Page 57 of 164 FirstFirst ... 74753545556575859606167107157 ... LastLast
Results 1,121 to 1,140 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #1121

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Και το MP gaming πολλοί το κράζουν ότι είναι μαλακία (δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένο παιχνίδι*, αλλά στο όλο concept του παίζω μαζί με άλλους για την παρέα/χαβαλέ vs solo gaming/μοναχιλίκι), αλλά εκεί δεν είδα να "θίχτηκε" κανείς. Μην γινόμαστε υπερβολικά πολιτικά ορθοί.
    ποιος ''θιχτηκε'' για το mp ακριβως? σε εμενα αναφερεσαι?
    αν ναι,ποσως μ'ενδιαφερει το multiplayer gaming αλλα και η πολιτικη ορθοτητα.ειμαι αυστηρα loner.
    και btw το cloud gaming δεν αφορα μονο mp παιχνιδια,μια χαρα single player παιχνιδια παιζει κανονικοτατα.

  2. #1122
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ουφ τι σχέση έχει αν ο άλλος είναι καμμενος παίζει κ στην τουαλέτα η παίζει mp, η single player η οτιδήποτε, περισσότερες επιλογές είναι ποιο καλύτερο νομίζω μπορεί ούτε εγώ να ασχοληθώ ποτέ άλλα γιατί να μην το έχω σαν επιλογή, βέβαια να δουλεύει σωστά.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    Leon_DiZ (05-08-2020),obione (10-08-2020),PDS (05-08-2020)

  4. #1123

    Default

    Ακριβώς!

  5. #1124
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Microsoft’s new Xbox Series S console confirmed in leaked controller packaging

    https://www.theverge.com/2020/8/9/21...ller-packaging

  6. #1125

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Microsoft’s new Xbox Series S console confirmed in leaked controller packaging

    https://www.theverge.com/2020/8/9/21...ller-packaging
    Θα εχει τρομερό ενδιαφέρον να δουμε αν θα υπάρξουν αναβαθμίσεις στην τριετία οπως στην τρέχουσα γενιά.
    Προσωπικα το απεύχομαι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #1126
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,246
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Δεν βρισκιω τον λογο να μην εχουμε να ειμαι ειλικρινεις. Το να μην εχει η MS επειδη τα βγαζει ολα στην αρχη δεν το θεωρω ιδιαιτερα καλη κινηση και πιστευω οτι και αυτοι θα αναγκαστουν να προβουν σε αναβαθμισεις. Και το λεω αυτο γιατι η MS δειχνει να πηγαινει για πολυ μετρια αρχη στη γενια. Μια τετοια κινηση ισως βολευε καλυτερα την Sony αλλα εκεινη επελεξε να το κανει με το digital, ωστε να μπορει στο μελλον να βγαλει το Προ παλι σε κανονικη και digital μορφη. Η MS πονταρει να κανει μπαμ στην αγορα απο την αρχη, αλλα ολα δειχνουν οτι το παιχνιδι των εντυπωσεων το εχει χασει οποτε το βλεπω να πηγαινει στραφι το ολο concept.

    Θα δουμε.


  8. #1127

    Default [Next-Gen] Xbox Series X

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^Δεν βρισκιω τον λογο να μην εχουμε να ειμαι ειλικρινεις. Το να μην εχει η MS επειδη τα βγαζει ολα στην αρχη δεν το θεωρω ιδιαιτερα καλη κινηση και πιστευω οτι και αυτοι θα αναγκαστουν να προβουν σε αναβαθμισεις. Και το λεω αυτο γιατι η MS δειχνει να πηγαινει για πολυ μετρια αρχη στη γενια. Μια τετοια κινηση ισως βολευε καλυτερα την Sony αλλα εκεινη επελεξε να το κανει με το digital, ωστε να μπορει στο μελλον να βγαλει το Προ παλι σε κανονικη και digital μορφη. Η MS πονταρει να κανει μπαμ στην αγορα απο την αρχη, αλλα ολα δειχνουν οτι το παιχνιδι των εντυπωσεων το εχει χασει οποτε το βλεπω να πηγαινει στραφι το ολο concept.

    Θα δουμε.
    Όντως ειναι μεγαλη παγίδα για τη ms που βγάζει απ την αρχη εκδόσεις s και x.
    Αν αργότερα αποφασίσει αναβάθμιση η αν σκάσει στην τριετία ενα ps των 13-15 TF θα πρεπει να το σκεφτεί πολυ καλα πριν πράξει οτιδήποτε γιατι θα γινει ψιλό αχταρμάς η κατάσταση με 3 η 4 διαφορετικά μεταξυ τους συστήματα xbox στην ίδια γενιά.
    Μύλος.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #1128
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Series X

    X Pro
    X Mini κτλ
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #1129
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Παιδια μετεφερα τα ποστς για PS5 εδω
    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...-in-one-Thread
    .

  11. #1130
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    (κάνω copy/paste από ένα άλλο ποστ μου, αυτά που αφορούν το Xbox γιατί τα έκανα λίγο αχταρμά, έβαλα όλα όσα ήθελα να πω σε 1 ποστ, αντί σε 2 ξεχωριστά ποστ αχααχχ)

    Για τα δικά μου μάτια, τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά:

    Η MS θέλει να φανεί "δίνω επιλογές στον κόσμο". Την PC φιλοσοφία κατέχει εταιρεία, οπότε αποφάσισε και επίσημα να διαχειριστεί την κονσόλα της σε αυτό το μοτίβο.
    Δεν θέλει να έχει "ένα μοντέλο, μια fixed τιμή".
    Αντιθέτως θέλει να παρουσιάσει ένα πρόσωπο "δίνουμε επιλογές για όλα τα πορτοφόλια". Ένα "κανονικό" (θα αποφύγει τον χαρακτηρισμό "ακριβό") και ένα "προσιτό, για τους φίλους μας με 1080p TV" (θα αποφύγει τον χαρακτηρισμό "φθηνό").
    Δηλαδή PC νοοτροπία.

    Και επειδή ακριβώς είναι PC νοοτροπία, κάλλιστα μπορεί ανά 2,5-3 χρόνια να παρουσιάζει τις πιο αναβαθμισμένες εκδόσεις της "κανονικής" και "προσιτής" κονσόλας.

    Η MS αντιμετωπίζει το Xbox ως αναλώσιμο (σαν τα PC που συχνά αναβαθμίζονται μέρη τους, και σε -μικρό- βάθος χρόνου οι PCMR το ξαναστήνουν/αγοράζουν ολόκληρο), που θα προσφέρει γκάμα τιμών με το καλημέρα, για να μαγνητίσει χρήστες στις συνδρομητικές υπηρεσίες.

  12. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (10-08-2020)

  13. #1131
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ.

    XSS = PC του φτωχού
    XSX = PCMR του φτωχού

    Ειλικρινά είμαι πολύ περίεργος να δω τι σόι ray tracing capabilities θα έχει το μικρό μοντέλο με 4TF RDNA2 GPU...

    Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν "κάποιοι" θεωρούν το PS5 σαπάκι/χρέπι με 10.3TF, τότε το Lockhart τι θα είναι;

    Ρε λέτε να μην έχει καν HW RT; Εννοώ ότι για να βγει μικρό το τσιπάκι της APU (πιο πολλά τσιπάκια στο wafer = πιο φτηνό το κόστος ανά chip), θα πρέπει να πέσει γερό πετσόκομμα στις διάφορες υπομονάδες επεξεργασίας.

    Τυπικά ναι, είναι RDNA2-based οι νέες κονσόλες όπως γνωρίζουμε. Αλλά αν το HW RT δεν έχει επάρκεια ισχύος, τότε θα είναι σαν να μην υπάρχει και ίσως να μην αξιοποιηθεί καν στο μικρό μοντέλο αν σέρνεται με αυτό.

  14. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (10-08-2020)

  15. #1132
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ποτέ μην υποτιμάς τον bullshit-ισμό της MS = μαρκετινγκ μπλά μπλά.

    Την έχω ικανή να πει "σαφώς και έχει RT το XsS, στο επίπεδο που το έχει ανάγκη για μια τηλεόραση 1080p".

    Τώρα αν δεν το βλέπει κανείς ή το βλέπει μόνο το DF με 400% ζουμ στην εικόνα.....είναι άλλο καπέλο.

    Η ΜΣ είναι ικανή κιόλας να ξεχέσει όποιον δεν βλέπει με τα μάτια του το RT στα 1080p. (γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχει, άσχετα αν η MS δεν θα το παραδέχεται).

    Είναι ικανή μάλιστα να πει "δεν χρειάζεται το RT στο 1080p, είναι σπατάλη πώρων".
    Ή ακόμη χειρότερα "λόγω χαμηλής ανάλυσης 1080p, καταφέρνουμε με την τεράστια δύναμη του XsS να προσφέρουμε RT μέσω software".

    Όπως είπα η παρλαπίπα/bullshit-ισμός της MS δεν έχει όρια.


    ΥΓ: Μου ήρθε μια φλασιά: μήπως δεν μπει καν στον κόπο για μικρότερο wafer; Μήπως απλά απενεργοποιήσει τα περισσότερα κυκλώματα του XsX SoC και ρίξει χρονισμούς; Μήπως χρησιμοποιήσει SoC που δεν βγήκαν σωστά τα yields, οπότε τα βάλει (με τις απενεργοποιήσεις που ανέφερα) στο XsS; Μήπως με αυτόν τον τρόπο θα χρειαστεί μικρότερη ψύξη και σε συνδυασμό με τα ήδη πληρωμένα αλλά αποτυχημένα yields, κόψει περαιτέρω κόστος = θα της βγαίνει συμφέρουσα (οικονομικώς) κονσόλα το XsS; Έφαγα φλασιά και την είπα! λολ
    Last edited by Lefteris_X; 10-08-2020 at 14:55.

  16. #1133
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    ΥΓ: Μου ήρθε μια φλασιά: μήπως δεν μπει καν στον κόπο για μικρότερο wafer; Μήπως απλά απενεργοποιήσει τα περισσότερα κυκλώματα του XsX SoC και ρίξει χρονισμούς; Μήπως χρησιμοποιήσει SoC που δεν βγήκαν σωστά τα yields, οπότε τα βάλει (με τις απενεργοποιήσεις που ανέφερα) στο XsS; Μήπως με αυτόν τον τρόπο θα χρειαστεί μικρότερη ψύξη και σε συνδυασμό με τα ήδη πληρωμένα αλλά αποτυχημένα yields, κόψει περαιτέρω κόστος = θα της βγαίνει συμφέρουσα (οικονομικώς) κονσόλα το XsS; Έφαγα φλασιά και την είπα! λολ
    Τεχνικά είναι εφικτό αυτό που λες, αλλά σπανίως εφαρμόζεται. Και αυτό γιατί είναι πιο οικονομικά συμφέρον να υπάρξει εξαρχής ξεχωριστή και μικρότερη APU, συν ότι έτσι καίει λιγότερο από ένα μεγάλο chip με απενεργοποιημένες μονάδες.

    Σκέψου το σαν τα PS4 Slim & Pro. Διαφορετικές APUs (θα μπορούσαν και στο Slim να έβαζαν τα leftovers του Pro). Στην ουσία αυτό θέλει να κάνει η MS αν το καλοσκεφτούμε, να βγάλει Slim & Pro μοντέλα day 1, κάτι ασυνήθιστο στον χώρο των κονσολών (άλλο στα μέσα της γενιάς, άλλο day 1).

    Λέω πιο οικονομικά συμφέρον, γιατί η πλειοψηφία των πωλήσεων πάντα είναι στο μικρό μοντέλο. Η Sony έχει πει ότι στα 100 PS4 που πουλάνε, μόλις τα 20 είναι Pro. Τα υπόλοιπα 80 είναι Slim. Φαντάζομαι αντίστοιχη αναλογία θα έχει και η MS με τα S/X.

    Οπότε καθαρά οικονομοτεχνικά συμφέρει με τα ίδια wafers να παράγεις περισσότερα chips. Κάποια (λίγα) wafers θα είναι dedicated για την 12TF APU.

  17. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (10-08-2020)

  18. #1134
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Χχμμμμμμμμ.......έχει μια λογική-οικονομική βάση αυτό που λες.

    Εξαρτάται κιόλας από τα logistic estimations της MS και φυσικά τα deal που έχει κλείσει με τα εργοστάσια παραγωγής.

    Απ' όσο φαίνεται η ΜΣ εξαρχής είχε αποφασίσει για το "Slim + Pro" next gen Xbox. Χρόνια πριν.

    Οπότε, ναι, λογικό μου φαίνεται αυτό που λες. Ίσως να έχει προ-μελετήσει ότι οι πωλήσεις θα επικεντρωθούν στο φθηνό μοντέλο (γι' αυτό και οι κωλοτούμπες με τα "δεν παίζει ρόλο η δύναμη, αλλά να παίζεις τα παιχνίδια όπου θες" καρα-λολ).

    Χώρια κιόλας ότι ποντάρει ΠΑΡΑ πολύ από τούδε και στο εξής στις υπηρεσίες της. Από εκεί περιμένει να βγάλει τα περισσότερα χρήματα και όχι από τις πωλήσεις κονσολών.

    ΥΓ: Sidenote: αυτή τη στιγμή δεν θα ήθελα ΚΑΘΟΛΟΥ να βρίσκομαι στην θέση του Σπένσερ και να είμαι στη δύσκολη θέση να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα στους προϊσταμένους μου.

  19. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (10-08-2020)

  20. #1135
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Το χειριστήριο του X/S είναι συμβατο με όλα.
    Δεν ξέρω αν το είπε κάποιος ποιο πάνω, ένα χειριστήριο που θα κάνει για όλα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  21. #1136
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δεν έχει απολύτως καμία λογική να λιθογραφεις 52 cu για να χρησιμοποιήσεις το 1/3. Επίσης δεν βλέπω και τον λόγο που θα απενεργοποιηθεί το rt, γιατί για να βγει από την σχεδίαση εντελώς είναι πολύ κακή και δαπανηρή ιδέα. Στην ουσία σχεδιάζεις νέα αρχιτεκτονική από την αρχή.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  22. #1137
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ!
    Αφού δεν έχει καμία εξέλιξη πάνω του, λογικό να κάνει σε όλα τα μηχανήματα.

    Πιο PC-φιλοσοφία δεν πάει! Πεθαίνεις!

    Επιτέλους (δεν το λέω ειρωνικά) κυρία MS μας δείχνεις το πραγματικό σου πρόσωπο.
    Δεν είναι πουστιά αλλά -χωρίς να το θέλεις- έγινες ειλικρινής.
    Last edited by Lefteris_X; 10-08-2020 at 16:30.

  23. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (10-08-2020)

  24. #1138
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Το χειριστήριο του X/S είναι συμβατο με όλα.
    Δεν ξέρω αν το είπε κάποιος ποιο πάνω, ένα χειριστήριο που θα κάνει για όλα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Να σου πω αυτό που θα ήθελα και από την Sony θα ήταν το DualSense να δουλεύει στο PS4, έτσι ώστε αν χαλάσουν αργότερα τα DualShock να μην σου αχρηστεύεται η κονσόλα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. #1139
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δεν έχει απολύτως καμία λογική να λιθογραφεις 52 cu για να χρησιμοποιήσεις το 1/3. Επίσης δεν βλέπω και τον λόγο που θα απενεργοποιηθεί το rt, γιατί για να βγει από την σχεδίαση εντελώς είναι πολύ κακή και δαπανηρή ιδέα. Στην ουσία σχεδιάζεις νέα αρχιτεκτονική από την αρχή.
    Άρα καταλήγουμε ότι τυπικά θα έχει HW RT, αλλά μάλλον θα είναι πολύ αδύναμο και με αμφίβολη αξιοποίηση.

  26. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Slay (10-08-2020)

  27. #1140
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Δεν έχει απολύτως καμία λογική να λιθογραφεις 52 cu για να χρησιμοποιήσεις το 1/3. Επίσης δεν βλέπω και τον λόγο που θα απενεργοποιηθεί το rt, γιατί για να βγει από την σχεδίαση εντελώς είναι πολύ κακή και δαπανηρή ιδέα. Στην ουσία σχεδιάζεις νέα αρχιτεκτονική από την αρχή.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν διαφωνώ.
    Όπως ξέρετε όμως, τα τσιπ δεν είναι καρπούζια δηλαδή καρπούζι μεγάλο, καρπούζι μικρό.
    Δεν γίνεται να έχεις το SoC του XsX και μετά να φτιάξεις ένα ίδιο, ολόιδιο σε αρχιτεκτονική, αλλά μικρότερο SoC (μικρότερο σε δύναμη, μέγεθος, ρεύμα κλπ).

    Απαιτεί διαφορετική σχεδίαση. Διαφορετικά ρεύματα. Διαφορετικά data path, διαφορετικά pins = διαφορετική motherboard.


    Οπότε;

    Καταλήγουμε ότι θα έχουμε (εννοώ: καταλήγουμε μεταξύ μας στην κουβέντα) ότι θα έχουμε 2 διαφορετικά SoC;

    Slay, δεν προλογίζω ότι ντε και καλά θα αφαιρεθεί το RT από το XsS.
    Αλλά δεν μπορώ να προλογίσω ότι ντε και καλά θα εμπεριέχεται.

    Όσο για το "δαπανηρή" μην είσαι απόλυτος.

    Κανείς μας δεν ξέρει τι σόι deal(s) έχει κάνει με το/τα εργοστάσιο/α η MS.
    Μπορεί να της έρχεται φθηνή η παραγωγή 2 διαφορετικών SoC.
    Μπορεί όχι.

    Ουδείς ξέρει.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •