Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 67

Thread: Dying Light 2

  1. #41
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Νομίζω ότι το βλέπεις λάθος αυτό περί βιασύνης. Παίζεις για να χαλαρώσεις κ να το ευχαριστηθείς. Άμα νιώθεις την πίεση για να το τελειώσεις - παιξεις τότε δεν το χαρείς. Ασε που θα κάνεις λάθος συνέχεια κ θα Χάνεις. Δεν ξέρω σε τι φάση οικογένειας είσαι (εννοώ παντρεμένος με παιδια) αλλά όταν τα αποκτήσεις εκεί να δεις χρόνο που δεν θα έχεις.
    Προσωπικά δεν μαρεσει να ξεκινάω ένα game κ να το αφήνω στη μέση για να πιάσω ένα άλλο. Θα αφήσω το ένα για αργότερα. Οπότε βρω χρόνο. Πόσο μάλλον να το αγοράσω αργότερα για καλύτερη τιμή (εκτός αν πρόκειται για τίποτα special Editions όπως είπε ο Μιχάλης)

    Spoiler!

  2. The Following User Says Thank You to ilias78 For This Useful Post:

    mihalis13 (02-02-2022)

  3. #42
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μεγαλη διαφορα το μεγεθος του παιχνιδιου σε ps5 και ps4

    Click image for larger version. 

Name:	Capture.JPG 
Views:	241 
Size:	58.3 KB 
ID:	12903

  4. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    Conjure7 (02-02-2022)

  5. #43

    Default

    Τα πρώτα reviews του παιχνιδιού

    https://www.metacritic.com/game/play...t-2-stay-human

  6. #44

    Default

    Quote Originally Posted by ilias78 View Post
    Νομίζω ότι το βλέπεις λάθος αυτό περί βιασύνης. Παίζεις για να χαλαρώσεις κ να το ευχαριστηθείς. Άμα νιώθεις την πίεση για να το τελειώσεις - παιξεις τότε δεν το χαρείς. Ασε που θα κάνεις λάθος συνέχεια κ θα Χάνεις. Δεν ξέρω σε τι φάση οικογένειας είσαι (εννοώ παντρεμένος με παιδια) αλλά όταν τα αποκτήσεις εκεί να δεις χρόνο που δεν θα έχεις.
    Προσωπικά δεν μαρεσει να ξεκινάω ένα game κ να το αφήνω στη μέση για να πιάσω ένα άλλο. Θα αφήσω το ένα για αργότερα. Οπότε βρω χρόνο. Πόσο μάλλον να το αγοράσω αργότερα για καλύτερη τιμή (εκτός αν πρόκειται για τίποτα special Editions όπως είπε ο Μιχάλης)
    Σωστά τα θέτεις τα πράγματα. Φυσικά, με την "βιάση" που αναφέρω ή βιασύνη, αυτό που βασικά εννοώ είναι ότι αυτόν και λίγο από τον άλλο μήνα θα έχω πολύ χρόνο για χαλαρό gaming. Μετά λόγω δουλειάς δεν θα έχω (παντρεμένος όχι δεν είμαι, αλλά καταλαβαίνω ότι σε φάση γάμος+παιδιά δεν θα προλαβαίνει κανείς ούτε να φάει). Ευτυχώς όμως, επειδή μου έχει συμβεί πολλές φορές, δεν λειτουργώ με βιασύνη την ώρα που παίζω, δηλ. δεν υπάρχει περίπτωση να το τρέξω το παιχνίδι, παίζοντας σαν να με κυνηγάνε, για να το τελειώσω. Όπως σωστά λες, έτσι ουσιαστικά δεν παίζεις, αλλά κοροϊδεύεις.
    Όσο για το τελευταίο που λες, επειδή όντως έχω διδαχθεί από δικά μου τέτοια λάθη στο παρελθόν, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτό. Καλύτερα να τελειώνουμε αυτό που εχουμε ξεκινήσει (ισχύει γενικότερα και όχι μόνο στα games), κι ας περιμένουμε του χρόνου για να παίξουμε το επόμενο. Επί του προκειμένου, έχω καταλήξει σχεδόν να χτυπήσω τώρα Dying Light και από Μάρτιο Horizon, με προοπτική να έχω χρόνο να το ολοκληρώσω, αλλιώς αργότερα (και σε καλύτερη τιμή αν γίνεται).
    Τα reviews καλά τα βλέπω, αν και δεν θέλω να κοιτάζω και πολλά για το παιχνίδι, πριν το παίξω.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    ilias78 (03-02-2022)

  8. #45
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Το παιχνδι στο ps5 υποστηριζει 1080p/60fps, 1080p/30fps with RT, 1800p/30fps.



    Να αναφερω εδω οτι το series S υποστηριζει μονο 1080p/30fps, δειγμα της αδυναμιας του μηχανηματος.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  9. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    toninio (05-02-2022)

  10. #46

    Default

    Το ξεκίνησα τελικά, κάνοντάς το pre-load την Πέμπτη, οπότε Πέμπτη μεσάνυχτα μετά τις 00.00 πμ ενεργοποιήθηκε. Εντυπώσεις ως τώρα πολύ καλές. Τα γραφικά δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά οκ. Το θέμα είναι ότι υπάρχει αυτή η πόλη, το Villedor, που είναι ενας ανοικτός κόσμος με πάρα πολλά πράγματα μέσα. Είναι μια γεμάτη πόλη με ζόμπι και ανθρώπους, παντού έχει πράγματα να κάνεις και να βρείς, πέραν της βασικής ιστορίας. Φοβερό platforming φυσικά, που είναι και το βασικό χαρακτηριστικό του gameplay, αλλά και πολύ καλή μάχη (με αρκετό ρεαλισμό). Υπάρχει ο κύκλος μέρα-νύχτα, με τη νύχτα να επικρατούν άλλες συνθήκες, πιο δύσκολες (αλλά και με μεγαλύτερη επιβράβευση). Επίσης καλό που έχει εξαιρετική αληθοφάνεια στα πρόσωπα των NPCs, που σε συνδυασμό με τους αρκετά καλούς διαλόγους και cutscenes, δίνει έντονα το ανθρώπινο στοιχείο.
    Δεν λέω κάτι άλλο για την ώρα, για αποφυγή spoiler, αν και δεν έχω προχωρήσει και πολύ ακόμα.
    Πάντως γενικά τον ρόλο του τον παίζει καλά το παιχνίδι πιστεύω, δηλ. παίζεις και διασκεδάζεις σε πολύ καλό βαθμό. Και νομίζω το Hard difficulty είναι γενικώς οκ, δηλ. έχει μία λογική πρόκληση, χωρίς να σε ταλαιπωρεί πολύ (για την ώρα), αλλά ταυτόχρονα θέλει μεγάλη προσοχή, στρατηγική κινήσεων κλπ.

  11. The Following 8 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    chronohill (06-02-2022),Conjure7 (06-02-2022),geogoku (14-02-2022),gonzalez (05-02-2022),menel34 (06-02-2022),mihalis13 (06-02-2022),tsakali GR (07-02-2022),Valkyre (07-02-2022)

  12. #47

    Default

    Ωραία. Περιμένουμε περισσότερα όταν "γράψεις" παραπάνω ώρες. Σε ps5 το παίζεις;
    Αυτό που δεν έχουμε δει καθόλου πουθενά είναι αν δουλεύει και πως το coop. Όλοι παίζουν σόλο ή για κάποιο λόγο δεν θέλουν να το δείξουν;

  13. The Following User Says Thank You to Conjure7 For This Useful Post:

    toninio (07-02-2022)

  14. #48
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Την νυχτα ειναι αρκετα αγχωτικό αυτο με το immunity. Πιο μετα φανταζομαι δεν θα ειναι τοσο προβλημα που θα εχουμε κανεις αναβαθμισεις, αλλα τωρα στην αρχη δεν προλαβαινεις να κανεις και πολλα και αμεσως ξεκιναει το χρονομετρο

    Και το σύστημα save ειναι λιγο επίφοβο που υπαρχει μονο ενα autosave. Σε τοσο μεγαλο openworld game πολλα μπορουν να πανε στραβα, απο το να μπαγκαρει κατι, μεχρι την χειροτερη να γινει corrupted το save, που το ειχαν παθει και κάποιοι αυτο πριν το update. Ας ειχε έστω 2-3 ακόμα autosaves για ασφάλεια


    Παντως το game ειναι όντως πολυ διασκεδαστικό και ευχαριστιέσαι καθε λεπτο. Εχει και τοσα να κανεις που δεν βαριεσαι

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    Conjure7 (07-02-2022),toninio (07-02-2022)

  16. #49
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Καλησπέρα,
    Έχω έναν έξτρα κωδικό για το PS5 pre-order bonus, καθώς από εκεί που το παράγγειλα μου έδωσαν τελικά 2 κωδικούς μαζί με την special έκδοση.
    Ο 1ος με quote το δικό μου για να ξέρω ότι το θέλει και σχόλιο το παίρνει


  17. #50

    Default

    @Conjure 7, ναι σε Ps5. Δεν ξέρω τί γίνεται με το co op, μιας και όλα τα παιχνίδια τα παίζω solo και είμαι γενικώς οffline-άκιας. Κάπου έχω δει μου βγάζει την επιλογή Call for help με κάποιο πλήκτρο, αλλά δεν το χω χρησιμοποιήσει.

    @Snk, συμφωνώ, το immunity + χρονόμετρο τη νύχτα είναι δύσκολη κατάσταση. Συχνά την πατάω και χάνω, αλλά από την άλλη έχει και το γούστο και την αδρεναλίνη του και αυτή η επικινδυνότητα κάνει το παιχνίδι πιο ρεαλιστικό και πιστεύω κολλάει καλά με την "ευκολία" της ημέρας, που κινούμαστε πολύ πιο άνετα και άφοβα. Σωστός και με το saving system, δηλ. πολύ καλύτερα να μας έδινε free saving ή πιο συχνά checkpoints\autosaves όπως λες. Λογικά στην πορεία δεν θα είναι πρόβλημα, μιας και θα έχουμε δημιουργήσει αρκετά safe houses σε διάφορα σημεία, αλλά γενικώς είναι λίγο κάπως το σύστημα.

  18. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    Conjure7 (07-02-2022)

  19. #51
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by tsakali GR View Post
    Καλησπέρα,
    Έχω έναν έξτρα κωδικό για το PS5 pre-order bonus, καθώς από εκεί που το παράγγειλα μου έδωσαν τελικά 2 κωδικούς μαζί με την special έκδοση.
    Ο 1ος με quote το δικό μου για να ξέρω ότι το θέλει και σχόλιο το παίρνει


    Καλημερα Γιωργο,
    εαν δεν εχεις δωσει τον κωδικο θα τον ηθελα.
    Ευχαριστω οπως κ να 'χει.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  20. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    tsakali GR (07-02-2022)

  21. #52
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ερχεται update που φτιαχνει και backup saves


  22. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    toninio (07-02-2022)

  23. #53
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Καλημερα Γιωργο,
    εαν δεν εχεις δωσει τον κωδικο θα τον ηθελα.
    Ευχαριστω οπως κ να 'χει.
    Check dms Γιάννη

  24. The Following User Says Thank You to tsakali GR For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (07-02-2022)

  25. #54

    Default

    Το ξεκίνησα χθες κι εγώ. Το παιχνίδι είναι ζόρικο. Δε ξέρω αν εγώ έχω γεράσει πολύ αλλά μου φαίνεται δύσκολο. Δε ξέρω πως θα πάει αργότερα. Προ ολίγου έκανα τα πρώτα πραγματικά χρήσιμα upgrades.
    Πάντως σίγουρα φαίνεται ζόρικο κι από την άποψη πως δύσκολα μπορείς να του αντισταθείς και σίγουρα είναι τίτλος που δεν πρέπει να αγνοήσεις. Είναι πολύ διασκεδαστικό.

  26. #55

    Default

    Συμφωνώ, είναι ζόρικο. Από όσο θυμάμαι το 1 σε δυσκολία, τούτο εδώ είναι πιο δύσκολο. Έχουν κάνει αρκετά ρεαλιστικό τον κίνδυνο από τα ζόμπι και το πόσο εύκολα μπορείς να χάσεις, εάν πας να μπλέξεις σε χώρο με πολλούς ή σου αρχίσουν το κυνηγητό τη νύχτα. Kι οι ανθρώπινοι αντίπαλοι είναι δύσκολοι. Έλεγα να δοκιμάσω και το Normal level, αλλά για την ώρα το χω αφήσει Hard, για να δω πώς θα πάει. Αν δω οτι μου τρώει πιο πολύ χρόνο από ο,τι θέλω, θα το βάλω Normal. Πάντως σιγά σιγά δυναμώνει ο χαρακτήρας μας και είναι καλύτερα.
    Αυτό που μου αρέσει είναι ότι έχουν φτιάξει μία πολύ "ζωντανή" πόλη (lol), που είναι γεμάτη πράγματα να κάνεις ή όλο συμβαίνουν on the fly, κάτι το οποίο δίνει μία πολύ φυσική ροή στο gameplay. Eίναι και οι survivors στις ταράτσες και στα καταλύματα, που σου λενε τις ιστορίες τους, μιλάνε μεταξύ τους ή μονολογούν, που κι αυτό προσθέτει στο όλο σύνολο.
    Σίγουρα είναι παιχνίδι που αξίζει να παιχθεί.

  27. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    gtakis (13-02-2022)

  28. #56
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πολλα bugs παντως ρε παιδια. Μου εχει τυχει να κολλήσει side quest και ενω το ολοκληρώνω, καθε φορα που ανοίγω παιχνίδι να είναι σαν να μην το τελείωσα ποτε. Κάποιες φορές ανοίγω ενα απο τα σπιτάκια και αυτο παραμένει κλειστό χωρίς φώτα κλπ. Το waypoint να δείχνει οτι ειναι σε κάτι άκυρα σημεία του χάρτη. NPC να κολλάνε στα γραφικά μέσα. Τα ζομπι και κάποιοι εχθροί μερικές φορες να ειναι σαν αόρατοι και να μην μου κάνουν τίποτα. Να μην λειτουργεί το σκαν και να μην μπορώ να βρω αντικείμενα. Πολυ πραμα γενικα, θελει αρκετα updates ακομα να στρωσει




    Click image for larger version. 

Name:	Dying Light 2_ Stay Human_20220209144041.jpg 
Views:	109 
Size:	931.1 KB 
ID:	12909

  29. #57

    Default

    Πράγματι υπάρχουν bugs. Προς το παρόν δεν έχω συναντήσει κάτι εξωφρενικό. Ναι. Έχω δει ζόμπι να μπαίνουν στα γραφικά μια φορά. Συχνά πυκνά, όπως μαζεύω loot, κάνει ένα ενοχλητικό flickering. Και μια φορά βρήκα έναν npc που μου έδωσε ένα sidequest. Αποφάσισα να μην το κάνω αμέσως, να το αφήσω για αργότερα και πήγα κάπου αλλού. Ίσως και να έχασα. Δε θυμάμαι. Το sidequest εξαφανίστηκε. Ένα άλλο το έκανα (από αυτά με το χρόνο) κι έχει μείνει στο journal και γράφει "do it again". Το έκανα 2-3 φορές κι έχει παραμείνει εκεί.

  30. #58

    Default

    Kάτι χοντρό ευτυχώς δεν μου χει τύχει κι εμένα. Σε friendly zombies βέβαια που και που δεν θα λεγα όχι . Έχω δει flickering, όπως λέτε, αλλά πολύ αραιά και σε όχι ενοχλητικό βαθμό, όπως επίσης και zombies να κολλάνε πχ όταν πάνε να σκαρφαλώσουν αυτοκίνητα ή να κάνουν αφύσικη κίνηση σχετικά.
    Aπό side quests, waypoints κλπ, μάλλον είμαι από τους τυχερούς κι όλα έχουν κυλήσει καλώς ως τώρα, αλλά ασφαλώς θα πρέπει να περιμένω κι εγώ τη στραβή.

  31. #59

    Default

    Απολαμβάνω το παιχνίδι. Η αλήθεια είναι ότι είχα καιρό να ξενυχτήσω με κάποιον τίτλο. Να πάω μέχρι το ξημέρωμα γιατί δεν μπορώ να το αφήσω και να με αναγκάσει να φορέσω ακουστικά γιατί θέλω να το έχω δυνατά.
    Τα έξι πατήματα του Χ για να μπω στο παιχνίδι μου τη δίνουν όμως
    Last edited by Conjure7; 16-02-2022 at 13:21.

  32. The Following 2 Users Say Thank You to Conjure7 For This Useful Post:

    mihalis13 (16-02-2022),toninio (18-02-2022)

  33. #60

    Default

    Χαχα, ναι, έχει κάμποσα x για να ξεκινήσουμε....
    Είναι από τους τίτλους που ανυπομονώ να πιάσω κάθε βράδυ και δεν με κουράζει να παίζω αρκετές ώρες. Ικανοποιητικά side quests κι ευτυχώς όχι αμέτρητα κι ανούσια, καλό story ως τώρα, αν και το προχωράω αργά, γιατί κάνω πολλά από τα πέριξ, διότι πολύ απλά το παιχνίδι έχει φοβερό κόσμο και πολύ εθιστικό gameplay. Eπίσης, άποψή μου για το difficulty level, νομίζω όντως είναι καλά στο Hard, γιατί με κάμποσο κόπο, αλλά σχετικά σύντομα, παίρνουμε κάποια σημαντικά perks και βρίσκουμε και πιο δυνατά όπλα, οπότε ρολάρει αλλιώς το πράγμα πλέον.
    Γενικά εξαιρετικό σύνολο.

  34. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Conjure7 (18-02-2022),spartan (18-02-2022)

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •