Page 12 of 164 FirstFirst ... 289101112131415162262112 ... LastLast
Results 221 to 240 of 3262

Thread: Xbox Series S | X

  1. #221
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Aπ' όσο θυμάμαι έχουμε δύο τελείως διαφορετικές δηλώσεις:

    α) "δεν θα υπάρχουν exclusives τα πρώτα δύο χρόνια"
    β) "προσφέρουμε FC στα μηχανήματά μας"

    Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, όπως το ερμηνεύω.

    Γενικώς απεχθάνομαι αυτό που είχα προβλέψει, γιατί δεν είμαι οπαδός αυτής της ιδεολογίας (γι' αυτό δεν υπήρξα ποτέ μου PC gamer) : η MS θέλει να εδραιώσει το δικό της "κλειστό PC gaming machine" σε διάφορα "σκαλοπάτια τιμολόγησης".
    Πάρτε το τάδε παιχνίδι (με το δέλεαρ του μια φορά πληρώνεις) και παίξτε το στη φθηνή κονσόλα με την αντίστοιχη απόδοση ή παίξτε το στη πιο δυνατή, πάλι με αντίστοιχη απόδοση".
    Διαφωνώ με αυτή τη φιλοσοφία κάθετα.
    Σε κάποιους μπορεί να αρέσει. Δεκτό και δεν μπαίνω καν σε συζήτηση (διότι προέρχομαι από άλλη φιλοσοφία, οπότε δεν υπάρχει κοινή βάση συζήτησης to begin with = άρα μάταιη η κουβέντα).

    Προσωπικά θέλω να βλέπω κάθετη σπάθα μεταξύ των γενεών. Όπως το λέω "κάθετη σπάθα". Το Resogun, σόρρυ αλλά ΔΕΝ έβγαινε από το PS3 που να χτύπαγε τον κώλο του κάτω. Με το που έβγαλα το PS4 day 1 από το κουτί και κατέβασα τον τίτλο μου έπεσαν τα σαγόνια. Cross gen τίτλους δεν αγόρασα ούτε έναν. Με μια μοναδική εξαίρεση: το GTA V που πραγματικά έδειχνε στο PS3 ότι το παιχνίδι του πέφτει ΠΟΛΥ βαρύ, μα πάρα πολύ βαρύ. Ε, στο PS4 το παιχνίδι "πέταξε" σε όλους τους τομείς (γραφικά, fps, fluidity, loading κλπ).

    Συμφωνώ 100% με τον Valkyrie = ποτέ μου δεν πούλησα κονσόλα (εκτός όταν ήμουν παιδί και δεν ήξερα, οπότε πούλησα μετά από 10 χρόνια το Atari VCS), οπότε τα BC και τα FC δεν με αγγίζουν, ούτε με συμφέρουν, ούτε τίποτα (αν θέλω, ακόμα μέχρι σήμερα έχω συνδεδεμένο το PS2 = παίζω όποιο πειρατικό PS1/PS2 τίτλο έχω και δίπλα του έχω συνδεδεμένο το PS3. Guess what? Από την πρώτη ημέρα του PS4 δεν ξαναέπαιξα παιχνίδι στο PS3. Στο PS1 παίζω που και που Bubble Bobble. Στο PS2 δεν παίζω τίποτα.
    Συνεπώς όλα τα BC/FC εμένα δεν με αγγίζουν, εννοώ δεν με αφορούν = δεν θα με κάνουν να αγοράσω μια κονσόλα αν τα διαθέτει ή το αντίθετο αν δεν τα διαθέτει.



    Ελπίζω η Sony να μην ακολουθήσει καθόλου αυτή τη τακτική, με τα παιχνίδια που δεν θα έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ γενεών. Αν θέλει να βάλει BC δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε κρύο ούτε ζέστη.
    Αλλά θέλω ένα στούντιο να "υποχρεώνεται" να δουλέψει στη νέα κονσόλα, να επενδύσει εργατοώρες και χρήμα για να εκμεταλλευτεί/μάθει το νέο hardware.
    Δεν θέλω να έχει την επιλογή μέσω 1 development κύκλου εργασίας να παράγει παιχνίδι για δύο κονσόλες, την παλιά ή σύγχρονη πιο φθηνή και αδύναμη και την σύγχρονη, πιο ακριβή και πιο δυνατή.
    Όχι, κάθετα όχι.

    Ίσως κακώς να εκφέρω την άποψή μου στο παρόν θρεντ - ενδεχομένως να ανήκει στο PS5 θρεντ.

    Παρακαλώ, μην πεταχτεί κάποιος να πει "εμένα με βολεύει το BC/FC" ή "διαφωνώ Λευτέρη, εμένα μου κάθεται μια χαρά το BC/FC".....διότι έχω καλύψει αυτές τις προτιμήσεις πιο πάνω, λέγοντας ότι προέρχομαι από εντελώς διαφορετική φιλοσοφία άρα δεν υπάρχει κοινή βάση για κουβέντα, οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για τέτοια σχόλια όσο αφορά το ποστ μου.

    TLDR = διαφωνώ με την φιλοσοφία της ΜΣ, παρόλο που την είχα προβλέψει 3 χρόνια πριν (και παραπάνω), μακάρι η Sony να μην την ασπαστεί.

  2. #222
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    H συζήτηση για το Forwad Compatibility γίνεται από επίσημης εμφάνισης Xbox One X στην Ε3 2017, αλλά άρθρα χάνονται και η αρχική σκέψη ίσως αλλάζει καθώς μάλλον δεν μπορεί να υλοποιηθεί απόλυτα.

    €œWe care a lot about compatibility, we have a huge effort around compatibility, and that’s not just backwards compatibility,€
    Albert Penello (senior director of marketing for the Xbox brand - 2017)

    https://gamingbolt.com/microsoft-tea...-compatibility

    https://www.player.one/xbox-one-x-fo...e-games-120211



    €œAs our content comes out over the next year, two years, all of our games, sort of like PC, will play up and down that family of devices, Booty explains. €œWe want to make sure that if someone invests in Xbox between now and [Series X] that they feel that they made a good investment and that we’re committed to them with content.€
    Matt Booty (Head of Microsoft Studios - 2020)

    https://www.mcvuk.com/we-need-to-del...uture-of-xbox/

    Όπως το αντιλαμβάνομαι "εγγυημένα" αφορά μόνο τις δικές της παραγωγές και για μία διετία (max).

  3. #223

  4. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Nek_Food (28-02-2020)

  5. #224
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    To Smart Delivery (πρώην Intelligent Delivery) δεν αφορά μόνο τις εκδόσεις αλλά όλο το game "σπάει σε κομματάκια" (Γλώσσα, multiplayer, Single Player κτλ).

    Για αυτό υπάρχει ήδη στο OS του xbox το clean unused data (not working atm).

  6. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Nek_Food (28-02-2020)

  7. #225

    Default [Next-Gen] Xbox Series X

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    To Smart Delivery (πρώην Intelligent Delivery) δεν αφορά μόνο τις εκδόσεις αλλά όλο το game "σπάει σε κομματάκια" (Γλώσσα, multiplayer, Single Player κτλ).

    Για αυτό υπάρχει ήδη στο OS του xbox το clean unused data (not working atm).
    Τελικά θα έχει και resume μετά ακόμα και από update. Ωραία πράγματα


    https://www.pcgamer.com/ori-and-the-...isps-hands-on/
    Last edited by DJTaurus; 28-02-2020 at 12:29.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (01-03-2020),spartan (28-02-2020)

  9. #226
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Τελικά θα έχει και resume μετά ακόμα και από update. Ωραία πράγματα


    https://www.pcgamer.com/ori-and-the-...isps-hands-on/
    Ελα τελιωσε και η καραμελα πια για αδυναμες κονσολες.Εδω μιλαμε για τερατα απο θεμα υπολογιστικης δυναμης

  10. The Following 2 Users Say Thank You to spartan For This Useful Post:

    DJTaurus (28-02-2020),Sir_Teraflop (01-03-2020)

  11. #227

    Default [Next-Gen] Xbox Series X

    Συνεχίζονται οι μεταγραφές:
    https://www.windowscentral.com/sony-...-entertainment

  12. #228
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Επίσης όσον αφορά την SM...

    http://https://twitter.com/GoogleStadia/status/1235249024170508290
    Last edited by kostasb13; 04-03-2020 at 23:01.

  13. The Following User Says Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (04-03-2020)

  14. #229
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    VP/Head of Santa Monica Studio (current)

    SIE PlayStation, Santa Monica Studio
    Executive Producer God of War (2018)

    Senior Director of Product Development (2011 - 2016),
    PixelJunk Shooter 2, PixelJunk SideScroller, God of War: Origins Collection, Carnival Island, Twisted Metal, Escape Plan, Journey, Datura, Starhawk, PixelJunk 4am, Sorcery, Sound Shapes, God of War Saga, The Unfinished Swan, PlayStation All-Stars: Battle Royale, God of War: Ascension, Hohokum, Fat Princess: Piece of Cake, The Order: 1886, Everybody's Gone to the Rapture, Fat Princess Adventures, Bound
    __________________________________________________ ______________________________
    God of War II (2007), Director of Production, SCE Playstation, Sony Santa Monica Studio
    Warhawk (2007), Director of Production, SCE Playstation, Sony Santa Monica Studio
    God of War (2005), Producer, SCE Playstation, Sony Santa Monica Studio
    Twisted Metal: Head-On (2005), Director of Production, SCE Playstation, Sony Santa Monica Studio
    Kinetica (2001), Producer, SCE Playstation, Sony Santa Monica Studio
    Twisted Metal: Black (2001), Director of Art, SCE Playstation, Sony Santa Monica Studio
    Treasures of the Deep (1997), Art Director, Namco
    Agile Warrior: F-111X (1995), Model/Texture Artist, Virgin Games, Inc.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Επίσης όσον αφορά την SM...

    http://https://twitter.com/GoogleStadia/status/1235249024170508290
    Αυτή και αν είχε bio βαρβάτο...

  15. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    kostasb13 (04-03-2020)

  16. #230

  17. #231
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Εντελώς fake αλλά αν το Lockheart-series s ήταν αυτό θα το έπαιρνα day1.

    Click image for larger version. 

Name:	VKFD5Tr.jpg 
Views:	195 
Size:	185.4 KB 
ID:	11959
    Last edited by kostasb13; 07-03-2020 at 02:02.

  18. #232
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Ori and the will of wisps...
    Το sequel του καλύτερου xbox exclusive που όπως λένε είναι ακόμα καλύτερο, ήδη κατεβασμένο με game pass και περιμένω να έρθει η αυριανή μέρα.

  19. #233

    Default

    Και εγω περιμενω να το παιξω αυριο πως και πως.

    Το πρωτο παιχνιδι μου αρεσε παρα πολυ και ειναι απο τα αγαπημενα μου metroidvania του ειδους.
    Ωραια κλιμακωτη(οσο γινεται)δυσκολια,φανταστικος τεχνικος τομεας και art direction,ταιριαστη μουσικη και ιστορια που δεν σε κουραζει ή σε εχει να ψαχνεσαι οπως στο Hollow Knight.

    Διαμαντακι απο τα λιγα η σειρα αυτη.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    kostasb13 (10-03-2020),PDS (10-03-2020)

  21. #234

  22. #235
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Παιδιά, τι μαγεία είναι αυτό το παιχνίδι... Παίζω σε pc (δεν έχει και πολύ σημασία) πραγματικά τι να πρωτοσχολιάσω? Μουσική, περιβάλλον, ατμόσφαιρα? Είναι πολύ καλύτερο και από το 1ο Ori, ίσως από τα καλύτερα platformers που υπάρχουν και από τα καλύτερα παιχνίδια που έπαιξα τελευταία.

  23. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    PDS (15-03-2020)

  24. #236
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Xbox Series X: A Closer Look at the Technology Powering the Next Generation

    CPU 8x Cores @ 3.8 GHz (3.66 GHz w/ SMT) Custom Zen 2 CPU
    GPU 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz Custom RDNA 2 GPU
    Die Size 360.45 mm2
    Process 7nm Enhanced
    Memory 16 GB GDDR6 w/ 320mb bus
    Memory Bandwidth 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s
    Internal Storage 1 TB Custom NVME SSD
    I/O Throughput 2.4 GB/s (Raw), 4.8 GB/s (Compressed, with custom hardware decompression block)
    Expandable Storage 1 TB Expansion Card (matches internal storage exactly)
    External Storage USB 3.2 External HDD Support
    Optical Drive 4K UHD Blu-Ray Drive
    Performance Target 4K @ 60 FPS, Up to 120 FPS



  25. The Following 5 Users Say Thank You to Viper For This Useful Post:

    Lefteris_X (16-03-2020),Leon_DiZ (16-03-2020),Nek_Food (17-03-2020),nikosarg (16-03-2020),Sir_Teraflop (16-03-2020)

  26. #237
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αρκετά ενδιαφέρουσες πληροφορίες!!

  27. #238
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Οκ, εν μέσω πανδημίας αυτό δεν το περίμενα. Μια τυχαία Δευτέρα full spec reveal.... Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν κάποιο "leak" ακόμα αλλά φευ.

    Buffer overflow κανονικά.

    Πιο βαθιά ανάλυση από το DF με περισσότερες λεπτομέρειες:

    https://www.eurogamer.net/articles/d...s-x-full-specs

    και εδώ η ίδια κονσόλα από κοντά:



    Το μόνο που μπορώ να σχολιάσω προς το παρόν, μέχρι να ενημερωθώ και άλλο είναι ότι βρίσκω τουλάχιστον περίεργο το mem configuration με τα 6Gb GDDR6 στο μισό Bandwidth. Μου θυμίζει το φιάσκο με κάτι κάρτες της Nvidia...

  28. The Following 4 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Lefteris_X (16-03-2020),Nikos326_GR (16-03-2020),nikosarg (16-03-2020),Slay (17-03-2020)

  29. #239
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λολ είχα ήδη διαβάσει το άρθρο του DF όταν ποσταρα πιο πάνω το «ενδιαφέρουσες πληροφορίες» νομίζοντας ότι το λινκ του Viper παρέπεμπε στη σελίδα του DF. Μάλλον δεν παραπέμπει εκεί το λινκ. Anyway, δεν πειράζει.

    Απ όσο διάβασα ο λόγος που διασπάστηκε έτσι η μνήμη είναι επειδή οι μηχανικοί της ΜΣ αποφάνθηκαν ότι δεν μπορούν να παντρέψουν με το SoC μια μνήμη και μεγάλη και με γρήγορο δίαυλο και ταυτόχρονα με μεγάλο εύρος (gddr6). Όποτε την έστησαν με αυτόν τρόπο μαζί με τροποποιημένο λογισμικό, για να πετύχουν να υπάρχει ένα κομμάτι πολύ γρήγορου memory pool within the memory.

    Χωρίς να είμαι μηχανικός βέβαια μου φάνηκε όλος ο σχεδιασμός αχρείαστα πολύπλοκος, ιδιαίτερα έξυπνος αλλά τρομερά πολύπλοκος ρε παιδάκι μου. Και υποτίθεται ότι όλο αυτό επειδή οι μηχανικοί «κλώτσησαν» στην απαίτηση και ταχύτητα και ποσότητα μνήμης και μεγάλο εύρος. Ξαναλέω ότι δεν είμαι μηχανικός αλλά έχω την εντύπωση ότι η gddr6 μπορεί να προσφέρει αυτές τις δυνατότητες.

    Τεσπα, εμένα όλα αυτά που έγραψε το DF μου φάνηκαν εξαιρετικά ενδιαφέροντα, ξεκοκάλισα το άρθρο. Ελπίζω μόνο όλη αυτή η πολυπλοκότητα/διαφορετικότητα στο στυλ προγραμματισμού μην έρθει μπούμερανγκ πίσω στην ΜΣ.
    Last edited by Lefteris_X; 16-03-2020 at 21:32.

  30. #240
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Ο λογος που εσπασε ετσι τη μνημη η ms ειναι γιατι εχει ηδη ανεβει το κοστος απο το custom expansion του nvme storage και απο το πολυ δυνατο cooling για να κρατηθουν οι συχνοτητες cpu και gpu locked χωρις throttling. Η gddr6 εχει παρομοια δυσκολια με την παλαι ποτε rambus, οταν οι συχνοτητες ειναι ψηλες, θελει πολυ καλης ποιοτητας wiring για να δωσεις και full bandwidth. Για αυτο και το pooling. Πιστευω οτι κανουν λαθος στο συμβιβασμο τους και σε 2-3 χρονια θα αρχισει να τους χτυπαει. Αν η sony παει σε 16+4 μνημες, με τα 16 να ειναι gddr6 με ιδιο bandwidth και τα αλλα 4 πιο συμβατικες μνημες για λειτουργικο και λοιπα, θα εχει καλυτερη ισορροπια. Εξαρταται βεβαια που θα κοψουν και αυτοι.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •