Page 120 of 164 FirstFirst ... 2070110116117118119120121122123124130 ... LastLast
Results 2,381 to 2,400 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #2381
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Η δική μου άποψη είναι ότι το game pass αν συνεχίσει όπως πάει θα φέρει πανευκολα τα λεφτά που λες ότι χρειάζεται το gaming .

    Απλά θα είναι λίγα από πολλούς και όχι πολλά από λιγους.
    Το να παίρνεις λίγα από πολλούς είναι μοντέλο Steam και έχουμε δει που οδηγεί όλο αυτό (τόνοι indie shovelware στο store τους)...

    Μοντέλο PCίλας δεν θέλουμε στις κονσόλες. Οι μόνοι που το θέλουν διακαώς (ξέρω ότι εσύ δεν το θες) είναι κάτι retired "gamers" που μαζεύουν, μαζεύουν, μαζεύουν ψηφιακά παιχνίδια σαν ρακοσυλλέκτες (οι κακές συνήθειες του Steam ΔΕΝ κόβονται!) και δεν παίζουν/τερματίζουν τίποτα (φαίνεται και στα achievements τους αν προσέξεις).

    Το να παίρνεις πολλά από λίγους είναι μοντέλο στυλ Apple. Το ίδιο μοντέλο έχει και η Nintendo. Εν μέρει και η Sony (έχει ποιότητα, απλά δεν κρατάει ψηλά τις τιμές για πάντα).

    Αυτό το μοντέλο θέλουμε. Ποιότητα, κι ας την πληρώνουμε day 1 full price.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δεν είναι όλα τα παιχνίδια Gears, uncharted, cod η asassins να πουλάνε εκατομμύρια σε full price από day 1.
    Αυτά είναι η εξαίρεση όχι ο κανόνας.
    Αν τα Uncharted/Gears ξαναγυρίσουν σε εποχές PS360 με δοκιμασμένη/πετυχημένη MP συνταγή, τότε το συζητάμε το συνδρομητικό μοντέλο (να ρεφάρουν δηλαδή από MTX).

    Το δοκίμασε το Gears 5 και απέτυχε. MTX έχει και το Uncharted 4 και επίσης απέτυχε συγκριτικά με τα προηγούμενα MP.

    Παιχνίδι που δεν έχει και δεν μπορεί να έχει MP λόγω gameplay mechanics (π.χ. Quantic Dreams) δεν μπορεί να είναι βιώσιμο μόνο με συνδρομές.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Θα δεις Βαγγέλη τι έχει να γίνει και εδώ και παντού μόλις η sony ανακοινώσει υπηρεσία τύπου game pass είτε με τη μορφή αναβαθμισμένου PSnow είτε μέσω άλλης υπηρεσίας.
    Θα πέφτουν οι συνδρομές με τη μορφή χιονοστιβάδας και όλα αυτά που αναφέρεις θα ξεχαστούν αν όχι εν μια νυκτί το πολύ σε ένα μήνα όπως ακριβώς έγινε και με το επί πληρωμή multiplayer που δεν άνοιξε μύτη.

    Να είμαστε καλά και να είμαστε εδώ και θα δεις.
    Αν μείνει ίδια και απαράλλαχτη η προσήλωση της Sony στην υψηλή AAA ποιότητα και δεν γεμίσουμε AA παραγωγές (τύπου Returnal), τότε το συζητάμε.



    Αν δούμε όμως π.χ. Uncharted 5 με Craig memes και Minecraft τουβλάκια*, πιστεύεις με το χέρι στην καρδιά ότι δεν θα τους στολίσουμε (όπως κάναμε με το Hali Infinite);

    *
    Spoiler!

  2. #2382
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Είναι ακριβώς αυτό που είπα παραπάνω..

    Σκεφθείτε πόσους συνδρομητές θα είχε η Nova αν έβαζε το full pack στα 20€.

    Θα έβαζαν όλοι.
    Εντάξει, δεν είναι τόσο απλό.

    Είναι σαν να λέμε: Αν η Apple έριχνε το iPhone στα €250-300; Αν η Nintendo έριχνε τα exclusives της στα €20;

    Λες να μην το έχουν σκεφτεί;

  3. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (01-02-2021)

  4. #2383
    Junior Member Lobo10's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Εντάξει, δεν είναι τόσο απλό.

    Είναι σαν να λέμε: Αν η Apple έριχνε το iPhone στα €250-300; Αν η Nintendo έριχνε τα exclusives της στα €20;

    Λες να μην το έχουν σκεφτεί;
    Παρουσίασα μία σύγκριση καθ'υπερβολή για να γίνει κατανοητό το σκεπτικό μου.

    Αντιλαμβάνομαι τους προβληματισμούς σου, αλλά τους θεωρώ λίγο τραβηγμένους.
    Last edited by Lobo10; 31-01-2021 at 14:57.

  5. #2384

    Default

    Πάντως οφείλω να ξεκαθαρίσω προς όλους και προς αποφυγή παρεξηγήσεων ότι ναι μεν πιστεύω στο μοντέλο του game pass αλλά δεν έχω ΚΑΜΜΙΑ εμπιστοσύνη στη ms για το τι θα κάνει όταν πετύχει τους στόχους της με αυτό.

    Δεν πατάω στα συνεφφα - ξέρω με τι έχω να κάνω και από τη μια και από την άλλη πλευρά και περιμένω και εγώ να δω την κατάληξη.

    @PSX3-PDS Προσωπικά είμαι αντι-pc gamer από καταβολής μου οι λέξεις steam και γενικά οτιδήποτε έχει να κάνει με pc gaming μου είναι παντελώς άγνωστες (και αδιαφορες) έννοιες οπότε δε μπορώ να έχω άποψη και κρίση .

    Συμφωνώ ότι στην ποιότητα των exclusives θα φανούν σχεδόν τα πάντα (αν πχ ξοδεύονται σωστά τα λεφτά που βγαίνουν η απλά τρώγονται και μπαίνουν στο ταμείο) αλλά οφείλω να πω ότι το halo πάντα είχε μέτρια γραφικά η δύναμη του ήταν αλλου.
    Δεν τα εφερε ο craig.

    Επίσης είναι παντελώς άδικο να βγαίνουν πρόωρα συμπεράσματα από δουλειες μικρών studios με αφορμή το the medium.

    Αυτό που είδα με το upgrade του gears 5 στον οπτικό τομέα μου ανεβάζει τις προσδοκίες πολύ ψηλά για το τι περιμένω να δω από τα first party που έρχονται στο μέλλον.

    Και πιστεύω θα το δω, γιατί δε γίνεται να μην ξέρουν τι θέλει ο κόσμος.

    Η ποιότητα είναι ΑΠΑΙΤΗΤΗ και ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗ και κατά τη γνώμη μου εκεί ακριβώς θα είναι το επόμενο κρίσιμο checkpoint για τη ms και το εγχείρημα της .

    Να ανταγωνιστεί με επιτυχία τα άκρως εντυπωσιακά και πετυχημένα PS5 exclusives που θα έρθουν.


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    PDS (31-01-2021)

  7. #2385
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Παρουσίασα μία σύγκριση καθ'υπερβολή για να γίνει κατανοητό το σκεπτικό μου.

    Αντιλαμβάνομαι τους προβληματισμούς σου αλλά τους θεωρώ λίγο τραβηγμένους.
    Τραβηγμένοι-ξετραβηγμένοι, μόνο η Ιστορία θα δείξει ποιός είχε δίκιο εν τέλει...

    Προσωπικά π.χ. είχα προβληματισμούς ήδη από το 2008 ότι έρχονται Μνημόνια (τρελό με βγάζανε μερικοί) στην χώρα μας με το οικονομικό meltdown της Αμερικής και δυστυχώς έπεσα μέσα (ειλικρινά, θα ευχόμουν να είχα βγει λάθος).

  8. #2386
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,401
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Θα δεις Βαγγέλη τι έχει να γίνει και εδώ και παντού μόλις η sony ανακοινώσει υπηρεσία τύπου game pass είτε με τη μορφή αναβαθμισμένου PSnow είτε μέσω άλλης υπηρεσίας.
    Θα πέφτουν οι συνδρομές με τη μορφή χιονοστιβάδας και όλα αυτά που αναφέρεις θα ξεχαστούν αν όχι εν μια νυκτί το πολύ σε ένα μήνα όπως ακριβώς έγινε και με το επί πληρωμή multiplayer που δεν άνοιξε μύτη.

    Να είμαστε καλά και να είμαστε εδώ και θα δεις.


    Η δική μου άποψη είναι ότι το game pass αν συνεχίσει όπως πάει θα φέρει πανευκολα τα λεφτά που λες ότι χρειάζεται το gaming .

    Απλά θα είναι λίγα από πολλούς και όχι πολλά από λιγους.

    Δεν είναι όλα τα παιχνίδια Gears, uncharted, cod η asassins να πουλάνε εκατομμύρια σε full price από day 1.
    Αυτά είναι η εξαίρεση όχι ο κανόνας.

    Είναι ξεκάθαρα υπηρεσία που βασίζεται στη μαζική προσέλευση που θα εκτινάξει και το budget και τα έσοδα .

    Χτίζεις μεγάλο user base πετυχαίνεις και είναι win- win για όλους.
    Δεν χτίζεις αποτυγχάνεις.
    Τόσο απλό.

    Δεν πετάω στα συνεφφα δεν έχω καμμιά εμπιστοσύνη στη ms αν καταφέρει να πετύχει με αυτό.

    Μπορεί πανευκολα να τα ξανακάνει σαλάτα όπως το 13.

    Απλά μιλάμε για τα τωρινά δεδομένα.
    Eγω δεν εκπροσωπω τους αλλους και οπως ειδες στο ποστ μου μιλησα για μενα και πως εγω το βλεπω.

    Εστω οτι πετυχει να πουλησει 500εκ συνδρομες ωστε να συμβει αυτο που λες(που για την ωρα ειναι απιθανο, ποτε μη λες ποτε για τιποτα στο μελλον, πολλα εχουμε δει). Ακομα και να μπει σε αυτην την λογικη με τεραστια επιτυχια. Εχουμε δει πως δουλευει ολο αυτο(βλ. mobile). Πολλες σαβουρες για το ευκολο κερδος.

    Η συμπαθεια σου για την MS σε κανει ισως να πιστευεις οτι θα γινει καποιο θαυμα. Αλλα για τωρα αυτοι απο μονοι τους εχουν την αυτογνωσια να πουν οτι ριχνουν το μπατζετ σε ΑΑ πλεον.

    Ο Head of Xbox Game Studios:

    .

  9. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (01-02-2021),psx3 (31-01-2021),Slay (01-02-2021)

  10. #2387
    Junior Member Lobo10's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τραβηγμένοι-ξετραβηγμένοι, μόνο η Ιστορία θα δείξει ποιός είχε δίκιο εν τέλει...

    Προσωπικά π.χ. είχα προβληματισμούς ήδη από το 2008 ότι έρχονται Μνημόνια (τρελό με βγάζανε μερικοί) στην χώρα μας με το οικονομικό meltdown της Αμερικής και δυστυχώς έπεσα μέσα (ειλικρινά, θα ευχόμουν να είχα βγει λάθος).
    Αν δεις το νέο dlc Hivebusters του gears5 σε series X (δωρεάν στο Game Pass), θα αντιληφθείς τι εστι next gen console gaming..

  11. #2388
    Junior Member Lobo10's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Eγω δεν εκπροσωπω τους αλλους, οπως ειδες στο ποστ μου μιλησα για μενα και πως εγω το βλεπω.

    Εστω οτι πετυχει να πουλησει 500εκ συνδρομες ωστε να συμβει αυτο που λες(που για την ωρα ειναι απιθανο, ποτε μη λες ποτε για τιποτα στο μελλον, πολλα εχουμε δει). Ακομα και να μπει σε αυτην την λογικη με τεραστια επιτυχια. Εχουμε δει πως δουλευει ολο αυτο(βλ. mobile). Πολλες σαβουρες για το ευκολο κερδος.

    Η συμπαθεια σου για την MS σε κανει ισως να πιστευεις οτι θα γινει καποιο θαυμα. Αλλα για τωρα αυτοι απο μονοι τους εχουν την αυτογνωσια να πουν οτι ριχνουν το μπατζετ σε ΑΑ πλεον.

    Ο Head of Xbox Game Studios:

    Πως η αντικειμενικότητα μεταφράζεται σε συμπάθεια για την MS δεν μπορώ να καταλάβω..

    Είμαστε όλοι καταναλωτές και έχουμε ελεύθερη αγορά.

    Έχω και τις 2 next gen κονσόλες και δεν είμαι fanboy κανενός.

    Κοιτάζω τι συμφέρει την τσέπη μου.

  12. #2389
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,401
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Πως η αντικειμενικότητα μεταφράζεται σε συμπάθεια για την MS δεν μπορώ να καταλάβω..

    Είμαστε όλοι καταναλωτές και έχουμε ελεύθερη αγορά.

    Έχω και τις 2 next gen κονσόλες και δεν είμαι fanboy κανενός.

    Κοιτάζω τι συμφέρει την τσέπη μου.
    Μιλησα για σενα καπου φιλε Lobo10?

    Στον Γιαννη απευθυνθηκα που ξερω οτι ειναι xbox fan γιατι ειναι παλιο μελος. Και το ανεφερα γιατι ισως παρασυρεται απο την επιθυμια του να πετυχει το gamepass.
    .

  13. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (01-02-2021),psx3 (31-01-2021)

  14. #2390
    Junior Member Lobo10's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Μιλησα για σενα καπου φιλε Lobo10?

    Στον Γιαννη απευθυνθηκα που ξερω οτι ειναι xbox fan γιατι ειναι παλιο μελος.
    Sorry.. Εκ παραδρομής θεώρησα ότι το έλεγες γενικά για εκείνους που έχουν διαφορετική άποψη.

  15. The Following User Says Thank You to Lobo10 For This Useful Post:

    PDS (31-01-2021)

  16. #2391
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post

    Ο Head of Xbox Game Studios:

    Δεν λέει τίποτα από αυτά που γράφει ο τίτλος.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #2392
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,401
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Sorry.. θεώρησα ότι το έλεγες γενικά για εκείνους που έχουν διαφορετική άποψη.
    Oχι, καμια σχεση.

    Συζητηση κανουμε.

    Απλα να σχολιασω λιγο για το αντικειμενικο που ειπες.

    Ειναι αντικειμενικο το γεγονος οτι πληρωσεις λιγοτερα σε μια υπηρεσια και μπορει να την προτιμας για αυτο το λογο, οσο αντικειμενικο ειναι οτι αυτα τα λεφτα που τα δωσεις, σε βαθος χρονου ειναι αδυνατον να καλυψουν μεγαλες παραγωγες. Και για αυτον τον λογο δεν θα προτιμουσα προσωπικα εγω μια τετοια υπηρεσια. Θελω να πω οτι αργα η γρηγορα θα κανει κακο στο χομπι μου.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Δεν λέει τίποτα από αυτά που γράφει ο τίτλος.
    ''Δεν λεω οτι ειναι aliens αλλα ειναι aliens''

    H αληθεια ειναι οτι δεν λεει αυτολεξει αυτο, αλλα οκ καταλαβαινεις. Δεν θα ειναι ΑΑΑ αλλα θα ειναι οσο ΑΑΑ γινεται απο μικροτερα studios. Δηλαδη μαγικο ραβδακι ή ΑΑ.
    .

  18. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (31-01-2021)

  19. #2393
    Junior Member Lobo10's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    21

    Default

    Ως καταναλωτές οφείλουμε να κοιτάζουμε την τσέπη μας.

    Η Sony έχει καταντήσει Apple σε αρκετούς τομείς.

    Μακάρι να αλλάξει αυτό.

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος κάποιος που παίζει multiplatform games να αγοράσει PS.

    Το Xbox Series X είναι πολύ ανώτερο σε ποιότητα κατασκευής και επεξεργαστική ισχύ.

    VRR , ALLM και FREESYNC PREMIUM και native 4K (σε κάποια games το τελευταίο) έχουν ακόμα και τα ONE X. Κονσολα του 2017.
    Last edited by Lobo10; 31-01-2021 at 15:26.

  20. #2394
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,401
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Ως καταναλωτές οφείλουμε να κοιτάζουμε την τσέπη μας.

    Η Sony έχει καταντήσει Apple σε αρκετούς τομείς.

    Μακάρι να αλλάξει αυτό.

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος κάποιος που παίζει multiplatform games να αγοράσει PS.

    Το Xbox Series X είναι πολύ ανώτερο σε ποιότητα κατασκευής και επεξεργαστική ισχύ.

    VRR , ALLM και FREESYNC PREMIUM και native 4K σε κάποια games έχουν ακόμα και τα ONE X. Κονσολα του 2017.
    Εξαρταται. Αν ως καταναλωτης δεν σε ενδιαφερει η ποιοτητα ναι. Κοιτας μονο τσεπη.

    Τωρα για το δευτερο. Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το PS5. Αλλα απο οσο εχω δει σχεδον ολα τα multiplatforms τα παιζει καλυτερα απο το series x. Οποτε φανταζομαι παιζεις εκει τα multiplatforms. Γιατι καταλαβαινω οτι αυτο ειναι κριτηριο για σενα (ανεφερες επεξεργαστικη ισχυ). Δεν μιλαω για το χειριστηριο που απο μονο του κανει πολλους να επιλεξουν το ps5.
    .

  21. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (01-02-2021),psx3 (31-01-2021),Slay (01-02-2021)

  22. #2395
    Junior Member Lobo10's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    21

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εξαρταται, αν ως καταναλωτης δεν σε ενδιαφερει η ποιοτητα ναι. Κοιτας μονο τσεπη.

    Τωρα για το δευτερο. Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το PS5. Αλλα απο οσο εχω σχεδον ολα τα games τα παιζει καλυτερα απο το series x. Οποτε φανταζομαι παιζεις εκει τα multiplatforms.
    Καλύτερα σε 2-3 framedrops,αλλά καλύτερη ανάλυση και γραφικά.

    Η MS έκανε πολλά λάθη στην προηγούμενη γενιά ( το 2014 με το ONE), μην έχεις προκατάληψη..

    Δες διαφορές στο HITMAN3.

    Οι developers δεν είχαν device kits λόγω COVID.

    Δεν έχουμε δει ακόμα NEXT GEN GAMES από καμιά κονσόλα.

  23. #2396
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Πάντως οφείλω να ξεκαθαρίσω προς όλους και προς αποφυγή παρεξηγήσεων ότι ναι μεν πιστεύω στο μοντέλο του game pass αλλά δεν έχω ΚΑΜΜΙΑ εμπιστοσύνη στη ms για το τι θα κάνει όταν πετύχει τους στόχους της με αυτό.

    Δεν πατάω στα συνεφφα - ξέρω με τι έχω να κάνω και από τη μια και από την άλλη πλευρά και περιμένω και εγώ να δω την κατάληξη.

    @PSX3-PDS Προσωπικά είμαι αντι-pc gamer από καταβολής μου οι λέξεις steam και γενικά οτιδήποτε έχει να κάνει με pc gaming μου είναι παντελώς άγνωστες (και αδιαφορες) έννοιες οπότε δε μπορώ να έχω άποψη και κρίση .
    Α γειά σου. Σου εύχομαι να μην γνωρίσεις ποτέ το infinite χάλι (το Halo θα το σουλουπώσουν, αυτό το χάλι ποτέ όμως) του PC/Steam gaming.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Συμφωνώ ότι στην ποιότητα των exclusives θα φανούν σχεδόν τα πάντα (αν πχ ξοδεύονται σωστά τα λεφτά που βγαίνουν η απλά τρώγονται και μπαίνουν στο ταμείο) αλλά οφείλω να πω ότι το halo πάντα είχε μέτρια γραφικά η δύναμη του ήταν αλλου.
    Δεν τα εφερε ο craig.
    Μέτρια γραφικά το Halo 4; Ε όχι δα, νομίζω αδικείς την σειρά... ακόμα και σήμερα στέκεται αρκετά καλά νομίζω.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Επίσης είναι παντελώς άδικο να βγαίνουν πρόωρα συμπεράσματα από δουλειες μικρών studios με αφορμή το the medium.
    Δεν είναι άδικο, όπως δεν είναι άδικη και η κριτική που κάναμε στο Returnal. Ίσα μέτρα και ίσα σταθμά για όλες τις εταιρίες.

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Αυτό που είδα με το upgrade του gears 5 στον οπτικό τομέα μου ανεβάζτις προσδοκίες πολύ ψηλά για το τι περιμένω να δω από τα first party που έρχονται στο μέλλον.
    Με το χέρι στην καρδιά, τι παραπάνω είδες στο Gears 5 Series X/S enhanced που δεν είχες δει στο XB1; Το VRS (που μάλιστα ρίχνει την ποιότητα των shaders, δεν την ανεβάζει); Θες μεγεθυντικό φακό για να διακρίνεις λεπτομέρειες πλέον.

    Παιχνίδι φτιαγμένο με βάση το XB1 baseline είναι, αρκετά καλοφτιαγμένο/όμορφο και uber optimized για Jaguar/GCN (εμπιστεύσου με σε αυτό, έχω διαβάσει όλες τις τεχνικές παρουσιάσεις).

    Καμία σχέση με Hali Infinite που είναι λες κι έχει OG XBOX (ούτε καν 360) baseline...

    Από τεχνικής άποψης, το enhanced (κακώς το λέει η MS "optimized") σημαίνει ότι έχει γίνει recompile στο νέο target machine (Zen 2/RDNA2). Πηγαίος κώδικας που περνάει από νέο compiler και τίποτα παραπάνω.

    ΔΕΝ είναι optimized για Zen 2/RDNA2! Optimization με την old school έννοια είναι να κάτσεις να γράψεις με το χέρι κώδικα (βλ. Demoscene σχολή), ειδικά για τις ιδιοτροπίες της Jaguar/GCN πλατφόρμας.

    Εδώ όποιος θέλει να διαβάσει (αναφέρει και Uncharted 4 ως πηγή έμπνευσης):

    https://www.eurogamer.net/articles/d...tech-interview

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Και πιστεύω θα το δω, γιατί δε γίνεται να μην ξέρουν τι θέλει ο κόσμος.

    Η ποιότητα είναι ΑΠΑΙΤΗΤΗ και ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗ και κατά τη γνώμη μου εκεί ακριβώς θα είναι το επόμενο κρίσιμο checkpoint για τη ms και το εγχείρημα της .

    Να ανταγωνιστεί με επιτυχία τα άκρως εντυπωσιακά και πετυχημένα PS5 exclusives που θα έρθουν.
    Άντε να δούμε. Προς το παρόν η MS παραμένει ντεφορμέ σε σχέση με εποχές 360, αλλά μπορεί να ανεβάσει στροφές αργότερα.

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Αν δεις το νέο dlc Hivebusters του gears5 σε series X (δωρεάν στο Game Pass), θα αντιληφθείς τι εστι next gen console gaming..
    Είναι φτιαγμένο με βάση next-gen baseline (Zen 2/RDNA2/SSD);

    Ή μήπως οι πίστες του είναι φτιαγμένες με βάση το παλιό baseline; Αν είδες τι είπε για level design (elevators κλπ.) ο Cerny ελέω HDD...

    Πανέμορφο παιχνίδι είναι και το TLOU2, όχι next-gen, αλλά θα το βάφτιζα PS4.5 προσωπικά (όπως και το TLOU1 είναι PS3.5).

    Αν πάρει PS5 patch, θα το βαφτίσω next-gen πιστεύεις; Μόνο και μόνο επειδή θα πάει στα 60 fps και ίσως βάλουν και RT;

    Έχω πολύ συγκεκριμένη ερμηνεία στο μυαλό μου του τι εστί next-gen game design. Όταν βγει κανά Uncharted 5/TLOU3 με το καλό, τότε θα με εννοήσεις.

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Για αυτο και εχουν ξεκινησει τα αφηγηματα απο καποιους (που θελουν να προσηλυτισουν προς αυτην την κατευθυνση) οτι τα σινεματικ games δεν ειναι καλα(lol) και αλλα τετοια. H να σε βαλουν στο ψευτικο δίλημμα ΑΑΑ vs ΑΑ ενω μπορεις να τα εχεις ολα.
    Ε ναι, τα ποταπά cinematic «βρωμάνε» αν είναι της Sony, αλλά είναι super-duper αν είναι της MS. Και κλασικά βλέπουν «φεμινιστική προπαγάνδα» ΜΟΝΟ στα παιχνίδια της Sony! Πόσο moving the goalposts και πόση υποκρισία πια με τα double standards.

    Η φάση είναι ότι οι τηλεπλασιέ του XBOX που τα λένε αυτά, δεν έχουν ούτε ένα achievement τερματισμού από Gears of War... τσάμπα το τηλεπωλητιλίκι που κάνουν δηλαδή, αφού ούτε οι ίδιοι δεν hypeάρονται με 3rd person console shooters και το ξέρουν (άλλο αν δεν το ομολογούν, μην φάνε καζούρα).

    Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, αναφέρομαι στους νεόκοπους XBOXάδες, όχι στους παλιούς (αυτούς μπορώ να τους σεβαστώ, τους άλλους όχι). Ξέρουν αυτοί ποιοί είναι και τι σκαρώνουν.

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Η Sony έχει καταντήσει Apple σε αρκετούς τομείς.
    Και γιατί είναι κακό αυτό;

    Ξέρεις πόσος κόσμος γουστάρει Apple λόγω ποιότητας (SoC, iOS κλπ.);

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Μακάρι να αλλάξει αυτό.
    Τι να αλλάξει και γιατί να αλλάξει;

    Για μένα κατάντια έχει η MS που σταμάτησε να βγάζει console exclusives και ξαναγύρισε στην PCίλα.

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος κάποιος που παίζει multiplatform games να αγοράσει PS.
    Σοβαρά τώρα;

    Δεν είδες πως τρέχουν τα multiplatform και τι εμπειρία προσφέρει το DualSense σε 3rd party παιχνίδια στυλ CoD;

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Το Xbox Series X είναι πολύ ανώτερο σε ποιότητα κατασκευής και επεξεργαστική ισχύ.
    Το PS5 έχει μάπα ποιότητα κατασκευής δηλαδή; Είδες το teardown;

    Όσο για την επεξεργαστική ισχύ, μάλλον κόλλησες τεραφλοπίτιδα φίλε μου... δεν ξέρω με ποιούς κάνεις παρέα και στα λένε αυτά.

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    VRR , ALLM και FREESYNC PREMIUM και native 4K σε κάποια games έχουν ακόμα και τα ONE X. Κονσολα του 2017.
    Για το VRR είχα εκφράσει φόβους στο νήμα των τηλεοράσεων (κάποιοι θα το θυμούνται, μην ψάχνω posts) ότι θα χρησιμοποιηθεί ως πατέντα για να κρύψει τα ασταθή framerates.

    Όταν το PS5 είναι σε θέση να μου δώσει rock solid 60 fps π.χ. στο Hitman 3, τότε γιατί να με νοιάζει η έλλειψη VRR;

    Το native 4K δεν το θέλουμε αν κοστίζει σε framerate stability. Να σου θυμίσω το RDR2 τι drops είχε στο XB1X και πόσο smooth έπαιζε στο PS4 Pro με 1080p lock (SSAA disabled); Ήταν που θα έτρωγε ξύλο η Sony λέγανε κάποιοι πονεμένοι Xbots και η πλειοψηφία αγόρασε την PS4 version όλως τυχαίως.

    Δεν θα νικήσει παιδιά την console μάχη/κούρσα η MS με περισσότερα πίξελς/τεραφλόπια.

    Εντάξει, αντιλαμβάνομαι τον πόνο του 2013 και πόσο «εκδικητικά» ίσως το βλέπουν κάποιοι εκεί έξω, αλλά η Sony με το PS4 δεν έμεινε απλά σε pixels/teraflops: έδωσε υποσχετική (Greatness Awaits) για μεγάλες, exclusive AAA παραγωγές και την τήρησε στο ακέραιο μέχρι και το 2020!

    Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε ποιός είναι ο σίγουρος/old school τρόπος επιτυχίας μιας κονσόλας.

    Εκτός κι αν η MS δεν θέλει να πουλάει κονσόλες στο μέλλον, εκεί πάω πάσο και βοήθειά μας αν γίνει μονοπώλιο η Sony στις home consoles α λα Nintendo Switch στις hybrid...

    Απλά μην πείτε ότι δεν σας προειδοποίησε κανείς.

    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Δεν έχουμε δει ακόμα NEXT GEN GAMES από καμιά κονσόλα.
    Το Astro's Playroom τι είναι; Βαρύ καταθλιπτικό cinematic game;

  24. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (01-02-2021)

  25. #2397
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,401
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Lobo10
    Σε οτι τεχνικη αναλυση εχω δει η καλυτερη εκδοση βγαινει αυτη του PS5. Μηπως τελικα εισαι εσυ λιγο προκατειλημμενος οταν μου μιλας για ενα game(hitman), ενω στο συνολο των games ισχυει το αναποδο απο αυτο που λες; Μιλαμε για το μεχρι σημερα ετσι;
    Και μου λες για τα dev kits κτλ, πραγματα που αναμασανε MS fans(ενω λες οτι δεν εισαι προς εκεινη την πλευρα και ακομα το κραταω αυτο και δεν το κρινω, ολα φαινονται στην πορεια αλλωστε). Ασχετα αν θα ειναι αληθεια η οχι στο τελος (αυτο με τα dev kits).

    btw εχω γραψει οτι δεν καιγομαι για τις διαφορες που εχουν οι κονσολες στα multiplatform. Aπλα το ανεφερες ως κριτηριο για σενα, οποτε θα περιμενα να επιλεγεις ps5.


    Quote Originally Posted by Lobo10 View Post
    Δεν έχουμε δει ακόμα NEXT GEN GAMES από καμιά κονσόλα.
    Κραταω μονο αυτο ομως και συμφωνω.
    .

  26. #2398
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Κραταω μονο αυτο ομως και συμφωνω.
    Αν ο φίλος μιλάει για cinematic AAA games που λογικά θα έχουν 30 fps target στο Campaign (π.χ. GTA6, Uncharted 5, TLOU3, Gears 6) για επιπλέον πουσάρισμα, τότε ΟΚ.

    Το Astro's Playroom (με 60 fps target, arcade/platform roots γαρ) μια χαρά next-gen game είναι για μένα. Και ωραία καρτουνίστικα γραφικά έχει (πήραμε μια γεύση πως θα ήταν ένα next-gen Mario σε δυνατή home console) και next-gen controls και next-gen level design.

  27. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (31-01-2021)

  28. #2399
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,401
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αν ο φίλος μιλάει για cinematic AAA games που λογικά θα έχουν 30 fps target στο Campaign (π.χ. GTA6, Uncharted 5, TLOU3, Gears 6) για επιπλέον πουσάρισμα, τότε ΟΚ.

    Το Astro's Playroom (με 60 fps target, arcade/platform roots γαρ) μια χαρά next-gen game είναι για μένα. Και ωραία καρτουνίστικα γραφικά έχει (πήραμε μια γεύση πως θα ήταν ένα next-gen Mario σε δυνατή home console) και next-gen controls και next-gen level design.
    Ναι ηταν καπως απολυτο το οτι δεν εχουμε κανενα. Αλλα συμφωνω στο οτι σε γενικες γραμμες δεν εχουμε ακομα πολλα δειγματα. Eκει συμφωνησα με τον Lobo10.
    Στα Next Gen muliplatform games θα εχουμε ακομα καλυτερη εικονα και στα next gen exclusives θα δουμε που μπορουν να φτασουν οι κονσολες.
    .

  29. #2400
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    ''Δεν λεω οτι ειναι aliens αλλα ειναι aliens''

    H αληθεια ειναι οτι δεν λεει αυτολεξει αυτο, αλλα οκ καταλαβαινεις. Δεν θα ειναι ΑΑΑ αλλα θα ειναι οσο ΑΑΑ γινεται απο μικροτερα studios. Δηλαδη μαγικο ραβδακι ή ΑΑ.


    Context γιατί από περιέργεια, επειδή μου παραφάνηκε βλαμμένος αυτός στο twitter account, κάθισα και είδα όλη τη συνέντευξη.



    (9:18)

    Όλη αυτή η συζήτηση γίνεται όταν λέει ότι πήγε να δει την Rare και την Ninja Theory όπου και τα δυο studios δουλεύουν στο πως να φτιάχνουν μεγάλους κόσμους χωρίς να χρειάζεται να έχεις χιλιάδες άτομα στο project.

    Τον ρωτάει αν το πως τα πήγε το Hellblade ήταν σημαντικό για την εξαγορά την Ninja Theory.

    Η απάντηση ήταν ότι το Hellblade ήταν ένα πολύ καλό παράδειγμα του είδους παιχνιδιού που περιμένουν από τις πρόσφατες εξαγορές τους εκείνης της περιόδου. Δεν περιμένουν "ΑΑΑ παιχνίδια 90 ωρών", αλλά καλοφτιαγμένα παιχνίδια "όσο πιο κοντά σε ΑΑΑ γίνεται", που αν το σκεφτείς, αυτό ακριβώς ήταν το Hellblade.

    Επίσης οι ομάδες που "είχαν αγοράσει πρόσφατα" ήταν στην πλειοψηφία τους ΑΑ studios, οπότε το να μου πεις ότι η Double Fine πχ δεν θα αρχίσει να κάνει ΑΑΑ cinematic games δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο.

    Τώρα πως αυτό κατέληξε στο "τα 16 στούντιο της Microsoft δεν κάνουν ΑΑΑ, μόνο ΑΑ και indies", μόνο ο τύπος το ξέρει.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  30. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (01-02-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •