Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Shenmue I & II (Remaster | 21 Αυγούστου 2018)

  1. #1
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default Shenmue I & II (Remaster | 21 Αυγούστου 2018)




    - Τιμή: $30
    - Developer: d3t
    - higher resolutions
    - improved textures
    - an updated user interface
    - choice between modern and classic control settings
    - English or Japanese dubs




    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    geogoku (12-07-2018),WolfRathmA (15-04-2018)

  3. #2

    Default


  4. The Following 6 Users Say Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    BillyFlo81 (14-04-2018),Leon_DiZ (14-04-2018),mihalis13 (14-04-2018),muku (14-04-2018),PDS (14-04-2018),Snk (14-04-2018)

  5. #3
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    Let's see what all the fuss is about.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. #4
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Κάντε thread παιδιά για το Shenmue.

    Πραγματικά είναι ένα παιχνίδι που αξίζει και χαίρομαι πολύ που βγαίνει μια επανέκδοση και στις νέες κονσόλες. Πολύ ίσως λόγο αποκλειστικότητας στο Dreamcast και στο Xbox να μην τα έχουν παίξει ποτέ. Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία πλέον να ασχοληθούν οι παλιοί ξανά και να το δουν οι νέοι.

    Ένα ΕΠΟΣ ήταν το παιχνίδι. Το λάτρεψα παρά πολύ στο Dreamcast. Αμέτρητες ώρες περιπλανώμενος από εδώ και από εκεί. Όντως και εγώ πιτσιρικάς όταν το έπαιζα με άπλετο ελεύθερο χρόνο για να πηγαινοέρχομαι στις πόλης από εδώ και από εκεί και να παίζω στα arcades παιχνιδάκια. Και να φωνάζει η αδερφή μου στο διπλανό δωμάτιο να μην παίζω το βράδυ γιατί το GD-ROM του Dreamcast έκανε τέτοιο θόρυβο που δεν παλευοταν! Χαχαχα.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  7. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    modecris (16-04-2018)

  8. #5
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Θα ειναι remaster με καλυτερα γραφικα;

  9. #6
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    - Τιμή: $30
    - Developer: d3t
    - higher resolutions
    - improved textures
    - an updated user interface
    - choice between modern and classic control settings
    - English or Japanese dubs


    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #7
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Πολυ καλα νεα αλλα εχει και το ρισκο του ολο αυτο, ο περισσοτερος κοσμος που δεν το εχει παιξει εχει ακουσει διθυραμβους στην χειροτερη περιπτωση.
    Μην ξεχναμε οτι προκειται για ενα απο τα πρωτα open world παιχνιδια σε κονσολα 2,5 γενιες πισω, χρειαζεται σοβαρη δουλεια για να παρουσιαστει αξιοπρεπες με τα σημερινα δεδομενα. Το οτι το εχουμε στο μυαλο μας εξειδανικευμενο κρινοντας με τα δεδομενα της εποχης ειναι τεραστια παγιδα, ελπιζω ειλικρινα να μην κανει περισσοτερο κακο στο franchise αυτη η κυκλοφορια απ οτι καλο.
    Θελει πολυ πολυ σοβαρη δουλεια για να μην εχει τα αντιθετα αποτελεσματα, γνωμη μου παντα.


  11. #8
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Πολυ καλα νεα αλλα εχει και το ρισκο του ολο αυτο, ο περισσοτερος κοσμος που δεν το εχει παιξει εχει ακουσει διθυραμβους στην χειροτερη περιπτωση.
    Μην ξεχναμε οτι προκειται για ενα απο τα πρωτα open world παιχνιδια σε κονσολα 2,5 γενιες πισω, χρειαζεται σοβαρη δουλεια για να παρουσιαστει αξιοπρεπες με τα σημερινα δεδομενα. Το οτι το εχουμε στο μυαλο μας εξειδανικευμενο κρινοντας με τα δεδομενα της εποχης ειναι τεραστια παγιδα, ελπιζω ειλικρινα να μην κανει περισσοτερο κακο στο franchise αυτη η κυκλοφορια απ οτι καλο.
    Θελει πολυ πολυ σοβαρη δουλεια για να μην εχει τα αντιθετα αποτελεσματα, γνωμη μου παντα.
    Αν κυκλοφορησει οπως ηταν θα πεσει κραξιμο ακομη και απο εμας που το ειχαμε παιξει στην εποχη του. Θελει παρα πολυ δουλεια , εχεις δικιο , μεγαλο ρισκο η κυκλοφορια του.

    Spoiler!

  12. #9
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Ειδα λιγο youtube...μια χαρα θα ναι πιστευω το ρεμαστερ...και σκεφτομουν πριν μπω στο θεμα οτι αν ειναι σε καλη τιμη θαναι πολυ δελεαστικο για day1...Στα 30 οποτε θαναι σιγουρη αγορα...Στο βιντεακι περνωντας το αποσπαματικα ειδα καποιο μυστηριο στην ιστορια...Εχει καλη πλοκη?Ρωταω γιατι μπορει να ειχε κανει ντορο πιο πολυ για αλλους λογους και το στορυ να ηταν απλα καλο...

    Spoiler!

  13. #10
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Πολυ καλα νεα αλλα εχει και το ρισκο του ολο αυτο, ο περισσοτερος κοσμος που δεν το εχει παιξει εχει ακουσει διθυραμβους στην χειροτερη περιπτωση.
    Μην ξεχναμε οτι προκειται για ενα απο τα πρωτα open world παιχνιδια σε κονσολα 2,5 γενιες πισω, χρειαζεται σοβαρη δουλεια για να παρουσιαστει αξιοπρεπες με τα σημερινα δεδομενα. Το οτι το εχουμε στο μυαλο μας εξειδανικευμενο κρινοντας με τα δεδομενα της εποχης ειναι τεραστια παγιδα, ελπιζω ειλικρινα να μην κανει περισσοτερο κακο στο franchise αυτη η κυκλοφορια απ οτι καλο.
    Θελει πολυ πολυ σοβαρη δουλεια για να μην εχει τα αντιθετα αποτελεσματα, γνωμη μου παντα.
    Αυτα που λενε στην περιγραφη αν κανουν, δηλαδη υψηλοτερη αναλυση και το βασικοτερο να φτιαξουν πιο μοντερνο χειρισμο μου αρκουν. Μην περιμενουμε να κανουν και παπαδες σε τοσο παλιο παιχνιδι και μαλιστα απο τη συγκεκριμενη κονσολα. Δεν νομιζω οτι υπαρχει ιδιαιτερο ρισκο. Για remaster προκειται, οχι για νεο παιχνιδι. Οποιος το αγορασει θα πρεπει να ξερει τι θα περιμενει. Περιμενω πως και πως να κυκλοφορησει να κανω ενα refresh γιατι δεν θυμαμαι και πολλα πλεον

  14. The Following User Says Thank You to muku For This Useful Post:

    Leon_DiZ (16-04-2018)

  15. #11
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Εγώ όπως καταλαβαίνω, το παιχνίδι δεν θα είναι remaster απλά θα είναι HD έκδοση.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  16. #12
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Εγώ όπως καταλαβαίνω, το παιχνίδι δεν θα είναι remaster απλά θα είναι HD έκδοση.
    Remaster είναι αυτό.

    (Απλά πλέον έχουν κακομάθει οι περισσότεροι και περιμένουν κάτι από Last of Us/GTA και πάνω.)
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #13
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Θα εχει ενδιαφερον το πως θα τα δουν οι καινουριοι players(αλλα και αυτοι που τα ειχαν παιξει στην εποχη τους).
    Hταν κατι wow για το 99 το πρωτο και ξεπερναγε για πλακα οτιδηποτε ειχα δει εκεινη την εποχη.
    Εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε ομως.


    Ακομα θυμαμαι την κασετα του dreamcast magazine που δεν μπορουσα να πιστεψω τα γραφικα που εβλεπα και γενικα μου φαινοταν κατι huge.

    .

  18. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Nikoladim (15-08-2018),WolfRathmA (16-04-2018)

  19. #14
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Περιμενω πως και πως να κυκλοφορησει να κανω ενα refresh γιατι δεν θυμαμαι και πολλα πλεον
    Για εναν περιεργο λογο δεν θυμαμαι καθολου το 2, το 1 το εχω σχεδον mapped στο μυαλο μου απο την αρχη μεχρι το τελος.
    Αυτο που λεω παιδια ειναι οτι remaster απο remaster διαφερει, τα επισημα στοιχεια που εβαλε ο Λεω επανω λενε απο λιγα πραγματα μεχρι απολυτως τιποτα. Ας πουμε το DMC που κυκλοφορησε πριν λιγες μερες και ειναι απο την ιδια γενια πανω κατω (αν και πιο προσφατο) εχει κι αυτο higher resolution αλλα ειναι ψιλοαπαισιο.
    Θελει παρα πολυ σοβαρη δουλεια για να μπορεσει να σταθει αξιοπρεπως, μιλαμε για μια επoχη που δεν ειχε βγει καν ακομα το ps2!
    Και σαφως ειναι ρισκο κατα τη γνωμη μου, μια τετοια κυκλοφορια κανει ανοιγμα σε εντελως καινουριο κοινο και θα καθορισει σε ενα βαθμο και κατα ποσο θα ενδιαφερθει ο πολυς κοσμος για το 3.


  20. #15
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lnds500 View Post
    Remaster είναι αυτό.

    (Απλά πλέον έχουν κακομάθει οι περισσότεροι και περιμένουν κάτι από Last of Us/GTA και πάνω.)
    Ναι συγγνώμη. Remake ήθελα να πω.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  21. #16
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Για εναν περιεργο λογο δεν θυμαμαι καθολου το 2, το 1 το εχω σχεδον mapped στο μυαλο μου απο την αρχη μεχρι το τελος.
    Αυτο που λεω παιδια ειναι οτι remaster απο remaster διαφερει, τα επισημα στοιχεια που εβαλε ο Λεω επανω λενε απο λιγα πραγματα μεχρι απολυτως τιποτα. Ας πουμε το DMC που κυκλοφορησε πριν λιγες μερες και ειναι απο την ιδια γενια πανω κατω (αν και πιο προσφατο) εχει κι αυτο higher resolution αλλα ειναι ψιλοαπαισιο.
    Θελει παρα πολυ σοβαρη δουλεια για να μπορεσει να σταθει αξιοπρεπως, μιλαμε για μια επoχη που δεν ειχε βγει καν ακομα το ps2!
    Και σαφως ειναι ρισκο κατα τη γνωμη μου, μια τετοια κυκλοφορια κανει ανοιγμα σε εντελως καινουριο κοινο και θα καθορισει σε ενα βαθμο και κατα ποσο θα ενδιαφερθει ο πολυς κοσμος για το 3.
    Εγώ μόνο μια φορά τα είχα τερματίσει και πάνε πολλά χρόνια οπότε δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Εγώ κρατάω μικρό καλάθι ως προς τον τεχνικό τομέα πάντως χωρίς να έχω απολύτως κανένα προβλημα να το παίξω με γραφικά επιπέδου dreamcast emulator. Φυσικά αν δούμε και άλλες βελτιώσεις πέρα από τα textures θα είμαι υπερευχαριστημενος. Το καινούριο κοινό που θα παίξει τα παιχνίδια θα πρέπει να ξέρει τι να περιμένει. Δηλαδή παιχνίδια που κυκλοφόρησαν 2.5 γενιές πίσω όπως είπες. Θα πρέπει να εκτιμήσει όλα τα υπόλοιπα που έχουν να προσφέρουν αυτά τα παιχνίδια και όχι να μείνει στα γραφικά.

  22. The Following User Says Thank You to muku For This Useful Post:

    Leon_DiZ (16-04-2018)

  23. #17
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Θα εχει ενδιαφερον το πως θα τα δουν οι καινουριοι players(αλλα και αυτοι που τα ειχαν παιξει στην εποχη τους).
    Hταν κατι wow για το 99 το πρωτο και ξεπερναγε για πλακα οτιδηποτε ειχα δει εκεινη την εποχη.
    Εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε ομως.


    Ακομα θυμαμαι την κασετα του dreamcast magazine που δεν μπορουσα να πιστεψω τα γραφικα που εβλεπα και γενικα μου φαινοταν κατι huge.

    Ναι και αυτο και το Sonic Adventure. Eιχαν πεσει τοτε ολα τα σαγονια.

  24. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    PDS (16-04-2018)

  25. #18
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Τι περίπου να περιμένετε.

    Edit

    https://www.dualshockers.com/shenmue-1-2-screenshots/


    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  26. The Following 3 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    DJTaurus (17-04-2018),Nikoladim (15-08-2018),WolfRathmA (17-04-2018)

  27. #19
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    ^^ Μια χαρα

  28. #20
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ακριβώς αυτό εννοούσα και εγώ.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •