Page 147 of 164 FirstFirst ... 4797137143144145146147148149150151157 ... LastLast
Results 2,921 to 2,940 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2921
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    641
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Πάρτε digital μας λέγανε....
    Κουτάκι μέχρι να σβήσει ο Ήλιος

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Έτσι.
    Και αντί να διαμαρτυθεί ο κοσμάκης, έχουμε απόψεις σαν τις παρακάτω:

    Click image for larger version. 

Name:	Screenshot_1.jpg 
Views:	170 
Size:	86.2 KB 
ID:	12876
    Αντί να γυρίσει και να πει το τόξο ότι πρέπει η ΜΣ να τυπώσει 2 δισκάκια, ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ SERIES.

    Τουλάχιστον όταν κάνεις retail, κάντο σωστά.

    Δεν εκτιμάμε κιόλας τη μαμά τερέζα του gaming, τρόμπα.


  2. #2922
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Πάρτε digital μας λέγανε....
    Κουτάκι μέχρι να σβήσει ο Ήλιος
    Idiot (Save) Delivery much?

    Ποιές στιγμές μετράνε λέει ο άλλος ο τρόμπας;

    Arcade game της μιας ώρας είναι να μην σε νοιάζει ο κόπος/χρόνος που αφιέρωσες;

    Open world game είναι, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την σημασία του save file...

    Τι να πω, κάποιοι άνθρωποι δεν εκτιμάνε τον χρόνο τους μάλλον.

  3. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    drifterx (10-12-2021)

  4. #2923
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default



  5. #2924
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Sniper Elite 5 Releases Day One With Xbox Game Pass In 2022

    Αλλο ενα χτυπημα στη σονυ, ο "σπαρτακος" μαλλον δεν θα την βοηθησει...
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  6. #2925

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Sniper Elite 5 Releases Day One With Xbox Game Pass In 2022

    Αλλο ενα χτυπημα στη σονυ, ο "σπαρτακος" μαλλον δεν θα την βοηθησει...
    Αν αυτό το θεωρούμε μεγάλο χτύπημα τι να πω..όσο για τον σπαρτακο κάτσε να τον δούμε πρώτα και βλέπουμε τι πως και γιατί..ακόμα δεν τον είδαμε(μόνο φήμες)και ξέρουμε πως θα είναι...

  7. #2926
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πιστεύω θα το παλέψει στην παρούσα γενιά με τον Σπάρτακο όσο μπορεί και αν δεν τραβήξει η δουλειά, μπορεί και να δούμε το Game Pass στο PS6.

  8. #2927

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Πιστεύω θα το παλέψει στην παρούσα γενιά με τον Σπάρτακο όσο μπορεί και αν δεν τραβήξει η δουλειά, μπορεί και να δούμε το Game Pass στο PS6.
    Παιδιά σας παρακολουθώ χρόνια..απλά δεν γράφω..είναι ιδέα μου ή διακρίνω(ήρεμα ρωτάω)μια ηττοπάθεια..θα συμφωνήσω μαζί σας πως ο Jim δεν εμπνέει εμπιστοσύνη..αλλά είναι νωρίς ακόμα για να βγάλουμε τελικά πορίσματα.Αλλωστε ποτέ η Sony δεν είχε καλή πρώτη χρονιά σε κανένα launch κονσόλας της.Επίσης ούτε το gamepass έχει δείξει ακόμα πως πρόκειται για μεγάλη επιτυχία αφού δεν έχει καταφέρει ακόμα να κάνει τα νούμερα που ίδια η Microsoft ήλπιζε να κάνει..τέλος καθίστε να δούμε τον Σπάρτακο και μετά κράζουμε όλοι μαζί ανεξαιρέτως.

  9. #2928
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ποτέ δεν είχε τον πρώτο χρόνο επιτυχία;

    PS1 ξεσκίστηκε στις συμφωνίες και στα παιχνίδια, γεμάτα τα ράφια στο τέλος του πρώτου χρόνου (μιλάμε πάνω από 35 τίτλοι). Τους περισσότερους δεν τους έβρισκες πουθενά αλλού, και τους λίγους που έβρισκες σε άλλα συστήματα, η καλύτερη έκδοση ήταν στο PSX (ή PS1).

    PS2 επίσης ξεσκίστηκε στον πρώτο χρόνο, μάλιστα έβγαλε και το Gran Turismo 3 το 2001. Πάλι γεμάτα τα ράφια.

    PS3 κάπως στραβοπάτησε το launch σε σχέση με PS1/PS2, και πάλι όμως είχε παιχνιδάρες όπως Motorstorm και το πρώτο AAA FPS από τη Sony. Στον 1-1.5 χρόνο κυκλοφόρησε το Uncharted και το Ratchet για PS3 που έριξαν σαγόνια. Παράλληλα, υπήρχε μεγάλη ποικιλία διαφορετικών ειδών παιχνιδιών.

    PS4 από day 1 είχε το εκπληκτικό Resogun και το Killzone 4 που πραγματικά έριχνε σαγόνια. Σε γενικές γραμμές όμως ήδη είχε φανεί η οπισθοχώρηση/έλλειψη οργάνωσης στη Σονυ όσο αφορά "τι σημαίνει σωστό launch μιας κονσόλας". Το είχε πετύχει ξεσκίζοντας τον ανταγωνισμό σε δύο κονσόλες (PS1/PS2), κάααααπως χειρότερα αλλά και πάλι κάτι κατάφερε στο PS3......αλλά στο PS4 ήδη είχαν φανεί τα σημάδια έλλειψης οργάνωσης. Εντωμεταξύ, το PS Store είχε εμφανιστεί από το 2008 με αριστουργήματα μέσα.......φτάνοντας στο 2013 Νοέμβριο (PS4 launch) ήταν σχετικά μπάχαλο. Παράλληλα, έβγαλε Δεκέμβριο 2013 το Gran Turismo 6.......για PS3. Όχι για PS4, το οποίο είχε λανσαριστεί 1 μήνα πριν.

    ΟΚ, δεκτό ότι η Σονυ πήρε τα πάνω της μετά -με αρκετή καθυστέρηση- στα ΑΑΑ 1st party games, αλλά κακά τα ψέμματα: σε αυτή τη γενιά η Σονυ κέρδισε γιατί πολύ απλά δεν είχε ανταγωνιστή. Η ΜΣ αυτο-πυροβολήθηκε έχοντας "λανθασμένα διαβάσει" τι επιθυμούν οι gamers για την επόμενη γενιά κονσολών μετά τα PS3/X360, κι έτσι έβγαλε ένα Xbox One πιο αδύναμο από το PS4, πιο ακριβό (γιατί σε υποχρέωνε να πάρεις ΚΑΙ το Kinect) και ταυτόχρονα απομάκρυνε τον κόσμο από το επίσημο reveal του Xbox One με τα DRM.
    Αυτά λοιπόν έκαναν την Sony τον μοναδικό "παίκτη" σε αυτή τη γενιά κονσολών (4,5 χρόνια μετά το Switch αποδείχθηκε όχι ανταγωνιστής του PS4, καθότι προσέφερε μια εντελώς διαφορετική εμπειρία χρήσης).

    Και περνάμε στο PS5.

    Ότι πιο κουλό υπάρχει σε reveal, ότι πιο "άτεχνο" από πλευράς launch.
    Μηνύματα πριν την έλευση του PS5 όπως "πιστεύουμε σε ξεχωριστές γενιές hardware" πήγανε όλα περίπατο, όταν οι βαρβάτοι τίτλοι AAA 1st party ανακοινώθηκαν ότι είναι cross-gen τίτλοι (Gran Turismo 7, Horizon 2, GoWar 2). Ανακοίνωση PC ports, σημαντική για την ψυχολογία των PS Users (αρνητικά σημαντική).

    Η ηγεσία της Σονυ δείχνει εντελώς αποκομμένη από τις επιθυμίες του κοσμάκη.
    Γενικώς, τα μεγαλοστελέχη συμπεριφέρονται λες και δεν πολυ-νοιάζονται για το PS Brand εν γένει.
    Το PS Plus έχει πάρει προ πολλού την κατιούσα σε σχέση με το τι προσέφερε και τι πλέον προσφέρει (αποτελεί προσβολή αυτά που έχουν δώσει στους PS5 users).
    Δείχνουν σα να θέλουν να κάνουν "αρπαχτές" και δεν ενδιαφέρονται για ένα παγιωμένο, με σταθερά θεμέλια, μέλλον.

    Για τον Σπάρτακο έχω εκφέρει (εκτενή) άποψη στο ίδιο θρεντ; Σε άλλο θρεντ; Δεν θυμάμαι δυστυχώς.
    Πάντως, παρόλο που έχω κάνει μερικές εικασίες για καλό-μέτριο-κακό σενάριο περί Σπάρτακου, είμαι της άποψης "ας δούμε πρώτα τι είναι την 1η μέρα, ας το αφήσουμε να τσουλήσει κιόλας μερικούς μήνες και μετά κρίνουμε αντίστοιχα".

  10. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (13-12-2021),psx3 (12-12-2021),Stefanos (12-12-2021)

  11. #2929

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ποτέ δεν είχε τον πρώτο χρόνο επιτυχία;

    PS1 ξεσκίστηκε στις συμφωνίες και στα παιχνίδια, γεμάτα τα ράφια στο τέλος του πρώτου χρόνου (μιλάμε πάνω από 35 τίτλοι). Τους περισσότερους δεν τους έβρισκες πουθενά αλλού, και τους λίγους που έβρισκες σε άλλα συστήματα, η καλύτερη έκδοση ήταν στο PSX (ή PS1).

    PS2 επίσης ξεσκίστηκε στον πρώτο χρόνο, μάλιστα έβγαλε και το Gran Turismo 3 το 2001. Πάλι γεμάτα τα ράφια.

    PS3 κάπως στραβοπάτησε το launch σε σχέση με PS1/PS2, και πάλι όμως είχε παιχνιδάρες όπως Motorstorm και το πρώτο AAA FPS από τη Sony. Στον 1-1.5 χρόνο κυκλοφόρησε το Uncharted και το Ratchet για PS3 που έριξαν σαγόνια. Παράλληλα, υπήρχε μεγάλη ποικιλία διαφορετικών ειδών παιχνιδιών.

    PS4 από day 1 είχε το εκπληκτικό Resogun και το Killzone 4 που πραγματικά έριχνε σαγόνια. Σε γενικές γραμμές όμως ήδη είχε φανεί η οπισθοχώρηση/έλλειψη οργάνωσης στη Σονυ όσο αφορά "τι σημαίνει σωστό launch μιας κονσόλας". Το είχε πετύχει ξεσκίζοντας τον ανταγωνισμό σε δύο κονσόλες (PS1/PS2), κάααααπως χειρότερα αλλά και πάλι κάτι κατάφερε στο PS3......αλλά στο PS4 ήδη είχαν φανεί τα σημάδια έλλειψης οργάνωσης. Εντωμεταξύ, το PS Store είχε εμφανιστεί από το 2008 με αριστουργήματα μέσα.......φτάνοντας στο 2013 Νοέμβριο (PS4 launch) ήταν σχετικά μπάχαλο. Παράλληλα, έβγαλε Δεκέμβριο 2013 το Gran Turismo 6.......για PS3. Όχι για PS4, το οποίο είχε λανσαριστεί 1 μήνα πριν.

    ΟΚ, δεκτό ότι η Σονυ πήρε τα πάνω της μετά -με αρκετή καθυστέρηση- στα ΑΑΑ 1st party games, αλλά κακά τα ψέμματα: σε αυτή τη γενιά η Σονυ κέρδισε γιατί πολύ απλά δεν είχε ανταγωνιστή. Η ΜΣ αυτο-πυροβολήθηκε έχοντας "λανθασμένα διαβάσει" τι επιθυμούν οι gamers για την επόμενη γενιά κονσολών μετά τα PS3/X360, κι έτσι έβγαλε ένα Xbox One πιο αδύναμο από το PS4, πιο ακριβό (γιατί σε υποχρέωνε να πάρεις ΚΑΙ το Kinect) και ταυτόχρονα απομάκρυνε τον κόσμο από το επίσημο reveal του Xbox One με τα DRM.
    Αυτά λοιπόν έκαναν την Sony τον μοναδικό "παίκτη" σε αυτή τη γενιά κονσολών (4,5 χρόνια μετά το Switch αποδείχθηκε όχι ανταγωνιστής του PS4, καθότι προσέφερε μια εντελώς διαφορετική εμπειρία χρήσης).

    Και περνάμε στο PS5.

    Ότι πιο κουλό υπάρχει σε reveal, ότι πιο "άτεχνο" από πλευράς launch.
    Μηνύματα πριν την έλευση του PS5 όπως "πιστεύουμε σε ξεχωριστές γενιές hardware" πήγανε όλα περίπατο, όταν οι βαρβάτοι τίτλοι AAA 1st party ανακοινώθηκαν ότι είναι cross-gen τίτλοι (Gran Turismo 7, Horizon 2, GoWar 2). Ανακοίνωση PC ports, σημαντική για την ψυχολογία των PS Users (αρνητικά σημαντική).

    Η ηγεσία της Σονυ δείχνει εντελώς αποκομμένη από τις επιθυμίες του κοσμάκη.
    Γενικώς, τα μεγαλοστελέχη συμπεριφέρονται λες και δεν πολυ-νοιάζονται για το PS Brand εν γένει.
    Το PS Plus έχει πάρει προ πολλού την κατιούσα σε σχέση με το τι προσέφερε και τι πλέον προσφέρει (αποτελεί προσβολή αυτά που έχουν δώσει στους PS5 users).
    Δείχνουν σα να θέλουν να κάνουν "αρπαχτές" και δεν ενδιαφέρονται για ένα παγιωμένο, με σταθερά θεμέλια, μέλλον.

    Για τον Σπάρτακο έχω εκφέρει (εκτενή) άποψη στο ίδιο θρεντ; Σε άλλο θρεντ; Δεν θυμάμαι δυστυχώς.
    Πάντως, παρόλο που έχω κάνει μερικές εικασίες για καλό-μέτριο-κακό σενάριο περί Σπάρτακου, είμαι της άποψης "ας δούμε πρώτα τι είναι την 1η μέρα, ας το αφήσουμε να τσουλήσει κιόλας μερικούς μήνες και μετά κρίνουμε αντίστοιχα".
    Έχεις καταλάβει Λευτέρη πως αυτήν την στιγμή που μιλάμε καμία μα καμία εταιρεία δεν είχε υπολογίσει έναν άλλο σημαντικό παράγοντα...την πανδημία.Αυτο άλλαξε ριζικά τα σχέδια τους και τους έκανε να αλλάξουν τακτική σε πολλά θέματα.Αν δεν είχαμε αυτήν την στιγμή την πανδημία θα είχες μέσα στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του ps5 demon souls remake,sackboy,spiderman miles morales,returnal,astrobot,ratchet and clank,Gran Turismo 7, horizon forbidden west και god of war Ragnarok μέσα στο πρώτο έτος κυκλοφορίας της κονσόλας..και με την πανδημία τα τρία τελευταία μεταφέρθηκαν αναγκαστικά για την επόμενη χρονιά..όσο για το cross gen ξαναλέω φαίνεται πως είναι αναγκαίο κακό ελέω πανδημίας..μόλις μεγάλωσει η εγκατεστημένη βάση χρηστών του ps5 αντίο το cross gen.Ξαναλέω νομίζω πως είμαστε λίγο υπερβολικοί ως προς το τι ζητάμε...είχα day one όλα τα ps..και νομίζω δεδομένου αναλογιών το ps5 τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του είχε καλύτερους τίτλους ακόμα και από το ps4(το killzone που αναφέρεις είχε καλό οπτικό τομέα και μέχρι εκεί γενικά ήταν η προσωποποίηση της μετριότητας).

  12. #2930
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Η απόφαση για κροσς-Τζεν είχα παρθεί εξαρχής, όχι λόγω πανδημίας.

    Απεναντίας κροσς-Τζεν ανέκαθεν υπήρχε χωρίς όμως να επηρεάζει την ύπαρξη αποκλειστικών νεξτ-Τζεν με την έλευση νέας κονσόλας (πχ φιφα2012 βγήκε και για ΠΣ2).

  13. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Giannis1979 (12-12-2021),jk_blue_tiger (13-12-2021),Leon_DiZ (13-12-2021),psx3 (12-12-2021)

  14. #2931

    Default

    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    Έχεις καταλάβει Λευτέρη πως αυτήν την στιγμή που μιλάμε καμία μα καμία εταιρεία δεν είχε υπολογίσει έναν άλλο σημαντικό παράγοντα...την πανδημία.Αυτο άλλαξε ριζικά τα σχέδια τους και τους έκανε να αλλάξουν τακτική σε πολλά θέματα.Αν δεν είχαμε αυτήν την στιγμή την πανδημία θα είχες μέσα στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του ps5 demon souls remake,sackboy,spiderman miles morales,returnal,astrobot,ratchet and clank,Gran Turismo 7, horizon forbidden west και god of war Ragnarok μέσα στο πρώτο έτος κυκλοφορίας της κονσόλας..και με την πανδημία τα τρία τελευταία μεταφέρθηκαν αναγκαστικά για την επόμενη χρονιά..όσο για το cross gen ξαναλέω φαίνεται πως είναι αναγκαίο κακό ελέω πανδημίας..μόλις μεγάλωσει η εγκατεστημένη βάση χρηστών του ps5 αντίο το cross gen.Ξαναλέω νομίζω πως είμαστε λίγο υπερβολικοί ως προς το τι ζητάμε...είχα day one όλα τα ps..και νομίζω δεδομένου αναλογιών το ps5 τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του είχε καλύτερους τίτλους ακόμα και από το ps4(το killzone που αναφέρεις είχε καλό οπτικό τομέα και μέχρι εκεί γενικά ήταν η προσωποποίηση της μετριότητας).
    Δεν έχει καμμία σχέση η πανδημία με τα crossgen.
    Απολύτως καμμία.
    Για να είναι ένα παιχνίδι next gen πρέπει να έχει ξεκινήσει το development με βάση τα specs και τις δυνατότητες του ps5 εξ αρχής.

    Όλα αυτά τα παιχνίδια είχαν ξεκινήσει να φτιάχνονται με βάση το PS4 πολύ πριν την πανδημία.

    Απλώς είπαν ψέμματα στην αρχή aka we believe in generations και λοιπές bullshitιες.

    Αν είχαν ξεκινήσει να φτιάχνονται ως next gen δεν θα ήταν δυνατή η μετάβαση τους σε crossgen.
    Θα έπρεπε να τα ξεκινήσουν από την αρχή .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. The Following 5 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-12-2021),Leon_DiZ (12-12-2021),mihalis13 (12-12-2021),psx3 (12-12-2021),Stefanos (12-12-2021)

  16. #2932

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δεν έχει καμμία σχέση η πανδημία με τα crossgen.
    Απολύτως καμμία.
    Για να είναι ένα παιχνίδι next gen πρέπει να έχει ξεκινήσει το development με βάση τα specs και τις δυνατότητες του ps5 εξ αρχής.

    Όλα αυτά τα παιχνίδια είχαν ξεκινήσει να φτιάχνονται με βάση το PS4 πολύ πριν την πανδημία.

    Απλώς είπαν ψέμματα στην αρχή aka we believe in generations και λοιπές bullshitιες.

    Αν είχαν ξεκινήσει να φτιάχνονται ως next gen δεν θα ήταν δυνατή η μετάβαση τους σε crossgen.
    Θα έπρεπε να τα ξεκινήσουν από την αρχή .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Γιάννη αν όπως λες η απόφαση ήταν ειλημμένη εξ αρχής για cross gen τότε γιατί τίτλοι όπως τα demon souls remake,returnal και ratchet and clank:rift apart μιλάμε για τρεις μεγάλους AAA τίτλους κατά τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του ps5 είναι αποκλειστικά next gen?Συμφωνώ πάντως με Λευτέρη πως η κυκλοφορία first party τίτλων από το ps στο pc θα κάνει ίσως ζημιά στην πλατφόρμα αλλά όλα αυτά εξαρτώνται και από το πόσο γρήγορα θα τα κυκλοφορεί η Sony στο pc...δηλαδή αν τα κυκλοφορεί μετά από 3 χρόνια δεν θα έχει μεγάλο impact αν τα κυκλοφορεί όμως ταυτόχρονα θα υπάρξει θέμα...

  17. #2933
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    Παιδιά σας παρακολουθώ χρόνια..απλά δεν γράφω..είναι ιδέα μου ή διακρίνω(ήρεμα ρωτάω)μια ηττοπάθεια..θα συμφωνήσω μαζί σας πως ο Jim δεν εμπνέει εμπιστοσύνη..αλλά είναι νωρίς ακόμα για να βγάλουμε τελικά πορίσματα.
    Ξενέρα θα το έλεγα, γιατί φαίνεται να έχει μείνει πίσω σε πολλά (συγκριτικά με άλλες εποχές*). Τι διάολο, λες εγώ και ο Λευτέρης να γίναμε XBOX fans τώρα στα γεράματα; Που μπαίνανε ουρανοκατέβατα UFOs (concerned alt accounts) εδώ μέσα και μας βαφτίζανε Sony "ponies"; (ελπίζω τουλάχιστον το κορακάκι να το χωνέψανε καλά εκεί στο Discord, γιατί άλλο fan (θετική χροιά) και άλλο fanboy (αρνητική χροιά) -όπως λέμε άλλο φίλαθλος και άλλο χούλιγκαν της θύρας Χ/Ψ-)

    * Παράδειγμα: αν σου έλεγε κάποιος το 2017 (που πρωτοβγήκε το Fortnite, μην σε πάω στο 2011 που πρωτοανακοινώθηκε σε εντελώς άγνωστη μορφή) ότι η Epic θα γινόταν μπροστάρης της AAA βιομηχανίας, δεν θα γελούσες σαρδόνια;

    Ε έλα όμως που βγήκε η 3rd party UE5 και μοιράζει σφαλιάρες (ενώ κάποτε σφαλιάριζαν οι 1st party devs -άνευ cross-gen-ίλας-)!

    Άλλο πιθανό -μελλοντικό- παράδειγμα (δικιά μου μαντεψιά): αν η MS βγάλει ένα ανάλογο του PS Home σε Metaverse edition και βγάζει χρήμα με την σέσουλα, τι θα λέμε;

    Δεν θα λέμε πόσο άνευ οράματος ήταν αυτός που το έκλεισε χρόνια πριν; Δεν θα έχει στερήσει μια σημαντικότατη πηγή εσόδων στην SIE; Γιατί προσωπικά το θεωρώ βλακεία να κλείσεις το PS Home δήθεν για να εκτρέψεις πόρους σε AAA SP και τελικά χρόνια μετά να ανακαλύψεις σαν εταιρία πόσο πολύ το χρειαζόσουν ως revenue stream (για να χρηματοδοτήσεις ακόμα πιο ακριβά AAA SP projects).

    Disclaimer: προσωπικά χέστηκα και για το Fortnite και για την ψηφιακή φυλακή (IMHO) του Metaverse (αυτά σε δικό μου υποκειμενικό πλαίσιο γούστου), έλα όμως που σε αντικειμενικό καπιταλιστικό πλαίσιο όλα αυτά μπορούν να φέρουν χρήμα με τα τσουβάλια!

    Πώς ακριβώς θα χρηματοδοτηθούν πανάκριβες AAA SP παραγωγές; Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι το jaw-dropping Matrix Awakens θα είναι κανά high-margin προϊόν;

    High-margin είναι το Fortnite με τα αστεία γραφικά του (άρα και αστείο κόστος ανάπτυξης, βλ. cosmetics), low-margin είναι τα AAA SP (με εξαίρεση τα παιχνίδια της Nintendo, όσο μπορούμε να τα θεωρήσουμε AAA δηλαδή).

    Κατανοητό το τι θέλω να πω; Αυτά τα πράγματα λίγοι μπορούν να τα προβλέψουν (και δικαίως κονομάνε αβέρτα).

    Αν σου έλεγε κάποιος το 2011 για το τι μούρλα θα κυκλοφορούσε στην δυτική κοινωνία του 2021, θα τον πίστευες; Όχι και δικαίως (γιατί αυτά που ζούμε είναι βγαλμένα από sci-fi ταινίες τύπου Contagion).

    Αν λοιπόν σου πει κάποιος τώρα το 2021 πως θα είναι οι κοινωνίες το 2031, θα τον πιστέψεις; Ούτε! Τρελό θα τον βγάλεις αν σου πει ότι θα θυμίζει Minority Report & Demolition Man.

    Ας κρατάμε λοιπόν και μια πισινή, όσο ανήκουστα κι αν ακούγονται κάποια πράγματα, γιατί το μέλλον σπανίως είναι γραμμικά προβλέψιμο, έχει ανατροπές και εκπλήξεις (όχι πάντα ευχάριστες)... ανοιχτό μυαλό να έχουμε, ασχέτως του πως θα θέλαμε εμείς να ήταν τα πράγματα (γιατί κι εγώ πολλά πράγματα θα τα ήθελα διαφορετικά, αλλά τι να κάνω ο έρμος!).

    Ε όχι, καθόλου δεν θα με χαροποιήσει να δω Game Pass στο PS6 (δεν λέω καν PS7, γιατί μέχρι τότε πιστεύω δεν θα υπάρχει καν local hardware), αλλά με τόσες κωλοτούμπες που έχουμε δει μέχρι στιγμής, όλα να τα περιμένεις... κι εκείνο το EA Play αρχικά (2014) το είχαν απορρίψει και τελικά ήρθε χρόνια μετά.

    Με το Game Pass του €1 τι να πρωτομοιραστεί και σε ποιόν; MS; Sony; Publishers; Devs;

    Τελοσπάντων, η «ζημιά» θα γίνει αν η MS καταφέρει να εδραιώσει στην συνείδηση του κόσμου ότι δεν αξίζει να αγοράζονται για €60-70-80 τα παιχνίδια, αλλά να ενοικιάζονται για €15-20/μήνα (λέω εγώ). Ακόμα δεν το έχουν καταφέρει, αλλά μάλλον εκεί πάει η δουλειά (έστω και με ήσσονος σημασίας 3rd party όπως το Sniper Elite 5). Αγάλι αγάλι το πάνε να γίνει η αγουρίδα μέλι.

    Και ξαναλέω δεν με ευχαριστεί τίποτα από όλα αυτά, εξού και η ξενέρα. Ψάρεμα λοιπόν για μένα long-term, για εσάς δεν ξέρω, ούτε θέλω να εκφέρω άποψη. Προσωπικά δεν είμαι δα και τόσο εθισμένος να ακολουθώ no matter what. Έχω ρίξει κι έχω ρίξει μαύρες πέτρες στην ζωή μου...

    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    Αλλωστε ποτέ η Sony δεν είχε καλή πρώτη χρονιά σε κανένα launch κονσόλας της.
    PS1, PS2, PS4, με μόνη «παρασπονδία» το PS3 (τουλάχιστον στην συνείδηση των πολλών).

    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    Επίσης ούτε το gamepass έχει δείξει ακόμα πως πρόκειται για μεγάλη επιτυχία αφού δεν έχει καταφέρει ακόμα να κάνει τα νούμερα που ίδια η Microsoft ήλπιζε να κάνει..τέλος καθίστε να δούμε τον Σπάρτακο και μετά κράζουμε όλοι μαζί ανεξαιρέτως.
    Διάβασε τι έγραψε ο Λευτέρης περί Game Pass ROI σε άλλο post, γιατί το είχα κι εγώ απορία γιατί μόνο 18 μύρια συνδρομητές.

    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    Έχεις καταλάβει Λευτέρη πως αυτήν την στιγμή που μιλάμε καμία μα καμία εταιρεία δεν είχε υπολογίσει έναν άλλο σημαντικό παράγοντα...την πανδημία.Αυτο άλλαξε ριζικά τα σχέδια τους και τους έκανε να αλλάξουν τακτική σε πολλά θέματα.
    Εγώ υποψιάζομαι (αν και ατράνταχτες αποδείξεις δεν έχω) ότι όλα αυτά ξεκίνησαν επί Shawn Layden (μακράν ο πιο άοσμος/αδιάφορος SCEA CEO για μένα, απλά πήγαινε τρένο το PS4 ελέω έλλειψης ανταγωνισμού).

    Οπότε ναι, ίσως να είμαστε άδικοι με τον Jim Ryan και να παρέλαβε «καμμένη γη» από τον Shawn Layden. Θα βγει ο Τζίμης να τον «αδειάσει»; Όχι, γιατί σε αντίθεση με τους πολιτικούς, τα στελέχη της gaming βιομηχανίας σπανίως προβαίνουν σε «ξεκατίνιασμα» προκατόχων.

    Για την πανδημία μην παίρνεις όρκο ότι καμία εταιρία δεν μπορούσε να την προβλέψει και εξηγούμαι:

    Ο Bill Gates (επίτηδες τον αναφέρω, αφού ως γνωστόν έχει ακόμα διασυνδέσεις με την MS) σε ομιλία του στο TEDx είχε προβλέψει την παρούσα πανδημία.

    Όχι, δεν είναι συνωμοσιολογία, μιλάω με ντοκουμέντα:

    Spoiler!


    Ποιός μου λέει εμένα τώρα ότι η MS δεν είχε εσωτερική πληροφόρηση για το τι έρχεται;

    Γιατί όντως μέχρι πριν 1,5-2 χρόνια δεν έβγαζε νόημα όλη αυτή η μανία με την ψηφιακή/συνδρομητική στρατηγική. Τώρα βγάζει (δυστυχώς, αλλά it is what it is).

    Άρα ναι, από ότι φαίνεται είχε κάποιου είδους όραμα η MS (ο Bill Gates «δασκάλεψε» τον Ινδό; δεν ξέρω, αλλά όλα είναι πιθανά) και δεν θα απορήσω αν η MS είναι η μεγάλη κερδισμένη του ψηφιακού μετασχηματισμού (Great Reset) μέχρι το 2030.

    Δυστυχώς ξαναλέω, γιατί μέτοχος δεν είμαι...

    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    Αν δεν είχαμε αυτήν την στιγμή την πανδημία θα είχες μέσα στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του ps5 demon souls remake,sackboy,spiderman miles morales,returnal,astrobot,ratchet and clank,Gran Turismo 7, horizon forbidden west και god of war Ragnarok μέσα στο πρώτο έτος κυκλοφορίας της κονσόλας..και με την πανδημία τα τρία τελευταία μεταφέρθηκαν αναγκαστικά για την επόμενη χρονιά..όσο για το cross gen ξαναλέω φαίνεται πως είναι αναγκαίο κακό ελέω πανδημίας..μόλις μεγάλωσει η εγκατεστημένη βάση χρηστών του ps5 αντίο το cross gen.Ξαναλέω νομίζω πως είμαστε λίγο υπερβολικοί ως προς το τι ζητάμε...είχα day one όλα τα ps..
    Τα παιχνίδια στήνονται εξαρχής σε συγκεκριμένο dev baseline. Δεν αλλάζουν τελευταία στιγμή αυτά επειδή έσκασε ο COVID.

    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    και νομίζω δεδομένου αναλογιών το ps5 τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του είχε καλύτερους τίτλους ακόμα και από το ps4(το killzone που αναφέρεις είχε καλό οπτικό τομέα και μέχρι εκεί γενικά ήταν η προσωποποίηση της μετριότητας).
    Κοίτα, εγώ δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι για το RPG κοινό το PS5 launch ήταν -υποκειμενικά- πιο δυνατό από το PS4 launch.

    Ναι, πολύ δυνατός AAA τίτλος το Demon's Souls και μακάρι να μπορούσα να το απολαύσω κι εγώ, αλλά φευ... είναι για συγκεκριμένο κοινό, όχι για όλους (κλισέ, αλλά ισχύει).

    Για τα δικά μου -επίσης υποκειμενικά- γούστα (που γουστάρω πιο πολύ κανά next-gen shooter/MP να λάμψουν οι next-gen δυνατότητες του DualSense -βλ. adaptive triggers κλπ.-, παρά RPG), προτιμώ 1000 φορές το PS4 launch, κι ας μην είμαι FPS fan (προτιμώ TPS, αλλά στην αναβροχιά καλό είναι και το χαλάζι -> FPS ως 2η επιλογή). Εννοείται ότι ιδανικά θα προτιμούσα κανά Uncharted 5 (ούτε Souls, ούτε Killzone), απλά εξηγώ το δικό μου -υποκειμενικό ξαναλέω- σκεπτικό (εξ' ορισμού το γούστο είναι υποκειμενικό, δεν πιστεύω κανείς να νομίζει ότι μπορεί να οριστεί αντικειμενικά -εκτός κι αν μιλάμε για γραφικά/τεχνολογία/engine-).

    Άλλος εντελώς υποκειμενικά μπορεί να σου πει «ρε φιλαράκι εγώ δεν την βρίσκω με το shooting, προτιμώ close quarters/melee combat -> Soulsborne δαγκωτό». Ε εγώ ακόμα και στα shooters σκέψου δεν γουστάρω καθόλου εξ' επαφής μάχες (σιχαίνομαι blindfire/melee -> μόνο αν αναγκαστώ θα το κάνω, συνήθως κρατάω απόσταση), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πάω στο άλλο άκρο -> καμπερόφουστας sniper στην άλλη άκρη της πίστας να κάνει potshots. Κυρίως mid-range είμαι. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα λοιπόν το τι gameplay γουστάρει ο καθένας (και είναι σεβαστό).

    Ε εγώ μια χαρά πέρασα με το KZSF παίζοντας με παρέα, βαριέμαι αφόρητα το μοναχιλίκι και το endless grind. Το ιδανικό SP για μένα είναι 10-20 ώρες max, μετά αρχίζω και νιώθω ότι "it overstayed its welcome". Για οτιδήποτε παραπάνω σε διάρκεια μόνο MP και μόνο με παρέα, ειδάλλως το κλείνω από μόνος μου μετά από 2-3 matches το πολύ.
    Last edited by psx3; 12-12-2021 at 22:05. Reason: typos

  18. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (13-12-2021),Lefteris_X (12-12-2021),Stefanos (12-12-2021)

  19. #2934
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    Αν αυτό το θεωρούμε μεγάλο χτύπημα τι να πω..
    Δεν ανεφερα την λεξη ΜΕΓΑΛΟ, αυτο το εγραψες εσυ.


    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    όσο για τον σπαρτακο κάτσε να τον δούμε πρώτα και βλέπουμε τι πως και γιατί..ακόμα δεν τον είδαμε(μόνο φήμες)και ξέρουμε πως θα είναι...
    Εγραψα μαλλον, οταν κ αμα τον δουμε θα κρινουμε.
    Απο αυτα ομως που ξερουμε (απο πρωτη μερα κυκλοφοριας no first party games) κ απο αυτα που ακουγονται (να δινονται ps1, ps2 & ps3 games),
    δεν υπαρχουν/δινονται απαντησεις που θα ανησυχησουν την ms.
    Το πιο σημαντικo (για μενα) ειναι να αρχισει η sony να δινει απο πρωτη ημερα κυκλοφοριας 3rd party indie/AA/AAA τιτλους, οπως ηδη δινει εδω κ καιρο η ms.
    Θα βοηθουσε επισης το + να δινει 2 κ οχι 1 τιτλο για το ps5, καθως κ να δινει αξιολογους τιτλους κ οχι μλκ.


    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    διακρίνω(ήρεμα ρωτάω)μια ηττοπάθεια
    Εχω μια προτιμηση στην sony, αλλα δεν ειμαι fanboy να την υποστηριζω τυφλα,
    απεναντιας οπου βλεπω οτι κανει λαθη (παντα με την δικη μου οπτικη) δεν θα διστασω να την κραξω.
    Οι νικημενοι-ηττημενοι ειναι για οσους αγωνιζονται/παρακολουθουν κ θελουν να νικησουν/νικησει αυτος/η που υποστηριζουν.
    Εγω δεν εχω μετοχες σε καποια εταιρεια, με ενδιαφερει το hobby μου κ δεν θελω να νικησει/χασει καποιος.
    Εαν χασει καποιος σημαινει λιγοτερος ανταγωνισμος, αρα κ χειροτερες τιμες/ποιοτητα, αρα μονοπωλιο κ αυτο δεν το θελω.
    Με ενδιαφερουν κ τα 2 προτερηματα της καθε εταιρειας (sony-->ποιοτητα exclusives, ms-->vfm gamepass), οποτε αγοραζω κ απο τους 2 κατα περισταση.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  20. #2935

    Default

    Ήθελε λέει ευκαιρία να μείνει.
    Αν είχες μείνει εσυ θα είχαμε φύγει εμείς.

    https://www.purexbox.com/news/2021/1...O17pKA3I5wAQ_s


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #2936
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ήθελε λέει ευκαιρία να μείνει.
    Αν είχες μείνει εσυ θα είχαμε φύγει εμείς.

    https://www.purexbox.com/news/2021/1...O17pKA3I5wAQ_s
    Μην τρως παπά.

    Ballmer > Mattrick

    Nadella > Spencer

    Ό,τι πει το αφεντικό (CEO). Ο άλλος είναι (καλοπληρωμένος) «κυματοθραύστης». Δεν καθορίζει στρατηγική ο 2ος.

    Η αλήθεια είναι ότι η MS κυριολεκτικά σώθηκε μόλις ξεκουμπίστηκε ο χοντρομπαλάς "developers, developers, developers"... με Ballmer στο τιμόνι, θα είχε σβήσει σαν εταιρία (δεν μιλάω για XBOX division, μιλάω συνολικά για την MS αν περίμενε να ζήσει μόνο από PC/Windows στην post-PC era).

    Τα ίδια ισχύουν και στην περίπτωση της Sony... δεν μπορεί π.χ. ο Cerny να επιβληθεί στους ανωτέρους του (Jim Ryan, Hermen Hulst), μπας και εξοβελιστεί στο πυρ το εξώτερον η cross-genίλα. Ό,τι πουν τα αφεντικά.

  22. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-12-2021)

  23. #2937
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    641
    Name
    Μάνος

    Default

    Έχουν χιούμορ αν μη τι άλλο!

    https://arstechnica.com/gaming/2021/...dware-failure/

  24. #2938
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Xbox Is About To Leave PlayStation Behind In 2022

    https://www.forbes.com/sites/erikkai...-dust-in-2022/

    Πληρωμένο άρθρο or what?

    The driving force behind the rise of Xbox isn’t the new Xbox Series X console, or its baby brother, the Xbox Series S. Instead, it’s the one-two punch of Xbox Game Pass and Xbox Cloud Gaming.
    Ο Φιλήμων πάντως επιμένει ξανά και ξανά (για ξεκάρφωμα? who knows...) ότι δεν έχει στόχο να βάλουν οι πάντες Game Pass (εδώ διαφωνεί το ισχυρό fanbase του στα fora/social media, είναι σαν να τους «αδειάζει»), ούτε έχει καμία πρεμούρα με το cloud gaming.

    Famous last words...

  25. #2939
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Για την πανδημία μην παίρνεις όρκο ότι καμία εταιρία δεν μπορούσε να την προβλέψει και εξηγούμαι:

    Ο Bill Gates (επίτηδες τον αναφέρω, αφού ως γνωστόν έχει ακόμα διασυνδέσεις με την MS) σε ομιλία του στο TEDx είχε προβλέψει την παρούσα πανδημία.

    Όχι, δεν είναι συνωμοσιολογία, μιλάω με ντοκουμέντα:

    Spoiler!


    Ποιός μου λέει εμένα τώρα ότι η MS δεν είχε εσωτερική πληροφόρηση για το τι έρχεται;

    Γιατί όντως μέχρι πριν 1,5-2 χρόνια δεν έβγαζε νόημα όλη αυτή η μανία με την ψηφιακή/συνδρομητική στρατηγική. Τώρα βγάζει (δυστυχώς, αλλά it is what it is).

    Άρα ναι, από ότι φαίνεται είχε κάποιου είδους όραμα η MS (ο Bill Gates «δασκάλεψε» τον Ινδό; δεν ξέρω, αλλά όλα είναι πιθανά) και δεν θα απορήσω αν η MS είναι η μεγάλη κερδισμένη του ψηφιακού μετασχηματισμού (Great Reset) μέχρι το 2030.

    Δυστυχώς ξαναλέω, γιατί μέτοχος δεν είμαι...
    Τελικά το έψαξα το θέμα (με καθυστέρηση ετών!) και βρήκα το παρακάτω:

    https://www.weforum.org/agenda/authors/satya-nadella

    WEF role: Agenda Contributor (self-explanatory)

    Δεδομένου ότι ο Bill Gates είναι «χωμένος» και αυτός στο WEF εδώ και πολλά χρόνια, πλέον αρχίζει και ξεκαθαρίζει πολύ η (μέχρι πρότινος θολή) εικόνα στο μυαλό μου για το που πάνε τα πράγματα και αν βγάζει νόημα η (μέχρι πρότινος αλλοπρόσαλλη) στρατηγική της MS.

    Υπάρχουν δηλώσεις του Nadella ήδη από το 2018 (προ πανδημίας) για το growth potential της cloud μπίζνας:

    Microsoft CEO: Office 365 growth opportunity ‘a lot bigger than anything we’ve achieved’

    https://www.cnbc.com/2018/02/26/saty...portunity.html

    Μετά λύπης μου θα το πω, αλλά ναι, τελικά η MS είναι σε σωστό δρόμο επιχειρηματικά. Ασχέτως του τι προτιμώ εγώ, είναι αυτό που είναι και δεν αλλάζει.

    Πολλές οι «συμπτώσεις» για να θεωρήσω ότι δεν ξέρανε τι έρχεται... τέτοιο μεγάλο «καράβι» (αξίας 2,5 τρις $) δεν «μανουβράρεται» τελευταία στιγμή (ούτε ο Τιτανικός δεν το κατάφερε αυτό, λολ) επειδή έσκασε ο ιός.

  26. #2940
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Steve Jobs 1990: επιθυμώ κάποια στιγμή να ΜΗΝ χρειάζομαι υπολογιστή. Θέλω μια απλή οθόνη και έναν τρόπο χειρισμού (πχ. ποντίκι, πληκτρολόγιο), να βάζω τον κωδικό χρήστη και μέσω Ιντερνετ να βλέπω μπροστά μου το "δικό μου" σύστημα. Το πραγματικό σύστημα (hardware) θα είναι κάπου που δεν έχω ιδέα, σε κάποια εταιρεία, δεν με νοιάζει καθόλου. Αυτό που θέλω είναι να ξέρω ότι σε όποιο σημείο του πλανήτη κι αν είμαι, αρκεί να έχω μια οθόνη+ποντίκι+πληκτ/λογιο και μια σύνδεση στο Ιντερνετ = έτσι θα με ακολουθούν παντού τα προγράμματα που χρησιμοποιώ, τα αρχεία μου, τα πάντα μου. Γλιτώνω πάρα πολλά: δεν χρειάζεται να έχω γνώσεις υπολογιστών, δεν χρειάζεται να συντηρώ τον υπολογιστή, δεν χρειάζεται να αγοράζω ανά κάποια χρόνια νέο υπολογιστή.

    Δυστυχώς πέθανε και δεν πρόλαβε να το υλοποιήσει (hint: τα iPad/iPhone υποτίθεται ότι θα λειτουργούσαν ως πρόδρομος αυτής της εποχής. Δεν ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ τυχαία η ατάκα του Τζομπς το 2010 στην παρουσίαση του iPad "post-PC era".....δεν εννοούσε τα PC, εννοούσε τους προσωπικούς υπολογιστές).

    Ε, ο Ναντέλα συνεχίζει το όρομα του Τζομπς.

    Αντιθέτως ο Τιμ Κουκ (και ο επόμενος στην θέση του) θα έχουν τα πάντα μέσω iCloud μεν, αλλά πιο πολύ ποντάρουν στο "Minority Report μέλλον User Interface" (έρχεται η 1η έκδοση του Apple AR/VR, ενώ ήδη είναι στα σκαριά η 2η έκδοση).

  27. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (22-12-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •