Page 20 of 164 FirstFirst ... 101617181920212223243070120 ... LastLast
Results 381 to 400 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #381
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δεν εμφανίζεται όλος ο τίτλος στο Tapatalk.. τεσπά θα τσεκάρω μετά από το PC.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  2. #382
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Σήμερα στις 18:00 είναι.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (07-05-2020)

  4. #383
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    www.twitter.com/Xbox/status/1258218161431691264

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #384
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Cross Gen παιχνίδια λογικά θα δούμε άντε και τίποτα νέα 3rd Party Devs πιθανολογώ όχι όμως καθαρόαιμα next gen, πιθανόν ίσως και κάποια BC. Το βρίσκω δύσκολο για exclusives παιχνίδια φτιαγμένα για το next gen της MS.

    Γιατί το λέω αυτό...
    1. τα one platform/console exclusives υποτίθεται ότι πρέπει να εκμεταλλεύονται στο μέγιστο το μηχάνημα για το οποίο φτιάχνονται
    2. μέχρι τώρα η MS δεν έχει δείξει την έκδοση Lockhart (αν υπάρχει ακόμη) για να έχει διαφορετικές εκδόσεις σε δικά της παιχνίδια (exclusives) αλλά και αυτό Series X θεωρείται οπότε δεν θα έπρεπε να εκπίπτει στον όποιο διαχωρισμό (ασχέτου ισχύος), εκτός και αν θεωρήσουμε το Lockhart ως Series S. Αν ισχύει για αυτό θα έπρεπε να δείξει πρώτα το Series S και μετά να κάνει τον διαχωρισμό σε παρουσίαση για X optimized.

    οπότε...
    3. σχετικά με τα next gen multiplatform από 3rd party devs αλλά αυτά υποτίθεται ότι πάντα γίνονται optimized στην εκάστοτε πλατφόρμα οπότε δεν θα έπρεπε να διαχωρίζονται τα next gen σε "Series X optimized"

    Τι μένει;
    4. παιχνίδια που φτιάχτηκαν για υποδεέστερες πλατφόρμες ήτοι current gen και BC από παλαιότερες γενεές.

    Τι θετικό εκλαμβάνουμε από αυτό;
    5. Ότι όλα τα current/BC θα παίζουν λογικά καλά αλλά κάποια θα έχουν "δουλευτεί" λίγο παραπάνω και θα έχουν την σφραγίδα "optimized"

    δύο τα τινά:
    6. BC optimized games από υπάρχουσα δική μας βιβλιοθήκη που από το δισκάκι (ή ψηφιακή αγορά από παλιά) θα επικυρώνουν τα δικαιώματα μας και θα κατεβάζουν την νέα βελτιωμένη έκδοση ΔΩΡΕΑΝ
    7. remasters παιχνιδιών που θα πρέπει να πληρώσει ο χρήστης για να το παίξει αν το επιθυμεί (π.χ. τα Gears of War Ultimate Edition) τα οποία θα περιέχουν πιθανώς και επιπλέον περιεχόμενο

    Αν θεωρήσουμε τα δεδομένα 1 έως 5 ως σωστά τότε μένει τι από τα 6 και 7 ισχύει.
    Αν ισχύει το 6 τότε είναι ακόμη μία θετική προσθήκη στις διάφορες συνολικά υπηρεσίες που παρέχει η εταιρεία και μπράβο της, χωρίς πολλά πολλά.
    Αν ισχύει το 7 απλά εφευρίσκουμε ακόμη έναν νέο όρο για να βαφτίσουμε κάτι που υφίσταται λίγο πολύ με μία κάπως εντυπωσιακή στάμπα/λογότυπο. Σαν θετικό έχουμε το ότι δεν θα είναι ένα απλό/καλο ή κακο-δουλεμένο remaster της σειράς, αλλά ένα εγγυημένα καλό και προσαρμοσμένο στην ισχύ του νέου μηχανήματος remake, που θα πρέπει όμως να τηρεί κάποιες συγκεκριμένες (λογικά) προδιαγραφές για να μπορεί να πάρει την στάμπα του series x optimized.

    Πιθανώς να μονολογώ χωρίς λόγο, αλλά θα δούμε τι ακριβώς ισχύει και τι βαφτίζει η MS ως series x optimized.

  6. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Slay (07-05-2020)

  7. #385

    Default

    πολυ καλη κινηση απο την ms,γενικως το χειριζεται πολυ σωστα σε οτι αφορα το xsx μενει να δουμε και στις 18:00 τι αλλο εχει ετοιμασει.

  8. #386
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Current Gen games σε μεγαλύτερη ανάλυση και frame rate ειναι, το λένε και οι ίδιοι τι σημαινει. Γιαυτό μάλλον ο shinobi ειπε χθες να κρατάμε μικρό καλάθι.

  9. #387

    Default

    Ανέβηκε το RDR2 στο Pass.


  10. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (07-05-2020)

  11. #388
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οποιος παει και βγαλει παιχνιδι κονσολας σε 120 fps ειναι για φαπες.

    Αν βεβαια μιλαμε για παιχνιδι 2D ή καποιο indie οκ παω πασο, αλλα ειλικρινα παιζει και να νοιαζει το 0.1% του αγοραστικου κοινου το γεγονος οτι παιζει σε 120 fps ενα τετοιο παιχνιδι. Καντε το 60 standard οπως λετε, μαζι σας και μπραβο σας και αφηστε τα 120 fps για τους αριθμολαγνους.

    Τεινουμε επικυνδινα να καταντησουμε φιλοσοφια PC με ολα αυτα τα νουμερα πια.

    Εννοειται οτι τα ιδια ισχυουν για ολους οχι μονο για την MS και αν οντως η MS κανει πραγματικοτητα τα 60 fps ως standard τοτε θα αναγκασει και την Sony να κανει κατι παρομοιο πραγμα εξαιρετικο για ολους.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (07-05-2020),PDS (07-05-2020)

  13. #389

    Default [Next-Gen] Xbox Series X (Παρουσίαση 3rd party 7/5, 18:00)

    Η λογική λέει: 60 fps = SP, 120 fps = MP/eSports (Fortnite, Apex, CoD κλπ.). Στα PC κανείς δεν παίζει SP στα 120+ fps. Δεν είναι μόνο τα indie.

    Last edited by DJTaurus; 07-05-2020 at 16:52.

  14. #390
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Η λογική;

    Ποιανού λογική; Του hardcore PC gamer;
    Ακόμα και στον PC οι περισσότεροι παίζουν στα 60, γιατί πολύ απλά οι hardcore των MP είναι μια πολύ μικρή μερίδα του κόσμου (απλώς τα σόσιαλ κάνουν το τόσο να φαίνεται ΤΟΣΟ, και όλοι νομίζουμε ότι ο μέσος PC gamer είναι χαρντκοράς, καμία σχέση όμως).

    Εκεί που παίζουν ρόλο τα 120 (ακόμα και τα 240) είναι σε κάτι FPS με σκατά γραφικά, τα οποία παίζουν σε διοργανώσεις κάτι τυπάκια άνευ ζωής. Η πλήρης έννοια του νέρντουλα.

    Αυτά λοιπόν τι σχέση έχουν με τις κονσόλες;

    Να βγουν αυτά τα άθλια παιχνίδια των 120 frames στις κονσόλες, ας πούμε;
    Για να τα παίξει ποιος;
    Και με τι monitor/TV; (έξτρα λεφτά να σκάσει; )
    Και.....με joypad; 120 fp/s με joypad;
    Σε καμία περίπτωση.
    Οπότε πάμε σε mouse;
    Άρα θα πάμε και σε keyboard.


    Μέτρα πόσα "αν" έχω πει.
    Αν βγουν τέτοια παιχνίδια.
    Αν υπάρχουν console gamers που να ενδιαφέρονται για τέτοια παιχνίδια (όχι, δεν υπάρχουν).
    Αν βγουν τελικά, θα απαιτούνται χρήματα για αγορά οθόνης 120 φπς.
    Αν όλα τα παραπάνω γίνουν, τότε θα πρέπει να υπάρχει mouse που να αναγνωρίζει τα 120 fps ειδικά για κονσόλα (εννοώ ότι θα πρέπει οι MS/Sony στο mouse driver της κονσόλας να το έχουν προβλέψει).

    5 "αν" (μαζί με το αν για το πληκτρολόγιο).

    Και όοοοολα αυτά γιατί;

    Για τους καμένους, τους πολύ λίγους που παίζουν στο PC με τέτοια παιχνίδια........μπας και το πετάξουν και μεταβούν σε κονσόλα;

    Πάμε καλά; Τι συλλογισμός είναι αυτός;
    Η άποψή μου: σε καμία περίπτωση.

    το 120άρι που πετάνε είναι απλώς για να ξεστομίζεται και για να πείθει τον κοσμάκη "πω ρε φούστη μου, φαντάσου τι σόι τέρας μηχάνημα θα είναι για να βγάζει 120 fps!!! " και τίποτα άλλο.
    (να πω ότι η MS έχει επισήμως το δικό της VR, τότε οκ, παίζουν ρόλο τα 120 fps)

  15. #391
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    To frame rate επηρεάζει και το frame time και αυτό με την σειρά του το input lag.

    Οπότε δεν επηρεάζονται μόνο τα FPS αλλά και παιχνίδια όπως fighting. Δεν μιλάω για Online που εκεί έρχονται και άλλοι παράμετροι.

    https://www.ropaku.com/what-is-frame...ime-important/

  16. #392
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ε αμα ειναι ετσι τοτε εγω λεω να τα κανουμε 240 fps... για ακομα κλυτερο Input lag... θα δειχνει σκατα το game αλλα θα ειναι 240 fps...

    Δεν προκειται να γινει αυτο στις κονσολες. Ο Λευτερης τα εξηγησε μια χαρα. Αν γινει θα γινει για λογους εντυπωσιασμου απο μια πολυ μικρη μεριδα παιχνιδιων.

    Οποιος θελει να κανει καρριερα σε epsorts και επισημες διοργανωσεις fps/strategy κλπ και εχει φτασει σε τετοιο σημειο ανταγωνιστικων απαιτησεων, οπου εχει αναγαγει τη ζωη του σε μια χουφτα competitive games για να βγαλει το ψωμι του, ε τοτε απλα παιρνει PC...

  17. #393
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ε αμα ειναι ετσι τοτε εγω λεω να τα κανουμε 240 fps... για ακομα κλυτερο Input lag... θα δειχνει σκατα το game αλλα θα ειναι 240 fps...

    Δεν προκειται να γινει αυτο στις κονσολες. Ο Λευτερης τα εξηγησε μια χαρα. Αν γινει θα γινει για λογους εντυπωσιασμου απο μια πολυ μικρη μεριδα παιχνιδιων.

    Οποιος θελει να κανει καρριερα σε epsorts και επισημες διοργανωσεις fps/strategy κλπ και εχει φτασει σε τετοιο σημειο ανταγωνιστικων απαιτησεων, οπου εχει αναγαγει τη ζωη του σε μια χουφτα competitive games για να βγαλει το ψωμι του, ε τοτε απλα παιρνει PC...

    Εγώ δεν μίλησα για τίποτε από αυτά που λες.

    Ούτε να ρίξουν γραφικά - ούτε κάτι άλλο.

    Αλλά τα 120fps είναι πολύ κοντά στο display update 5ms των (καλών) τηλεοράσεων με 8.33ms, frame time στην/από GPU.

    Νομίζω ότι το DLI του Series X αυτό δείχνει. Τι να τα κάνεις τα 120fps αν έχεις 30ms latency στο χειριστήριο κλπ. κλπ..

  18. #394
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Περί fps, το ίδιο λέγαμε και για τα 60fps. Το τι θα επιλέξει ο κάθε dev σε βάθος χρόνου είναι μεγάλη κουβέντα. Προφανώς κανείς δεν περιμένει το νέο παιχνίδι της ND στα 120fps αλλά σίγουρα τα 120fps είναι πολύ ανώτερα σαν εμπειρία από τα 60. Τεσπα


    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ CHAT

    Έχει επιλογή να το κρύψετε.

    edit: εχει μπει πιο πανω το βιντεο
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    DJTaurus (07-05-2020),Sir_Teraflop (07-05-2020)

  20. #395
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Προσωπικα οσο θυμαμαι τουλαχιστον τον εαυτο μου ποτε δεν νομιζω να ειπα οτι δενβλεπω διαφορα απο 30 στα 60 καρε. Η διαφορα στην κινηση ειναι πολυ μεγαλη. Αυτο που πολλες φορες εχω πει (και εξακολουθει να ισχυει) ειναι οτι πολλες φορες αναλογα το παιχνιδι (κυριως αν ειναι καλλιτεχνικου χαρακτηρα) θα προτιμησω τα 30 καρε απο τα 60, οπως επισης και σε καθαρα cinematic παιχνιδια οπως το Detroit ή το Heavy Rain κλπ οπου εκει το παιχνιδι θυμιζει περισσοτερο ταινια και τα 60 καρε χαλανε πολυ την εμπειρια IMO καθως σου βγαζει αυτο το λεγομενο "soap opera effect".

    Εχοντας πει αυτο εννοειται οτι πολλα παιχνιδια θα τα ηθελα στα 60 καρε, ας πουμε Uncharted Division klp. Δεν ειμαι ομως καθετως με τα καρε. Εχω πει και εχω ξαναπει. Ο ιδανικος κοσμος για εμενα θα ειναι 2 επιλογες σε καθε παιχνιδι. High fidelity gfx με 30 καρε locked και high performance 60 καρε με λιγο ριγμενα γραφικα. Παραδεισος απλα.

    Απο εκει και μετα απο τα 60 στα 120 πραγματικα δυσκολευομαι να εντοπισω διαφορα τετοια που να εχει νοημα η μεγαλη θυσια στους πορους. Οτι υπαρχει διαφορα δεν το αμφισβηττω προφανως αλλα ειναι κατηγορια πρωταθλητισμου κατα τη γνωμη μου τα 120 fps. Ειναι γι αυτους που ασχολουνται σε μεγαλο ανταγωνιστικο επιπεδο οπου η παραμικρη λεπτομερια παιζει ρολο στην αποδοση σου. Απο το τι υλικο ειναι το grip του mouse σου μεχρι το πλητκρολογιο κλπ.

    Σε καμμια περιπτωση ακομα και ο online console user δεν εχει τετοιου ειδους απαιτησεις. Ή αν εχει νομιζω οτι κακως εχει κονσολα, καθως του λειπουν ενα καρο αλλα περιφερειακα που θα του αυξησουν την αποδοση πολυ περισσοτερο απο οτι τα 120 καρε.

  21. #396
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default [Next-Gen] Xbox Series X (Παρουσίαση 3rd party 7/5, 18:00)

    Bulletstorm studio??
    Ακυρο
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. #397
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τα κατέφερε η ΜΣ. Έφτασα μέχρι το madden και έκλεισα το στρημινγκ. Ότι παιχνίδι είδα εκτός από βαρετό μέχρι αηδίας, ήταν και εξαιρετικά «μια από τα ίδια».

    (προς devs) με αυτά τα παιχνίδια περιμένετε να πείσετε τον κόσμο για τις νέες εμπειρίες που θα φέρουν οι νέες κονσόλες; Λες και απευθύνεστε σε ηλικίες 13-21 ένα πράμα.
    Αυτά έχω να πω για το λίγο που παρακολούθησα.
    Δεν μου κάνει αίσθηση καν να συνεχίσω το στρημινγκ.

  23. #398
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Άσχετο, αλλά είναι πολύ μίζερο όλο αυτό το σκηνικό με τα streams από το σπίτι κτλ. Η ξενέρα έχει φτάσει στο αποκορύφωμα.

    Συνεχίστε ότι κάνατε. LOL
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  24. #399
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Εγώ ψάχνω ακόμα το gameplay

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  25. #400
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    *edited by Leon_DiZ*

    Ένα και ένα - πολύ ωραία games, 3rd party αφενός αλλά η MS αφετέρου μέσω αυτών διαφήμισε το Smart Delivery, το Game Pass και φυσικά τις συμμαχίες της εκ Ανατολών.

    Πώρωση το, bloodlines 2, Scorn - ενδιαφέρον concept το Medium και προσωπικά είμαι sucker για αυτό το 3rd person της Devolver Digital. (edit: μετά το post του Billyflo το Ascent) - Syndicate wars φάση.

    Το Dirt 5 είναι εντελώς back to the roots φάση arcade/motorstorm.

    Βασικά όλο το σκηνικό μου θύμισε εποχές PS1.


    Spoiler!


    Βρυκολάκοgame - arcade racer - Syndicate.
    Last edited by Sir_Teraflop; 07-05-2020 at 19:02.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •