Page 148 of 164 FirstFirst ... 4898138144145146147148149150151152158 ... LastLast
Results 2,941 to 2,960 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2941
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default



    Τι λέει τούτος ωρέ; Ποιές "expensive" consoles are a scam; Γ@μώ το clickbait σας μέσα! Ούτε βαλτός astroturfer της MS να ήταν.

    Έχει ζήσει ο πιτσιρικάς εποχές Neo Geo/3DO να δει τι εστί πραγματικά expensive console;



    Νταξ, συμφωνήσαμε ότι είναι VFM το XSS για κανά πιτσιρίκι (δίχως απαιτήσεις/εμπειρίες/παραστάσεις), αλλά μέχρι εκεί!

    Άκου "expensive" οι κονσόλες του 500άρικου... λες και δεν έχουν καρα-πληθωριστεί δολάριο & ευρώ.

    ΥΓ: Μην πιάσουμε τώρα φτωχές Αφρικανικές χώρες σαν επιχείρημα, γιατί εκεί ακόμα και το XSS παίζει να τους φαίνεται «ακριβό» (άσε που σίγουρα δεν θα έχουν always-online/broadband internet για να πιάσει τόπο το Game Pass) και να την βγάζουν ακόμα με Atari clones των $30.

  2. #2942
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Xbox Series S is my favorite new console - and holds its own against PS5 and Xbox Series X

    https://us.cnn.com/2021/12/03/cnn-un...s-x/index.html

    Σαν πολύ (υπερ)θετική αρθρογραφία/διαφήμιση δεν έχει πέσει τελευταία υπέρ του XSS ή μου φαίνεται; Και μάλιστα στο CNN (non-gaming/mainstream site)...

    Μάλλον ελλείψει XSX ποντάρει εκεί η MS μπας και σπρώξει συνδρομούλες.

  3. #2943

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Xbox Series S is my favorite new console - and holds its own against PS5 and Xbox Series X

    https://us.cnn.com/2021/12/03/cnn-un...s-x/index.html

    Σαν πολύ (υπερ)θετική αρθρογραφία/διαφήμιση δεν έχει πέσει τελευταία υπέρ του XSS ή μου φαίνεται; Και μάλιστα στο CNN (non-gaming/mainstream site)...

    Μάλλον ελλείψει XSX ποντάρει εκεί η MS μπας και σπρώξει συνδρομούλες.
    Να σου πω εγώ συμφωνώ απόλυτα .
    Γιατί να σπρώξω 500 ευρώ για το ακριβό ενώ με 200 - 210 ευρω βρίσκεις το SS , έχεις SSD και 120 FPS στην εποχή της CrossGenιλας ,και είσαι μια χαρά στα 1080-1440p.
    Μόλις δε αρχίσουν να βγαίνουν κανονικά next gen games το σφάζεις και παίρνεις το mid gen που θα σου παρουσιάσουν σχεδον ταυτόχρονα με την πρώτη μεγάλη True next gen κυκλοφορία.
    Αυτό εστι επιθετικό marketing γιατί την 500αρα θα τη σκάσεις μια φορά και η χασούρα σου θα είναι συντριπτικά πιο περιορισμένη από το να ψάχνεις να πουλήσεις ένα Series X όταν θα έχει ανακοινωθεί Series X pro.
    Για μένα αυτή είναι η πιο έξυπνη κίνηση που μπορεί να κάνει κάποιος .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 25-12-2021 at 14:06.

  4. #2944
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έχει τύχει και έχω game pass αυτήν την περίοδο και είπα να δοκιμάσω το halo.
    Ενώ κανονικά σε τόσα παιχνίδια που έχω με δίσκο όταν εκείνα την κονσόλα το συνέχιζα από εκεί που το είχα αφήσει το Halo επειδή είναι μέσω game pass υποθέτω συνέχεια με πετάει έξω. Και ακόμα και στο κεντρικό μενού μου βγάζει να αγοράσω το παιχνίδι...
    Οπότε πρέπει να κλείσω το παιχνίδι, να το ανοίξω πάλι, να περιμένω να κάνει loading και να συνεχίσω από εκεί που έκανε τελευταία save...
    Μια μικρή ταλαιπωρία εν ολίγοις...
    Να μην μιλήσω ότι είχα κατεβάσει το παιχνίδι και πήγα να το ξεκινήσω και έπρεπε από το κεντρικό μενού του παιχνιδιού να κατεβάσω το campaign..
    Σε xbox one S όλα αυτά.


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  5. #2945
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Να σου πω εγώ συμφωνώ απόλυτα .
    Γιατί να σπρώξω 500 ευρώ για το ακριβό ενώ με 200 - 210 ευρω βρίσκεις το SS , έχεις SSD και 120 FPS στην εποχή της CrossGenιλας ,και είσαι μια χαρά στα 1080-1440p.
    Μόλις δε αρχίσουν να βγαίνουν κανονικά next gen games το σφάζεις και παίρνεις το mid gen που θα σου παρουσιάσουν σχεδον ταυτόχρονα με την πρώτη μεγάλη True next gen κυκλοφορία.
    Αυτό εστι επιθετικό marketing γιατί την 500αρα θα τη σκάσεις μια φορά και η χασούρα σου θα είναι συντριπτικά πιο περιορισμένη από το να ψάχνεις να πουλήσεις ένα Series X όταν θα έχει ανακοινωθεί Series X pro.
    Για μένα αυτή είναι η πιο έξυπνη κίνηση που μπορεί να κάνει κάποιος .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Μην παίρνεις όρκο ότι θα κοστίζουν μόνο 500 τα mid-gen, αν και όποτε βγουν. Έρχονται εκπλήξεις στην αγορά που θα θυμίσουν άλλες εποχές.

    Επίσης, με το XSS θα στερηθείς 60 fps και RT σε κάμποσα παιχνίδια. Κανένα πρόβλημα για ένα πιτσιρίκι, πρόβλημα όμως για έναν seasoned gamer.

  6. #2946

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Έχει τύχει και έχω game pass αυτήν την περίοδο και είπα να δοκιμάσω το halo.
    Ενώ κανονικά σε τόσα παιχνίδια που έχω με δίσκο όταν εκείνα την κονσόλα το συνέχιζα από εκεί που το είχα αφήσει το Halo επειδή είναι μέσω game pass υποθέτω συνέχεια με πετάει έξω. Και ακόμα και στο κεντρικό μενού μου βγάζει να αγοράσω το παιχνίδι...
    Οπότε πρέπει να κλείσω το παιχνίδι, να το ανοίξω πάλι, να περιμένω να κάνει loading και να συνεχίσω από εκεί που έκανε τελευταία save...
    Μια μικρή ταλαιπωρία εν ολίγοις...
    Να μην μιλήσω ότι είχα κατεβάσει το παιχνίδι και πήγα να το ξεκινήσω και έπρεπε από το κεντρικό μενού του παιχνιδιού να κατεβάσω το campaign..
    Σε xbox one S όλα αυτά.


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν έχει καμμία σχέση το game pass με αυτό που περιγράφεις .
    Και εγώ μέσω game pass (σε Series S) παίζω το παιχνίδι και όλα δουλεύουν άψογα .
    Και επίσης δούλευαν άψογα όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει μέσω game pass.
    Αυτό που περιγράφεις είναι (Bug) που συνήθως τυχαίνει τις πρώτες 1-2 μέρες μόλις αποκτήσεις game pass, η αν αλλάξεις κονσόλα και μεταφέρεις σε άλλη τα Home settings των account σου.
    Μου το είχε κάνει και εμένα αλλά σε 2 μέρες είχε στρώσει και δούλευε άψογα.
    Τσέκαρε τα Home settings καλού κακού .

    @PSX3
    Δε θα τολμισει κανείς να σπάσει το ψυχολογικό φράγμα των 500 ευρώ.
    Υγεία να έχουμε και θα δεις .
    Ε εννοείται ότι θα υπάρχουν διάφορες σε καποια games .
    Εγώ πιστεύω ότι το Series S ειναι λουκούμι για κάποιον που έχει και τα 2 όπως εμένα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    mihalis13 (25-12-2021)

  8. #2947
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δεν έχει καμμία σχέση το game pass με αυτό που περιγράφεις .
    Και εγώ μέσω game pass (σε Series S) παίζω το παιχνίδι και όλα δουλεύουν άψογα .
    Και επίσης δούλευαν άψογα όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει μέσω game pass.
    Αυτό που περιγράφεις είναι (Bug) που συνήθως τυχαίνει τις πρώτες 1-2 μέρες μόλις αποκτήσεις game pass, η αν αλλάξεις κονσόλα και μεταφέρεις σε άλλη τα Home settings των account σου.
    Μου το είχε κάνει και εμένα αλλά σε 2 μέρες είχε στρώσει και δούλευε άψογα.
    Τσέκαρε τα Home settings καλού κακού .

    @PSX3
    Δε θα τολμισει κανείς να σπάσει το ψυχολογικό φράγμα των 500 ευρώ.
    Υγεία να έχουμε και θα δεις .
    Ε εννοείται ότι θα υπάρχουν διάφορες σε καποια games .
    Εγώ πιστεύω ότι το Series S ειναι λουκούμι για κάποιον που έχει και τα 2 όπως εμένα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Θα το τσεκαρω. Απλά μου το κάνει μόνο σε παιχνίδια του game pass για αυτό μου έκανε εντύπωση

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  9. #2948
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    @PSX3
    Δε θα τολμισει κανείς να σπάσει το ψυχολογικό φράγμα των 500 ευρώ.
    Υγεία να έχουμε και θα δεις .
    Famous last words? Για την πρώτη πρόταση λέω, η υγεία εξυπακούεται!

    Λοιπόν, εγώ το λέω από τώρα και όποιος θέλει bookmark me, no regrets:

    600 το ελάχιστο, 1000 το μέγιστο, ανάλογα πόσο ψηλά θα κινείται ο πληθωρισμός τότε (2023 το νωρίτερο, 2025 το αργότερο).

    Το 500άρικο αποδείχθηκε πολύ "λίγο" στην πράξη (βλ. αγοραίες τιμές scalpers) και για τις 2 κονσόλες. Εξού και γιατί αμφότερες τις θεωρώ VFM στην MSRP (ασχέτως προσωπικών προτιμήσεων). Δεν ενστερνίζομαι απόψεις τύπου expensive/scam, γιατί έχω ζήσει τα πέτρινα χρόνια του console gaming.

    Να υπενθυμίσω ότι είχα προβλέψει επιτυχώς την ύπαρξη του XSS, το ακριβές price point ($300) και το die size της APU (200mm2,), ήδη από το 2018.

    Εγώ, όχι κάποιος MS/XBOX lover, ε; Θέλω να σου πω ότι ασχέτως προσωπικών προτιμήσεων, την ξέρω πολύ καλά τι εταιρία είναι και τι φιλοσοφία πρεσβεύει. Οι fans της όταν τα έλεγα το 2018 δεν με πιστεύανε (ότι θα υπάρξει XSS) και τώρα είναι οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές του XSS (δικαίωμα τους, δεν κρίνω, αρκεί να μην ήταν τόσο δύσπιστοι το 2018). Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    Όπως επίσης ήξερα ήδη από τον Μάρτιο του 2020 ότι τα lockdowns θα διαταράξουν ανεπανόρθωτα τις εφοδιαστικές αλυσίδες και θα ανέβει ο πληθωρισμός (= μειωμένη παραγωγή αγαθών + αλόγιστο τύπωμα χρήματος). Την ίδια περίοδο που οι τραπεζίτες μας λέγανε όλα καλά παιδιά, παροδικός θα είναι ο πληθωρισμός (καλά πήγε κι αυτό).

    Τα παραπάνω δεν τα λέω για να μου πει κανείς μπράβο, δεν έχω ανάγκη από πατ-πατ στην πλατούλα, τα λέω για όσους δεν ασχολείστε με αυτά (δεν έχω τέτοια απαίτηση από τον μέσο gamer) και για να σας προετοιμάσω ψυχολογικά, αντί να σκάσει κεραμίδα στο κεφάλι και να ψαχνόμαστε.

    Θέλω να πέσω μέσα σε απαισιόδοξες προβλέψεις; Όχι, φυσικά και δεν θέλω, μαζόχας είμαι; Φυσικά και θέλω να βγεις εσύ σωστός, κι ας μου το τρίβεις στην μούρη μετά.

    Όπως δεν ήθελα να βγω σωστός με το χαμηλό next gen baseline του XSS το 2018. Οφείλω όμως να είμαι ρεαλιστής βάσει πραγματικότητας, όχι ρομαντικός που φαντάζεται ένα ιδανικό παράλληλο σύμπαν.

    Ελπίζω να έγινα σαφής.
    Last edited by psx3; 25-12-2021 at 20:13.

  10. #2949
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δεν θα μου κανει εντυπωση αν παραταθει η γενια παντως αυτη και δουμε ακριβες mid gen πιο μετα. Θα ελεγα το 500αρι ειναι σιγουρο, αλλα πιθανον και παραπανω οπως λεει ο και psx3.

    Ετσι και αλλιως ps4 games παιζουμε και θα παιζουμε για πολυ ακομα, δεν ειναι οτι εχουμε κουραστει/βαρεθει τα γραφικα της νεας γενιας. Αν καποια στιγμη βγαλουν matrix demo επιπεδο γραφικων σε παιχνιδι, μια χαρα θα δειχνει αυτο σε ενα ps5 pro σε 60αρι ισως και AI upscale αναλυσης.
    Θα παρουσιαστει εν μερη και σαν αλμα γενιας λογο PS5pro ενω στην πραγματικοτητα ειναι κατι που μπορουμε να δουμε και τωρα (στα 30fps οκ).
    .

  11. #2950

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Famous last words? Για την πρώτη πρόταση λέω, η υγεία εξυπακούεται!

    Λοιπόν, εγώ το λέω από τώρα και όποιος θέλει bookmark me, no regrets:

    600 το ελάχιστο, 1000 το μέγιστο, ανάλογα πόσο ψηλά θα κινείται ο πληθωρισμός τότε (2023 το νωρίτερο, 2025 το αργότερο).

    Το 500άρικο αποδείχθηκε πολύ "λίγο" στην πράξη (βλ. αγοραίες τιμές scalpers) και για τις 2 κονσόλες. Εξού και γιατί αμφότερες τις θεωρώ VFM (ασχέτως προσωπικών προτιμήσεων). Δεν ενστερνίζομαι απόψεις τύπου expensive/scam, γιατί έχω ζήσει τα πέτρινα χρόνια του console gaming.

    Να υπενθυμίσω ότι είχα προβλέψει επιτυχώς την ύπαρξη του XSS, το ακριβές price point ($300) και το die size της APU (200mm2,), ήδη από το 2018.

    Εγώ, όχι κάποιος MS/XBOX lover, ε; Θέλω να σου πω ότι ασχέτως προσωπικών προτιμήσεων, την ξέρω πολύ καλά τι εταιρία είναι και τι φιλοσοφία πρεσβεύει. Οι fans της όταν τα έλεγα το 2018 δεν με πιστεύανε (ότι θα υπάρξει XSS) και τώρα είναι οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές του XSS (δικαίωμα τους, δεν κρίνω, αρκεί να μην ήταν τόσο δύσπιστοι το 2018). Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    Όπως επίσης ήξερα ήδη από τον Μάρτιο του 2020 ότι τα lockdowns θα διαταράξουν ανεπανόρθωτα τις εφοδιαστικές αλυσίδες και θα ανέβει ο πληθωρισμός (= μειωμένη παραγωγή αγαθών + αλόγιστο τύπωμα χρήματος). Την ίδια περίοδο που οι τραπεζίτες μας λέγανε όλα καλά παιδιά, παροδικός θα είναι ο πληθωρισμός (καλά πήγε κι αυτό).

    Τα παραπάνω δεν τα λέω για να μου πει κανείς μπράβο, δεν έχω ανάγκη από πατ-πατ στην πλατούλα, τα λέω για όσους δεν ασχολείστε με αυτά (δεν έχω τέτοια απαίτηση από τον μέσο gamer) και για να σας προετοιμάσω ψυχολογικά, αντί να σκάσει κεραμίδα στο κεφάλι και να ψαχνόμαστε.

    Θέλω να πέσω μέσα σε απαισιόδοξες προβλέψεις; Όχι, φυσικά και δεν θέλω, μαζόχας είμαι; Φυσικά και θέλω να βγεις εσύ σωστός, κι ας μου το τρίβεις στην μούρη μετά.

    Όπως δεν ήθελα να βγω σωστός με το χαμηλό next gen baseline του XSS το 2018. Οφείλω όμως να είμαι ρεαλιστής βάσει πραγματικότητας, όχι ρομαντικός που φαντάζεται ένα ιδανικό παράλληλο σύμπαν.

    Ελπίζω να έγινα σαφής.
    Δεν έχω κάποιον αντίλογο αντίθετα μπορώ να σου δωσω τα εύσημα για τις επιτυχείς προβλέψεις.
    Οφείλω όμως να σου υπενθυμίσω ότι όλη αυτή τη midgen μόδα και το scaled βάσει δυνατοτήτων hardware gaming (κοινώς PCιλα) δεν την εισήγαγε η MS αλλά η Sony .
    Η ms έτσι όπως ήταν το 2015-16 δεν θα τολμούσε ούτε να το ψιθυρίσει αν δεν το τολμούσε η Sony (που ήταν Καβάλα στο άλογο) με το PRO.

    Κοινώς ούτε Xbox SS θα είχαμε ούτε midgen αν δεν τα εισήγαγε η Sony πρώτη το 2016.
    Αυτό για μένα είναι δεδομένο .

    Δέχομαι ότι η Sony άθελα η ηθελημένα έπαιξε το παιχνίδι της MS , δέχομαι ότι μπορεί η ίδια η MS το επιθυμούσε διακαώς, αλλά δεδομένα δεν θα το τολμούσε .

    Στα υπενθυμίζω αυτά γιατί σε καποια παράγραφο αναφέρεις ότι “ και ας μην είμαι xbox fan γνωρίζω τη MS και τι εταιρεία είναι κλπ.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #2951
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Κοινώς ούτε Xbox SS θα είχαμε ούτε midgen αν δεν τα εισήγαγε η Sony πρώτη το 2016.
    Αυτό για μένα είναι δεδομένο .
    Αληθεια πιστευεις οτι η MS μεσα σε λιγοτερο απο ενα ετος ετοιμασε την και καλα ''απαντηση'' στην sony με το One X?
    Ισως την πιο προσεγμενη/μελετημενη κονσολα της ever? Αλλα και η πιο προχειρη να ηταν παλι δεν θα γινοταν αυτο.

    Ηταν δεδομενο, το ηξεραν απο την αρχη οτι θα πανε σε midgen προφανως και οι δυο πλευρες. Η μονη διαφορα τους ηταν στο ποσο ισχυρες θα ειναι οι midgen. Και ηταν και ο μονος λογος που αργησε το X. Οχι γιατι ζηλεψε την sony και την ετοιμασε αργοτερα.
    Για να μη σου πω οτι με βαση το τι παρεδωσαν οι δυο εταιριες μονο το pro φαινεται σαν κινηση βιασυνης. Χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητα κατι.

    Ο μονος που πραγματικα εισηγαγε κατι και δεν ακολουθησε κανεις, ειναι η MS με το S.
    Αυτη η κονσολα δηλαδη που ουσιαστικα μπορει να κανει και την ζημια στην γενια γιατι θα ειναι ο ελαχιστος κοινος παρανομαστης. Τα pro και X δεν μπορουσαν να κανουν ζημια στην γενια, γιατι λειτουργουσαν οπως ειπες ως λιγο πολυ optimised pcs. Η βαση τους ηταν τα one και ps4.
    .

  13. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (27-12-2021),psx3 (25-12-2021)

  14. #2952
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Giannis

    Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Θα αναφέρω μερικά πράγματα για λόγους ιστορικής ακριβείας.

    Γνωρίζουμε από μηχανικό της MS ότι το Project Scorpio είναι σε φάση R&D ήδη από το 2012 (ένα χρόνο πριν το XB1).

    Η δε PCίλα στις κονσόλες ξεκίνησε με το OG XBOX (Pentium 3, GeForce 3).

    Αντιστάθηκε όσο μπόρεσε η Sony. Η τελευταία ημι-εξωτική κονσόλα ήταν το PS3 (με εξωτική CPU και όχι τόσο εξωτική GPU).

    Attrition war ασκεί η MS αργά αλλά σταθερά. Ποιός νομίζεις ότι πλήρωσε το R&D της GeForce 3; Εταιριούλα της πλάκας ήταν κάποτε η nVidia.

    Πλέον η μαύρη τρύπα όσο πάει και μεγαλώνει και resistance is futile... πάει και η Sony και πατάει τις μπανανόφλουδες της MS και δένει το γλυκό.

    Εδώ σκέψου το Elder Scrolls Morrowind θεωρήθηκε μεγάλη επιτυχία που έτρεξε σε κονσόλα με μόλις 64MB RAM (OG XBOX), έστω και με συμβιβασμούς (γέμιζε η μνήμη και έκανε reboot).

    Αν δεν είναι η Elder Scrolls σειρά η επιτομή της PCίλας, τότε τι είναι; Είχαμε τα παλιά τα χρόνια CPU-heavy WRPG/CRPG σε κονσόλες και δεν το θυμάμαι; Για θυμίστε μου, μην έπαθα Alzheimer. Σπανίως λανθάνει η μνήμη μου.

    JRPG είχαμε στις κονσόλες, με αφάνταστα πιο απλοϊκό game design (AI, μη προσβάσιμοι χώροι). Αυτά ναι, είναι κονσολίλα αντίστοιχα. Δεν το λέω υποτιμητικά, απλά ως διαπίστωση.

    Λογικό κι επόμενο είναι με τόσο κόσμο που προέρχεται από τον χώρο των PC/RPG, να ομογενοποιηθεί το hardware των κονσολών.

    Όχι, δεν φτιάχτηκε ο Cell για να τρέχει Skyrim, για Uncharted και Motorstorm φτιάχτηκε. Θέλω (λέμε τώρα) να παίξω Skyrim; Θα το παίξω σε PC the way it's meant to be played.

    Εντάξει, έχω περάσει κι εγώ από PC ένα φεγγάρι, αλλά εγώ είμαι πιο ανώμαλος/minority στα gaming γούστα μου. Προτιμούσα να παίξω platformers αντί για RPG.

    Καταλαβαίνουμε τώρα τι έχει συντελεστεί στην βιομηχανία;

    Όλα μια ομογενοποιημένη σούπα άνευ ταυτότητας πάνε να γίνουν... και ναι, επιμένω ότι ο μεγάλος κερδισμένος αυτής της μακρόχρονης στρατηγικής θα είναι η MS και όχι η Sony (όσο και να μην μου αρέσει υποκειμενικά, οφείλω να είμαι αντικειμενικός στην κρίση μου).

    Φέρτε μια χρονομηχανή να γυρίσουμε πίσω λέω εγώ, κι ας ήταν πιο ακριβές οι κονσόλες κάποτε.

    Diversity και @@ μάντολες, έχω σιχαθεί να ακούω περί αυτού και να έχουμε ξεχάσει τι θα πει true diversity.

  15. #2953

    Default Xbox Series S | X

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αληθεια πιστευεις οτι η MS μεσα σε λιγοτερο απο ενα ετος ετοιμασε την και καλα ''απαντηση'' στην sony με το One X?
    Ισως την πιο προσεγμενη/μελετημενη κονσολα της ever? Αλλα και η πιο προχειρη να ηταν παλι δεν θα γινοταν αυτο.

    Ηταν δεδομενο, το ηξεραν απο την αρχη οτι θα πανε σε midgen προφανως και οι δυο πλευρες. Η μονη διαφορα τους ηταν στο ποσο ισχυρες θα ειναι οι midgen. Και ηταν και ο μονος λογος που αργησε το X. Οχι γιατι ζηλεψε την sony και την ετοιμασε αργοτερα.
    Για να μη σου πω οτι με βαση το τι παρεδωσαν οι δυο εταιριες μονο το pro φαινεται σαν κινηση βιασυνης. Χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητα κατι.

    Ο μονος που πραγματικα εισηγαγε κατι και δεν ακολουθησε κανεις, ειναι η MS με το S.
    Αυτη η κονσολα δηλαδη που ουσιαστικα μπορει να κανει και την ζημια στην γενια γιατι θα ειναι ο ελαχιστος κοινος παρανομαστης. Τα pro και X δεν μπορουσαν να κανουν ζημια στην γενια, γιατι λειτουργουσαν οπως ειπες ως λιγο πολυ optimised pcs. Η βαση τους ηταν τα one και ps4.
    Όχι βεβαια προφανώς υπήρχε πλάνο.
    Αλλά επίσης βεβαίως το πλάνο αυτό θα έμενε στο συρτάρι όπως έχουν μείνει τόσα και τόσα στη βιαομηχανια.
    Όλα τα αλλά είναι περί ορέξεως και το πως το βλέπει κανείς .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #2954
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Γνωρίζουμε από μηχανικό της MS ότι το Project Scorpio είναι σε φάση R&D ήδη από το 2012 (ένα χρόνο πριν το XB1).
    E ναι, μεγαλυτερη πιθανοτητα θα εδινα η σονυ να ξεκινησε το mid gen αφου ενημερωθηκε για τις προθεσεις της MS. Aν κρινουμε απο την προχειροτητα του αποτελεσματος ειδικα (προ).
    Αλλα δεν μετραει αυτο που λεω, ειναι μια υποθεση.

    Το σιγουρο ειναι οτι δεν το ξεκινησε η sony. Πιθανον μαζι στην καλυτερη, σε συνεννοηση με devs.
    .

  17. #2955
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αληθεια πιστευεις οτι η MS μεσα σε λιγοτερο απο ενα ετος ετοιμασε την και καλα ''απαντηση'' στην sony με το One X?
    Ισως την πιο προσεγμενη/μελετημενη κονσολα της ever? Αλλα και η πιο προχειρη να ηταν παλι δεν θα γινοταν.

    Ηταν δεδομενο, το ηξεραν απο την αρχη οτι θα πανε σε midgen προφανως και οι δυο πλευρες. Η μονη διαφορα τους ηταν στο ποσο ισχυρες θα ηταν οι κονσολες. Και ηταν και ο μονος λογος που αργησε το X. Οχι γιατι ζηλεψε την sony και την ετοιμασε αργοτερα.
    Για να μη σου πω οτι με βαση το τι παρεδωσαν απο τα 2 μονο το pro φαινεται σαν κινηση βιασυνης. Χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητα κατι.

    Ο μονος που πραγματικα εισηγαγε κατι και δεν ακολουθησε κανεις, ειναι η MS με το S.
    Αυτο που ουσιαστικα θα κανει και την ζημια για θα ειναι ο ελαχιστος κοινος παρανομαστης. Τα pro και X δεν μπορουσαν να κανουν ζημια στην γενια, γιατι λειτουργουσαν οπως ειπες ως λιγο πολυ optimised pcs.
    https://semiaccurate.com/2013/10/18/...ps4-lifecycle/
    https://www.neogaf.com/threads/digit...post-236776704

    Και Sony και MS τα είχαν κανονισμένα νωρίς με την AMD (άλλο που δεν θέλει κι αυτή, να τσιμπάει συμβόλαια).

    Σόρρυ που δεν έχω λινκ για το 2012 (XB1X APU R&D), αλλά είμαι από κινητό. Θα το ψάξω αργότερα από υπολογιστή. Το έχει δηλώσει μηχανικός της MS, αν θέλει να το ψάξει κάποιος άλλος πριν από μένα.

    Όποιος ξέρει τι εστί R&D, tape out κλπ. γνωρίζει ότι αυτές οι APUs δεν είναι προϊόντα της τελευταίας στιγμής. Δεν είναι TurboX PC παιδιά, κάποιοι το γνωρίζετε ήδη.

  18. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (25-12-2021)

  19. #2956
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Όχι βεβαια προφανώς υπήρχε πλάνο.
    Αλλά επίσης βεβαίως το πλάνο αυτό θα έμενε στο συρτάρι όπως έχουν μείνει τόσα και τόσα στη βιαομηχανια.
    Οπως ειπα και πριν αν καποιο φαινεται για πλανο συρταριου ειναι το pro. Το X ηταν εξαιρετικα μελετημενο.

    Γενικα οι mid gen, και η MS να το ξεκινησε σαν ιδεα, δεν ηταν κακη επιλογη απο οτι φαινεται, απλα χαθηκε λιγο το νοημα της κονσολας (μονο για τις mid gen). Ποτε δεν τις εκμεταλευτηκαν ιδιαιτερα. Το S ειναι πολυ πιο πιθανο να αποτελεσει κακη επιλογη της MS για την πορεια της γενιας. Αλλα και αυτο μενει να το δουμε στην πραξη. Γιατι και για τις midgen στην αρχη γκρινιαζα.

    Γενικα η MS μετα το 360 (και αρχες one) κατεβαζει το επιπεδο του ανταγωνισμου απο το ''παμε να πουσαρουμε τις κονσολες'', σε παμε να χαμηλωσουμε τον πήχη και να ανταγωνιστουμε στο φθηνο gaming, φθηνο hardware κτλ.

    Ελπιζω να εχει καλη καταληξη ολο αυτο.
    .

  20. #2957

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Οπως ειπα και πριν αν καποιο φαινεται για πλανο συρταριου ειναι το pro. Το X ηταν εξαιρετικα μελετημένο .
    Δεν ξέρω κι δε μπορώ να έχω άποψη.
    Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος είναι ότι δεν θα το έκανε πράξη ms αν δεν πατούσε η Sony το κουμπι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #2958
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος είναι ότι δεν θα το έκανε πράξη ms αν δεν πατούσε η Sony το κουμπι.

    Δηλαδη η MS ετοιμασε τα παντα, εχασε απειρο χρημα για τον σχεδιασμο του Χ επι 5 χρονια και το αν θα το εβγαζε η οχι, ειχε να κανει με την αποφαση της σονυ για το pro.
    Και εισαι και σιγουρος κιολας.

    Αυτο ειναι κατι που θα ηθελες να ισχυει αλλα δεν μπορει ισχυει.


    Ειπαμε Γιαννη ειμαστε φανς ενος στρατοπαιδου αλλα οχι και ετσι
    .

  22. #2959
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δεν ξέρω κι δε μπορώ να έχω άποψη.
    Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος είναι ότι δεν θα το έκανε πράξη ms αν δεν πατούσε η Sony το κουμπι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Δεν μιλάμε για πατέντα τύπου Wii U gamepad. Είχε τέτοια πατέντα στα σκαριά η Sony (σε περίπτωση που είχε την επιτυχία του Wii) και όντως μπήκε στο συρτάρι.

    Οι semi-custom APUs δεν είναι τόσο φτηνά projects όσο νομίζει ο κόσμος:

    https://www.zdnet.com/article/xbox-o...ims-former-vp/

    Μην ακούτε τον καθένα που είναι προφέσσορας των PC και νομίζει ότι κλείνεις με ψίχουλα συμβόλαιο στην AMD. Θα έκλεινε και η SEGA για Dreamcast 2 αν ήταν τόσο απλό!

    Και εδώ πόσα κόστισε ο εξωτικός Cell:

    https://www.gamedeveloper.com/pc/rep...microsoft-tech

    Καταλαβαίνουμε γιατί συμβαίνει αυτό;

    90nm vs 28nm, transistor count, complexity, tape out, wafer cost κλπ.

    Spoiler!


    Τα κέρατά του τα τράγια θα κόστιζε Cell 2 στα 28nm, πόσο μάλλον Cell 3 στα 7nm!

    Σε κάποιο εναλλακτικό σύμπαν που η Sony έχει market cap 2 τρις και κοντράρεται ευθέως με Apple/MS, ναι, θα έχει βγάλει 500 Cell iterations για πάσα χρήση (από ψυγεία μέχρι κινητά) και έτσι θα είχε απίστευτες οικονομίας κλίμακας. Αυτό ήταν το ανεκπλήρωτο όραμα του Kutaragi.

    Γιατί όμως έχω την εντύπωση ότι τα έχω ξαναγράψει όλα αυτά και έχουμε μπει σε λούπα; Σαν να μην θυμάται κανείς ένα πράγμα...

    Τεσπά, ελπίζω να το εμπεδώσαμε τώρα και μην ντρέπεστε να βάλετε κανά bookmark, για καλό είναι. Ούτε ο δικός μου εγκέφαλος τα χωράει όλα.

  23. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Stefanos (25-12-2021)

  24. #2960

    Default

    Ηρθε το SERIES X εχθες.
    Πληρωσα 3Χ12=36 μηνες live gold και με το 1 ευρω promo-κολπο εχω πλεον ultimate μεχρι τα Χριστουγεννα του 2024.
    συνολο μεχρι στιγμης 509+125+1=635 ευρω

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •