Page 11 of 164 FirstFirst ... 7891011121314152161111 ... LastLast
Results 201 to 220 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #201
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Να τα γράφεις σωστά: "Το πιο ενδιαφέρον για εμάς [...]"

    Για όλον τον υπόλοιπο κόσμο (που δεν κατάλαβε τίποτα από όσα έγραψες / λογικό άλλωστε ρε συ), δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου!

  2. #202

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Τεραστιο respect για αυτη την εταιρεια πραγματικα.

  3. #203
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Να τα γράφεις σωστά: "Το πιο ενδιαφέρον για εμάς [...]"

    Για όλον τον υπόλοιπο κόσμο (που δεν κατάλαβε τίποτα από όσα έγραψες / λογικό άλλωστε ρε συ), δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου!

    Μα όλη η ανακοίνωση του Spencer ήταν στοχευμένη.

    Μιλάει για Varriable Rate Shading κάτι που αφορά στην πραγματικότητα Developers και όλα τα "features" είναι κρυμμένα πίσω από αρκτικόλεξα τα οποία δεν εισήγαγα εγώ.

    RDNA 2 και ZEN 2 και Direct X Raytracing, δεν απευθύνονται σίγουρα στον average joe αλλά στα γνωστά "φόρα".

    Έριξε και τα "βελάκια" του με το εμείς στην Microsoft θέλουμε να είμαστε "...ευθύς και διαφανείς...".


    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Τεραστιο respect για αυτη την εταιρεια πραγματικα.

    Όντως - βοηθάει πολύ στο να δοθεί το παράδειγμα για τους λοιπούς 3rd party σε αυτό που ονόμασε η MS Smart Delivery.

    Το μεγαλύτερο όμως respect πρέπει να αποδοθεί στην MS γιατί επιτρέπει εξ' αρχής κάτι τέτοιο και είναι κάτι που υπόσχεται ότι θα ακολουθήσει στα 1st party της. Δεν μπορεί να αναγκάσει οποιονδήποτε για οτιδήποτε, όπως είδαμε στο παρελθόν... ή μήπως μπορεί?


  4. #204

    Default

    Η Microsoft που παρουσιασε πρωτη αυτη την δυνατοτητα του Forward compatible ειναι και αυτη για μπραβο,αυτο δεν αλλαζει οπως ηταν για μπραβο και σε αυτη την γενια με το BC.

    Η CDPR αξιζει τα μπραβο γενικα για την ολη παρουσια της και τις κινησεις της,οχι μονο τωρα που ειναι η πρωτη εταιρεια η οποια για αλλη μια φορα με το καλημερα πρωτη απο ολους βγηκε να το στηριξει αυτο. Αλλα κυριως γιατι συνεχιζει και παταει πανω στο πολυ καλο ονομα που εχει φτιαξει.
    Ακομα και η κουτατη εκδοση του παιχνιδιου εχει απιστευτο περιεχομενο.
    https://www.plaisio.gr/cd-projekt-re...ox-one_3235513

    H Ultimate edition του Red Dead των 100ευρω,ειχε λιγοτερο φυσικο περιεχομενο απο την παραπανω του Cyberpunk πχ.

  5. #205
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Προσωπικά θα πω "μπράβο" ΜΟΝΟ αν τα παιχνίδια στις διαφορετικής γενιάς κονσόλες έχουν ΜΕΓΑΛΕΣ διαφορές, τόσο μεγάλες που θα σε κάνουν να πεις "θα πάρω τη νέα κονσόλα γιατί έχει τεράστιες διαφορές".

    Αυτό το "πληρώνω 1 φορά και λαμβάνω 2 εκδόσεις" μου ακούγεται πολύ επίφοβο να το γράψουν στα @@ τους οι 3rd party (για τις οποίες κιόλας είναι προαιρετικό).

    Δύο πιθανότητες φοβάμαι: η μια είναι οι 3rd party να το αγνοήσουν, η άλλη είναι οι διαφορετικές εκδόσεις να μην έχουν ιδιαίτερες διαφορές.

    Αν δεν ισχύσει τίποτα από τα παραπάνω, τότε θα πω μπράβο.
    Μέχρι τότε, είμαι εξαιρετικά επιφυλακτικός.

  6. #206
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Προσωπικά θα πω "μπράβο" ΜΟΝΟ αν τα παιχνίδια στις διαφορετικής γενιάς κονσόλες έχουν ΜΕΓΑΛΕΣ διαφορές, τόσο μεγάλες που θα σε κάνουν να πεις "θα πάρω τη νέα κονσόλα γιατί έχει τεράστιες διαφορές".

    Αυτό το "πληρώνω 1 φορά και λαμβάνω 2 εκδόσεις" μου ακούγεται πολύ επίφοβο να το γράψουν στα @@ τους οι 3rd party (για τις οποίες κιόλας είναι προαιρετικό).

    Δύο πιθανότητες φοβάμαι: η μια είναι οι 3rd party να το αγνοήσουν, η άλλη είναι οι διαφορετικές εκδόσεις να μην έχουν ιδιαίτερες διαφορές.

    Αν δεν ισχύσει τίποτα από τα παραπάνω, τότε θα πω μπράβο.
    Μέχρι τότε, είμαι εξαιρετικά επιφυλακτικός.
    Ε καλά δεν θα το κάνουν όλοι ούτε εγώ το πιστεύω, αλλά θέλω να φτιάξουν το χρόνο που κάνει να φορτώσει ένα παιχνίδι, αυτό είναι απελπισία στις κονσόλες.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  7. #207
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σορρυ για εμένα πρέπει δεκάδες παραπάνω πράγματα να κάνουν οι νέες κονσόλες + να φορτώνουν ΠΟΛΥ πιο γρήγορα τα παιχνίδια, για να δικαιολογήσω την ύπαρξή τους ως "νέα γενιά".

  8. #208
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Η γρήγορη φόρτωση παιχνιδιών - όπως και τα multiple suspend-resume, αφορά αυτόν που έχει πολλά digital παιχνίδια και παίζει "λίγο από όλα" παρά αυτόν που παίζει "πολύ από λίγο", όπου και το όποιο πλεονέκτημα στην φόρτωση χάνεται από το "βάλε - βγάλε" δισκάκι.

    Νομίζω ότι αυτό το feature του Series Χ προστέθηκε για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

    Αφορά το Game Pass προφανώς.

  9. #209
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μην το λες, γιατί κάποια παιχνίδια (πχ. Battlefield 1 + V) κάνουν 500 χρόνια να φορτώσουν.



    Χώρια κιόλας ότι το multiple suspend βολεύει απίστευτα τα single player παιχνίδια. Τουλάχιστον εμένα.

    (αλλά Xbox δεν θα πάρω )

  10. #210
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με loading times. Ναι το Anthem π.χ. έχει ένα καλό Initial boot time αλλά στο x1x τουλάχιστον, αρκετά games χρησιμοποιούν την DRAM σαν cache υποθέτω - οπότε όλο το ζήτημα είναι non-matter.

    Έχει καταφερθεί το DF σχετικά.

    Στο One-S προφανώς αλλάζει το διήγημα αλλά δεν με απασχολεί κονσόλα που θα έπρεπε να μην κυκλοφορεί καν με τα δεδομένα μου.

  11. #211
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παίξε λίγο BF 1 ή/και V και μετά πες μου!

  12. #212
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αυτο με το Cyberpunk είναι ωραίο αλλά δεν είναι κάτι καινούριο. Τότε με την αλλαγή από ps3 σε ps4 έπαιρνες κάποια παιχνίδια στο ps3 και με το ίδιο δισκάκι κατέβαζες μετά στο ps4 την αντίστοιχη έκδοση. Call of duty ghost, injustice, battlefield 4 θυμάμαι σίγουρα και ήταν και κάποια άλλα. Μάλιστα είχαν και ξεχωριστές τροπαιολιστες ps3 και ps4

  13. #213
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  14. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (25-02-2020)

  15. #214
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Αυτο με το Cyberpunk είναι ωραίο αλλά δεν είναι κάτι καινούριο. Τότε με την αλλαγή από ps3 σε ps4 έπαιρνες κάποια παιχνίδια στο ps3 και με το ίδιο δισκάκι κατέβαζες μετά στο ps4 την αντίστοιχη έκδοση. Call of duty ghost, injustice, battlefield 4 θυμάμαι σίγουρα και ήταν και κάποια άλλα. Μάλιστα είχαν και ξεχωριστές τροπαιολιστες ps3 και ps4
    Οχι ακριβως, το θυμαμαι γιατι ετσι ειχα αγορασει το AC IV:BF.
    Το πιο σημαντικο ηταν οτι ΔΕΝ ηταν δωρεαν, επρεπε να πληρωσεις ΑΚΟΜΑ 15€, ωστε να "αναβαθμιστεις" στην μεταγενεστερη εκδοση,
    κατεβαζες μετα τον αντιστοιχο ψηφιακο τιτλο και για να παιξεις επρεπε καθε φορα να βρισκεται στο ps4 drive το δισκακι της ps3 εκδοσης.
    Ο λογος που αγορασα ετσι τον συγκεκριμμενο τιτλο, ηταν οτι θα μπορουσα ετσι να τον παιξω στο ps4 με τα "καλα" γραφικα
    και μετα θα μπορουσα να τον δωσω σε φιλο μου που ειχε ps3 (δεν θα επαιρνε ομως day 1 ps4 κονσολα) ωστε να τον παιξει κ αυτος.

    edit Η "αναβαθμιση" ειχε κ ημερομηνια ληξης νομιζω γυρω στους 1 με 2 μηνες κρατησε η συγκεκριμμενη κινηση
    και σε πολυ περιορισμενους τιτλους, πρεπει να ηταν μεταξυ 5 με 10.
    Last edited by jk_blue_tiger; 25-02-2020 at 01:50.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  16. The Following 2 Users Say Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (25-02-2020),Snk (25-02-2020)

  17. #215
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σωστος, το ειχα ξεχασει αυτο με τα 15ε αλλα μου φαίνεται οτι δεν το εκαναν ολοι

  18. #216

  19. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (26-02-2020)

  20. #217
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Σωστος, το ειχα ξεχασει αυτο με τα 15ε αλλα μου φαίνεται οτι δεν το εκαναν ολοι
    Κοιτα εγω ειχα αγορασει ετσι μονο τον τιτλο που ανεφερα, τα link ομως που βρισκω π.χ. εδω και εδω γραφουν οτι σε ολα πληρωνες.
    Απο οτι βλεπω η συγκεκριμμενη προσφορα δεν ειχε ιδια ημερομηνια ληξης για ολους τους τιτλους, ο καθε publisher ειχε αλλη ημ/νια ληξης.
    Anyway το σωστο για τους καταναλωτες θα ηταν να γινεται αυτο που ανακοινωσε η CDPR (free upgrade),
    ειχε γινει κ στην τωρινη γενια αλλα σε indy τιτλους οπως π.χ. το Journey, δεν θυμαμαι να εγινε ποτε σε ΑΑΑ τιτλο.
    Σε ΑΑΑ τιτλο το βαφτιζουνε remaster κ το πληρωνουμε ξανα μισοτιμης (σε σχεση με φρεσκο ΑΑΑ τιτλο).
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  21. #218
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Συνεχιζω να διαφωνω κι εγω με τετοιες πρακτικες. Πιο πολυ με βρισκει συμφωνο λογικη του Λευτερη οτι απλα θα γραφουν σε μεγαλο βαθμο το τι παιρνει αυτος που παιζει στο PS5 παρα ολα τα υπολοιπα.

    Το Cyberpunk ειναι ενα καλο παραδειγμα. Εγω εχω αποφασισει πλεον (μετα τις καθυστερησεις) οτι θα το παρω για PS5... τωρα ομως διαβαζοντας αυτα ανησυχω οτι απλα θα παρω το ιδιο παιχνιδι με λιγο ρετουσαρισμα, αλα PS4-> PS4 Pro. Σορρυ αλλα αυτο δεν ειναι αρκετο για εμενα οταν μιλαω για νεα, φρεσκια γενια κονσολων. Θα εκτιμουσα περισσοτερο να εβγαινε και να ελεγε η CD Projekt οτι η εκξδοσεις των νεων κονσολων θα ειναι σημαντικα και ουσιαστικα βελτιωμενες.

    Θα μου πεις κανεις οτι ειναι cross gen το παιχνιδι, και οκ εν μερει ειναι σωστο αυτο, αλλα γιατι ας πουμε να μην ειναι το Cyberpunk ενα αντιστοιχο ρετουσαρισμα στυλ Shadow of the Colossus? Και ακομα χειροτερα, αυτη η πρακτικη κινειται πανω στο ιδιο σκεπτικο της MS του οτι ολα τα παιχνιδια του νεου ΧΒΧ θα παιζουν και στο παλιο ΧΒΟΧ. Αυτο εμενα μου φαινεται σουπερ μαλακια που αν γινει μοδα και ακολουθησει και η Σονυ θα ξενερωσω πατοκορφα. Γιατι πλεον ειναι σαν να στοχευεις να κανεις μια ολοκληρη γενια κονσολων cross gen... στα σκουπιδια ολα τα teraflop αν ειναι ετσι!

    Το PS5 δεν θελω να ειναι ενα PS4 Pro V2. Αν θελει η MS να το κανει κατι τετοιο πολυ φοβαμαι οτι θα επηρεασει και τους υπολοιπους με αυτο το νεο προσωπειο του "Good Guy Greg"...

  22. #219
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Το Forward Compatibility που έχει "ανακοινώσει" η MS είναι σε πλάνο διετίας το πολύ από ό,τι έχω διαβάσει και θυμάμαι καλά. Δεν θα είναι παραπάνω, ουσιαστικά ότι ίσχυε και με κάθε νέα γενιά όπου έβγαιναν παιχνίδια για την υφιστάμενη και την νέα γενιά, οπότε τι; δεν θα είναι 2 διαφορετικές εκδόσεις αλλά μία η οποία με κάποιον "μαγικό τρόπο" θα μπορεί να παίζει και στις δύο γενιές; νομίζω πως όχι, απλά εγγυάται ότι κάθε νέο MS παιχνίδι την πρώτη διετία θα βγει και για την προηγούμενη γενιά. Ίσως λοιπόν να είναι μία ψαλιδισμένη έκδοση για την παλιά, ίσως κάπως μία αναβαθμισμένη για την νέα... υποθέτω ότι θα είναι σαν το BF4 σε PS3+PS4 από πλευράς διαφοράς ποιότητας/παραγωγής, άλλωστε την πρώτη διετία κανείς δεν εκμεταλλεύεται το νεό hardware στο μέγιστο. Πως όμως αυτό αποκτά αξία; Με το Smart Delivery φυσικά.

    Πετάμε ένα FC για να πουλήσουμε καμιά κονσόλα τρέχουσας γενιάς (να δημιουργήσουμε μία κάποια βάση στους μη early adopters), προσθέτουμε και ένα (καθόλα ενδιαφέρον) Smart Delivery ("εγγυημένο" μόνο για τις δικές της παραγωγές και studios - ελπίδα να ακολουθήσει καθολικά και κάθε 3rd party dev - μακάρι να γίνει) και για μία διετία όπου επιθυμεί να κάνει μία καλή αρχή σε πωλήσεις. Έτσι σε συνδυασμό το FC με το SD θα αγοράζεις σήμερα ένα παιχνίδι στο Xbox One και όταν με το καλό θα μεταβείς στο Series θα το δεις να είναι διαθέσιμο στην βιβλιοθήκη σου. Not bad... Λογικά θα επιθυμούν το αυτό να ισχύσει σε συνδυασμό και με το PC.

    Νομίζω δίνει ένα νέο καροτάκι για άγραν πελατών και πολύ καλά κάνει κάθετι νέο είναι θετικό ειδικά αν τελικά είναι εφαρμόσιμο και υλοποιήσιμο (παλιά ήταν το secret cloud sauce που θα έκανε την κάθε κονσόλα - υπερκονσόλα - δεν λειτούργησε νομίζω ποτέ ως το περιέγραφαν).

  23. #220
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αν ειναι πλανο διετιας παω πασο. Ακομα κι ετσι παντως τα exclusives θα περιοριζονται απο το XBOX. Και δεν χρειαζεται να περασουν 2 χρονια για να εχεις αποτελεσμα που με τιποτα δεν εβλεπες στην προηγουμενη γενια. Πχ ουτε το infamous μπορουσε να στηθει με βαση το PS3 (μονο τη γεωμετρια να βαλεις) ουτε αντιστοιχα το Ryse του ΧΒΟΧ ΟΝΕ.

    Εν πασει περιπτωσει δε θα πω οχι στο να μην πληρωνω διπλα προφανως, αλλα εγω βλεπω τα κοστη των παιχνιδιων να αυξανονται και οχι να μειωνονται, οπως επισης και οι απαιτησεις ολοενα και μεγαλωνουν. Αν ειναι να πληρωνω λιγοτερα και οι παραγωγες να γινουν αντιστοιχα πιο φτωχες, δεν νομιζω οτι θα πω ζητω αν και φυσικα καταλαβαινω οσους το πουν απο την μερια τους.

    Ενα πχ, θα ηθελα το Uncharted 5 (λεμε τωρα) του PS5 να στηθει με βαση το PS4 ωστε να μην πληρωνω remaster? Επι του παροντος η απαντηση για εμενα ειναι... οχι...και μαλιστα εμφατικο... Βεβαια ειμαι και απο εκεινους που δεν εχουν αγορασει παρα μοναχα 1 remaster σε ολη τη γενια αυτη.... και γενικα ειμαι αντιθετος με την ολη φιλοσοφια αυτη. Φτιαχτο εκει που πρεπει οπως πρεπει. Ολα τα FC/BC μου ειναι ολιγον αδιαφορα καθοτι τις κονσολες δεν τις πουλαω μιας και θεωρω οτι δεν αξιζει.

    Γενικα δεν εχω θεμα να ικανοποιηθουν ολοι. Απλα εγω θελω το cross gen period να ειναι οσο το δυνατον μικροτερο γινεται. Μην περιμενω 2 χρονια για να δω αποτελεσμα. (βεβαια η Sony δεν εχει τετοια τακτικη με τα exclusives και χαιρομαι παρα μα παρα πολυ).

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •