Results 1 to 18 of 18

Thread: Neo Geo Mini

  1. #1
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default Neo Geo Mini

    https://www.snk-corp.co.jp/us/press/...l-be-included/

    SNK CORPORATION (Corporate HQ: Suita-city, Osaka, Japan, Company President:Koichi Toyama) is proud to announce the NEOGEO mini, a video game console celebrating the 40th Anniversary of the SNK brand.


    The NEOGEO mini is a video game console, which will include 40 nostalgic titles from the NEOGEO system, which made its debut in 1990. This console will feature a 3.5 inches display, meaning the games can be enjoyed with no need to connect to a TV or monitor! The size of the NEOGEO mini means it fits perfectly in the palm of one’s hand. The NEOGEO mini will be available in two different designs, one for the Asian market and the other one for overseas markets (for North America, South America, Europe and other regions). With its design in black, white, and red, the Japanese version of the NEOGEO mini will faithfully reproduce the original NEOGEO arcade cabinet that was introduced in Japan in 1990. The overseas version will be a simple and modern design in black, white and blue.
    We hope you look forward to enjoying the NEOGEO mini along with its legendary and popular NEOGEO titles.
    For more details such as the release date and title lineup, please stay tuned for future announcements.

    Click image for larger version. 

Name:	NEOGEOmini_Asia_Side.jpg 
Views:	147 
Size:	429.5 KB 
ID:	10821

  2. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    ntsmrtz (10-05-2018)

  3. #2
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Μούρλια !!!

  4. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (14-05-2018)

  5. #3
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    3.5 ίντσες; Ούτε κινητά καλά καλά δεν φτιάχνουν πια σε τέτοιες ίντσες, φανταστείτε το πρέπει να είναι μικροσκοπικό. Τέλος πάντων οι "αρπαχτές" συνεχίζονται αλλά με ολίγην από ποικιλία από ό,τι φαίνεται τώρα πια. Η βιβλιοθήκη των NeoGeo arcade games βέβαια μπορεί να ήταν σχετικά μικρή αλλά ήταν πάντα από τις πιο αξιόλογες και αγαπημένες. Τώρα δεν ξέρω πέραν του συλλεκτικού και του ρομαντικού του θέματος αν έχει και άλλο νόημα, όταν NeoGeo μπορείς να παίξεις σε άλλες φορητές συσκευές με πιο μεγάλες και καλύτερες οθόνες και πιο βολικό χειρισμό. Άντε να δώσουν και αυτοί το κατοστάρι που έχει γίνει από ότι φαίνεται ταρίφα και καλές πωλήσεις.
    Ξέχασα, καλά 40!!!

  6. #4

    Default

    Ατυ-χέστατο design.

    Στο μυαλό μου έχω τη Neo-Geo σαν arcade console με κορυφαιο μοχλο, στιβαρή κατασκευή και τα γνωστά μπολικα buttons.
    Αυτο ειναι σαν φθηνη ρεπλικα. Ειλικρινα περιμενα stand-alone κονσόλα. Και ας κοστιζε παραπάνω.

  7. #5
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    The future is now?

    LOL
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  8. #6
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Είναι το παλιό της slogan βρε το οποίο επανέφερε αφού ανέκτησε πρόσφατα και το κανονικό της όνομα σε SNK από SNK Playmore.

    Στην λίστα παιχνιδιών της υπάρχουν ακόμα παιχνίδια τα οποία δεν έχουν ξεπεραστεί στο είδος τους και ευτυχώς έχουν "γεράσει" πολύ καλά.

  9. #7
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Εγώ θυμάμαι που είχα πάει με τον πατέρα μου σε ένα μαγαζί στην Αθήνα για να δούμε πόσο έχει και να μου το αγοράσει, το Neo Geo CD τότε, και ήταν τόσο πανάκριβο που δεν μπορούσε να μου το αγοράσει. Είχα στεναχωρηθεί πάρα πολύ εκείνη την ημέρα... Ακόμα το θυμάμαι και στεναχωριέμαι. LOL
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  10. #8
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Προσωπικά θυμάμαι να βλέπω το Neo Geo να παίζει στις οθόνες των σχετικών καταστημάτων στη Στουρνάρη. Για την εποχή τα γραφικά του ήταν σε υψηλό επίπεδο και σιγουρα ανώτερα απο αυτα των τότε δίδυμων SNES/Mega Drive. Ήταν στα μάτια μου πιο arcade. Μεχρι που έκανα το λάθος και μπήκα να ρωτήσω τιμές... Ενώ η κονσόλα κυμαινόταν σε "φυσιολογικά" επίπεδα, οι κασέτες (και μιλάμε για τεράστιες κασεταρες) κόστιζαν 80000-90000 δρχ (!!!!!!!!!) την ωρα που αυτές των SNES/MD κόστιζαν 20000-30000. Ε, δεν ασχολήθηκα ποτε ξανά και απλα το διέγραψα απο το μυαλό μου!!!!!!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Error Flynn (14-05-2018),WolfRathmA (14-05-2018)

  12. #9
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Εγώ θυμάμαι που είχα πάει με τον πατέρα μου σε ένα μαγαζί στην Αθήνα για να δούμε πόσο έχει και να μου το αγοράσει, το Neo Geo CD τότε, και ήταν τόσο πανάκριβο που δεν μπορούσε να μου το αγοράσει. Είχα στεναχωρηθεί πάρα πολύ εκείνη την ημέρα... Ακόμα το θυμάμαι και στεναχωριέμαι. LOL
    aweeeee!! lol

  13. #10
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πρώτες τιμές import του Neo-Geo από τον Κώστα Παπαδόπουλο, Καλλιθέα, πρώην-Amiga Athens Club, ήταν 280.000 δρχ για τη κονσόλα και 120.000 δρχ τα "low end" παιχνίδια / 150.000 τα "high end". ΤΙΜΕΣ = ΑΙΜΑ. Αλλά και πολύυυυυ πριν εμφανιστεί επίσημα και διαδοθεί ευρέως η λέξη "Neo-Geo" στην Ελλάδα. Μιλάμε για τέλη 1990.

  14. #11

    Default

    Με 3,5 ίντσες δε πας πουθενα.

  15. #12
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Ε ρε εποχές. Εχω σπιτι το Neo Geo CD αλλα δυστυχώς δεν διαβαζει τα δισκάκια. Και εχω πανω απο 30 arcade games. Αραγε επισκευάζεται αυτο?

  16. #13
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Ολα θα εξαρτηθουν πιστευω απο την τιμη... ελπιζω μην ξεφυγει απο τα 120ε, δεν υπαρχει λογος εφοσον μιλαμε για emulation. Οι 3,5 ιντσες οντως δεν βολευουν με τπτ... φερνει περισσοτερο σε γκιμιγκ παρα σε "φορητη" κονσολα.

  17. #14
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Και γω ξενέρωσα ιδιαίτερα με το μικρό μέγεθος... ο σχεδιασμός του δε με χαλάει καθόλου.
    Σίγουρα θα μπορούσε να είναι πολύ πιο όμορφο, όμως το ότι θα είναι τόσο μικρό σαν μέγεθος αυτό από μόνο του με κάνει να πω όχι.

  18. #15
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Κάνανε μαλακία - κανονικά αυτό έπρεπε να βγάλουν με το χειριστήριο να είναι ασύρματο και κανονικό μέγεθος και το main σύστημα ας το κάνανε και μέγεθος πακέτο από τσιγάρα:





    Αντίθετα πήγαν να βγάλουν το arcade cabinet




    και σου λέει να βάλουμε και την οθόνη από το neo geo pocket.



    Χίλιες φορές να βγάζανε ξανά το X



    Δεν πτωχεύσαν τυχαία ήδη μια φορά...
    Last edited by Sir_Teraflop; 15-05-2018 at 19:25.

  19. #16
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για την NeoGeo, από τότε που δεν το αγόρασα σταμάτησα να ασχολούμαι και μαζί της εγώ.

    Αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη εταιρία πρέπει να τα πήγαινε καλά μόνο στα arcades έτσι; Γιατί από τα υπόλοιπα που βλέπω ζήτημα αν τα αγόραζε κανείς. Πιο πολύ ήταν μηχανήματα για φραγκάτους παρά για gamers.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  20. #17
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Χεχε ναι όντως Αποστόλη. Θυμάμαι και εγώ ήθελα να το αγοράσω (γκουχ) τότε και να πω την αλήθεια υπήρχε η ευχέρεια οικονομικά ΤΟΤΕ στην οικογένεια μου για το σύστημα αλλά με την καμία δεν μπορούσα να δικαιολογήσω στον πατέρα μου την τιμή των παιχνιδιών όπως έγραψε ο Λευτέρης από πάνω. Δεν - φαντάσου μέχρι και εγώ ο ανώριμος πιτσιρικάς τότε το καταλάβαινα. Άλλο 5000 δρχ άλλο 90 και 150 που ανέφερε ο Λευτέρης.

    Το σύστημα της SNK (το πρώτο στην φωτογραφία) ήταν ΚΑΝΟΝΙΚΑ τα arcades στο σπίτι σου (όπως αρέσκεται να λέει και ο L-X) αντίθετα με κάθε απομίμηση Naomi board - Playstation board κτλ (εποχές Dreamcast πλησίασε) και τέλος πάντων για να μην επεκταθώ θεωρώ ότι είναι ο λόγος που έχουν "γεράσει" καλύτερα από κάθε άλλο σύστημα τα παιχνίδια του σήμερα.


    Μην λέμε ότι θέλουμε κοντράρουν αντίστοιχα indies στα ίσια. Ειδικά στον τομέα beat'em up/fighting/shoot'em up.

    Τα Samurai Shodown είναι ενδεικτικά πιστεύω.


    Edit65: Σαν Retrospective σήμερα που το σκέφτομαι είναι ότι όταν αγόραζες Neo-Geo της Snk πραγματικά σαν να αγόραζες arcade cabinet και απλώς τα παιχνίδια ήταν οι "πλακέτες" τους. Στην πραγματικότητα ήταν φθηνό για αυτό που ήτανε!!!!
    Last edited by Sir_Teraflop; 15-05-2018 at 20:21.

  21. #18

    Default





    το ιδιο ειναι λογικα. ενα review απο τον θεουλη!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •