη βιομηχανία ότι με την τιμή που έβαλε η μαικροσοφτ αναγκάζει τη Σόνυ να έχει (ακόμα περισσότερο)πολύ καλύτερα exclusive.

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  19. #1513
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Από ότι διαβάζω Ελλάδα κανονικά 10 Νοεμβρίου, με αρκετά κομμάτια.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  20. #1514

  21. #1515
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Το PS4 Pro είναι πεταμένα λεφτά ως επένδυση.
    Για σένα μπορεί να είναι πεταμένα λεφτά,
    λόγω περιορισμών στο hardware του PS4 η εγγραφή video με το share button γίνεται στα 720p,
    στο PS4 Pro είναι στα 1080p.

  22. #1516
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Principal engine programmer at id Software


  23. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    PDS (11-09-2020),psx3 (11-09-2020)

  24. #1517
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Να πω οτι τα λεγαμε?

    Τωρα βγαινουν ενας ενας οι devs και λενε το αυτονοητο(Principal engine programmer at id Software ο συγκεκρικμενος). Περισσοτερο λυπαμαι τους pc gamers(δεν τους λυπαμαι ειναι η αληθεια γιατι η ξεροκεφαλια εκει δεν εχει προηγουμενο). Σκεψου να αγορασεις 3090 για να παιζεις παιχνιδια βασισμενα στο κουτσουρεμενο 4TF XBoxS. Εκτος αν πεταξει κανα τυρακι η Sony.


    .

  25. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (11-09-2020)

  26. #1518
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Φάτε εμετό τώρα στα 299.
    Και μετά φάτε τον ίδιο εμετό αλλά σε 4Κ στα 499.


    Καλοχώνευτος.

  27. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (11-09-2020)

  28. #1519
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Η id Software μπορεί να έχει PC καταβολές μεν σαν studio, αλλά από άποψη optimization είναι αρκετά ψηλά τα παιχνίδια τους, ειδικά ότι βγαίνει σε id Tech 6/7. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι οι μόνοι που προτιμάνε Vulkan έναντι του DX12.

    Είναι η εξαίρεση στον κανόνα που έλεγα. Στην δε id Tech 5 (γενιά PS360), είχαν υλοποιήσει μέσω software την MegaTexture τεχνολογία, που είναι κάτι ανάλογο με αυτό που θα δούμε στην νέα γενιά με την χρήση του SSD ως «επέκταση» της RAM και φυσικά πλήρως hardware-accelerated (custom I/O).

    Λάβετε σοβαρά υπόψιν αυτά που λένε. Δεν είναι άμπαλοι όπως άλλοι του PC σιναφιού.

  29. #1520
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Για σένα μπορεί να είναι πεταμένα λεφτά,
    λόγω περιορισμών στο hardware του PS4 η εγγραφή video με το share button γίνεται στα 720p,
    στο PS4 Pro είναι στα 1080p.
    Οδυσσέα το Pro έχω.

    Μιλούσα για Pro vs 5 στο άμεσο μέλλον, όχι ότι ήταν κακή επένδυση γενικά το Pro.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •