Results 1 to 5 of 5

Thread: Shantae Half Genie Hero

  1. #1
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default Shantae Half Genie Hero

    Shantae: Half Genie Hero





    Shantae: Half-Genie Hero will be releasing on PlayStation 4, Xbox One, Wii U, PlayStation 3, Xbox 360, PS Vita, and PC.

    source:

    https://wayforward.com/games/shantae-half-genie-hero/

    http://www.dualshockers.com/2015/06/...os-e3-trailer/


  2. #2
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Πρωτο μου mini review για το PS4 κ τι πιο πρωτοτυπο για τα δεδομενα μου απο το να ξεκινησω με ξεθαμα thread ακομα κ για το PS4 !!!

    καλα ξεκινησαμε...

    βασικα καλα ξεκινησα κ γω μιας κ το ολιγων ημερων μου PS4 PRO δεν νομιζω να περιμενε οτι θα ξεκινουσα με πρωτο παιχνιδι ενα old school 2D platform κ τι platform! μεσα σε ολα αυτα ειχα κ την κορη μου που με το που ειδε το εξωφυλλο κολλησε κ ηθελε να δει τι παιχνιδι ειναι αυτο.
    εδω να σημειωσω οτι το παιχνιδι ειναι κ φιλικο προς της μικροτερες ηλικιες για οποιον ενδιαφερεται.

    πραγματικα ενα απο τα καλυτερα που εχω παιξει ποτε κ μου προκαλει μεγαλη εκπληξη οτι δεν υπαρχει καποιος που να εχει γραψει κατι γι αυτο!!!

    εδω να πουμε οτι η σειρα εχει ξεκινησει δειλα δειλα απο gameboy color , μετραει 5 entries συνολικα, με τα 4 απο αυτα να εχουν κυκλοφορησει και στο ps4. το κακο για μενα στην ολη ιστορια ειναι οτι εκτος του προτελευταιου , που ειναι κ αυτο για το οποιο γραφω, τα υπολοιπα για να τα βρεις πρεπει να τα σκασεις...χοντρα... δυστυχως βγηκαν σε περιορισμενα κομματια οποτε η αγορα τους σε digital ειναι μονοδρομος.

    το συγκεκριμενο βρισκεται σε χαμηλη τιμη στη ultimate εκδοση του που περιλαμβανει ολα τα modes. την συγκεκριμενη σειρα την ειχα ακουσει απο τον radical reggie ενα youtuber οχι κ τοσο πασιγνωστο, ο οποιος κανει συχνα guest εμφανισεις στο πιο γνωστο σχετικα Metal Jesus Rocks.

    Ας ξεκινησουμε λοιπον με το Review

    Το game εχει αρκετα light-hearted story οποτε μην περιμενετε κατι πολυ τρομερο...αναλαμβανουμε τον ρολο αρχικα της shantae η οποια ειναι τζινι κατα το ήμισυ κ εκτελει καθηκοντα προστατη του χωριου της.

    Η Shantae εχει την ικανοτητα να μεταμορφωνεται με το χορο της σε διαφορα πλασματα και να χρησιμοποιει μαγεια οποτε χρειαστει περα απο την βασικη της επιθεση που ειναι τα μαλλια της αλα μαστιγιο.

    Με βαση τo mechanic της μεταμορφωσης οι developers εχουν καταφερει να κανουν το gameplay ολιγων τι metroidvania style. δηλαδη σε πρωτη φαση ξεκινας με πολυ βασικες κινησεις κ μεταμορφωσεις κ στην συνεχεια αγοραζεις αλλα κ ανακαλυπτεις κρυμενες μεταμορφωσεις που σου επιτρεπουν να εξερευνησεις διαφορετικα μερη της καθε πιστας.

    Δυστυχως οι πιστες ειναι μονο εξι αλλα σχετικα μεγαλες σε μεγεθος κ με 3 save checkpoints ανα πιστα. Εδω φυσικα βοηθαει πολυ κ το γεγονος οτι θα πρεπει να επισκεφτεις ξανα τις πιστες για να ολοκληρωσεις αποστολες ή να βρεις αντικειμενα που σου ζητανε με την βοηθεια νεων δυναμεων που θα ανακαλυπτεις οσο προχωρας.

    Τα γραφικα του για τα γουστα μου ειναι τρομερα 2D hand-drawn sprites σε συνδιασμο με 3D περιβαλοντα , σου δινει την αισθηση οτι παιζεις καποιο retro platform on steroids !!!
    Φυσικα τρομερα ειναι κ τα εφε του αλλα κ το animation ειναι top notch & τεχνικα αρτιο χωρις κολληματα bugs κτλπ.

    To soundtrack του τρομερο με ηχους κ μελωδιες που σου κολλανε πολυ πολυ ευκολα κ που στους παλιους θα θυμησουν εποχες sonic στο megadrive!
    Αν θα ηθελα κατι παραπανω στο κομματι του ηχου ειναι οτι θα ηθελα στους διαλογους να ηταν full voiced.

    Το game γενικα ειναι on easy side, αρκετα φιλικο , αλλα αν θελεις να το ολοκληρωσεις στο 100% του main story θα υπαρξουν λιγες challenging στιγμες. Εγω συγκεκριμενα το ολοκληρωσα στο 100% σε λιγο παραπανω απο 10 ωρες.
    Το παιχνιδι περα απο το main game εχει παρα πολλα αλλα modes που μπορεις να παιξεις ως το αντιπαλο δεος της Shantae, αλλα κ σαν τους φιλους της, hardcore δυσκολια, old school δυσκολια κ αλλα!

    Γενικα μια φανταστικη πρωτη εμπειρια που θα με κανει σιγουρα να προχωρησω σε αγορα κ με τα υπολοιπα αν κ τα digital τα αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι...

    θα το βαθμολογουσα ανετα ενα solid 8/10

    εις το επανιδειν !!!
    Last edited by geogoku; 01-05-2020 at 00:26.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  3. The Following 2 Users Say Thank You to geogoku For This Useful Post:

    euromaster (01-05-2020),PDS (01-05-2020)

  4. #3
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    thanks! μπαινει στην λιστα.
    .

  5. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    geogoku (01-05-2020)

  6. #4
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    παιδια το μονο που θα ηθελα ειναι να πειτε κ την γνωμη σας αν το παιξετε !

    εχω αγωνια να δω πως θα σας φανει
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  7. #5
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Επιστροφη ξανα στο game...

    δυστυχως βλεποντας την κορη μου να παιζει συνεχεια κατι με ετρωγε να δοκιμασω κ τα αλλα modes οπως και εκανα με την "Friends to the end" mode οπου αναλαμβανουμε τον χερισμο των φιλων της Shantae κ λαμβανει χωρα σε καποιο συγκεκριμενο κεφαλαιο που δεν θα ηθελα να spoilerιασω...

    Πολυ ευχαριστο ηταν χωρις να το περιμενω κολλησα κ το τερματισα σε 2μιση ωρες περιπου !!!

    Πολυ πιο Challenging απο το Main Game κατα την γνωμη μου κ ποιο Castlevania style καθως ειναι απαραιτητο να κανεις την εναλλαγη μεταξυ των τριων χαρακτηρων "on the fly" για να προχωρησεις αλλα κ το Trial & Error ειναι λιγακι αναποφευκτο αλλα οχι κ πολυ ενοχλητικο κ καθολου αδικο.

    Ωραιο κ το level up system οπου το διαμαντακια που στο main game χρησιμοποιουνται αποκλειστικα ως currency εδω αλλαζει η χρηση τους κ σου επιτρεπει να κανεις level up αλλα με ενα χτυπημα απο εχθρο σε κανει να χανεις καποια απο αυτα οποτε θελει μεγαλυτερη προσοχη ωστε να μην χανεις τα upgrade.

    αφου το τελειωσα δοκιμασα κ την πρωτη πιστα του "ninja mode" οπου κ εδω συνεχιζεται η σχετικα ανεβασμενη δυσκολια σχετικα με το main game κατι που μου αρεσει αρκετα!!!

    ενδεικτικα παραθετω τo τραιλερ ως gameplay showcase του "Friends to the end".

    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  8. The Following User Says Thank You to geogoku For This Useful Post:

    BillyFlo81 (10-05-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •